PDA

View Full Version : Βοήθεια σε θέμα λογικής.



wizzy
01/09/2005, 13:38
Χτες το βράδυ είχα πάει βόλτα με ένα μέλος του forum στην Χαλκίδα. Κατα την επιστροφή μας το βράδυ, είπαμε να πάμε λίγο γρήγορα....
Όπως είναι λογικό, εαν είσαι στην αριστερή μεριά του δρόμου, και κάποιος έρχεται πιο γρήγορα απο εσένα, έχεις την υποχρέωση να κάνεις δεξιά για να περάσει ( λογικό ???? )

Τσου τσου τσου :nono: :nono: Οχι μόνο δεν πρέπει να κάνεις δεξιά, αλλα πρέπει να θέσεις και την ζωή ανθρώπων σε κίνδυνο ( ετσι πιστεύουν μερικοί )

Συγκεκριμένοι οδηγοί :a24: και ειδικότερα ενας ή μια :a21: , παρά τις κόρνες τα καντίλια και τα φώτα, δεν έλεγε να αλλάξει θέση :a31: θέτοντας εμάς σε άμεσο κίνδυνο και σε διαδικασίες νεύρων.

Όταν τελικά φτάσαμε, είπα να κάνω μια διατριβή στο θέμα.
Αποτέλεσμα ???

1. Μοιράζουν καρβέλια στα διόδια και εμείς προσπαθήσαμε να του πάρουμε την θέση ???? -------> Δεν έχουμε κατοχή πλέον.

2.Μήπως ο συγκεκριμένος οδηγός μαζι με την αγορά του αυτοκινήτου, αγόρασε και 15 χιλιόμετρα αριστερής λωρίδας της εθνικής οδού ???? ---------> Δεν έχω ακούσει τέτοια προσφορά

3.Μήπως ακολουθούσαμε τρένο ????? -------> Δεν είχαμε πιεί κατι

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τον λόγο. Εαν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει

n1k3man
01/09/2005, 13:48
τι ψαχνεις τωρα.. το θεμα ειναι απλο. κανεις δεξια [αρκετα γιατι μπορει να κανει και αυτος-η εκεινη τη στιγμη] και για λιγα δευτερολεπτα παρανομεις με μια προσπεραση απο δεξια.. μπαινοντας ξανα στην αριστερη μπορεις και να show him the finger! :a43:

end of story

stavrogin
01/09/2005, 13:49
Για ποσα χμ/ωρα μιλας.Εγω δεν επειμενω να τους πισω με σινιαλα να κανουν δεξια.
θεωρω πιο ασφαλες,εφοσον ειμαι με μηχανη στην εθνικη να κανω μια προσπεραση εστω και αντικανονικη αλλα με 30-40+ χμ/ωρα και να προσπερασω σε 2-3sec αφου βεβαια βεβαιωθω οτι αν αποφασισει να κινηθει δεξια και να με κλισει θα εχω περιθωρια αντιδρασης.Θεωρω πολυ επικινδινο να κολλησω πισω του,γιατι αν αποφασισει να κοψει αποτομα ταχητητα για να με τρομαξει,και το κανουν αυτο,θα την εχω πολυ ασχημα.

gtsiros
01/09/2005, 13:51
Δεν είσαι υποχρεωμένος να τον προσπεράσεις από αριστερά. Στον αυτοκινητόδρομο (ή σε άλλους δρόμους με περισσότερες από 1 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατέυθυνση) μπορείς να κινείσαι με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτόν που είναι αριστερά σου. Δηλαδή αν κινείσαι στη μεσαία λωρίδα με 120 χαώ και στην αριστερή κινείται ένας με 100χαω, τον περνας από δεξιά, αλλά αυτό δεν ονομάζεται προσπέραση.

Τώρα, αυτά που λες για καρβέλια, τρένα και αγορές ασφάλτου, δεν το καταλαβαίνω πως σου ήρθανε. Μήπως σου έχει λείψει γεύμα σε τρένο που πηγαίνει σε ιδιόκτητες ράγες; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

wizzy
01/09/2005, 13:52
Έγινε με περίπου 140-150 km/h.
Το θέμα είναι ο λόγος που δεν κάνει στην ακρη την στιγμή που μας έχει καταλάβει

wizzy
01/09/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Δεν είσαι υποχρεωμένος να τον προσπεράσεις από αριστερά. Στον αυτοκινητόδρομο (ή σε άλλους δρόμους με περισσότερες από 1 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατέυθυνση) μπορείς να κινείσαι με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτόν που είναι αριστερά σου. Δηλαδή αν κινείσαι στη μεσαία λωρίδα με 120 χαώ και στην αριστερή κινείται ένας με 100χαω, τον περνας από δεξιά, αλλά αυτό δεν ονομάζεται προσπέραση.

Τώρα, αυτά που λες για καρβέλια, τρένα και αγορές ασφάλτου, δεν το καταλαβαίνω πως σου ήρθανε. Μήπως σου έχει λείψει γεύμα σε τρένο που πηγαίνει σε ιδιόκτητες ράγες; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απλά δεν βρίσκω έναν σοβαρό λόγο :lol:

OldMan
01/09/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
κανεις δεξια και για λιγα δευτερολεπτα παρανομεις με μια προσπεραση απο δεξια..

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΔΕΝ παρανομείς καθόλου !!!

Όπως δεν παρανομεί και αυτός που είναι στην αριστερή λωρίδα και δεν πάει δεξιά για να προσπεράσεις !!!

Εκεί που κατά τον Κ.Ο.Κ. παρανομείς είναι όταν απαιτείς να προσπεράσεις με ταχύτητα μεγαλύτερη του επιτρεπόμενου ορίου...

:wave2: :wave2: :wave2:

n1k3man
01/09/2005, 13:59
ακομα καλυτερα δλδ! απλουστερη η λυση! σιγα μη καθεσαι απο πισω του προσπαθωντας να τον πεισεις να κανει δεξια.. ομορφα και ωραια ανοιγεις το γκαζι [εχεις αρκετο στο Ζ] και προσπερνας ΝΟΜΙΜΑ απο δεξια! κλπ, κλπ..

παντως υπαρχουν αρκετοι τετοιοι ζαβλακες και το διαπιστωσα για μια ακομα φορα που γυριζα αθηνα απο βολο τις προαλλες..

DoctorS
01/09/2005, 19:43
ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό για την δεξιά λωρίδα ότι δεν είναι παράνομη η προσπέραση...............:confused: :confused: :confused:

τσάμπα δηλαδή τόσο άγχος όλα αυτά τα χρόνια.....????

:D :D

sonic22
01/09/2005, 20:23
το "προσπερασμα απο δεξια" οδηγωντας σε δρομο με πολλες λοριδες ειναι εντελος νομιμο εφοσον δεν γινετε στην μια και δεν υπερβενεις το οριο (και εφοσων δεν υπαρχουν ειδικες πινακιδες για το ορια καθε λοριδας)




ποτε μα ποτε μην περνατε φορτηγο απο δεξια...

οι φορτηγατζιδες στον πρωτο πριεργο θοριβο αντιδρουν κανοντας δεξια... δεν ξερω γιατι...:confused: :confused:

micmic
01/09/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
οι φορτηγατζιδες στον πρωτο πριεργο θοριβο αντιδρουν κανοντας δεξια... δεν ξερω γιατι...:confused: :confused:

Μάλλον επειδή τρομάζουν μέσα στον ύπνο τους, πέφτουν προς τα δεξιά (αφού αριστερά είναι η πόρτα) και έτσι τραβάνε και το τιμόνι :rolleyes:

gtsiros
01/09/2005, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό για την δεξιά λωρίδα ότι δεν είναι παράνομη η προσπέραση...............:confused: :confused: :confused:

Πες μου σε παρακαλώ ότι κάνεις πλάκα και ότι το ήξερες ήδη αυτό... :cry:

javaneze
02/09/2005, 00:24
Wizzy να βαλω στοιχημα οτι οδηγουσε "Μερσεντε";
Γενικα τρωμε γειωμα σαν μηχανες ρε μαγκες... :confused: :mad:
Ας ηταν απο πισω του/της ενα Καγιεν και να αναβε τα προβολια και σου ελεγα εγω αν εκανε στην ακρη ...

Απλα σου λεει, τι θες ρε με το παπι εδω στα 150 μου? τραβα δεξια να κανεις οτι θες, εγω δεν κουνιεμαι... Και οποιος πει οτι δεν εχει βρεθει συνοδηγος σε οδηγο που εχει πεταξει παρομια ατακα, θα ειναι ψευτης ...


:wave2:
Νικολας+

akaposto
02/09/2005, 00:47
Λοιπόν το έχω,ο τύπος δεν πήγε δεξιά επιδή ήταν
αριστερός :eyepop:
πως να το κάνουμε δηλαδή,να πάμε κόντρα στα πιστεύω μας?
Να προδώσουμε τις αρχές μας?


α,και για να σας προλάβω,
ναι τελικά οι αριστεροί είναι πολλοί!!!!

johnpagr
02/09/2005, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Μάλλον επειδή τρομάζουν μέσα στον ύπνο τους, πέφτουν προς τα δεξιά (αφού αριστερά είναι η πόρτα) και έτσι τραβάνε και το τιμόνι :rolleyes:



:a18: :a20: :a23: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:



toulaxiston egrapses ......


kai malon exeis dikio ....

cityfly
02/09/2005, 10:49
εγώ ξέρω ότι η αριστερή λωρίσα στην εθνική είναι μόνο για προσπέρασματα


το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι απαγορεύεται να κινείσαι εκεί αν δεν προσπερνάς

Επίσης αν είσαι στην αριστερή και αντιληφθείς ότι κάποιος πάει πιο γρήγορα από σένα είσαι υποχρεωμένος να τον αφήσεις να περάσει είναι σαφής ο κοκ σε αυτό, το όριο δεν έχει καμία σημασία. Οφείλεις να τον αφήσεις να περάσει, αν είναι παράνομος ας τον γράψουν οι μπάτσοι

κοκ άρθρο 17 παράγραφος 7 δεν αναφέρεται πουθενά το όριο

επίσης στο άρθρο αυτό δεν αναφέρει πουθενά ότι επιτρέπεται το προσπέρασμα από δεξιά με εξαίρεση συγκεκριμένες περιπτώσεις και κύρια το να θέλει ο μπροστά να στρίψει αριστερά

διαβάστε μία το άρθρο 17

αυτός είναι ο κοκ (http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg249_9_1106902915.pdf)

και αυτές δύο πρόσφατες τροποποιήσεις μερικών άρθρων για τις σημάνσεις του τραμ και άλλα (εδώ είναι και το θέμα με τις δύο κατηγορίες διπλωμάτων για τη μηχανή)

1 (http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg249_10_1106903141.pdf)

2 (http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg249_12_1107428173.pdf)


τα λινκ αυτά είναι από το επίσημο σάιτ του υπουργείου μεταφορών άρα πρέπει να θεωρούνται αξιόπιστα

vader56
02/09/2005, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
Έγινε με περίπου 140-150 km/h.
Το θέμα είναι ο λόγος που δεν κάνει στην ακρη την στιγμή που μας έχει καταλάβει

γιατί ειναι

α. κομπλεξικός
β. μαλάκας
γ. άσχετος
δ. αφηρημένος
ε. νάνος
στ. έτοιμος να "ολοκληρωσει"
ζ. απασχολημένος με το κινητό του
η. πολύ κουρασμένος για να αλλάζει λουρίδες
θ. και πολύ γρήγορος
ι. όλα τα παραπάνω΄

πάντως για να δικαιολογήσουμε λίγο και τους αυτοκινητιστες, είναι πολύ δύσκολο για κάποιον ξένο με τις μηχανές να καταλάβει πόσο πιο γρηγορα και ευέλικτα μπορούμε να κινηθούμε.

Σου λέει.. πωωω που να πάω δεξια τώρα και να κόψω..

Επίσης δεν είναι τυχαίο που όταν έχει κίνηση η εθνική το ρεύμα με τη λιγότερη κίνηση είναι το δεξιό! Α ρε μαλάκες έλληνες που είμαστε..

bugsbunny
02/09/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ ξέρω ότι η αριστερή λωρίσα στην εθνική είναι μόνο για προσπέρασματα


το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι απαγορεύεται να κινείσαι εκεί αν δεν προσπερνάς

Επίσης αν είσαι στην αριστερή και αντιληφθείς ότι κάποιος πάει πιο γρήγορα από σένα είσαι υποχρεωμένος να τον αφήσεις να περάσει είναι σαφής ο κοκ σε αυτό, το όριο δεν έχει καμία σημασία. Οφείλεις να τον αφήσεις να περάσει, αν είναι παράνομος ας τον γράψουν οι μπάτσοι



Έτσι ακριβώς !

Όταν όμως ο άλλος είναι ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ:yuck: μην περιμένεις να κάνει στην άκρη, και δυστυχώς οι κομπλεξικοί δεν μας λείπουν….


:a31: :a31: :a31: :a31:

gtsiros
02/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ ξέρω ότι η αριστερή λωρίσα στην εθνική είναι μόνο για προσπέρασματα

Δεν το λες ολοκληρωμένα.

Επιτρέπεται να κινείσαι μόνο στη δεξιά λωρίδα. Αν δε μπορείς να κινηθείς σε αυτή, κινείσαι στη μεσαία. Αν δε μπορείς να κινηθείς σε αυτή, κινείσαι στην αριστερή. Δεν έχει νόημα η έννοια "προσπέρασμα" στον αυτοκινητόδρομο ρεεεε