PDA

View Full Version : Τακάκια (brake pads) αυτά τα άγνωστα...



McGyver
04/10/2011, 07:21
Τακάκια...

Οργανικά, μεταλλικά, ημί-μεταλλικά, κεραμικά...
Άλλα λένε πως απάγουν πιο γρήγορα τη θερμότητα αλλά τρώνε τους δίσκους πιο γρήγορα, άλλα είναι πιο ήσυχα αλλά δεν αποδίδουν τόσο άμεσα...

Μπερδεύτηκα...

Για πείτε το λοιπόν, τι κοιτάμε για να επιλέξουμε;
Τι είδη τακακίων υπάρχουν και τι προσφέρει το καθένα;

transalpblack
04/10/2011, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τακάκια...

Οργανικά, μεταλλικά, ημί-μεταλλικά, κεραμικά...
Άλλα λένε πως απάγουν πιο γρήγορα τη θερμότητα αλλά τρώνε τους δίσκους πιο γρήγορα, άλλα είναι πιο ήσυχα αλλά δεν αποδίδουν τόσο άμεσα...

Μπερδεύτηκα...

Για πείτε το λοιπόν, τι κοιτάμε για να επιλέξουμε;
Τι είδη τακακίων υπάρχουν και τι προσφέρει το καθένα;

Τα μαμά ίσως για πιο σίγουρα?

Ichigo
04/10/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Τα μαμά ίσως για πιο σίγουρα?

+1
Θα συμφωνήσω. Τα μαμίσια της Suzuki που βαζω πχ στο δικό μου είναι αρκετά καλά. :wave2:

nikos_abel
04/10/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
+1
Θα συμφωνήσω. Τα μαμίσια της Suzuki που βαζω πχ στο δικό μου είναι αρκετά καλά. :wave2:

Δίκιο έχει μαγκάιβερ, βάλε σουζούκι στο τράνσαλπ, είναι πολύ καλά :rotflmao:

Πλάκα πλάκα, για το δικό μου υπάρχουν μεταλλικά και οργανικά. Σε αδερφό φόρουμ
είχα διαβάσει κάποτε μια ανάλυση (και για τα κεραμικά) αλλά δε θα κάνω κλόπυ πέιστ.

Καλό θα είναι λοιπόν να αναφέρουμε μάρκες και τύπους σε συνδιασμό με χρήση και μηχανές,
επίσης, ώστε να πάρουμε σφαιρική άποψη.

sniper
04/10/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τακάκια...

...
Για πείτε το λοιπόν, τι κοιτάμε για να επιλέξουμε;
Τι είδη τακακίων υπάρχουν και τι προσφέρει το καθένα;


Για τι μηχανάκι μιλάμε ρε Τόμας και για ποια χρήση;

McGyver
04/10/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για τι μηχανάκι μιλάμε ρε Τόμας και για ποια χρήση;

Για το Transalp, χρήση αποκλειστικά σε track days :lol: ...

Γενικά για τακάκια Nick :winka: .

VASOS
04/10/2011, 10:49
Προσωπικά, για το μπροστινό σύστημα θα επέλεγα αυστηρά τα μαμά τακάκια (μεταλλικά/sintered) ή τα αντίστοιχα επώνυμα και ας έτρωγα και λίγο τους δίσκους, ενώ για το πίσω σύστημα θα μπορούσα να συμβιβαστώ και με τακάκια πάστας (μαλακά).

sniper
04/10/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
...

Γενικά για τακάκια Nick :winka: .

Δεν υπάρχει γενικά για τακάκια Τόμας..

Και γιατί μόνο τακάκια κι όχι και δισκόπλακες;

:smokin:

McGyver
04/10/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν υπάρχει γενικά για τακάκια Τόμας..

Και γιατί μόνο τακάκια κι όχι και δισκόπλακες;

:smokin:

Δεν υπάρχουν δηλαδή γενικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες τακακίων :confused: ;;;
Γιατί και δισκόπλακες;;;

VASOS
04/10/2011, 10:59
Νομίζω ότι κάποιος τρώγεται να γράψει συγκριτικό σαν εκείνο με το σύστημα αυτολίπανσης αλυσίδας :D

p@nos
04/10/2011, 10:59
epidi kanis racing xrisi bale organika

sniper
04/10/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δεν υπάρχουν δηλαδή γενικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες τακακίων :confused: ;;;
Γιατί και δισκόπλακες;;;

Γιατί ρε Τόμας αλλιώς φρενάρεις με τα μαμά τακάκια/δίσκους κι αλλιώς με κάρμπον δίσκους ή μαργαρίτες και τακάκια..

Εχει να κάνει με την χρήση λέμε.. μέσα στην Αθήνα πχ τι θες; Ακαριαία φρένα;

Στο βουνό τι θες; φρένα αλλά να μην ζεστένονται κιόλας; (βάλε και τπτ υψηλής στην εξίσωση).

Αν θες να μην ξαφνιαστείς πάντως στικ το δε μάδερ παντς.

sniper
04/10/2011, 11:01
Αν το ζητούμενο είναι η οικονομία, να θυμασαι ότι σε λάστιχα και φρένα δεν είμαστε τσίπηδες.

VASOS
04/10/2011, 11:13
Επειδή μιλάμε για υλικά και τις σχετικές ιδιότητες το κύριο ζητούμενο στο σύστημα πέδησης είναι η καλύτερη δυνατή απαγωγή θερμότητας, ώστε τα παρεμβαλόμενα μέρη (δίσκος/τακάκια) να διατηρούν τις καλές τους ιδιότητες τριβής, και επομένως η σταθερότητα της απόδοσης.
Γι΄ αυτό άλλωστε και οι διάτρητοι δίσκοι (καλύτερος αερισμός) και οι δίσκοι τύπου μαργαρίτα (αύξηση της επιφάνειας εναλλαγής θερμότητας), ενώ για τα τακάκια καθαρά τις καλύτερες ιδιότητες έχουν τα μεταλλικού τύπου (καλύτερη θερμοαπαγωγή και θερμική σταθερότητα υπό καταπόνηση) έναντι των κεραμικών και των οργανικών που από όσο ξέρω δεν τα πάνε καλά με απότομες θερμοκρασιακές μεταβολές.

sovaros_user
04/10/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν το ζητούμενο είναι η οικονομία, να θυμασαι ότι σε λάστιχα και φρένα δεν είμαστε τσίπηδες.

Αυτο πες το στον ανεργο με τα 430 ταμειο κ παιδι :rolleyes:















Ωραια ολα αυτα που λετε..

Αλλα με κοστος δισκων (στο δικο μου τουλαχιστον) στα 500+ θα ενδιαφερομουν μονο για soft τακακια μπας κ μου βγαλουν παραπανω (οι δισκοι).


Υγ. Επειδη προκειται να αλλαξω εχει κανεις προταση.. εταιρια απο soft τακακια να τα ζητησω ? :D

sniper
04/10/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αυτο πες το στον ανεργο με τα 430 ταμειο κ παιδι :rolleyes:

...

Αυτά ισχύουν είτε έχεις είτε δεν έχεις. Αν θες να είσαι ασφαλής.

fantacid
04/10/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αυτο πες το στον ανεργο με τα 430 ταμειο κ παιδι :rolleyes:


ενας λογος παραπανω.........

sovaros_user
04/10/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ενας λογος παραπανω.........

..για να πουλησει το κορμι του στην συγγρου ωστε να βρει τα λεφτα... :bawl: :lol:

Σοβαρα τωρα, πιστευετε οτι αγοραζοντας το ακριβοτερο λαστιχο κ τακακια εισαστε ποιο ασφαλεις ε...
Καλη φαση, ας μην χαλασουμε το θεμα ομως :wave2:

nikos_abel
04/10/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
..για να πουλησει το κορμι του στην συγγρου ωστε να βρει τα λεφτα... :bawl: :lol:

Σοβαρα τωρα, πιστευετε οτι αγοραζοντας το ακριβοτερο λαστιχο κ τακακια εισαστε ποιο ασφαλεις ε...
Καλη φαση, ας μην χαλασουμε το θεμα ομως :wave2:

Δύσκολα συμφωνώ μαζί σου, σαμπάνιες λοιπόν!!!!

fantacid
04/10/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
..για να πουλησει το κορμι του στην συγγρου ωστε να βρει τα λεφτα... :bawl: :lol:

Σοβαρα τωρα, πιστευετε οτι αγοραζοντας το ακριβοτερο λαστιχο κ τακακια εισαστε ποιο ασφαλεις ε...
Καλη φαση, ας μην χαλασουμε το θεμα ομως :wave2:

δεν ειπαμε αυτο,
απλα δε χρειαζονται τσιγγουνιες σε αυτους τους τομεις,
δεν ειναι αναγκη να πας στο ακριβοτερο αλλα κατι αξιοπρεπες...

ασφαλης 100% δεν εισαι ποτε, ουτε μεσα σε κουτι,
αλλα οτι περναει απο το χερι σου το κανεις....

:wave2:

McTalas
04/10/2011, 15:06
ναι πατε βαλτε κινεζικους δισκους και κινεζικα τακακια μαζι με τα κινεζικα λαστιχα και οταν θα κανει την μαλακια του ο αλλος και χρειστειτε να φρεναρετε και τοτε κοπανισετε σε κανα τοιχο ΚΑΙ μεινετε κανα 6μηνο με σπασμενα κοκαλα, να δω τοτε τι θα τρωει το παιδι σας...

η μηχανη ειναι ακριβο σπορ οποιος δεν το αντεχει περνει το μετρο. και μπορει να λεει στο παιδι του πως το παιζει και οικολογος απο επιλογη!

:beer:
νο οφενς που λενε και οι φιλοι μας... :winka:

nikos_abel
04/10/2011, 15:19
Μη τη μαμάμε τη κουβέντα, κάποιοι θέλουνε να μάθουνε (νόου οφένς του).

Πάντως, το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο ή το πιο κατάλληλο για τη χρήση.

Π.Χ. τα λάστιχα που φοράω εγώ, στη μέση τιμή βρίσκονται τα μισελέν.

loylas
04/10/2011, 16:46
Για να δω απαντησεις...

Οπου να ναι θα χρειαστω κ εγω, μεταξυ αλλων, τακακια.

Επισης. Κατεχετε απο ποιον μπορω να παραγγειλω, διαφορα παρελκομενα για το θηριο τ ανημερο;;;:cool: :cool: σε λογικες τιμες. Εχω κανει καποια ερευνα βεβαια αλλα μια γνωμη δεν παει χαμενη :)
Ο αντιπροσωπος εδω πιανει ποπους κ οτι αλλο προλαβει:wacko: :wacko:

p@nos
04/10/2011, 17:24
mi treleneste kaapoios poy exi amesi anagi apo diskoys ke de bori na dosi 600+evra bori aneta na kani ti doyleia toy me ena zevgari metaxeiro sta 150e px....

oi kinezikoi apla 8a strabosoyn gia plaka opote 8a toys petaksis....



tora takakia ama 8elete oikonomia ena organiko takaki talepori to disko poli ligotero apo ena metaliko ke frenari mia xara aksioprepos...




ke gia lastixa isxiei to idio fisika.....

p@nos
04/10/2011, 17:27
@loylas pigene tsekare ta ferodo sti nea e8niki na dis ke apo times ti pezi

TROOPER
04/10/2011, 20:01
+1000 σε οτι ειπε ο σκοπευτης

loylas
04/10/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
@loylas pigene tsekare ta ferodo sti nea e8niki na dis ke apo times ti pezi

Thanks.
Εθνικη σε ποιον;;;Πες το συνθηματικα αν ειναι ;)

Απλα σκεφτομουν να κανω μια καλη παραγγελια απο ενα online μαγαζι (τακακια, λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, υγρα φρενων, μπουζι κ οτι αλλο κρινω) γιατι ετσι κ αλλιως μπροστα μου θα τα βρω.

Στον δικο μας Χονδα, μια αλενοβιδα για το πλαινο πλαστικο, 10 γιουρα :uplate: :uplate:

p@nos
04/10/2011, 22:09
den exo 8ema diafimizo xoris anastoles apla de 8imame pos ton lene :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


8a peraso avrio ke 8a soy po akribos

congate7
29/03/2017, 11:16
Για μέγιστη απόδοση χωρίς να σε νοιάζει η διάρκεια πας σε μαλακά ή κάτι άλλο;

sapila racing
29/03/2017, 11:43
Για μέγιστη απόδοση χωρίς να σε νοιάζει η διάρκεια πας σε μαλακά ή κάτι άλλο;

Μέγιστη απόδοση σε ποιές συνθήκες?
Αλλα θέλεις για καλό δάγκωμα σε ήπιες συνθήκες (πόλη κλπ) κι αλλα για πιο απαιτητικές συνθήκες.

Αυτα που θα δουλέυουν καλά στις ήπιες δεν θα δουλεύουν καλά στις πιο απαιτητικές και το ανάποδο.

congate7
29/03/2017, 11:50
Για τα track day με νοιάζει περισσότερο.

7Tolis
29/03/2017, 13:29
Μέγιστη απόδοση σε ποιές συνθήκες?
Αλλα θέλεις για καλό δάγκωμα σε ήπιες συνθήκες (πόλη κλπ) κι αλλα για πιο απαιτητικές συνθήκες.

Αυτα που θα δουλέυουν καλά στις ήπιες δεν θα δουλεύουν καλά στις πιο απαιτητικές και το ανάποδο.

Αν θέλεις και όποτε βρεις χρόνο,κάνε το μια πιο αναλυτικα φαίνεται ενδιαφέρον.

Πχ η αφεντιά μου πάει δικάβαλη και πάντα σε ανοικτούς δρόμους.Τι υλικό να έχω κατά νου;

sapila racing
29/03/2017, 13:31
Για τα track day με νοιάζει περισσότερο.

Για track days βαζεις τουλάχιστον sintered μεταλικά.
Οσο πιο 'racing' τακακια βάλεις τόσο καλύτερα αλλά αν το παρακάνεις τότε δεν θα δουλεύουν στον δρόμο.
πχ αν βάλεις κατι τέτοιο
http://www.motorcyclenews.com/product-reviews/parts-accessories/2009/dec0909-sbs-dual-carbon-race-pads/

εχεις απίστευτο φρενάρισμα, αλλά μεχρι να ζεσταθούν καλά δεν έχεις φρένα.
Τα έχω δοκιμάσει κι είχα παθει πλάκα, αλλά έπρεπε να τα βαζω και να τα ξαναβγάζω μια και το μηχανακι το κυκλοφορούσα και στον δρόμο. Αν δεν κυκλοφορεί στον δρόμο το μηχανακι σου, αυτα είναι οτι πρέπει, αλλιώς πας σε πιο ήπια λύση.

congate7
29/03/2017, 14:08
Ένα τακάκι sintered δηλαδή θα δουλέψει καλά και πίστα και δρόμο;

BLiTzER
29/03/2017, 14:17
Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Γι'αυτό επιλέγεις βάσει χρήσης. Δεν υπάρχει κάτι που τα κάνει όλα τέλεια, αλλά υπάρχουν τα ενδιάμεσα ημι-μεταλλικά, που υποτίθεται ότι έχουν τα πλεονεκτήματα και των 2 κόσμων. Θεωρητικά.

sniper
29/03/2017, 14:32
Ένα τακάκι sintered δηλαδή θα δουλέψει καλά και πίστα και δρόμο;


Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Γι'αυτό επιλέγεις βάσει χρήσης. Δεν υπάρχει κάτι που τα κάνει όλα τέλεια, αλλά υπάρχουν τα ενδιάμεσα ημι-μεταλλικά, που υποτίθεται ότι έχουν τα πλεονεκτήματα και των 2 κόσμων. Θεωρητικά.


Eίναι σαν τα λάστιχα.

Τα σλικ δεν τα φοράς στο δρόμο γιατί χρειάζονται κάποιο εύρος θερμοκρασίας για να δουλέψουν το ίδιο και τα τακάκια ή τα φρενα γενικότερα.

congate7
29/03/2017, 19:25
Ένα τακάκι sintered δηλαδή θα δουλέψει καλά και πίστα και σβέλτη οδήγηση σε δρόμο;

Τώρα το πέτυχα;



Τα σλικ δεν τα φοράς στο δρόμο γιατί χρειάζονται κάποιο εύρος θερμοκρασίας για να δουλέψουν το ίδιο και τα τακάκια ή τα φρενα γενικότερα.

Το πέτυχες ακριβώς! Λάστιχα βρήκα και τώρα θα πειραματιστώ με τα τακάκια.

Για να σου δώσω να καταλάβεις. Περίπου ένα-δυο μήνες πριν το τελευταίο track day μου ήθελα αλλαγή στα τακάκια.
Κάθομαι, τα βλέπω και αποφασίζω να βάλω κάτι ferodo μαλακά (σαν τα λάστιχα το υπολόγιζα περίπου :plaf:). Φτάνω στον τεχνικό έλεγχο και μου λέει σε βγάζει δε σε βγάζει.
Ε μία αυτό, μία ότι δεν είχα μείνει ευχαριστημένος αποφάσισα να ρωτήσω για να ξέρω από που να ξεκινήσω πριν το ξαναβγάλω το εργαλείο.

o teos
29/03/2017, 19:46
Δοκίμασε τη σειρά sdp hh της dunlopad...Μέχρι στιγμής πολύ ικανοποιημενος:beer:

sapila racing
30/03/2017, 09:31
Τώρα το πέτυχα;



Το πέτυχες. Κοίτα σε Brembo, Dunlop, EBC, SBS, Carbone Lorraine.
Δεν ξέρω ποιός(οί) έχει για το μηχανακι σου.