PDA

View Full Version : Φόρτιση μπαταρίας ? Ερώτηση



papalife
14/10/2011, 15:34
Γίνεται να φορτίστη μπαταρία μηχανης μέσω καλωδίων συνδέοντας την με την μπαταρία του αυτοκινητου ή θα δούμε πυροτεχνήματα.
Μπαταρία μηχανής:MF, 12V, 7Ah
:confused: :confused:

nic mor
14/10/2011, 16:14
αν ειναι για να βαλεις μπροστα οκ δεν εχει προβλημα!!
μικρο το κακο!

papalife
14/10/2011, 18:20
Τι εννοεις αν ειναι να βάλεις μπροστά μονο ? Βασικα μονο για αυτό ειναι γιατι τώρα δεν δίνει η μπαταρία την απαραίτητη ισχύ για να πάρει μονη της λογω που έχει μείνει κάποιες μερες αθικτη. Ποιο ειναι το πρόβλημα ?

sapila racing
14/10/2011, 18:25
Αλλο να φορτίσεις την μπαταρία κι αλλο να του δώσεις ρεύμα για να παρει μπρος. :winka:

papalife
14/10/2011, 18:34
Σωστός ρεύμα θέλω να δώσω για να πάρει επειδή είχε μείνει άθικτη. Αρα μπορώ να το κάνω αυτό μεσω αυτοκινήτου

vaska
14/10/2011, 19:16
Μπορείς ακόμα και να μισο φορτίσεις σχεδόν άδεια μπαταρία από γεμάτη. Σκέψου τις μπαταρίες σαν δοχεία με νερό. Η γεμάτη είναι το δοχείο που είναι γεμάτο νερό και η άδεια είναι το δοχείο που δεν έχει καθόλου νερό. Αν τις συνδέσεις (πολύ χοντρά και με αρκετούς συμβιβασμούς όπως ρεύμα φόρτισης κλπ) μπορείς να έχεις δύο μπαταρίες μισογεμάτες.


Για να δώσεις ρεύμα για να ξεκινήσει ο κινητήρας, σαφώς και μπορείς να δώσεις από αυτοκίνητο ή ότι άλλο αρκεί να είναι 12βολτο.

DrBig
18/10/2011, 18:36
Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστο, αλλα το εχω ακουσει, οποτε το γραφω. Καλο ειναι 'λεει', να μην ειναι σε λειτουργια ο κινητηρας του αυτοκινητου οταν γινεται μεταγγιση ηλεκτρονιων, για προστασια των ηλεκτρονικων της μοτοσυκλετας.

Πανοπτικός
18/10/2011, 19:40
Να βαλεις μπρος μπαταρια μηχανης απο μπαταρια αυτοκινητου κανενα προβλημα, το αντιστροφο ομως :confused:

Νομιζω δεν της κανει καλο.

viper1
01/11/2011, 06:56
μην ειναι ειναι 6v μια απο της δυο μονο γιατι το επομενο που θα δεις θα ειναι ηλεκ/γος:smokin:

OldMan
01/11/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από viper1
μην ειναι ειναι 6v μια απο της δυο μονο γιατι το επομενο που θα δεις θα ειναι ηλεκ/γος:smokin:
Αν βρει αμάξι με 6βολτη, καλύτερα να δει κανένα ματσωμένο συλλέκτη..:winka:

peskandritsos
07/11/2011, 11:06
Για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, να ρωτήσω και εγώ άν ξέρετε πως λειτουργούν οι φορτιστές μπαταρίας και άν δίνουν περισότερη ζωή σε μια χρησιμοποιημένη μπαταρία?

Για να καταλάβετε τι εννοώ,
έχω 3 χρόνια την μπαταρία στην μηχανή και κινούμαι καθημερινά και σκέφτομαι (προληπτικά για να μη με αφήσει κανένα κρύο πρωινό), αντί για καινούργια μπαταρία να πάρω έναν φορτιστή.
Αξίζει???
Βρήκα έναν με 35,00 ευρώ.:beer:

Bowleno
07/11/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, να ρωτήσω και εγώ άν ξέρετε πως λειτουργούν οι φορτιστές μπαταρίας και άν δίνουν περισότερη ζωή σε μια χρησιμοποιημένη μπαταρία?

Για να καταλάβετε τι εννοώ,
έχω 3 χρόνια την μπαταρία στην μηχανή και κινούμαι καθημερινά και σκέφτομαι (προληπτικά για να μη με αφήσει κανένα κρύο πρωινό), αντί για καινούργια μπαταρία να πάρω έναν φορτιστή.
Αξίζει???
Βρήκα έναν με 35,00 ευρώ.:beer:


Εφόσον το κινείς καθημερινά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα, στο ER-5 μου κράτησε 5 χρόνια μέχρι που το έδωσα και αυτός που την πήρε ακόμα την ίδια έχει επάνω, σύνολο 7 χρόνια!
Ο φορτιστής χρειάζεται μόνο αν κινείς την μηχανή αραιά και που για να κρατάει σε φόρμα την μπαταρία, πράγμα που γίνεται από το ίδιο το μηχανάκι στην καθημερινή χρήση :winka:


(να φοβηθώ τον oldman τώρα η μετα; ) :look:

peskandritsos
08/11/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Εφόσον το κινείς καθημερινά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα, στο ER-5 μου κράτησε 5 χρόνια μέχρι που το έδωσα και αυτός που την πήρε ακόμα την ίδια έχει επάνω, σύνολο 7 χρόνια!
Ο φορτιστής χρειάζεται μόνο αν κινείς την μηχανή αραιά και που για να κρατάει σε φόρμα την μπαταρία, πράγμα που γίνεται από το ίδιο το μηχανάκι στην καθημερινή χρήση :winka:


(να φοβηθώ τον oldman τώρα η μετα; ) :look: Δεν είπα ότι έχω θέμα, απλά μήπως με αυτό τον τρόπο αυξάνει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας γιατί με το να κινήται λίγο κάθε μέρα δεν νομίζω ότι φορτίζεται πλήρως.

(ήρθε η ώρα να φοβηθείς τον oldman):look:

Komisths
03/02/2013, 13:57
Παιδιά γειά σε όλους.Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να κάνω κάποιες σχετικές ερωτήσεις.Κατ'αρχάς έμεινα απο μπαταρία και μάλιστα για 3η φορά σε ένα μήνα οπότε θα το επισπέυσω για καινούρια.Τέλος πάντων επειδή τη μηχανή τη χρειάζομαι αύριο θα πάω να τη φορτίσω.Από ό,τι διάβασα πιο πάνω γίνεται να φορτιστεί έστω για να πάρει μπρος από μπαταρία αυτοκινήτου.Πρώτον η μηχανή του αμαξιού καλό είναι να είναι σβηστή ή αναμμένη?Επίσης,επειδή τις άλλες φορές μου έμεινε κοντά στο σπίτι μου,με βοήθησε ένας μηχανικός και χρησιμοποίησε φορητό φορτιστή.Σύνδεσε μόνο τον ένα πόλο.Εγώ πρέπει να συνδέσω και τους 2? Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανατύχει και θέλω να είμαι σίγουρος ότι ειδικά το αμάξι δε θα πάθει κάτι καθώς δεν είναι δικό μου..

viper1
03/02/2013, 14:05
Πρωτα ψαξε βρες την αιτια που μενεις απο μπαταρια.ο μηχανικος αποκλειεται να συνεδεσε μονο τον ενα πολο (καπου θα επιασε την γειωση)και καλο ειναι το αυτοκινητο να δουλευει.στην χειροτερη να μεινει και το αυτοκινητο απο μπαταρια και θα χρειαστεις 2 νεες μπαταριες....

Komisths
03/02/2013, 14:10
Αν είναι να κινδυνέψει να μείνει και το αυτοκίνητο τότε άστο καλύτερα,δε θέλω σε καμιά περίπτωση να το διακινδυνέψω..Επίσης η αιτία είναι μάλλον ότι είναι παλία.Τη μηχανή την έχω 3.5 χρόνια χωρίς να αλλάξω τη μπαταρία και ο προηγούμενος δεν ξέρω πότε την είχε αλλάξει..

Komisths
03/02/2013, 14:51
Οπότε παιδιά να μην το επιχειρήσω με αυτοκίνητο? Μόνο με φορτιστή?

vaska
03/02/2013, 17:48
Σύνδεσε τις μπαταρίες με καλώδια, έχε το αυτοκίνητο να δουλεύει και όλα καλά. Προσοχή στα χρώματα των καλωδίων να μπούνε στα αντίστοιχα χρώματα των πόλων των μπαταριών.
:wave2:

Komisths
03/02/2013, 18:17
Ευχαριστώ πολύ..:beer: