PDA

View Full Version : Κόστος βενζίνης



Εχετλαίος
06/10/2011, 10:53
Δύσκολο το θέμα αλλά θα το τολμήσω.
Γνωρίζουμε ότι οι φόροι του κράτους είναι μεγάλο μέρος της τιμής αγοράς της βενζίνης από τον ιδιώτη στο πρατήριο. Κάπου κοντά στα 80-90 λεπτά του €, την προσδιόρισε ένας τοπικός πρόεδρος βενζινοπωλών.
Εγώ θα ήθελα να μάθω την αληθινή αλήθεια για το κόστος της βενζίνης, αν και εφόσον γνωρίζει κανείς να μας απαντήσει με σιγουριά.
Μέση τιμή σήμερα Χανιά στα 1,72. Αν βγάλουμε τα 80 λεπτά σαν φόρο του κράτους, μας μένουν 92 λεπτά του ευρώ ανα λίτρο.
Εδώ μέσα είναι το κέρδος πολλών ανθρώπων. Του διυλιστηρίου, του γκαζάδικου βαποριού από Ασπρόπυργο (λχ) μέχρι Χανιά, του βυτίου από δεξαμενή στο λιμάνι μέχρι το πρατήριο και του πρατηριούχου.
Το μόνο που ακούω από τους πρατηριούχους είναι να κατηγορούν τα διυλιστήρια για την αυξημένη τιμή, την ίδια στιγμή που από πρατήριο σε πρατήριο (πάντα εδώ, τοπικά το εξετάζω για απλοποίηση πολλών παραγόντων) βλέπεις μέχρι και 20 λεπτά διαφορά (68 παλαιές δραχμές παιδιά, αν τότε βλέπαμε 68 δραχμές διαφορά από πρατήριο σε πρατήριο ο ακριβός θα έτρωγε ισόβια πόρτα!!! ).
Από τη δεξαμενή μέσω του βυτίου μέχρι το πρατήριο η τιμή δεν είναι "φιξ" για τα ίδια λίτρα προκειμένου για την ίδια εταιρεία και για πρατήρια με περίπου ίδιο τζίρο; Γιατί οι τόσο μεγάλες διαφορές; Aν οι πρατηριούχοι (όπως βγήκε και είπε ο τοπικός) έχουν δεδομένο κέρδος ανά λίτρο ανά εταιρεία, τότε που η διαφορά;
Τι παίζει;
Γνωρίζει κανείς;

Sapadak
06/10/2011, 10:56
ΠΡΟΙΟΝ (ΕΥΡΩ/Μ3)
ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ 95 RON 10 PPM 564,12
ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ LRP 96 RON 569,37
ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ 100 RON 10 PPM 626,47
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ ΒΙΟ 10 PPM 673,45
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 598,33


"Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν την αξία του προιόντος, τις ειδικές υπηρεσίες (φορτωτικά), το ΦΠΑ των ειδικών υπηρεσιών (φορτωτικών) και την εισφορά του ταμείου επικουρικής ασφάλισης βενζινοπωλών"




Απο εκει και μετα μπαίνουν ολα οσα αναφερεις

OldMan
06/10/2011, 10:59
Στέλιο, έχει ακουστεί - και σε καποιες περιπτώσεις αποδειχτεί με τιμολόγια αγοράς - ότι δεν υπάρχει ή ίδια τιμολογιακή πολιτική από τις εταιρείες στα πρατήρια..
(εννοώ από την ίδια εταιρεία σε διαφορετικά πρατήριά της..)

Sapadak
06/10/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στέλιο, έχει ακουστεί - και σε καποιες περιπτώσεις αποδειχτεί με τιμολόγια αγοράς - ότι δεν υπάρχει ή ίδια τιμολογιακή πολιτική από τις εταιρείες στα πρατήρια..
(εννοώ από την ίδια εταιρεία σε διαφορετικά πρατήριά της..)


Ειναι παραλογο αυτο αρχοντα?

OldMan
06/10/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ειναι παραλογο αυτο αρχοντα?
Ερώτηση κρίσης είναι αυτή, Ελευθεριάζουσε ..?? :confused:

Ichigo
06/10/2011, 11:02
Πάντως εδώ Αθήνα ύστερα από πολύ καιρό τη βλέπω στο 1.58 και 1.59 την αμόλυβδη. Καταντήσαμε να λέμε κι ευχαριστώ όταν πετυχαίνουμε τέτοια τιμή :mad:

Sapadak
06/10/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ερώτηση κρίσης είναι αυτή, Ελευθεριάζουσε ..?? :confused:

Οχι λες οτι εχει αποδειχθει να πουλαει με διαφορετικες τιμες στα πρατηρια.

και αναρωτιεμαι αν ειναι κακο ή οχι αυτο?

OldMan
06/10/2011, 11:06
ΔΕν σε καταλαβαίνω ρε Λευτέρη ...

Θα αναλύοουμε την καπιταλιστική λογική λειτουργίας της "ελεύθερης" αγοράς..?? :confused:

Εχετλαίος
06/10/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οχι λες οτι εχει αποδειχθει να πουλαει με διαφορετικες τιμες στα πρατηρια.

και αναρωτιεμαι αν ειναι κακο ή οχι αυτο?

Λογικό ακούγεται (το ένα πρατήριο πουλάει δέκα τόνους την ημέρα, το άλλο βλέπει πελάτη κάθε 2ο Φλεβάρη).
Όμως το ποσοστό κέρδους που κοτσάρει και ο βενζινοπώλης δεν είναι φιξαρισμένο από το σύλλογό τους; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, αλλά σίγουρα δε βλέπω να ισχύει!

mixalhsCr
06/10/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οχι λες οτι εχει αποδειχθει να πουλαει με διαφορετικες τιμες στα πρατηρια.

και αναρωτιεμαι αν ειναι κακο ή οχι αυτο?

Οχι δεν ειναι κακο και το ξερουν ολοι...οποιος πουλαει πολυ παιρνει και σε καλυτερη τιμη ...το θεμα ειναι οτι το κρατος εχει ανεβασει πολυ το φορο...

Sapadak
06/10/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΔΕν σε καταλαβαίνω ρε Λευτέρη ...

Θα αναλύοουμε την καπιταλιστική λογική λειτουργίας της "ελεύθερης" αγοράς..?? :confused:


Παμε ξανα

Λες οτι
"έχει ακουστεί - και σε καποιες περιπτώσεις αποδειχτεί με τιμολόγια αγοράς"

Και αναρωτιεμαι αν ειναι κακο αυτο, μιας και ειναι θεμιτο να πουλαει οπως θελει οπου θελει

Απλα η λέξη αποδειχτει μαλλον με "τσιμπησε"

:D

To θεμα ειναι οτι οι εταιριες πχ σημερα αγοραζουν 0.564 το λιτρο και εμεις πληρωνουμε επιπλεον 1.1 ευρω

Και στα 0.564 εχει ηδη καποιους φορους ενσωματωμενους

Sapadak
06/10/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λογικό ακούγεται (το ένα πρατήριο πουλάει δέκα τόνους την ημέρα, το άλλο βλέπει πελάτη κάθε 2ο Φλεβάρη).
Όμως το ποσοστό κέρδους που κοτσάρει και ο βενζινοπώλης δεν είναι φιξαρισμένο από το σύλλογό τους; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, αλλά σίγουρα δε βλέπω να ισχύει!


OXI κατηγορηματικα δεν ειναι φιξντ το κερδος...

Παντως οι εταιριες δουλευουν με 4-5% στις τιμες αγορας :alien:

Εχετλαίος
06/10/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Παντως οι εταιριες δουλευουν με 4-5% στις τιμες αγορας :alien:

3-5 λεπτά στο λίτρο;
:hypnotize
Kαι όλα τα λοιπά γ@μησιάτικα;
:mad:

BLACKGAS
06/10/2011, 11:19
Υπάρχει και ο παράγοντας των κατά τόπους συνθηκών λειτουργίας των πρατηρίων:
Ενοίκια, κόστος υπαλλήλων, τζίρος, ιδιόκτητα ή όχι βυτία, λοιπά έσοδα (πλυντήρια, μίνι μάρκετ) κλπ.

Xrider
06/10/2011, 11:46
απο προσφατο ταξιδι στην Ευρωπη,παρατιρησα οτι οι τιμες αλλαζουν απο χωρα σε χωρα,απο περιοχη σε περιοχη και απο εταιρια σε εταιρια.
Π.χ
Ιταλια,στην Μπολονια κοντα εχει 1.61 ,στο Μιλανο πριν 2 εβδομαδες 1.69 και ορισμενα πρατηρια μαρκας που δεν ειχα ξανακουσει 1.58.
ελβετια 1.51 -ηταν κ το μοναδικο φτηνο πραγμα
Γαλλια 1.60
Γερμανια -εχει διαφορες ποιοτητες/οκτανια και με μιξη βιοαιθανολης +1.60 η πιο φτηνη
Βελγιο 1.82
Αγγλια 1.58

Απο αυτα που λετε φαινετε οτι η τιμη στην ελλαδα παιζει μεσα στα Ευρωπαικα πλαισια

fantacid
06/10/2011, 12:01
ελπιζω να μη σοκαριστειτε.....αλλα κατι παρομοιο ισχυει κ στα προποτσιδικα....

:D

BLACKGAS
06/10/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
απο προσφατο ταξιδι στην Ευρωπη,παρατιρησα οτι οι τιμες αλλαζουν απο χωρα σε χωρα,απο περιοχη σε περιοχη και απο εταιρια σε εταιρια.
Π.χ
Ιταλια,στην Μπολονια κοντα εχει 1.61 ,στο Μιλανο πριν 2 εβδομαδες 1.69 και ορισμενα πρατηρια μαρκας που δεν ειχα ξανακουσει 1.58.
ελβετια 1.51 -ηταν κ το μοναδικο φτηνο πραγμα
Γαλλια 1.60
Γερμανια -εχει διαφορες ποιοτητες/οκτανια και με μιξη βιοαιθανολης +1.60 η πιο φτηνη
Βελγιο 1.82
Αγγλια 1.58

Απο αυτα που λετε φαινετε οτι η τιμη στην ελλαδα παιζει μεσα στα Ευρωπαικα πλαισια


Οι μισθοί και η ανάγκη χρησιμοποιήσεως μοτό ή ΙΧ με τα χάλια που έχουν τα ΜΜΜ?

sovaros_user
06/10/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στέλιο, έχει ακουστεί - και σε καποιες περιπτώσεις αποδειχτεί με τιμολόγια αγοράς - ότι δεν υπάρχει ή ίδια τιμολογιακή πολιτική από τις εταιρείες στα πρατήρια..
(εννοώ από την ίδια εταιρεία σε διαφορετικά πρατήριά της..)

Αυτο ακριβως.



Εχω την εντυπωση οτι τελευταια επεσε αρκετα η τιμη, στο πρατηριο που βαζω εδω αθηνα εχει 1.59.

pilotos_xtreme
06/10/2011, 17:21
εγω απο την αλλη λησμονω τον παλιο καλο καιρο που ειχε 0.90 ευρο η βενζινη . και απο οτι βλεπω τωρα, δεν ειναι μονο η ελλαδα ετσι αλλα ολη η ευρωπη σχεδον.
δυστηχως ξεχαστε τις παλιες καλες τιμες αμολυβδης. δε θα ξαναρθουν ποτε.......

Emden
06/10/2011, 17:44
Σε ολες τις χωρες που αναφέρατε πλην της Ιταλιας ο μισθος ειναι 30 με 50 % παραπάνω + ότι το όχημα δε θεωρείται καθημερινός συνεργάτης όπως στη ελλάδα.

Σουηδία για παράδειγμα η 95 Αμόλυβδη κοστίζει περίπου 14 κόρωνες= 1,55 euro και η αιθανόλης κάτω απο 10 κορώνες. Λίγο παράλογο για χώρα με βασικο κοντά στα 2.400 χιλιαρικα και εκτεταταμενο δίκτυο ΜΜΜ.

paTman_the
06/10/2011, 17:52
Τυχαίνει ένας θείος μου να δουλεύει στη MotorOIL και μάλιστα παλιότερα ήταν υπεύθυνος τιμολογήσεων χοντρικής (όχι στα βενζινάδικα αλλά στις εταιρείες, δλδ έβγαζε τιμές για χ τόνους αμόλυβδη στην Shell) και έχουμε μιλήσει αρκετά. Δεν τον έχω ρωτήσει πρόσφατα πόσο πουλάνε οι εταιρείες, αλλά μου έχει πει αυτά:

1) Θεωρητικά οι τιμές που αγοράζουν οι βενζινοπώλες είναι ανάλογα με τον όγκο που πουλάν. Και άρα (με τον ίδιο τρόπο που η κότα κάνει το αυγό και το αυγό την κότα) εξαρτάται και την τοποθεσία του βενζινάδικου ή την πολιτική της εταιρίας. Για παράδειγμα στην Κρήτη το 99% των βενζινάδικων ήταν shell,BP,EKO (αν δεν μου διαφέυγει κανένα). Αν πχ αποφάσιζε η ΕΛΙΝ ότι θέλει να επεκταθεί στο Ηράκλειο θα μπορούσε να κάνει προσφορά σε κάποιο βενζινάδικο πολύ καλύτερη από ότι κάνει σε αθηναϊκά βενζινάδικα. Επίσης είναι λογικό οι εταιρίες να θέλουν να έχουν "δικά" τους βενζινάδικα που είναι σε "καλά" σημεία και άρα να τους πουλάνε σε άλλες τιμές. Ειπα ότι θεωρητικά ισχύουν όλα αυτά γιατί δεν μπορώ να ξέρω πως εφαρμόζονται ΓΙΑ ΚΑΘΕ πρατήριο/εταιρία.

2) Το πλήθος των βενζινάδικων στην Ελλάδα είναι υπερβολικό σε σχέση με τον πληθυσμό και την έκτασή της. Για αυτό οι βενζινάδες εφόσον δεν πουλάνε αρκετό όγκο για να έχουν κέρδος απλά έχουν υπερβολικό κέρδος στις μικρές ποσότητες που πουλάνε.

3) Η μοτοροϊλ δεν έχει λόγο να νοθεύσει την παραγωγή της σε βενζίνη γιατί πολύ απλά από την ίδια "σοδιά" αμόλυβδης μπορεί να πουλήσει και στο εξωτερικό και εκεί αν δεν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές θα του το γυρίζουν πίσω (και θα πληρώσει και τα μεταφορικά!)

4) Ειδικά για την Κρήτη εδώ και χρόνια οι βενζινοπώλες είναι καρτέλ και εκτοξεύουν τις τιμές. Είχε γίνει και θέμα σε συμβούλιο στη Μοτοροϊλ, αλλά φυσικά δεν ασχολήθηκαν. Αυτοί πουλάνε στις τιμές που πουλάνε και εμείς τα θύματα αγοράζουμε σε ότι τιμές θέλουν εδώ. Υποθέτω ότι δεν είμαστε οι μόνοι μάγκες αλλά και σε άλλες επαρχίες θα γίνεται το αντίστοιχο.

Και τέλος οι δικοί μου υπολογισμοί λένε τα εξής: Το 2004-2005 που πήρα το μηχανάκι μου στην Κρήτη η βενζίνη είχε κάπου 60 λεπτά και στην αθήνα 45. Στο εξωτερικό τότε είχε 1-1.2. Τον Μάιο του 05 μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχα βάλει και με 1.27 και το φυσούσα και δεν κρύωνε. Φέτος εδώ έχει 1.7-1.8 (Χανιά) και στο εξωτερικό από ότι είπε ο φίλος το ίδιο. Τον φεβρουάριο που ήμουν στην Ιταλία εγώ θυμάμαι να πλήρωνα 1.2-1.3 αλλά θα δεχτώ τις τιμές του φίλου και ότι κάνω λάθος. Ο κάθε ένας μας βγάζει τα συμπεράσματά του.

MG-KTiNoS
06/10/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οχι λες οτι εχει αποδειχθει να πουλαει με διαφορετικες τιμες στα πρατηρια.

και αναρωτιεμαι αν ειναι κακο ή οχι αυτο?

ΝΑΙ

Είναι κακό για τον συνεργάτη της εταιρίας και για τον καταναλωτή (το μλκ)

Για τα άλλα όλα ένα έχω να πω...

http://2.bp.blogspot.com/_s8nm7m_nyes/TMP8OBFkvkI/AAAAAAAAAEY/bGlGk2Q7qR0/s320/scrooge.jpg

Sapadak
06/10/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
ΝΑΙ

Είναι κακό για τον συνεργάτη της εταιρίας και για τον καταναλωτή (το μλκ)

Για τα άλλα όλα ένα έχω να πω...

http://2.bp.blogspot.com/_s8nm7m_nyes/TMP8OBFkvkI/AAAAAAAAAEY/bGlGk2Q7qR0/s320/scrooge.jpg


Οταν εσυ εισαι χονδρεμπορος και τροφοδοτεις καταστηματα λιανικης και εγω σου πουλαω 1000 τεμαχια το μηνα και ο Χ σου πουλαει 100 τεμαχια το μηνα, αν δε μου κανεις καλυτερη τιμη μηπως ειναι λογικο να την κανω με ελαφρα?

MG-KTiNoS
06/10/2011, 19:19
Δεν είμαι χοντρέμπορος είμαι καταναλωτής και δεν θέλω να πληρώνω άλλη τιμή την ΙΔΙΑ βενζίνη στην εθνική και άλλη στη γειτονιά μου.

(και στη γειτονιά να είναι πιο φτηνή...)

Sapadak
06/10/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Δεν είμαι χοντρέμπορος είμαι καταναλωτής και δεν θέλω να πληρώνω άλλη τιμή την ΙΔΙΑ βενζίνη στην εθνική και άλλη στη γειτονιά μου.

(και στη γειτονιά να είναι πιο φτηνή...)

Επειδη ξεφευγουμε

Καταλαβαινεις τι σου λεω καταλαβαινω τι μου λες.

Αν θελουμε πλαφον στη τιμη οπως σε κρατη του εξωτερικου αλλου παπα ευαγγελιο

elpo
06/10/2011, 21:58
Επειδή ξεφεύγουμε, ας ξεφύγουμε λίγο ακόμα...
Βάζετε βενζίνη όπου τη βρείτε φθηνότερη;
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πρατήρια στην Αθήνα που πωλούν αμόλυβδη 95RON στα 1.5 - 1.6 ευρώ.
Τα εμπιστεύεστε;
Τώρα τελευταια διαπιστώνω ότι το χαμήλό κόστος βενζίνης μου ανεβάζει το κόστος χρήσης της μηχανής...

sovaros_user
06/10/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από elpo

Τα εμπιστεύεστε;


Οντως, οταν αγοραζεις φθηνα βενζινη ψιλοφοβασαι, μια καλη λυση ειναι να δινεις μπουρμπουαρ στον υπαλληλο 10 ευρω :smokin:

MG-KTiNoS
06/10/2011, 22:32
Μπορείς να κάνει κάτι απλό
Παίρνεις ένα μπλοκάκι και σημειώνεις

Βενζινάδικο Χ
Από ρεζέρβα Ευρώ Ψ
Χλμ ώσπου να ξαναγυρίσω ρεζέρβα Ζ

Τσεκάρεις λοιπόν τα βενζινάδικα που σε βολεύουν και καταλήγεις
(θα εκπλαγείς εκ του αποτελέσματος)

Στη γειτονιά μου (Αμφιθέα) ο καλός είναι αυτός
ΕΚΟ, Κρήτης 32 και Κνωσσού

που είναι και σχετικά φτηνός
;)

elpo
06/10/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Οντως, οταν αγοραζεις φθηνα βενζινη ψιλοφοβασαι, μια καλη λυση ειναι να δινεις μπουρμπουαρ στον υπαλληλο 10 ευρω :smokin:

Νταξ', με τόσο "κιμπάρικη" λύση, προφανώς δε μας σκοτιζει κι αν θα πληρώσουμε βουλωμένα φίλτρα/μπέκ/καρμπυρατέρ...

Tpap
06/10/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εγώ θα ήθελα να μάθω την αληθινή αλήθεια για το κόστος της βενζίνης,


Αν μάθεις θα κλάψεις... :(

Και άν μάθεις πόσο έχει το ντίζελ δεν θα σταματάς το κλάμα... :( :( :(

Σημ: προ φόρων αναφέρομαι...

guzzistas
06/10/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
απο προσφατο ταξιδι στην Ευρωπη,παρατιρησα οτι οι τιμες αλλαζουν απο χωρα σε χωρα,απο περιοχη σε περιοχη και απο εταιρια σε εταιρια.
Π.χ
Ιταλια,στην Μπολονια κοντα εχει 1.61 ,στο Μιλανο πριν 2 εβδομαδες 1.69 και ορισμενα πρατηρια μαρκας που δεν ειχα ξανακουσει 1.58.
ελβετια 1.51 -ηταν κ το μοναδικο φτηνο πραγμα
Γαλλια 1.60
Γερμανια -εχει διαφορες ποιοτητες/οκτανια και με μιξη βιοαιθανολης +1.60 η πιο φτηνη
Βελγιο 1.82
Αγγλια 1.58

Απο αυτα που λετε φαινετε οτι η τιμη στην ελλαδα παιζει μεσα στα Ευρωπαικα πλαισια


Πάλι τα μπερδεύουμε... αυτό με τα ευρωπαίκά πλαίσια έχει καταντήσει ανέκδοτο...

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΜΕ! Με τους μισθούς που παίζουν (και ειδικά στον ιδιωτικό τομέα).

Ichigo
07/10/2011, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από elpo
Επειδή ξεφεύγουμε, ας ξεφύγουμε λίγο ακόμα...
Βάζετε βενζίνη όπου τη βρείτε φθηνότερη;
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πρατήρια στην Αθήνα που πωλούν αμόλυβδη 95RON στα 1.5 - 1.6 ευρώ.
Τα εμπιστεύεστε;
Τώρα τελευταια διαπιστώνω ότι το χαμήλό κόστος βενζίνης μου ανεβάζει το κόστος χρήσης της μηχανής...

Δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι ή φθηνός ή ακριβός βενζινάς δε σημαίνει ότι δε νοθεύει :(
Οπότε τη φθηνότερη σε βενζινάδικο που έχει μεγάλη κατανάλωση κατά προτίμηση :)

Lioulios
07/10/2011, 01:15
Έτσι για την ιστορία ...

Εδώ και καιρό την βάζω 1.80 (απλή)

:sad: Η πιο ακριβή της Ελλάδας .

Xrider
07/10/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Πάλι τα μπερδεύουμε... αυτό με τα ευρωπαίκά πλαίσια έχει καταντήσει ανέκδοτο...

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΜΕ! Με τους μισθούς που παίζουν (και ειδικά στον ιδιωτικό τομέα).

Στην ουσια ειναι μια η αλλη!
Απλα ακουτε τα νουμερα μισθων και ζαλιζεσται αλλα δεν υπολογιζεται οτι και το κοστος ζωης ειναι πιο ακριβο.
Παραδειγμα 1.
Ελβετια
1.50 βενζινη
6 ευρω ενα πακετο τσιγαρα
5 ευρω ενα σαντουιτσακι οπως θα επερνες μια τυροπιτα σε ενα φουρνο
9 ευρω ενα καφε
3.5 ευρω ενα καφε απο το μηχανημα
4 ευρω παρκαρισμα 1 ωρα

Παραδειγμα 2
Αγγλια
1.56/58 βενζινη
23 ευρω ημερισιο εισητηριο Λονδινο(για ωρες μη αιχμης),αντιστοιχο με αυτο που πληρωνει καποιος στην Αθηνα για μεσα μεταφορας που δεν ξερω ποσο εχει
12.5 στερλινες παρκαρισμα αυτοκινητο για 8 ωρες -σε σταθμο τυπου μετρο εξω απο το Λονδινο
9/10 ευρω ενα πακετο τσιγαρα
Τρενο για αποσταση τυπου Πατρα -Αθηνα..69 ευρω
Φαγητο σχετικα φτηνο σε σχεση με την Ιταλια και περιπου τα ιδια με Ελλαδα.
Λογαριασμοι ρευματος,νερου,δημου,σκουπιδιων,αστυνομιας κλπ κλπ στ'αστερια.


Δεν βαζω ποσο εχουν τα ενοικια κ.α

Στο τελος ειναι μια η αλλη....απλα αν ειχες αυτους τους μισθους με εξοδα οπως στην Ελλαδα...θα την περναγες σουπερ

paTman_the
07/10/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Στην ουσια ειναι μια η αλλη!
Απλα ακουτε τα νουμερα μισθων και ζαλιζεσται αλλα δεν υπολογιζεται οτι και το κοστος ζωης ειναι πιο ακριβο.
Παραδειγμα 2
Αγγλια
1.56/58 βενζινη
23 ευρω ημερισιο εισητηριο Λονδινο(για ωρες μη αιχμης),αντιστοιχο με αυτο που πληρωνει καποιος στην Αθηνα για μεσα μεταφορας που δεν ξερω ποσο εχει
12.5 στερλινες παρκαρισμα αυτοκινητο για 8 ωρες -σε σταθμο τυπου μετρο εξω απο το Λονδινο
9/10 ευρω ενα πακετο τσιγαρα
Τρενο για αποσταση τυπου Πατρα -Αθηνα..69 ευρω
Φαγητο σχετικα φτηνο σε σχεση με την Ιταλια και περιπου τα ιδια με Ελλαδα.
Λογαριασμοι ρευματος,νερου,δημου,σκουπιδιων,αστυνομιας κλπ κλπ στ'αστερια.


Δεν βαζω ποσο εχουν τα ενοικια κ.α

Στο τελος ειναι μια η αλλη....απλα αν ειχες αυτους τους μισθους με εξοδα οπως στην Ελλαδα...θα την περναγες σουπερ

Για ελβετία δεν μπορώ να μιλήσω. Πάμε να δούμε για Αγγλία:
1) Βενζίνη:
Παραθέτω από το http://www.petrolprices.com/

UK Petrol Prices for Wednesday 5th October 2011
Αvg Min Max
Unleaded 134.74p 129.7p 146.9p
2) Μετρό κλπ, εγώ δεν είδα να έχει κάτι πάνω από 12 λίρες (και αυτό από ότι κατάλαβα καλύπτει όλο το λονδίνο και λεοφωρεία) από το site τους http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx .

3) Τα τραίνα έχουν και προσφορές όμως εκτός της κανονικής τιμής αν πας να το πάρεις "στο γκισέ". Εδιμβούργο Λονδίνο 20 ή 40 λίρες πως σου φαίνεται; Βρίσκεις εσύ Αθήνα Θεσσαλονίκη με 40ε σε 4ώρες σε τραίνο με ιντερνετ;

4) Παρκινγκ δεν κάθομαι να ψάχνω. Δεν με ενδιέφερε κι ολας γιατί μπορείς να κινείσαι με ΜΜΜ.

5) Φαγητό όντως ακριβό αν τρως έξω. Από το super market όμως είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από εδώ.

6) Οι λογαριασμοί στην Αγγλία δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ στο θεό. Ξέρω τι πλήρωνα και τι πλήρωναν/πληρώνουν φίλοι και γνωστοί σε Λονδίνο, Γλασκώβη, Εδιμβούργο, York

Xrider
07/10/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Για ελβετία δεν μπορώ να μιλήσω. Πάμε να δούμε για Αγγλία:
1) Βενζίνη:
Παραθέτω από το http://www.petrolprices.com/

UK Petrol Prices for Wednesday 5th October 2011
Αvg Min Max
Unleaded 134.74p 129.7p 146.9p
2) Μετρό κλπ, εγώ δεν είδα να έχει κάτι πάνω από 12 λίρες (και αυτό από ότι κατάλαβα καλύπτει όλο το λονδίνο και λεοφωρεία) από το site τους http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx .

3) Τα τραίνα έχουν και προσφορές όμως εκτός της κανονικής τιμής αν πας να το πάρεις "στο γκισέ". Εδιμβούργο Λονδίνο 20 ή 40 λίρες πως σου φαίνεται; Βρίσκεις εσύ Αθήνα Θεσσαλονίκη με 40ε σε 4ώρες σε τραίνο με ιντερνετ;

4) Παρκινγκ δεν κάθομαι να ψάχνω. Δεν με ενδιέφερε κι ολας γιατί μπορείς να κινείσαι με ΜΜΜ.

5) Φαγητό όντως ακριβό αν τρως έξω. Από το super market όμως είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από εδώ.

6) Οι λογαριασμοί στην Αγγλία δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ στο θεό. Ξέρω τι πλήρωνα και τι πλήρωναν/πληρώνουν φίλοι και γνωστοί σε Λονδίνο, Γλασκώβη, Εδιμβούργο, York

επειδη το θεμα δεν ειναι η Αγγλια αλλα απλα ηταν μεσα σε παραδειγμα.

1.Η βενζινη "παιζει" οπως και στην Ελλαδα απο πρατηριο σε πρατηριο...εγω σου ειπα τιμη βενζινης πρατηριο ΤΟΤΑΛ..το ιδιο που στο Βελγιο την ειχε 1.81 το λιτρο!!

2 κ 4.Το ποσο μπορεις να το διαβασεις στο εισητηριο και επαναλαμβανω ΔΕΝ ειναι για ωρες αιχμης...δλδ απο 13.00 μεχρι 15.00 και απο 17.00 μεχρι 19.30....αν επαιρνα το κανονικο η τιμη ηταν κοντα στις 30 στερλινες.
Επειδη για να φτασεις στο Λονδινο (δεν ξερω ποσοι απο εσας εχουν κανει την Μ1...2 το βραδι και εισαι μπλοκαρισμενος απο κινηση) ειναι δυσκολο με το αυτοκινητο ,οι ΜΙΣΟΙ που δουλευουν στο Λονδινο μενουν σε προαστια και ετσι καθε μερα στα εξοδα τους εχουν το παρκαρισμα αυτοκινητου για να πανε στον σταθμο του τρενου και μετα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ σκανε 20 στερλινες για να πανε κ να ερθουν στην δουλεια τους.

3.και ο Τρενοσε κανει προσφορες...και? οταν εγω θελω να παω σημερα απο Λονδινο,Σαουθαμπτον ,τι θα κανω...θα περιμενω ποτε θα βγαλει προσφορα στα τρενα!???
Η τιμη ειναι απο το μηχανημα ακι οχι απο γκισε..γιατι δεν ειδα κ πουθενα γκισε.

6.Οι λογαριασμοι ειναι αναλογα με την περιοχη που μενεις..εχουν και δημοτικα τελη...ετσι αλλο πληρωνει καποιος που μενει σε "διαμερισμα" και αλλα πληρωνει καποιος που μενει σε "Σπιτι".
Μαλλον οι φιλοι σου εννοουν οτι ΔΕΝ ειναι πολλα τα λεφτα μενωντας με 2-3 συγγκατοικους και αρα να μοιραζεσαι τους λογαριασμους.
Απο δικο μου ατομο ξερω οτι για σκουπιδια,αστυνομια,πυροσβεστικη πληρωνει περιπου 100στερλινες την εβδομαδα...400 τον μηνα.

Λογαριασε τωρα και πες μου αν ειναι μια η αλλη η οχι.


237379

Εχετλαίος
14/10/2011, 14:04
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=101192&catid=3
πλα
πλα
πλα
:wacko:

SVX
14/10/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=101192&catid=3
πλα
πλα
πλα
:wacko:


ειχε ξαναμπει "πλαφον" ... θυμαμαι τα αποτελεσματα...


το να βαζεις πλαφον στη βενζινη ειναι σα να λες οτι θα βαλεις τελος στα στημενα παιχνιδια στο ποδοσφαιρο... :winka:

Allst@rf
14/10/2011, 16:03
μαλακίες...

Εγώ βλέπω ότι δεν είναι "διαφανές" το σύστημα τιμολόγησης των καυσίμων...

Ούτε καν ξέρουμε τι πληρώνουμε.

Για παράδειγμα ,υποτεθίστο ότι ένα πρατήριο κάνει έναν Α αριθμό τόνων σε πώληση και αγοράζει σε μια τιμή που καθορίζεται από τον νόμο της αγοράς(όγκος πωλήσεων = καλύτερη τιμή).
Έστω ότι ο όγκος των πωλήσεων αυξηθεί ,τουτέστιν αγοράζει παραπάνω τόνους καύσιμα για να ανταποκριθεί στη ζήτηση και ο χονδρεμπόρος του κάνει καλύτερη τιμή στο λίτρο.
Πως είμαι σίγουρος εγώ σαν τελικός αποδέκτης και καταναλωτής ότι αυτή η καλύτερη προσφορά πέρασε σε μενα;

SVX
14/10/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μαλακίες...

Εγώ βλέπω ότι δεν είναι "διαφανές" το σύστημα τιμολόγησης των καυσίμων...

Ούτε καν ξέρουμε τι πληρώνουμε.

Για παράδειγμα ,υποτεθίστο ότι ένα πρατήριο κάνει έναν Α αριθμό τόνων σε πώληση και αγοράζει σε μια τιμή που καθορίζεται από τον νόμο της αγοράς(όγκος πωλήσεων = καλύτερη τιμή).
Έστω ότι ο όγκος των πωλήσεων αυξηθεί ,τουτέστιν αγοράζει παραπάνω τόνους καύσιμα για να ανταποκριθεί στη ζήτηση και ο χονδρεμπόρος του κάνει καλύτερη τιμή στο λίτρο.
Πως είμαι σίγουρος εγώ σαν τελικός αποδέκτης και καταναλωτής ότι αυτή η καλύτερη προσφορά πέρασε σε μενα;


ειπαμε ... μολις μειωθει ο αριθμος των βενζινοπωλων ( 1 ανα γειτονια.... αντι για 2 βενζιναδικα απεναντι απο Ακομα 2 ) τοτε θα δουμε πιο ανθρωπινες τιμες...

Allst@rf
14/10/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ειπαμε ... μολις μειωθει ο αριθμος των βενζινοπωλων ( 1 ανα γειτονια.... αντι για 2 βενζιναδικα απεναντι απο Ακομα 2 ) τοτε θα δουμε πιο ανθρωπινες τιμες...


γιατί ρε μητσο αν μειωθούν θα είμαστε σίγουροι;

συμφωνώ ότι αφού θα είναι λιγότεροι θα μπορούν να ελεγχθούν πιο εύκολα...

Θα τους ελέγχει κανείς όμως;:confused:

Sapadak
14/10/2011, 16:16
allst@rf

Γιατι να περασει σε εσενα η μειωση?
Δεν το επιασα το σκεπτικο σου :confused:


Εμπορος ειναι και κατι οτι μπορει να μεγιστοποιησει το κερδος του.

SVX
14/10/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατί ρε μητσο αν μειωθούν θα είμαστε σίγουροι;

συμφωνώ ότι αφού θα είναι λιγότεροι θα μπορούν να ελεγχθούν πιο εύκολα...

Θα τους ελέγχει κανείς όμως;:confused:

δε παιζει ρολο ο ανταγωνισμος... παιζει ρολο οτι "διαμοιραζεται" ο ογκος που πουλαει το καθε βενζιναδικο...


ο δικος μου βενζινας δηλαδη στη γειτονια μου ... πουλαει 25% ολης της γειτονιας...ετσι δεν μπορει να πετυχει καλη τιμη... (παραδειγμα)

fantacid
14/10/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ειπαμε ... μολις μειωθει ο αριθμος των βενζινοπωλων ( 1 ανα γειτονια.... αντι για 2 βενζιναδικα απεναντι απο Ακομα 2 ) τοτε θα δουμε πιο ανθρωπινες τιμες...

o ανταγωνισμος δεν λειτουργει ετσι....
ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα θα φερει το να μειωθει ο ογκος των πρατηριων

οι μακακες ειμαστε εμεις που παμε κ βαζουμε βενζινη σε οποιον βρουμε μπροστα μας

Allst@rf
14/10/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
allst@rf

Γιατι να περασει σε εσενα η μειωση?
Δεν το επιασα το σκεπτικο σου :confused:


Εμπορος ειναι και κατι οτι μπορει να μεγιστοποιησει το κερδος του.


:owned:

και γιατί να μην περάσει;

α,ξέχασα στη φιλελεύθερη οικονομία δεν υπάρχει φιλότιμο...


:rolleyes:

SVX
14/10/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
o ανταγωνισμος δεν λειτουργει ετσι....
ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα θα φερει το να μειωθει ο ογκος των πρατηριων

οι μακακες ειμαστε εμεις που παμε κ βαζουμε βενζινη σε οποιον βρουμε μπροστα μας



να στο πω αλλιως ρε συ....


ιδια εκπτωση παιρνει στα κρανη ο Τζωρτζοπουλος και ιδια εκπτωση το Fcmoto?


μεγαλυτερος ογκος πωλησεων = καλυτεροι οροι

απο ΕΚΕΙ ΚΑΙ μετα βαζει ο βενζινοπωλης +κερδος και αρχιζει να παιζει ρολο ο ανταγωνισμος :wave2:



ειναι απλο αλλα και πολυπλοκο συναμμα

fantacid
14/10/2011, 17:54
εχεις ενα point.....
αλλο χονδρικη αλλο υπερχονδρικη.....

βεβαια δε ξερω κ τις τιμολογισεις των διαλυστηριών
:wave2:

johnnyestia
19/10/2011, 17:02
Οι απορίες σας περί τιμολόγησης θα λυθούν αν διαβάσετε ένα εβδομαδιαίο δελτίο επισκόπησης τιμών αμόλυβδης του υπουργείου.

πχ ένα πρόσφατο για την τελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη είναι εδώ: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=L8mW%2fY6dmcc%3d&tabid=478&language=el-GR

Εκεί βλέπουμε σε μέσους όρους:

-Τιμή διυλιστηρίου προ φόρων = 0,554€
-Τιμή διυλιστηρίου μετά φόρων = 1,522€
-Τιμή χοντρικής = 1,600€
-Τιμή λιανικής=1,682€


Το βενζινάδικο δηλαδή εισπράττει 8 λεπτά στο λίτρο, όπου από εκεί πρέπει να καλύψει τα έξοδά λειτουργίας του και να βγάλει και κέρδος.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως όσοι (λίγοι) βενζινάδες δεν ήταν ήδη κλέφτες από πριν, είτε έγιναν είτε έκλεισαν. Μια ακόμα επιτυχία της κυβέρνησης.

Tpap
19/10/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εκεί βλέπουμε σε μέσους όρους:

-Τιμή διυλιστηρίου προ φόρων = 0,554€
-Τιμή διυλιστηρίου μετά φόρων = 1,522€


αποφορολόγησέ το, να νιώσεις....

johnnyestia
20/10/2011, 08:44
Νιώθω, νιώθω :sad:

0,968€ από τα 1,682€ είναι ξεκάθαρος φόρος. Δηλαδή 57.5%

Στα υπόλοιπα 0,714€ συμπεριλαμβάνεται το κόστος καυσίμου και διύλισης, το κόστος διανομής και φυσικά το κόστος του βενζινάδικου. Φυσικά σε αυτά φορολογούνται κανονικά το διυλιστήριο, τα βυτιοφόρα και οι βενζινάδες οπότε ουσιαστικά τα έσοδα του κράτους από την διακίνηση καυσίμων είναι αρκετά περισσότερα. Νταβατζιλίκι στην τσέπη μας, μόνο αυτή η λέξη ταιριάζει.

taskon
20/10/2011, 14:21
προσεξτε ομως και το αλλο ο μεσος ορος χονδρικης μειωθηκε κατα 2,36% ενω στην λιανικη η μειωση ηταν 0,61%. Typically Greek:mad: :mad: