PDA

View Full Version : Αμα θελετε μη φορατε κρανος



gcrook
31/08/2005, 12:56
Διαβαστε.
Εγω παντως εμεινα με το στομα ανοιχτο:eek:

http://www.araiamericas.com/news_9.html#

StarSailor
31/08/2005, 13:04
Απίστευτο, από την όψη του κράνους πρέπει όντως να έφυγε με πολλά όπως λέει. Βέβαια η αποκατάσταση με τόσα τραύματα που έπαθε δεν είναι απλή υπόθεση (μπορεί να πήρε χρόνια), αλλά ο τύπος ζει.

Ας μη ξεχνάμε και το ατύχημα του Nakano (ο Νakano δεν ήταν?) που έφυγε με 300, χτύπησε με το κεφάλι πρώτα κάτω και την έβγαλε καθαρή...

Λένε για τα Arai, κάνουν θόρυβο, κάνουν το να κάνουν το άλλο, εγώ χτύπησα με το κεφάλι πάνω σε κολόνα (με 50-60km/h έφυγα θα είχα κόψει και λίγο μέχρι να τη χτυπήσω) και δεν έπαθα ούτε διάσειση. Περιττό να πω ότι πάλι Αrai θα πάρω, δοκιμασμένο από πρώτο χέρι πλεόν

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 13:05
Φίλε μου το έχουμε πεί πολλές φορές και καταντάμε κουραστικοί πλέον.

Το κράνος το φοράς κατά συνείδηση των πραγμάτων και των συνθηκών που επικρατούν και οχι επειδή στο επιβάλλουν.
Ο τύπος εδώ το βίωσε απο πρώτο χέρι.


Gandalf

cityfly
31/08/2005, 13:52
πραγματικά απίστευτο

a123xxsp
31/08/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Διαβαστε.
Εγω παντως εμεινα με το στομα ανοιχτο:eek:

http://www.araiamericas.com/news_9.html#

Όντως φτηνά την έβγαλε το παλικάρι (ελπίζω να μην είναι φτιαχτό απ' την εταιρία), πάντως κάτι τέτοια μας σοβαρεύουν και προσγειώνουν που και που, χρειάζονται όχι για να βάλεις μυαλό αλλά απλά για το κρατήσουν στην θέση του όταν παίρνει παραπάνω αέρα...

dodos_1
31/08/2005, 14:37
Οντως απίστευτο αλλά ο τύπος λέει ότι τράκαρε πριν 6 χρόνια.Τότε κυκλοφορούσε αυτό το κράνος(Hayden Replica);Αν όχι μήπως είναι κανά διαφημιστικό τρικ;

wild_cat/anima
31/08/2005, 14:49
θα ήθελα να επισημάνω για ακόμα μια φορά πως τα σπαστά κράνη είναι ακατάλληλα !
δυστυχώς είδα τα αποτελέσματα τους μπροστά μου στο θάλαμο της εντατικής !:sad: :sad: :sad:
και θα ναι από τις εικόνες που δε θα ξεχάσω ποτέ .......
προσωπο κατεστραμένο,φλοιος τριψαλα ............







ρε μπαγάσα περνάς καλά κει πάνω ?????

melsaltas
31/08/2005, 15:12
ΑΛΛΕΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ?
:confused: :confused: :confused:

javaneze
04/09/2005, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
[B]θα ήθελα να επισημάνω για ακόμα μια φορά πως τα σπαστά κράνη είναι ακατάλληλα !
δυστυχώς είδα τα αποτελέσματα τους μπροστά μου στο θάλαμο της εντατικής
Προφανως εννοεις οτι οταν επεσε το ειχε ανοιχτο, ετσι? γιατι αν δεν εννοεις αυτο, αρχιζεις να με τρομαζεις...:(

ΙΠΠΕΑΣ
04/09/2005, 20:50
Σχετικά με τα σπαστά κράνη:

Σκεφτείτε το και διαφορετικά, ο κλασσικός τύπος κράνους εκτός από ανθεκτικότερος είναι και πιο εύκολο να τον κλειδώνες πάνω στη μηχανή με ένα σκουλήκι-κλειδαδαριά περνώντας το μέσα από το άνοιγμα που κοιτάμε. Στο σπαστό μπορούν να βγάλουν το "προσωπείο" και να πάρουν το υπόλοιπο κράνος.

a123xxsp
05/09/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Σχετικά με τα σπαστά κράνη:

Σκεφτείτε το και διαφορετικά, ο κλασσικός τύπος κράνους εκτός από ανθεκτικότερος είναι και πιο εύκολο να τον κλειδώνες πάνω στη μηχανή με ένα σκουλήκι-κλειδαδαριά περνώντας το μέσα από το άνοιγμα που κοιτάμε. Στο σπαστό μπορούν να βγάλουν το "προσωπείο" και να πάρουν το υπόλοιπο κράνος.

Ε δεν είναι και ακριβώς εύκολο να βλάπουν το προσωπείο... (έχω ένα Ν100) θέλει αρκετή ώρα για να αξίζει τον κόπο... και σίγουρα περισσότερη ώρα από όσο θέλει κάποιος να ξεκλειδώσει το λουκέτο....

adam_tsouk
07/09/2005, 14:20
Βασικά, τα ανοιγόμενα σε περίπτωση που πέσεις είναι πολύ πιθανό να σπάσουν στο κάτω μέρος (το ανοιγόμενο) και να μείνεις εκτεθιμένος.
Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα ανοιγόμενα ή μόνο σε κάποια μοντέλα πιθανότατα φτηνά.

pavlaras1
07/09/2005, 17:13
Εγω παντως ειμαι κατοχος ενος NOLAN N101 εχω πεσει καμια 3 φορες κατω απο το πολυ πλαγιασμα της μηχανης και λογο ολισθιροτητας του δρομου και εχω χτυπησει με το κρανος αλλα με σχετικα μικρη ταχυτητα και παντα πλαγια.

Το μονο που εχει παθει το κρανος ειναι γρατσουνιες στα πλαινα περα απο αυτο τιποτα αλλο.

Εγω ουτε καν αισθανηκα τιποτα.

Πιστευω οτι ειναι καλο κρανος για πεσιματα στο πλαι αλλα για καμια μετωπικη ή πεσιμο μπροστα δεν νομιζω να ειναι καλυτερο απο ενα που ειναι FULL-FACE δηλαδη οχι σπαστο.

:wave2:

adam_tsouk
07/09/2005, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

Πιστευω οτι ειναι καλο κρανος για πεσιματα στο πλαι



:uplate: :uplate: :uplate:

NikosRR
27/09/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εγω παντως ειμαι κατοχος ενος NOLAN N101 εχω πεσει καμια 3 φορες κατω απο το πολυ πλαγιασμα της μηχανης και λογο ολισθιροτητας του δρομου και εχω χτυπησει με το κρανος αλλα με σχετικα μικρη ταχυτητα και παντα πλαγια.

Το μονο που εχει παθει το κρανος ειναι γρατσουνιες στα πλαινα περα απο αυτο τιποτα αλλο.

Εγω ουτε καν αισθανηκα τιποτα.

Πιστευω οτι ειναι καλο κρανος για πεσιματα στο πλαι αλλα για καμια μετωπικη ή πεσιμο μπροστα δεν νομιζω να ειναι καλυτερο απο ενα που ειναι FULL-FACE δηλαδη οχι σπαστο.

:wave2:
φιλε μου εγω εχω διαβασει πως αν πεσεις και χτυπησεις το κρανος, το κρανος ειναι για πεταμα ακομα και αν φενεται πως ειναι μια μικρη γρατζουνια.μηπως θα πρεπει να το ξανασκεφτει με αυτο που φορας;

pavlaras1
28/09/2005, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
φιλε μου εγω εχω διαβασει πως αν πεσεις και χτυπησεις το κρανος, το κρανος ειναι για πεταμα ακομα και αν φενεται πως ειναι μια μικρη γρατζουνια.μηπως θα πρεπει να το ξανασκεφτει με αυτο που φορας;

Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα δεν με βλεπω προς το παρον να το αλλαζω τουλαχιστον μεχρι να βρω μια καλη δουλεια.

Το προβλημα οπως θα καταλαβες ειναι οικονομικο και δεν εχω καθολου λεφτα στην ακρη για αλλο κρανος της ιδιας κατηγοριας ή καλυτερο και για αυτο ειμαι ακομη με το υπαρχον.

Φθηνοτερο δεν περνω γιατι αν με αυτο δεν ειμαι ικανοποιημενος σιγουρα δεν θα ειμαι και με το αλλο.

Ετσι και αλλιως ελπιζω και πιστευω οτι θα αντεξει λιγους μηνες ακομη μεχρι τον μαρτιο για να το αλλαξω.

Αν τωρα συμβει καμια στραβη μεχρι τοτε τι να κανουμε συμβαινουν και αυτα.

Απλα θα πρεπει να προσεχω ποιο πολυ εως τοτε και να μην τρεχω και να μην χωνομαι οπου ναναι.

Αν και το βλεπω λιγο δυσκολο μιας και με αρεσει να τρεχω και να χωνομαι.

:D