PDA

View Full Version : Μοτό μεγάλου κυβισμού



peskandritsos
03/10/2011, 08:19
Καλημέρα,
Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα αυτό που ήθελα.
Ξέρει κανείς να μου πει τι ισχύει τώρα για τεκμήρια για πάνω απο 1000 κυβικά μοτοσυκλέτες τέλη κυκλοφορίας και άν είναι υποχρεωτικό να δηλώνεται στην φορολογική μας δήλωση?:D

panagath
03/10/2011, 10:38
Όποιος ξέρει ας απαντήσει τα ίδια και για 600 κυβικά plz.

VALES
03/10/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Καλημέρα,
Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα αυτό που ήθελα.
Ξέρει κανείς να μου πει τι ισχύει τώρα για τεκμήρια για πάνω απο 1000 κυβικά μοτοσυκλέτες τέλη κυκλοφορίας και άν είναι υποχρεωτικό να δηλώνεται στην φορολογική μας δήλωση?:D






Με το αφορολόγητο στα 5.000... :wacko:

Τέλη κανά 120άρι αν θυμάμαι καλά ( έως 1100, μετά ανεβαίνουν), και την δηλώνεις.

LARISEOS
03/10/2011, 11:14
σας είπα και τους 2 παλιότερα..... αλλα που να θυμάστε....?ε?


με αφρικα ρε σας καταριέμαι ολους!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
03/10/2011, 11:23
Από συγγενικό φόρουμ το έκλεψα αλλα ήταν γραμμένο πριν 1,5 χρόνο, δεν ξέρω άν ισχύει ακόμα...

Τασούλη εμένα δεν μου έχεις πει τίποτα γιατί δεν έχω ξαναρωτήσει...

Οταν αγοράζεις από ιδιώτη φυσικά μπορείς να πάρεις μια υπεύθυνη δήλωση που να γράφει ότι θέλει αρκεί να μην χρειάζεται ο πωλητής να δικαιολογήσει έδ\σοδα από πώληση ή ο αγοραστής δαπάνες. αυτό μπορεί να γίνει και κατόπιν συνεννόησης.
όταν αγοράζεις από μαγαζί φυσικά το μαγαζί κόβει απόδειξη αρκεί να το έχει αγοράσει με τιμολόγιο αγοράς αγαθών και να είναι γραμένο στο βιβλίο ειδικου καθεστώτος μεταχειρισμένων (36α).

Τώρα όσον αφορά για το φπα όχι δεν αποδείδεται δύο φορές. το τελικό φπα το είχε αποδόσει ο προηγούμενος ιδιώτης ιδιοκτήτης, το φπα το οποίο προκύπτει και αποδίδεται είναι επί του περιθωρίου κέρδους.
Δηλαδή αγορά από το κατάστημα 1000ευρώ.
πώληση απο το κατάστημα 1200 ευρώ
το ποσό που έχει φπα είναι το 200 και προκύπτει 34,71ευρώ.

Αλλά η αγορά για τον τελευταίο ιδιοκτήτη είναι 1200 ευρώ αυτό και είναι τεκμήριο αγοράς.

Αυτό βέβαια θα πρέπει να το δηλώσεις, για να φανεί και η δήλωση της μοτό στην φορολογικ'η δήλωση δεν είναι υπεχρεωτική. Τουλάχιστον πρός το παρών ,εκτός όπως λέει περίπου ο νίκος αν ξεπερνάει τα 50000ευρώ το οποίο δεν αφορά μόνο την μοτό αλλά το άθροισμα των οχημάτων και σκαφών που έχεις

stakis
03/10/2011, 16:09
Καλή ερωτηση.

Απο λογιστές κ αλλους μηχανοβιους ξερω οτι δεν την δηλώνεις και δεν εχει τεκμήριο.
Εγω δεν κανω φορολογική δηλωση,ακομα φοιτητης ειμαι,ειχα 2-3 μηχανες στο ονομα μου.Εδω και 2 χρονια εχω ενα μπουσα 1340κκ κ απλα πληρωνω γυρω στα 120ε τα τελη κυκλοφοριας.Δεν ξέρω για αγορά καινουριας αν αλλάζει κατι επειδή παίζουν αποδείξεις κ ετσι.

Αν έχουμε κανεναν λογιστή να μας διαφωτήσει περισσότερο καλώς!!

irinia
03/10/2011, 19:23
NA TA ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ...........





Άλλο τό πόθεν έσχες
καί άλλο τό τεκμήριο διαβίωσης.


ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ.............ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, πρός τό παρόν.
Όπότε άπό αύτή τή μεριά δέ χρειάζεται νά δηλώσεις τίποτε.
Τό πόθεν έσχες όμως σημαίνει πού βρήκες τό χρήμα.
Έδώ ΠΛΕΟΝ μπερδεύει μέ τό άφορολόγητο στίς 5000 εύρώ.
Άπό δώ καί μπρός καί ένα βεστρομάκι νά πάρεις θά σέ ρωτήσουν
ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ..!!
Καί ότι κοστίζει πάνω άπό 5000 εύρώ όχι μόνον θά φορολογείται
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ.
Τεκμήριο σημαίνει ότι άπό τή στιγμή πού κατέχεις μιά Πόρσε π.χ
έγώ ή πολιτεία κοστολογώ ότι βγάζεις Χ λεφτά καί όχι όσα δηλώνεις.
Συνεπώς σέ βάζω νά πληρώσεις τόν άνάλογο φόρο καί ίσως άν δηλώνεις
πολύ λιγότερα νά σέ κάνω φύλλο καί φτερό μήπως φοροδιαφεύγεις.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΟΣΜΑΚΗ........
Γιά τούς V.I.P. έχουμε τό θρυλικό....
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ...........ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ....!!!









:wave2:

VALES
04/10/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
σας είπα και τους 2 παλιότερα..... αλλα που να θυμάστε....?ε?


με αφρικα ρε σας καταριέμαι ολους!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






Ούτε εγώ θυμάμαι κάτι Τάσο. :blush:

υ.γ.1) Μία φορά με καταράστηκαν εμένα... δεύτερη δεν πιάνει... :D... γιατί υπάρχει το V-strom. :lol:

υ.γ.2) Πάει για ελικοπτεράς ο peskandritsos και μας το φέρνει σιγά-σιγά ή είναι ιδέα μου? :blush:

peskandritsos
04/10/2011, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ούτε εγώ θυμάμαι κάτι Τάσο. :blush:

υ.γ.1) Μία φορά με καταράστηκαν εμένα... δεύτερη δεν πιάνει... :D... γιατί υπάρχει το V-strom. :lol:

υ.γ.2) Πάει για ελικοπτεράς ο peskandritsos και μας το φέρνει σιγά-σιγά ή είναι ιδέα μου? :blush: Κάτι πήγε να "παίξει" αλλά άκυρο τελικά.:D :D :D :D :D

Παραμένω ένας φτωχός και μόνος TENERRAKIAS.
:ninja: