PDA

View Full Version : Τελικά κάνει τίποτα ο συναγερμός ?



micmic
01/09/2005, 19:24
Συζητούσα προχθές με δυο φίλους χρόνια μηχανόβιους και έλεγαν ότι δεν πολυαξίζει να επενδύσει κανείς σε συναγερμό. Η λογική τους ηταν ότι αν έχεις δυο καλές αλυσίδες και λουκέτα και τα παραβιάσουν, ο συναγερμός δεν πρόκειται να τους σταματήσει. Εγώ διαφωνούσα από καθαρά θεωρητική άποψη. Λέω ότι δε μπορεί, ίσως να μη σταματήσει τα σαϊνια αλλά όσο να 'ναι κάποια κλεφτρόνια της σειράς θα τα τρομάξει. Οι φίλοι μου απ'την άλλη έλεγαν ότι τα κλεφτρόνια της σειράς θα κολλήσουν και σε μια Abus, δε χρειάζεται συναγερμός.


Εσείς τί λέτε ? Σας έχει γλιτωσει ποτέ ο συναγερμός από κλοπή ?

sonic22
01/09/2005, 19:33
οι φιλοι σου εν πολησ με βρισκουν συμφωνο...

ο συναγιαρμος ειναι για τα περιεργα πιτσιρικια αλλα και τους "ψιλικατζιδες" μακριχεριδες... εξαρτατε παντα απο την περιοχη...

κατα τα αλλα οι συναγιαρμοι σε μοτο ειναι μονο για να κανουν τους "μαστορους" μακριχεριδες να γελανε εν ωρα εργασιας...

το μονο ισοσ θετικο ειναι η τηλεηδοποιηση...

οχι ιδιαιτερα για να μην στο φανε αλλα για να ξερεις αν στην ρηξανε απο το σταντ

βοηθα και στην ψυχολογια καμια φορα... αλλα μετα απο οσα σου ειπα παει και αυτη η ψευδεσθηση...

m1ke
01/09/2005, 21:04
Κανένα μέτρο ασφαλείας δεν είναι επαρκές από μόνο του. Όσο περισσότερα χρησιμοποιείς τόσο μειώνεις τις πιθανότητες της κλοπής.

Ο συναγερμός μαζί με immobilazer είναι απαραίτητος αλλά όχι επαρκής.

gdevelek
01/09/2005, 21:12
Με την ευκαιρία, ξέρει κανείς αν ο Μ357 της ΜΕΤΑ έχει rolling codes;

Δεν βρήκα τίποτε σχετικο στο manual, έστειλα μήνυμα και στην ΜΕΤΑ και δεν πήρα απάντηση παρότι πέρασαν μερικές μέρες...

javaneze
01/09/2005, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Ο συναγερμός μαζί με immobilazer είναι απαραίτητος αλλά όχι επαρκής.
Ο συναγερμός μαζί με immobilazer και παρκιν σε γκαραζ, ειναι ο τελειως συνδιασμος;)
Οποτε εχεις τον συναγερμο για οπουδηποτε αλλου απο το γκαραζ. Ε τωρα αν πας για καφε, δε μπορει θα ακουστει...

Ο σερβισας μου παντως, εχει πει οτι δεν ειναι ευκολο καποιος να "κοψει" τον συναγερμο... Ο συναγερμος θα χτυπησει απλα θα προλαβουν να την φορτωσουν πριν προλαβεις να πεις κυμινο παρ'ολ που χτυπαει...:(

micmic
02/09/2005, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Με την ευκαιρία, ξέρει κανείς αν ο Μ357 της ΜΕΤΑ έχει rolling codes;

Σύμφωνα με αυτό (http://www.metasystem.it/car/eng/m357a_e_car.htm), έχει.


Πέρα από τη θεωρία, έχει τύχει σε κανέναν να σώσει ο συναγερμός τη μηχανή του ? Αποδεδειγμένα ?

Alexander
02/09/2005, 09:37
Τελικά το καλύτερο αντικλεπτικό είναι να αγοράσεις μοτοσυκλέτα που να είναι αδιάφορη στα κλεφτρόνια... ή να κυκλοφορείς με κανένα χρέπι...

m1ke
02/09/2005, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Σύμφωνα με αυτό (http://www.metasystem.it/car/eng/m357a_e_car.htm), έχει.


Πέρα από τη θεωρία, έχει τύχει σε κανέναν να σώσει ο συναγερμός τη μηχανή του ? Αποδεδειγμένα ?

Ναι, φίλος μου γλύτωσε το Pegaso. Τα λαμόγια αποσύνδεσαν την μπαταρία, αλλά ευτυχώς είχε backup-battery και βάρεσε, οπότε την κοπάνησαν.

Transalper_696
03/09/2005, 20:37
Εγω παντως γλυτωσα την δικια μου οταν εμενα Πειραια επειδη τσακωθηκα με μια πολυ πρωην μου και εφυγα απο το σπιτι.
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Παντως αν στην βαλουν στο ματι και στο κρεββατι σου να την εχεις θα στην παρουν.
Αλλα σιγουρα ενας καλος συναγερμος θα τους αποθαρυνει καπως, η εστω θα αποθαρυνει μερικους.
:beer: :beer: