PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένo scooter



FestoNero
12/10/2011, 01:24
Γεια χαρά!
Έχω βάλει σκοπό να αποκτήσω scooter για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα.
Λόγω περιορισμού χρημάτων έχω καταλήξει σε μεταχειρισμένο, και οι επιλογές που έχω κάνει είναι οι εξής:
Piaggio Mp3 250 του 2007 με 24.000χλμ ή Yamaha X-Max του 08 με 20.000.
Το πρώτο κάνει 2500 ευρώ και το δεύτερο 2800.

Οι ανάγκες μου είναι απλή μετακίνηση εντός Αθήνας, κέντρου και προαστίων, 15-20χλμ τη μέρα.
Δεν είμαι βιαστικός τύπος, ξέρω καλά οτί από τη στιγμή που κινείσαι με δίκυκλο γλιτώνεις μεγάλο ποσοστό ακινησίας, οπότε δεν έχω ανάγκη το γρήγορο scooter, αλλά δεν θέλω και να σέρνεται αν έχω συνεπιβάτη.

Από συντήρηση τι ετήσια κόστη να περιμένω (σέρβις, κατανάλωση, κλπ);
Το Mp3 λόγω της ιδιαιτερότητας του θα έχει σημαντικά πιο ακριβά σέρβις;
Τι να προσέξω και στα 2 όταν πάω να τα ελέγξω;

Εναλλακτικά, σε scooter, σε αυτά τα λεφτά, τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;
Έχω δει και το Symphony SR 150 της Sym στα 1900 ευρώ, αλλά φοβάμαι οτι θα μου πέφτει λίγο/μικρό. Κλίνω περισσότερο προς το Mp3 λόγω του οτι μου φαίνεται πιο ασφαλές, αλλά το X-Max μου αρέσει πολύ περισσότερο.

taisteal
12/10/2011, 01:31
suzuki burgman?το εχει ο αδερφος μου και ειναι παρα πολυ καλο.το mp3 ειναι απαισιο,αλλα γουστα ειναι αυτα.το γιαμαπα απ'οσο ξερω ειναι πολυ καλο.αυτα:wave2:

FestoNero
12/10/2011, 01:34
Το burgman δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά, μου κάνει πολύ business φάση και δεν έχω καμία σχέση. Άσε που μου φαίνεται πολύ μεγάλο. Το Mp3 είναι άσχημο το κακόμοιρο, αλλά είναι πιο ασφαλές λόγω του 3ου τροχού.

nikos_abel
12/10/2011, 07:01
:a13: :a13: :a13: :a13:

FestoNero
12/10/2011, 10:37
Είσαι 2000 ευρώ εκτός μπάντζετ :smilea:

Θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε συνεργεία για το piaggio και το yamaha στην Αθήνα, ώστε να πάω να τα ελέγξω. Μένω Βύρωνα, οπότε θα με εξυπηρετούσε να είναι κάπου στην ευρύτερη περιοχή.

eagleye101
12/10/2011, 11:07
Καλημερα γειτονα,
κ εγω βυρωνα μενω.

Αν πας στη Φωρμιονος κοντα στη Νικηφοριδη ειναι ενα συνεργειο και ο τυπος ειναι ξηγημενος.

Λογικα πρεπει να ελεγχει και γιαμαχα

Κατι αλλο, εχεις δει το APRILIA SCARABEO το εχουν προσφορα 2800ευρω
ειναι 200κ.κ. κατα τη γνωμη μου με το face lift ειναι πανεμορφο, και εχεις καινουριο μηχανακη με εγγηση και ολα τα συναφη!

Ειναι αυτο που επρεπε να παρω εγω αλλα βγηκε λιγο μετα που πηρα το Κymco agility και το ζηλευα μεχρι και τωρα...

Road67
12/10/2011, 11:13
Η γνώμη μου είναι μετά από 40.000 χλμ με το xmax του 2006 (καρμπυρατέρ) πάρτο και δεν πρόκειται να κάνει κιχ και θα σε ικανοποιήσει απόλυτα και φορτώνεται σα γαϊδούρι. Στέκει επίσης πολύ καλά σε ταξίδι λόγω καλής συμπεριφοράς στον αέρα και σχέσης στάσης σώματος στις στροφές.
Αρκεί να προσέχεις και να ελέγχεις συχνά:
-λάδια
-νερό

Μόνη ένσταση για μέσα στην πόλη όμως αν δεν έχεις εμπειρία από βαριά οχήματα και ογκώδη θα σε ξενίσει στην αρχή σε ελιγμούς αλλά αν το μάθεις κόβει και πλαγιάζει πολύ.

Όπως είχα πει παλιότερα και σε φίλους αν και γενικά διαφωνώ για σκούτερ ως κύρια μεταχείριση, αν έβγαινε ακριβώς όπως ήταν πάνω από 500 κυβικά ίσως με τον ίδιο κινητήρα που φοράει υπερκυβισμένο (σενάρια παράκρουσης ενός α-μήχανου εδώ και σχεδόν ένα χρόνο :D ) θα το έπαιρνα σίγουρα και όχι ουδεμία σχέση έχει με το tmax, άλλο στήσιμο, άλλη συμπεριφορά στο δρόμο.

TROOPER
12/10/2011, 11:55
δες και το pcx της χοντα.125κεκ ειναι μεν αλλα για μενα αξιζει με 1000!

καινουργιο κοστιζει 2710 και ενδεικτικα να σου πω οτι με 10 ευρο βενζινη βγαζεις γυρω στα 280 χλμ!!!!

το γιατι θα το καταλαβεις αν πας να το τσεκαρεις.

:wave2:

alex14
12/10/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero

Θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε συνεργεία για το piaggio ........

Αν παρεις piaggio καλο θα ειναι να εχεις μαζι σου ενα χαρτη με σημειωμενα ολα τα συνεργεια της piaggio (ευτυχως εχει πολλα). Θα σου χρειαστει ..... :D

:lol:

FestoNero
12/10/2011, 12:27
Τα Aprilia έχω ακούσει οτι έχουν προβληματικό σέρβις, ακριβό και μη αξιόπιστο. Επίσης, δε μ'αρέσει ιδαίτερα το συγκεκριμένο. Σίγουρα πάντως η εγγύηση και το οτι είναι καινούργιο μετράει.

Εμπειρία απο οδήγηση δεν έχω καθόλου, αλλά όσο ζω μαθαίνω.

GIXXERAKIAS
12/10/2011, 13:40
Εγω θα σε βαλω σε σκεψη σε αντιθετη μερια εντελως λογω του οτι ειμαι κατοχος απο το 2003 ενος αξιοπρεπεστατου,χωρις προβληματα runner 125 τετραχρονο.

Θα σε βαλω σε σκεψεις γιατι...εγω το πηρα για δουλειες τις εταιρειας,το αγορασα και ολα τα σερβις,βενζινες,λαστιχα,ασφαλεια,τελη και οτι προκυπτει (μια μιζα και 2 μπαταριες σε 8 χρονια) τα πληρωνει ολα η εταιρεια.Αν ηταν σε δικα μου χερια η πληρωμη ολων των παραπανω ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το κρατησω οσο δυνατο,ανετο σε λακουβες και φιλικο προς τον αναβατη ειναι. ( ο ποπος :blush: δεν με εχει πονεσει ποτε απο ωρες οδηγησης )

Και στο λεω αυτο γιατι?Κανω τα σερβις οπως ακριβως τα λεει το μανιουαλ (3.000 λαδια=25ευρω για ενα λιτρο φουλ συνθετικο λαδι+εργασια :eyepop: ,6.000 λαδια φιλτρο=45ευρω,9.000 λαδια=25ευρω,12.000 γενικο σερβις μπουζι,ιμαντα,φιλτρο λαδιου,λαδια,φιλτρο αερος 150 ευρω) και κοστιζει ακριβως οσο θα ηταν να ειχα στην κατοχη μου μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου.Αν ποτε μου κοψουν το κομποδεμα και δεν πληρωνουν τα σερβις θα το γυρισω σε παπι οπωσδηποτε.

Απλα σου λεω τι παιζει με τα σερβις γιαν α μην βρεθεις προ εκπληξεως.Ψαξτο πολυ καλα το θεμα αν σε συμφερει η αγορα ενος σκουτερ,μην πας για πιο φθηνα και σε τσακισουν τα σερβις.:wave2:

eagleye101
12/10/2011, 14:14
Εμενα παντως με εχει συγκινησει το HONDA SH 150 του ξαδερφου μου...

οχι μονο ποπος δε σε ποναει αλλα δεν καταλαβαινεις απο λακουβες!
παει ανετα 120-125

σερβις μονο λαδια θελει μου εχει πει ανα 5000χμ!
του εχει κανει μεχρι τωρα 7000 και ειναι σαν να το εβγαλες μολις απο ζεατινα!
βεβαια η τιμη του ειναι στα 3500

FestoNero
12/10/2011, 14:54
GIXXERAKIAS δυστυχώς η μηχανή δεν είναι επιλογή για μένα, για τώρα τουλάχιστον.
Το θέμα είναι τα έξοδα να είναι λιγότερα από αυτοκίνητο, και να έχω την ευελιξία της μηχανής (δακτύλιος, παρκάρισμα, μποτιλιάρισμα).
Μέχρι περίπου 2500 μπορώ να δώσω, γιατί θα έχω να αγοράσω και τον εξοπλισμό ασφαλείας μετά.
Οποτε κινούμαι είτε σε μεταχειρισμένο σαν αυτά που έχω βάλει, είτε σε κάποιο καινούργιο, προφανώς κάτω από 200cc. Θέλω να'χει τη δύναμη όμως για δικάβαλο.

byron
12/10/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Τα Aprilia έχω ακούσει οτι έχουν προβληματικό σέρβις, ακριβό και μη αξιόπιστο. Επίσης, δε μ'αρέσει ιδαίτερα το συγκεκριμένο. Σίγουρα πάντως η εγγύηση και το οτι είναι καινούργιο μετράει.

Εμπειρία απο οδήγηση δεν έχω καθόλου, αλλά όσο ζω μαθαίνω.


Τα απριλια και κάθε scooter aprilia & derby είναι Piaggio. Ότι service θα σου κάνουν σε ένα Beverly ή ΜΡ3 θα σου κάνουν και σ΄αυτά.

Απλά έχω την απορία, γιατί έχεις βάλει το MP3 στην λίστα σου?
Το θέμα ασφάλεια είναι σοβαρό μεν (αν και έχω δει MP3 να τουμπαρει όταν έπεσε πίσω από αυτοκίνητο), αλλά αφού είσαι κάτοχος μοτό με εμπειρία το βλέπω "κάπως" να αφαιρείς την λειτουργικότητα μιας μοτό προς χάρη της ασφάλειας ενός υβρίδιου που κολλάει στην κίνηση.

FestoNero
13/10/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Τα απριλια και κάθε scooter aprilia & derby είναι Piaggio. Ότι service θα σου κάνουν σε ένα Beverly ή ΜΡ3 θα σου κάνουν και σ΄αυτά.

Απλά έχω την απορία, γιατί έχεις βάλει το MP3 στην λίστα σου?
Το θέμα ασφάλεια είναι σοβαρό μεν (αν και έχω δει MP3 να τουμπαρει όταν έπεσε πίσω από αυτοκίνητο), αλλά αφού είσαι κάτοχος μοτό με εμπειρία το βλέπω "κάπως" να αφαιρείς την λειτουργικότητα μιας μοτό προς χάρη της ασφάλειας ενός υβρίδιου που κολλάει στην κίνηση.
Το mp3 δυστυχώς το πρόλαβε άλλος, ούτε μια μέρα δεν κράτησε η αγγελία (σ'αυτή τη τιμή τι να κάνει; ).
Το mp3 το είχα βάλει στη λίστα λόγω ασφαλείας. Δεν ήμουν ποτέ κάτοχος μοτοσυκλέτας, έχω μηδενική εμπειρία, εκτός από κάτι ενοικιάσεις στις διακοπές. Υπάρχει μεγάλο άγχος από την οικογένεια μην τυχόν πάθω τίποτα, υπάρχει και αρκετή άγνοια, οπότε το mp3 ήταν ιδανική λύση για να βολευτώ από πλευράς μεταφορικού και να είναι σχετικά ήσυχοι.
Πλέον κατευθύνομαι στο X-Max, απλά ψάχνω να βρω κάποιο στα 2500 ευρώ και να είναι injection (δηλαδή μετά το 07).
Ψάχνω να βρω ένα στικυ που είχαμε με τη διαδικασία μεταβίβασης αλλά δε το βρίσκω το ρημάδι.