PDA

View Full Version : Έφυγε ο Steve Jobs



Σελίδες : [1] 2 3

BLACKGAS
06/10/2011, 10:13
Την τελευταία του πνοή σε ηλικία 56 ετών, νικημένος από καρκίνο στο πάγκρεας, άφησε ο ιδρυτής της Apple, Στιβ Τζομπς.

«Με ιδιαίτερη θλίψη ανακοινώνουμε ότι ο Στιβ Τζομπς πέθανε σήμερα», τονίζεται στη σύντομη ανακοίνωση του διοικητικού συμβουλίου της Apple που εκδόθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες της Πέμπτης (ώρα Ελλάδας).

http://www.apple.com/stevejobs/

Ποιος ήταν http://el.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

Και κάτι που δείχνει πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη ζωή. Λινκ (http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc)

RIP. Σίγουρα από τους πιο εμπνευσμένους ανθρώπους της εποχής μας.

devil's animal
06/10/2011, 10:15
τελικα οσο χρημα και να εχεις, αυτη τη γ@μημενη αρρωστια δεν την νικας...:sad:

οντως πολυ εμπνευσμενος ανθρωπος...
:beer: :beer:

sniper
06/10/2011, 10:18
2011...

Συνέχισε ρε γ@μημένο..


237303

p@nos
06/10/2011, 10:22
http://in12.gr/?p=402

http://www.youtube.com/watch?v=yPqq-Ef8AiU&feature=player_embedded

nikos_abel
06/10/2011, 10:25
Μορφή.


237305

ktmakis
06/10/2011, 10:35
Ηταν γεμάτη η ζωή του και άφησε πίσω του πολλά. Ωραίος τρόπος να ζήσεις.

CIRUS
06/10/2011, 10:50
RIP Steve, μεγάλο μυαλό και οραματιστής, ο κόσμος της πληροφορικής θα ήταν πολύ διαφορετικός χωρίς αυτόν. Οσο και αν δεν συμπαθησα ποτε τις πρακτικες της εταιριας αυτης (Apple), δε μπορω να παραβλεψω οτι ο Jobs, μαζι με καποιους αλλους ανθρωπους της εποχης ειχε οραμα. Ανήκει μαζί με άλλους στη γενιά που ξεκίνησαν σε κάποιο γκαράζ από το μηδέν με μόνο εφόδιο τις ιδέες τους και τώρα πια περνούν την θέση τους οι κουστουμάτοι CEO. Είναι λίγο απογοητευτικό αυτό.

3 Apples changed the World:
-1st one seduced Eve,
-2nd fell on Newton,
-3rd was offered to the World half bitten by Steve Jobs

yannis24
06/10/2011, 10:57
παντως ...δεν νομιζω να ειναι και τυχαιο το οτι ο θανατος του συνεπεσε με την παρουσιαση του iphone 4S....
θεμα συμπτωσης?
ή θεμα marketing?

οτι και να ειναι παντως ο ανθρωπος μαζι με μερικους αλλου μας εφερε την τεχνολογια μεσα στα σπιτια μας....RIP Steve...
:(

BLACKGAS
06/10/2011, 11:35
Ατάκες του Steve Jobs. Τα bold δικά μου.

"Μερικές φορές όταν πας να κάνεις μία καινοτομία, θα κάνεις λάθη. Είναι καλύτερο να τα αναγνωρίσεις και να τα παραδεχθείς γρήγορα, και να προχωρήσεις στην βελτίωση των άλλων καινοτομιών σου. "

Το να είσαι ο πλουσιότερος άνθρωπος στο νεκροταφείο δεν έχει σημασία για μένα ... Το να πηγαίνεις για ύπνο το βράδυ λέγοντας ότι έχω κάνει κάτι υπέροχο ... αυτό είναι που με νοιάζει."

Να έχεις κριτήριο σου πάντα την ποιότητα. Μερικοί άνθρωποι δεν έχουν συνηθίσει να βρίσκονται σε ένα περιβάλλον όπου η τελειότητα είναι το αναμενόμενο. "

«Άξιζα πάνω από 1.000.000 δολάρια, όταν ήμουν 23, και πάνω από 10.000.000 δολάρια, όταν ήμουν 24, και πάνω από 100.000.000 δολάρια, όταν ήμουν 25, και αυτό δεν ήταν κάτι το σημαντικό για μένα γιατί ποτέ δεν το έκανα για τα χρήματα."

«Δυστυχώς, οι άνθρωποι δεν επαναστατούν εναντίον της Microsoft. Δεν ξέρουν κάτι καλύτερο. "

"Ο Bill Gates θα ήταν πιο ανοιχτόμυαλος αν είχε πάρει ουσίες ή είχε πάει πάει σε ένα άσραμ όταν ήταν νεότερος."

"Το μόνο πρόβλημα με τη Microsoft είναι ότι δεν έχουν καθόλου γούστο. Ούτε καν λίγο. Δεν σκέφτονται πρωτότυπες ιδέες, και δεν βάζουν κουλτούρα στα προϊόντα τους. "

"Η δουλειά μου δεν είναι εύκολη για τους ανθρώπους. Η δουλειά μου είναι να τους κάνω καλύτερους. "

"Κάναμε τα κουμπιά πάνω στην οθόνη φαίνονται τόσο ομορφα που θα θελήσετε να τα γλείψετε».

"Click. Boom. Amazing! "

"Δεν μπορείτε να ρωτήσετε τους πελάτες τι θέλουν και στη συνέχεια να το φτιάξετε και να τους το δώσετε. Από τη στιγμή που θα γίνει αυτό, αμέσως θα θελήσουν κάτι νέο. "

"Το Design δεν είναι μόνο το πως δείχνει ένα προϊόν. To Design είναι το πώς λειτουργεί. "

"Γιατί να πας στο ναυτικό αν μπορείς να γίνεις πειρατής;"

"Πολλές εταιρείες έχουν επιλέξει να συρρικνωθούν, και ίσως αυτό να ήταν το σωστό για αυτές. Εμείς επιλέξαμε ένα διαφορετικό μονοπάτι. Η πεποίθησή μας είναι ότι, αν συνεχίσουμε να κυκλοφορούμε καλά προϊόντα τότε οι πελάτες, θα συνεχίσουν να ανοίγουν τα πορτοφόλια τους. "

«Η καινοτομία ξεχωρίζει τον ηγέτη από τον οπαδό."

"Μερικοί άνθρωποι λένε, “Ω, Θεέ μου, αν o Steve Jobs πεθάνει τότε σίγουρα η Apple θα έχει πρόβλημα&. "Νομίζω πως αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα γιατί η Apple έχει πραγματικά ικανούς ανθρώπους.

Η δουλειά μου είναι να κάνω την εκτελεστική ομάδα της εταιρίας αρκετά καλή για να πετύχουν και μόνοι τους. "

"Όταν έχω μια καλή ιδέα, μέρος της δουλειάς μου είναι να δω τι σκέφτονται οι άλλοι, να κάνω τους ανθρώπους να μιλούν για αυτή, να διαφωνήσω με αυτούς γι 'αυτή, να πάρω γνώμες από ένα σύνολο διαφορετικών ανθρώπων για να δω και άλλες απόψεις και οπτικές γωνίες - καλό θα είναι να εξερευνούμε τα πράγματα ".

«Οι άνθρωποι πιστεύουν οτι το να εστιάζεις σε κάτι σημαίνει να λες ναι σε αυτό που έχεις επικεντρωθεί. Αλλά στην πραγματικότητα είναι να λες όχι σε όλες τις άλλες καλές ιδέες που υπάρχουν. Πρέπει να επιλέγεις πάντα προσεκτικά. "

«Δεν έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε τόσα πολλά πράγματα, και κάθε ένα από αυτά θα πρέπει να είναι πραγματικά εξαιρετικό. Επειδή αυτή είναι η ζωή μας.

Η ζωή είναι σύντομη, και μετά πεθαίνεις, το ξέρεις;

Και όλοι έχουμε επιλέξει να το κάνουμε αυτό με τη ζωή μας. Γι 'αυτό καλύτερα να είναι πάρα πολύ καλό και να το αξίζει. "

"Σχεδόν τα πάντα-όλες οι προσδοκίες, η περηφάνια, ο φόβο της αμηχανίας ή η της αποτυχίας - αυτά τα
πράγματα απλά εξαφανίζονται μπροστά στην ιδέα του θανάτου, αφήνοντας μόνο ό, τι είναι πραγματικά σημαντικό. Το να θυμάσαι ότι μία μέρα θα πεθάνεις είναι ο καλύτερος τρόπος που ξέρω για να αποφύγεις την παγίδα της σκέψης οτι έχεις κάτι να χάσεις. Είσαι ήδη γυμνός. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην ακολουθείς την καρδιά σου. "

"Στην υγειά των τρελών, των ανταρτών, των ταραξιών, και όλων αυτών που που βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά και δεν συμπαθούν τους κανόνες ... Μπορείτε να αναφέρετε τα λόγια τους, να διαφωνείτε μαζί τους, να τους δοξάζετε ή να τους δυσφημείτε, αλλά το μόνο πράγμα που δεν μπορείτε να κάνετε είναι να τους αγνοήσετε γιατί αλλάζουν τα πράγματα... Πηγαίνουν τους ανθρώπους μπροστά και ενώ κάποιοι μπορεί να τους βλέπουν ως τρελούς, εμείς βλέπουμε την ιδιοφυΐα τους, γιατί αυτοί που είναι αρκετά τρελοί για να πιστεύουν ότι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο, είναι αυτοί που τελικά το κάνουν. "

«Είμαι ο μόνος που ξέρω ότι έχει χάσει 250.000.000δολάρια μέσα σε ένα χρόνο.... Είναι κάτι που σου φτιάχνει χαρακτήρα. "

"Είμαι τόσο περήφανος για ό, τι δεν κάνουμε όπως είμαι και για ο,τι κάνουμε."

"Πάντα ήθελα να έχω και να ελέγχω την κύρια τεχνολογία σε ό, τι κάνουμε."

"Πρέπει να πεις όχι σε 1.000 πράγματα και ιδέες για να βεβαιωθείς ότι δεν παίρνεις το λάθος δρόμο”

"Είναι πραγματικά δύσκολο σχεδιάζεις προϊόντα ρωτώντας Focus Groups Πολλές φορές, οι άνθρωποι δεν
ξέρουν τι θέλουν μέχρι να τους το δείξεις. "

"Είμαι πεπεισμένος ότι αυτό που ξεχωρίζει τους επιτυχημένους επιχειρηματίες από τους αποτυχημένους είναι η επιμονή."

"Είναι σπάνιο να βλέπεις έναν καλλιτέχνη, στα 30 του ή του '40 είναι σε θέση να κάνει κάτι πραγματικά σημαντικό."

"Αισθάνομαι σαν κάποιος να με χτύπησε στο στομάχι. Είμαι μόλις 30 χρονών και θέλω να μπορέσω να συνεχίσω να δημιουργώ πράγματα. Ξέρω ότι έχω τουλάχιστον ένα ακόμη μεγάλο υπολογιστή στο μυαλό μου και η Apple δεν πρόκειται να μου δώσει την ευκαιρία να το κάνω πραγματικότητα. "

«Δεν το βλέπω στην αρχή όμως αποδείχθηκε ότι η απόλυσή μου από την Apple ήταν το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί ποτέ. Η βαρύτητα της επιτυχίας αντικαταστάθηκε από την ελαφρότητα του να είσαι και πάλι αρχάριος, λιγότερο σίγουρος για οτιδήποτε. Ήταν μια από τις πιο δημιουργικές περιόδους της ζωής μου. "

"Θες να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου πουλώντας ζαχαρόνερο ή θέλεις μια ευκαιρία για να αλλάξεις τον κόσμο;"

"Το φάρμακο για την Apple δεν είναι μείωση του κόστους. Το φάρμακο για την Apple είναι να βγει από τη δύσκολη θέση καινοτομώντας. "

Η Apple έχει εκπληκτικές δυνατότητες αλλά πιστεύω οτι, αν δεν προσέξουμε, η εταιρία μπορεί και να... να... - ψάχνω την λέξη-, να πεθάνει...!”


ΠΗΓΗ (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=99764&catid=14)

gcrook
06/10/2011, 11:56
Κριμα.Απιστευτα αφοσιωμενος-εργασιομανης.Παραιτηθηκε περιπου ενα μηνα πριν πεθανει.

Για τις παραπανω ατακες ουδεν σχολιο βεβαια.:sick:

panagath
06/10/2011, 12:05
Η προσπάθειά του να μας δώσει την πραγματικά τελευταία τεχνολογία μας έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό τη ζωή. Αν δεν ήταν αυτός, όλες οι εταιρίες (όπως έχει παραδεχτεί κ ο πρόεδρος της RIM, και CEO άλλων εταιριών), θα μας έδιναν την τεχνολογία με πιο αργούς ρυθμούς για λόγους μάρκετινγκ. Σου δίνουμε κάθε τι καινούριο λίγο λίγο για να αγοράζεις κάθε φορά το καινούριο. Ο Steve έδωσε το iphone πριν 4 χρόνια. Ακόμα και το πρώτης γενιάς να έχεις, είναι πολύ μπροστά σε σχέση με πολλά ανταγωνιστικά του σήμερα.

Να δούμε πως θα κινηθεί η τεχνολογία πια... :(

gixxerpap
06/10/2011, 15:27
της ''παρέας''' κι αυτός ...τουλάχιστον είχε όνειρα και τα είδε να πραγματοποιούνται.
Η βιογραφία του, πηγή έμπνευσης για όλους


237308

el_hymador
06/10/2011, 16:11
Θεος 'σχωρεστον, αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο;

Με εξαιρεση τα desktop τα οποια προσφερουν σταθεροτητα και δεν κρασαρουν (κατι το οποιο το πληρωνεις πολυ ακριβα βεβαια...) τα i-Pod, i- Pad & i-Phone, αλλαξανε τη ζωη σας;

:confused:

nikos_abel
06/10/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Θεος 'σχωρεστον, αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο;

Με εξαιρεση τα desktop τα οποια προσφερουν σταθεροτητα και δεν κρασαρουν (κατι το οποιο το πληρωνεις πολυ ακριβα βεβαια...) τα i-Pod, i- Pad & i-Phone, αλλαξανε τη ζωη σας;

:confused:

Μεταξύ μας, το iPhone ναι, καθώς έκανε το τηλέφωνο μου κάτι σαν το γραφείο μου. Όχι ότι δεν παίζουν καλύτερα, ε;

Όσο για το iMac στο σπίτι, το MacBook που συνδέεται και στη τηλεόραση χωρίς να ζεματάει κλπ.

gixxerpap
06/10/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Θεος 'σχωρεστον, αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο;

Με εξαιρεση τα desktop τα οποια προσφερουν σταθεροτητα και δεν κρασαρουν (κατι το οποιο το πληρωνεις πολυ ακριβα βεβαια...) τα i-Pod, i- Pad & i-Phone, αλλαξανε τη ζωη σας;

:confused:


το γεγονός ότι έπεισε εκατομύρια καταναλωτές ότι τους άλλαξε τη ζωή, λέει κάτι απο μόνο του ... το brand loyalty που δημιούργησε με τα προϊόντα που παρουσίαζε κάθε λίγο και λιγάκι είναι εντυπωσιακό, όπως και να το κάνεις ...

faraway
06/10/2011, 16:21
Αν και υπάρχει κίνδυνος το θέμα να παρεκτραπεί , θα σου πω απλά πως το iphone έφερε τα πάνω κάτω στην αγορά κινητής .

Και ανάγκασε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες κινητής , να κάνουν στροφή 180 μοιρών , να πετάξουν στα σκουπίδια τα όποια σχέδια τους μέχρι τότε και να επενδύσουν σε κατάσταση πανικού σε smartphones και λογισμικά .

:winka:


Το ότι σχεδόν όλος ο πλανήτης κυκλοφορεί με ένα smartphone στη τσέπη και στη καφετέρια κάνει search για wifi , για να σερφάρει , είναι δημιούργημα της apple και του iphone .

el_hymador
06/10/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το γεγονός ότι έπεισε εκατομύρια καταναλωτές ότι τους άλλαξε τη ζωή, λέει κάτι απο μόνο του ... το brand loyalty που δημιούργησε με τα προϊόντα που παρουσίαζε κάθε λίγο και λιγάκι είναι εντυπωσιακό, όπως και να το κάνεις ...

Marketing δηλαδη...

http://www.ted.com/talks/lang/eng/simon_sinek_how_great_leaders_inspire_action.html

Συγκριτικα ο Bill Gates εχει παιξει πολυ σημαντικοτερο ρολο, αφου μας αρεσει δεν μας αρεσει, αυτος εβαλε τα pc στη ζωη μας και ναι, αλλαξε τον κοσμο... ωστοσο το βρισιδι που τρωει ειναι ανευ προηγουμενου...

nikos_abel
06/10/2011, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Marketing δηλαδη...

http://www.ted.com/talks/lang/eng/simon_sinek_how_great_leaders_inspire_action.html

Συγκριτικα ο Bill Gates εχει παιξει πολυ σημαντικοτερο ρολο, αφου μας αρεσει δεν μας αρεσει, αυτος εβαλε τα pc στη ζωη μας και ναι, αλλαξε τον κοσμο... ωστοσο το βρισιδι που τρωει ειναι ανευ προηγουμενου...

Ο Τζομπς έχει φάει και αυτός τα δικά του, μην ανησυχείς

el_hymador
06/10/2011, 16:43
Οκ, δεν ειναι θεμα τσακωμου, ας αναπαυθει ο ανθρωπος, αλλα απο το πρωϊ διαβαζω και ακουω ελεγειες και εγκωμια για τον Steve Jobs και πραγματικα δεν το καταλαβαινω...

Soichiro Honda; Ναι αλλαξε τη ζωη εκατομμυριων ανθρωπων προσφεροντας τους ενα φθηνο και αξιοπιστο μεταφορικο μεσο...

Bill Gates; Oπως εγραψα και πιο πανω εβαλε τα pc στη ζωη μας...

Steve Jobs; Σαφως και υπηρξε ενα απο τα μεγαλυτερα γατονια του marketing και φυσικα το αναγνωριζω αυτο, αλλα μεχρι εκει...

Συγνωμη κιολας, αλλα ολα τα i- δεν αποτελεσαν καινοτομιες, ουτε εφευρεσεις της aplle... οταν υπαρχουν στην αγορα δεκαδες mp3 και εσυ πας και αγοραζεις με -τουλαχιστον- διπλασιο κοστος ενα i-Pod που κανει ακριβως τα ιδια με τα πιο φθηνα, εχεις θεμα... το ιδιο ισχυει και για τα i-Phone και τα i-Pad... ο Steve Jobs ειχε ταλεντο στα να δημιουργει πλασματικες αναγκες και να στις πλασαρει με τροπο τετοιο που να νομιζεις οτι ολη σιου η ζωη εξαρταται απο αυτο!

Εκτος και αν ειναι αναγκη το να εχει καποιος i-Phone και να κατεβαζει ολες τις σαχλες εφαρμογες για να παιζει... αν θεωρειτε οτι αυτα αλλαζει τη ζωη καποιου, παω πασο παιδες... :wave2:

nikos_abel
06/10/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οκ, δεν ειναι θεμα τσακωμου, ας αναπαυθει ο ανθρωπος, αλλα απο το πρωϊ διαβαζω και ακουω ελεγειες και εγκωμια για τον Steve Jobs και πραγματικα δεν το καταλαβαινω...

Soichiro Honda; Ναι αλλαξε τη ζωη εκατομμυριων ανθρωπων προσφεροντας τους ενα φθηνο και αξιοπιστο μεταφορικο μεσο...

Bill Gates; Oπως εγραψα και πιο πανω εβαλε τα pc στη ζωη μας...

Steve Jobs; Σαφως και υπηρξε ενα απο τα μεγαλυτερα γατονια του marketing και φυσικα το αναγνωριζω αυτο, αλλα μεχρι εκει...

Συγνωμη κιολας, αλλα ολα τα i- δεν αποτελεσαν καινοτομιες, ουτε εφευρεσεις της aplle... οταν υπαρχουν στην αγορα δεκαδες mp3 και εσυ πας και αγοραζεις με -τουλαχιστον- διπλασιο κοστος ενα i-Pod που κανει ακριβως τα ιδια με τα πιο φθηνα, εχεις θεμα... το ιδιο ισχυει και για τα i-Phone και τα i-Pad... ο Steve Jobs ειχε ταλεντο στα να δημιουργει πλασματικες αναγκες και να στις πλασαρει με τροπο τετοιο που να νομιζεις οτι ολη σιου η ζωη εξαρταται απο αυτο!

Εκτος και αν ειναι αναγκη το να εχει καποιος i-Phone και να κατεβαζει ολες τις σαχλες εφαρμογες για να παιζει... αν θεωρειτε οτι αυτα αλλαζει τη ζωη καποιου, παω πασο παιδες... :wave2:

(καλά, εκ του ασφαλούς μιλάω, δεν αγοράζω ακριβώς στις τιμές που παίζουν ε; )

Πάντως, όταν χρειαστεί (κούφια η ώρα, τοκ τοκ τοκ) να αγοράσω νέο υπολογιστή, αφού πια έχω
δουλέψει και καταλάβει τα ρημάδια, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αντί να δώσω ένα σκασμό λεφτά για
να φτιάξω ένα αξιόπιστο pc, να τα σκάσω για να πάρω ένα mac pro.

Όσο για τον Μπίλαρο, άμα βρω θα ποστάρω ένα γ@μ@το ντοκυμαντέρ για όλη την ιστορία των δυο τους
και πως στη πραγματικότητα δεν είναι (ήταν) ακριβώς εχθροί.

Και οι δύο τους, είναι καινοτόμοι σε απίστευτο βαθμό, άσε τι "έκλεψε" ο ένας από τον άλλο.

Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα, σε λάθος νήμα, ας αναπαυθεί ο Στηβ, δεν είναι και λίγο αυτό
που έζησε με το καρκίνο.

paTman_the
06/10/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οκ, δεν ειναι θεμα τσακωμου, ας αναπαυθει ο ανθρωπος, αλλα απο το πρωϊ διαβαζω και ακουω ελεγειες και εγκωμια για τον Steve Jobs και πραγματικα δεν το καταλαβαινω...

Soichiro Honda; Ναι αλλαξε τη ζωη εκατομμυριων ανθρωπων προσφεροντας τους ενα φθηνο και αξιοπιστο μεταφορικο μεσο...

Bill Gates; Oπως εγραψα και πιο πανω εβαλε τα pc στη ζωη μας...

Steve Jobs; Σαφως και υπηρξε ενα απο τα μεγαλυτερα γατονια του marketing και φυσικα το αναγνωριζω αυτο, αλλα μεχρι εκει...

Συγνωμη κιολας, αλλα ολα τα i- δεν αποτελεσαν καινοτομιες, ουτε εφευρεσεις της aplle... οταν υπαρχουν στην αγορα δεκαδες mp3 και εσυ πας και αγοραζεις με -τουλαχιστον- διπλασιο κοστος ενα i-Pod που κανει ακριβως τα ιδια με τα πιο φθηνα, εχεις θεμα... το ιδιο ισχυει και για τα i-Phone και τα i-Pad... ο Steve Jobs ειχε ταλεντο στα να δημιουργει πλασματικες αναγκες και να στις πλασαρει με τροπο τετοιο που να νομιζεις οτι ολη σιου η ζωη εξαρταται απο αυτο!

Εκτος και αν ειναι αναγκη το να εχει καποιος i-Phone και να κατεβαζει ολες τις σαχλες εφαρμογες για να παιζει... αν θεωρειτε οτι αυτα αλλαζει τη ζωη καποιου, παω πασο παιδες... :wave2:

Σαφέστατα και δεν είναι θέμα τσακωμού, αλλά έχεις πολύ μικρή ιδέα για τι μιλάς.

Ο Honda προσέφερε στους ανθρώπους ένα φτηνό μεταφορικό μέσο, δλδ κάτι που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ, αυτός απλά έφτιαξε ένα από τα πρώτα (ή το πρώτο τόσο πετυχημένο αν θέλεις)

Ο Gates δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το να κλέβει και να πουλάει. Τα pc θα έμπαιναν στην ζωή μας και χωρίς τον μπάσταρδο βασίλη. Αν με κάποιο τρόπο άλλαζε η ιστορία ώστε να μην υπήρχε ο βασιλάκης, τότε κατά 99% και πάλι θα καθόμασταν όλοι εμείς πάνω από ένα πληκτρολόγιο σε ένα intel/amd μηχάνημα. Το ότι αντί για windows μπορεί να έτρεχες κάτι που να λεγόταν Solaris 2012, OS2 Warp 2012, *nix ή ακόμα και apple μόνο για καλό θα ήταν... Με λίγα λόγια, ο Gates πούλησε στον κόσμο κάτι που θα χρειάζονταν (αφού το έκλεψε από άλλους)

Για να καταλήξω στον Jobs. Υπήρχαν MP3 players από το 2001? ίσως και νωρίτερα, δεν θυμάμαι καλά. Το ipod όμως πούλησε εκατομμύρια ακόμα και αν βγήκε χρόνια μετά από τα πρώτα. Χρειαζόταν να έχει και οθόνη ή/και να παίζει βίντεο όπως έκαναν επόμενες/ακριβότερες εκδόσεις; Οχι, αλλά παρόλα αυτά πούλησε και πουλάει τρελά. Το I-phone ομοίως δεν ήταν το πρώτο smartphone ούτε καν βγήκε χρονικά κοντά με το πρώτο. Το αγόρασε όμως ακόμα και η θεία από το Μέτσοβο γιατί ήθελε να μπαίνει στο fb και να βλέπει mail από το κινητό της! Πότε το αποφάσισε ότι το θέλει; Αφού είδε το iphone. Πάμε στο ipad, μια ΜΑΛΑΚΙΑ που όταν την πρωτοείδα (φωτό εννοείται...) έλεγα ΟΚ, καλή γκατζετιά, αλλά που πάει με τόσα λεφτά. Και όμως το έχει ακόμα και η Παπαρήγα. Οι λόγοι είναι πολλοί, αλλά τελικά σε τρομακτικό βαθμό καταλήγουν στο συχωρεμένο. με λίγα λόγια είχε την ικανότητα να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ στους ανθρώπους το τι θέλουν και να τους το προσφέρει σε εξαιρετική μορφή!

Αν και μ αρέσουν τα apple δεν έχω κανένα ούτε θα αγόραζα καθώς διαφωνώ με τα proprietary hardware/software. Για την ακρίβεια είμαι φανατικά κατά αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω αυτά που πρέπει.

Τέλος για όσους δεν την έχουν δει, πιστεύω ότι θα άξιζε να δείτε τηνε εξής ομιλία του:

http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc

είναι μόνο 15 λεπτά και αξίζουν όλα.

AUFGEBRACHT
06/10/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Θεος 'σχωρεστον, αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο;

Με εξαιρεση τα desktop τα οποια προσφερουν σταθεροτητα και δεν κρασαρουν (κατι το οποιο το πληρωνεις πολυ ακριβα βεβαια...) τα i-Pod, i- Pad & i-Phone, αλλαξανε τη ζωη σας;

:confused:


+Πολλά,πάρα πολλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Takata Dome
06/10/2011, 18:01
Εγω αποθεωνω τον Jobs γιατι κυνηγησε το ονειρο του και δεν ακουσε κανεναν απο οσους του ελεγαν να παει προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση...ο ανθρωπος ποτε δεν εβαλε ορια στην σκεψη του και παντα εκανε αυτο που νομιζε.Για αυτο,τον θαυμαζω!

Αλλα να με συγχωρειτε,τα προιντα της Apple επαψαν να ειναι καινοτομα πριν πολυ καιρο.Ναι,ηταν καινοτομα ως (περιπου) το 2000.Απο εκει και περα ανελαβε δραση το marketing,κατι στο οποιο επισης ηταν πολυ καλος ο Jobs.Λεω ναι στο οτι η Apple μεχρι το 2000 εκανε τους υπολογιστες πιο χρηστικους και επιτελους ασχοληθηκε και με τον ιδιο το χρηστη περα απο το μηχανημα αυτο καθ'αυτο.Αλλα αυτη την τρομαχτικη υπερκαταναλασω των διαφορων iPad,iPod,iPhone την μισω.Οπως επισης και το οτι η εταιρια αυτη τεινει να γινει συμβολο του τρισαθλιου lifestyle(Γαμω το lifestyle σας παρεπιπτοντως)

Και επειδη καποιοι κατηγορουν εμμεσως πλην σαφως τον Bill Gates ως κλεφτη και αδιστακτο,θα σας θυμισω το φιλανθρωπικο εργο του Gates.Αντιθετα,ο Jobs δεν εκανε ποτε καμια φιλανθρωπια απ'ο,τι ξερω.

Οπως και να εχει ομως,δεν εχει καμια σημμασια τωρα.Καλο ταξιδι στον ανθρωπο και μακαρι να λειτουργουν περισσοτεροι σαν και αυτον,απελευθερωμενοι απο καθε εννοια του "αθραυστου" κατεστημενου! :wave2:

paTman_the
06/10/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Και επειδη καποιοι κατηγορουν εμμεσως πλην σαφως τον Bill Gates ως κλεφτη και αδιστακτο,θα σας θυμισω το φιλανθρωπικο εργο του Gates.Αντιθετα,ο Jobs δεν εκανε ποτε καμια φιλανθρωπια απ'ο,τι ξερω.


Δεν τον κατηγορώ. Αν ψάξεις τις συνεργασίες και τις πρακτικές της M$ από όταν έβγαλε το MSDOS 1 μέχρι και σήμερα θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επειδή βαριέμαι να βρίσκω παραπομπές για το ΚΑΘΕ ένα που θυμάμαι, θα αναφέρω μόνο το αντιμονοπωλιακό πρόστιμο από την ΕΕ ένωση.

Οσο για τη "φιλανθρωπία":
1) εγώ ξέρω ότι άμα έχω λεφτά και θέλω να σε βοηθήσω που δεν έχεις δεν το μαθαίνει κανείς, όχι να το συζητάνε 2 τύποι που δεν τους έχω πλησιάσει ούτε στα 10χλμ σε όλη τη ζωή μου.
2) Αναρωτήθηκες ποτέ αν έχει φοροαπαλλαγές; Αν με τη φιλανθρωπία προωθεί το μονοπώλιό του; Αν τάζει λεφτά σε υπανάπτυκτες χώρες με την προϋπόθεση αυτές να αγοράζουν windows;

Το thread είναι για έναν άνθρωπο που ξεχώρισε, επιρέασε και πέθανε νωρίτερα από ότι συνηθίζεται. Ας μην το λερώνουμε με άλλα.

Takata Dome
06/10/2011, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Δεν τον κατηγορώ. Αν ψάξεις τις συνεργασίες και τις πρακτικές της M$ από όταν έβγαλε το MSDOS 1 μέχρι και σήμερα θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επειδή βαριέμαι να βρίσκω παραπομπές για το ΚΑΘΕ ένα που θυμάμαι, θα αναφέρω μόνο το αντιμονοπωλιακό πρόστιμο από την ΕΕ ένωση.

Οσο για τη "φιλανθρωπία":
1) εγώ ξέρω ότι άμα έχω λεφτά και θέλω να σε βοηθήσω που δεν έχεις δεν το μαθαίνει κανείς, όχι να το συζητάνε 2 τύποι που δεν τους έχω πλησιάσει ούτε στα 10χλμ σε όλη τη ζωή μου.
2) Αναρωτήθηκες ποτέ αν έχει φοροαπαλλαγές; Αν με τη φιλανθρωπία προωθεί το μονοπώλιό του; Αν τάζει λεφτά σε υπανάπτυκτες χώρες με την προϋπόθεση αυτές να αγοράζουν windows;

Το thread είναι για έναν άνθρωπο που ξεχώρισε, επιρέασε και πέθανε νωρίτερα από ότι συνηθίζεται. Ας μην το λερώνουμε με άλλα.

Κατ'αρχην δεν ειμαι αυτος που ξεκινησε να "λερωνει" το thread,αλλα σταματαω εδω και μενω σε αυτα που ειπα:wave2:

Aggelos_SV
06/10/2011, 20:44
Προσωπικά στα @@ μου τα ipad/pod/phone

Η όλη του στάση ζωής απέναντι στις σφαλιάρες που έφαγε, η επιμονή του για πραγματοποίηση στόχων είναι αυτά για τα οποία τον θαυμάζω.

Αποκορύφωμα, η θριαμβευτική επιστροφή του στην Apple μετά από την "παραίτησή" του στα 80's ,όπως και ίδρυση της PIXAR (που μπαϊ δε γουέι έφτυσε αίμα μέχρι να μεγαλουργήσει).

"Don't settle down" :wave2:

Καλή του ώρα...

faraway
06/10/2011, 21:21
Απόδειξη πως ο jobs είναι σπουδαίος ακόμα και μετα θάνατο .

"Το θέμα αναστήθηκε από το κουβά που είχε βρεθεί" :lol: :lol:

hidefnick
06/10/2011, 22:11
Ο άνθρωπος πήρε μια γκρεμισμένη apple και την πήγε εκεί που είναι τώρα. Το γεγονός ότι ήταν γκρεμισμένη εν μέρη από τις επιλογές του, είναι ένα άλλο θέμα.

Αυτό που δεν είναι άλλο θέμα, είναι τι πουλάει η apple, και που είναι καθαρά επιλογή του Jobs. Πουλάει ποιότητα που οι άλλοι ούτε στον ύπνο τους. Και όταν λύσεις ένα οποιοδήποτε apple το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή.

Ο τύπος ήταν ένα genious ανάμεσα σε κρετίνους με μεγάλες βάρκες και πολλα κόμπλεξ. Και το απέδειξαν όλοι τους εκτός απο τον Jobs. Δεν νομίζω όταν ψοφήσει ο μπιλάκος ή ο larry να γίνει τέτοιος πανικός.

Παίζουν 3-4 βιβλία για την ιστορία της apple. Εχουν αρκετό ενδιαφέρον, και πλέον μπορείς να τα διαβάσεις ώς ιστορία. Υπάρχει και ένα coffee table book με τα σχέδια των προιόντων της apple και των πρωτύπων. Ο άνθρωπος, μέσα από όλα αυτά, δείχνει πόσο μπροστά ήταν.

Και επειδή κάποιος είπε για τον φιλάνθρωπο μπιλάκο: υπάρχουν και πιό συντομα ανέκδοτα? Γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτός ήταν απο τους κύριους εχθρούς του λαπτοπ των 100 δολαρίων (και πολλών άλλων που βαριέμε να γράφω - αντε άλλο ένα: Το φωτογραφικό αρχείο Bettmann)

Και τέλος, επειδή κάποιοι είπαν για τα προιόντα της apple και πόσο δεν τους έχουν επηρεάσει: ο μπιλακος δεν θεωρούσε παλιά, στα τέλη των 80s αρχές 90s ότι το internet είναι κάτι σοβαρό και με μέλλον. Εξου και η καταπληκτική ασφάλεια των πρώτων εκδόσεων του explorer που τον έγραψαν σε μερικους - λίγους - μήνες. Τοτε οι σέρβερ του νετ έτρεχαν προιόντα της apple..... Και με αυτούς μεγάλωσε το νετ....

RIP σε κάποιον που μας έκανε όλους να δούμε τον κόσμο αλλιώς και δεν μάθαμε ποτέ αν έχει μεγάλο σκάφος. Και RIP σε κάποιον που τα έβαλε με την IBM και την Microsoft και ΔΕΝ έχασε. Ισως να μην κέρδισε, αλλά σίγουρα δεν έχασε....




Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
.....Και επειδη καποιοι κατηγορουν εμμεσως πλην σαφως τον Bill Gates ως κλεφτη και αδιστακτο,θα σας θυμισω το φιλανθρωπικο εργο του Gates.Αντιθετα,ο Jobs δεν εκανε ποτε καμια φιλανθρωπια απ'ο,τι ξερω..... :wave2:

Καμιά φορά να ψάχνουμε και λίγο στο νετ δεν είναι κακό. Ψάξε λοιπον γιατί ο φιλάνθρωπος μπιλ ήταν στα δικαστήρια με την apple, που ήταν και εργοδότης του. :wave2:

Takata Dome
06/10/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ο άνθρωπος πήρε μια γκρεμισμένη apple και την πήγε εκεί που είναι τώρα. Το γεγονός ότι ήταν γκρεμισμένη εν μέρη από τις επιλογές του, είναι ένα άλλο θέμα.

Αυτό που δεν είναι άλλο θέμα, είναι τι πουλάει η apple, και που είναι καθαρά επιλογή του Jobs. Πουλάει ποιότητα που οι άλλοι ούτε στον ύπνο τους. Και όταν λύσεις ένα οποιοδήποτε apple το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή.

Ο τύπος ήταν ένα genious ανάμεσα σε κρετίνους με μεγάλες βάρκες και πολλα κόμπλεξ. Και το απέδειξαν όλοι τους εκτός απο τον Jobs. Δεν νομίζω όταν ψοφήσει ο μπιλάκος ή ο larry να γίνει τέτοιος πανικός.

Παίζουν 3-4 βιβλία για την ιστορία της apple. Εχουν αρκετό ενδιαφέρον, και πλέον μπορείς να τα διαβάσεις ώς ιστορία. Υπάρχει και ένα coffee table book με τα σχέδια των προιόντων της apple και των πρωτύπων. Ο άνθρωπος, μέσα από όλα αυτά, δείχνει πόσο μπροστά ήταν.

Και επειδή κάποιος είπε για τον φιλάνθρωπο μπιλάκο: υπάρχουν και πιό συντομα ανέκδοτα? Γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτός ήταν απο τους κύριους εχθρούς του λαπτοπ των 100 δολαρίων (και πολλών άλλων που βαριέμε να γράφω - αντε άλλο ένα: Το φωτογραφικό αρχείο Bettmann)

Και τέλος, επειδή κάποιοι είπαν για τα προιόντα της apple και πόσο δεν τους έχουν επηρεάσει: ο μπιλακος δεν θεωρούσε παλιά, στα τέλη των 80s αρχές 90s ότι το internet είναι κάτι σοβαρό και με μέλλον. Εξου και η καταπληκτική ασφάλεια των πρώτων εκδόσεων του explorer που τον έγραψαν σε μερικους - λίγους - μήνες. Τοτε οι σέρβερ του νετ έτρεχαν προιόντα της apple..... Και με αυτούς μεγάλωσε το νετ....

RIP σε κάποιον που μας έκανε όλους να δούμε τον κόσμο αλλιώς και δεν μάθαμε ποτέ αν έχει μεγάλο σκάφος. Και RIP σε κάποιον που τα έβαλε με την IBM και την Microsoft και ΔΕΝ έχασε. Ισως να μην κέρδισε, αλλά σίγουρα δεν έχασε....





Καμιά φορά να ψάχνουμε και λίγο στο νετ δεν είναι κακό. Ψάξε λοιπον γιατί ο φιλάνθρωπος μπιλ ήταν στα δικαστήρια με την apple, που ήταν και εργοδότης του. :wave2:

Εισαι καθαρα αντι-Microsoft και ειμαι καθαρα αντι-Apple.Δεν θα συμφωνησουμε ποτε!:wave2:
Για την φιλανθρωπια,θες να μου πεις δηλαδη οτι στο Bill&Melinda Gates foundation δεν εχει μπει ουτε ενα δολλαρια απο τον Gates ε?

Tpap
06/10/2011, 22:25
....στα φρύδια μου κι άν πέθανε, στα φρύδια μου και όσο ζούσε... :rolleyes:

makis206
06/10/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....στα φρύδια μου κι άν πέθανε, στα φρύδια μου και όσο ζούσε... :rolleyes:

i-γεια σου..:lol:

aakkuan
06/10/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....στα φρύδια μου κι άν πέθανε, στα φρύδια μου και όσο ζούσε... :rolleyes:

η σοουμπιζ και τα σταριλικια μας μαρανανε....
και αν δεν ηταν ο τζομπς, και αν δεν ηταν ο γκειτς, και αν η γιαγια μου ειχε καρουλια...

η apple και η m$ πηγαν την τεχνολογια πισω, η καλυτερα δεν την αφησαν να παει οσο μπροστα μπορουσε
ολη αυτη η παρανοια με τις πατεντες, που και για να κλασεις πρεπει να αγορασεις πατεντα
δικο τους δημιουργημα ειναι....:yuck: :yuck:

PetranGR
06/10/2011, 22:55
RIP

μεγάλος οραματιστής με στόχους ... :sad: :sad:

faraway
06/10/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
i-γεια σου..:lol:

i - πες τα :lol: :lol:

el_hymador
06/10/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....στα φρύδια μου κι άν πέθανε, στα φρύδια μου και όσο ζούσε... :rolleyes:

αυτο ειναι application; Μπορω να το κατεβασω;

el_hymador
06/10/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
i-γεια σου..:lol:


ε ρε πως κρατιεμαι... μη με μπριζωνεις!!! :lol:

makis206
06/10/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε ρε πως κρατιεμαι... μη με μπριζωνεις!!! :lol:

Μπορείς να κάνεις υπομονή να περάσει το παγκόσμιο πένθος; Ας περάσουν τα 9μερα και χώσε downloads..:lol:

gerasimos1
06/10/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε ρε πως κρατιεμαι... μη με μπριζωνεις!!! :lol:

Ισως τα καλυτερα 4 τελευταια ποστς που εχω διαβασει... εχω λιωσει στο γελιο.

i-στο καλο σας


χαχαχαχαχαχα



α ναι RIP

jfx
06/10/2011, 23:23
ρε δε πατε να κοιταχτειτε σε κανενα γιατρο που στεναχωριεστε και υμνειτε ενα μεγαλοαστο που ψοφησε;

el_hymador
06/10/2011, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
ρε δε πατε να κοιταχτειτε σε κανενα γιατρο που στεναχωριεστε και υμνειτε ενα μεγαλοαστο που ψοφησε;

και η Παπαρηγα εχει iPhone οποτε κατσε καλα ε;

jfx
06/10/2011, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και η Παπαρηγα εχει iPhone οποτε κατσε καλα ε;


και τι με νοιαζει εμενα ρε φιλε; στ'αρχιδια μου.

el_hymador
06/10/2011, 23:38
Κατσε να βαλω το politically correct φιλτρο στο ΟΝ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Δεν καταλαβα ακριβως πως εμπλεκεται η ΓΓ του ΚΚΕ στη κουβεντα μας φιλατατε. Θεωρω δε το σχολια σας αδιαφορο και διολου επικοδομητικο ως προς τη συζητηση μας.

el_hymador
06/10/2011, 23:41
Ωπ, sorry, το φιλτρο επιασε και την υπογραφη σου...


Καποιος ανοητος διαγραφει τις αναρτησεις μου

el_hymador
06/10/2011, 23:46
Ειλικρινα συγνωμη αλλα το politically correct φιλτρο ειχε επιδραση και στο avatar σου


237354

makis206
06/10/2011, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ειλικρινα συγνωμη αλλα το politically correct φιλτρο ειχε επιδραση και στο avatar σου Μην πει κανείς ότι τον πρίζωσα εγώ..;:rotflmao:

el_hymador
06/10/2011, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μην πει κανείς ότι τον πρίζωσα εγώ..;:rotflmao:

ναι ρε εσυ!

i-δια εχεις κατανησει πια i-ντε να χαθεις! :lol: :lol: :lol:

makis206
06/10/2011, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι ρε εσυ!
i-δια εχεις κατανησει πια i-ντε να χαθεις! :lol: :lol: :lol: Τελικά δεν το γλύτωσα το δάκρυ σ'αυτό το θρεντ..:bigcry:

aakkuan
06/10/2011, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Κατσε να βαλω το politically correct φιλτρο στο ΟΝ...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
06/10/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τελικά δεν το γλύτωσα το δάκρυ σ'αυτό το θρεντ..:bigcry:

Εσυ το αρχισες οποτε: lol: :lol: :lol:


237355

perastikos
07/10/2011, 00:10
Κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε σχετικά νέος... Από εκεί και πέρα, σίγουρα έχει συνεισφέρει με τον τρόπο του στο χώρο της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών αλλά μέχρι εκεί! Οι ύμνοι που γράφονται από το πρωί είναι οι κλασικές υπερβολές που ακολουθούν τέτοια γεγονότα...

Υπάρχουν άτομα που έχουν συνεισφέρει πολλαπλάσια στην επιστήμη της Πληροφορικής και τις ΤΠΕ γενικότερα...

MavrosPan
07/10/2011, 00:37
Υπερβολές ?

Δεν βρήκε κανένα σπουδαίο αλγόριθμο... δεν ανακάλυψε καμία σπουδαία γλώσσα... δεν εφηύρε κανένα νέο επεξεργαστή...
Κατάλαβε όμως τι σημαίνει να λειτουργείς με παράθυρα και έχουμε σήμερα παραθυρικό περιβάλλον.
Κατάλαβε όμως τις ανάγκες ενός ανθρώπου για τον χειρισμό μίας συσκευής και έχουμε σήμερα το iPod like menu σε, σχεδόν, όλα τα mp3 players
Κατάλαβε όμως ότι δεν είναι ανάγκη να έχεις πληκτρολόγιο και ξαφνικά μιλάμε όλοι για tablets
Έφτιαξε την εταιρεία της οποίας το λειτουργικό και ο Η/Υ χρησιμοποιήθηκε από τον T. B. Lee για να τρέξει το www στο Cern για πρώτη φορά
Κατάλαβε την δύναμη του animation και επένδυσε και έφτιαξε την Pixar από μία ομάδα ανθρώπων
Και πολλά άλλα...

Μια απλά ιδιοφυΐα. Ο μέσος ορός IQ του πλανήτη θα είναι πλέον χαμηλότερος.

Tpap
07/10/2011, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ωπ, sorry, το φιλτρο επιασε και την υπογραφη σου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ειλικρινα συγνωμη αλλα το politically correct φιλτρο ειχε επιδραση και στο avatar σου

Γ@μήθηκες...!!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

hidefnick
07/10/2011, 05:42
Ρε humador, όχι και άλλο πληκτρολόγιο rpm πρωινιάτικο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (ευτυχώς είναι και microsoft. Αν ήταν apple θα έκλεγα πραγματικά)

gerasimos1
07/10/2011, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


χαχαχα καλα εχω μείνι i-πνος απο τα γελια ολο το βραδυ

nikos_abel
07/10/2011, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Υπερβολές ?

Δεν βρήκε κανένα σπουδαίο αλγόριθμο... δεν ανακάλυψε καμία σπουδαία γλώσσα... δεν εφηύρε κανένα νέο επεξεργαστή...
Κατάλαβε όμως τι σημαίνει να λειτουργείς με παράθυρα και έχουμε σήμερα παραθυρικό περιβάλλον.
Κατάλαβε όμως τις ανάγκες ενός ανθρώπου για τον χειρισμό μίας συσκευής και έχουμε σήμερα το iPod like menu σε, σχεδόν, όλα τα mp3 players
Κατάλαβε όμως ότι δεν είναι ανάγκη να έχεις πληκτρολόγιο και ξαφνικά μιλάμε όλοι για tablets
Έφτιαξε την εταιρεία της οποίας το λειτουργικό και ο Η/Υ χρησιμοποιήθηκε από τον T. B. Lee για να τρέξει το www στο Cern για πρώτη φορά
Κατάλαβε την δύναμη του animation και επένδυσε και έφτιαξε την Pixar από μία ομάδα ανθρώπων
Και πολλά άλλα...

Μια απλά ιδιοφυΐα. Ο μέσος ορός IQ του πλανήτη θα είναι πλέον χαμηλότερος.

+582






Πάντως, ένα θρεντ που αφορά στο θάνατο ενός ανθρώπου από καρκίνο του παγκρέατος, ο
οποίος είναι μάλιστα και αδιανόητα βασανιστικός, εσείς πλακωθήκατε στη πλάκα και στην αμφισβήτηση.



Ρε i-να μου χαθήτε ρεμάλια...

(παρεπιπτόντως, τελευταία δεν αισθάνομαι πολύ καλά, λες να χαμηλώσει κι άλλο ο Μ.Ο; )

McGyver
07/10/2011, 07:49
Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια...

:rolleyes:

Ο Steve Jobs απλά ήταν πάντα τουλάχιστον μια πενταετία μπροστά από τον υπόλοιπο κόσμο της πληροφορικής.
Μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνουν 5 χρόνια στον κόσμο της πληροφορικής;

Εγώ το μόνο που εύχομαι, πέρα από την ανάπαυσή του, είναι να είχε σημειώσει σε ένα μπλοκάκι μερικές ιδέες πριν "φύγει" και να μπορέσουν οι ομάδες ανθρώπων που δούλεψαν μαζί του να τις προχωρήσουν...

R.I.P. Steve...

Ένας fan των αχλαδιών.

ΥΓ: Αν δεν υπήρχε (και) ο Steve Jobs, @ρχίδια moto.gr θα είχατε σήμερα :winka: .

p@nos
07/10/2011, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Ο Steve Jobs απλά ήταν πάντα τουλάχιστον μια πενταετία μπροστά από τον υπόλοιπο κόσμο της πληροφορικής.
Μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνουν 5 χρόνια στον κόσμο της πληροφορικής;




5 xronia brosta sto marketing....oxi stin pliroforiki....:wave2:

McGyver
07/10/2011, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
5 xronia brosta sto marketing....oxi stin pliroforiki....:wave2:

Ξεκολλάτε λίγο από την καραμέλα του marketing που πιπιλάτε και δείτε λίγο πιο πέρα...

:wave2:

p@nos
07/10/2011, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ξεκολλάτε λίγο από την καραμέλα του marketing που πιπιλάτε και δείτε λίγο πιο πέρα...

:wave2:


esis ksekolate ligo me tin pliroforiki poy ana8ema an kserete ti ine afto, ti ine programmatismos ke ti arxitektoniki ipologiston, mikroepeksergastes klp klp klp



sas prosferane oti iparxi tosa xronia padoy....ena soublaki mesa se mia iperoxi siskebasia anti gia ladokola ixe metaksoti petseta...ke sis nomizete pos anakalipse to siban....

aaa kai ta agapimena sas mac ine linux based....tiga stin protoporia....

Cpt. Haddock
07/10/2011, 08:05
Πέστα ρε Θωμα.

Ο άνθρωπος ήταν κυριως γεματος νέες ιδέες. Εφτιαξε το πρώτο pc που μπορούσες να το ανοιξεις απο το κουτι και να δουλεψει χωρις να θελει συναρμολόγηση όπως ήθελαν τα άλλα τοτε.

Την εποχή που εγω παιδευόμουν με ZX Spectrum και Commodore ήρθε ο ξαδερφος απο Ιταλία με ενα Μacintosh και έμεινα καγκελο.


237361

p@nos
07/10/2011, 08:08
poios ebale miza protos sta mixanakia sstin paragogi na ton doksasoyme gia tin anakalipsi toy poy prosfere dikikla sto laoutziko?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
07/10/2011, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
esis ksekolate ligo me tin pliroforiki poy ana8ema an kserete ti ine afto, ti ine programmatismos ke ti arxitektoniki ipologiston, mikroepeksergastes klp klp klp

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
sas prosferane oti iparxi tosa xronia padoy....ena soublaki mesa se mia iperoxi siskebasia anti gia ladokola ixe metaksoti petseta...ke sis nomizete pos anakalipse to siban....

Νά 'σαι καλά παληκάρι μου με έκανες και γέλασα πρωινιάτικα (και το χρειαζόμουν).

:wave2:

Cpt. Haddock
07/10/2011, 08:09
Ναι ρε Θωμα, έχεις καθόλου ιδέα απο πληροφορική; :p

p@nos
07/10/2011, 08:09
re mcgyver de pa na foyskosis kana lastixo kalitera ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
07/10/2011, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πέστα ρε Θωμα.

Ηλία μου ό,τι και να λέω (λέμε) δεν έχει σημασία.
Η ημιμάθεια είναι χειροτέρα της αμάθειας...

p@nos
07/10/2011, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ηλία μου ό,τι και να λέω (λέμε) δεν έχει σημασία.
Η ημιμάθεια είναι χειροτέρα της αμάθειας...


orea pes mas...


perimeno na mas peis gia tis anakalipsis...tora omos ama ine mi grafeis aerologies ksekarfotes......

McGyver
07/10/2011, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι ρε Θωμα, έχεις καθόλου ιδέα απο πληροφορική; :p

Όχι ρε Ηλία, ένα απλό θύμα του marketing είμαι κι εγώ.
Απλά προτιμώ το μπακάλη της γειτονιάς που έχει καλύτερα αχλάδια...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
07/10/2011, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
perimeno na mas peis gia tis anakalipsis...tora omos ama ine mi grafeis aerologies ksekarfotes......

Το να είναι κάποιος πρωτοπόρος δε σημαίνει πως πρέπει να ανακαλύπτει κάθε φορά τον τροχό.
Μπορεί απλά να τον φουσκώνει στις σωστές πιέσεις και να τον κάνει να αποδίδει σωστά.
Και αυτό δεν είναι μόνο marketing...

p@nos
07/10/2011, 08:27
me treleni i idea pos nomimzete pos o jobs itan enas monaxikos epistimonas poy sto trito ipogio eftiakse iperipologisti :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


oxi de to ekane, gia tin akribia den iksere KAN, mias ke ton proto ipologisti ton eftiakse o wozniak....kai apla o jobs ton eklepse...

me ti sira dimioyrgise mia megali etairia opoy proslambane toys kaliteroys worldwide....kai pleon simera ton koloso poy logo marketing, sostoy timing kai polis iperdiafimisis apo ta pada(edo exoyme arxisi na blepoyme ipod/pad kai se elinikes diafimisis ke tainies) epiase....poulodas afto poy idi ipirxe...se ena pio oreo(gia tin akribia poli oreo) peritiligma....


to oti ta mac exoyn pio orea grafika i oti den krasaroys de simeni pos ine i epanastasi stin texnologia....epidi exete minei stin afania twn windows...ke i moni enalaktiki poy nomizete pos iparxi ine ta mac....

akoma ke i pixar poy nomizete oti eftiakse sto monaxiko ipogio otan ton apelisan ahahahahaaha
tin agorase apo ti lucas films......


loipon o jobs itan kalos sto na plasarei....adilambanotan ti i8ele o kosmos...ke zitage na to ilopoiisoyn alloi...enas mixanikos ftiaxnei mono gia na ftiaksi....ke bori na ftiaksi kati edelos axristo gia ton poli kosmo opos oi protoi ipologistes....


loipon an se kapoion ofiloyme to oti exoyme ipologisti kai net simera, aftos ine o gates...oso kai an sixenome ta windows ke de ta xrisimopoio kiolas sto spiti moy....efere oikonomikoys ipologistes me aplo interface se ola ta spitia....



alla kai pali de ton les ke epanastati......

Cpt. Haddock
07/10/2011, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
[...]akoma ke i pixar poy nomizete oti eftiakse sto monaxiko ipogio otan ton apelisan ahahahahaaha
tin agorase apo ti lucas films......

Δεν αγορασε την Πιξαρ αλλα την Graphics Group


:winka:

p@nos
07/10/2011, 08:33
ne alla katalabes ti 8elo na po :winka:

Cpt. Haddock
07/10/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ne alla katalabes ti 8elo na po :winka:

Nαι, οτι αγόρασε ενα αποπαίδι παρατημένο του Λουκας και το μετέτρεψε στη μεγαλύτερη εταιρία CG για ταινίες.

Ψιλοπράγματα δλδ :lol:

p@nos
07/10/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Nαι, οτι αγόρασε ενα αποπαίδι παρατημένο του Λουκας και το μετέτρεψε στη μεγαλύτερη εταιρία CG για ταινίες.

Ψιλοπράγματα δλδ :lol:


ne sto moxaniko toy ipogio pali.... :uplate:


to na agorasis mia etairia simeni pos agorazis iliko....patedes....kai eksidikevmeno dinamiko....sto opoio an de dosi kanis lefta de doulevi(oti simbeni ke me taa ellinika panepistimia dld :sick: )


otan toys dosis salio doylevi...afto legete epixirimatikotita omos....oxi anakalipsi....ipame den anakalipse tipota ke de mporo na katalabo gt merikoi de 8elete na to dextite afto....

McGyver
07/10/2011, 08:39
Πάνο, μια πολύ απλή ερώτηση κι αν θέλεις απαντάς...
Προγραμματιστής είσαι;

p@nos
07/10/2011, 08:39
ne

Cpt. Haddock
07/10/2011, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ne

ετσι εξηγείται :bigcry: :bigcry: :bigcry:

McGyver
07/10/2011, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ne

:wave2:

doctor x
07/10/2011, 09:02
η ιστορια ειναι γεματη απο τυπους που φτιαχνουν διαφορα πραγματα και τα στιβαζουν στις αποθηκες τους γιατι τους λειπει το οραμα της συνθεσης-χρηστικοτητας...τιμη και δοξα στον τυπο που στα προιστορικα χρονια ανακαλυψε το τροχο και γεμισε τη σπηλια του αλλα τη διαφορα την εκανε αυτος που περναγε απ εξω τον ειδε και σκεφτηκε να βαλει τεσσερεις γυρω απο ενα τετραγωνο ξυλο και να βαλει ενα αλογο να το σερνει...
σορυ για την ...αυθαιρετη ιστορια αλλα κατι τετοιο ηταν ο ...Εργασιας ....καποιος που ειχε το οραμα τη φαντασια να συνθεσει βλεποντας μπροστα ...και σιγουρα θα λειψει...:wave2:

Αμφίσημος
07/10/2011, 09:02
Να πάει στο καλό του...ήταν δεν ήταν μέγιστος τουλάχιστον όλο και κάτι πρόσφερε (με το αζημίωτο βέβαια). Eξάλλου ήταν πιο συμπαθής απο την γλίτσα τον Gates.
Δουλεύω σε mac και linux κοντά 8 χρόνια και δεν ξαναγυρνάω σε windows...

CIRUS
07/10/2011, 09:19
Ρε παίδες και γω την Apple την σιχαίνομαι γιατί είναι ότι πιο κλειστό υπάρχει, γιατί πουλάει κάτι που αξίζει 5 για 10 και για 100 ακόμα λόγους. Ούτε είπαμε ότι ο Jobs ήταν φιλάνθρωπος καλός άνθρωπος κτλ.

Τον θαυμάζω όμως γιατί είχε όραμα και το έκανε πραγματικότητα, με ότι ασχολήθηκε το κατάφερε και πολλοί τον αντέγραψαν και τον ακολούθησαν.

Τα υπόλοιπα που γράφετε εναντίων του είναι περιληπτικά ό,τι δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια, αν μπορείτε εσείς και είστε πιο μάγκες κάντε το 1/50 από αυτά που έκανε και μετά το συζητάμε. Ελληναράδες μια ζωη ρπμ να τα απαξιώνουμε όλα.

Έλα μωρέ τι ήταν ένας Μαρκετινίστας, λες και είναι εύκολο να είσαι ο καλύτερος στο είδος σου, να διαμορφώνεις ανάγκες στους άλλους που δεν ήξεραν ότι είχαν, να πιάνεις φαλιρισμένες εταιρείες και να τις πας στο θεό, να πραγματοποιείς τις ιδέες σου και να ασχολείσαι με αυτό που γουστάρεις και όλοι να το αγκαλιάζουν, με ό,τι ασχολείσαι να αξίζει χρυσό μετά από λίγο και άλλα πολλά. Αλλά όχι μωρε ένας Μαρκετινίστας μικρός ήταν σιγα τι έκανε?? Οποιωσδήποτε θα μπορούσε να το κάνει στη θέση του.

makis206
07/10/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
να διαμορφώνεις ανάγκες στους άλλους που δεν ήξεραν ότι είχαν

"Να δημιουργείς "ανάγκες" που κάνουν τους άλλους να νομίζουν ότι τις είχαν" θα το έλεγα εγώ..:winka:


Προσωπικά θαυμάζω κι εγώ τέτοια μυαλά και προς Θεού, σε καμμία των περιπτώσεων δεν χαίρομαι για τον χαμό ενός ανθρώπου. Απλώς σε μερικά πράγματα... η ζωή συνεχίζεται..

:beer:

CIRUS
07/10/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
"Να δημιουργείς "ανάγκες" που κάνουν τους άλλους να νομίζουν ότι τις είχαν" θα το έλεγα εγώ..:winka:


Προσωπικά θαυμάζω κι εγώ τέτοια μυαλά και προς Θεού, σε καμμία των περιπτώσεων δεν χαίρομαι για τον χαμό ενός ανθρώπου. Απλώς σε μερικά πράγματα... η ζωή συνεχίζεται..

:beer:


Οκ, και γω συμφωνώ, το διατύπωσες πιο επιτυχημένα από εμένα, αλλά ακόμα και έτσι δεν το κάνει σε τίποτα ευκολότερο.


Και βέβαια η ζωή συνεχίζεται δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου και κανένας δεν είναι αναντικατάστατος, απλά δεν μ'αρέσει η απαξίωση γενικότερα, πόσο μάλλον ενός αποδεδειγμένα πολύ μεγάλου μυαλού στο χώρο του. :beer:

γιωτάς
07/10/2011, 09:40
O jobs έχει 6 σελίδες σε post στο μοτό.γρ και ακόμα μετράμε....:sick: :dizzy:

προ 10 ετίας θα είχε 3 ποστ... το πολύ...

Αυτό σίγουρα το κατάφερε...
Για τα υπόλοιπα το συζητάμε...

Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε...
Μην τον κάνουμε και άγιο όμως....

Εχετλαίος
07/10/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από γιωτάς
Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε...
Μην τον κάνουμε και άγιο όμως....

Σωστά, η θέση είναι ήδη κατειλημμένη από τον... ξέρεις
:D

THEOD
07/10/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Ούτε είπαμε ότι ο Jobs ήταν φιλάνθρωπος καλός άνθρωπος κτλ.

Τον θαυμάζω όμως γιατί είχε όραμα και το έκανε πραγματικότητα, με ότι ασχολήθηκε το κατάφερε και πολλοί τον αντέγραψαν και τον ακολούθησαν.

Τα υπόλοιπα που γράφετε εναντίων του είναι περιληπτικά ό,τι δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια, αν μπορείτε εσείς και είστε πιο μάγκες κάντε το 1/50 από αυτά που έκανε και μετά το συζητάμε. Ελληναράδες μια ζωη ρπμ να τα απαξιώνουμε όλα.

Έλα μωρέ τι ήταν ένας Μαρκετινίστας, λες και είναι εύκολο να είσαι ο καλύτερος στο είδος σου, να διαμορφώνεις ανάγκες στους άλλους που δεν ήξεραν ότι είχαν, να πιάνεις φαλιρισμένες εταιρείες και να τις πας στο θεό, να πραγματοποιείς τις ιδέες σου και να ασχολείσαι με αυτό που γουστάρεις και όλοι να το αγκαλιάζουν, με ό,τι ασχολείσαι να αξίζει χρυσό μετά από λίγο και άλλα πολλά. Αλλά όχι μωρε ένας Μαρκετινίστας μικρός ήταν σιγα τι έκανε?? Οποιωσδήποτε θα μπορούσε να το κάνει στη θέση του.


+1 :wave2:

makis206
07/10/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
+1 :wave2:

Μάγκας για μένα είναι αυτός που ανακάλυψε το ηλεκτρονικό τσιγάρο..!:D

el_hymador
07/10/2011, 10:20
Ανθρωπες, δεν υπαρχει θεμα με τον Steve Jobs ως ατομο... δεν τον ηξερα και τον σεβομαι οσο σεβομαι και οποιονδηποτε θανοντα συμπεριλαμβανεται στη στηλη των κηδειων οποιασδηποτε εφημεριδας.

Αυτο που δεν καταλαβα καθολου ειναι το μοιρολοϊ που απο απο εχθες εχουν αρχισει οι περισσοτεροι κατοχοι i-gadgets, οι οποιοι υποτιθεται οτι χρωστανε πολλα στον Steve Jobs επειδη τους αλλαξε τη ζωη με το οραμα του... ειναι θλιβερο να θεωρεις οτι αλλαζει η ζωη σου απο μια i-παπαρια, που μεταξυ μας τωρα, ειναι ενα hi-tech μπιχλιμπιδι για hipsters.

Ενδεχομενως ο ανθρωπος αυτος να εβαλε ενα πολυ μεγαλο λιθαρακι στην εξελιξη της τεχνολογιας, αλλα αυτο το εχουν κανει και αλλοι παντελως αγνωστοι οι οποιο πεθαινουν και χανονται χωρις ουτε ενα κροκοδειλιο δακρυ απο εκατομμμυρια ικανοποιημενους και κατα δηλωση τους πανευτυχεις καταναλωτες...

Το να εισαι η Coco Chanel των gadgets ειναι μεγαλη υποθεση για την τσεπη σου και καλα εκανε και μαγκια του, αλλα αντικειμενικα τωρα στα @@δια μας... σιγουρα ο ανθρωπος και η εταιρεια του αποτελουν και θα αποτελεσουν ενα ξεχωριστο κεφαλαιο που χρηζει τεραστιας αναλυσης στο marketing. Δεν ειναι και λιγο τα προϊοντα σου να πλασσαρονται με τετοιο τροπο ωστε ο πελατης να αγοραζει μαζι κυρος και το εισιτηριο για μια κλειστη και καλα καστα "προχω" ατομων (κουνια που τους κουναγε...)

Αν ενα οποιοδηποτε smart phone τσουμπλεκι ειναι απλα ενα smart phone τσουμπλεκι, το οποιο φανταζει υπερβολικο και ενδεχομενως κιτς στα χερια οποιουδηποτε τραγανοβλαχου, ενα μηλοφωνο ειναι "αλλη φαση". Αυτο λοιπον ειναι το μεγαλυτερο κατ εμε κατορθωμα του ανθρωπου τουτου! Δεν ξερω πως το εκανε, well done και μπραβο του, αλλα ελεος! Καθομαστε και πλεκουμε εγκωμια για καποιον που προσεθεσε αλλη μια λιστα με αχρηστα πραγματα στη ζωη μας.

Ξαναλεω, ενδεχεται ο ανθρωπος να εχει συνεισφερει αρκετα στην εξελιξη των pc και της τεχνολογιας, αλλα εσεις θεωρειτε οτι ολοι αυτοι που κρεμασαν πενθος το γνωριζουν αυτο; Γιατι εγω τον Steve Jobs τον εμαθα μετα απο τη τεραστια επιτυχια των i-, οχι λογω των Mac...

alex14
07/10/2011, 10:29
@ hymador

+1 σε ολα

Σαν πολυ hitech εχουμε γινει μου φαινεται και εχουμε χασει το νοημα .....

:beer:

McGyver
07/10/2011, 10:41
Ωραία, μπορούμε εμείς οι μαλάκες που πορευόμαστε σε και βιοποριζόμαστε από τον high tech κόσμο που συνέβαλε αυτός ο άνθρωπος να δημιουργηθεί και το έργο του και ο τρόπος σκέψης του μας εμπνέει και μας βοηθά να γίνουμε καλύτεροι στη δουλειά μας να στενοχωρηθούμε με την ησυχία μας;

Ευχαριστούμε για την κατανόηση...

nikos_abel
07/10/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ne

Τσίπης δηλαδής. Στάξε κανά ψιλό και συ...


237368

nikos_abel
07/10/2011, 10:44
Πλακίτσα κάνω ε; Σε καταλαβαίνω Π@νο!!!!

ggs
07/10/2011, 10:55
Ίσως η μεγαλύτερη καινοτομία του ήταν η τοποθέτηση μεταλλικού δίκτυ στα εργοστάσια της foxconn στην Κίνα για να αποτρέψει τις συνεχόμενες αυτοκτονίες των εργατών που δούλευαν κάτω από απάνθρωπες συνθήκες …..


Ααα……..rip

doctor x
07/10/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ίσως η μεγαλύτερη καινοτομία του ήταν η τοποθέτηση μεταλλικού δίκτυ στα εργοστάσια της foxconn στην Κίνα για να αποτρέψει τις συνεχόμενες αυτοκτονίες των εργατών που δούλευαν κάτω από απάνθρωπες συνθήκες …..


Ααα……..rip
ke merikes fores vlastimouse kiolas...

p@nos
07/10/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Πλακίτσα κάνω ε; Σε καταλαβαίνω Π@νο!!!!


:p

sniper
07/10/2011, 11:23
Παίζει βέβαια οι υπολογιστές να είναι η 2η μεγαλύτερη μ@λακία που εφευρέθηκε στον πλανήτη..

Οπότε όλα τα παραπάνω σχόλιά σας είναι άκυρα.

:smokin:

MavrosPan
07/10/2011, 11:27
Εσυ τωρα το ειπες γιατι θες να σε ρωτηΞουμε ποια ειναι η πρωτη, αλλα δεν στο κανω το χατιρι !

nikos_abel
07/10/2011, 11:33
Άντε να ρωτήσω εγώ, έτσι κι αλλίως πάλι θα τσακωθούμε που θα τσακωθούμε, να υπάρχει και λόγος

alex14
07/10/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Εσυ τωρα το ειπες γιατι θες να σε ρωτηΞουμε ποια ειναι η πρωτη, αλλα δεν στο κανω το χατιρι !

Ασε, θα ρωτησω εγω.

Ποια ειναι ρε συ sniper ?

:look:







:lol:

sniper
07/10/2011, 11:41
Tα ΤDM φυσικά αλλά μην σπαμμάρετε παρακαλώ.

alex14
07/10/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tα ΤDM φυσικά αλλά μην σπαμμάρετε παρακαλώ.

:cry:



:lol: