PDA

View Full Version : Πόσα δόντια για αξιόλογη βελτίωση;



fonzareli
12/10/2011, 11:21
Έχω ένα 125 duke με 45 δόντια πίσω γρανάζι.

Αν το αλλάξω με 46 θα δω διαφορά που αξίζει τον κόπο; ή μήπως θα πρέπει να πάω -1 στο μπροστινό για να δώσει αξιόλογο αποτέλεσμα;

Τώρα έχει τελική γύρω στα 115 αλλά νομίζω γύρω στα 100 τελική και με καλύτερο τράβηγμα θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα...

kawazoyras
12/10/2011, 11:31
Α.! θές σούζες κ όχι τελική εε; πιστεύω ένα δυό δόντια θα σού είναι καλά :D

με προσοχή εε όχι καγκουριές.......:nono:

fonzareli
12/10/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
Α.! θές σούζες κ όχι τελική εε; πιστεύω ένα δυό δόντια θα σού είναι καλά :D

με προσοχή εε όχι καγκουριές.......:nono:

απλώς νομίζω ότι θα βελτιωθεί η ροπή του και δεν θα κρεμάει μεταξύ των αλλαγών ταχυτήτων.

OldMan
12/10/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
απλώς νομίζω ότι θα βελτιωθεί η ροπή του και δεν θα κρεμάει μεταξύ των αλλαγών ταχυτήτων.
Αν εννοείς την ροπή που ασκείται στον τροχό, καλά νομίζεις... :winka:

Τώρα για το κρέμασμα μεταξύ των αλλαγών, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γιατί με "εξωτερικές" επεμβάσεις δεν αλλάζεις το διάγραμα ροπής του κινητήρα...
(που σημαίνει ότι, μπορείςς μεν να έχεις διαθέσιμη ροπή εκεί που θέλεις, αλλά θα "περισσεύει" αλλού..)

sniper
12/10/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Έχω ένα 125 duke....


Και γιατί να το πειράξεις το κακόμοιρο; :rolleyes:

sniper
12/10/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν εννοείς την ροπή που ασκείται στον τροχό, καλά νομίζεις... :winka:

Τώρα για το κρέμασμα μεταξύ των αλλαγών, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γιατί με "εξωτερικές" επεμβάσεις δεν αλλάζεις το διάγραμα ροπής του κινητήρα...
(που σημαίνει ότι, μπορείςς μεν να έχεις διαθέσιμη ροπή εκεί που θέλεις, αλλά θα "περισσεύει" αλλού..)

125cc, που περισσεύει είπες η ροπή;

OldMan
12/10/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
125cc, που περισσεύει είπες η ροπή;
Προσωπικά, δεν είπα ότι περισσεύει πουθενά..

Από παντού λείπει, γι αυτό και χορεύεις κλακέτες με τον λεβιέ των ταχυτήτων.. :winka:

Αλλά, αν θέλεις κάπου να την φέρεις σε "αξιοπρεπή" επίπεδα, τότε παντού αλλού το μοτέρ θα ουρλιάζει και εσύ θα είσαι σταματημένος...:p

kawazoyras
12/10/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
απλώς νομίζω ότι θα βελτιωθεί η ροπή του και δεν θα κρεμάει μεταξύ των αλλαγών ταχυτήτων.


το κρέμασμα στις αλλαγές, μήπως δε δίνεις αέρα στη προηγούμενη κ αργείς στην επόμενη.;;:wave2:

fonzareli
12/10/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αλλά, αν θέλεις κάπου να την φέρεις σε "αξιοπρεπή" επίπεδα, τότε παντού αλλού το μοτέρ θα ουρλιάζει και εσύ θα είσαι σταματημένος...:p

για εξήγησέ το λίγο αυτό.
Εννοείς ότι το μοτερ θα έχει πολλές στροφές σε σχέση με την ταχύτητα (km/h) που θα έχω και γι αυτό θα ακούγεται πολύ;


Έλεγα το φέρω έτσι ώστε η τελική να πέσει 15% και να φτάσει ως εκεί που παραπάνω δεν πάω έτσι κι αλλιώς και αντίστοιχα να κερδίσω παντού σε τράβηγμα. Είμαι σε λάθος σκεπτικό;

OldMan
12/10/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Έλεγα το φέρω έτσι ώστε η τελική να πέσει 15% και να φτάσει ως εκεί που παραπάνω δεν πάω έτσι κι αλλιώς και αντίστοιχα να κερδίσω παντού σε τράβηγμα. Είμαι σε λάθος σκεπτικό;
Καθόλου ..

Είσαι σε λάθος προσπάθεια υλοποίησης, γιατί με ενα δόντι πίσω πρακτικά δεν θα δεις καμιά διαφορά...
(στο μηχανάκι σου, δυστυχώς, παίζουν ένα κάρο πράγματα ρόλο στο πως "αισθάνεσαι" την απόδοσή του - από την πίεση στα λάστιχα και αν έιναι καλά λαδωμένη η αλυσίδα μεχρι το αν έχεσες καλά το πρωί ..) :winka:

sniper
12/10/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καθόλου ..

Είσαι σε λάθος προσπάθεια υλοποίησης, γιατί με ενα δόντι πίσω πρακτικά δεν θα δεις καμιά διαφορά...
...

"Δοκίμασε" με -1 μπροστά ή +3 πίσω..

Πολύ όμορφο μοτοσακό πάντως :beer:

OldMan
12/10/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
"Δοκίμασε" με -1 μπροστά ή +3 πίσω..
Ας το κάνει με -1 μπροστά που είναι και πιο φτηνά και δεν χρειάζεται αλλαγή αλυσίδας, αρκεί να μην είναι κάτω από 13 δόντια αυτό που θα βάλει...

(αλλά θα "σκάσει" το μοτερ ρε σύντροφε..) :winka:

fonzareli
12/10/2011, 12:39
γιατί να σκάσει;

Αν πχ αλλάζω και πάλι από 1η σε 2η στις 7000 στροφές (φυσικά με λιγότερα km/h από ότι τώρα) το μοτερ δεν θα ανεβάζει πολύ πιο εύκολα και πιο ξεκούραστα τις στροφές ως εκεί;

OldMan
12/10/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
γιατί να σκάσει;
Γιατί θα βαρεθείς να χορεύεις κλακέτες, είπαμεεεε...

DrBig
12/10/2011, 12:46
-1 δοντι μπροστα για αρχη και βλεπεις!

sniper
12/10/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
γιατί να σκάσει;

Αν πχ αλλάζω και πάλι από 1η σε 2η στις 7000 στροφές (φυσικά με λιγότερα km/h από ότι τώρα) το μοτερ δεν θα ανεβάζει πολύ πιο εύκολα και πιο ξεκούραστα τις στροφές ως εκεί;

Δλδ το 125 έχει μακρυές σχέσεις και λες να το κοντίνεις λιγάκι για να γίνει πιο πρόθυμο; :confused:

fonzareli
12/10/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ το 125 έχει μακρυές σχέσεις και λες να το κοντίνεις λιγάκι για να γίνει πιο πρόθυμο; :confused:

μπα, δεν έχει μακριές σχέσεις.

Η σκέψη μου είναι μόνο ότι αφού δεν ενδιαφέρομαι για πάνω από 100 km/h (στην πόλη κινούμαι) μήπως συμφέρει να "ρίξω" την τελική προς όφελος του τραβήγματος.

Τώρα όμως βάζω στο μυαλό μου την παράμετρο που σωστά λέει ο OldMan για ανάγκη συχνότερων αλλαγών ταχυτήτων.

sniper
12/10/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
μπα, δεν έχει μακριές σχέσεις.

Η σκέψη μου είναι μόνο ότι αφού δεν ενδιαφέρομαι για πάνω από 100 km/h (στην πόλη κινούμαι) μήπως συμφέρει να "ρίξω" την τελική προς όφελος του τραβήγματος.

Τώρα όμως βάζω στο μυαλό μου την παράμετρο που σωστά λέει ο OldMan για ανάγκη συχνότερων αλλαγών ταχυτήτων.


Θα κοντίνεις ήδη κοντές σχέσεις; :confused:

Με την αλλαγή του γραναζιού, πάρε κι ένα σετ δεξί αστράγαλου και αριστερού καρπού...

OldMan
12/10/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεξί αστράγαλου και αριστερού καρπού
HOREX έχει το παλικάρι ..?? :confused:

fonzareli
12/10/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα κοντίνεις ήδη κοντές σχέσεις; :confused:

Με την αλλαγή του γραναζιού, πάρε κι ένα σετ δεξί αστράγαλου και αριστερού καρπού...

δεξί αστράγαλου;; :confused:


εμ γι αυτό ρωτάω. Μήπως κάνω λάθος και τα χειροτερέψω τα πράματα.

OldMan
12/10/2011, 13:05
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κανονίστε μάγκες γιατί αν είναι σε συζήτηση για γραναζώματα να χρειαζόματσε ορθοπαιδικούς, θα μπλέξουμε...

TROOPER
12/10/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κανονίστε μάγκες γιατί αν είναι σε συζήτηση για γραναζώματα να χρειαζόματσε ορθοπαιδικούς, θα μπλέξουμε...

:lol: :lol: :lol:

OldMan
12/10/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:lol: :lol: :lol:
Γελάς κουφάλα γιατί μυρίστηκες πελάτη ... :smokin:

sniper
12/10/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
δεξί αστράγαλου;; :confused:


εμ γι αυτό ρωτάω. Μήπως κάνω λάθος και τα χειροτερέψω τα πράματα.

Αριστερού...

Το Tap Dance που είπε ο αρχιμάστορας..

TROOPER
12/10/2011, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γελάς κουφάλα γιατί μυρίστηκες πελάτη ... :smokin:

:blush: