PDA

View Full Version : Βοήθεια,πείραξα τους εξαεριωτήρες!



Manuel650
04/10/2011, 20:22
Έτσι λοιπόν, σαν να μη με έφταναν η μείωση των οικογενειακών εισοδημάτων, η επαπειλούμενη απόλυση και η περιρρέουσα αίσθηση μιζέριας, αποφάσισα να ζιγκλερώσω και το μηχανάκι...

...αφού λοιπόν φρόντισα να υπάρχει ενναλακτικό μέσο μετακίνησης και μετά από καλή(πιστεύω :) ) μελέτη του ιδιαίτερα κατατοπιστικού άρθρου του oldMan για τους εξαεριωτήρες, ξεκίνησε η διαδικασία εγκατάστασης του κιτ της SIGMARACING που προμηθεύτηκα από το e-bay(μεταξύ μας, το έχω εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν τολμούσα να το αγγίξω).

Θα προσπαθήσω να περιγράψω όσο ακριβέστερα μπορώ τι έχω κάνει μέχρι τώρα για να ζητήσω μετά τη γνώμη των πιό έμπειρων πάνω σε θέματα καρμπυρατέρ γιατί μάλλον έχω κολλήσει...:(


Το πειραματόζωο είναι μιά Africa Twin XRV 650 mod.1989 με την οποία συμβιώνουμε επιτυχώς τα τελευταία 14 χρόνια. Πριν να βάλω χέρι στα καρμπ. φρόντισα για την άψογη λειτουργία του κινητήρα για να μην υπάρχουν αμφιβολίες για την προέλευση τυχόν συμπτωμάτων.
Αφού λύθηκαν ένα-ένα τα ΚΕΙΗΙΝ 32άρια CV , καθαρίστηκαν με το ειδικό υγρό καθαρισμού για καρμπ., μετά με αέρα με πίεση(από φιάλη, δεν έχω κομπρεσέρ), αλλάχθηκαν τα o-ring, ελέγχθηκαν οι μεμβράνες και συναρμολόγήθηκαν προσεκτικά με τη βοήθεια του Service Manual της Honda.

http://img810.imageshack.us/img810/134/karmp2.jpg


Μια παράκληση, προσπαθώ να ανεβάσω φωτό απευθείας, όχι μέσω imageshack αλλά δεν μπορώ, πως γίνεται?(η ηλικία βλέπετε....:) )

Παλιότερα είχα ανεβάσει πολλές, έχει αλλάξει κάτι???

Manuel650
04/10/2011, 20:52
Τέλος πάντων δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό, συνεχίζουμε...

Το περίφημο κιτ της SIGMARACING περιλαμβάνει αυτά:

http://img255.imageshack.us/img255/668/jet1x.jpg

Οι αλλαγές που έγιναν είναι:

1.Κύριο ζιγκλέρ μπροστινού κυλίνδρου 132,5 (από 125)
Κύριο ζιγκλέρ πίσω κυλίνδρου 137,5 (από 130)

2.Ανέβασμα βελονών με 2 μεταλλικές ροδέλες σε κάθε βελόνα.

Manuel650
04/10/2011, 21:12
Φίλτρο αέρα χρησιμοποιήθηκε αυτό της φωτό:


Είναι το original της Honda από το οποίο έβγαλα το χάρτινο φίλτρο με τη πρόθεση να μπεί ένα σφουγγάρι της Twin Air που αποδεδειγμένα παρέχει περισσότερο αέρα από τα K&N. Δυστυχώς η εδώ αντιπροσωπεία δεν είχε universal φίλτρο για να το ντύσω και έτσι είμαι σε αναμονή αυτού που παράγγειλα από το e-bay(από τη Λεττονία!)

Και εδώ γεννάται η πρώτη απορία του αρχάριου:
Μήπως η χρησιμοποίηση του πλέγματος σκέτου δημιουργεί προβλήματα στην αναρρόφηση του αέρα? (ας αφήσουμε τη σκόνη)


237175

Manuel650
04/10/2011, 21:31
Ε, αφου τα κατάφερα και με το ανέβασμα της φωτό πάμε καλά...:smilea:

Εξάτμιση χρησιμοποιήθηκε η Produro της Laser που "ταιριάζει" στην Africa. Η συγκεκριμμένη είναι η road legal και όχι η sport έκδοση.

Τα αποτελέσματα της δοκιμής ήταν απογοητευτικά.:(
Από τις 3.000 μέχρι τις 6.000 στροφές(κόκκινο στις 8.800) η μηχανή έκανε έντονα σκορτσαρίσματα, στόλαρε(δεν ξέρω πως αλλοιώς να το περιγράψω). Η διάγνωση μου ήταν ότι δούλευε υπερβολικά πλούσια και γιαυτό έβγαλα ξανά τα καρμπυρατέρ. Επειδή προσδιόρισα το πρόβλημα στη περιοχή που η τροφοδοσία ελέγχεται από τη βελόνα, αφαίρεσα τη 1 μεταλλική ροδέλα(κατέβασμα).

Επίσης μέτρησα το ύψος των φλοτέρ σύμφωνα μετη τιμή που δίνει η Honda(7mm) αλλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει δεν ξέρω αν έλαβα τη σωστή μέτρηση ή αν πρέπει να επέμβω στη ρύθμιση της στάθμης του καυσίμου...
:confused: :confused: :confused:

Manuel650
04/10/2011, 21:38
Ξανά ρύθμιση του μίγματος, ξανά δοκιμή, τα ίδια συμπτώματα αλλά σε πιό περιορισμένη κλίμακα στροφών, από τις 4.000 μέχρι τις 6.000 αυτή τη φορά. Από τις 6.000 και πάνω η μηχανή δούλευε άψογα. Από τα μπουζί βγαίνει το συμπέρασμα ότι συνεχίζει να λειτουργεί με υπερ-πλούσιο μίγμα(απαράδεκτο για εποχή κρίσης...:) )


237178

Manuel650
04/10/2011, 21:52
Τελικά αποφάσισα να περιμένω το φίλτρο της Twin Air πριν να βγάλω για 3η φορά τα καρπυρατέρ με τη λογική ότι πρέπει να κατέβει ακόμα περισσότερο η βελόνα. Όμως δεν έχει και πολλά περιθώρια, πόσο να βελτιωθεί???:confused:

Ωποσδήποτε δεν περίμενα να πετύχει με τη πρώτη η μετατροπή αλλά σκέφτομαι μήπως δεν λαμβάνω υπ' όψη μου κάποιες άλλες παραμέτρους, όπως το ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να πάρω περισσότερο αέρα από το φίλτρο ή δεν ξέρω τι άλλο...:(

Αν και έχω βελτιωθεί στο να βγάζω τα καρμπ., τη προηγούμενη φορά έκανα 15 λεπτά να τα πάρω στα χέρια( με ντεπόζιτο και σέλα επάνω στη μοτό):) , δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό καμμιά δεκαριά φορές ακόμα...


Οπότε κάθε βοήθεια από κάποιον πιό έμπειρο είναι καλοδεχούμενη και ίσως αποδειχθεί πολύτιμη...
:)

MG-KTiNoS
04/10/2011, 21:57
Ρε φίλε η γιαγιά σε πείραξε ?

Κι αν δε σε πείραξε εσύ γιατί την πειράζεις?
:mad:

dankannn
04/10/2011, 21:59
Αρα χωρις φιλτρο πως περιμενεις να δουλεψει ?

virus
05/10/2011, 00:11
νομιζω οτι τα νουμερα ζιγκλερ που πηρες τα βλεπω τρομακτικα μεγαλα. κι ανεβασες και δυο θεσεις τις βελονες. παραειναι μου φαινετε.

για κατεβασε τερμα τις βελονες. στην πρωτη θεση βαλτες και βλεπεις.
και φυσικα βαλε και το φιλτρο.

Manuel650
05/10/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Ρε φίλε η γιαγιά σε πείραξε ?

Κι αν δε σε πείραξε εσύ γιατί την πειράζεις?
:mad:


Κάθε μακροχρόνια σχέση φίλε μου χρειάζεται κάποια ανανέωση...


:)

Manuel650
05/10/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Αρα χωρις φιλτρο πως περιμενεις να δουλεψει ?

Αυτό θα διορθωθεί άμεσα, πιστεύω...:(

Manuel650
05/10/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
νομιζω οτι τα νουμερα ζιγκλερ που πηρες τα βλεπω τρομακτικα μεγαλα. κι ανεβασες και δυο θεσεις τις βελονες. παραειναι μου φαινετε.

για κατεβασε τερμα τις βελονες. στην πρωτη θεση βαλτες και βλεπεις.
και φυσικα βαλε και το φιλτρο.


Δεν ξέρω αν θεωρούνται μεγάλα αυτά τα ζιγκλέρ, αυτά είχε το κιτ μέσα, τι να πώ?:(


Μόλις παραλάβω το φίλτρο από το e-bay θα το βάλω και θα δοκιμάσω ξανά...

toyar
05/10/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
νομιζω οτι τα νουμερα ζιγκλερ που πηρες τα βλεπω τρομακτικα μεγαλα. κι ανεβασες και δυο θεσεις τις βελονες. παραειναι μου φαινετε.

για κατεβασε τερμα τις βελονες. στην πρωτη θεση βαλτες και βλεπεις.
και φυσικα βαλε και το φιλτρο.

+1
αφου το σεταρισμα πρεπει να γινει με το φιλτρο μην παλευεις απο τωρα γιατί ακομα και να δουλεψει μετα θα θελει αλλη ρυθμιση
επισης για να βγαλεις ακρη κανε τις αλλαγες σταδιακά όχι και τις βελονες τερμα μαζι με τα ζιγκλερ
παντως για αποδοση οικονομια αλλα και ασφαλεια του μοτερ η τελικη ρυθμιση πρεπει να γινει με καυσαναλυση
:beer:

Manuel650
06/10/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
+1
αφου το σεταρισμα πρεπει να γινει με το φιλτρο μην παλευεις απο τωρα γιατί ακομα και να δουλεψει μετα θα θελει αλλη ρυθμιση
επισης για να βγαλεις ακρη κανε τις αλλαγες σταδιακά όχι και τις βελονες τερμα μαζι με τα ζιγκλερ
παντως για αποδοση οικονομια αλλα και ασφαλεια του μοτερ η τελικη ρυθμιση πρεπει να γινει με καυσαναλυση
:beer:

Ευχαριστώ toyar.
:)

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις...

Manuel650
11/10/2011, 17:28
Η δυσκολία του να πάρω πληροφορίες για το ζιγκλέρωμα, εντός και εκτός του Forum, περιγράφεται απόλυτα από τα γραφόμενα του Καραχάλιου στο Editorial του τελευταίου ΜΟΤΟ όπου αναφέρει ότι η τέχνη του ζιγκλερώματος τείνει να πεθάνει...:(

Αφού όμως ξεκίνησα το εγχείρημα πρέπει και να το τελειώσω, οπότε ποστάρω τη συνέχεια...

Σήμερα παρέλαβα το περίφημο universal double stage φίλτρο της Twin Air. Είναι ένα κομμάτι 600Χ300mm
από το οποίο έκοψα όσο χρειάστηκε για να ντύσω το δικό μου και περίσσεψε και υλικό για 3-4 ακόμη φίλτρα(συμφέρει...).:)


237631

Manuel650
11/10/2011, 17:46
Η στερέωση έγινε με σύρμα, έπεσε το κατάλληλο σπρέυ φίλτρου της DENICOL και το αποτέλεσμα φαίνεται στη φωτό.

Με 2 διαφορετικά κατσαβίδια στη τσέπη(για να φτάνω τις βίδες ρύθμισης του μίγματος) βγήκα για δοκιμή με ψιλόβροχο στην(ευτυχώς άδεια:) ) Λ. Μαραθώνος.
Τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα από τη προηγούμενη φορά καθότι το σφουγγάρι του φίλτρου σαφώς περιορίζει την εισαγωγή φρέσκου αέρα. Μετά από 3 ρυθμίσεις του μίγματος και τις ανάλογες δοκιμές επιβεβαιώθηκε το αρχικό συμπέρασμα, ότι δηλ. το μηχανάκι χρειάζεται περισσότερο ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!


237632

Manuel650
11/10/2011, 18:10
Και τότε δοκίμασα κάτι που είχε προτείνει ένας φίλος, να βγάλω την εισαγωγή αέρα από το φιλτροκούτι. Είναι αυτό το π@π@ρι στη φωτογραφία και ήδη το είχα "καννιβαλίσει" με σκοπό την αύξηση του όγκου του αέρα μέσα στο φιλτροκούτι.

Δοκιμή και...πύραυλος το Αφρικάκι.:) :) :)

Τα σκορτσαρίσματα εξαφανίστηκαν σε όλη τη κλίμακα των στροφών!!!
Άψογη λειτουργία και σαφώς βελτιωμένη επιτάχυνση.

Δεν έκατσα να το ψάξω περισσότερο γιατί έπεφτε το φως, φαντάζομαι θα θέλει πάλι ρύθμιση του μίγματος. Σκέφτομαι να ανοίξω περισσότερο τη τρύπα στο φιλτροκούτι(για ακόμα περισσότερο αέρα) και μετά να την προστατεύσω με κάποιου είδους πλέγμα, θα δούμε...
Και ένα λίγο πιό ελεύθερο τελικό(που ήδη υπάρχει).

Αέρα λοιπόν ήθελε το καημένο το μηχανάκι, περισσότερο αέρα...

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν εντός και εκτός του forum...:beer: :beer: :beer:


237635

virus
11/10/2011, 18:54
μπραβο ρε μανωλη καλα σου ηρθε.

τελικα οι βελονες σε ποια θεση δουλευουν;

Manuel650
11/10/2011, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
μπραβο ρε μανωλη καλα σου ηρθε.

τελικα οι βελονες σε ποια θεση δουλευουν;


Γιάννη, τελικά το άφησα με 1 μεταλική ροδέλα.
Το ελάχιστο ανέβασμα βελόνας δηλαδή...

Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι τα νούμερα των ζιγκλέρ που έβαλα δεν θεωρούνται μεγάλα, συνήθως ανεβαίνουν ανά 5 νούμερα. Οπότε 125 με 132,5 δεν θεωρείται τεράστια διαφορά.
Δεν ξέρω αν το συγκρίνεις με το 750 το οποίο φορά πολύ μικρότερα νούμερα. Το μοντέλο 1999-2002 για παράδειγμα φορά κύρια ζιγκλέρ 115-115(μπρός-πίσω κύλινδρος)...

virus
11/10/2011, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manuel650
Γιάννη, τελικά το άφησα με 1 μεταλική ροδέλα.
Το ελάχιστο ανέβασμα βελόνας δηλαδή...

Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι τα νούμερα των ζιγκλέρ που έβαλα δεν θεωρούνται μεγάλα, συνήθως ανεβαίνουν ανά 5 νούμερα. Οπότε 125 με 132,5 δεν θεωρείται τεράστια διαφορά.
Δεν ξέρω αν το συγκρίνεις με το 750 το οποίο φορά πολύ μικρότερα νούμερα. Το μοντέλο 1999-2002 για παράδειγμα φορά κύρια ζιγκλέρ 115-115(μπρός-πίσω κύλινδρος)...

ναι μου φανηκε εξωφρενικη διαφορα επειδη εγω κινουμε στα πλαισια του 750. ειχα ξεχασει οτι εσυ εισαι με 650.:beer:

βλεπω οτι εισαι υπερευχαριστημενος κι αυτο εχει σημασια.

εγω δυστυχως προσπαθω να κανονισω να κανω γενικη επισκευη το μοτερ. τρωει πολυ το λαδακι του και νομιζω εχει πεσμενη αποδοση. δεν εχω οδηγησει αλλη αφρικα για να εχω μετρο συγκρισης. στο προσεχες τριμηνο με τετραμηνο πρεπει να την φτιαξω. θα δουμε.:)

Manuel650
12/10/2011, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72

εγω δυστυχως προσπαθω να κανονισω να κανω γενικη επισκευη το μοτερ. τρωει πολυ το λαδακι του και νομιζω εχει πεσμενη αποδοση. δεν εχω οδηγησει αλλη αφρικα για να εχω μετρο συγκρισης. στο προσεχες τριμηνο με τετραμηνο πρεπει να την φτιαξω. θα δουμε.:)

Ωχ, αυτό κοστίζει...:sad:

Καλή επιτυχία εύχομαι...
:)

OldMan
12/10/2011, 09:38
Sorry που ρωτάω, αλλά...

Τελικά θα μπει φίλτρο στο μηχανάκι ..??

Manuel650
12/10/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Sorry που ρωτάω, αλλά...

Τελικά θα μπει φίλτρο στο μηχανάκι ..??

OldMan προφανώς το προσπέρασες χωρίς να το προσέξεις.

Υπάρχει φωτογραφία παραπάνω...

OldMan
12/10/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manuel650
OldMan προφανώς το προσπέρασες χωρίς να το προσέξεις.
Υπάρχει φωτογραφία παραπάνω...
Πολύ σωστά.. :winka:

Θεώρησα ότι έβγαλες την εισαγωγή του αέρα από το φιλτροκούτι στο καρμπυρατέρ.. :beer:

(οι τρύπες στο φιλτροκούτι δεν είναι ασχημη ιδέα, αρκεί να κάνεις 2 - 3 μεγάλες σχετικά και να τις κλείνεις κατά βούληση με ταινία..)

Manuel650
13/10/2011, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά.. :winka:

Θεώρησα ότι έβγαλες την εισαγωγή του αέρα από το φιλτροκούτι στο καρμπυρατέρ.. :beer:

(οι τρύπες στο φιλτροκούτι δεν είναι ασχημη ιδέα, αρκεί να κάνεις 2 - 3 μεγάλες σχετικά και να τις κλείνεις κατά βούληση με ταινία..)

Ευχαριστώ για την ιδέα OldMan.:beer:

Από τη στιγμή μάλιστα που υπάρχει και φιλτροκούτι spare θα το ξεσκίσω αυτό που φορά τώρα...:winka: