PDA

View Full Version : Μπαταρία Gs-gtz 10s;;;;; Βρε ουστ απο δω...



thanos-music
13/10/2011, 14:00
Παιδες γεια σας.

Πριν απο καμια δεκαρια μερες, εμεινα απο τη μαμα μπαταρια με το CBF 1000, μετα απο 2,5 χρονια... και χωρις πολλα χιλιομετρα (9.500 km σε 2,5 χρονια).

Ως εδω ολα καλα και φυσιολογικα.

Ρωταω τον σουπερ αντιπροσωπο Σαρακακη για την τιμη της μαμα μπαταριας (Υuasa YTZ-10S) και μου λεει 130 €...

Ψαχνω λοιπον για κατι οικονομικοτερο αλλα οχι μαπα. Αλωστε η παραπανω τιμη ειναι η γνωστη Σαρακακικη...

Βρισκω μπαταρια GS-GTS-10S στα 70 € απο Κεσισογλου. Ο υπαλληλος ευγενεστατος μου λεει πως ειναι JAPAN και πως ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη απο τη μαμα, αλλα χωρις εγγυηση...

Το σκεφτομαι και λεω... μισα λεφτα... μπαταρια καλη ειναι... λες να χαλασει με τη μια;;;; Εδω βαζαμε παλια κατι τυχαιες και μας εβγαζαν 1-1,5 χρονο.

Την περνω, την παω στο μαστορα, τη φορτιζει και τη βαζω την αλλη μερα. Ολα σουπερ...

Σημερα μετα απο 10 μερες η μπαταρια νεκρη...

Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.

Παιδες δεν ξερω αν ειναι αστοχια υλικου - γκαντεμια ή η μπαταρια ειναι μαπα...

Παντως πηγα στν Κεσισογλου και τους ειπα: ΟΚ δεν εχει εγγυηση. Αλλα σε 10 μερες να βγει αχρηστη;;; ελεος ρε παιδια... καντε κατι... Ενοειται πως το μονο που προτειναν να κανουν ειναι να αγοραζα καινουργια με καλυτερη τιμη... 60 €...

Τους ζητηζα μηπως ειχαν ενα ζευγαρι καλωδια να βαλω μπρος και να φυγω... εψαξαν για κανα 10λεπτο και ... δυστυχως δεν ειχαν.... Να'ναι καλ ο περαστικος με το αυτοκινητο...

Απλα σας το αναφερω να μην την πατησει και καποιος αλλος σαν κι εμενα.

YΓ. Α!! JAPAN ειναι η μαρκα της μπαταριας. Η χωρα προελευσης TAIWAN. Αυτο δεν μου το ειπε ο ευγενεστατος υπαλληλος...

Παμε για αλλη...

SVX
13/10/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos-music
Παιδες γεια σας.

Πριν απο καμια δεκαρια μερες, εμεινα απο τη μαμα μπαταρια με το CBF 1000, μετα απο 2,5 χρονια... και χωρις πολλα χιλιομετρα (9.500 km σε 2,5 χρονια).

Ως εδω ολα καλα και φυσιολογικα.

Ρωταω τον σουπερ αντιπροσωπο Σαρακακη για την τιμη της μαμα μπαταριας (Υuasa YTZ-10S) και μου λεει 130 €...

Ψαχνω λοιπον για κατι οικονομικοτερο αλλα οχι μαπα. Αλωστε η παραπανω τιμη ειναι η γνωστη Σαρακακικη...

Βρισκω μπαταρια GS-GTS-10S στα 70 € απο Κεσισογλου. Ο υπαλληλος ευγενεστατος μου λεει πως ειναι JAPAN και πως ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη απο τη μαμα, αλλα χωρις εγγυηση...

Το σκεφτομαι και λεω... μισα λεφτα... μπαταρια καλη ειναι... λες να χαλασει με τη μια;;;; Εδω βαζαμε παλια κατι τυχαιες και μας εβγαζαν 1-1,5 χρονο.

Την περνω, την παω στο μαστορα, τη φορτιζει και τη βαζω την αλλη μερα. Ολα σουπερ...

Σημερα μετα απο 10 μερες η μπαταρια νεκρη...

Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.

Παιδες δεν ξερω αν ειναι αστοχια υλικου - γκαντεμια ή η μπαταρια ειναι μαπα...

Παντως πηγα στν Κεσισογλου και τους ειπα: ΟΚ δεν εχει εγγυηση. Αλλα σε 10 μερες να βγει αχρηστη;;; ελεος ρε παιδια... καντε κατι... Ενοειται πως το μονο που προτειναν να κανουν ειναι να αγοραζα καινουργια με καλυτερη τιμη... 60 €...

Τους ζητηζα μηπως ειχαν ενα ζευγαρι καλωδια να βαλω μπρος και να φυγω... εψαξαν για κανα 10λεπτο και ... δυστυχως δεν ειχαν.... Να'ναι καλ ο περαστικος με το αυτοκινητο...

Απλα σας το αναφερω να μην την πατησει και καποιος αλλος σαν κι εμενα.

YΓ. Α!! JAPAN ειναι η μαρκα της μπαταριας. Η χωρα προελευσης TAIWAN. Αυτο δεν μου το ειπε ο ευγενεστατος υπαλληλος...

Παμε για αλλη...





Εσυ ηθελες ποιοτητα Ιαπωνιας δηλαδη... αλλα σε τιμη Κινας....


και ο απατεωνας σε ξεγελασε .... ετσι ?

τελικα το "πελατης" στην χωρα αυτη θα καταντησει βρισια στο τελος.... :look:

stefanos
13/10/2011, 14:08
Μπαταρία japan στην Ελλάδα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

atzimpourdakas
13/10/2011, 14:23
Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.









Φίλε μου δε γνωρίζω και πολλά από τέτοια θέματα, ούτε θέλω να το παίξω μηχανικός απλά απαντάω γιατί είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα. Με τη μόνη διαφορά βέβαια ότι εγώ δεν άλλαξα μπαταρία.
Θα στα πω σύντομα για να συγκρίνεις.
Μια μέρα πάω να βάλω μπροστά και...τπτ.
Σκέφτηκα μπαταρία αλλά την είχα αλλάξει κανα μήνα πριν.Οπότε πάω στο μηχανικό, μετράει τι ρεύμα πάει στην μπαταρία.Και μου είπε ότι πάει πολύ λιγότερο από τι πρέπει(δε θυμάμαι ακριβώς τα volt αλλά νομίζω περίπου 8).
Μου λέει ότι υπάρχουν δύο πιθανότητες, ή ανορθωτής ή πηνία(για τα πηνία δεν ήθελα να ξέρω το ποσό που θα πλήρωνα).Μου αλλάζει τον ανορθωτή χωρίς να αλλάξω μπαταρία και όλα έφτιαξαν(τώρα είναι ένας χρόνος περίπου)
.Αυτά!

fantacid
13/10/2011, 14:28
απο το νομο εχεις 2 χρονια εγγυηση....

ψαξε σχετικα θρεντ στο μοτο.γρ

:wave2:

thanos-music
13/10/2011, 14:36
Φιλε SVX δεν ζηταω αλλα αντι αλλων...

Οταν μου λεει JAPAN, εγω δεν ειμαι ουτε μαγος αλλα ουτε υποχρεωμενος να κανω το μαγο και να φανταστω οτι η τιμη παραπεμπει σε TAIWAN.

Εξαλλου ο πωλητης πρεπει να ειναι σαφεστατος, γιατι ολοι οι πελατες δεν ειναι γνωστες ολων των θεματων...

Mηπως ομως και η μαμα μπαταρια απο Σαρακακη με 130 €υρωπουλα ειναι JAPAN; Ρωταω ετσι απο περιεργεια γιατι απ' οτι καταλαβα οι περισσοτερες ειναι TAIWAN, CHINA κλπ. Λεω μηπως με διπλασια τιμη παιρνεις JAPAN....;;;

stefanos
13/10/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos-music
Λεω μηπως με διπλασια τιμη παιρνεις JAPAN....;;;

Χλωμό έως πεθαμένο.
Και με τα ίδια χρήματα παίρνεις αρκετές κινέζικες να αλλάζεις.

sniper
13/10/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos-music
....

Mηπως ομως και η μαμα μπαταρια απο Σαρακακη με 130 €υρωπουλα ειναι JAPAN; ...


Πιθανώς όχι.. αλλά κυκλοφορούν YUASA made in Japan.. Στα ίδια περίπου €

Antonisss
13/10/2011, 15:17
Η ίδια YUASA από YAMAHA πρέπει να κάνει 105€ θαρρώ

SVX
13/10/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos-music


Εξαλλου ο πωλητης πρεπει να ειναι σαφεστατος, γιατι ολοι οι πελατες δεν ειναι γνωστες ολων των θεματων...



το θεμα το φλεγον ειναι πως ουτε ο πωλητης ειναι γνωστης του "πεδιου" του τις περισσοτερες φορες

vaska
13/10/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
απο το νομο εχεις 2 χρονια εγγυηση....

ψαξε σχετικα θρεντ στο μοτο.γρ

:wave2:

Το αυτό.


Πάντως παίζει πολλή παπάντζα με τα ηλεκτρολογικά, πρόσφατα σε φίλο είπαν για ένα BMW GS 800 4 μηνών που βραχυκύκλωσε μπαταρία, ότι δεν έχε εγγύηση. Η εγγύηση που δίνει λέει η BMW αφορά μόνο τη μοτοσυκλέτα και όχι τα ηλεκτρολογικά αναλώσιμα.

Σε δικιά μου ερώτηση αν η μηχανή αγοράστηκε κομμάτι κομμάτι ή ολόκληρη, η απάντηση μετά ειρωνικού μειδιάματος ήταν "φυσικά ολόκληρη".

-- Και τότε γιατί δίνετε την εγγύηση σε κομμάτια (στα φρύδια μου τι γράφετε στα κωλόχαρτά σας, ας φροντίσει η μαμά εταιρία να ελέγχει τους προμηθευτές της καλύτερα), θα λάβετε εξώδικο....


Η μπαταρία αλλάχτηκε στα πλαίσια της εγγύησης ( ο φίλος υπέγραψε και σχετικό έγγραφο της BMW) με μηδενικό κόστος.

Γνώμη μου, πίεσε λίγο την κατάσταση.

lamoun
13/10/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos-music
Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.

Την μπαταρία την μετράνε γεμάτη. Φόρτισέ την και μετά κάντε μετρήσεις...

sovaros_user
13/10/2011, 16:59
Καλα ρε φιλε, μια φορα βαζεις μπαταρια κ σκεφτοσουν την οικονομια... Πηγαινε βαλε μια BOSS απο αντιπροσωπεια στα 150 ευρω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :bigcry: :bigcry:


.
.
.
.
.
Εχεις εγγυηση η οποια (αν θυμαμαι καλα) βαραινει τον προμηθευτη (σου) της μπαταριας κ ΟΧΙ την εταιρια κατασκευης.
(το λεω για να σε προλαβω, σε περιπτωση που αρχισει τις... μαλακιες ο τυπας)


Α το ξεχασα :a19: στον τιτλο :a5:

SVX
13/10/2011, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Καλα ρε φιλε, μια φορα βαζεις μπαταρια κ σκεφτοσουν την οικονομια... Πηγαινε βαλε μια BOSS απο αντιπροσωπεια στα 150 ευρω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :bigcry: :bigcry:





Boss ειναι τα κΟΥστΟΥμια και τα αφτερσέήβζ.......


Bosch ειναι οι μπαταριες και ειναι τσαμπα λεφτα (στις μπαταριες αυτο-μοτο ειναι πατος )

η Bosh διαπρεπει σε αλλα προ'ι'οντα.......

faraway
13/10/2011, 17:14
Πώς είσαι σίγουρος πως φταίει η μπαταρία και όχι το σύστημα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου ??

Εγώ πάντως συνδυάζοντας στο μυαλό μου αυτά που είπες , δλδ πως η εργοστασιακή μπαταρία ψόφησε + πως και η καινούργια ψόφησε σε σύντομο χρονικό διάστημα , κατευθείαν θα κοίταζα τον ανορθωτή σε πρώτη φάση και σε δεύτερη τα πηνία .

+ ότι οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι όχι ύποπτες αλλά φωνάζουν !!!


:wave2:

thanos-music
13/10/2011, 17:20
Απο μια αποψη μπορει και να εχεις δικιο. Δε βαζεις μπαταρια καθε βδομαδα στη μηχανη, οποτε πας και τα σκας και καθαριζεις...

Απ'την αλλη ομως... οταν τα σκασεις εχεις πραγματι το κεφαλι σου ησυχο;;;;;;;

Τωρα πλεον που τα παντα κατασκευαζονται παντου και φτηνα, η απαντηση ειναι ΟΧΙ.

Γιατι πλεον παψαμε να πληρωνουμε παραπανω κερατιατικα μονο και μονο για τη φιρμα ή γιατι ο αντιπροσωπος απλα ετσι γουσταρει.

Δεν το εκανα λοιπον απο τσιγγουνια, αλλα για να μην πληρωσω το ναταβατζιλικι του καθε αντιπροσωπου, εμπορα, κερατα κλπ σ'αυτη τη χωρα...

Μακαρι σε ΟΛΑ τα πραγματα, να αγοραζες ο,τι πληρωνες... πραγμα που κατα τη γνωμη μου δεν ισχυει σε ΟΛΑ παρα μονο σε καποια...

thanos-music
13/10/2011, 17:27
Φιλε faraway η μηχανη ειναι στο συνεργειο προς εξακριβωση ολων των πιθανων αιτιων.

Η μαμα μπαταρια νομιζω οτι κρατησε και με το παραπανω (2,5 χρονια) για μοτοσυκλετα που δεν κυκλοφορουσε και πολυ αλλα ηταν παρκαρισμενη. Ετσι δεν ειναι;

Οσον αφορα το θεμα ανορθωτη ἠ δεν ξερω και γω τι, ο μηχανικος μου ειπε, πριν αγορασω καινουργια μπαταρια, να παω απο εκει για να ελεγξει το προβλημα, οποτε ο,τι νεοτερο θα το αναφερω προς πληροφορηση για ολους τους μοτο-συναδελφους.

MG-KTiNoS
13/10/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από atzimpourdakas
Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.









Φίλε μου δε γνωρίζω και πολλά από τέτοια θέματα, ούτε θέλω να το παίξω μηχανικός απλά απαντάω γιατί είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα. Με τη μόνη διαφορά βέβαια ότι εγώ δεν άλλαξα μπαταρία.
Θα στα πω σύντομα για να συγκρίνεις.
Μια μέρα πάω να βάλω μπροστά και...τπτ.
Σκέφτηκα μπαταρία αλλά την είχα αλλάξει κανα μήνα πριν.Οπότε πάω στο μηχανικό, μετράει τι ρεύμα πάει στην μπαταρία.Και μου είπε ότι πάει πολύ λιγότερο από τι πρέπει(δε θυμάμαι ακριβώς τα volt αλλά νομίζω περίπου 8).
Μου λέει ότι υπάρχουν δύο πιθανότητες, ή ανορθωτής ή πηνία(για τα πηνία δεν ήθελα να ξέρω το ποσό που θα πλήρωνα).Μου αλλάζει τον ανορθωτή χωρίς να αλλάξω μπαταρία και όλα έφτιαξαν(τώρα είναι ένας χρόνος περίπου)
.Αυτά!


Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Πώς είσαι σίγουρος πως φταίει η μπαταρία και όχι το σύστημα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου ??

Εγώ πάντως συνδυάζοντας στο μυαλό μου αυτά που είπες , δλδ πως η εργοστασιακή μπαταρία ψόφησε + πως και η καινούργια ψόφησε σε σύντομο χρονικό διάστημα , κατευθείαν θα κοίταζα τον ανορθωτή σε πρώτη φάση και σε δεύτερη τα πηνία .

+ ότι οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι όχι ύποπτες αλλά φωνάζουν !!!


:wave2:

Φωνάζουν ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ

georgio
13/10/2011, 17:54
Με ένα πρόχειρο search στο google βρίσκω μεγάλη διακύμανση στις τιμές για τον τύπο της μπαταρίας σου (για yuasa πάντα):
http://www.kiriazisbatteries.gr/full_product.php?prod_id=1296047755
http://www.automoto-eshop.gr/yuasa-maintenance-free-ytz10s-bs.html
http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=553

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, μήπως οι φθηνές είναι Yuasa made in Taiwan ενώ η ακριβή είναι made in Japan;



Αρχικά δημιουργήθηκε από atzimpourdakas
Πηγα στο μηχανικο και μου λεει πως φαινεται να φορτιζει απο τη λειτουργια της μηχανης, αλλα στο ρελαντι ειχε 8 Volt και με πολλες στροφες 10 Volt... δηλαδη ψοφια.
[...]


Από αυτά τα νούμερα ο μηχανικός σου είπε ότι το κύκλωμα φόρτισης δουλεύει καλά; Μάλλον πρέπει να ανοίξεις και άλλο ένα θέμα, αν ξέρουμε καλό μηχανικό για Honda στην περιοχή σου...



Υ.Γ.: επίσης τα εργοστάσια μοτοσυκλετών δεν φτιάχνουν μπαταρίες, ρουλεμάν κλπ τα παίρνουν από τρίτους προμηθευτές. Οπότε δεν έχει κανένα νόημα το "μαμά μπαταρία". Πας σε μαγαζί που πουλάει μπαταρίες και παίρνεις την Yuasa που έχει το μηχανάκι σου. Και είναι ίδια ακριβώς. Όπως δεν πας στη Honda για να πάρεις λάδι αλλά βάζεις Motul, Castrol ό,τι γουστάρει ο καθένας τελοσπάντων.

DrIoannis
13/10/2011, 17:54
Αν δεν έχει πρόβλημα η μηχανή σου και είχε η μπαταρία καλύπτεσαι αυτομάτως από εγγύηση 2 ετών.Αν σου κάνει τσιριμόνιες απευθύνσου στην Προστασία Καταναλωτών.Οτιδήποτε πουλιέται στην EU καλύπτεται από εγγύηση...

John Steed
13/10/2011, 18:31
:look:






































Ανορθωτής! :o































:look:

tifoso4ever
13/10/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Αν δεν έχει πρόβλημα η μηχανή σου και είχε η μπαταρία καλύπτεσαι αυτομάτως από εγγύηση 2 ετών.Αν σου κάνει τσιριμόνιες απευθύνσου στην Προστασία Καταναλωτών.Οτιδήποτε πουλιέται στην EU καλύπτεται από εγγύηση...

+1100...

Παραπανω απο 10 μερες θα κραταγε ακομα κι αν ηταν αλκαλικη ucar απο το περιπτερο...ΑΡΑ, ή ειναι ελαττωματικη απο κατασκευης, πραγμα που ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ απο εγγυηση 100%, ή θελεις ανορθωτη...Πραγμα πολυ πιθανο αφου εχεις χοντα...:D :cry:

Μια διευκρινιση περι χωρας κατασκευης, ΕΙΔΙΚΑ για τις μπαταριες...
ΟΛΕΣ οσες δινει η αντιπροσωπεια ειναι συνηθως made in Japan ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ υφισταται εκει εργοστασιο...YUASA υπαρχει ακομα, αρα οσες μπαταριες αγοραστουν απο την επισημη αντιπροσωπεια, ειναι γιαπωνεζικες, ειτε το πιστευετε ειτε οχι...Το εχω τσεκαρει πολλες φορες...
KAI TAIWAN να ειναι, ειναι παρα πολυ καλη, αρα μην τα βαφουμε μαυρα...Υπαρχει ακομα Yuasa Ταϋλανδης, Βιετναμ, Μακαο, Σιγγαπουρης και Κινας (CHINA) που ειναι και οι χειροτερες, αλλα και οι φτηνοτερες...Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλες απο αλλες χωρες, αλλα δεν εχω δει μεχρι τωρα...Για τις YUASA μιλαω παντα...
Eπισης υπαρχουν ΜΑΪΜΟΥ YUASA, που δεν εχουν καμμια σχεση με τις αυθεντικες, ακομα κι αν ειναι απο αυτες που γραφουν "made in china"!!!Δυστυχως ειναι αδυνατον να τις ξεχωρισεις με μια προχειρη / γρηγορη ματια, οποτε πολλοι την εχουν πατησει...

Προβιβαστηκα σε ειδικο μπαταριολογο?????:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

SVX
13/10/2011, 19:17
..απο τα λιγα φορουμ που μπαινεις να μιλησεις για ακριβη μπαταρια και σε στελνουν για πλεξουδα, ανορθωτη και μισο κιλο ασφαλειες... :bigcry: :smokin:

VASOS
23/10/2011, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πιθανώς όχι.. αλλά κυκλοφορούν YUASA made in Japan.. Στα ίδια περίπου €

Ισχύει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Antonisss
Η ίδια YUASA από YAMAHA πρέπει να κάνει 105€ θαρρώ

Ισχύει, έχει κόκκινη γραμματοσειρά (για να ξεχωρίζει?) και έρχεται ενεργοποιημένη από το εργοστάσιο. Την έχει βάλει ο αδελφός μου και είναι αστέρι μπαταρία.