PDA

View Full Version : μια κυριακη στην β. ευβοια 16-10-2011



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/10/2011, 13:01
εδω και μια ευδομαδα εχουμε κανονισει με τον κουνιαδο μου την γυναικα του και τον γιο τους να κανουμε τον γυρο της νοτιας ευβοιας με τα AX1.
σαββατο βραδυ βλεπουμε οτι θα εχει κατεγιδες και κατακατσικες οποτε το αλαζουμε και λεμε να παμε βοριο ευβοια απο ασφαλτο και να κανονισουμε αλλη μερα την εντουραδα.

ξεκιναμε λοιπων 4 AX1.
για την ακριβια εγω με το ΑΧ1
ο κουνιαδος μου με το δικο του ΑΧ1
Η μπαντζανακισαμου με το ΝΧ
και ο γιος τουσ με το δικο του ΑΧ1.
4 Χ 250cc ψευτοεντουρακια.
κυριακη 9 το πρωι μαζευομαστε εξω απο το σπιτη μου. τα συνεφα εχουν σκεπασει τον ουρανο για τα καλα.
ειμαστε ετοιμοι ρωταω.
ΝΑΙ φωναζουν ο γιαννης και η θεωνη. εεεεμμμ μαλον λεει ο μικρος ειστε σιγουροι οτι θελετε να παμε?
ρε απο ζυμαρι εισαι και φοβασε μην λιοσεις του λεει η μανα του... και ξεκιναμε....
στα μακντονατς που παμε για βενζινη χερεταμε 2-3 μοτοσκλετες μελη της λεσχης TDM που περιμενουν τουσ αλλους.

βαζουμε βενζινη και βουρ στον πατσα....εεεε στην βορειο ευβοια....
στην διαδρομη καποιες σταγονες μας καλοδεχονται φοναζοντας ΠΕΛΑΑΑΑΑΤΕΣ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥ.
αλλα εμεις δεν κολονουμε.
μετα την αρτακι η βροχα πεφτι στρεητ που λεει και το λαικο αζμα..
αρχιζουν τα στροφιλικια και αν και η βροχη πεφτει καταρακτοδος εχουν αναψει τα αιματα μεταξι του νεου και του πατερα του και κανουν κοντρες στην προσπαθεια τουσ να πιασουν τον γερουκαλη (εμενα) που εχει κανει ειδη διαφορα.
τα AX1 κινουνται πολυ γριγορα παρα την βροχη και παροτι εμεις οι βερεμενοι κινουμαστε γρηγορα η εκπληξη ερχεται απο την θεωνη που μας εχει παρει κατα ποδας αν και το NX ειναι κατα κατι τι πιο ασθενικο σε ηπποδυναμη.
στην κοριφη εχει πικνη ομιχλη οποτε οι ριθμοι προς απογοηρευση μας πεφτουν μια που η ορατοτητα δεν ειναι πανω απο 10 μετρα.
μολις περναμε την ομιχλη πιανει μια κατεγιδα που κανει τους δρομους να εχουν γηνει ποταμια.
ο νεος μας κανει σινιαλο να σταματισουμε μολις μπορουμε.
βρισκουμε ενα κιοσκι απο καποιον που πουλαει μαναβικη μαλων στην ακρι του δρομου και σταματαμε.
εχουν γεμισει τα παπουστια μου νερο λεει ο μικρος μισο να το αδιασω γιατι παγωσα..
το κρυο ειναι τσουχτερο και η βροχη δεν κοβη.
βρισκουμε κατι σακουλες του σουπερ μαρκετ και τις βαζει μεσα απο τις καλτσες για να μιν βρεχονται τα ποδια του...
ωρα για τσιγαρο να κοψει η βροχη. καποια στιγμη μετα απο ωρα ακουμε κατι σαν καικη στο ρελαντι να πλισιαζει.
μμμμ TDM με ακραποβιτς ειναι που παει σιγα σιγα λεω...
πραγματι μετα απο λιγο εμφανιζονται καμια 10ρια TDM να ανιφοριζουν.
αφου χερετιθηκαμε μετα απο λιγο ξεκινισαμε για αλεξιου.
εκει διπλα στα τζακι ξεχωρισαν οι μηχανοβοιοι απο τους ξενεροτους μηχανοβοιους.
ο γιαννης η θεωνη και ο μικρος εβγαλαν τα αδιαβροχα και τα μουσκεμενα ρουχα τους και τα απλοσαν να στεγνωσουν...
εγω απλος αφου εβγαλα τα αδιαβροχα και καθησα τελειος στεγνος να απολαυσο τον καφε μου.
τοσα χρωνια στης μηχανες ξερω πια πως πρεπει να ντινομε με τα αδιαβροχα για να μην περνανε νερα απο πουθενα...
ο γιρισμος ηταν πιο ευκολοσ απο το βουνο μια που απλα ειχε ενα ψιλοβροχι και βγικε ο καγκουρας απο μεσα μας...
στο υψος του σιριου ομως συνατησαμε παλι κατεγιδα που δεν μπορουσαμε να δουμε απο το νερο που επεφτε και στο υψος του οροπου ειχε και ενα ψιλοχαλαζακι ετσι για να μας κραταει ξιπινιους.
επιστροφι στο σπιτι μου που η κατερινα ειχε κανει αρνακι στην λαδοκολα και μπριντζολες στα καρβουνα.
εξω δεν το περιγραφο το θεμα γιατι θα βγει ακαταλληλο .... απλα σας λεω οτι εγηνε σφαγη....

GIXXERAKIAS
18/10/2011, 13:37
Aυτές είναι εκδρομές βαρβάτες!Μου θυμισες τις παπιόβολτοεκδρομες παλιά στο τεξας.....παντα τέτοια αλλά χωρίς βροχές πολλές!:beer: :beer: :beer: