PDA

View Full Version : Ζελατίνα/Ανεμοθώρακας στο CBF-250;



jasper
01/09/2005, 00:41
Θέλω να ρωτήσω αν κανείς έχει βάλει έστω και για δοκιμή ανεμοθώρακα στο CBF. Πάνω από τα 100-110km/h γίνεται κουραστικό στο ταξίδι.

oulas
01/09/2005, 01:48
Καταρχην καλωςηρθες φιλε. Κανενας μας δεν εχει βαλει ανεμοθωρακα. Προσωπικα μου φαινετε ασχημο σε γυμνο μηχανακη. ΚΑτι τετοι δεν λες;


22819

oulas
01/09/2005, 01:59
Κοκκινο Ανεμοθωρακας. Οι φωτο ειναι απο net. Η Ηονδα δεν βγαζει ανεμοθωρακες για το μηχανακι αυτο. Ολα τα παραπανω ειναι aftermarket.


22820

jasper
01/09/2005, 07:49
Καλώς σας βρίσκω. Χάρηκα πολύ που βρήκα ένα forum να μοιράζομαι τις ανησυχίες μου για τo CBF μου.
Σχετικά με τον ανεμοθώρακα, αυτό που είχα δει στο bikepics ήταν το κόκκινο. Το πρώτο φέρνει προς fairing και δε μου αρέσει και πολύ. Έχω ψάξει αρκετά στο internet, Givi kai Kappa έχουν μεγάλη ποικιλία από universal ζελατίνες που δεν είναι και πολύ μεγάλες και πάνε παντού. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πέρα από το αισθητικό μέρος που είναι καθαρά υποκειμενικό έχουν κάποια αποτελεσματικότητα.

oulas
01/09/2005, 09:15
Ολο και κατι θα κοβει. Αλλα επιδει αυτες οι ζελατινες ειναι χαμηλες αν εισαι ψηλος παιζει να τρως στην μαπα χειροτερα ολο τον αερα στο προσωπο. Δοκιμασε. Δεν θα ειναι και πολυ ακριβες. Αν εχεις ενδεικτικες τιμες πες μας.

pelargos1
01/09/2005, 10:13
Με μια μικρη ερευνα αγορας :eek: που εχω κανει το μαλλι (κουρεμα χτενισμα ντεκαπαζ) παει κανενα κατοσταρι.Τωρα για αποτελεσματικοτητα αγνωσται αι βουλαι του αιολου...:eyepop:

oulas
01/09/2005, 10:22
και εσυ πελαργε CBF250 εχεις;

idi
01/09/2005, 11:15
κουραστικο το "ταξιδι" πανω απο τα 100....

οοοο μαι γκαντ!!!! τι αλλο θα ακουσω....:a023: :a023: :a023: :a023:

παρτε αμαξακια παιδακια!!!!

bonepeeler
01/09/2005, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κουραστικο το "ταξιδι" πανω απο τα 100....

οοοο μαι γκαντ!!!! τι αλλο θα ακουσω....:a023: :a023: :a023: :a023:

παρτε αμαξακια παιδακια!!!!

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:


Σωστότατος ο Idi.

jasper
01/09/2005, 11:57
αμαξάκια έχουμε αδερφέ, δεν είναι αυτό το θέμα. απλώς τα χρόνια που ψάχναμε πως το παλιόπαπο από 75 8α πιάσει 80km/h πέρασαν. http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=12269#
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=12269#

Rezeguet
01/09/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
αμαξάκια έχουμε αδερφέ, δεν είναι αυτό το θέμα. απλώς τα χρόνια που ψάχναμε πως το παλιόπαπο από 75 8α πιάσει 80km/h πέρασαν. http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=12269#
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=12269#

καλωσηρθες συντροφε :rotflmao: πιασε μια :beer: και αραξε να μ(π)οιραστεις τις εμπειριες σου με τους υπολοιπους. :wave2:

Και οσο για το quote, προσεξε το λιγο γιατι εκανες quote την ''αποστολη καινουργιας απαντησης'' ενος θεματος και οχι την δικια σου απαντηση

:wave2:

johnpan
01/09/2005, 16:04
συγγνώμη φίλε idi αν παραβιάζουμε την υποχρέωση να μη μας ενοχλεί ο αέρας πάνω από τα 100! Αύριο κιόλας θα το πουλήσω, γιατί συνηδειτοποίησα ότι δε μου αξίζει να έχω μηχανή.... Ευχαριστώ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :sun: :beer:

idi
01/09/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
συγγνώμη φίλε idi αν παραβιάζουμε την υποχρέωση να μη μας ενοχλεί ο αέρας πάνω από τα 100! Αύριο κιόλας θα το πουλήσω, γιατί συνηδειτοποίησα ότι δε μου αξίζει να έχω μηχανή.... Ευχαριστώ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :sun: :beer:

φιλε μου φιλικα στο λεω οτι καλυτερα να το πουλησεις δε κανεις για μοτοσυκλετα...

αμα σε ενοχλει ο αερας σε αυτα τα χλμ τοτε κανενα και ποτε μηχανακι δε σε "βολεψει" στα χλμ πανω απο 180 ας πουμε...

idi
01/09/2005, 16:29
Αναρωτιέμαι...κρανος φορατε?

απο μονο του ειναι αρκετη προστασια απο τον αερα μεχρι τα 120-130χλμ....

(πωπω τι συζηταμε....):confused: :confused: :confused: :confused:

ΙΠΠΕΑΣ
01/09/2005, 18:20
Επειδή το έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος, σίγουρα κόβει κάποιο ποσοστό αέρα ειδικά αν πηγαίνουμε κόντρα στον άνεμο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πόσο επηρρεάζεται η ευστάθια της μηχανής όταν βάλλεται από ισχυρούς πλευρικούς ανέμους (αν μιλάμε για την επαρχία) .

oulas
02/09/2005, 01:06
Αναρωτιέμαι...κρανος φορατε? απο μονο του ειναι αρκετη προστασια απο τον αερα μεχρι τα 120-130χλμ....
(πωπω τι συζηταμε....)


IDI, μας εχεις πρηξει με το υφακι σου, και την γενικη ταση που εχεις να μας υποβαθμιζεις. Επειδη εμεις εχουμε cbf250, παει να πει οτι ειμαστε οι μαλακες και ξεκρανωτοι;

Εσυ τι εισαι ρε που μιλας, και μας ειρωνευεσαι; Μας ξερεις και απο χθες; Μας ειδες εστω ποτε σου και ξεκρανωτους;

Εγω οσα παιδια εχω γνωρισει απο την Βολτα μας την Περασμενη Κυριακη στα Μεγαρα , Alhimisti, Alexander, και εγω, ειδα οτι ολοι μας εχουμε κρανοι, και καλα μαλιστα.

Ωραιος τροπους εχεις , μπραβο σου, συχαρητηρια!

idi
02/09/2005, 01:12
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλα χαλαρωσε...

Alexander
02/09/2005, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Επειδή το έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος, σίγουρα κόβει κάποιο ποσοστό αέρα ειδικά αν πηγαίνουμε κόντρα στον άνεμο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πόσο επηρρεάζεται η ευστάθια της μηχανής όταν βάλλεται από ισχυρούς πλευρικούς ανέμους (αν μιλάμε για την επαρχία) .
Λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αφού η πλευρική επιφάνεια της ζελατίνας φαίνεται να είναι αμελητέα.

Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα πετύχει ένα μαύρο CBF με μια μικρή φιμέ ζελατίνα και του πήγαινε αρκετά. Αυτές που έχουν ποσταριστεί παραπάνω είναι πολύ μεγάλες για τα δικά μου γούστα. Σίγουρα πάντως πιο πρακτικές...

jasper
02/09/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αφού η πλευρική επιφάνεια της ζελατίνας φαίνεται να είναι αμελητέα.

Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα πετύχει ένα μαύρο CBF με μια μικρή φιμέ ζελατίνα και του πήγαινε αρκετά. Αυτές που έχουν ποσταριστεί παραπάνω είναι πολύ μεγάλες για τα δικά μου γούστα. Σίγουρα πάντως πιο πρακτικές...

Και γω πιστεύω ότι μπορεί να του πηγαίνουν. (πάλι θα αγριέψει ο φίλος μας ο Idi :smilea: ) Θα δοκιμάσω και θα σας πω.

toyota
02/09/2005, 12:08
Ρε παιδιά ξέρετε αν αυπάρχουν ζελατίνες για το παπάκι μου KYMCO SPIKE γιατί στις εξωπραγματικές ταχύτητες των 110-115 km/h κοντεύω να φύγω απ'το μοτό.Άσε που τα χέρια μου έχουν μακρύνει κατά 3 ολόκληρα εκατοστά :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer:

jasper
02/09/2005, 12:32
kai zelatina yparxei kai kafasi episis. ama psaxneis vriskeis....

:D

johnpan
02/09/2005, 13:05
idi

τι να πάρω τελικά είμαι σε μεγάλο δίλημα: πήγα και είδα το accent και μου αρέσει το δερμάτινο σαλόνι του, αλλά δε θέλω να κολλάει στο δερματάκι μου! Έτσι, σκέφτομαι το micra! Τι λες?? !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

motoforever
07/09/2005, 11:23
Το θέμα με τους ανεμοθώρακες είναι εάν πιάνει πάνω στο τιμόνι ή στο πλαίσιο. Στην πρώτη περίπτωση ίσως υπάρξουν προβλήματα - κραδαμοί που μεταφέρονται στο τιμόνι.

Αρνητικά

Μείωση τελικής και ίσως αμελητέα αύξηση κατανάλωσης λόγω ζελατίνας


Θετικά
λιγότερος αέρας
καλύτερη προστασία απο βροχή
---------
Βέβαια την προστασία και ξεκούραση απο τον αέρα στις μακρινές βόλτες ταξίδια μπορείς να την πετύχεις και με ένα μεγάλο - ογκόδες tank bag (το οποίο δεν θα σε ενοχλεί στον έλεγχο της μοτοσυκλέτας)

Alchimistis
07/09/2005, 12:41
ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ!!!!!!!!!!!!
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΞΕΡΟΥΣ!!!!
ΟΛΟΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΤΟΥΣ

jasper
09/09/2005, 09:10
Μετά από αρκετή αναζήτηση, αγόρασα και έβαλα τη Givi A605. Δεν έκανα κανένα μεγάλο ταξίδι για να τη δοκιμάσω. Σίγουρα κόβει κάτι, και αυτό το καταλαβαίνεις αν σηκωθείς μερικά εκατοστά από τη σέλα. Πάντως όποιος έχει στο μυαλό του κάποιο scooterοειδές ή ON-OFF, δεν παρέχει με τίποτα τέτοια προστασία. Αυτό έλειπε! Για την εμφάνιση θα επανέλθω με φωτογραφίες, ό,τι και να πω είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

oulas
09/09/2005, 09:24
Για βαλε μας φωτο και πες μας και τιμη.
Οταν βρεξει να μας πεις αν κοβει και καθολου νερο

oulas
09/09/2005, 09:30
Αυτο πηρες εε;


Κοιταξτε και εδω:http://www.givi.it/home/frame.asp

Εμενα το Α750 - Α760 μου αρεσει


23394

jasper
09/09/2005, 09:34
Τιμή 96?. Η προτεινόμενη λιανική της αντιπροσωπίας. Πιστεύω πάντως ότι εσείς που είστε Αθήνα μπορεί να τη βρείτε φθηνότερα. Είναι όμως πολύ καλή ποιότητα. Και το smoked gray χρώμα της πάει αρκετά με το ασημί. Φωτογραφίες από τη δική μου σύντομα. Γενικά της Α605 εδώ (http://www.giviusa.com/givicms/uploadedimages/A605.JPG)

jasper
09/09/2005, 09:40
το είδα το Α750 και Α760. Όμορφα είναι αλλά άμα το δείς πάνω στη μηχανή αλλάζει τελείως την εικόνα της λόγω του fairing. Προτίμησα να μείνω σε σκέτη ζελατίνα. Επίσης ήταν και αρκετά ακριβότερα, κάπου 150 ευρώ.

jasper
05/10/2005, 23:01
Μετά από 20 μέρες με τον ανεμοθώρακα και άπειρες δοκιμές ώς προς το ύψος και την κλίση τα σχόλια μου για αυτό ειναι:

Ή θα πάρετε μικρή (μέχρι 33-34εκ) για μόστρα ή μεγάλη (>45εκ.) αν θέλετε να γλιτώνετε πράγματι από αέρα και στροβιλισμούς. Αυτή που έχω εγώ είναι 40εκ. Εντάξει ο αφαλός δεν τρώει αέρα, ο κορμός γλιτώνει επίσης αρκετό αέρα αλλά το κράνος δέχεται την ίδια και περισσότερη ροή. Πιστεύω ότι έχει γίνει πιο θορυβώδες τώρα. Βέβαια αν κατέβεις λιγάκι, υπάρχει απόλυτη ησυχία αλλά πόσο άλλο να κοντύνω; 1,73 είμαι. Απο κει και πέρα, όσο πιο όρθια είναι τόσο πιο πολύ αέρα δείχνει να κόβει αλλά μάλλον η ροή αυτού του αέρα γίνεται τυρβώδης (τι λέω ο άνθρωπος!) και αυξάνονται οι θόρυβοι. Όταν είναι κεκλιμένη η ζελατίνα είναι σαφώς ομορφότερη, πιο στρωτός ο άερας αλλά ως εκεί.

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες

http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4056.JPG

http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4048.JPG

http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4049.JPG