PDA

View Full Version : Λάστιχα σε 690 enduro



lef99
09/10/2011, 23:37
Καλησπέρα σε όλους !

Μετά από 5 μήνες περίπου στην κατοχή μου, αν και αργήσαμε λίγο ήρθε η ώρα να αλλάξουμε παπούτσια .. έχουν και ημερομηνία παραγωγής τέλος του 2007( αν και έχουν κάνει μόνο 4000 χιλίομετρα ) οπότε δεν πάει άλλο.

Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω κάτι πιο τακουνάτο απο τα metzeler sahara που έχει τώρα επάνω.

Είμαι ανάμεσα στα continental ΤΚC 80 καθώς και στα metzeler karoo Τ .

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η χιλιομετρική απόδοση όσο το καλό κράτημα και το γρήγορα ζέσταμα .

Η χρήση περιλαμβάνει λίγο πόλη για να πάμε μεχρι την δουλειά και απο κει και πέρα άσφαλτο μέχρι να φτάσουμε στο βουνό που μπορεί να είναι και καμιά 200 χιλιόμετρα μακρια...

Για την τιμή τα έχω και βρει με διαφορά 10€ οπότε δεν είναι καθοριστικός παράγοντας

Για οποιαδήποτε άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά !! Οι διαστάσεις των ελαστικών είναι 90/90- 21 και 140/80 - 18

Ευχαριστώ ! :beer: :beer:

crfouras
09/10/2011, 23:44
Θα σου ελεγα πως τα karoo ειναι μονοδρομος. Παρα πολυ καλα, ειδικα για το 690, αλλα μην περιμενεις απο τετοιου ειδους ελαστικα (τακουνατα) να εχουν προσφυση σε βρεγμενο, ουτε κ χλμ αποδοση. Τα conti ειναι εφαμιλα, αλλα θεωρω πως υστερουν μπροστα στα karoo

DrBig
10/10/2011, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef99
Καλησπέρα σε όλους !

Μετά από 5 μήνες περίπου στην κατοχή μου, αν και αργήσαμε λίγο ήρθε η ώρα να αλλάξουμε παπούτσια .. έχουν και ημερομηνία παραγωγής τέλος του 2007( αν και έχουν κάνει μόνο 4000 χιλίομετρα ) οπότε δεν πάει άλλο.

Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω κάτι πιο τακουνάτο απο τα metzeler sahara που έχει τώρα επάνω.

Είμαι ανάμεσα στα continental ΤΚC 80 καθώς και στα metzeler karoo Τ .

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η χιλιομετρική απόδοση όσο το καλό κράτημα και το γρήγορα ζέσταμα .

Η χρήση περιλαμβάνει λίγο πόλη για να πάμε μεχρι την δουλειά και απο κει και πέρα άσφαλτο μέχρι να φτάσουμε στο βουνό που μπορεί να είναι και καμιά 200 χιλιόμετρα μακρια...

Για την τιμή τα έχω και βρει με διαφορά 10€ οπότε δεν είναι καθοριστικός παράγοντας

Για οποιαδήποτε άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά !! Οι διαστάσεις των ελαστικών είναι 90/90- 21 και 140/80 - 18

Ευχαριστώ ! :beer: :beer:

Τα metzeler που εχεις τωρα ειναι τα 130/18 η 140/18?


ΥΓ μ@λακια τωρα το ειδα.
Τα 140 σαχαρα εχουν πολυ διαφορετικη χαραξη απο τα 130, στα τελευταια ειναι πολυ πιο αραιη. Οποτε μπορεις να δοκιμασεις και τα 130. Θα δεις αρκετα μεγαλη διαφορα στο χωμα.

mtsop
10/10/2011, 07:30
Καλημέρα, σε αυτό το δήλιμα ήμουν και εγώ πέρσι τέτοια εποχή.

Τα Karoo δε τα έχω/είχα δοκιμάσει και ήμουν ανάμεσα στα ΤKC και τα bridgestone trail wing 301 που έβαζα στο 640 και ήμουν ευχαριστημένος.
Τελικά είπα να δοκιμάσω τα ΤΚC. Σε σχέση με τα bridgestone έχουν καλύτερο κράτημα στην άσφαλτο (και στο βρεγμένο) αλλά και μεγαλύτερη διάρκεια. Στο χώμα τα πάνε αρκετά καλά και μέχρι εκεί που το πήγα δε με απογοήτευσαν.
Βέβαια με τα sahara μη τα συγκρίνεις, τελείως διαφορετικά. Αν θες κράτημα, διάρκεια και λίγο χώμα, μείνε εκεί που είσαι.

lef99
10/10/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα metzeler που εχεις τωρα ειναι τα 130/18 η 140/18?


ΥΓ μ@λακια τωρα το ειδα.
Τα 140 σαχαρα εχουν πολυ διαφορετικη χαραξη απο τα 130, στα τελευταια ειναι πολυ πιο αραιη. Οποτε μπορεις να δοκιμασεις και τα 130. Θα δεις αρκετα μεγαλη διαφορα στο χωμα.

Φίλε μου αν πήγαινα σε 130 διασταση θα έβαζα τα michelin Τ63.

Αλλά λέω να μείνω στην διάσταση που είμαι.

Mtsop για ασφαλτο αλλά και ξερό χώμα τα σαχαρα αν και παλίας σχετικά τεχνολογίας λάστιχο είναι μια χαρά . Απλά τώρα με τις βροχές στο βουνό δεν θα στέκεσαι με αυτά γι αυτό λέω να βάλω κάτι πιο τακουνάτο

Ευχαριστώ όπως και να έχει όμως !

Greg_950 S
10/10/2011, 22:02
Αν είσαι για πιο πολύ χώμα, καλύτερα τα απλά Karoo.
'Εχουν περισσότερα και μικρότερα τακούνια και είναι καλύτερα σε λάσπες,κλπ. Επιπλέον με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες δεν "φαγώνονται" τόσο εύκολα, όσο το καλοκαίρι. Για παράδειγμα, το πίσω Karoo T έχει φαγωθεί σε μόλις 2.500 Km ( 40% off road) !!!
Αν τα θέλεις για περισσότερη άσφαλτο, πήγαινε σε TKC 80.
Γενικά, τα Karoo T όπως και τα ΤΚC 80 ( ιδιαίτερα σε 150/70/18 για 950 /990) , ταιριάζουν περισσότερο σε βαρύτερες μοτό.
Όσο για το 640 θα βολευόσουν μια χαρά με Michelin T63 εμπρός και πίσω Μichelin Baja.:sun:

lef99
12/10/2011, 23:04
Παίδες βοηθάτε ?άλλη γνώμη αν και προς τα TKC με βλέπω που έρχεται και το enduro R απο το εργοστάσιο

όχι οτι αυτό λέει απαραίτητα κάτι .απλά μάλλον προς τα εκεί

@ Greg_950 S : Τα απλά τα Κaroo τα θεωρώ πολύ χωμάτινα για την χρήση που θελω

alex k8
13/10/2011, 23:00
το r ερχεται με τα karoo απο το εργοστασιο

crfouras
14/10/2011, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef99
Παίδες βοηθάτε ?άλλη γνώμη αν και προς τα TKC με βλέπω που έρχεται και το enduro R απο το εργοστάσιο

όχι οτι αυτό λέει απαραίτητα κάτι .απλά μάλλον προς τα εκεί

@ Greg_950 S : Τα απλά τα Κaroo τα θεωρώ πολύ χωμάτινα για την χρήση που θελω

Αν και 130ρι πισω, θα προτεινα Τ63 ασυζητητί κ με τα μπουνια. Ειναι ωστοσο ιδιαιτερα μαλακο, αλλα τοσο σε ασφαλτο οσο κ σε χωμα θεωρω οτι ειναι μακραν καλυτερο κ απο τα karoo και απο τα TKC..........
Φιλος με 640 εχει δοκιμασει αρκετα λαστιχα.........αλλα στο Τ63............πινει νερο στο ονομα του

lef99
14/10/2011, 14:35
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 1

Τελικά σήμερα παρήγγειλα τα karoo T

Την τρίτη μάλλον θα φορεθούν οπότε θα ενημερώσω αργότερα για εντυπώσεις


:beer: :beer: