PDA

View Full Version : Προβλημα σε lc4



Gewrgakos
14/10/2011, 01:24
Καλησπερα παιδια ! Θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σε καποιο θεματακι που εχω με το lc4 μου! Σημερα λοιπον αποφασησα να αγορασω μια καινουργια βιδα (με τον μαγνητη την 19ρα ) γιατι ο προιγουμενος ιδιοκτιτης(πιο συγκεκριμενα ο μαστορας του υποθετω) την ειχε κανει ολοστογγυλη! το πρωτο sok ηταν οταν στο ταμιο την πληρωσα 30 eyro ! :winka: :winka: Ολα καλα μεχρι εκει! πηγα σπιτι μου και με το που λυνο την παλια ταπα (με τα χιλια ζορια) και αρχιζει να τρεχει το λαδι ακουω στον πατο του κουβα 5 -6 χτυπιματα ! Να πω την αληθεια ξεχαστικα για λιγο γιατι κοιτουσα το λαδι που ετρεχε και ηταν φουλ στα ρινισματα αλουμινιου (το ιδιο εγινε και στην προιγουμενη αλλαγη λαδιων) ! τεσπ παω να δω την ταπα κ ειχε μαζεψει πολυ μικρα ρινισματα σιδιρου (πρωτη ξενερα) ! μετα λοιπον ειπα να δω τι ηταν αυτος ο ηχος που ακουσα ,και εκει ηρθε η απολυτη ξενερα ! ηταν 5-6 κομματια σπασμενου σιδερου τα οποια ηταν σπασμενα τελειως ανωμια (το μεγαλυτερο πλησιαζει το μισο ποντο)! δλδ το ενα δεν συμπληρωνε το αλλο! Αυριο θα τ παω στο μηχανικο μου! Ολα τα παραπανω τα ρωτισα μηπως απο καποια προσωπικη σας εμπειρια με αποτρεψεται απο κατι που θα ακολουθισει ! Ελπιζω η ζημεια να μην με πεταξει κατω(χρηματικα παντα) !Ευχαριστω εκ τον προτερων !:beer: :beer: :beer:

Gewrgakos
14/10/2011, 02:10
Κατι επεπλεον που ξεχασα ! θα δημιουργισω προβλημα στο μηχανακι πηγαινοντας το στο μηχανικο με ηρεμο δουλεμα μιας και δεν εκανα εξαερωσει οταν αφερεσα τα λαδια η να το παω σβηστο ?

KaTaNaS
14/10/2011, 09:30
Πηγαινε τα κομματια που βρηκες στον μηχανικό μηπως καταλάβει απο που προέρχονται.

Την εξαερωση την κανουμε οταν συμπληρωνουμε λαδια, οχι οταν αδειαζουμε.

Δεν εκανε κανένα θόρυβο η μοτο κατα την λειτουργία της;

Gewrgakos
14/10/2011, 10:11
Ααα , ευχαριστω πολυ "Κατανα"για την πληροφορια( σε σχεση με την εξαερωση) ! Οχι δεν εκανε καποιο θορυβο ! Πηγα σημερα στο μηχανικο μου και μου ειπε πως ειναι απο καποιο σχετικα μικρο ρουλεμαν ! Απο τα κομματακια δεν μπορεσε να μου πει κατι παραπανω ! Τωρα απλα αναμενο αποτελεσματα ! Θα δειξει η νεκροψια :-/ ! Επισης κατι τελευταιο ! Τα μικρα ρινισματα αλουμινιου συνεχιζουν να κανουν βολτες μεσα στο λαδι :-/ απο τι μπορει να ειναι ? :uplate: :uplate: :beer:

OldMan
14/10/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
Τα μικρα ρινισματα αλουμινιου συνεχιζουν να κανουν βολτες μεσα στο λαδι :-/ απο τι μπορει να ειναι ?
Αυτά θα συνεχίσουν να κανουν βόλτες, αλλά δεν θα είναι τα ίδια (και δεν είναι αλουμινίου), αν κάθε φορά που αλλάζεις λάδια καθαρίζεις την μαγνητική βίδα...:winka:

Όσο για τα μεγάλα κομμάτια, αν δεν είναι ατσάλινα ΜΑΚΡΙΑ από τον συγκεκριμένο μηχανικό...:smokin:
(εκτός αν σου είπε για "φωλιές ρουλεμάν" και εσύ συγκράτησες μόνο την δευτερη λέξη...) :winka:

KaTaNaS
14/10/2011, 11:21
eisai αθηνα; και σε ποιον το πας;

Gewrgakos
14/10/2011, 13:42
Για να ειμαι ειληκρινεις μου ειπε ρουλεμαν πολυ ξεκαθαρα (απο τα κομματια που ειδε)! Τωρα θα δειξει μολις ληθει το μηχανακι ! Αν ειναι φωλιες? για ποσα λεφτα μιλαμε η επισκευη? Κατανα το παω σε μηχανικο στην χαλκιδα τ μηχανακι γιατι μενω προσωρινα εδω ! Δεν το εχω φερει το μηχανακι ακομα αθηνα ! Κ εδω χαλκιδα ο συγκεκριμενος μηχανικος ( φημολογηται) πως ειναι απο τους καλυτερους στα Ktm ! Τωρα θα δειξει το ολα πραγμα στο τελος ! :sick: :sick: :sick:

orion
14/10/2011, 15:06
Περαστικα :sick: Μικρα ρινισματα (λιγα ομως οχι βουνο πανω στη ταπα) ειναι φισιολογικα, μεγαλα κοματια ομως....... :sick: :sick: :sick:

Gewrgakos
14/10/2011, 15:26
Οντως οταν καθαρισα την ταπα ειχε ελαχιστα μικρα ρινισματα μαζεμενα τα οποια καθαρισα πανω απο αυτη ! Ειμαι της αποψης οτι το προσεχεις σε προσεχει ! Ας διoρθωσω οτι "βγει¨στο μηχανακι και μεσα απο την προσοχη μου ελπιζω να με βγαλει ασπροπροσωπο ! :beer: :beer:

KaTaNaS
14/10/2011, 16:19
ok, ο κοκομις .

στα υπόψιν, εχω κινητηρα 640 και κεφαλή high flow αθικτα αμφώτερα

Gewrgakos
14/10/2011, 20:20
Εγινε κατανα θα τ εχω στα υποψη μου ! Λοιπον η ζημεια προεκυψε απο ενα ρουλεμαν που βρησκεται στον αξονα κινησης (απο την αριστερη πλευρα οπως καθομαστε στο μηχανακι) ! Ο μαστορας μου εδειξε τα κομματια που εβγαλε απο μεσα ! Τωρα πλεον υπαρχουν 2 ενδεχομενα ! 1) να μπει κανονικα και συγκεκριμενα σφιχτα μεσα στην φωλια το καινουργιο ρουλεμαν (που θα ειναι απλα τελεια κατασταση) και 2) να εχει φαει την φωλια που απ οτι εκρινα δεν ειχε υποστει καποιο ιδιεταιρη φθορα ! Αν την εχει φαει τοτε η ζημεια ανερχεται στα 600 ευρο :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: και μετα απλα κλαιωωωωωω :-/ τεσπ ελπιζω για το καλυτερο πλεον !!!

Gewrgakos
15/10/2011, 10:57
Και ναι εφτασε η στιγμη να κλαψω !!!!!!! Φωλια ρουλεμαν λοιπον τ αποτελεσμα της ζημειας !!! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: Απο εδω και περα απλα ψαχνω 1) για (οσω μπορω φθηνες KTM παντα φλατζες απο e bay . Πηγα ρωτισα σε αντιπροσωπια και μου ειπαν 180 ευρο) 2) μεγαλυτερο καινουργιο ρουλεμαν και 3) ενα ψηλο μερως να φουσταρω :sick: :sick: :sick: παντως γκαντεμια ρε γαμωτο :bigcry: :bigcry: ουτε 1 μηνα δεν τ εχω τ μηχανκι :bigcry: :bigcry:

mars696
15/10/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
Και ναι εφτασε η στιγμη να κλαψω !!!!!!! Φωλια ρουλεμαν λοιπον τ αποτελεσμα της ζημειας !!! ..........

Μπορεις να στειλεις πμ με το ονομα του μαστορα?:beer:

ikarosk
15/10/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
ουτε 1 μηνα δεν τ εχω τ μηχανκι :bigcry: :bigcry: [/B]

Το μηχανάκι αγοράστηκε καινούριο????

Gewrgakos
15/10/2011, 13:11
Οχι το μηχανακι το πηρα μεταχειρισμενο με 25000 χλμ ! Σε πολυ καλη κατασταση ! Εγινε ελεγχος κανονικα πριν την αγορα ! Ηταν πολυ καλο απ οτι μ ειχαν πει ! Τεσπ το θεμα ειναι οτι τωρα πλεον το μοτερ θα ληθει για επισκευη !Αρα το χερι θα πιασει πατο στην τσεπη μου! :sick: :sick: :bigcry:

ikarosk
15/10/2011, 13:44
Καλό θα ήταν, όταν ανοιχτεί ο κινητήρας να ενημερώνεις για τα σχετικά, και με φωτό από τις πιθανές φθορές του κινητήρα. Τα ρουλεμάν δεν σπάνε για πλάκα. Ελπίζω να επισκευαστεί χωρίς να χρειάζεται αλλαγή του κάρτερ.

Gewrgakos
15/10/2011, 13:47
Λοιπον παιδια βρηκα καποιες φωτογραφιες απο καποιο ξενο forum που παρουσιαζουν πολυ καθαρα το σημειο που εχει την ζημεια το μηχανακι μου! δειτε : http://imageshack.us/photo/my-images/18/img14121.jpg/ Το σημειο (1) ειναι ο αξονας κινισης (που ισως χρειαστει να αλλαξω αν εχει φαγωθει στο σημειο που μπαινει το ρουλεμαν) αν μπορει καποιος να μου δωσει μαι τιμη η εστω πληροφοριακα ποσο εχει θα του ημουν υποχρεως :) :beer: ! Στο σημειο (2) εχουν δημιουργηθει 2 αυλακωματα οπως εχει και στην φωτο καποιο μικρα( μοιαζουν με τα αυλακωματα που κανει ο τορνος δλδ σταθερο σημειο και σχετικα επιφανειακο) θα ειναι μελλοντικα προβλημα αυτο? Στην επομενη φωτο που βρηκα : http://imageshack.us/photo/my-images/695/img14051y.jpg/ δειχνει πιο αναλυτικα το σημειο που με ενδιαφερει ! εχω ξεχωρισει καποια σημεια και εκει για να ρωτισα συγκεκριμενα πραγματα ! Στο σημειο (1) ειναι το ρουλεμαν που εσπασε ! Το σημειο (2) ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ! ακριβος εκει που ακουμπαει το βελος δλδ στην αρχη του ρουλεμαν διακρινω στο μηχανακι μου ενα αυλακωμα που ξεκινα απο εκει και καταληγη στο τελος της επιφανεις που ακουμπα(κατα μεσα) το ρουλεμαν ! Η ερωτιση εινια η εξης! Θα χρειαστει να αλλαξω τν αξονα αυτο η ετσι ειναι κανονικα?? ναι μεν δεν ειναι λιο μεσα οπως θα επρεπε να ειναι αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι δορθωνεται ! Επισης μου ειπε πως και η φωλια που εχει γινει οπως ο αξονας ( δλδ ολο χαρακιες) φτιαχνεται μονο που πρωτα πρεπει να βρει την τρυπα που περνα το λαδι γιατι καποιο κομματι απο τα γρεζια την εχει καλυψη! :hypnotize :sick: :sick: :sick: :uplate: :eyepop: Αυτο με ανυσηχισε αρκετα μπορω να πω! Τεσπ στο (3) σημειο δειχνω παλι το αυλακωμα που εχει γινει και σε εμενα και ειναι σχετικα ιδιο με αυτο ! Ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη για την κουραση που σας προκαλω με τις φλιαριες μου ! Θα ημουν κατα-υποχρεως αν με βοηθουσατε με τ προβλημα μου ! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Πολυμήχανος
15/10/2011, 14:52
Έχετε υπόψη σας, ότι το αλουμίνιο ΔΕΝ το τραβάει κανένας μαγνήτης.

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που λες αλουμίνιο στα λάδια, δεν είναι τπτ άλλο από υλικό τριβής των δίσκων του συμπλέκτη.

Καλή συνέχεια.

ADVENTURAZ
15/10/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
Για να ειμαι ειληκρινεις μου ειπε ρουλεμαν πολυ ξεκαθαρα (απο τα κομματια που ειδε)! Τωρα θα δειξει μολις ληθει το μηχανακι ! Αν ειναι φωλιες? για ποσα λεφτα μιλαμε η επισκευη? Κατανα το παω σε μηχανικο στην χαλκιδα τ μηχανακι γιατι μενω προσωρινα εδω ! Δεν το εχω φερει το μηχανακι ακομα αθηνα ! Κ εδω χαλκιδα ο συγκεκριμενος μηχανικος ( φημολογηται) πως ειναι απο τους καλυτερους στα Ktm ! Τωρα θα δειξει το ολα πραγμα στο τελος ! :sick: :sick: :sick:

Φιλε για ποιον μηχανικο μιλας αν επιτρεπεται ? σε ρωταω γιατι κι εγω απο Χαλκιδα ειμαι και τους γνωριζω ολους κι απ`την καλη κι απ`την αναποδη.
Ισως βοηθησει μια γνωμη παραπανω.

Gewrgakos
15/10/2011, 16:40
Μα δεν με φοβιζουν τα ρινισματα αλουμινου και ναι το ξερω οτι το αλουμινιο δν το τραβα ο μαγνητης !:uplate: :uplate: :uplate: αν εκανες το κοπο να δεις τις φωτο που ανεβασα πριν το αλουμινιο φιλε μου προερχεται απο την τριβγη καποιου γρεζιου με καποιο αλουμινενιο εξαρτημα ! Πλεον με ενδιαφερει η ζημεια απο το μηχανακι μου οχι τα ρινισματα αλουμινιου :sick: :sick: :sick: :beer:

Gewrgakos
15/10/2011, 16:40
θα σου στειλω πμ φιλε μου να σου πω :)

Πολυμήχανος
15/10/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
το ξερω οτι το αλουμινιο δν το τραβα ο μαγνητης. αν εκανες το κοπο να δεις τις φωτο που ανεβασα πριν

Δεν το έγραψα για εσένα αυτό με τον μαγνήτη. Για αυτούς που σου είπαν να καθαρίζεις την τάπα από τα ρινίσματα το είπα...

Οι φωτό από το imageshack για κάποιο λόγο δεν ανοίγουν, μου βγάζει This page cannot be found και να σου πω τν αλήθεια δεν το έψαξα γιατί.

Αν θες την γνώμη μου, αφού δεν έχει ανοιχθεί πλήρως το μοτέρ, να δει ο μηχανικός σου, τι είναι χαλασμένο, κακώς ασχολείσαι με forumoμαντεψιές του ενός και του άλλου, βασισμένες σε όχι ακριβείς περιγραφές. Τι περιμένεις στην τελική από αυτό, να μάθεις από το φορουμ τι είναι χαλασμένο και τι όχι;

Μόλις ανοιχθεί το μοτέρ, και έχει ο μηχανικός σου ΠΛΗΡΗ εικόνα, τότε αλλάζεις ότι έχει χαλάσει και θα έχεις ένα καλό μοτέρ.

Γνωμη μου πάντα, και πάλι σου εύχομαι καλή συνέχεια και σύντομα να είσαι με το μοτέρ σου και να χαίρεσαι τις βόλτες σου.

daz
15/10/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos
Λοιπον παιδια βρηκα καποιες φωτογραφιες απο καποιο ξενο forum που παρουσιαζουν πολυ καθαρα το σημειο που εχει την ζημεια το μηχανακι μου! δειτε : http://imageshack.us/photo/my-images/18/img14121.jpg/ Το σημειο (1) ειναι ο αξονας κινισης (που ισως χρειαστει να αλλαξω αν εχει φαγωθει στο σημειο που μπαινει το ρουλεμαν) αν μπορει καποιος να μου δωσει μαι τιμη η εστω πληροφοριακα ποσο εχει θα του ημουν υποχρεως :) :beer: ! Στο σημειο (2) εχουν δημιουργηθει 2 αυλακωματα οπως εχει και στην φωτο καποιο μικρα( μοιαζουν με τα αυλακωματα που κανει ο τορνος δλδ σταθερο σημειο και σχετικα επιφανειακο) θα ειναι μελλοντικα προβλημα αυτο? Στην επομενη φωτο που βρηκα : http://imageshack.us/photo/my-images/695/img14051y.jpg/ δειχνει πιο αναλυτικα το σημειο που με ενδιαφερει ! εχω ξεχωρισει καποια σημεια και εκει για να ρωτισα συγκεκριμενα πραγματα ! Στο σημειο (1) ειναι το ρουλεμαν που εσπασε ! Το σημειο (2) ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ! ακριβος εκει που ακουμπαει το βελος δλδ στην αρχη του ρουλεμαν διακρινω στο μηχανακι μου ενα αυλακωμα που ξεκινα απο εκει και καταληγη στο τελος της επιφανεις που ακουμπα(κατα μεσα) το ρουλεμαν ! Η ερωτιση εινια η εξης! Θα χρειαστει να αλλαξω τν αξονα αυτο η ετσι ειναι κανονικα?? ναι μεν δεν ειναι λιο μεσα οπως θα επρεπε να ειναι αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι δορθωνεται ! Επισης μου ειπε πως και η φωλια που εχει γινει οπως ο αξονας ( δλδ ολο χαρακιες) φτιαχνεται μονο που πρωτα πρεπει να βρει την τρυπα που περνα το λαδι γιατι καποιο κομματι απο τα γρεζια την εχει καλυψη! :hypnotize :sick: :sick: :sick: :uplate: :eyepop: Αυτο με ανυσηχισε αρκετα μπορω να πω! Τεσπ στο (3) σημειο δειχνω παλι το αυλακωμα που εχει γινει και σε εμενα και ειναι σχετικα ιδιο με αυτο ! Ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη για την κουραση που σας προκαλω με τις φλιαριες μου ! Θα ημουν κατα-υποχρεως αν με βοηθουσατε με τ προβλημα μου ! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


237931

daz
15/10/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gewrgakos



237932

Gewrgakos
15/10/2011, 17:38
Φιλε μου δεν περιμενω να μαντεψουν τα παιδια που γραφουν εδω τι προβλημα εχει το μηχανακι !! και ξαναλεω το προβλημα το γνωριζω ! Αν ειδες ρωτισα την τιμη πχ του αξονα κινησης που φενεται στην εικονα που εμφανισε ο daz και τον ευχαριστω πολυ !! :sick: επισης σε ευχαριστω παρα πολυ :) ευχομαι καλες βολτες και σε εσενα :) :beer: