PDA

View Full Version : Χαλασμένη μίζα



GiannisX
04/10/2011, 21:20
Στο τέλος Αυγούστου - και λίγες μέρες πριν λήξει η εγγύηση - κάναμε ένα ταξίδι στους Δολομίτες. Όταν φτάσαμε Ανκόνα και όταν πήγα στο γκαράζ να πάρω το Ληστή, πατάω μίζα και ακούω ένα μυστήριο θόρυβο. Μπα λέω της ιδέας μου είναι και φεύγω. Στην πρώτη στάση για βενζίνη ακούω πάλι το μυστήριο θόρυβο και η μηχανή αρνείται να πάρει εμπρός. Παγωμάρα.... κρύος ιδρώτας.. φτου σου ρε γαμώτο κρίμα το ταξίδι σκέφτομαι!!! Στην επόμενη προσπάθεια παίρνει με τη μια, ο θόρυβος που κάνει η μίζα είναι περίπου - τώρα - κανονικός, και όλο το ταξίδι πάει έτσι, με τη μίζα λαβωμένη.
Μετά την επιστροφή στην πατρίδα, επίσκεψη στο εξουσιοδοτημένο, λύσιμο της μίζας και αντικατάσταση με νέα εντός εγγύησης. Διάγνωση : ζημιά σε κάποιο μαγνήτη εντός της μίζας.
Αλλά μην νομίζετε ότι ησύχασα, τώρα ψάχνονται με το φωτάκι του ABS, το οποίο παρ' ότι το ABS δουλεύει κανονικά (τσεκαρισμένο αυτό:D:D) αυτό ανάβει και σβήνει κατά βούληση.
Αυτό που με έχει σώσει είναι ότι το πρόβλημα με το φωτάκι του ABS το είχαμε τσεκάρει πριν φύγω για ταξίδι(που ήμουν εντός εγγύησης), αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν λύση κι έτσι έμεινε ως εκκρεμότητα για μετά την επιστροφή. Αναμένω αποτελέσματα και θα σας ενημερώσω

peter86
04/10/2011, 22:14
γκαντεμιά φίλε μου!!!Δεν έχω ξανακούσει bandit με πρόβλημα στη μίζα.Ούτε επισης και για την λυχνία του abs.Ελπίζω να ξεμπερδεψεις γρήγορα.....

GiannisX
04/10/2011, 22:22
Αυτό ακριβώς μου είπαν και στο εξουσιοδοτημένο, ότι παίζει να είμαι και ο μοναδικός στην Ελλάδα με τις συγκεκριμένες βλάβες

dimzan
05/10/2011, 10:30
Ποσα χλμ εχεις?

εμενα αυτος ο θορυβος στη μιζα σαν κομπλερ μου ακουστηκε οπως το γραψες.

Το λαμπακι του abs αναβει μεχρι να διαγνωσουν ταχυτητα 8χλμ/ωρα και οι 2 οι αισθητηρες. Αν συνεχιζει να αναβοσβηνει κατα πασα πιθανοτητα καποιος αισθητηρας δεν διαβαζει σωστα. Επισης μπορει να εχει παει σκουπιδακι στον αισθητηρα. Και παλι ομως το πιο πιθανο να μη λειοτυργουσε.

Οταν το εβαλαν στο computer τι βλαβη τους εβγαλε?

GiannisX
05/10/2011, 12:34
Αυτή τη στιγμή έχω κοντά στις 6.500 χλμ. Όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα τα χλμ ήταν 3.500 περίπου. Η μίζα έκανε ένα θόρυβο σαν "ξεσέρνει" (δεν μπορώ να το περιγράφω διαφορετικά.
Μετά την αλλαγή με την καινούργια είναι όλα οκ, ο θόρυβός του όπως πρέπει να είναι και η μηχανή παίρνει μπρος με μισή στροφή της μίζας.
Το λαμπάκι του ABS δούλευε κανονικά, όπως το λες, μετά τα 8km/h έσβηνε. Αυτό μέχρι περίπου τον Ιούλιο που άρχισε να κάνει τα δικά του, μια να ανάβει και να σβήνει κατά βούληση, άλλη να μην ανάβει καθόλου, άλλη να είναι συνέχεια αναμμένο. Για ένα διάστημα μάλιστα έμενε αναμμένο αφότου περνούσα τα 8 km/h αλλά αν έριχνα μια ξερογκαζιά έσβηνε ...... και μετά από λίγο πάλι το ίδιο. Στο διαγνωστικό που μπήκε η μηχανή δεν δείχνει βλάβη στο ABS. Ξαναλέω ότι το ABS δουλεύει, άσχετα με το τι λέει το λαμπάκι, γι΄αυτό και είμαι και τόσο χαλαρός με το συγκεκριμένο θέμα. Τώρα η μηχανή είναι στο εξουσιοδοτημένο - με ειδοποίησαν και την πήγα - γιατί τους έστειλαν κάποια ανταλλακτικά από την αντιπροσωπεία για να τσεκάρουν μήπως πετύχουν αυτό που προκαλεί τη δυσλειτουργία.

nikos_abel
05/10/2011, 12:40
Κάπου το έχω ξαναδεί αυτό με το λαμπάκι του ABS....δε θυμάμαι που, αλλά ήταν σε suzuki.

Πες να καθαρίσουν επαφές, ακροδέκτες και τέτοια πάντως πριν αρχίζουν να αλλάζουν πράγματα.

GiannisX
05/10/2011, 12:45
Κοίτα είναι η δεύτερη φορά που κρατάν τη μηχανή για να την τσεκάρουν για το συγκεκριμένο θέμα. Υποθέτω - λογικά - πρέπει να ξεκίνησαν από το α πριν φτάσουν στο ω..... Τώρα αν δεν.....τι να πω, ας είναι καλά η εγγύηση.

peter86
05/10/2011, 12:53
ας είναι καλά η εγγύηση
:beer: :beer: :beer: :beer:
ελπιζω να μην σου λενε άλλα μετά!!!!

GiannisX
05/10/2011, 13:06
Δεν νομίζω, είχα ξαναχρησιμοποιήσει την εγγύηση για να μου αλλάξουν τους καθρέφτες οι οποίοι είχαν παρουσιάσει "ψώριασμα", χωρίς να αντιμετωπίσω προβλήματα.

peter86
06/10/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisX
Δεν νομίζω, είχα ξαναχρησιμοποιήσει την εγγύηση για να μου αλλάξουν τους καθρέφτες οι οποίοι είχαν παρουσιάσει "ψώριασμα", χωρίς να αντιμετωπίσω προβλήματα.

Tι εννοείς ψώριασμα των καθρεφτών????

GiannisX
06/10/2011, 23:04
Εννοώ στίγματα σαν σκουριά πάνω στην επιφάνεια του καθρέφτη

peter86
06/10/2011, 23:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisX
Εννοώ στίγματα σαν σκουριά πάνω στην επιφάνεια του καθρέφτη [/:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

GiannisX
14/10/2011, 21:12
Λοιπόν φίλοι το θεματάκι με το ABS λύθηκε. Χθες με ειδοποίησαν από το συνεργείο ότι η μηχανή ήταν έτοιμη και την περέλαβα. Το πρόβλημα τελικά ήταν χαζό... Το λεντάκι του ABS στο καντραν δεν έκανε καλή επαφή, με αποτέλεσμα να ανάβει και να σβήνει όποτε έκανε κέφι! Πιθανόν να οφείλεται σε κραδασμούς (?), ίσως και να βοήθησε το ξεκούμπωμα του καντραν όταν άλλαξα ζελατίνα (?)... Τεσπα, όλα καλά και ανθηρά πλέον, η κυρία είναι στο γκαράζ και περιμένει για μια καλή βόλτα το σκ.:a34:

peter86
15/10/2011, 10:30
:beer: :beer: :beer: ολα οκ δηλαδη!!!μακάρι να μας κάτσει ο καιρός το σ/κ για άτα.....

mitsospatras
12/07/2014, 09:43
γκαντεμιά φίλε μου!!!Δεν έχω ξανακούσει bandit με πρόβλημα στη μίζα.Ούτε επισης και για την λυχνία του abs.Ελπίζω να ξεμπερδεψεις γρήγορα.....

Καλημερα παιδια. Εχω το 1250 και εχω και εγω προβλημα μιζας στα 17000 χιλ. Εμενα ξεκολησαν οι μαγνητες, λυθηκε κοληθηκαν οι μαγνητες και απο τοτε εχω θεμααααα. Εκει που ολα πανε καλα και πας τη βολτα σου μολις ζεσταθει κυριος ( αλλα και κρυο ) σε αφηνει απο ρευμα. Αλλα ελα που η μπαταρια ειναι καινουργια γιατι την αλλαξα νομιζωντας οτι ειναι απο μπαταρια, Και τωρα τι κανουμε ποια ειναι η ζημια ? ειναι η μιζα ? μηπως ξερετε κανενα καλο μαστορα για επισκευη μιζας γιατι καινουργια εχει κοντα στα 500 euro και μεταχειρισμενη δεν βρισκω ουτε ebay.

daz
12/07/2014, 09:57
Καλημερα παιδια. Εχω το 1250 και εχω και εγω προβλημα μιζας στα 17000 χιλ. Εμενα ξεκολησαν οι μαγνητες, λυθηκε κοληθηκαν οι μαγνητες και απο τοτε εχω θεμααααα. Εκει που ολα πανε καλα και πας τη βολτα σου μολις ζεσταθει κυριος ( αλλα και κρυο ) σε αφηνει απο ρευμα. Αλλα ελα που η μπαταρια ειναι καινουργια γιατι την αλλαξα νομιζωντας οτι ειναι απο μπαταρια, Και τωρα τι κανουμε ποια ειναι η ζημια ? ειναι η μιζα ? μηπως ξερετε κανενα καλο μαστορα για επισκευη μιζας γιατι καινουργια εχει κοντα στα 500 euro και μεταχειρισμενη δεν βρισκω ουτε ebay.

Κακός νόμιζες που είναι από μπαταρία. Μόνος σου την άλλαξες? Δεν το πήγες κάπου να μετρήσει τι ρευμα φέρνει ο ανορθωτής ή αν υπάρχει κάπου διαρροή?

Αν έχεις πολύμετρο μέτρα ενδείξεις με τη μηχανή στο ρελαντί και μετά με λίγο γκάζι. Βρες θρεντάκι του oldman στα τεχνικά.

mitsospatras
12/07/2014, 10:12
Κακός νόμιζες που είναι από μπαταρία. Μόνος σου την άλλαξες? Δεν το πήγες κάπου να μετρήσει τι ρευμα φέρνει ο ανορθωτής ή αν υπάρχει κάπου διαρροή?

Αν έχεις πολύμετρο μέτρα ενδείξεις με τη μηχανή στο ρελαντί και μετά με λίγο γκάζι. Βρες θρεντάκι του oldman στα τεχνικά.

Η μετρησεις ηταν λιγο πεσμενες γι'αυτο εγινε και η αλλαγη νομιζωντας οτι ειναι πεσμενη το πηγα και σε ηλεκτρολογο (αυτ/των ) ειμαι πατρα κα δεν εχουμε αντιπροσωπεια ουτε πολυ εμπιστευομαι,τα συνεργεια εδω. Ο ανορθωτης ειναι καινουργιος αλλαχτηκε με την ανακληση

daz
12/07/2014, 10:38
Η μετρησεις ηταν λιγο πεσμενες γι'αυτο εγινε και η αλλαγη νομιζωντας οτι ειναι πεσμενη το πηγα και σε ηλεκτρολογο (αυτ/των ) ειμαι πατρα κα δεν εχουμε αντιπροσωπεια ουτε πολυ εμπιστευομαι,τα συνεργεια εδω. Ο ανορθωτης ειναι καινουργιος αλλαχτηκε με την ανακληση

Μα αν είναι πεσμένες οι ενδείξεις με τη μηχανή να λειτουργεί, τότε δεν είναι θέμα της μπαταρίας. Κάνω λάθος?

Έχει και καλά συνεργεία η πάτρα με ανθρώπους πραγματικά μαστόρια.