PDA

View Full Version : Φρένα: "σκαλοπάτι" στη μανέτα



Acacius
06/10/2011, 20:03
Τη συμβουλή/συμβολή σας παρακαλώ. Όπως λέει ο τίτλος, το μπροστινό μου φρένο κάνει σκαλοπάτι, πιάνει δηλαδή μέχρι ενός σημείου και μετά ψιλοκολλάει μέχρι να ασκηθεί παραπάνω πίεση. Η επίδοση του φρένου *συνήθως* είναι αντίστοιχη της αίσθησης στη μανέτα (δαγκώνει απότομα όταν ξεκολλήσει) αλλά 1-2 φορές ένοιωσα ότι πιάνει κάπως λιγότερο.

Ένα ελάχιστο σκαλοπάτι το είχα από πριν και το θεωρούσα τζόγο λόγω γήρατος (freewind του 97). Η αίσθηση τώρα μεταβάλλεται, μερικές φορές κολλάει πιο έντονα, άλλες είναι όπως παλιά, ενίοτε με αλλαγές μέσα σε 1-2χλμ. Τακάκια και σωληνάκια αλλάχτηκαν πριν 3000+ χλμ, τα παλιά ήταν μάλλον καλύτερα.

Τη μηχανή θα την πάω συντομότατα για σέρβις, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι νομίζουν οι άλλοι και πόσο μπορεί να μου έρθει η λυπητερή. Άλλο η εξαέρωση, άλλο το σέρβις στη δαγκάνα/μανέτα.

Όποιος το βρει μπορεί μετά να υπερηφανεύεται για την τηλεδιάγνωση. Βαράτε αβέρτα. :bigcry:

Bowleno
06/10/2011, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Τ
. Βαράτε αβέρτα. :bigcry:




:a11: :a26: :a38:

sotos 8
06/10/2011, 21:15
Εναι τοσο απλο που μπορει να σου φανει λιγο .
Απλος βγαλε την μανετα καθαρισετη καλα και το αξονακι βιδα λιπανε ελαφρος το αξονακι και το σημειο που παταει η μανετα το εμβολο της τρομπας .
Καντο μονο σου ειναι πανευκολο μια βιδα λινεις ολοι κι ολοι .
Περιμενω ποστ αποτελεσματων.
:a013:

kerasaki
06/10/2011, 22:22
σωστος :wave2:

Acacius
06/10/2011, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Εναι τοσο απλο που μπορει να σου φανει λιγο .
Απλος βλαγρ την μανετα καθαπισετη καλα και το αξονακι βιδα λιπανε ελαφρος το αξοονακι και το σημειο που παταει η μανετα το εμβολο της τρομπας .
Καντο μονο σου ειναι πανευκολο μια βιδα λινεις ολοι κι ολοι .
Περιμενω ποστ αποτελεσματων. Ντροπή κύριος, έχουμε κι ένα πρόσωπο στην κΕνωνία κι εσείς φανερώνετε απροκάλυπτα πόσο noobηδες είμαστε κατά βάθος....

Η μανέτα από την πολλή χρήση είχε φαγωθεί εκεί που πατάει, οπότε εκτός από καθάρισμα και λίπανση την έτριψα λίγο ώστε να ξαναγίνει πιο λεία και κυκλική. Ίσα ίσα γύρω από το τετράγωνο έκανα δοκιμή, αλλά η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Είχα ξεχάσει πόσο άσχημα σφυρίζουν αυτά τα τακάκια στο γερό φρενάρισμα... :cry:

Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι είχε χειροτερέψει σχετικά απότομα, ή έτσι νόμιζα εγώ.

Σε ευχαριστώ πολύ (και το κερασάκι για την επιβεβαίωση) :beer: :beer: