PDA

View Full Version : Ασφαλιστικη και η καλυψη της



andreasf2
09/10/2011, 17:23
Παιδες πριν μερικες μερες ειχα μια πτωση , χαρη σε μια πολυ προσεκτικη θεια. Τεσπα ενολιγις αυτο που με καιει ειναι ποτε και πως θα φτιαχτει το μηχανακι μου. Συγκεκριμενα μιλησα με τον ασφαλιστη ο οποιος μου τονισε οτι επειδη δεν ειναι 4ετιας το ρ6 δεν θα μπορεσει η ασφαλιστη να μου αγορασει καινουριο δεξι φαναρι , μασκα , φερινγκ κτλπ. Μου ειπε οτι θα βρουνε μεταχειρησμενα. Ρε παιδια εχω φαει τον κοσμο μεταχειρισμενο δεξι φαναρι για Ρ6 1999 δεν βρηκα πουθενα. Αυριο (μετα απο 4 μερες ) θα ρθει ο πραγματογνωμονας να βγαλει φωτογραφιες και μετα να δουμε τι θα καλυψει η ασφαλιστικη. Το θεμα ειναι οτι πλεον που το πηρα 1-2 φορες βολτα μου σβηνει στα καλα καθουμενα οταν εχω χαμηλες στροφες , δηλαδη θελει και κοιταγμα μηχανικο η μηχανη. Να τσεκαρουν καρμπυρατερ λαδια αν επεσε καθολου βενζινη στο λαδι η κατι τετοιο σωστα?



Εγω τι πρεπει να τονισω και σε ποιον στον πραγματογνωμονα στον ασφαλιστη σε ποιον για τυχον μηχανικες ζημιες περα απο τις υλικες και πως θα καλυφτουν αυτες? Και το κυριοτερο ποσο γρηγορα θα γινουν αυτα ?


Γνωστος που επεσε με τρανσαλπ του 97 πριν 2-3 μηνεσ .του αγορασε γνωστη ασφαλιστικη εταιρια καινουρια τα παντα ολα γιατι δηλαδη σε μενα δεν μπορουν να παρουν καινουρια?

yiannis172
09/10/2011, 18:28
ρωτα καποιον δικηγορο ειδικευμενο σε τετοια θεματα...δεν μου φαινεται λογικο αυτο που σου λενε...

Ichigo
09/10/2011, 19:26
Εδώ θα πρέπει να δεις τι καλύψεις και εξαιρέσεις έχει το συμβόλαιό σου στους γενικούς και ειδικούς όρους. Έχεις κάλυψη για παλαιότητα ανταλλακτικών; Ψαξ το με δικηγόρο και ζήτα βοήθεια από νομ προστασία κάποιας ασφαλιστικής (πχ ξεχωριστό συμβόλαιο ARAG κάπου στα 60€)

p_sapelas
09/10/2011, 19:58
Σε όχημα μεγαλύτερο από 5ετίας η ασφαλιστική μπορεί να καλύψει την ζημιά εξ'ολοκλήρου επιβαρύνοντας τον ιδιοκτήτη με ποσοστό παλαιότητας (επί των ανταλλακτικών)... Όπως και να έχει υπεύθυνος για την σωστή πραγματογνωμοσύνη της ζημιάς είναι ο μηχανικός που επιλέγεις να πας την μηχανή αφού ουσιαστικά ο πραγματογνώμονας θα εγκρίνει (ή όχι) την επισκευή των ζημιών που θα αναφέρει - δικαιολογήσει ο μηχανικός σου. Μην καλέσεις πραγματογνώμονα αν δεν βρείς μηχανικό που ξέρει τί έπαθε το μηχανάκι σου (μηχανικά), αφετέρου αν δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά να έχεις -έχει έτοιμη προσφορά από τιμές καινούριων ανταλλακτικών δικαιολογόντας την μή εύρεση μεταχειρισμένων ή την εύρεση τους σε τιμές πλησίες των καινούριων (για 100 ευρώ διαφορά δεν μπορείτε να παζαρέψετε ούτως η άλλως). Όσον αφορά το transalp είτε υπήρχαν σωματικές βλάβες είτε ο μηχανικός ήταν αλάνι και ήξερε τί έκανε, είτε ο φίλος σε δουλεύει.. Ότι είναι να κάνεις πάντα σε συννενόηση με τον μηχανικό σου... Γενικά να ξέρεις ότι μπορείς να καλύψεις τις ζημιές εξ'ολοκλήρου με μικρές παραχωρήσεις (πχ. επισκευάζοντας κάποιο πλαστικό από το να το αντικαταστήσεις). Όπως και να έχει πρίν καλέσεις πραγματογνώμονα έχε όλες τις εναλλακτικές επι τάπητος αλλιώς ετοιμάσου να πληρώσεις από την τσέπη σου ένα 40% για ότι καινούριο βάλεις. 'Οτι σου προκύψει έπειτα από την πραγματογνωμοσύνη να ξέρεις ότι δεν θα στο αναγνωρίσει καμία ασφαλιστική ή τα βρίσκεις στην αρχή και τα αναφέρεις είτε πληρώνεις από την τσέπη σου ότι βγεί για το λόγο αυτό κ όλας τα οχήματα ελέγχονται σε συνεργεία και όχι σε μπακάλικα. Ακόμα και σε δικηγόρο να πάς να ξέρεις ότι το θέμα της παλαιότητας είναι δεδομένο.

yiannis172
09/10/2011, 22:32

yiannis172
09/10/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Εδώ θα πρέπει να δεις τι καλύψεις και εξαιρέσεις έχει το συμβόλαιό σου στους γενικούς και ειδικούς όρους. Έχεις κάλυψη για παλαιότητα ανταλλακτικών; Ψαξ το με δικηγόρο και ζήτα βοήθεια από νομ προστασία κάποιας ασφαλιστικής (πχ ξεχωριστό συμβόλαιο ARAG κάπου στα 60€)


το συμβολαιο του γιατι να το κοιταξει...; ετσι κι αλλιως η ασφαλιστικη του αλλου και οχι η δικη του (αν δεν εχει καποια εξτρα καλυψη)θα τον πληρωσει στο τελος,οποτε αμεσα σε δικηγορο.

andreasf2
09/10/2011, 22:55
αρα εγω θελω να μου βαλει καινουριο δεξι φερινγκ , φαναρι , φλας και δεξια καρινα. Πηρε και εξατμιση κανονικα εχει γρατσουνιες και βαθουλοματα αλλα τεσπα.. Αυτο που κανω ειναι αυριο να μιλησω με τον πραγματογνωμονα και να του τονισω οτι περα απο τα υλικα θελω να κοιταχτει το μηχανακι και εσωτερικα για τυχον προβληματα κτλπ? Γιατι παρατηρω οτι εχει μια ατροφια σε ενα φασμα στροφων.. Στο συνεργειο που ειχα παει οταν πηρα τιμες για τα ανταλακτικα καινουρια (1170 ευρω περιπου βγαινουν ολα ολα) ο μαστορας μου ειπε οτι φαινεται να λειτουργει καλα και οσο για το προβλημα που προειπα ειπε οτι μπορει να φταιει κανα καλωδιο. Επεισης εγω τωρα λευτα δεν εχω για να πληρωσω πολλα πολλα ποτε θα εχω τα λευτα για να πληρωσω τα ανταλακτικα κτλπ?