PDA

View Full Version : πληροφοριες για Νορβηγια



EVI
06/10/2011, 02:08
λιγα λογια... θελω πληροφοριες απο καποιους που μενουν εκει (αν υπαρχουν εδω μεσα) για Νορβηγια. Ψαχνω δουλεια εκει για να φυγω απο εδω. Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει με καποια πληροφορια (ισως καποια ελληνικη κοινωτητα η κατι τετοιο). Η δευτερη επιλογη ειναι η Αγγλια αλλα και εκει δε ξερω ποσο καλα ειναι τα πραγματα. Δυστηχως δεν ξερω πως ακριβως θα το κανω αυτο αλλα αλλη επιλογη μαλλον δεν εχω εδω πια. Ευχαριστω πολυ.

airamhag
06/10/2011, 06:47
καλημερα

υπαρχει ο Συλλογος Ελληνων Νορβηγιας
http://www.ellada.no/

εχει και σελιδα στο fb

επισης, αν θες, μπορω να σου συστησω εναν "φιλο" στο fb που φευγει στις 18 για νορβηγια..



υγ.μα τι παθατε ολοι με την νορβηγια ? κανεις δεν θα ερθει σουηδια??:D

προσωπικη αποψη καλυτερα στην νορβηγια απο την αγγλια..
θα πρεπει να ξερεις την γλωσσα..ισως αν εβρισκες καποιον νορβηγικο συλλογο εδω στην αθηνα, και να εκανες εστω καποια μαθηματα γλωσσας..θα σε βοηθουσε περισσοτερο..

επισης, θα πρεπει να φροντισεις να μεταφρασεις οτι χαρτια θα χρειαστεις εκει ( πτυχια,απολυτηρια κλπ)

Corvo
06/10/2011, 11:30
Evi Νορβηγια ειμαι εδω και 4,5 σχεδον 5 μηνες...


Σε αυτο που λεει ο SVX εχει απειρο δικαιο.
Αλλο να λες θελω να φυγω, αλλο το μακαρι να φυγω και αλλο το ΦΕΥΓΩ.

Παρατας τα παντα, τα ξεχνας.


Στο θεμα μας τωρα ενα λινκ σου εστειλαν για το Ελληνικο Συλλογο.

Οι μισθοι ειναι ΤΡΕΛΟΙ αλλα και το κοστος ζωης επισης.

Η χωρα πανεμορφη σε οτι εχω δει μεχρι τωρα χωρις υπερβολες η φυση οργιαζει

Οσο για αυτο που αναφερθηκε για τι το δουλεια δεν πιστευω οτι ο Ελληνας το εχει πλεον αυτο.
Ψαχνεις να βρεις ΟΤΙ μπορεις να κανεις εστω και λιγο.

Αν θελησεις να πας εκτος Οσλο σε αλλες πολεις δεν υπαρχουν τοσες πολλες ευκαιριες για δουλεια αλλα τα ενοικια ειναι πιο φθηνα συγκριτικα με την πρωτευουσα.
Αλλα οταν λεμε πρωτευουσα μην νομιζεις οτι εχει καμια σχεση με Αθηνα.
Η Νορβηγια εχει 5 μυρια κοσμο σε μια εκταση γης που ειναι 3πλασια απο την Ελλαδα.
Στο Οσλο ζουν 700,000 κοσμος αλλα η ησυχια ειναι απιστευτη ουτε στα Τρικαλα δεν ειχα τοσο ησυχια εγω.

Τωρα οτι αλλο θες και αν μπορω να βοηθησω ρωτα ελευθερα
:wave2:



υ.γ. καλο ειναι να μαθεις την γλωσσα αν την ξερεις θα βρεις ευκολα πιστευω δουλεια απλα θες ενα ΚΑΛΟ κομποδεμα στην αρχη για να μπορεις να συντηρηθεις μεχρι να βρεις δουλεια.


www.finn.no μπες με ενα μεταφραστη και δες τι παιζεται στις τιμες απο ακινητα ή ακομα και τι δουλεις χρειαζονται αυτο το καιρο

TROOPER
06/10/2011, 15:08
οποιος εχει πληροφοριες για τη νορβηγια και θελει να τις παραθεσει,ελευθερα.

οι υπολοιποι πατε αλλου για (μ)πλεξιμο.

:smokin:

Εχετλαίος
07/10/2011, 09:20
Χθες βράδυ βρεθήκαμε σε ένα φιλικό σπίτι με μια οικογένεια Νορβηγών που έχουν έλθει μόνιμα πια Κρήτη με τα δυο τους (μικρά) παιδιά. Άνοιξαν ένα μικρό μαγαζάκι παραλιακά και ζούνε από αυτό.
Κουβέντα στην κουβέντα περί μετανάστευσης μου είπαν, μέσα στις άκρες, ότι προκειμένου για εργένηδες και εργαζόμενους υπό εργοδότη τα πράγματα είναι καλά και οι παροχές ικανοποιητικές (όπως και οι κρατικές παροχές και βοήθεια). Εκεί που σκουραίνει το πράγμα (κατ αυτούς) είναι αν θέλεις να κάμεις το δικό σου μαγαζί, οτιδήποτε και αν είναι αυτό αρκεί να είσαι αυτοαπασχολούμενος ή επιχειρηματίας με προσωπικό. Εκεί, μου είπαν, οι φόροι είναι ανελέητοι. Τόσοι πολλοί και μεγάλοι που έκλεισαν το μαγαζί εκεί (συνοικιακό μεγάλο μπακάλικο) και άνοιξαν κάτι ανάλογο εδώ.
Τους αντιπαρέβαλα τους εδώ εξοντωτικούς τελευταία φόρους, κάτι περαιώσεις και εισφορές του κ*λου και μου είπαν ότι εδώ εξακολουθεί να είναι καλύτερα οικονομικά από άποψη φορολόγησης.
Το ίδιο, περιέργως, μου είχε ισχυριστεί και ένας Νορβηγός που του χτίζουμε ένα σπίτι στον Αποκόρωνα. Καρμπόν απαντήσεις.
Τώρα, ξέρω 'γω...
:confused:

Corvo
07/10/2011, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Χθες βράδυ βρεθήκαμε σε ένα φιλικό σπίτι με μια οικογένεια Νορβηγών που έχουν έλθει μόνιμα πια Κρήτη με τα δυο τους (μικρά) παιδιά. Άνοιξαν ένα μικρό μαγαζάκι παραλιακά και ζούνε από αυτό.
Κουβέντα στην κουβέντα περί μετανάστευσης μου είπαν, μέσα στις άκρες, ότι προκειμένου για εργένηδες και εργαζόμενους υπό εργοδότη τα πράγματα είναι καλά και οι παροχές ικανοποιητικές (όπως και οι κρατικές παροχές και βοήθεια). Εκεί που σκουραίνει το πράγμα (κατ αυτούς) είναι αν θέλεις να κάμεις το δικό σου μαγαζί, οτιδήποτε και αν είναι αυτό αρκεί να είσαι αυτοαπασχολούμενος ή επιχειρηματίας με προσωπικό. Εκεί, μου είπαν, οι φόροι είναι ανελέητοι. Τόσοι πολλοί και μεγάλοι που έκλεισαν το μαγαζί εκεί (συνοικιακό μεγάλο μπακάλικο) και άνοιξαν κάτι ανάλογο εδώ.
Τους αντιπαρέβαλα τους εδώ εξοντωτικούς τελευταία φόρους, κάτι περαιώσεις και εισφορές του κ*λου και μου είπαν ότι εδώ εξακολουθεί να είναι καλύτερα οικονομικά από άποψη φορολόγησης.
Το ίδιο, περιέργως, μου είχε ισχυριστεί και ένας Νορβηγός που του χτίζουμε ένα σπίτι στον Αποκόρωνα. Καρμπόν απαντήσεις.
Τώρα, ξέρω 'γω...
:confused:

δεν ειναι καθολου υπερβολικοι


η φορολογια εδω μαμει και δερνει...
εξαρταται απο το εισοδημα σου μπαινεις σε μια κλιμακα και οσο πιο πολλα βγαζεις τοσα πιο πολλα σου παιρνουν
με το μεγιστο να φτανει στο 49%.

Ναι καλα ειδατε 49% εφορια αλλα για να φτασεις σε αυτο το σκαλι νομιζω πρεπει να βγαζεις το μηνα πανω απο 20.000 €( ισως ειναι εφικτο δεν ξερω)


Ευτυχως δεν εχουν θεμα με τους μεταναστες μια και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι.
Αλλα ειδικα με τους Ελληνες οι πιο πολλοι εχουν μια συμπαθεια στο προσωπο μας γιατι την Ελλαδα οσοι εχουν βγει εξωτερικο απο τους Νορβηγους την εχουν επισκευτει.

EVI
07/10/2011, 22:17
σας ευχαριστω

mikes
08/10/2011, 14:27
http://www.youtube.com/watch?v=xlIo1SDXIUk

SVX
08/10/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo


Ευτυχως δεν εχουν θεμα με τους μεταναστες μια και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι.



δεν θα το λεγα

Σουηδοι και Νορβηγοι ειναι καπως "κλειστοι" (τα ειχε πει και η Παπαριζου ) :cool:

τις αφισες παρακατω π.χ. δε θα τις σκεφτοταν ουτε ο τραγικος καραγκιοζης ο Καρατζαφερης :look:


237430

TROOPER
08/10/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν θα το λεγα

Σουηδοι και Νορβηγοι ειναι καπως "κλειστοι" (τα ειχε πει και η Παπαριζου ) :cool:

τις αφισες παρακατω π.χ. δε θα τις σκεφτοταν ουτε ο τραγικος καραγκιοζης ο Καρατζαφερης :look:

:nono:

SVX
08/10/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono:


καλα τοτε... αλλα ρε φιλε εγω μπιφτεκι απο ταρανδο δεν θα τρωγα...!!!!!! :sick:

μπεηκον απο ταρανδο... μους απο ταρανδο....φιλετο ταρανδο...



και με τις 6μηνες νυχτες τι γινεται? 6μηνο hangover δε λεει και πολυ ...:cry:

TROOPER
08/10/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
καλα τοτε... αλλα ρε φιλε εγω μπιφτεκι απο ταρανδο δεν θα τρωγα...!!!!!! :sick:

μπεηκον απο ταρανδο... μους απο ταρανδο....φιλετο ταρανδο...



και με τις 6μηνες νυχτες τι γινεται? 6μηνο hangover δε λεει και πολυ ...:cry:

η αληθεια ειναι οτι οι σκανδιναβοι στο θεμα ''κουζινα'' πασχουν.

οσο για το θεμα ''νυχτα'', μια συνηθεια ειναι (γνωμη μου)

Corvo
08/10/2011, 15:38
Το λοιπον...

ειναι λιγο "κλειστοι¨ οπως θα ειναι ο καθε ενας που μπαινεις σπιτι του αλλα αν ακουσουν Ελλαδα αλλαζουν τροπο που κοιτανε.


Ετσι οπως τους εχω δει αυτο τον καιρο ειναι φιλικοι με την "στοιχειωδη" ευγενεια αλλα σε καμια περιπτωση το δικο μας εδω: εεεεε παιδι?δικος μας αυτος και φερνε ποτα και φερνε φαι ή κατι τετοιο.



Για την κουζινα τους βραστετα, στην κυριολεξια ομως.
Πολυ βραστο ΠΟΛΥ ομως ρε παιδια και φυσιολογικα τρωνε πολυ ψαρι.
Το κρεας τους ομως ακομα και απο το σουπερ μαρκετ ειναι πολυ καλης ποιοτητας σαν τα δικα μας στα χωρια γιατι στην Αθηνα δεν νομιζω να τρως συχνα τετοιο κρεας :p


Τωρα για την νυχτα...
Τι να πω ηρθα ανοιξα οποτε εχω δει μονο την μερα στα μεγαλεια της μεχρι τωρα αρα δεν εχω αποψη.
Εδω Οσλο που ειναι νοτια δεν εχεις ΤΟΣΟ νυχτα.
Το χειροτερο απο οσο ξερω που μπορεις να εισαι μεσα στο χειμωνα ειναι με 2 ωρες μερα(αν εισαι τυχερος και δεν εχει συννεφα)
Το 6 μηνες μερα 6 μηνες νυχτα πρεπει να περασεις ορια αρκτικου κυκλου


Αλλα αν συνηθιζοταν δεν θα ειχαν θεματα με το αλκοολ
Ουτε θα υπηρχαν πολλες περιπτωσεις που μολις βγουν συνταξη την κανουν για μεσογειο(οσοι μπορουν φυσικα)

TROOPER
08/10/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
..........


Αλλα αν συνηθιζοταν δεν θα ειχαν θεματα με το αλκοολ
Ουτε θα υπηρχαν πολλες περιπτωσεις που μολις βγουν συνταξη την κανουν για μεσογειο(οσοι μπορουν φυσικα)

1.οι νοτιοι πινουμε πολυ περισσοτερο.
2.σαφως και τους λειπει ο ηλιος αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν παλευεται.και μην ξεχνας οτι ερχονται μεσογειο οχι μονο λογο καιρου.:winka:

τελοσπαντων.η ευη ζητησε πληροφοριες για νορβηγια.
παμε στο προκειμενο και ας μη πλατιαζουμε τη κουβεντα.

:wave2:

ares_tz
08/10/2011, 16:34
Καλά με την γλώσσα πως τα καταφερνετε? θα χρειαστεις τουλαχιστον 3χρονια για να μπορεσεις να καταλαβεις τι παιζει και να εχεις και πρακτικη..


Επισης τι δουλειες μπορεις να κανεις εκει? εαν δεν ξερεις την γλωσσα θα ειναι τρομερα δυσκολο, ετσι υποθετω..

Εvi προσπαθησα να σου στειλω μηνυμα αλλά εχει γεμισει το κουτι σου..
:smilea:

road spirit
08/10/2011, 18:48
όλοι οι Νορβηγοί μιλάνε άψογα αγγλικά, αυτό μου είχαν πει και αυτό διαπίστωσα στο ταξίδι πέρυσι το καλοκαίρι.

Επίσης διαπίστωσα αρκετή συμπάθεια όποτε καταλάβαιναν ότι ήμασταν Έλληνες. Έσκαγαν χαμόγελο και ήταν αρκετά "ζεστοί" ... αυτά βέβαια απο την οπτική ενός τουρίστα ...


ΥΓ: ο τάρανδος είναι νόστιμος :)

airamhag
08/10/2011, 19:09
Νορβηγικα, σουηδικα-δανεζικα μοιαζουν παρα πολυ..
ειδικα τα 2 πρωτα..
απ οσο μπορω να κρινω την γλωσσα απο τα σουηδικα , δεν ιεναι κ τοσο δυσκολη..
( σε αντιθεση με ολλανδικα..)

Ευη σου εχω στειλει μηνυμα στο face..

Vstrommer71
08/10/2011, 20:20
Σουηδικα-Νορβηγικα οντως ειναι ξαδερφακια
Δανεζικα αρκετα διαφορετικα(κυριως στην Φωνητικη τους)
Τα Ολλανδικα αστα να πανε.Αυτα με την γλωττιδικη αρθρωση(το γνωστο χχχχ) ειναι το δυσκολο σημειο να συνηθισει καποιος να μαθει την γλωσσα
Μεχρι ωρας μπορω να πω οτι απο οτι εχω μαθει μεχρι τωρα,τα Σουηδικα εχουν τον χαβαλε τους ετσι τραγουδιστα που προφερονται!

Corvo
09/10/2011, 08:26
για την γλωσσα και εγω αυτα ξερω.
Και το δυσκολο σε εμας ειναι το "τραγουδιστο" που λεει ο Γιαννης.
Αυτοι δεν τονιζουν καθε λεξη αλλα αναλογα την προταση μπορει να τονισουν μια,δυο, τρεις φορες και παει λεγοντας.




Trooper κατα την γνωμη μου ολα αυτα που λεμε εδω μεσα right on topic ειναι για αυτο συνεχιζω.
Αν κανω λαθος σορρυ απλα πιστευω οτι αν καποιος θελει αν ερθει καλο ειναι να τα δει αυτα

:wave2:

ares_tz
09/10/2011, 21:36
Νορβηγία (http://mylittlenorway.com/2009/10/how-to-get-a-job-in-norway/)

κατι ενδιαφερον για την Νορβηγία..

airamhag
09/10/2011, 22:36
καπου ειχα δει ενα site οπου σου παρεχουν τροφη κ στεγη σε οποια χωρα θες και εργαζεσαι την ημερα 4-6 ωρες ως ανταλλαγμα.. δεν πληρωνεσαι αλλα ειναι καλο να πας για 1-2 μηνες να δεις την ζωη την γλωσσα κλπ


επισης δειτε αυτο στο face
http://www.facebook.com/pages/O-PODILATIS/161458507249477?ref=ts&sk=wall

TROOPER
10/10/2011, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
.......Trooper κατα την γνωμη μου ολα αυτα που λεμε εδω μεσα right on topic ειναι για αυτο συνεχιζω.
Αν κανω λαθος σορρυ απλα πιστευω οτι αν καποιος θελει αν ερθει καλο ειναι να τα δει αυτα

:wave2:

ναι αγορι.απλα ηθελα να αποφυγω τις υποκειμενικοτητες τυπου:
-''αυτοι ειναι ξενερωτοι και πινουν και εχουν ψυχολογικα''
-''τι λες ρε φιλε ξερεις ποσες αυτοκτονιες εχουμε εδω'' κλπ κλπ κλπ

με πιανεις :winka:

:wave2:

billoslo
23/11/2011, 19:32
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά.
Ποτέ δεν πίστευα ότι θα γινόμουν μετανάστης αλλά τελικά ήρθε και η δικιά μου σειρά.
Σε 2 μήνες θα βρίσκομαι στο Οσλο με την κοπέλα μου και θα ξεκινήσουμε
τον γολγοθά της αναζήτησης εργασίας .
Θα χαρώ πολύ να μιλήσω με όποιον βρίσκεται εκεί ή με όποιον σκοπεύει να πάει και να ανταλάξουμε πλκηροφορίες .
Καλός σας βρήκα :D

Vagelis Gar
23/11/2011, 21:30
Δεν έχω ιδέα σχετικά με την Νορβηγία,
δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι,
απλά κοιτάζω το μήνυμα που έστειλες,
κοιτάζω και την υπογραφή σου
και νιώθω μια απέραντη θλίψη
για τους αλήτες που μας κλέψαν τα όνειρα.

Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις....

Nikoskazer2000
23/11/2011, 23:30
Στο ξενοδοχείο που δούλευα είχα καλή συννενόηση με τους Νορβηγούς (το 85% των κρατήσεων! ) μέσω αγγλικών, αλλα κάτι μου λέει πως απλά προσπαθούσαν μιας και ηταν τουρίστες.

Δε νομίζω να παίζουν τόσο άνετα τα αγγλικά στην έδρα τους...:rolleyes: γιατί τότε δε σε έχουν ανάγκη.

Μάθε τη γλώσσα και μετά οπως το λες συννενοήσου με ελληνική κοινότητα για να ορθοποδήσεις.

Καλή τύχη κι' απο 'μενα. :sun:

Corvo
24/11/2011, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από billoslo
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά.
Ποτέ δεν πίστευα ότι θα γινόμουν μετανάστης αλλά τελικά ήρθε και η δικιά μου σειρά.
Σε 2 μήνες θα βρίσκομαι στο Οσλο με την κοπέλα μου και θα ξεκινήσουμε
τον γολγοθά της αναζήτησης εργασίας .
Θα χαρώ πολύ να μιλήσω με όποιον βρίσκεται εκεί ή με όποιον σκοπεύει να πάει και να ανταλάξουμε πλκηροφορίες .
Καλός σας βρήκα :D

Παληκαρε ειναι μεγαλο βημα και δυσκολο.Πλεον οι Ελληνες εδω στο Οσλο αυξανονται πολυ οποτε και ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.
Η χωρα δινει ευκαιριες αν θες να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο ριχτο ισως μπορω να βοηθησω με καποιες πληροφοριες

:wave2:

tai
24/11/2011, 17:05
δεν φτανει που κατεβαίνουν το καλοκαιρι οι σκανδιναβες, θα εχουμε και της δικες μας τωρα:rolleyes:























υγ με το καλό evaκι

Vstrommer71
25/11/2011, 10:22
Προς παν ενδιαφερομενο,γυρω στις 15 Ιανουαριου και για καμμια 10αρια μερες θα ανεβω Στοκχολμη για αναγνωριση εδαφους.Αν ειναι κανενας που εχει προθεση να παει προς εκεινα τα μερη εκεινες τις μερες,ευχαριστως να συνταξιδεψΩμε:smokin:

billoslo
25/11/2011, 10:57
Φιλε Corvo Δεν ξέρω πως γίνεται απο αυτό το forum αλλα θα ήθελα αν είναι δυνατόν να σου στείλω κάποιες πληροφορίες σε και να μου πείς την άποψη σου .

Corvo
25/11/2011, 11:06
στειλε μου pm

κατω απο το μνμ μου αυτο τωρα θα εχει 4 κουμπακια

ΠΡΟΦΙΛ, πμ, ευρεση, φιλος

πατα στο πμ γραψε τι θες και πατα αποστολη οταν σου απαντησω θα το βρεις στο π.δ. μελους που ειναι πανω δεξια

Vstrommer71
25/11/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
στειλε μου pm

κατω απο το μνμ μου αυτο τωρα θα εχει 4 κουμπακια

ΠΡΟΦΙΛ, πμ, ευρεση, φιλος

πατα στο πμ γραψε τι θες και πατα αποστολη οταν σου απαντησω θα το βρεις στο π.δ. μελους που ειναι πανω δεξια
Την μαγικη λεξη "skype" την εχετε ανακαλυψει ή οχι ακομα?:rotflmao:

italian
09/05/2012, 10:15
Την μαγικη λεξη "skype" την εχετε ανακαλυψει ή οχι ακομα?:rotflmao:

κανενα νεο απο το βορρα?το σκεφτομαι πολυ σοβαρα και εγω