PDA

View Full Version : Θα τα καταφέρω?



Takata Dome
03/10/2011, 10:13
Έχω πραγματικά κολλήσει με τις ανακατεσκευές στο φόρουμ τώρα τελευταία.Βλέποντας μάλιστα και ανθρώπους που δεν έχουν και πολυ εμπειρία να ασχολούνται μου καρφώθηκε η ιδέα να κάνω και εγώ μια ανακατεσκευή!
Ας ξεκαθαρίσω απο τώρα οτι πριν τα Χριστόυγεννα ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει κάτι.Οπότε χρόνος υπάρχει,με το μαλακό!Υπάρχει επίσης και μηχανή για ανακατασκευή:Μια παλιά Honda XLR 250 Baja που ανήκει στον πατέρα μου και υπηρετόυσε-όσο και αν σας φαίνεται παράξενο-ως εταιρικό όχημα τότε που λεφτά για αυτοκίνητο δεν υπήρχαν:).Η μηχανή ειναι μοντέλο 1987,είχε έρθει απο Ιαπωνία μεταχειρισμένη με λίγα χιλιόμετρα.Εδώ και 8 χρόνια περίπου δεν χρησιμοποιούταν σχεδόν καθόλου ενώ τα τελευταία 4 έχει ακινητοποιηθεί.Δεν μπορώ να πω οτι είναι και σε τραγικη κατάσταση,αλλά θέλει αρκετό συμμάζεμα.
Ως ιδέα μου αρέσει πολύ και όρεξη να το κάνω έχω! Όμως διστάζω γιατι δεν έχω την παραμικρή εμπειρία σε αυτά.Και εντάξει,νομίζω να τα λύσω και να τα ξαναβάλω στη θέση τους τα περισσότερα εξαρτήματα γίνεται.Όμως αν χρειαστεί να ανοίξω καρμπυρατέρ και κινητήρα (κινητήρα θα χρειαστεί μάλλον σίγουρα) τι θα κάνω? Συν το ότι δεν νομίζω να υπάρχουν ανταλακτικά για τόσο παλιό μοντέλο.
Πιστέυετε οτι αξίζει να προσπαθήσω ή δεν προκειται να τα καταφέρω?

Υ.Γ: Εργαλεία υπάρχουν διαθέσιμα,και αμμοβολή.

Takata Dome
03/10/2011, 10:14
Να και μια φωτογραφία του μοντέλου:


237053

Sapadak
03/10/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Και εντάξει,νομίζω να τα λύσω και να τα ξαναβάλω στη θέση τους τα περισσότερα εξαρτήματα γίνεται.

Σορρυ για αυτο αλλα να σε καλα με εκανες και γελασα. :lol: :lol:

Γνωμη μου να χασεις κατι δε γινετε, εφοσον ειναι σε ακινησια εδω και 4 χρονια, αλλα μονο να κερδισεις.
Επιπλέον αν χρειαστεις καπου βοηθεια ρωτας εδω-ρωτας καποιον που ξερει και συνεχισεις αναλογα ;)


:beer:

Takata Dome
03/10/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Σορρυ για αυτο αλλα να σε καλα με εκανες και γελασα. :lol: :lol:

Γνωμη μου να χασεις κατι δε γινετε, εφοσον ειναι σε ακινησια εδω και 4 χρονια, αλλα μονο να κερδισεις.
Επιπλέον αν χρειαστεις καπου βοηθεια ρωτας εδω-ρωτας καποιον που ξερει και συνεχισεις αναλογα ;)


:beer:

Αρα να προχωρησω λες ε? Για τα εξαρτηματα,εκτος απ καρμπυρατερ και κινητηρα που μονος μου δεν υπαρχει περιπτωση να κανω τιποτα,σε τι αλλο θα χρειαστω βοηθεια απο καποιον που να ξερει? Επισης,παιζει κανα manual?

Cpt. Haddock
03/10/2011, 10:42
Αφου το μηχανακι ειναι παρατημένο, χειρότερα δε γινεται :lol:

(αν και καπου ειχες γραψει οτι το εχεις οδηγησει.. :evil: )

Δες το και σαν εκπαιδευτικό υλικο. :winka:

Εχω την εντυπωση οτι σερβις μανιουαλ θα υπάρχει (δες στο σχετικο θρεντ που εχει ανοιξει ο σαπιλας για μανιουαλ) και ξεκινα καλό διαβασμα πριν αρχισεις το λυσιμο.

Καλο ειναι να εχεις και μια βοήθεια καποιου πιο εμπειρου για να μην παει στραφι η προσπάθεια. Εαν δεν κανω λαθος, το Baja επαιξε πολύ στην Αμερική, οποτε ψαξε σε κανενα φόρουμ εκει για ανταλλακτικα κλπ.

Takata Dome
03/10/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αφου το μηχανακι ειναι παρατημένο, χειρότερα δε γινεται :lol:

(αν και καπου ειχες γραψει οτι το εχεις οδηγησει.. :evil: )

Δες το και σαν εκπαιδευτικό υλικο. :winka:

Εχω την εντυπωση οτι σερβις μανιουαλ θα υπάρχει (δες στο σχετικο θρεντ που εχει ανοιξει ο σαπιλας για μανιουαλ) και ξεκινα καλό διαβασμα πριν αρχισεις το λυσιμο.

Καλο ειναι να εχεις και μια βοήθεια καποιου πιο εμπειρου για να μην παει στραφι η προσπάθεια. Εαν δεν κανω λαθος, το Baja επαιξε πολύ στην Αμερική, οποτε ψαξε σε κανενα φόρουμ εκει για ανταλλακτικα κλπ.

Οντως το ειχα οδηγησει περυσι το καλοκαιρι.Τοτε αν και εβγαζε λαδι απο την κυλινδροκεφαλη,πηγαινε ακομα...φετος το καλοκαιρι που το ξαναειδα,δεν παιρνει πια,συν το οτι επεσε και εχει σπασει η μανετα του συμπλεκτη.Βασικα νομιζω το Baja μονο στην Ιαπωνια επαιζε και ως επισημη εισαγωγη σε καποια μερη της Ευρωπης.Για Αμερικη δεν εχω ακουσει

universalgr1
03/10/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
...Και εντάξει,νομίζω να τα λύσω και να τα ξαναβάλω στη θέση τους τα περισσότερα εξαρτήματα γίνεται...


Εγραψες αδερφε!!!! Οντως αυτη η ατακα ειναι επικη!! (και περα για περα αληθινη.. γιατι παντα κατι περισσευει... χεχεχε)


Οκ. πλακιτσα κανουμε..

Αδερφε εχεις κατι βασικο περα απ'ολα τα υπολοιπα.. Ορεξη να ασχοληθεις!!!

Ολα τα υπολοιπα μαθαινονται στην πορεια.. Ξεκινα να λυνεις, φωτογραφιζε τα παντα (για να εχεις κι εναν οδηγο για οσα εχεις κανει, και να σε βοηθαει να θυμασαι απο που προερχεται και που παει το καθε εξαρτημα..), ανοιξε κι ενα θρεντακι για να καταγραφεις οτι θες.. και τα παιδια ολα εδω θα σε βοηθησουμε σε οτι αντιμετωπισεις..

Αφου εχεις κι εργαλεια κι αμμοβολη... εισαι αρχοντας..


(το οτι εγραψες οτι εχεις αμμοβολη βεβαια.... τωρα βρηκες το μπελα σου.. χεχεχεχε που μενεις ειπαμε??? :lol: :lol: :lol: )

Προχωρα.. θα τα καταφερεις 100%..


***στο μοτερ εχω μια ενσταση μονο.. Εκει δεν θα ελυνα..

Takata Dome
03/10/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
[B
***στο μοτερ εχω μια ενσταση μονο.. Εκει δεν θα ελυνα.. [/B]

Εκεί και στο καρμπυρατέρ είναι που με προβληματίζει...συν τοις άλλοις,δεν βρήκα manual για το συγκεκριμένο μοντέλο και ουτε η Haynes έχει τίποτα για XL με κινητήρες RFVC.Και δυστυχώς μάλλον θα χρειαστεί άνοιγμα γιατι βγάζει λάδι στην κυλινδροκεφαλή!
:(

universalgr1
03/10/2011, 11:22
Κοιτα, ανοιγμα θα χρειαστει σιγουρα..

Βεβαια παιζει ρολο ποσο μακρυα θες να φτασεις το restoring της μοτο..
Αν επιθυμεις Full Restore και επαναφορα σε πληρη εργοστασιακη κατασταση.. εκτος απ’την ορεξη θα χρειαστει να μπει και το χερι στην τσεπη..


Μπορεις ας πουμε να ανοιξεις σιγα σιγα και με βοηθεια την κεφαλη.. ισως να μην εχει χοντρα προβληματα.. κανα ελατηριο πιστονιου καμια τσιμουχα, ρυθμιση οι βαλβιδες..
(τα οποια τα πας και σε ένα μαστορα και ασχολεισαι πιο ησυχος με την μοτοσυκλετα (τα καρμπς θα τα καταφερεις μη τα φοβασαι)

Τωρα αν θες ανοιγμα ολο το μοτερ, υαλοβολες, νεα κυλιδροπιστονα, μπιελες , όλα τα εξαρτηματα εξω.. εκει.. εχεις θεμα..
Εγω στις ανακατασκευες δεν πειραζω μοτερ.. ποτε.. Μονο όλα τα υπολοιπα!!

Εγω όμως ειμαι εγω.. κι εσυ εισαι εσυ.. ΑΝ νομιζεις ότι μπορεις… προχωρα!!! (ζημια να κανεις δεν γινεται.. το μηχανακι είναι πιθανως χρεπι.. οποτε μονο καλο μπορεις να κανεις.. )
:wave2:

John Steed
03/10/2011, 12:59
Κι εγώ θα σου πω προχώρα... Χειρότερα δε γίνεται!


Με μια παρατήρηση όμως: Θα είναι κρίμα να το έχεις κάνει όλο βίδες και μετά να βαρεθείς. Μπορεί να σου πάρει αρκετό καιρό να το τελειώσεις, γιαυτό πρώτα βεβαιώσου ότι πραγματικά το θέλεις.

:wave2: :wave2:

devil's animal
03/10/2011, 13:08
αν εχεις χρημα και χρονο προχωρα.
αλλιως απλα αγορασε κατι που να πηγαινει και να μην θελει πειραγμα σε βασικα εξαρτηματα οπως μοτερ, αναρτησεις, ηλεκτρικα, τροφοδοσια και "παιξε" με κανα βαψιματακι και αμμοβολη να το κανεις προσωπικο...

:wave2:

universalgr1
03/10/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν εχεις χρημα και χρονο προχωρα.
αλλιως απλα αγορασε κατι που να πηγαινει και να μην θελει πειραγμα σε βασικα εξαρτηματα οπως μοτερ, αναρτησεις, ηλεκτρικα, τροφοδοσια και "παιξε" με κανα βαψιματακι και αμμοβολη να το κανεις προσωπικο...

:wave2:


Θα συμφωνησω!!!! :beer:

Takata Dome
03/10/2011, 14:23
ΟΚ,θα το κάνω!
Δεν θα κάνω πλήρη ανακατασκευή και δεν θα πειράξω καρμπυρατέρ,αναρτήσεις και κινητήρα,εκτός αν το μηχανάκι δε δουλεύει ή έχει πρόβλημα σε αυτα τα σημεία.Πάμε λοιπόν για μια ανανέωση στην εμφάνιση,ενα γερό καθάρισμα,βάψιμο και ό,τι άλλο χρειαστέι.Θα τα πούμε στην ενότητα restoring όταν αρχίσω.:wave2:

John Steed
03/10/2011, 20:19
Με το καλό!


:beer: