PDA

View Full Version : Ασφάλεια



georgemark
13/10/2011, 19:18
Καλησπέρα σε όλους,

μέσα στο μήνα λήγουν τα συμβόλαια για την μηχανή και το αμάξι , εάν κάποιος από εδώ ασχολείται με ασφάλειες παρακαλώ να μου στείλει pm με προφορές όπως επίσης και καμία γνώμη για ασφαλιστικές .
Μέχρι τώρα είχα σαν ενδιάμεσο την sinco αλλά η anytime βλέπω ότι έχει αρκετές καλύψεις και τιμή κάτω του μέσου όρου.


Ευχαριστώ

Lioulios
13/10/2011, 19:48
Ερώτηση ...

Επειδή και εγώ βλέπω την σχετική διαφήμηση .

Mε την ένιτάιμ , αν εμπλακείς σε ατύχημα ,πού είναι ο ασφαλιστής σου ;

nikos_abel
13/10/2011, 19:52
Έρχεται εκπρόσωπος, μου έτυχε πέρυσι το καλοκαίρι.

Και έχει και οδική βοήθεια στις μηχανές.

amfiviogr
01/11/2011, 17:44
Καλησπέρα και από μένα!

Για αυτήν την anytime το πακέτο moto value που εμπεριέχει ασφάλεια κλοπής πυρκαγιάς και τα λοιπά ανέρχεται στο ποσό των 164 Ε το 6μηνο!!!

Το θέμα είναι όμως γνωρίζει κανένας αν είναι εντάξει αυτή η ασφαλιστική;;;

nikos_abel
01/11/2011, 19:18
Καλή είναι (όσον αφορά στο αυτοκίνητο τουλάχιστον)

crfouras
01/11/2011, 19:20
Εγω εχω anytime και ψαξιμο στο ψαξιμο, ανακαλυψα οτι ουσιαστικα ειναι θυγατρικη της Interamerican.........ποτε καλη θα ειναι δεν μπορει!!!!:p :p

Xrider
02/11/2011, 08:32
και εγω το ψαχνω για αυτοκινητο και μηχανη.
Αυτη που ειναι πιο φτηνη απο αυτες που εχω βρει ειναι η myDirect (την εχω ακουστα απο την Ιταλια)
Αυτη που θελω να δω γιατι ειχα ασφαλισμενο το αυτοκινητο στην Ιταλια ειναι η ΑΧΑ και ειναι πολυ καλη (απο εμπειρια στην Ιταλια)
Interlife.gr Η καλητερη τιμη!!!
Το μονο που δεν εχω βρει ακομα ειναι πως θα ασφαλησω την αλλη μηχανη με ξενες πινακιδες στην Ελλαδα :sick:

Viking
02/11/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ερώτηση ...

Επειδή και εγώ βλέπω την σχετική διαφήμηση .

Mε την ένιτάιμ , αν εμπλακείς σε ατύχημα ,πού είναι ο ασφαλιστής σου ;

ερωτηση: αν εμπλακείς σε ατύχημα , τι τον χρειάζεσαι τον ασφαλιστή σου?

supershitty
02/11/2011, 12:00
Παιδιά επειδή έχω την Anytime να σας πω την γνώμη μου.Είναι πολύ φθηνή,είναι της Interamerican και το πρόβλημα που αντιμετώπισα είχε να κάνει με την έλλειψη ασφαλιστή (γι΄αυτό και είναι και φθηνή).Αν σου κάτσει η στραβή θα τρέχεις εσύ και όχι ασφαλιστής.Και μιλάω γιά περίπτωση που και ήρθε εκπρόσωπος της εταιρίας στο τόπο του τρακαρίσματος και ο άλλος μου έκανε δήλωση (φιλική) και ο εμπειρογνόμονας ήρθε μετά από 2 μέρες.Πήρα τα λεφτά μετά από 1,5 μήνα με πολλά τηλέφωνα από εμένα.Απ'ότι κατάλαβα μαζεύεις εσύ ότι χρειάζεται τα στέλνεις και από εκεί και πέρα πάνε σε έναν διεκπαιρεωτή που περιμένει να φτάσει η σειρά σου και φέξε μου.Φανταστείτε η επιταγή μου είχε βγει και δεν με έπαιρναν τηλέφωνο,ίσα που άκουσα και ένα συγνώμη.Σε 10 μέρες λήγει και τους ενημέρωσα πως τη κόβω

Πανοπτικός
02/11/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από supershitty
Παιδιά επειδή έχω την Anytime να σας πω την γνώμη μου.Είναι πολύ φθηνή,είναι της Interamerican και το πρόβλημα που αντιμετώπισα είχε να κάνει με την έλλειψη ασφαλιστή (γι΄αυτό και είναι και φθηνή).Αν σου κάτσει η στραβή θα τρέχεις εσύ και όχι ασφαλιστής.Και μιλάω γιά περίπτωση που και ήρθε εκπρόσωπος της εταιρίας στο τόπο του τρακαρίσματος και ο άλλος μου έκανε δήλωση (φιλική) και ο εμπειρογνόμονας ήρθε μετά από 2 μέρες.Πήρα τα λεφτά μετά από 1,5 μήνα με πολλά τηλέφωνα από εμένα.Απ'ότι κατάλαβα μαζεύεις εσύ ότι χρειάζεται τα στέλνεις και από εκεί και πέρα πάνε σε έναν διεκπαιρεωτή που περιμένει να φτάσει η σειρά σου και φέξε μου.Φανταστείτε η επιταγή μου είχε βγει και δεν με έπαιρναν τηλέφωνο,ίσα που άκουσα και ένα συγνώμη.Σε 10 μέρες λήγει και τους ενημέρωσα πως τη κόβω


Ο χρονος που χρειαζεται για να συνεννοηθουν οι εταιριες, αφου δηλωθει η ζημια, ειναι 10 μερες max, (και αν δεν κανω λαθος υπαρχει σχετικος νομος), παιρνοντας 30 τηλεφωνα την ημερα δεν καταφερνεις κατι, και ασφαλιστη να ειχες το ιδιο θα ηταν.

Αφου ερθει ο εμπειρογνωμονας για φωτογραφιες, 1 τηλεφωνο κανεις κ σου δινουν τον αριθμο φακελου (πχ 1425), κ μεσα σε 10 μερες, εφ οσον υπαρχει θετικη δηλωση, ειναι υποχρεωμενη η εταιρια του αλλου οχηματος να απαντησει.
Μετα απο καμια εβδομαδα εισαι ετοιμος να περασεις να παρεις την επιταγη, απλο. :D

(εσυ τα λεφτα γιατι τα πηρες υστερα απο μηνες... περιεργο...) :confused:

fantacid
02/11/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Εγω εχω anytime και ψαξιμο στο ψαξιμο, ανακαλυψα οτι ουσιαστικα ειναι θυγατρικη της Interamerican.........ποτε καλη θα ειναι δεν μπορει!!!!:p :p

δε θελει κ πολυ ψαξιμο αυτο....
αν μπεις στη σελιδα το αναφερει ξεκαθαρα ...!
By interamerican
:D

supershitty
02/11/2011, 13:16
Ο χρονος που χρειαζεται για να συνεννοηθουν οι εταιριες, αφου δηλωθει η ζημια, ειναι 10 μερες max, (και αν δεν κανω λαθος υπαρχει σχετικος νομος), παιρνοντας 30 τηλεφωνα την ημερα δεν καταφερνεις κατι, και ασφαλιστη να ειχες το ιδιο θα ηταν. Αφου ερθει ο εμπειρογνωμονας για φωτογραφιες, 1 τηλεφωνο κανεις κ σου δινουν τον αριθμο φακελου (πχ 1425), κ μεσα σε 10 μερες, εφ οσον υπαρχει θετικη δηλωση, ειναι υποχρεωμενη η εταιρια του αλλου οχηματος να απαντησει. Μετα απο καμια εβδομαδα εισαι ετοιμος να περασεις να παρεις την επιταγη, απλο. (εσυ τα λεφτα γιατι τα πηρες υστερα απο μηνες... περιεργο...)


Δίκιο έχεις αλλά τώρα τι να σου πω?Αλλά πάλι,Παρασκευή με τράκαραν,Δευτέρα μεσημέρι πήγε ο εμπειρογνώμονας στο συνεργείο,δεν υπήρχε θέμα υπαιτιότητας δικιάς μου και πήρα τα λεφτά ενάμισυ μήνα μετά.Απλώς επειδή το έψαξα λίγο μετά,αυτό που μου είπε άνθρωπος της εταιρίας ήταν αυτολεξεί ¨Anytime έχεις,έμπλεξες".Και γιά να πω και την αλήθεια επειδή όπως και όλοι μας,είμαι πολύ σφιγμένος οικονομικά,ψηνώμουν να τη συνεχίσω αλλά επειδή κάηκα,είπα όχι.Μακάρι να ήμουν από τις εξαιρέσεις γιατί όντως είναι πολύ φτηνή

georgemark
02/11/2011, 13:26
Τελικά ασφαλίστηκα στην anytime , 208 ετήσια για τη μηχανή και 216 εξάμηνο για το αμάξι , αγορά με πιστωτική και δώρο 2 εκτυπωτές hp1000 για να εκτυπώσω τα έντυπα τα οποία μου τα απέστειλαν με mail.

brainstorm73
02/11/2011, 13:37
Παιδια εγω που πηρα το διπλωμα πριν ενα μηνα μαλλον θα με σκισουν ε?

Προχειρα που εκανα ενα υπολογισμο στη σελιδα της anytime τα ασφαλιστρα εξαμηνου,

για το fazer 600 εβγαινε στα 100€.....

Τσεκαρισα επειτα ομως το κουτακι ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ και τα 100 γιναν 150€......:mad:


Οποτε λεω να μην το ασφαλισω μιας και χειμωνιασε και να το κανω μια εξαμηνη κατα τον Μαιο.....

Πανοπτικός
02/11/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73



Οποτε λεω να μην το ασφαλισω μιας και χειμωνιασε και να το κανω μια εξαμηνη κατα τον Μαιο.....

Αν σκοπευεις να το κλειδωσεις καμια αποθηκη.. μην το ασφαλιζεις.

Καπου ακουσα οτι αν εισαι εντελως ανασφαλιστος πληρωνεις κατι παραπανω για ασφαλιση

BLiTzER
02/11/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Καπου ακουσα οτι αν εισαι εντελως ανασφαλιστος πληρωνεις κατι παραπανω για ασφαλιση

Χρεώνεσαι όχημα με ζημιές, όταν κάνεις ξανά συμβόλαιο. Δε δέχονται 0 bonus malus, ακόμα κι αν δεν είχες ποτέ σου ατύχημα. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε τελευταία φορά που ασφαλίστηκα.

brainstorm73
02/11/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Αν σκοπευεις να το κλειδωσεις καμια αποθηκη.. μην το ασφαλιζεις.

Καπου ακουσα οτι αν εισαι εντελως ανασφαλιστος πληρωνεις κατι παραπανω για ασφαλιση




Ε....αμα κανει καμια λιακαδα ολο και λεω να κανω καμια τσαρκα στα κλεφτα......αλλα 150€ για μια δυο τσαρκες δεν λεει να δωσω....

dmf
02/11/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Παιδια εγω που πηρα το διπλωμα πριν ενα μηνα μαλλον θα με σκισουν ε?

Προχειρα που εκανα ενα υπολογισμο στη σελιδα της anytime τα ασφαλιστρα εξαμηνου,

για το fazer 600 εβγαινε στα 100€.....

Τσεκαρισα επειτα ομως το κουτακι ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ και τα 100 γιναν 150€......:mad:


Οποτε λεω να μην το ασφαλισω μιας και χειμωνιασε και να το κανω μια εξαμηνη κατα τον Μαιο.....

Υπάρχει η επιλογή νέος οδηγός, και η επιλογή κάτω των 23 χρονών. Αν τα τσεκάρεις και τα δύο πάει στη διακοσάρα το εξάμηνο :sad:

brainstorm73
02/11/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Υπάρχει η επιλογή νέος οδηγός, και η επιλογή κάτω των 23 χρονών. Αν τα τσεκάρεις και τα δύο πάει στη διακοσάρα το εξάμηνο :sad:


Ευτυχως το κατω των 23 δεν χρειαζεται να το τσεκαρω.....:o

spiridaus
02/12/2011, 18:39
up γιατί θέλω να ανανεώσω ασφάλεια σε μοτο κ αυτοκίνητο άμεσα.
Τώρα έχω υδρόγειος και έχω μια προσφορά από Chαrtis στα 350 εξάμηνο και τα 2 μαζί , με τις βασικές όμως μόνο καλύψεις .
Καμιά πρόταση/ιδέα;

:beer:

ares_tz
02/12/2011, 20:05
Εμενα ο ασφαλιστης μου βρηκε την Ιντεραμερικαν για την μηχανη 600 κ.εκ. στα 130ευρω...ΟΧΙ ομως την anytime..