PDA

View Full Version : Kαινουργιος με aventure



george''italian
02/10/2011, 22:08
Καταρχην καλως σας βρηκα....
Καινουργιος στο φορουμ και καινουργιος στα KTM..
Μολις πηρα ενα 950 aventure του 03.....
το μηχανακι δεν εχει service book ΑΛΛΑ ειναι σε αρκετα καλη κατασταση...
πειτε μου τι πρεπει να τσεκαρω για αρχη..διαβασα για καποιες βελτιωσεις που ειχε βγαλει η ΚΤΜ αλλα δεν μπορω να τις βρω.....any help?????
μενω αθηνα και μεχρι τωρα το ντουκατακι μου το πηγαινα στον Θωμα...να συνεχισω και με το ΚΤΜ εκει???
επισης θα χρειαστω αλυσιδογραναζα αμεσα...απο την μανα του φοραει 16/42 αν δεν κανω λαθος,ε??εχετε δοκιμασει αλλον συνδιασμο????το εχει κοντυνει κανεις????
πολλες αποριες μαζεμενες......:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

DrBig
02/10/2011, 22:48
1) Απο την μανα του φοραει 17/42 το οποιο ειναι βλακωδες γραναζωμα για τετοια μηχανη. Τουλαχιστον βαλε 17/45 (η 16/42) και ακομα καλλιτερα 16/45. Το 17/42 δεν κανει για τιποτα, το 17/45 ειναι μια καλη λυση για πολυ αυτοκινητοδρομο και το 16/45 (η 16/44) ειναι αυτο που ταιριαζει περισσοτερο στο χαρακτηρα της μηχανης.

2) Ο καλλιτερος μαστορας (η τουλαχιστον ενας απο τους καλλιτερους) κατα την γνωμη πολλων ειναι ο Χελιωτης (το Θωμα δεν τον ξερω).

3) Βαλε το κιτ στα καρμπ του H2W (το παιρνεις απο αμερικη 100$ και ερχεται με προφιλτρο). Θα γεμισει σημαντικα τα χαμηλομεσαια, θα μειωσει την καταναλωση και θα χασει ελαχιστα στα ψηλα. Μικτη καταναλωση βλεπω 6.5λτ/100κμ 50% πολη και 50% ταξιδι στα 130-140κμ/ω (πραγματικα). Σε γενικες γραμμες και στο 99% των περιπτωσεων, ο κινητηρας θα δουλευει πολυ καλλιτερα. Σε περιπτωση που δεν εχεις μαμα εξατμισεις (και δεν θελεις να παρεις το κιτ), σηκωσε τις βελονες ενα κλικ, βαλε +5 ζιγκλερ και ανοιξε τις βιδες καυσιμου +2 στροφες απο τερμα μεσα. Τα φλοτερ ρυθμισμενα στα 3mm.

4) Καποια στιγμη θα χρειαστεις κατω τρομπα συμπλεκτη. Υπαρχουν αφτερμαρκετ που δεν χαλανε, στα χρηματα του μαμα.

5) Θα συνιστουσα να βαλεις φιλτρο βενζινης αν δεν εχει ο προηγουμενος, (πριν απο την τρομπα βενζινης).

6) Αναλογα με τα χιλιομετρα, μπορει να χρειαστει φρεσκαρισμα το λαδι των αναρτησεων μπρος-πισω. Καλο θα ηταν να βαλεις και λιγο σκληροτερα ελατηρια μπροστα. Τα μαμα στα ADV ειναι λιγο μαλακοτερα του ιδανικου.

Και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι, αλλα θα προκυψουν στη κουβεντα :wave2:

george''italian
02/10/2011, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) Απο την μανα του φοραει 17/42 το οποιο ειναι βλακωδες γραναζωμα για τετοια μηχανη. Τουλαχιστον βαλε 17/45 (η 16/42) και ακομα καλλιτερα 16/45. Το 17/42 δεν κανει για τιποτα, το 17/45 ειναι μια καλη λυση για πολυ αυτοκινητοδρομο και το 16/45 (η 16/44) ειναι αυτο που ταιριαζει περισσοτερο στο χαρακτηρα της μηχανης.

ξερεις τι μηκος αλυσιδας θα χρειαστω για 17/45 η 16/45??
απο τελικες τι γινεται μετα????

3) Βαλε το κιτ στα καρμπ του H2W (το παιρνεις απο αμερικη 100$ και ερχεται με προφιλτρο). Θα γεμισει σημαντικα τα χαμηλομεσαια, θα μειωσει την καταναλωση και θα χασει ελαχιστα στα ψηλα. Μικτη καταναλωση βλεπω 6.5λτ/100κμ 50% πολη και 50% ταξιδι στα 130-140κμ/ω (πραγματικα). Σε γενικες γραμμες και στο 99% των περιπτωσεων, ο κινητηρας θα δουλευει πολυ καλλιτερα. Σε περιπτωση που δεν εχεις μαμα εξατμισεις (και δεν θελεις να παρεις το κιτ), σηκωσε τις βελονες ενα κλικ, βαλε +5 ζιγκλερ και ανοιξε τις βιδες καυσιμου +2 στροφες απο τερμα μεσα. Τα φλοτερ ρυθμισμενα στα 3mm.

φοραει acrapovic πανω και δεν μου εδωσε και τους σιγαστηρες..επισης δεν ξερω αν εχουν κανει κατι στα καρμπιρατερ...ποια ειναι τα OEM νουμερα για βελονες και ζιγκλερ???


4) Καποια στιγμη θα χρειαστεις κατω τρομπα συμπλεκτη. Υπαρχουν αφτερμαρκετ που δεν χαλανε, στα χρηματα του μαμα.

ασε ξερω ξερω....ειχα ducati πριν........ :D

DrBig
02/10/2011, 23:53
118 κρικους αν θυμαμαι καλα.
Δεν με ενδιαφερει η τελικη να σου πω την αληθεια. Με 16/45 παντως εχω δει 205 πραγματικα, 225 κοντερισια. Το θεμα ειναι οτι με 16/45 και με καλορυθμισμενο μιγμα και κινητηρα, στα 150 πραγματικα, ο κινητηρας γουργουριζει με 0 κραδασμους. Μαλιστα δεν εχω ουτε καν αντιβαρα στο τιμονι.
Τα μαμα ζιγκλερ ειναι 155 μπρος και 160 πισω. Αν τα αλλαξεις θελεις ενα 165 για τον πισω κυλινδρο και το 160 το βαζεις μπροστα. Τα διακριτικα της βελονας δε τα ξερω, αλλα η μαμα θεση ειναι στο 2ο κλικ απο πανω, οποτε εσυ το θελεις στο 3ο.
Ακομα, υπαρχουν ντιζες για ρυθμιση των βιδων καυσιμου που ειναι πολυ μα πολυ χρησιμες, μια και δεν χρειαζεται να λυνεις τη μιση μηχανη για να αλλαξεις το μιγμα απο χειμωνα σε καλοκαιρι η σε υψομετρο. Εχε υπ'οψιν, οτι τα καρμπ στα 950 ειναι πολυ ευαισθητα σε σωστη ρυθμιση, αλλα οταν την βρεις, η αισθηση του κινητηρα ειναι το κατι αλλο. Παρε και ταπες, δουλευει παντου καλλιτερα, με εξαιρεση στα πολυ πολυ χαμηλα (1500-2000 στροφες). Ειδικα στα μεσαια με τις ταπες, η ισχυς ειναι αρκετα πιο εκρηκτικη.

Και κατι αλλο για το H2W. Στο κιτ περιλαμβανεται προφιλτρο που αντικαθιστα το snorkel εισοδου στο φιλτροκουτι. Αυτο το φιλτρο (που θελει λαδωμα) καθιστα το κυριως φιλτρο πρακτικα αιωνιο.

Τελος, δες αν εχει η μηχανη σου συνδεδεμενο τα SAS και EPC. Αν ναι, αποσυνεδεσε τα. Δες ακομα αν στο σωληνα αναθυμιασεων του κινητηρα υπαρχει βαλβιδα αντεπιστροφης. Αν ναι, βγαλτον απο το φιλτροκουτι και στερεωσε τον πανω απο την αλυσιδα κινησης. Ετσι εχεις τσαμπα chain oiler και δεν σου φτυνει και ο κινητηρας λαδια στις εισοδους των καρμπ. ΑΝ δεν υπαρχει αυτη η βαλβιδα, αγορασε μια. Και Βεβαιως φραζεις και την οπη στο φιλτροκουτι.

MG-KTiNoS
02/10/2011, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
ασε ξερω ξερω....ειχα ducati πριν.....

οκ όταν θα σκεφτείς για γκουτσι τα ξαναλέμε...
:rotflmao:

σορρυ για το σπαμ
:D

Stabak
03/10/2011, 07:32
http://ktm950.info/ :beer:

george''italian
03/10/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
οκ όταν θα σκεφτείς για γκουτσι τα ξαναλέμε...
:rotflmao:

σορρυ για το σπαμ
:D

πιο πριν ειχα και aprililia......:eyepop: :a24:

Ευχαριστω stabak!!

george''italian
03/10/2011, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
118 κρικους αν θυμαμαι καλα.
Δεν με ενδιαφερει η τελικη να σου πω την αληθεια. Με 16/45 παντως εχω δει 205 πραγματικα, 225 κοντερισια. Το θεμα ειναι οτι με 16/45 και με καλορυθμισμενο μιγμα και κινητηρα, στα 150 πραγματικα, ο κινητηρας γουργουριζει με 0 κραδασμους. Μαλιστα δεν εχω ουτε καν αντιβαρα στο τιμονι.

νομιζω οτι ενα 16/42 θα ειναι ιδανικο για εμενα!!

Παρε και ταπες, δουλευει παντου καλλιτερα, με εξαιρεση στα πολυ πολυ χαμηλα (1500-2000 στροφες). Ειδικα στα μεσαια με τις ταπες, η ισχυς ειναι αρκετα πιο εκρηκτικη.

υπαρχει καμια ακρη για ταπες ή απευθυνομαι στην acrapovic???αλλωστε δεν αντεχω τοσο θορυβο,ειχα σκοπο να τις παρω..


Τελος, δες αν εχει η μηχανη σου συνδεδεμενο τα SAS και EPC. Αν ναι, αποσυνεδεσε τα.

τι ειναι αυτα?????????



σε ευχαριστω παρα πολυ!!:a20:

DrBig
03/10/2011, 08:34
Για τα EPC και SAS κοιτα στο site που παρεθεσε ο stabak, και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε. Το πρωτο ειναι ηλεκτρονικες βαλβιδες στα καρμπ που περιοριζουν την επιταχυνση στις πρωτες σχεσεις και το δευτερο ειναι το συστημα εγχυσης καθαρου αερα στα καυσαερια. Αν δεν εχεις τις μαμα καταλυτικες εξατμισεις δεν χρειαζεται και επιπλεον παραγει και περισσοτερη ζεστη. Απλα να θυμασαι οτι μπορεις να αποσυνδεσεις την λειτουργια τους, αν δεν το εχει κανει ο προηγουμενος χωρις να χρειαστει να βγαλεις τιποτε απο την μηχανη. Το πρωτο αποσυνδεεται ηλεκτρικα βγαζοντας τις φυσετες και στο δευτερο βαζεις μια μεγαλη allen βιδα μεσα στο σωληνα που τραβαει το SAS αερα απο το πισω μερος του φιλτροκουτιου. Ειναι εμφανες αν βγαλεις τη σελλα.

Αν αγορασεις καινουργιο σετ αλυσιδα-γραναζια, προτιμησε το 17/45 απο το 16/42. Και τα δυο ταιριαζουν στην μαμα αλυσιδα με 118 κρικους, αλλα ο πρωτος συνδυασμος δινει λιγο μεγαλυτερη διαρκεια ζωης γιατι εχεις παραπανω δοντια. Επιπλεον αν εχεις 45 πισω, αλλαζεις ευκολα και φτηνα σε 16 μπροστα, αν σου φανει το 17 μακρυ.

Ταπες θα παρεις απο την ΚΤΜ, η θα πας σε εξατμισα να σου φτιαξει, οπως ο γνωστος παπαγιαννης στον πειραια. Υπαρχουν μικρες και μεγαλες. Οι μικρες ειναι πιο ησυχες. Αν παρεις τις μικρες, κοψε περιπου 5 εκατοστα απο το μηκος τους. Ελαχιστη διαφορα στο θορυβο, αρκετη βελτιωση σε ομαλοτητα στο τραβηγμα απο το ρελαντι.

VALES
03/10/2011, 08:37
Πέρασε και από το σαλόνι της ΚΤΜ και βάλε μια φωτογραφία. :)

Του ΄03 έ? :o

υ.γ. Τι άλλο να πει κάποιος, μετά από ποστ του Δόκτορα ρε φούστη μου!!! :sick:

george''italian
03/10/2011, 08:46
του 03 εχω.......


νομιζω οτι πρεπει να κατεβω στο γκαραζ να αρχισω να τραβαω καλωδιακια!!!!! :) :)

george''italian
03/10/2011, 09:02
Μια ακομα ερωτηση...τα λαμπακια στα οργανα αλλαζουν ευκολα???μου εχει καει της ρεζερβας... :/

george''italian
03/10/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για τα EPC και SAS κοιτα στο site που παρεθεσε ο stabak, και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε. Το πρωτο ειναι ηλεκτρονικες βαλβιδες στα καρμπ που περιοριζουν την επιταχυνση στις πρωτες σχεσεις και το δευτερο ειναι το συστημα εγχυσης καθαρου αερα στα καυσαερια. Αν δεν εχεις τις μαμα καταλυτικες εξατμισεις δεν χρειαζεται και επιπλεον παραγει και περισσοτερη ζεστη. Απλα να θυμασαι οτι μπορεις να αποσυνδεσεις την λειτουργια τους, αν δεν το εχει κανει ο προηγουμενος χωρις να χρειαστει να βγαλεις τιποτε απο την μηχανη. Το πρωτο αποσυνδεεται ηλεκτρικα βγαζοντας τις φυσετες και στο δευτερο βαζεις μια μεγαλη allen βιδα μεσα στο σωληνα που τραβαει το SAS αερα απο το πισω μερος του φιλτροκουτιου. Ειναι εμφανες αν βγαλεις τη σελλα.

προτεινεις αφαιρεση ή αποσυνδεση??
τα βρηκα στο site αλλα εκει ολοι λενε για αφαιρεση απο πανω...........
δεν καταλαβα ποιος ειναι ο σωληνας του sas στο φιλτροκουτι.........:blush: .

TheFace
03/10/2011, 11:56
Σεβαστες οι αποριες σου γιωργακη, ΑΛΛΑ το θεμα ειναι αλλου... :D

Αυτο που σε χαλαει πολυ ειναι ο 21αρης μπροστα !!! :ninja:

george''italian
03/10/2011, 12:07
μια χαρα ειναι ο 21....μετα απο πολλα χρονια με 17αριδες(και 16αριδες cbr919) το διασκεδαζω αρκετα μπορω να πω!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΩ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ!!!!!!!

DrBig
03/10/2011, 12:13
-Τα αφαιρεις για να ξεμπλεξεις με τα καλωδια και τα σωληνακια που περιπλεκουν την κατασταση και τα σερβις γενικοτερα, και για να απαλλαγεις απο κανα κιλο βαρους. Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να αγορασεις τα blanking plates απο την ΚΤΜ η απο αλλου οπως πχ www.raiddesigns.com.

-Τα αποσυνδεεις (χωρις να τα αφαιρεις) γιατι φοβασαι το ενδεχομενο ελεγχου καυσαεριων καποια στιγμη και δεν θελεις να μπαινεις στο κοπο να τα ξαναβαζεις. Εξατμισεις καταλυτικες σε τετοιο ενδεχομενο θα βρεις να δανειστεις.

Διαλεγεις και παιρνεις!

Ποσταρε μια φωτο του φιλτροκουτιου αφου βγαλεις τη σελλα και θα σου πουμε ποιος ειναι ο σωληνας του SAS. Εγω εχω το 950SE και ενδεχεται τα φιλτροκουτια να μην ειναι ακριβως τα ιδια.

Stabak
03/10/2011, 12:30
http://ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

γενικα ψαξε το σαιτ εχει τα παντα, ακομα και τις ανακλησεις που ειχαν γινει ... στο συγκεκριμενο μοντέλο πρεπει να το ψαξεις αρκετα αν εχουν γινει ολες...

VALES
03/10/2011, 12:51
Βιβλιαράκι σέρβις γιατί δεν έχει? Kι αφού δεν έχει, πως μπορείς να ξέρεις τι ανακλήσεις έκανε? :)

DrBig
03/10/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Βιβλιαράκι σέρβις γιατί δεν έχει? Kι αφού δεν έχει, πως μπορείς να ξέρεις τι ανακλήσεις έκανε? :)

Με τον αριθμο πλαισιου... θα πρεπει κανονικα να ειναι τα παντα καταχωρημενα στο δικτυο της ΚΤΜ

george''italian
03/10/2011, 13:03
βιβλιαρακι δεν εχει γιατι το μηχανακι ηρθε απο κρητη και γινοντουσαν τα σερβις σε καποιο εξουσιοδοτημενο στο ηρακλειο οπου δεν εχουν περασει στο συστημα τα σερβις και δεν βρισκουν (λενε) το βιβλιαρακι...
ακριβως αυτο ειναι το προβλημα μου...οτι δεν εχω ιδεα για το ιστορικο του,περαν αυτων που μου εχουν πει προφορικα.
εγω το πηρα το μηχανακι απο τραμπα με αμαξι που ΕΠΡΕΠΕ να διωξω( γ@μω τα καινουργια τεκμηρια) αφου το ελενξα εδω στην αθηνα.αλλωστε επειδη ασχολουμε εππαγγελματικα με τον χωρο του αυτοκινητου,δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ουτε στα βιβλιαρακια ουτε στα χλμ που γραφουν τα κοντερ.προτιμω την δικια μου κριση και του μηχανικου μου.
το μηχανακι παντως ειναι πολυ καθαρο (περιεργως) για νησι..

αρχικα μαλιστα το πηρα με σκοπο να το διωξω αμεσα καθοτι εχω ηδη ενα multistrada 1000 s πενα,και θα ψαχνομουν μονο για κατι τελειως στριταδικο γυμνο.....πχ tuono 1000 που ειχα και παλαιοτερα....
ομως κατι αλλαξε μεσα μου....
:a07: :a07:
δεν θελω να το δωσω για κανεναν λογο.......
πουλησα το ντουκο μου...:D
και στην θεση εκεινου θα παρω (ελπιζω) monster s4r ή tuono!

george''italian
03/10/2011, 13:06
mrbig λεω για αρχη να τα αποσυνδεσω και βλεπουμε για αφαιρεση αργοτερα...της μαμα τις εξατμισης τις εχω αν γινει καμια στραβη με τα κτεο που λενε........

VALES
03/10/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με τον αριθμο πλαισιου... θα πρεπει κανονικα να ειναι τα παντα καταχωρημενα στο δικτυο της ΚΤΜ



Σωστά.

Από το Ηράκλειο λέει Δόκτορα!! :smokin:

george''italian
03/10/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Σωστά.

Από το Ηράκλειο λέει Δόκτορα!! :smokin:

συμβαινει κατι με το ηρακλειο που δεν γνωριζω????????

DrBig
03/10/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
mrbig λεω για αρχη να τα αποσυνδεσω και βλεπουμε για αφαιρεση αργοτερα...της μαμα τις εξατμισης τις εχω αν γινει καμια στραβη με τα κτεο που λενε........


;) Αυτο εκανα κι εγω.


Απο ολα οσα ειπαμε μεχρι εδω, πιστευω οτι προτεραιοτητα εχει να δεις τι παιζει στα καρμπ. Απο μαμα τα 950 δουλευουν σχετικα φτωχα ψηλα και αξιζει να το διορθωσεις αυτο. Μπορεις να το πας και για μια δυναμομετρηση με καυσαναλυση και να δεις το AFR. Θα στοιχισει λιγοτερο απο το να το ανοιξει μηχανικος. Ακομα παρακολουθησε και την σταθμη του ψυκτικου υγρου μπας και θελει αντικατασταση η τσιμουχα και ο αξονας στην τρομπα νερου. Αυτο μπορεις να το καταλαβεις και απο την κατασταση του φιλτρου λαδιου (το οποιο να ειναι παντα μαμα οπως και το φιλτρο αερα).

Θα συνιστουσα να πας και απο το χελιωτη μια βολτα να του ριξει μια ματια. Ειναι αετος στη δουλεια του.

Και πανω απ'ολα καλες βολτες και παντα ορθιος! :beer:


ΥΓ
Δεν σε ρωτησα πως δουλευει το μοτερ, ειναι ομαλο το γκαζι και γραμμικο? Κανει μπουκωματα, κοψιματα κλπ?

VALES
03/10/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
συμβαινει κατι με το ηρακλειο που δεν γνωριζω????????




Να απαντήσει (αν θέλει) ο ίδιος? Θα με υποχρέωνες.:)

DrBig
03/10/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Σωστά.

Από το Ηράκλειο λέει Δόκτορα!! :smokin:


ΧεΧε.....:D

george''italian
03/10/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ΧεΧε.....:D
δεν μου λετε και εμενα???

DrBig
03/10/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
συμβαινει κατι με το ηρακλειο που δεν γνωριζω????????


Περαν του γεγονοτος οτι ειναι τιγκα στους κρητικους, εχει ενα θεματακι με τους μηχανικους. Παντως για την ΚΤΜ του ηρακλειου δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο. Εχω ομως ακουσει καλα λογια για το μαστορη στον Αγιο Νικολαο. Τεσ πα, αν δεν εχεις ιδιαν πειρα, ποτε δεν μπορεις να ξερεις.
Μην ανυσηχεις ομως Γιωργο, αυτα ειναι πλακιτσες που κανουε στο φορουμ. Πανε την μηχανη σου σε εναν καλο μηχανικο (που παιζει στα δαχτυλα τα μεγαλα ΚΤΜ) να στην κοιταξει απο πανω μεχρι κατω και εισαι τζετ!

DrBig
03/10/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Να απαντήσει (αν θέλει) ο ίδιος? Θα με υποχρέωνες.:)


Τωρα βεβαια ισως και να μην καταλαβα τι ακριβως εννοεις Vale μου :eek: :)

george''italian
03/10/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Περαν του γεγονοτος οτι ειναι τιγκα στους κρητικους, εχει ενα θεματακι με τους μηχανικους. Παντως για την ΚΤΜ του ηρακλειου δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο. Εχω ομως ακουσει καλα λογια για το μαστορη στον Αγιο Νικολαο. Τεσ πα, αν δεν εχεις ιδιαν πειρα, ποτε δεν μπορεις να ξερεις.
Μην ανυσηχεις ομως Γιωργο, αυτα ειναι πλακιτσες που κανουε στο φορουμ. Πανε την μηχανη σου σε εναν καλο μηχανικο (που παιζει στα δαχτυλα τα μεγαλα ΚΤΜ) να στην κοιταξει απο πανω μεχρι κατω και εισαι τζετ!

:a013: :a013:

MikeG
03/10/2011, 13:38
Το είχε κάποιος Νεκτάριος ή Δημήτρης? :wave2:

george''italian
03/10/2011, 13:40
απο καποπιον γιωργο το πηρα,αλλα το ειχε δευτερο χερι απο το 2006 νομιζω...
παντως το μηχανακι ηταν απο την αρχη πουλημενο στην κρητη....νομιζω τυμπακι

george''italian
03/10/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
;) Αυτο εκανα κι εγω.


Απο ολα οσα ειπαμε μεχρι εδω, πιστευω οτι προτεραιοτητα εχει να δεις τι παιζει στα καρμπ. Απο μαμα τα 950 δουλευουν σχετικα φτωχα ψηλα και αξιζει να το διορθωσεις αυτο. Μπορεις να το πας και για μια δυναμομετρηση με καυσαναλυση και να δεις το AFR. Θα στοιχισει λιγοτερο απο το να το ανοιξει μηχανικος. Ακομα παρακολουθησε και την σταθμη του ψυκτικου υγρου μπας και θελει αντικατασταση η τσιμουχα και ο αξονας στην τρομπα νερου. Αυτο μπορεις να το καταλαβεις και απο την κατασταση του φιλτρου λαδιου (το οποιο να ειναι παντα μαμα οπως και το φιλτρο αερα).

Θα συνιστουσα να πας και απο το χελιωτη μια βολτα να του ριξει μια ματια. Ειναι αετος στη δουλεια του.

Και πανω απ'ολα καλες βολτες και παντα ορθιος! :beer:


ΥΓ
Δεν σε ρωτησα πως δουλευει το μοτερ, ειναι ομαλο το γκαζι και γραμμικο? Κανει μπουκωματα, κοψιματα κλπ?

το μηχανακι δουλευει μια χαρα...εντελως γραμικα,χωρις καθολου σκορτσαρισματα...τοσο γραμμικα που ψαχνομαι να το κοντυνω γιατι δεν την παλευω!!;)
η σταθμη ειναι παντα σταθερη δεν νομιζω να εχω θεμα με την αντλια νερου.τι ειναι το AFR????
φιλτρο αερα φοραει ελευθερο....
νομιζω οτι θα το παω ή στον χελιωτη ή στον πουλοπουλο που ειναι και μηχανικος ενος φιλου με 690

VALES
03/10/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τωρα βεβαια ισως και να μην καταλαβα τι ακριβως εννοεις Vale μου :eek: :)



Μου είχε κάνει εντύπωση τότε, και το θυμήθηκα. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100589&perpage=15&pagenumber=4

:blush:

DrBig
03/10/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
το μηχανακι δουλευει μια χαρα...εντελως γραμικα,χωρις καθολου σκορτσαρισματα...τοσο γραμμικα που ψαχνομαι να το κοντυνω γιατι δεν την παλευω!!;)
η σταθμη ειναι παντα σταθερη δεν νομιζω να εχω θεμα με την αντλια νερου.τι ειναι το AFR????
φιλτρο αερα φοραει ελευθερο....
νομιζω οτι θα το παω ή στον χελιωτη ή στον πουλοπουλο που ειναι και μηχανικος ενος φιλου με 690

Το ελευθερο πετα το και βαλε κτμ. Τα 950 θελουν καλη υποπιεση στο κουτι για να δουλεψουν σωστα (γι αυτο και τα λενε καρμπ. υποπιεσης) την οποια τα ελευθερα φιλτρα δεν μπορουν να προσφερουν. Γι'αυτο και το H2W βελτιωνει τοσο πολυ την ροπη, γιατι εχει εξτρα φιλτρο. Εκτος βεβαια αν σε ενδιαφερει μονο η απολυτη ισχυς ψηλα.

AFR (air fuel ratio) ειναι ο λογος μιγματος αερα-βενζινης

DrBig
03/10/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μου είχε κάνει εντύπωση τότε, και το θυμήθηκα. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100589&perpage=15&pagenumber=4

:blush:

Α ναι! :wave2:
Τελικα ενταξει βγηκε το μηχανημα?

VALES
03/10/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Α ναι! :wave2:
Τελικα ενταξει βγηκε το μηχανημα?










:smilea:

Σκύλα η κ0λ0γρια. :look:

πυξιδας990
03/10/2011, 18:44
καλοσηρθες φιλε στην οικογενεια,μια ερωτηση ετσι για την ιστορια,τι ducati ειχες και το αλλαξες και για πιο λογο

george''italian
03/10/2011, 18:55
multistrada 1000 s Με εξτρακια διαφορα...
δεν θα το εδινα αλλα 1ον τωρα με το ktm το θεμα on/off τελειωσε και μπορω να παω για κατι με ποιο street καταβολες πλεων....και δευτερον το μηχανακι το πηρε αδερφος φιλος οποτε δεν πηγε σε ξενα χερια....

πυξιδας990
03/10/2011, 19:00
το φανταστηκα,καλοριζικο:beer: :beer: :beer: :beer:

Ktm.Prestige
03/10/2011, 22:00
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλολάσπωτο το θηρίο!!

Αγόρασα τρόμπα συμπλέκτη απο εδώ Hydraulic cylinder (http://www.sigutech.com/)

Ίσως απο τα πρώτα πράματα που πρέπει να κοιτάξεις στο 950.

Και που είσαι , ακόμα μια φώτο ρε αδερφέ??Άντε να το πάρουμε μάτι!
:beer: :beer:

george''italian
04/10/2011, 07:52
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ...
Οσο για τις φωτογραφιες θα ανεβασω κιαλλες μολις βγαλω....το μηχανακι προς το παρων ειναι κλειδωμενο και μαζευεται!

Bowleno
04/10/2011, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
πιο πριν ειχα και aprililia......:eyepop: :a24:

Ευχαριστω stabak!!


Τι θέλεις να πεις με αυτό; ε; :mad: :mad: :mad:



Καλώς ήλθες :beer: :beer:

DrBig
04/10/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Αγόρασα τρόμπα συμπλέκτη απο εδώ Hydraulic cylinder (http://www.sigutech.com/)

Ίσως απο τα πρώτα πράματα που πρέπει να κοιτάξεις στο 950.


Αυτον εχω κι εγω :)

Το δευτερο πραγμα ειναι το H2W kit.
Σας τα πρηζω το ξερω, αλλα ειναι για το καλο σας!!!

george''italian
04/10/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Τι θέλεις να πεις με αυτό; ε; :mad: :mad: :mad:



Καλώς ήλθες :beer: :beer:

Τιποτα μωρε..........λεω εγω τωρα!!!(ξαναεπαιρνα παντως ευκολα)

george''italian
05/10/2011, 07:51
το σωληνακι που εχω μαρκαρει φανταζομαι εννοειτε εε???????
πρεπει να βουλωσω και την τρυπα που μενει στο φιλτροκουτι??????


237266

DrBig
05/10/2011, 16:19
Ναι αυτο ειναι. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να το βγαλεις, να περασεις μεσα του μια αρκετα μεγαλη βιδα με κυλινδρικο κεφαλι (πχ αλεν) ωστε να το φραξεις και μετα να το ξαναβαλεις στο φιλτροκουτι.

george''italian
05/10/2011, 17:39
:a013:

crfouras
05/10/2011, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτον εχω κι εγω :)

Το δευτερο πραγμα ειναι το H2W kit.
Σας τα πρηζω το ξερω, αλλα ειναι για το καλο σας!!!

DrBig, τα φωτα σου παρακαλω..........ειμαι κατοχος ενος Adv 950 S μοντ '05 κ ηδη εχει μπει προ-φιλτρο Uni (απο KTMtwins), φιλτρο αερα DNA κ τωρα στο σερβις των 30.000χλμ (μαστρο Χελιωτης) του ζητησα να ρυθμισει καρμπυρατερ κ ρεστα. Χρησιμοποιει αυτο ή αλλο κιτ........ή απλα ο γατος ξερει??? Επισης του εχω παει ταοες κινητηρα (SAS plates) και θα κανει κ ολα τα αλλα τα παρελκωμενα!!! Σημειωση, φοραω κ εξατμιση ολοσωμη 2 σε 1. Αν μπορω να κερδισω κατι ακομα, που μπορω να παω για καυσαναληση (AFR) κ ρυθμισμα επιτοπου, εχεις καποιον? Απο γραναζωμα εχω 16-42 κ ηδη μου φαινεται κοντο (οσο πρεπει) το 16-45 που εχεις εσυ δεν παρα ειναι? Σε ευχαριστω εκ των προτερων

TheFace
05/10/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
το μηχανακι το πηρε αδερφος φιλος οποτε δεν πηγε σε ξενα χερια....

O οποιος θα το κανει μουναρα και δεν θα σε αφηνει να κατσεις ουτε στη σελα... :a22: :a22: :a22: :a22: :a01:

DrBig
05/10/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
DrBig, τα φωτα σου παρακαλω..........ειμαι κατοχος ενος Adv 950 S μοντ '05 κ ηδη εχει μπει προ-φιλτρο Uni (απο KTMtwins), φιλτρο αερα DNA κ τωρα στο σερβις των 30.000χλμ (μαστρο Χελιωτης) του ζητησα να ρυθμισει καρμπυρατερ κ ρεστα. Χρησιμοποιει αυτο ή αλλο κιτ........ή απλα ο γατος ξερει??? Επισης του εχω παει ταοες κινητηρα (SAS plates) και θα κανει κ ολα τα αλλα τα παρελκωμενα!!! Σημειωση, φοραω κ εξατμιση ολοσωμη 2 σε 1. Αν μπορω να κερδισω κατι ακομα, που μπορω να παω για καυσαναληση (AFR) κ ρυθμισμα επιτοπου, εχεις καποιον? Απο γραναζωμα εχω 16-42 κ ηδη μου φαινεται κοντο (οσο πρεπει) το 16-45 που εχεις εσυ δεν παρα ειναι? Σε ευχαριστω εκ των προτερων


Κατ'αρχην δεν ξερω τα παντα για τα 950! Τωρα που το ξεκαθαρισαμε αυτο συνεχιζουμε...:)

1)Αν εχεις DNA φιλτρο σε συνδυασμο με το Uni, το H2W δεν θα δουλεψει. Το H2W θελει μαμα φιλτρο+ Uni. Οπως ανεφερα σε παραπανω ποστ, το H2W δουλευει καλα γιατι δημιουργει μεγαλυτερη υποπιεση στο φιλτροκουτι, λογω του επιπλεον φιλτρου. Τα ΚΝ ΔΝΑ κλπ ειναι καλα για τα ψεκαστα, οχι τα καρμπυρατερατα, δυστυχως η ευτυχως. Εκτος αν το μονο που σε νοιαζει ειναι τελικη ισχυς. Οποτε παμε στο:

2) Το θεμα ειναι τι θες. Οσο το δυνατον περισσοτερα αλογα, η οσο το δυνατο πιο γεματη ροπη? Μια και εχεις 2-1, υποθετω οτι ειναι το δευτερο που σε ενδιαφερει. Εκει ειναι που το H2W κανει την καλλιτερη δυνατη δουλεια. Τωρα λες πως εχεις ολοσωμη 2-1....Αν οι λαιμοι ειναι διαφορετικoi απο την μαμα σε διαμετρο και μηκος, δεν ξερω πως θα δουλεψει το H2W. Εiναι η GPR? Αν στειλεις ενα εμαιλ στον Ken (advmachines.com) η κανεις ενα ποστ στο advrider θα παρεις απαντηση.

3)Αν εχεις 2-1 τοτε οντως το 16/45 μπορει να ειναι υπερβολικο. Για 2-2 παντως ειναι μια χαρα, μεχρι τα 150 πραγματικα (165 κοντερισια), αν ηθελα να ταξιδευω με παραπανω θα εβαζα 17/45.

4) Ρωτα το Χελιωτη να σου πει ακριβως τι σκεφτεται να κανει, πριν το κανει!

crfouras
06/10/2011, 21:48
Καταρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου κ την ειλικρίνεια σου!!! Ναι οντως εχω βαλει την GPR, οπου στο εμπρος κομματι δεν το ξερω με σιγουρια, αλλα φαινεται να ειναι μεγαλυτερης διαμετρου, αλλα σιγουρα ειναι μεγαλυτερης διαμετρου απο το μεσαιο κομματι μεχρι το τελικο. Ηδη εχω γεματες χαμηλομεσαιες κ ηθελα να κερδισω κ ψηλα, στο κομματι της τελικης. Η πρωτη βολτα κ δοκιμη εγινε με μαμα ρυθμισεις καρμπυρατερ κ σχετικα SAS EPS κ ρεστα. Στο σερβις περιμενω απο τον μαστρο Μηστο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα κ να το ρυθμισει ωστε να ξυριζει σε ολο το φασμα..........καθως με ενδιαφερει να βλεπω κ 225........μινιμουμ!!!!! Δυστυχως δεν την εχουν βαλει πολλοι την εν λογω εξατμιση κ ειναι κριμα μιας κ απο βαρος, εμφανιση αλλα κ απο επιδοσης τα σπαει κ εμενα μου ηρθε κ πολυ φθηνα. Θελω να δω τι θα κανει ο μαστρο Χελιωτης πρωτα κ απο εκει βλεπουμε............

Ωστοσο εχεις καποιον στον οποιο μπορω να παω για AFR κ ταυτοχρονο ρυθμισμα σε καρμπυρατερ ωστε να ρυθμιστει σωστα??? Αν ναι με σωζεις, θα γραψω ωστοσο κ στα ξενα forum ελπιζωντας να δωσω λυση κ σε αλλους!!!!!

Σε ευχαριστω κ παλι!!!!

DrBig
07/10/2011, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Καταρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου κ την ειλικρίνεια σου!!! Ναι οντως εχω βαλει την GPR, οπου στο εμπρος κομματι δεν το ξερω με σιγουρια, αλλα φαινεται να ειναι μεγαλυτερης διαμετρου, αλλα σιγουρα ειναι μεγαλυτερης διαμετρου απο το μεσαιο κομματι μεχρι το τελικο. Ηδη εχω γεματες χαμηλομεσαιες κ ηθελα να κερδισω κ ψηλα, στο κομματι της τελικης. Η πρωτη βολτα κ δοκιμη εγινε με μαμα ρυθμισεις καρμπυρατερ κ σχετικα SAS EPS κ ρεστα. Στο σερβις περιμενω απο τον μαστρο Μηστο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα κ να το ρυθμισει ωστε να ξυριζει σε ολο το φασμα..........καθως με ενδιαφερει να βλεπω κ 225........μινιμουμ!!!!! Δυστυχως δεν την εχουν βαλει πολλοι την εν λογω εξατμιση κ ειναι κριμα μιας κ απο βαρος, εμφανιση αλλα κ απο επιδοσης τα σπαει κ εμενα μου ηρθε κ πολυ φθηνα. Θελω να δω τι θα κανει ο μαστρο Χελιωτης πρωτα κ απο εκει βλεπουμε............

Ωστοσο εχεις καποιον στον οποιο μπορω να παω για AFR κ ταυτοχρονο ρυθμισμα σε καρμπυρατερ ωστε να ρυθμιστει σωστα??? Αν ναι με σωζεις, θα γραψω ωστοσο κ στα ξενα forum ελπιζωντας να δωσω λυση κ σε αλλους!!!!!

Σε ευχαριστω κ παλι!!!!

Δυναμομετρο να σου συστησω δε γνωριζω, μια φορα ειχα παει στον Μονο στην Καρπου, απλα για δυναμομετρηση χωρις ρυθμιση. Ρωτα το Χελιωτη, κατι/καποιον θα ξερει. Τα 950 δε εχουν και τα πιο ευκολα καρμπ για ρυθμιση και καλο ειναι αυτος που θα το κανει να εχει πολυ εμπειρια απο δαυτα. Ειμαι απολυτα σιγουρος μαλιστα, οτι σε οποιον και να πας θα μαιξει μονο με τις βασικες ρυθμισεις, βιδες/βελονες/ζιγκλερ μονο, την στιγμη που υπαρχουν ενα σωρο μικρα ζιγκλερακια μεσα εκει που μπορουν να κανουν μεγαλες διαφορες στην αποδοση.
Οι απαιτησεις ομως που φαινεται να εχεις θα σου καλυφθουν μονο με FCR, πολυ φοβαμαι :smokin:
Στο μεταξυ αν εισαι ακομα με μαμα ρυθμισεις, σηκωσε τις βελονες ενα κλικ, βιδες καυσιμου -2 στροφες, ελεγξε τα φλοτερ οτι ειναι στα στα 3.0mm και βαλε +5 στα ζιγκλερ (απο 155/160 σε 160/165). Αυτες οι ρυθμισεις ειναι μια καλη αρχη και αφορουν το μαμα φιλτρο χωρις προφιλτρο.

Καλη τυχη!

george''italian
07/10/2011, 21:39
sas kai epc αποσυνδεθηκαν.....λαστιχακια μπηκαν...η σελα πλεων εχει αντιολησθητικο καλυμα.....αλυσιδογραναζα ειναι στον δρομο...και αυριο ΑΝ δεν βρεχει εχει βολτουλα για να σας πω γνωμη.....


αλλα πλεων εχω αλλη απορια..
διαβασα τα παλαιοτερα ποστ για τον ελεγχο λαδιου και ειπα να δω ποση διαφορα στην μετρηση εχω απο κρυος -ζεστος....

ΦΡΙΚΗ!!


κρυο μηχανακι βαζω μπροστα αφηνω να δουλεψει ρελαντι και μεχρι τις 2500 στροφες κανα λεπτο,σβηνω,αφηνω λιγο και τσεκαρω.....σταθμη στο MIN!!!!!!!!
μετα ζεσταινω καλα,κανω μια βολτα στα γυρω τετραγωνα,αφηνω μπορει και 3-4 λεπτα και η σταθμη..........1cm πανω απο το MAX και με πολλες φυσαλιφες που νομιζω σημαινει οτι δεν εχει κατσει το λαδι.....
τελικα πως κοιταμε την σταθμη??????????????

DrBig
07/10/2011, 21:50
Πας μια καλη βολτα μεχρι να ζεσταθει το λαδι, τουλαχιστο κανα τεταρτο, σβυνεις, περιμενεις ενα λεπτο και ελεγχεις.

george''italian
01/11/2011, 14:35
Μολις αξιωθηκα να ασχοληθω με τα καρμυρατερ μου....
ζιγκλερ +5, βελονες 1 κλικ κατω.φλοτερ στα 3mm και φτανω στις βιδες οπου ο εμπρος κυλινρος ηταν 4 στροφες απο τερμα κλειστο και ο πισω στις 2,5....
κοιταξα στο http://ktm950.info/ και αλλου γραφει 4 αλλου γραφει 2,5...ποια ειναι η OEM ρυθμιση????να το αφησω στις 2 στροφες απο κλειστο και στους δυο κυλινδρους????
dr big τα φωτα σου??????

κατα τα αλλα εβαλα και 16 γραναζι εμπρος και ανυπομονω για δοκιμη!!!!!

DrBig
01/11/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
Μολις αξιωθηκα να ασχοληθω με τα καρμυρατερ μου....
ζιγκλερ +5, βελονες 1 κλικ κατω.φλοτερ στα 3mm και φτανω στις βιδες οπου ο εμπρος κυλινρος ηταν 4 στροφες απο τερμα κλειστο και ο πισω στις 2,5....
κοιταξα στο http://ktm950.info/ και αλλου γραφει 4 αλλου γραφει 2,5...ποια ειναι η OEM ρυθμιση????να το αφησω στις 2 στροφες απο κλειστο και στους δυο κυλινδρους????
dr big τα φωτα σου??????

κατα τα αλλα εβαλα και 16 γραναζι εμπρος και ανυπομονω για δοκιμη!!!!!

Βελονα ενα κλικ ψηλοτερα (δηλαδη ασφαλεια ενα κλικ χαμηλοτερα, στη μεσαια εγκοπη) ειναι το σωστο, αυτο εννοεις?
Βιδες καυσιμου, 1+3/4 στροφες απο τερμα κλειστες το καλοκαιρι και 2 στροφες το χειμωνα :wave2:

george''italian
01/11/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Βελονα ενα κλικ ψηλοτερα (δηλαδη ασφαλεια ενα κλικ χαμηλοτερα, στη μεσαια εγκοπη) ειναι το σωστο, αυτο εννοεις?
Βιδες καυσιμου, 1+3/4 στροφες απο τερμα κλειστες το καλοκαιρι και 2 στροφες το χειμωνα :wave2:

ναι ναι...οι βελονες μπηκαν σωστα.....
υπαρχει εξηγηση για την διαφορετικη ρυθμιση στις βιδες καυσιμου??αποτι φαινεται δεν εχουν ανοιχτει τα καρμπυρατερ ξανα,οποτε μαλλον δεν εχει ασχοληθει και ΠΟΤΕ κανεις μαζι τους.....
ευχαριστω για την διευκρινηση...

DrBig
01/11/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
ναι ναι...οι βελονες μπηκαν σωστα.....
υπαρχει εξηγηση για την διαφορετικη ρυθμιση στις βιδες καυσιμου??αποτι φαινεται δεν εχουν ανοιχτει τα καρμπυρατερ ξανα,οποτε μαλλον δεν εχει ασχοληθει και ΠΟΤΕ κανεις μαζι τους.....
ευχαριστω για την διευκρινηση...


Στις βιδες σιγουρα καποιος εχει βαλει χερι. Αν εννοεις την διαφορετικη ρυθιση μεταξυ χειμωνα και καλοκαιριου, εχει να κανει με την πυκνοτητα του αερα. Ιδανικα, παρε flexjets για να τις ρυθμιζεις 'εξ'αποστασεως' χωρις να χρειαζεται να ανοιγεις τα καρμπυρατερ.
Εδω που τα λεμε, δεν χρειαζεται ντε και καλα να αλλαζεις τη ρυθμιση με τις εποχες, αλλα μια μικρη διαφορα κανει αν εισαι λεπτολογος. Καλλιτερα ειναι να τις βαλεις στο 1.75 αν δε θελεις να ξανασχοληθεις.

crfouras
01/11/2011, 20:29
Παιδες εγω παντως πηρα το μηχανακι μετα το σερβις των 30.000 και μετα απο τοποθετηση SAS plates, βγαλσιμο EPC και ρυθμισμα καρμπυρατερ και σε συνδιασμο με το εξατμισωνι 2 σε 1.............το θηριο ξυριζει λεμε!!! Δεν στεκεται........ωστοσο ακομα δεν εχω δει τι κανει απο αποψη τελικης, αλλα απο χαμηλα, μεσαιες και ειδικα ψηλα το μοτερ τρελενεται!!!! Να ναι καλα ο μαστρο-μητσος!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

DrBig
01/11/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Παιδες εγω παντως πηρα το μηχανακι μετα το σερβις των 30.000 και μετα απο τοποθετηση SAS plates, βγαλσιμο EPC και ρυθμισμα καρμπυρατερ και σε συνδιασμο με το εξατμισωνι 2 σε 1.............το θηριο ξυριζει λεμε!!! Δεν στεκεται........ωστοσο ακομα δεν εχω δει τι κανει απο αποψη τελικης, αλλα απο χαμηλα, μεσαιες και ειδικα ψηλα το μοτερ τρελενεται!!!! Να ναι καλα ο μαστρο-μητσος!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Δεν βλεπω την ωρα να δοκιμασω πως παει το 2-1 :)
Τι γραναζωμα εχεις?

crfouras
01/11/2011, 21:05
16-42, μιας κ θεωρω οτι ειναι το ιδανικοτερο ολων για την χρηση που κανω εγω. Το 2 σε 1 δεν φανταζεσαι ποσο ωραιο δειχνει στο ματι, μιας κ παραπεμπει κατευθειαν σε Dakar κατασταση, αλλα κ ποσο αριστα δουλευει.........απο ηχο αντε γεια............θα σηκωσω φωτο συντομα............:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

DrBig
01/11/2011, 21:24
απο που πηρες τη gpr?

crfouras
01/11/2011, 21:45
Εκατσε καλη κεντα.......την πηρα απο το KTMtwins (USA), αλλα ηταν απο τα τελευταια 3 κομματια που τους ειχαν μεινει κ τα ξεπουλαγαν......γιατι κανενα δεν ειχε σιγαστηρα κ αυτο για τους αμερικανους.........ειναι καταστροφη! Για εμενα ηταν ενα mail στους Ιταλους, οπου ενω δεν πουλαει κατευθειαν λιανικη, εκαναν την καλη μεσω paypal και σχετικα, κ με 20$, το συστημα ηταν πλεον κομπλε, με σιγαστηρα κ ρεστα (ανεξαρτητα αν χρησιμοποιηθηκε μονο για 2 βδομαδες.......)

Η τιμη συνολικα ηταν 550γιουρια, με παραδοση στο σπιτι που. Ο εδω αντιπροσωπος ζηταει 950 γιουρια για το συστημα χωρις καταλυτη, 1050Λιρες τα Αγγλακια.......κ παει λεγοντας.

Επισης μου στειλαν δωρο κ carbon το δεξι προστατευτικο που προστατευει ολο τον λαιμο μεχρι το ψαλιδι........με αγνωστο κοστος για αυτο το aftermarket. .......

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

george''italian
02/11/2011, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Το 2 σε 1 δεν φανταζεσαι ποσο ωραιο δειχνει στο ματι, μιας κ παραπεμπει κατευθειαν σε Dakar κατασταση, αλλα κ ποσο αριστα δουλευει.........απο ηχο αντε γεια.......... θα σηκωσω φωτο συντομα ..............:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Περιμενουμεεεεεε!!! :) :) :)

MiltiadisK.D
31/12/2011, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
απο καποπιον γιωργο το πηρα,αλλα το ειχε δευτερο χερι απο το 2006 νομιζω...
παντως το μηχανακι ηταν απο την αρχη πουλημενο στην κρητη....νομιζω τυμπακι
φιλε καλησπερα,νεο μελος και εγω στο φορουμ και νεος κατοχος ktm adventure 950 επισης,το μηχανακι σου υπαρχει πιθανοτητα να ηταν καποιου φιλου μου απο αγιο νικολαο(γειτονικη πολη με το ηρακλειο)ο οποιος το πουλησε στο ηρακλειο.φορουσε τις acrapovic οταν το πηρες?,αν ειναι το συγκεκριμενο ειναι καθαρο επαιζε να το παρω και εγω αλλα τελικα δεν εκατσε η φαση.αληθεια το εχεις ακομα?το ειχα δει στο car.gr πριν αγορασω το δικο μου.see you!;)

Lioulios
31/12/2011, 03:57
Toυ Σταύρου απο το μπρίκι λες ;

MiltiadisK.D
31/12/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Toυ Σταύρου απο το μπρίκι λες ;
ναι ρε john ετσι μου φαινεται,αυτο πρεπει να ειναι:(

george''italian
04/01/2012, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από miltiadis950s
φιλε καλησπερα,νεο μελος και εγω στο φορουμ και νεος κατοχος ktm adventure 950 επισης,το μηχανακι σου υπαρχει πιθανοτητα να ηταν καποιου φιλου μου απο αγιο νικολαο(γειτονικη πολη με το ηρακλειο)ο οποιος το πουλησε στο ηρακλειο.φορουσε τις acrapovic οταν το πηρες?,αν ειναι το συγκεκριμενο ειναι καθαρο επαιζε να το παρω και εγω αλλα τελικα δεν εκατσε η φαση.αληθεια το εχεις ακομα?το ειχα δει στο car.gr πριν αγορασω το δικο μου.see you!;)

sory για την καθυστερηση.....μολις βρηκα προσβαση σε ιντερνετ..
το μηχανακι ηρθε απο τυμπακι σιγουρα....δεν θυμαμαι επιθετο του παιδιου,αλλα το μικρο του ηταν Γιωργος.
φοραγε τις ακραπες και μου εδωσε τις μαμα στο χερι.αν σου λεει κατι εχουν βαψει τα φλασακια φιμε.
αποτι θυμαμαι απο την αδεια το παλικαρι πρεπει να το ειχε αρκετα χρονια (απο το 2006 νομιζω) και πριν το ειχε καποιος μαλλον παλι απο τυμπακι...

Lioulios
04/01/2012, 15:44
Δεν είναι αυτό .

Anyway ,εσύ γιατί το πουλάς ρε italian ?

george''italian
04/01/2012, 16:33
Λάθος επιλογή φίλε μου....πολυ ωραίο μηχανάκι αλλα δεν μου κάνει...Θελω πιο ασφαλτινο...

MiltiadisK.D
04/01/2012, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
sory για την καθυστερηση.....μολις βρηκα προσβαση σε ιντερνετ..
το μηχανακι ηρθε απο τυμπακι σιγουρα....δεν θυμαμαι επιθετο του παιδιου,αλλα το μικρο του ηταν Γιωργος.
φοραγε τις ακραπες και μου εδωσε τις μαμα στο χερι.αν σου λεει κατι εχουν βαψει τα φλασακια φιμε.
αποτι θυμαμαι απο την αδεια το παλικαρι πρεπει να το ειχε αρκετα χρονια (απο το 2006 νομιζω) και πριν το ειχε καποιος μαλλον παλι απο τυμπακι...
:) πασοοο!!!

Lioulios
05/01/2012, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από george''italian
Λάθος επιλογή φίλε μου....πολυ ωραίο μηχανάκι αλλα δεν μου κάνει...Θελω πιο ασφαλτινο... Ανταλλάζουμε ???

george''italian
05/01/2012, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ανταλλάζουμε ???


Αμε!!!!! τι εχεις????????