PDA

View Full Version : Μαθηματα οδηγησης, by TMan........



crfouras
10/10/2011, 16:18
Τι καλυτερο για αυτους που πατανε ή ακομα κ για αυτους που σκοπευουν κ θελουν να πατησουν τα "αγια, ελληνικα" χωματα, αλλα δεν ξερουν πως να κανουν τα πρωτα τους βηματα????
Ο παλιος πολυ-πρωταθλητης εντουρας Τακης Μανιατης, μαζι με συναδελφους κ γνωστες του χωρου, διοργανωνουν μαθηματα off-road, σε εναν πολυ προσεγμενο κ καταλληλα διαμορφωμενο χωρο για οσους ενδιαφερονται να μαθουν, να αναπτυξουν κ να εξελιχθουν ως χωματεροι!!! θεωρω οτι αξιζει να τον προσεγγισουμε ως forum, να διεκδικησουμε κ καποια καλυτερη τιμη ενδεχομενως αν οντως προκυψει ενδιαφερον.............

check it out: http://www.rideit.gr/

Μηπως να ξανακατσουμε στα θρανια????;) ;) ;) ;)

crfouras
11/10/2011, 17:01
Με εχει εντυπωσιασει το γεγονος πως αν και το εν λογω post εχει δεχτει πανω απο 120 επισκεψεις, κανενας, μα απολυτως κανενας δεν εχει δηλωσει ενδιαφερον!!!! Μεσω υποθεσεων......καταληγω στα εξης συμπερασματα: 1. Κανεις δεν εχει ορεξη να κατσει στα θρανια, 2. Δεν παιζουν φραγκα ουτε για βενζινη! 3. Τελικα πολυ λιγοι ειναι αυτοι που εχουν μοτοσυκλετες on-off και τις χρησιμοποιουν ως τετοιες, 4. Το οδηγικο επιπεδο ολων εχει ανεβει τοσο πολυ πια, που ολα αυτα τα σχολεια ειναι περιττα............

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα παντως την τιμη μπορει να την φτιαξουνε (περι τα 60 γιουρια) αρκει να βρεθουνε αλλοι 9 ενδιαφερομενοι αναβατες!!!!!

jimmis5
11/10/2011, 17:44
Ενημερωτικα ειχε κανει το ιδιο σχολειο η ΚΤΜ Δωρεαν περσυ για ολους(το ειχα κανει και το ευχαριστηθηκα και μαλιστα την βολτα στο χιονι εκει στην ψαθα) , αυτο που μαθαινεις στο level 1 ειναι βασικα πραγματα οχι αχρηστα αλλα δυσκολα δινεις ακομα και 60ευρα για να το κανεις .
Ενα ψιλομειονεκτημα επισης ειναι οτι εκει ειναι λιγο φωλια BMW και ως τετοια πλασαρεται,παρολα αυτα μιας και εχω κερδισει ενα διαγωνισμο και εχω ενα σχολειο δωρεαν εαν παω θα ενημερωσω για ολο το πακετο..

Σημειωση1: ειναι και στου διαολου την μανα για να πας.
Σημειωση2: Ελπιζω να μην κανεις διαφημιση :winka: :wave2:

crfouras
11/10/2011, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Ενημερωτικα ειχε κανει το ιδιο σχολειο η ΚΤΜ Δωρεαν περσυ για ολους(το ειχα κανει και το ευχαριστηθηκα και μαλιστα την βολτα στο χιονι εκει στην ψαθα) , αυτο που μαθαινεις στο level 1 ειναι βασικα πραγματα οχι αχρηστα αλλα δυσκολα δινεις ακομα και 60ευρα για να το κανεις .
Ενα ψιλομειονεκτημα επισης ειναι οτι εκει ειναι λιγο φωλια BMW και ως τετοια πλασαρεται,παρολα αυτα μιας και εχω κερδισει ενα διαγωνισμο και εχω ενα σχολειο δωρεαν εαν παω θα ενημερωσω για ολο το πακετο..

Σημειωση1: ειναι και στου διαολου την μανα για να πας.
Σημειωση2: Ελπιζω να μην κανεις διαφημιση :winka: :wave2:

Jimmis5............απο την μια πρεπει να ομολογησω οτι χαρηκα που καποιος εδειξε επιτελους ενδιαφερον σε ενα τοσο σημαντικο κεφαλαιο που ονομαζεται οδηγική παιδεια κ εκπαιδευση!! Θεωρω οτι η εκπαιδευση ερχεται παντα σε σταδια.......οπως το δημοτικο...........το γυμνασιο.........το λυκειο........το παν/μειο κ παει λεγοντας, ετσι θεωρω πως γινεται κ με την μοτοσυκλετα (δες CSS).
Απο την αλλη ομως Jimmis 5..........τι σκατα διαφημηση να κανω??? ποιο το οφελος μου κ για ποιον λογο να το κανω αυτο!!!! Ειναι μια ιδεα........μια προταση!!!! Γιατι τοση καχυποψια??? Κριμα να συζηταμε ενα τοσο ωραιο, ομορφο κ σημαντικο θεμα κ να το απαξιωνουμε κατα αυτο τον τροπο!!! Για εταιρειες ελαστικων επιτρεπεται να μιλαμε? Για εργοστασια παραγωγης μοτο??? Για ονομα του θεου!!!! Πληροφορια που μοιραστηκα ειναι!!!!

jimmis5
11/10/2011, 21:08
1.Μηπως εκανα λαθος που απαντησα?
2.Γιατι απολογησε?
3.Οι περισσοτεροι δεν εχουν βενζινα να πανε για δουλεια
4.Δεν ειπα οτι εχεις οφελος δεν σε γνωριζω
5.Δεν απαξιωσα τιποτα και κανεναν (ειπα απλα την εμπειρια μου)
6.Καλα γιατι προσβληθηκες τοσο πολυ? ασε να γραψει και κανενας αλλος (Αν)

Over & grover:winka:

crfouras
11/10/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
1.Μηπως εκανα λαθος που απαντησα?
2.Γιατι απολογησε?
3.Οι περισσοτεροι δεν εχουν βενζινα να πανε για δουλεια
4.Δεν ειπα οτι εχεις οφελος δεν σε γνωριζω
5.Δεν απαξιωσα τιποτα και κανεναν (ειπα απλα την εμπειρια μου)
6.Καλα γιατι προσβληθηκες τοσο πολυ? ασε να γραψει και κανενας αλλος (Αν)

Over & grover:winka:

1. Λαθος που απαντησες γιατι?
2. Δεν απολογουμε......εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε!!!!
3. Οντως οι καιροι ειναι δυσκολοι......για πολλους απο εμας
4. Ισα ισα που ειπες "δεν πιστευω να κανεις διαφημηση".........αυτο υποδηλωνει πιθανη εμπλοκη με τους διοργανωτες κτλ κτλ...........
5. Δεν σου ειπα οτι απαξιωσες τιποτα κ κανεναν (καλα εκανες κ ειπες την εμπειρια σου)
6. Δεν προσβληθηκα, παρεξηγηθηκα, καθως εδειξες οτι εχω λογω να κανω διαφημηση στην εν λογω σχολη...............

Αν λεω, αν.........γραψει κανενας αλλος, θα χαρω να μπορεσω να παω οργανωμενα σε αυτο το σχολειο κ να παμε ολοι μαζι, επιτυγχαννωντας καποια καλυτερη τιμη.
Σκοπος του post ειναι να παρακινηθουμε κ να κανουμε ενα σχολειο που θα βοηθησει οδηγικα!!!!
Εγω βεβαια κανω διαφημηση....................
:mad: :confused: :mad: :confused:

Vstrommer71
11/10/2011, 22:10
Σταματηστε να τρωγεστε για ασημαντη αφορμη και παρτε το χαμπαρι:
Ο Ελληνας αναβατης τα ΞΕΡΕΙ ολα,ειναι ο σουπερ ικανος σε ασφαλτο και χωμα,και κατεχει ολα τα μυστικα της οδηγησης(και του φραπε στην καφετερια)
Οποτε ΤΙ να την κανει την εκπαιδευση?Γι'αυτο κι αυτοι που στηνουνε καποιο σχολειακι με τα ζορια μαζευουν καποιες δεκαδες ενδιαφερομενους
ΑΠΛΑ η πληθωρα των συναδελφων μας τα ξερουν ολα...
(κι οχι μονο αυτο,αλλα ολοι λενε μια παπαρια του στυλ "ελα μωρε τι σχολεια,αυτα τα κανουνε για μοστρα" χωρις ουτε απ'εξω να εχουν περασει να δουν-εστω-τι γινεται σε αυτα τα ρημαδια.Αλλα ειπαμε στο Ελλαδισταν η μ@λακια ειναι αφορολογητη)

Vstrommer71
11/10/2011, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5

3.Οι περισσοτεροι δεν εχουν βενζινα να πανε για δουλεια

Over & grover:winka:
Τζιμη ειδαμε και στις καλες εποχες ποσο κοσμο μαζευανε τα σχολεια αυτα,οποτε...
Να πω οτι για μενα ακομα και διαφημιση να εκανε το παιδι εμενα δεν με πειραζει.Χιλες φορες να διαφημιζουμε ενα ρημαδι σχολειο οδηγησης που κατι εχει να μας πει!
Και κανει σχολειο και η ΚΤΜ,εκανε μεχρι προτινος κι ο Χελιωτης απο οσα ξερω

usabug
11/10/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
....Αλλα ειπαμε στο Ελλαδισταν η μ@λακια ειναι αφορολογητη)

Καλα κανονισε να διαβαζει κανενας μ@κ@κ@ς απο τους 300 το Forum και να την φορολογησουν και αυτη ...

road spirit
11/10/2011, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
...

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα παντως την τιμη μπορει να την φτιαξουνε (περι τα 60 γιουρια) αρκει να βρεθουνε αλλοι 9 ενδιαφερομενοι αναβατες!!!!!

1. crfouras
2. road spirit
3 ...

crfouras αναλαμβάνεις την επικοινωνία? να βρούμε ημερομηνία κλπ ... πιστεύω θα μαζευτούν άλλοι 8 :winka: ...

jimmis5
11/10/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Τζιμη ειδαμε και στις καλες εποχες ποσο κοσμο μαζευανε τα σχολεια αυτα,οποτε...
Να πω οτι για μενα ακομα και διαφημιση να εκανε το παιδι εμενα δεν με πειραζει.Χιλες φορες να διαφημιζουμε ενα ρημαδι σχολειο οδηγησης που κατι εχει να μας πει!
Και κανει σχολειο και η ΚΤΜ,εκανε μεχρι προτινος κι ο Χελιωτης απο οσα ξερω

Γιαννο δεν διαφωνουμε αλλωστε το εχουμε πει και απο κοντα ειμαι λατρεις τετοιον εκδηλωσεων,ειτε δωρεαν ειτε με το αντιστοιχο κοστος,ενοειται σε κανουν καλυτερο και μονο να κερδισεις απο αυτα εχεις.
Κανενα αρνητικο σχολιο δεν εκαν για την συγκεκριμενη σχολη ισα ισα που ειναι να παω κιολας και μετα θα πω της εντυπωσεις μου.

Οσο για το σχολιο μου
Σημειωση2: Ελπιζω να μην κανεις διαφημιση

Ο παλιος πολυ-πρωταθλητης εντουρας Τακης Μανιατης, μαζι με συναδελφους κ γνωστες του χωρου, διοργανωνουν μαθηματα off-road, σε εναν πολυ προσεγμενο κ καταλληλα διαμορφωμενο χωρο για οσους ενδιαφερονται να μαθουν, να αναπτυξουν κ να εξελιχθουν ως χωματεροι!!!

Απλα επειδη εγραψε ο φιλος κατα την δικη μου αποψη χωρις να εχει κανει το σχολειο με πολυ "ενθουσιασμο" μου φανηκε σαν Διαφημιση και μονον και δεν εχω κανενα θεμα με την ευθεια διαφημιση παρα μονον με την πλαγια.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με τον crfouras

Ερωτηση θα κανει και φετος η ΚΤΜ σχολειο? θα πας στο event στο λουτρακι?,αμα θες το οργανωνουμε.

Vstrommer71
11/10/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
1. crfouras
2. road spirit
3 ...

crfouras αναλαμβάνεις την επικοινωνία? να βρούμε ημερομηνία κλπ ... πιστεύω θα μαζευτούν άλλοι 8 :winka: ...
Εστειλα πμ στον crfouras για το θεμα
Μαζευτειτε οι ενδιαφερομενοι και θα βαλω τα μεγαλα μεσα μπας και κανετε μαθηματακι δωρεαν...:beer:

antsoar
11/10/2011, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
1. crfouras
2. road spirit
3 ...

crfouras αναλαμβάνεις την επικοινωνία? να βρούμε ημερομηνία κλπ ... πιστεύω θα μαζευτούν άλλοι 8 :winka: ...


3. antsoar :wave2:
4...

Αν και έλεγα να πάω στον Χούντρα http://www.motorcycleridingacademy.com/on---off-academy.php

Αλλά τα 60 γιούρο είναι πολύ δελεαστική τιμή :D

crfouras
11/10/2011, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
1. crfouras
2. road spirit
3 ...

crfouras αναλαμβάνεις την επικοινωνία? να βρούμε ημερομηνία κλπ ... πιστεύω θα μαζευτούν άλλοι 8 :winka: ...

road spirit, μιλησα κ με vstromer, να ναι καλα ο ογκολιθος και ειπε πως μπορει, λογω προσωπικης σχεσης κ επαφης, μπορει να μας "φτιαξει", αρκει να μαζευτουμε..........επικοινωνια λοιπον αφηστε την πανω μου!!!!!!

jimmis σορρυ αν ημουν επιθετικος, ειχα ακουσει απο φιλους για το σχολειο, τον Μανιατη τον ξερω προσωπικα, γιαυτο κ ο εκθειασμος.............αλλα down the line εισαι μεσα τελικα?:winka:
ελα να μαζευομαστε λεμε..........

KaTaNaS
11/10/2011, 23:19
όλα τα σχολεία ειναι πολυ καλά.

ο Τάκης Μανιάτης (tman (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=33127) ) είναι πάντως πολυ επεξηγηματικός , και πραγματικός γνώστης της χωματινης οδήγησης.

Eμπιστευτείτε τον με κλειστά μάτια, αν πετύχετε και καλή τιμή μην το σκέφτεστε καν.

Όσοι πατε στα μαθήματα να εφαρμόσετε το συντομότερο αυτα που θα ακουσετε σε καποια χωματινη εκδρομή, προκειμένου να περασουν στο υποσυνέιδητο.

virus
11/10/2011, 23:24
δηλωνω κι εγω συμετοχη:sun:

ελατε κι αλλοι κι ισως μετα να παμε στην ΚΤΜ :bawl:

crfouras
11/10/2011, 23:29
1. crfouras
2. road spirit
3. antsoar
4. virus72
5...........


:a46: :a46: :a46:

taisteal
12/10/2011, 00:29
το ποσο ειναι υποφερτο οποτε μεσα κι εγω

antsoar
12/10/2011, 14:43
Μήπως να βλέπαμε και καμιά ημερομινία?

Έχει στις 23/10/11 Κυριακή το πιο κοντινό

crfouras
12/10/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
1. crfouras
2. road spirit
3. antsoar
4. virus72
5.tommy dakar
6........


:a46: :a46: :a46:

Σκεφτομαι με το που γινουμε 8...........επικοινωνουμε πρωτα με vstromer.........μηπως κ καταφερει να μας κανει καμια "εκλπηξη".......κ αμεσως μετα βουρ στα τελικα τηλεφωνα για κλεισιμο ημερομηνιας. Καποια αλλη προταση?

antsoar
18/10/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Σκεφτομαι με το που γινουμε 8...........επικοινωνουμε πρωτα με vstromer.........μηπως κ καταφερει να μας κανει καμια "εκλπηξη".......κ αμεσως μετα βουρ στα τελικα τηλεφωνα για κλεισιμο ημερομηνιας. Καποια αλλη προταση?


Επειδή δεν μας βλέπω να γινόμαστε 8, δεν το τρέχουμε λίγο μπας και πάμε την Κυριακή ?

Σου στέλνω το τηλ. με πμ

Οι καιροί είναι δύσκολοι, νομίζω πως και για 5 άτομα θα κάνουν κάτι καλύτερο

Vstrommer71
18/10/2011, 21:40
Απο ΚΤΜ μερια σιγη ασυρματου,εχουνε μπλεξει με κατι αγωνες φαινεται
Οποτε καλυτερα πηγαινετε στον Μανιατη
Αλλα αφου ειστε και παρεα,γιατι δεν περνατε μια βολτα απο το μαγαζι του Χελιωτη να τον ρωτησετε μηπως μπορει να κανει αυτος μαθημα σε σας?Το ειχε κανει και περυσι,αν δεν κανω λαθος
Και ειναι και ωραιος τυπος(και μου ειχε βρει και μια ΗΡ φωτογραφικη που ειχα ξεχασει ο μ@λακας στο Μαιναλο και μου την εφερε οταν σταματησαμε!)
Εμενα η προταση μου ειναι να κανετε μια αρωτηξη κι απο εκει μερια(καθαρα γιατι ο Χελιωτης ειναι και κορυφαιος οδηγος αλλα και φοβερος τυπος)

crfouras
18/10/2011, 21:49
Αδερφια, εχω ηδη επικοινωνησει με το rideit.gr ρωτωντας σε πρωτο χρονο πιθανες ημερομηνιες διεξαγωγης κ κατα δευτερον το κοστος ανα αναβατη. Περιμενω αυτες τις μερες, αν οχι αυριο, απαντηση.
Ωστοσο επειδη ημουν με τον μαστρο Μητσο (worksbike-Χελιωτης) και μου σερβιρισε το "θηριο" μου τον ερωτησα με μαθηματα κ σχετικα κ μου ειπε αν μαζευομαστε να το δουμε.......αλλα πιεζεται λογω των αγωνων που εχει. Αν θελετε ρωταω κ τον Χελιωτη......Παντος οποιος ψηνεται, ο μαστρο Μητσος εριξε στο τραπεζι μια ωραια ιδεα..........τον γυρω της Αττικης απο χωμα.........φυσικα μετα το πρωταθλημα......

road spirit
18/10/2011, 23:14
antsoar: για αυτή τη Κυριακή το βλέπω λίγο δύσκολο να υπάρχουν θέσεις, επειδή είχε μάθημα τη Κυριακή που μας πέρασε το οποίο αναβλήθηκε οπότε πιστεύω ότι όσοι είχαν δηλώσει θα τους έχει μεταφέρει για τις 23. Αν όμως υπάρχουν θέσεις εγώ ψήνομαι ...

το μάθημα έχω σκοπό να το κάνω έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή... άμα μπορέσουμε να μαζευτούμε παρεάκι απο εδώ μέσα, ακόμα καλύτερα.


Επίσης η ιδέα για Χελιώτη μου αρέσει :)


edit: ρεμάλια, μη πάτε και κανονίσετε τπτ για 12-13 Νοε, θα είμαι εκτός Αθηνών :blush:

KaTaNaS
18/10/2011, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras

Ωστοσο επειδη ημουν με τον μαστρο Μητσο (worksbike-Χελιωτης) και μου σερβιρισε το "θηριο" μου τον ερωτησα με μαθηματα κ σχετικα κ μου ειπε αν μαζευομαστε να το δουμε.......αλλα πιεζεται λογω των αγωνων που εχει.

τελευταιος αγωνας του πανελληνιου εντουρο ειναι στις 30/10 :wave2:

STOYBI
19/10/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Παντος οποιος ψηνεται, ο μαστρο Μητσος εριξε στο τραπεζι μια ωραια ιδεα..........τον γυρω της Αττικης απο χωμα.........φυσικα μετα το πρωταθλημα......


Ωραια πραγματα !!!! :D

jimmis5
24/10/2011, 12:59
Το σχολειο το εκανα και αξιζει τον κοπο, καθως και το μερος ειναι εντυπωσιακο τουλαχιστον εγω που δεν ειμαι απο Αθηνα ενθουσιστηκα.Το πακετο ηταν πληρες και μαθαμε πραγματα χρησιμα που πολλες φορες νομιζουμε οτι τα ξερουμε,και ειχε και φαγητο το πακετο και αναμνηστικα:winka:

υγ.Ειδα και καλους φιλους εντουραδες που γυρνουν και την πινδο προσφατα:D :wave2:

vaelsod
05/11/2011, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το σχολειο το εκανα και αξιζει τον κοπο, καθως και το μερος ειναι εντυπωσιακο τουλαχιστον εγω που δεν ειμαι απο Αθηνα ενθουσιστηκα.Το πακετο ηταν πληρες και μαθαμε πραγματα χρησιμα που πολλες φορες νομιζουμε οτι τα ξερουμε,και ειχε και φαγητο το πακετο και αναμνηστικα:winka:

υγ.Ειδα και καλους φιλους εντουραδες που γυρνουν και την πινδο προσφατα:D :wave2:


έστω και αργοπορημένα, προσυπογράφω :a013:

antsoar
10/11/2011, 11:51
Δήλωσα συμετοχή στο σχολείο του Τάκη Μανιάτη www.rideit.gr για το level 1 στις 27/11/11

Προσοχή το σχολείο για το level 1 θα γίνει 27/11/11 Κυριακή και όχι 20/11 που λέει το site

οπότε μάγκες βγάλτε με από τη λίστα, :wave2:

bogart
27/11/2011, 17:43
σήμερα πήγα και έκανα το level 1 off road οδήγησης με τον Τάκη Μανιάτη!!
οι εντυπώσεις μου οι καλύτερες, τόσο γι'αυτόν όσο και για τον Βασίλη Μπούδρο τον βοηθό του!!

το μάθημα εξαιρετικό, ο δάσκαλος είναι τρομερά μεταδοτικός, ενδιαφέρεται πολύ να κατανοήσουμε τα όσα μας εξηγεί και απαντάει σε όλες τις απορίες μας !!

παιδιά για όσους κάνουν χώμα το προτείνω ανεπιφύλακτα και το θεωρώ απαραίτητο!!!

τα λέμε στο level 2 λοιπόν!!!

antsoar
27/11/2011, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bogart
σήμερα πήγα και έκανα το level 1 off road οδήγησης με τον Τάκη Μανιάτη!!
οι εντυπώσεις μου οι καλύτερες, τόσο γι'αυτόν όσο και για τον Βασίλη Μπούδρο τον βοηθό του!!

το μάθημα εξαιρετικό, ο δάσκαλος είναι τρομερά μεταδοτικός, ενδιαφέρεται πολύ να κατανοήσουμε τα όσα μας εξηγεί και απαντάει σε όλες τις απορίες μας !!

παιδιά για όσους κάνουν χώμα το προτείνω ανεπιφύλακτα και το θεωρώ απαραίτητο!!!

τα λέμε στο level 2 λοιπόν!!!

Ήσουν με το λευκό 800GS?

bogart
28/11/2011, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ήσουν με το λευκό 800GS?

δεν υπήρχε λευκό φίλε μου, μόνο 3 γκρι 800άρια (το ένα του Μανιάτη )...
λευκό υπήρχε ένα ΚΤΜ 990...:D

road spirit
28/11/2011, 10:03
Επειδή το θέμα στο θρεντ εδώ είχε κολλήσει και στο πρόγραμμα δεν είχε άλλα μαθήματα για το 2011, πήγα τελικά και εγω χτες.

Όπως τα έγραψε ο bogart, αξίζει με χίλια.

Αντρέα χάρηκα για τη γνωρίμια, αναμένω ειδοποίηση για εξόρμηση. Και επειδή ψιλιάζομαι και συμμετοχή Nibo, με ρέγουλα ε? μη βουτήξουμε στα βαθια νερά ("σκάσε ρε και κολύμπα" :lol: )

bogart
28/11/2011, 10:13
θα κανονίσουμε οπωσδήποτε Γιάννη!!!
χάρηκα κι εγώ ρε φίλε!!! :beer:

antsoar
28/11/2011, 11:11
Όπως τα λένε τα παιδιά από πανω,

Το πρόγραμμα ήταν πολύ καλό και πλήρες για πρώτο επίπεδο.

Μετά από αυτό μπορεί κάποιος να βρει μια αλάνα και να δουλέψει τις ασκήσεις

με τον δικό του ρυθμό,

Tip: μην πατε κουρασμένοι ή ξενύχτηδες, είναι φουλ μεροκάματο.


Το μέρος είναι καταπληκτικό, διατηρητέο βιομηχανικό μνημείο , με πολλά κτίρια σε καλή κατάσταση

Με λίγα λόγια άξιζε !

Υ.Γ. είχε και κάτι ψιλό τούμπες , αλλά όλα καλά.

antsoar
28/11/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από bogart
δεν υπήρχε λευκό φίλε μου, μόνο 3 γκρι 800άρια (το ένα του Μανιάτη )...
λευκό υπήρχε ένα ΚΤΜ 990...:D

Ρε σεις είχε ένα λευκό 800 που έφαγε και τούμπα :look: :look:

bogart
28/11/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ρε σεις είχε ένα λευκό 800 που έφαγε και τούμπα :look: :look:

φίλε μου δεν υπήρχε λευκό 800άρι,
ίσως εννοείς το G650 GS που έχει και λίγο λευκό στους χρωματισμούς του...

ή μήπως το Tenere ?

Corvo
28/11/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ρε σεις είχε ένα λευκό 800 που έφαγε και τούμπα :look: :look:


μηπως σου αρεσει πολυ το 800αρι το βλεπεις στο υπνο σου και ειναι ο τροπος σου να μας το πεις λαου λαου? :lol:

antsoar
07/12/2011, 22:58
Σήμερα μου ήρθε ότι είχα βγάλει και λίγες φωτό :ZZZ:


Πρωινή μάζωξη :sun: :sun:


241492

antsoar
07/12/2011, 23:00
Το μέρος είναι πραγματικά εντυπωσιακό :eyepop:


241493

antsoar
07/12/2011, 23:13
Τάκης Μανιάτης


241494

antsoar
07/12/2011, 23:15
Ώρα για φαγητό


241495

antsoar
07/12/2011, 23:18
;)


241496

antsoar
07/12/2011, 23:19
:D


241497

antsoar
07/12/2011, 23:26
Άσκηση φρεναρισμα με ABS και χωρίς


Εδώ είχε μερικές τούμπες, πιο πολύ λυπήθηκα το παιδί με GS1200 που είχε επάνω ότι εξτρά

πουλάει η BMW :cry: , αλλά ευτυχώς το χώμα τελικά συνχωρεί πιο εύκολα από την άσφαλτο


241498

antsoar
07/12/2011, 23:32
Αυτά :D Τώρα περιμένω πως και πως την επόμενη βόλτα στο χώμα, ανακάλυψα ένα νέο κόσμο

και γουστάρω πολύ :beer: :beer: :beer:

bogart
24/03/2012, 18:55
Παιδιά την Κυριακή 01/04 θα κάνω το λέβελ 2 με τον Τάκη Μανιάτη.
Ενημερώνω εδώ για τυχόν παιδιά που ενδιαφέρονται να το κάνουν.

antsoar
24/03/2012, 20:54
Παιδιά την Κυριακή 01/04 θα κάνω το λέβελ 2 με τον Τάκη Μανιάτη.
Ενημερώνω εδώ για τυχόν παιδιά που ενδιαφέρονται να το κάνουν.

Tip: Κοιμίσου καλά την προηγούμενη :evil:

staffaki
24/03/2012, 22:01
Σορρυ για το οφ-τοπικ αλλά το μέρος που βλέπουμε στις φωτοΖ που ακριβώς βρίσκεται?
Λειτουργεί ως μουσείο ή κάτι τέτοιο?

bogart
25/03/2012, 05:54
Tip: Κοιμίσου καλά την προηγούμενη :evil:

πρόλαβες και το έκανες ?

antsoar
25/03/2012, 21:07
πρόλαβες και το έκανες ?

Όχι, δεν νομίζω ότι έχω το επίπεδο ακόμα, αλλά τον είχα ρωτήσει τι περιλαμβάνει :bigcry::a9::a9:

Καλά να περάσεις :beer:

bogart
23/04/2012, 09:49
Χτες ολοκληρώσαμε το Level 2 λοιπόν.

Τι να πω ρε παιδιά, οι άνθρωποι είναι γκουρού πραγματικά.
Ήμαστε τυχεροί που έχουμε τέτοιους ανθρώπους δίπλα μας με τόση υπομονή να μας συμβουλεύουν ξανά και ξανά μέχρι να τα κάνουμε σωστά.

Τάκη, Βασίλη, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα μου δώσατε χτες.

Όσοι έχετε κάνει το Level 1 συνεχίστε το παιδιά, το 2 είναι απαιτητικό αλλά έτσι πρέπει να είναι. Στο τέλος είσαι άλλος οδηγός και στο χέρι σου είναι να εφαρμόσεις αυτά που μαθαίνεις.

Προσωπικά θα περιμένω και το 3, παρόλο που κατά βάθος φοβάμαι λίγο, το θεωρώ πρόκληση για τον εαυτό μου και θα ήθελα να το δοκιμάσω.
Και σίγουρα θα ξανακάνω κάποια στιγμή το 2, κάθε φορά σου δίνει πράγματα.

Να'μαστε όλοι καλά να μαθαίνουμε και να γράφουμε χιλιόμετρα παιδιά!!!

elrodeo77
23/04/2012, 15:30
Φίλε Αντρέα , να συμπληρώσω και γω για το χτεσινό....

Μετά από την χθεσινή εμπειρία θέλω να καταθέσω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Να ξεκινήσουμε από την οργάνωση του σεμιναρίου η οποία ήταν άριστη όπως και στο Level 1 , οι ασκήσεις που κάναμε πριν την βόλτα σίγουρα ήταν απαραίτητες και πιστεύω μας βοήθησαν όλους στον καλύτερο έλεγχο της μηχανής στα πιο δύσκολα και απαιτητικά κομμάτια της βόλτας. Σαν νέος αναβάτης στο χώμα πρέπει να πω πως όλοι αυτή η συσσωρευμένη γνώση και εμπειρία του Τάκη και του Βασίλη είναι ένα δώρο για μας που θέλουμε να κάνουμε τις βόλτες με ασφάλεια και φυσικά να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε και σε καταστάσεις εκτός ‘’φλαταδούρας’’ .

Εχτές έκανα πράγματα που δεν πίστευα πως μπορούσα σαν οδηγός να τα κάνω ( π.χ η πίστα στο Πυργακι – και μην ξεχνάμε αγορά οικοπέδου με πανοραμική θέα ) , βέβαια με τις υποδείξεις και την υπομονή των δασκάλων όλα πήγαν καλά και η εμπειρία είναι ανεκτίμητη. Το Level 2 οπωσδήποτε θα το ξανακάνω……………για Level 3 το συζητάμε για αργότερα:eek:.

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλη την παρέα για την όμορφη βόλτα και σίγουρα θα χαρώ να οργανώσουμε και κάτι ανάλογο σύντομα.

Το σεμινάριο είναι πραγματικά πολύ καλό και καλό θα ήταν με την πρώτη ευκαιρία να το παρακολουθήσετε όσοι μπορείτε!!
__________________

bogart
29/10/2012, 10:13
Βίντεο από την 3ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Άγραφα με τον Τάκη Μανιάτη. Enjoy!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2vLqFOeVUxE&feature=player_embedded

kordix
29/10/2012, 14:50
Χτες ολοκληρώσαμε το Level 2 λοιπόν.

Τι να πω ρε παιδιά, οι άνθρωποι είναι γκουρού πραγματικά.
Ήμαστε τυχεροί που έχουμε τέτοιους ανθρώπους δίπλα μας με τόση υπομονή να μας συμβουλεύουν ξανά και ξανά μέχρι να τα κάνουμε σωστά.

Τάκη, Βασίλη, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα μου δώσατε χτες.

Όσοι έχετε κάνει το Level 1 συνεχίστε το παιδιά, το 2 είναι απαιτητικό αλλά έτσι πρέπει να είναι. Στο τέλος είσαι άλλος οδηγός και στο χέρι σου είναι να εφαρμόσεις αυτά που μαθαίνεις.

Προσωπικά θα περιμένω και το 3, παρόλο που κατά βάθος φοβάμαι λίγο, το θεωρώ πρόκληση για τον εαυτό μου και θα ήθελα να το δοκιμάσω.
Και σίγουρα θα ξανακάνω κάποια στιγμή το 2, κάθε φορά σου δίνει πράγματα.

Να'μαστε όλοι καλά να μαθαίνουμε και να γράφουμε χιλιόμετρα παιδιά!!!


Μπράβο :wave2:

Να συμπληρώσω ότι το ΣΚ 10-11/11 ξεκινάνε τα level 1 εντούρο (για ελαφριά μηχανάκια - αγωνιστική οδήγηση). Δεν το χάνω με τίποτα.

kiloMeater
29/10/2012, 15:22
Βίντεο από την 3ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Άγραφα με τον Τάκη Μανιάτη. Enjoy!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2vLqFOeVUxE&feature=player_embedded

στο 4:12 παραλιγο να γκρεμιστει η μου φανηκε...;

antsoar
29/10/2012, 20:10
στο 4:12 παραλιγο να γκρεμιστει η μου φανηκε...;

:eek: +1

Ωραίο βίντεο

bogart
18/01/2013, 00:06
Το πρόγραμμα της χρονιάς

Η σχολή ασφαλούς οδήγησης RideIt ανακοινώνει το πρόγραμμα σεμιναρίων και εκπαιδευτικών εκδρομών για το 2013. Αναλυτικά θα βρείτε τις ημερομηνίες που αφορούν στα σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης Adventure (μοτοσυκλέτες On/Off), Enduro (μοτοσυκλέτες Enduro), On Track (κάθε είδους μοτοσυκλέτα), αλλά και το νέο πακέτο ασφαλούς οδήγησης που ονομάζεται Safety και αφορά στην οδήγηση στην πόλη.

Επίσης, ανακοινώνεται το πλήρες πρόγραμμα των τετράωρων, μονοήμερων, διήμερων, τριήμερων αλλά και πενθήμερων εκπαιδευτικών εκδρομών Travel Enduro της χρονιάς 2013. Προγραμματίστε από τώρα τα σεμινάρια αλλά και τις εκδρομές σας σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

http://rideit.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=128:nea-kosmou-2013-programma-xronias&catid=3:2011-05-02-14-23-10&Itemid=88

nassosxlvbros
18/01/2013, 07:38
στο 4:12 παραλιγο να γκρεμιστει η μου φανηκε...;

nope :smokin: απλά το "τελειώνει" το βίντεο με αργή κίνηση.Θάταν πολύ κουλό (αλλά έχει γίνει...)να έπεφτε στη φλαταδούρα...

bogart
07/03/2013, 08:58
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0PCUMoBrEgY

road spirit
07/03/2013, 10:06
αρχές Ιουνίου level 2 ε? χμ χμ ...

chr1s_86
08/03/2013, 02:54
Το πρόγραμμα της χρονιάς

Η σχολή ασφαλούς οδήγησης RideIt ανακοινώνει το πρόγραμμα σεμιναρίων και εκπαιδευτικών εκδρομών για το 2013. Αναλυτικά θα βρείτε τις ημερομηνίες που αφορούν στα σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης Adventure (μοτοσυκλέτες On/Off), Enduro (μοτοσυκλέτες Enduro), On Track (κάθε είδους μοτοσυκλέτα), αλλά και το νέο πακέτο ασφαλούς οδήγησης που ονομάζεται Safety και αφορά στην οδήγηση στην πόλη.

Επίσης, ανακοινώνεται το πλήρες πρόγραμμα των τετράωρων, μονοήμερων, διήμερων, τριήμερων αλλά και πενθήμερων εκπαιδευτικών εκδρομών Travel Enduro της χρονιάς 2013. Προγραμματίστε από τώρα τα σεμινάρια αλλά και τις εκδρομές σας σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

http://rideit.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=128:nea-kosmou-2013-programma-xronias&catid=3:2011-05-02-14-23-10&Itemid=88

Από άποψη εκπαίδευσης/μαθήματος/ύλης τι διαφορά έχουν τα Travel Enduro με τα Adventure Training? Επίσης θέλει χωμάτινα λάστιχα ή πας και με Anakee ?

Thanks.

bogart
08/03/2013, 08:33
Στο Level1 πας και με ασφάλτινο ελαστικό μιας και είναι καθαρά εισαγωγικό.
Στα 2 + 3 όμως χρειάζονται χωμάτινα ελαστικά.

Adventure Training είναι το μάθημα.
Travel Enduro είναι εκπαιδευτική βόλτα.

Julius
08/03/2013, 09:15
Ένα Enduro training ευχαρίστως το χτύπαγα, αλλά έχει το Οκτώβριο!!! Πολύ μακριά για προγραμματισμό

bogart
12/07/2013, 20:05
http://rideit.gr/images/stories/taxidiotika/2012/agrafa/thumbnails/thumb_P1010194-web.jpg

Έπειτα από την επιτυχία της περσινής 5νθήμερης εκπαιδευτικές εκδρομής στα Τζουμέρκα, η σχολή ασφαλούς οδήγησης Ride It, φέτος πάει Πελοπόννησο! Η 5νθήμερη χωμάτινη εκδρομή θα πραγματοποιηθεί στις 24 με 28 Ιουλίου, με αναχώρηση ημέρα Τετάρτη, από την Αθήνα.

Θα περιλαμβάνει τέσσερις διανυκτερεύσεις σε λίμνες και παραλίες (Λίμνη Τσιφλού, Λίμνη Λάδωνα, Καλογριά, Καϊάφας) και ατελείωτες χωμάτινες διαδρομές στα βουνά της Πελοποννήσου. Η χωμάτινη διαδρομή θα ξεκινήσει από την Ζήρεια για να περάσει στα Καλάβρυτα, από εκεί στο Παναχαϊκό και στον Άραξο. Θα επισκεφτούμε την τεχνική λίμνη Πηνειού στον νομό Ηλείας, το μοναδικό δάσος της Φολόης, αλλά και τα μνημεία της Αρχαίας Ολυμπίας. Ο συνδυασμός βουνού και θάλασσας θα μας δώσει την δυνατότητα να κάνουμε τα μπάνια μας στον Καϊάφα, αλλά και να πιούμε τον καφέ μας στα χωριά της ορεινής Αρκαδίας, Δημητσάνα και Καρύταινα, πριν διασχίσουμε το Μαίναλο. Η τελευταία διανυκτέρευση θα μας βρει στην Λίμνη του Λάδωνα να κάνουμε κανό και να απολαμβάνουμε τη φύση στο μεγαλείο της.

Η διαδρομή έχει συνολική απόσταση 850 χιλιομέτρων, (από την είσοδο στο χώμα στο Κιάτο, μέχρι την έξοδο στο Ζευγολατιό) και έχει υπολογιστεί έτσι ώστε να υπάρχει ελευθερία χρόνου από το μεσημέρι και μετά, για ξεκούραση και απόλαυση κάθε μέρους.
Οι χωμάτινες διαδρομές είναι βατές για αναβάτες με μικρή εμπειρία σε χωματόδρομους, ιδανικές για όσους έχουν περάσει το Adventure Training Level 1 της σχολής Ride It. Είναι η ιδανική εκδρομή για να μάθει κάποιος τα μυστικά στην οδήγηση στο βουνό, μιας και στους ατελείωτους δασικούς χωματόδρομους, συναντάμε το ιδανικό πεδίο εκπαίδευσης.
Θα υπάρχει πλήρη υποστήριξη σε τεχνικές οδήγησης αλλά και τεχνικά ζητήματα, από τους εκπαιδευτές της σχολής.

Απαιτούνται χωμάτινα ελαστικά καθώς και πλήρης προστατευτικός εξοπλισμός αναβάτη (Κράνος, jacket, παντελόνι, μπότες, γάντια). Αν δεν υπάρχουν, μπορούμε να σας προμηθεύσουμε.
Χωμάτινα ελαστικά μπορείτε να νοικιάσετε, ή ακόμη και να αγοράσετε Metzeler Karoo T από συνεργαζόμενα καταστήματα (λίγα ζευγάρια διαθέσιμα).
Επικοινωνήστε μαζί μας για λεπτομέρειες.

Το κόστος της εκδρομής ανέρχεται στα 190euro (η τιμή δεν περιλαμβάνει Φ.Π.Α.)
Για δηλώσεις απευθυνθείτε στο site της σχολής Ride It, www.rideit.gr, ή απευθείας στην σχετική φόρμα εγγραφής, http://rideit.gr/index.php?option=com_smartformer&formid=1