PDA

View Full Version : Group buys



McGyver
31/08/2005, 14:16
Αγαπητοί κ.κ. moderators,

Προτείνω να δημιουργηθεί ένα subforum, στο οποίο θα καταγράφονται οι πιθανές ομαδικές αγορές (group buys)...
Η ιδέα προήλθε από forum αυτοκινήτων, όπου τα μέλη προβαίνουν κατόπιν συνεννόησης σε οργανωμένες αγορές από το εξωτερικό, εξοικονομώντας χρήματα...
Ως παραδείγματα αναφέρω την ομαδική αγορά 15-20 κρανών συγκεκριμένης μάρκας ή τη συνεννόηση για να φτιάξουμε μπλουζάκια του club...

gcrook
01/09/2005, 00:55
Εχει ξεκινησει μια τετοια κινηση απο τα παιδια που γραφουν και στα Ζ.
Τα group buys προυποθετουν κατοχους ιδιων μοντελων μοτο,με σκοπο την αγορα μεγαλης σχετικα ποσοτητας απο το ιδιο προιον, και αρκετη αναζητηση ωστε να βρεθει το πολυποθητο bargain.

Αυτο ειναι και το νοημα του.

Τωρα αν μπουμε εγω και συ και αλλοι 10, ο καθενας να θελει τα δικα του, θα μας κανουν μια εκπτωση της πιπας (η και καθολου), και αστα να πανε.

Οι μαγαζατορες που δινουν προσφορες ας πουμε πχ σε 30 σωληνακια υψηλης αυτοματα διαφημιζουν τους εαυτους τους, σαν κορυφαιους παροχεις υπηρεσιων η ανταλλακτικων για Z750 πχ, η για GSXR (εντελως τυχαια τα μοντελα).
Αρα εχουν και οι ιδιοι καποιο οφελος, γιατι για να γινει καλη εκπτωση, θα πρεπει να πουλησει καποιος κοντα σε τιμες χονδρικης, για να προσελκυσει τους κατοχους των μοτοσυκλετων αυτων.

Τι νοημα εχει να παω εγω να παρω γαντια πχ, εσυ φιλτρο και ο αλλος κρανος;

Το καλυτερο θα ηταν να ειχαμε παντα μια εκπτωση σε καποιο συγκεκριμενο καταστημα με καρτα ας πουμε, αλλα μαλλον δεν παιζει γιατι εδω το φορουμ ειναι ανοιχτο σε ολους και τα μελη ειναι 11.000.

Ενεργα τα 500 αλλα με μια τετοια κινηση θα σκαγανε αλλοι χιλιοι απο το πουθενα.
Και βασικα κατι τετοιο ειναι καθαρα θεμα της διαχειρισης, και κατι τετοιο απαιτει κοπο και χονο απο την πλευρα τους, καθως και διαφημιση κτλ,κτλ.

Τωρα για αγορες μεσω δικτυου, το συζηταμε, αλλα καποιος θα πρεπει να επωμιστει το κοστος αυτης της κινησης, δηλαδη να κανει ο ιδιος παραγγελια παλι ομοειδων κομματιων με την πιστωτικη του και ειναι μεγαλη ιστορια.

Αμα ψαξεις θα βρεις μια κινηση του Stako για ομαδικη αγορα πολυεστερικων, απο το Cruciata.com μεσω του Τζωρτζοπουλου, αλλα τελικα εκανα μονος μου την κινηση κατι μηνες μετα.

Αμα θες παντως το συζηταμε απο κοντα την Δευτερα η και πιο νωρις, γιατι σαν ιδεα, εχει προοπτικη.

:wave2:

McGyver
01/09/2005, 09:08
Γιώργο, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες...

Η ιδέα, όπως είπα, μου ήρθε συζητώντας με ένα φίλο, επίτιμο μέλος του Seat Club.
Βέβαια εκεί έχουν όλοι τα ίδια αυτοκίνητα...

Πιστεύω πάντως πως ένα αντίστοιχο subforum ίσως έχει νόημα και για μας...
Φαντάσου πως κάποιος θέλει να βάλει μία τριπλέτα. Αν βρεθούν άλλοι δυο τρεις, και κανονίσουν όλοι μαζί να πάνε σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί για αγορά ή/και τοποθέτηση είμαι σίγουρος πως θα τύχουν διαφορετικής αντιμετώπισης.

Το να κανονίζονται group buys στα subforums των μοντέλων είναι λογικό, αλλά εγώ για παράδειγμα δεν μπαίνω συχνά (έως καθόλου) σε αυτά που γράφει Z ή BMW...

Αν κανονίσουν όμως τα παιδιά των Z να βάλουν Xenon (λέμε τώρα, μιας και το ψάχνω) γιατί να μην επωφεληθούν και οι κάτοχοι Suzuki;

Τέλος πάντων, όπως λες, καλό θα ήταν να το συζητήσουμε από κοντά και να πάρουμε και μια γνώμη από παλαιότερους και τους διαχειριστές...