PDA

View Full Version : Ψάχνω Fz6 - Τι να προσέξω



panagath
21/10/2011, 09:21
Γεια σας φίλοι. Ψάχνω για μηχανή 600cc και πρώτη επιλογή και πιο πιθανή είναι η FZ6 Naked του 04-06, ή S2 αν φτάσουν τα λεφτά, αλλά δύσκολο.

Μπορείτε να μου πείτε οι κάτοχοι γενικά τι να προσέξω? Που πάσχει αυτό το μοντέλο?

-Το 04-06 ήταν όλα με 98 άλογα έτσι?
-Στα 07+ πως βλέπω αν είναι 78 ή 98 άλογα?
-Το πρόβλημα με το TPS τι είναι? Πόσο κοστίζει η επισκευή του?
-Το περίφημο "κόκκινο" κλειδί για ποιο λόγο είναι? Πόσο σημαντικό είναι να το έχει ο ιδοκτήτης?
Αν δεν το έχει τι προβλήματα μπορεί να έχω? Δε μπορεί η YAMAHA να μου βγάλει άλλο? Με τι κόστος?

THEOD
21/10/2011, 09:36
Μέχρι το 07 όλα τα fz6 ήταν με 98 άλογα
όταν πρωτοβγήκε το s2 μάλλον για λόγους στοκ κυκλοφόρησε και ένα μοντέλο με 77 άλογα το οποίο ξαναγίνεται πανεύκολα 98 αφαιρώντας ή στραβώνοντας ένα λαμάκι στο στοπ του γκαζιού.
Για το TPS προφανώς δεν θα τίθεται θέμα. Όσα είχαν πρόβλημα αρχικά μιλάμε για (04-05 μοντέλα) θα το έχουν ήδη αλλάξει. Αν όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν. Ακόμα και στην περίπτωση που χρειαστεί η Yamaha είχε πεί ότι θα καλύπτει και εκτός εγγύησης το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Το κοκκινο κλειδί είναι σημαντικό γιατί αν χαθούν τα άλλα είναι το μόνο που μπορεί να ξεκλειδώσει το ιμομπιλάιζερ και με βάση αυτό να φτιαχτούν νέα κλειδιά.

Γενικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερα "ύποπτα" σημεία να ψαχτείς (μια ματιά στα ρουλεμάν τιμονιού μόνο) - το μηχανάκι είναι αλεξίσφαιρο. Κοιτάς ότι θα κοίταγες σε οποιοδήποτε μεταχείρω... :wave2:

panagath
21/10/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μέχρι το 07 όλα τα fz6 ήταν με 98 άλογα
όταν πρωτοβγήκε το s2 μάλλον για λόγους στοκ κυκλοφόρησε και ένα μοντέλο με 77 άλογα το οποίο ξαναγίνεται πανεύκολα 98 αφαιρώντας ή στραβώνοντας ένα λαμάκι στο στοπ του γκαζιού.
Για το TPS προφανώς δεν θα τίθεται θέμα. Όσα είχαν πρόβλημα αρχικά μιλάμε για (04-05 μοντέλα) θα το έχουν ήδη αλλάξει. Αν όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν. Ακόμα και στην περίπτωση που χρειαστεί η Yamaha είχε πεί ότι θα καλύπτει και εκτός εγγύησης το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Το κοκκινο κλειδί είναι σημαντικό γιατί αν χαθούν τα άλλα είναι το μόνο που μπορεί να ξεκλειδώσει το ιμομπιλάιζερ και με βάση αυτό να φτιαχτούν νέα κλειδιά.

Γενικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερα "ύποπτα" σημεία να ψαχτείς (μια ματιά στα ρουλεμάν τιμονιού μόνο) - το μηχανάκι είναι αλεξίσφαιρο. Κοιτάς ότι θα κοίταγες σε οποιοδήποτε μεταχείρω... :wave2:

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Το κόκκινο κλειδί αν δεν το έχει ο ιδιοκτήτης, μπορεί η YAMAHA σε περίπτωση ανάγκης να φτιάξει άλλο(φαντάζομαι με κάποιο μεγάλο κόστος)? Γιατί αν δε μπορεί, τότε να είμαι επιφυλακτικός σε μηχανή που δεν το έχει.

Αν κοιτάξω για το 07+, πως θα καταλάβω αν είναι το S2 ή το 78άλογα? Υπάρχει κάποιο σημάδι που να τα ξεχωρίζει?

jpag
21/10/2011, 10:02
αν δεν υπαρχει το κοκκινο κλειδη δεν ασχολεσαι αλλο με το μηχανακι το κοστος ειναι μεγαλο (αλλαζεις κλειδαρια και ιμομπιλαιζερ)
οτι σου πε ο Theod ποιο πανω ισχυει και να προσθεσω για το tps οτι αλλαζετε και εκτος εγγυησης
χωρις κοστος απο την Yamaha αφου υπαρχει ανακληση και στα παραεισαγωγης μοντελα

panagath
21/10/2011, 10:26
Thanks guys. Οπότε τώρα όποιο FZ6 βλέπω θα ρωτάει για το κόκκινο κλειδί. Αλλιώς τον χαιρετάω!

Είχα πάει πριν λίγες μέρες να δω ένα και ενώ στο τηλέφωνο ο τύπος έλεγε ότι δεν έχει ούτε γρατζουνιά και έχει και ABS, τελικά δεν είχε ABS και είχε σπάσει η βάση αριστερά που βιδώνει το υποπλαίσιο πάνω στο σκελετο (η τρύπα του σκελετού). Έλεος, τζάμπα έφτασα Πειραιά με το μπετόβλακα.

typhoon
23/10/2011, 11:13
Κλασικό πρόβλημα των 600αριών ήταν και είναι οι ασφάλειες στα παξιμάδια στο μπροστά γρανάζι κίνησης. Θα μου πεις τώρα πως να το κοιτάξεις.. Αν το πάτε σε μηχανικό πές του να βγάλει το προστατευτικό καπάκι και να ρίξει μια ματιά. Ειναι πρόβλημα επικίνδυνο και ακριβό, αν δε προληφθεί, αλλά επειδή οι περισσότεροι το ξέρανε το έχουν φροντίσει.

Ενα αλλο θεματάκι που διαβάζω συχνά πυκνά είναι κάποιες αρρυθμίες που κάνει το μηχανάκι συνήθως στα ψηλά και οφείλονται στο σβηστήρι(kill switch). Ελλατωματικό εκ του εργοστασίου πιθανώς, όσοι έχουν πρόβλημα απλά το καταργουν(αποσυνδέουν τα καλωδιά του) και το προβλημα δεν υφίσταται πλέον.

Επίσης πολλοί ιδιοκτητες έχουν κάνει την πατέντα να ανάβουν ταυτόχρονα και οι δυο οι προβολείς. Πολύ καλό, αν δεν το έχει να το κάνεις ο ίδιος δεν είναι δύσκολο.

Αναλόγως τα χλμ προσοχή δώσε στις αναρτήσεις, είναι που είναι μαλακές, έχουν την τάση να γίνονται σούπα ιδίως το μπροστινό. Διορθώνεται το πρόβλημα βέβαια, αλλά αν είναι να παζαρέψεις την τιμή.

Την παπατζιά ότι τα γιαμάχα έχουν εγκέφαλο και καταγράφουν αν η μοτο έχει πέσει μην την πιστεψεις, μηδενίζεται η ένδειξη πανέυκολα. Οπως επίσης και την άλλη την παπατζιά ότι και καλά στα ηλεκτρονικά κοντέρ δε γυρίζονται τα χλμ. Γυρίζονται και υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις αλλά χρειάζεται να λύσεις όλη τη μούρη.

Καλό ψάξιμο!

eagleye101
23/10/2011, 11:40
Απ'ο,τι εχω καταλαβει και απο αλλα ποστ σου, μαλλον εχεις κολλησει με το fazer, σωστα;

Ωραιο μηχανακι, και το εψαχνα κ εγω πριν ενα μηνα περιπου, αλλα τελικα κατεληξα στο gsr.

Δε θα συγκρινω ποιο μηχανακι ειναι καλυτερο, και τα δυο ειναι τουμπανα, ιδια κυβικα ιδια αλογα περιπου, γιαπωνεζικα μηχανακια, ξερεις τι να περιμενεις αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η διαφορα στη τιμη!

Το fazer παντα 500-1500 ευρω παραπανω!

Υπαρχει λογος;

Εκτος αν ειναι απλα κολλημνα οποτε παω πασο!

Το S2 για να το ξεχωρισεις, το γραφει πανω στο ντεποζιτο και στα πλαινα πλαστικα της σελας αν δεν κανω λαθος

panagath
23/10/2011, 14:53
Σκεφτόμουν και το gsr και το hornet. To hornet το απέκλισα λόγω καρμπυρατέρ. Τώρα ανάμεσα σε fazer και gsr , μου αρέσει περισσότερο εμφανησιακά το fazer (το γυμνό πάντα).
Βρήκα ένα πάρα πολύ καλό, πολύ προσεγμένο αλλά είναι πολύ ακριβό ρε γαμώτο. Αν μου ρίξει ελάχιστα την τιμή εκεί που μου φτάνουν τα λεφτά θα το πάρω.

Προς το παρών έχω και ένα θεματάκι με το καπάκι του φίλτρου λαδιού στο παπί και έχω τα νεύρα μου.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις στο τι να προσέξω. Ότι άλλο σκεφτείτε πείτε το plz!!

0ldb0y
23/10/2011, 15:23
Το κόκκινο κλειδί στα yamaha είναι πολύ σημαντικό
Αν δεν υπάρχει και χάσεις και τα δύο μαύρα κλειδιά τότε η yamaha σε πάει για αλλαγή κλειδαριάς, εγκεφάλου και immobilizer με κόστος γύρω στο χιλιάρικο!:cry:

Πρακτικά δηλαδή αν βρεις μηχανάκι με ένα μόνο κλειδί τότε είναι δύσκολα τα πράγματα!

Το καλό είναι ότι υπάρχει λύση! Υπάρχουν κλειδαράδες που με κανά 70άρι ευρώ μπορούν να σου φτιάξουν δεύτερο κλειδί από μαύρο και όχι από κόκκινο κλειδί.

Τέλος υπάρχει και λύση που βρήκα τυχαία στο car. Εγκέφαλος, κεραία και καινούριο σετ κλειδιών με 350 €. check (http://www.car.gr/parts/view/1669093/)

Άρα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα! Λύσεις υπάρχουν!:winka:

Αν δηλαδή βρεις κάποιο μηχανάκι, το τσεκάρεις σε μηχανικό ότι είναι καθαρό και η τιμή είναι καλή γνώμη μου είναι να μην κολλήσεις στο κόκκινο κλειδί.

BLACKGAS
23/10/2011, 16:06
Ότι σου είπε ο THEOD και επιπλέον τσέκαρε τα ηλεκτρικά γιατί διάφοροι για να φορεσουν συναγερμούς, xenon, να γεφυρώσουν για να ανάβουν και τα δυο φώτα κλπ έχουν κάνει διάφορες π@π@ριές!

typhoon
23/10/2011, 20:55
Για πες αν θες τι έχεις βρεί, μοντέλο χλμ , και πόσα ζητάει ο ιδιοκτήτης.
Πάντως παιδιά οι καιροί είναι δύσκολοι κι αν έχεις μετρητά στο χέρι, μπορείς να πετύχεις πολλά.
Αρκεί βέβαια κι ο άλλος να θέλει να πουλήσει κι όχι να βγάλει τα σπασμένα του και να ζητάει ότι να ναι.

Αν έχεις υπομονή κρατα το χρήμα και μέσα στο χειμώνα θα βρεθούν καλές ευκαιρίες έτσι όπως πανε τα πράματα.

Το gsr μια χαρά μηχανάκι είναι και θα το προτιμούσα(ή θα στο πρότεινα) αλλά ένα περιστατικό με ένα φίλο που χρειαστηκε ανταλλακτικά αντιπροσωπείας μ έκανε να αναθεωρήσω! Yamaha και πάλι Yamaha, σχεδόν το 80% των ανταλλακτικών είναι πάντα ετοιμοπαράδοτα!

panagath
23/10/2011, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Για πες αν θες τι έχεις βρεί, μοντέλο χλμ , και πόσα ζητάει ο ιδιοκτήτης.
Πάντως παιδιά οι καιροί είναι δύσκολοι κι αν έχεις μετρητά στο χέρι, μπορείς να πετύχεις πολλά.
Αρκεί βέβαια κι ο άλλος να θέλει να πουλήσει κι όχι να βγάλει τα σπασμένα του και να ζητάει ότι να ναι.

Αν έχεις υπομονή κρατα το χρήμα και μέσα στο χειμώνα θα βρεθούν καλές ευκαιρίες έτσι όπως πανε τα πράματα.

Το gsr μια χαρά μηχανάκι είναι και θα το προτιμούσα(ή θα στο πρότεινα) αλλά ένα περιστατικό με ένα φίλο που χρειαστηκε ανταλλακτικά αντιπροσωπείας μ έκανε να αναθεωρήσω! Yamaha και πάλι Yamaha, σχεδόν το 80% των ανταλλακτικών είναι πάντα ετοιμοπαράδοτα!

Έχω βρει πολλά είναι η αλήθεια, αλλά όλα κάτι έχουν. Ένα βρήκα πολύ καλό με 14000χλμ και γενικά πολύ καθαρό, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν πέφτει κάτω από 3400ευρώ!! :eyepop: :eyepop:
Πρότινα μέχρι 3200 αλλά δε δέχεται.

Μετρητά λεφτά θα δώσω, αλλά τόσα λεφτά δεν έχω να δώσω και ούτε θα τα έδινα αυτή την εποχή. Βρίσκω και με κάτω από 3000 αλλά δεν είναι άριστα. Είτε θα έχουν πέσει ή όλο κάτι έχουν. Και τα περισσότερα με 40000+ χλμ.

TROOPER
24/10/2011, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
.... Είτε θα έχουν πέσει ή όλο κάτι έχουν. Και τα περισσότερα με 40000+ χλμ.

ολα πεφτουν.το θεμα ειναι τι αποκομιζουν απο την πτωση.και κατι ακομα.οταν ο μεσος αναβατης κανει 10000 χλμ τον χρονο κατα μ.ο. και εσυ ζητας μηχανακι του 06...μαλλον αν βρεις με κατω απο 40000 καλο θα ειναι να εξετασεις το γιατι ειναι τα χλμ του λιγοτερα (χωρις να ειμαι απολυτος ε!) :winka:

RizlaPlusPlus
24/10/2011, 02:24
Κάτι που μου ειπαν εμενα οταν εψαχνα fazer (και πηρα), ειναι οτι τα κλειδια ερχονται 3 μαυρα και ενα κοκκινο. Το αγορασα απο οργανο της ταξης και μου ειπε πως εχει παιχτει κλοπη, οπου ο νεος ιδιοκτητης το αγορασε με 2 μαυρα κλειδια και του το ξαναπηραν επειδη ειχαν το 3ο. Το αναφερω σαν ιστορια, δε γνωριζω αν εχει νοημα/ισχυει...

lspiros
24/10/2011, 06:48
απ οτι καταλαβαινω εισαι κατασταλαγμενος,οποτε τα παρακατω ισως να μην εχουν καμια σημασια.

ημουν λοιπον κατοχος fz6 του γυμνου πορτοκαλι με μαυρη ριγα και πραγματικα εμφανισιακα ηταν πολυ εντυπωσιακο.εντυπωσιακα μικρες και οι μαζεμενες διαστασεις του.καλη οδικη συμπεριφορα χωρις να προβληματιζει πουθενα ακομα και το φτηνο μπροστινο του...
στα αρνητικα τωρα.το μοτερ χαμηλα ειναι απο τα πιο αδυναμα που εχω καβαλησει.οι καταβολες απο r6 δεν καλυφτηκαν απο το διαφορετικο φιλτροκουτι και αναφλεξη.για να αποδωσει θελει στροφες ψηλα.εκει ειναι πραγματικα γρηγορο και με ωραιο ηχο αλλα αναλογα αυξανεται και καταναλωση.
οι εξατμισεις καταλαμβανουν ζωτικο μηχανολογικο χωρο κατω απο την ουρα και ετσι ακομα και απλοι ελεγχοι εχουν μια καποια βαβουρα παραπανω.πχ η μπαταρια ειναι κατω απο το ρεζερβουαρ.οι εξατμισεις θερμαινουν αρκετα την ουρα ενω εχει παρατηρηθει στο γυμνο μοντελο οτι τα καυσαερια στροβιλιζοντε και μυριζουν τα ρουχα του συνεπιβατη.
αυτα τα ολιγα απο τη δικη μου εμπειρια,καλη αγορα σε οτι αποφασισεις:wave2:

George_M.
24/10/2011, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
απ οτι καταλαβαινω εισαι κατασταλαγμενος,οποτε τα παρακατω ισως να μην εχουν καμια σημασια.

ημουν λοιπον κατοχος fz6 του γυμνου πορτοκαλι με μαυρη ριγα και πραγματικα εμφανισιακα ηταν πολυ εντυπωσιακο.εντυπωσιακα μικρες και οι μαζεμενες διαστασεις του.καλη οδικη συμπεριφορα χωρις να προβληματιζει πουθενα ακομα και το φτηνο μπροστινο του...
στα αρνητικα τωρα.το μοτερ χαμηλα ειναι απο τα πιο αδυναμα που εχω καβαλησει.οι καταβολες απο r6 δεν καλυφτηκαν απο το διαφορετικο φιλτροκουτι και αναφλεξη.για να αποδωσει θελει στροφες ψηλα.εκει ειναι πραγματικα γρηγορο και με ωραιο ηχο αλλα αναλογα αυξανεται και καταναλωση.
οι εξατμισεις καταλαμβανουν ζωτικο μηχανολογικο χωρο κατω απο την ουρα και ετσι ακομα και απλοι ελεγχοι εχουν μια καποια βαβουρα παραπανω.πχ η μπαταρια ειναι κατω απο το ρεζερβουαρ.οι εξατμισεις θερμαινουν αρκετα την ουρα ενω εχει παρατηρηθει στο γυμνο μοντελο οτι τα καυσαερια στροβιλιζοντε και μυριζουν τα ρουχα του συνεπιβατη.
αυτα τα ολιγα απο τη δικη μου εμπειρια,καλη αγορα σε οτι αποφασισεις:wave2:

οχι μονο στο γυμνο Σπυρο αλλα κ σε αυτο με τα φαιρνγκ ο συνεπιβατης θυμιζει διχρονο...:beer:

panagath
24/10/2011, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Κάτι που μου ειπαν εμενα οταν εψαχνα fazer (και πηρα), ειναι οτι τα κλειδια ερχονται 3 μαυρα και ενα κοκκινο. Το αγορασα απο οργανο της ταξης και μου ειπε πως εχει παιχτει κλοπη, οπου ο νεος ιδιοκτητης το αγορασε με 2 μαυρα κλειδια και του το ξαναπηραν επειδη ειχαν το 3ο. Το αναφερω σαν ιστορια, δε γνωριζω αν εχει νοημα/ισχυει...

Σίγουρα είναι 3 τα κλειδια τα μαύρα? Έχω ακούσει για 2 μαύρα και ένα κόκκινο, όχι για 3 μαύρα κ 1 κόκκινο. Γενικά υπολογίζω 8000χλμ το χρόνο για το μέσο αναβάτη. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω βρει μια μηχανή με 15000 τα οποία φαίνονται πραγματικά. Σε αυτή τη μηχανή δε μπορώ να βρω κάτι που να πω ότι δε μου άρεσε, που μου έκατσε στο μάτι. Ούτε γρατζουνιά. Αλλα τα λεφτά είναι αρκετά πάνω από το max budget μου.

Τα λεφτά όμως πες κουτσά στραβά θα τα βρω. Το μεγάλο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ο πατέρας μου. Δε θέλει ούτε να το ακούει. Δε μου μιλάει καν. Μου λέει ότι με τα ίδια λεφτά θα πάρω αμάξι. Αλλα δεν καταλαβαίνει ότι στην Αθήνα δε με εξυπηρετεί το αμάξι. Μάλλον θα γίνει χαμός στην οικογένεια μιας και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω και άστον να λέει...και ότι γίνει :P:P

eagleye101
24/10/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
...δε μπορώ να βρω κάτι που να πω ότι δε μου άρεσε, που μου έκατσε στο μάτι. Ούτε γρατζουνιά. Αλλα τα λεφτά είναι αρκετά πάνω από το max budget μου.

... με τα ίδια λεφτά θα πάρω αμάξι. Αλλα δεν καταλαβαίνει ότι στην Αθήνα δε με εξυπηρετεί το αμάξι. Μάλλον θα γίνει χαμός στην οικογένεια μιας και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω και άστον να λέει...και ότι γίνει :P:P

α)Για πες, ποσο παει το μαλλι γι'αυτην που βρηκες;

β)Μεταξυ μας τωρα, ουτε το fz6 σε βολευει ιδιαιτερα στην Αθηνα!

Εγω το σκουτερακι το ειχα σκισει πραγματικα! Ουτε στην αποκατω γωνια δεν πηγαινα με τα ποδια! Τωρα με το gsr (το εχω απο τις 29 Σεπτεμβριου) να σου πω την αληθεια δυσκολευομαι λιγο, θελω να πιστευω πως ειναι μονο λογο του οτι δεν του εχω παρει τον αερα ακομα! Αλλα μονο το ξεπαρκαρισμα που σκεφτομαι να το βγαλω απο την πυλωτη για να παω δυο τετραγωνα πιο κατω λεω -ασε, θα περπατησω!

Μεχρι και το ποδηλατο εφτιαξα για να βγαινω στη γειτονια (ναι, σκεφτομαι και τα 7,8 λιτρα που καει στα 100!)

panagath
24/10/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
α)Για πες, ποσο παει το μαλλι γι'αυτην που βρηκες;

β)Μεταξυ μας τωρα, ουτε το fz6 σε βολευει ιδιαιτερα στην Αθηνα!

Εγω το σκουτερακι το ειχα σκισει πραγματικα! Ουτε στην αποκατω γωνια δεν πηγαινα με τα ποδια! Τωρα με το gsr (το εχω απο τις 29 Σεπτεμβριου) να σου πω την αληθεια δυσκολευομαι λιγο, θελω να πιστευω πως ειναι μονο λογο του οτι δεν του εχω παρει τον αερα ακομα! Αλλα μονο το ξεπαρκαρισμα που σκεφτομαι να το βγαλω απο την πυλωτη για να παω δυο τετραγωνα πιο κατω λεω -ασε, θα περπατησω!

Μεχρι και το ποδηλατο εφτιαξα για να βγαινω στη γειτονια (ναι, σκεφτομαι και τα 7,8 λιτρα που καει στα 100!)

Αυτό το πεντακάθαρο που βρήκα παίζει στα 3500ευρώ, αλλά εγώ πολύ δύσκολα μπορώ να περάσω τα 3000. 7,8 είναι πολλά είναι η αλήθεια. Αλλα και με το παπί 4 καίω τώρα τελευταία γιατί το πάω λίγο τέζα στην Κηφισίας.

Εντάξει παπί δε θα είναι, αλλα ούτε και αυτοκίνητο στο βόλεμα. Αλλά ελπίζω να το συνιθίσω εύκολα και να το κυκλοφορώ. Θέλω να βγαίνω για βόλτα και παραέξω.

RizlaPlusPlus
24/10/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Σίγουρα είναι 3 τα κλειδια τα μαύρα?

Οχι, 2 ειναι. Μολις το τσεκαρα. Ειμαι κιτρινος τυπος τελικα... :p


Για την ιστορια, το δικο μου μεσα στην Αθηνα το θεωρω παπι! Αν σου αρεσουν οι μοτοσυκλετες, μην το σκεφτεις καν για κατι πιο πρακτικο ... :wave2:

panagath
24/10/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Οχι, 2 ειναι. Μολις το τσεκαρα. Ειμαι κιτρινος τυπος τελικα... :p


Για την ιστορια, το δικο μου μεσα στην Αθηνα το θεωρω παπι! Αν σου αρεσουν οι μοτοσυκλετες, μην το σκεφτεις καν για κατι πιο πρακτικο ... :wave2:

OK. Οπότε απαιτώ από τον πωλητή 2 κλειδιά μαύρα και 1 κόκκινο..Αλλίως να το κρατήσει να το χαίρεται!! Μου αρέσουν φίλε πολύ, παλιά είχα τρέλα με τα αυτοκίνητα, αλλά από τότε που πήρα το παπί, μου αρέσει πολύ περισσότερο η οδήγηση στους 2 τροχούς!!!

Το μόνο βασικό πρόβλημα τώρα είναι πως θα το πάρει ο πατέρας μου, πως θα τον πείσω να μην είμαστε τσακωμένοι. Τα λεφτά που μου λέιπουν γι αυτή που θέλω, κουτσά στραβά θα τα βρω, ή αλλιώς θα πάρω κάποια πιο φτηνή.

RizlaPlusPlus
25/10/2011, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Μου αρέσουν φίλε πολύ, παλιά είχα τρέλα με τα αυτοκίνητα, αλλά από τότε που πήρα το παπί, μου αρέσει πολύ περισσότερο η οδήγηση στους 2 τροχούς!!!


Σχεδον ομοιοπαθης. Οσο για την οικογενεια, κανε κουβεντες ωριμες. Δειξε οτι δεν εχεις σκοπο να γινεις το ατυχημα με το διαλυμενο παλικαρι που ετυχε να δουν καποια στιγμη οδηγωντας. Και ισως να μην ξαγρυπνουν περιμενοντας να γυρισεις καθε βραδι. Να μεινουν ησυχοι παντως, δεν προκειται. Προσωπικη εμπειρια...

panagath
25/10/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Σχεδον ομοιοπαθης. Οσο για την οικογενεια, κανε κουβεντες ωριμες. Δειξε οτι δεν εχεις σκοπο να γινεις το ατυχημα με το διαλυμενο παλικαρι που ετυχε να δουν καποια στιγμη οδηγωντας. Και ισως να μην ξαγρυπνουν περιμενοντας να γυρισεις καθε βραδι. Να μεινουν ησυχοι παντως, δεν προκειται. Προσωπικη εμπειρια...

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, αλλά μάλλον δε θα το χρειαστώ το thread. Η αγορά της μηχανής όπως δείχνουν τα πράγματα αναβάλεται :( :( .

Το είπα χθες στον πατέρα μου και με το που άκουσε τα κυβικά ανέβασε πίεση και παραλίγο να τρέχουμε στο νοσοκομείο. Τον αναστάτωσα πολύ και τα πράγματα δεν είναι καλά.

Ένα όνειρο ήταν και τώρα που είχα την ευκαιρία να το κάνω πραγματικότητα, πάει και αυτό. :(

Σας ευχαριστώ όλους πάντως. :wave2: :wave2:

TROOPER
25/10/2011, 10:36
panagath αν θελησεις να ξανανοιξω το θρεντ πες το με ενα πμ.το κλειδωνω μια και αναφερεις οτι δεν θα το χρειαστεις το θρεντ πλεον.

:wave2:

TROOPER
04/11/2011, 10:31
με το καλο λοιπον...!

:beer: :beer:

panagath
04/11/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
με το καλο λοιπον...!

:beer: :beer: .

Thanks!! Το κακό είναι ότι η πεντακάθαρη που ειχα βρει πουλήθηκε :( . Οπότε τώρα είμαι πάλι στο ψάξιμο.

Επίσης ρε παιδιά, σε αυτό το μοντέλο... 40-45000χλμ είναι πολλά?? Εμένα μου φαίνονται πολλά. Πόσα θα βγάλει ακόμα?

TROOPER
04/11/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
.

Thanks!! Το κακό είναι ότι η πεντακάθαρη που ειχα βρει πουλήθηκε :( . Οπότε τώρα είμαι πάλι στο ψάξιμο.

Επίσης ρε παιδιά, σε αυτό το μοντέλο... 40-45000χλμ είναι πολλά?? Εμένα μου φαίνονται πολλά. Πόσα θα βγάλει ακόμα?

δεν ειναι πολλα.

nihristo
04/11/2011, 11:04
γενικώς οι κινητήρες αυτών των μηχανών είναι πολύ αξιόπιστοι. Έχω fz6n με 39000 χλμ, έχω δει μηχανάκια με 90000 χλμ και ήταν μια χαρά. Σε ότι αγοράσεις υπολόγισε και το κόστος γρανάζια αλυσίδα άμα χρειάζεται, όπως και λάστιχα! Και γενικώς να προτιμάς μοτοσυκλέτες όσο το δυνατόν εργοστασιακές, φίλτρα dynojet εξατμίσεις κλπ μπορεί να είναι κακός οιωνός..

TROOPER
04/11/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
.... Και γενικώς να προτιμάς μοτοσυκλέτες όσο το δυνατόν εργοστασιακές, φίλτρα dynojet εξατμίσεις κλπ μπορεί να είναι κακός οιωνός..

δεν ειναι απαραιτητο.:wave2:

panagath
04/11/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν ειναι απαραιτητο.:wave2:
Δεν είναι απαράιτητο αλλά είναι ένα δείγμα ότι έχει ζοριστεί λίγο παραπάνω ;).

RizlaPlusPlus
04/11/2011, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Δεν είναι απαράιτητο αλλά είναι ένα δείγμα ότι έχει ζοριστεί λίγο παραπάνω ;).

H οτι ειναι προσεγμενο λιγο παραπανω. Τα μυαλα του χρηστη ειναι που τον αναδεικνυουν σε μαρσιποφορο θηλαστικο, οχι τα περιφερειακα... ;)

DeusEx
04/11/2011, 17:02
Δυο λογια κ απο εμενα για το fazer αν σου ξαναζωντανεψει το ονειρο :p

Εχω το fz6 γυμνο 2005 μοντελο, το οποιο το πηρα καινουργιο.

Ειχε ελλατωματικο tps, το οποιο αλλαχτηκε επειτα απο ανακληση. (δεν παιζει ρολο η εγγυηση, και τωρα να πας, θα στο αλλαξουν)
Ακούστηκαν καποια τα οποια ειχαν χαλαρο μπροστινο παξιμαδι. (ενα σφιξιμο κ ολα οκ)
Εχει 2 μαυρα κλειδια και 1 κοκκινο. Αν δεν υπαρχει το κοκκινο, απλα δεν το αγοραζεις για κανενα λογο.
Εχει μαλακες αναρτησεις, ειδικα την μπροστινη. Αλλαξα ελατηρια κ λαδια με WP και εγινε σουπερ, με σχετικα χαμηλο κοστος, 150ε. Η πισω εχει ρυθμιζόμενη προφορτηση, οποτε παιζεις με ρυθμισεις.
Το μοτερ του ειναι ψιλοψοφιο στα χαμηλο-μεσαια, αλλα σκιζει στα ψηλα! R6 κινητηρας βλεπεις. Η λυση ειναι να βαλεις μικροτερο γραναζι. Εγω εβαλα 15αρι και τωρα αρπαζει απο χαμηλα!
Πολυ αξιοπιστος, δεν εχουν ακουστει προβληματα. Καμμια καδενα- τεντωτηρα καθε 60.000 χλμ και αυτο εαν χρειαστει.
Βολευει παντου, και στην πολη-κινηση, κ σε ταξιδι.
Τα χιλιομετρα που μπορει να βγαλει μην τα φοβάσαι. Αν ειναι προσεγμενο, βγαζει παρα παρα πολλα.
Το δικο μου εχει 110.000 χλμ, και απο ενα φιλαρακι μου του '04 εχει 150.000 χλμ, και πανε σαν καινουργια. Ουτε λαδια καινε, ουτε επεσε η αποδοση τους.
Ειναι λιγο μπουκωμενο, αλλα με ελευθερο φιλτρο και εξατμίσεις αναπνεει μια χαρα! Εγω του εβαλα bmc φιλτρο k leovince και ειμαι πολυ χαρουμενος.

Αυτα απο εμενα...

panagath
04/11/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δυο λογια κ απο εμενα για το fazer αν σου ξαναζωντανεψει το ονειρο :p

Εχω το fz6 γυμνο 2005 μοντελο, το οποιο το πηρα καινουργιο.

Ειχε ελλατωματικο tps, το οποιο αλλαχτηκε επειτα απο ανακληση. (δεν παιζει ρολο η εγγυηση, και τωρα να πας, θα στο αλλαξουν)
Ακούστηκαν καποια τα οποια ειχαν χαλαρο μπροστινο παξιμαδι. (ενα σφιξιμο κ ολα οκ)
Εχει 2 μαυρα κλειδια και 1 κοκκινο. Αν δεν υπαρχει το κοκκινο, απλα δεν το αγοραζεις για κανενα λογο.
Εχει μαλακες αναρτησεις, ειδικα την μπροστινη. Αλλαξα ελατηρια κ λαδια με WP και εγινε σουπερ, με σχετικα χαμηλο κοστος, 150ε. Η πισω εχει ρυθμιζόμενη προφορτηση, οποτε παιζεις με ρυθμισεις.
Το μοτερ του ειναι ψιλοψοφιο στα χαμηλο-μεσαια, αλλα σκιζει στα ψηλα! R6 κινητηρας βλεπεις. Η λυση ειναι να βαλεις μικροτερο γραναζι. Εγω εβαλα 15αρι και τωρα αρπαζει απο χαμηλα!
Πολυ αξιοπιστος, δεν εχουν ακουστει προβληματα. Καμμια καδενα- τεντωτηρα καθε 60.000 χλμ και αυτο εαν χρειαστει.
Βολευει παντου, και στην πολη-κινηση, κ σε ταξιδι.
Τα χιλιομετρα που μπορει να βγαλει μην τα φοβάσαι. Αν ειναι προσεγμενο, βγαζει παρα παρα πολλα.
Το δικο μου εχει 110.000 χλμ, και απο ενα φιλαρακι μου του '04 εχει 150.000 χλμ, και πανε σαν καινουργια. Ουτε λαδια καινε, ουτε επεσε η αποδοση τους.
Ειναι λιγο μπουκωμενο, αλλα με ελευθερο φιλτρο και εξατμίσεις αναπνεει μια χαρα! Εγω του εβαλα bmc φιλτρο k leovince και ειμαι πολυ χαρουμενος.

Αυτα απο εμενα...

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ενδείξεις. Ναι το όνειρο ζωντάνεψε πάλι μετά από αρκετές προσπάθειες.

-Αν πράγματι αντέχουν τόσα χλμ τότε μην φοβηθώ τόσο ένα που έχει 40+χλμ. Αλλά εσύ το πήρες καινούριο και το έχεις προσέξει. Στο μεταχειρισμένο δεν ξέρω πόσο προσεγμένο είναι.

-Για τις αναρτήσεις φαντάζομαι ότι η μετάβαση από το παπί στο fz6 θα μου πάρει πολύ χρόνο μέχρι να νοιώσω ότι είναι μαλακές!

-Το ότι είναι ψόφιο χαμηλά σημαίνει ότι καίει και λιγότερο εκεί??


Αξίζει καλύτερα ένα του 2005-6 με 20000χλμ ή ένα S2 του 7 με 40000χλμ στα ίδια λεφτα??

blueangel
04/11/2011, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath


Αξίζει καλύτερα ένα του 2005-6 με 20000χλμ ή ένα S2 του 7 με 40000χλμ στα ίδια λεφτα??

Ρε φιλαράκο στο είπε και ο τρούπης πρίν αλλά και άλλα παιδιά και συ συνεχίζεις και είσαι κολλημένος με τα χιλιόμετρα...Ξεκόλα από αυτό και κοίτα απλά αν η μηχανή δεν σου δείχνει άλλα προβλήματα που για το Fazer ειδικά δεν παίζει κάτι τέτοιο...
Εχω το μοντέλο του 05 με σήμερα κοντά στα 75000 χιλιόμετρα και όλα ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!!!Και σημειωτέον ότι το μωρό με ταξίδεψε μέχρι Nordkapp πέρσυ το καλοκαίρι!!!:smilea: :wave2:

panagath
04/11/2011, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Ρε φιλαράκο στο είπε και ο τρούπης πρίν αλλά και άλλα παιδιά και συ συνεχίζεις και είσαι κολλημένος με τα χιλιόμετρα...Ξεκόλα από αυτό και κοίτα απλά αν η μηχανή δεν σου δείχνει άλλα προβλήματα που για το Fazer ειδικά δεν παίζει κάτι τέτοιο...
Εχω το μοντέλο του 05 με σήμερα κοντά στα 75000 χιλιόμετρα και όλα ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!!!Και σημειωτέον ότι το μωρό με ταξίδεψε μέχρι Nordkapp πέρσυ το καλοκαίρι!!!:smilea: :wave2:

Οπότε ψάχνω κάτι που γενικά να είναι καθαρό!

Nordkapp!!!!!!!!! :) :) Σε πόσες μέρες το έκανες το ταξίδι?? :beer: :beer: :beer:

blueangel
04/11/2011, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Nordkapp!!!!!!!!! :) :) Σε πόσες μέρες το έκανες το ταξίδι?? :beer: :beer: :beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s&threadid=112258&highlight=nordkapp

Αμα δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά...:wave2:

RizlaPlusPlus
04/11/2011, 20:55
Απο απορια, μηχανικο που να τον εμπιστευεσαι εχεις;

TROOPER
05/11/2011, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
H οτι ειναι προσεγμενο λιγο παραπανω. Τα μυαλα του χρηστη ειναι που τον αναδεικνυουν σε μαρσιποφορο θηλαστικο, οχι τα περιφερειακα... ;)

+1000

panagath
05/11/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Απο απορια, μηχανικο που να τον εμπιστευεσαι εχεις;
Δυστυχώς δεν ξέρω προσωπικά κάποιον μηχανικό εδώ στην Αθήνα. Αλλά έχω φίλους με r6 , gsxr1000 που ξέρουν κάποιους.

RizlaPlusPlus
05/11/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Δυστυχώς δεν ξέρω προσωπικά κάποιον μηχανικό εδώ στην Αθήνα. Αλλά έχω φίλους με r6 , gsxr1000 που ξέρουν κάποιους.

Κάνε καμιά κίνηση και άρχισε τις επαφές με κάποιον. Είναι καλό να ψιλοεμπιστεύεσαι το μηχανικό που θα ελέγξει το μηχανάκι με 100 άλογα που έχεις σκοπό να καβαλάς για τα επόμενα κάποια χρόνια...

panagath
06/11/2011, 13:22
Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ πως ξεχωρίζω στα fz6 2007+ αν είναι S1 (78HP) ή S2 (98HP)??

Πολλοί από αυτούς που μου πουλάνε (ακόμα και τα παλιά) μου παίζουν ότι ο μαυρός κινητήρας είναι ο 98αρης αλλά νομίζω δεν ισχύει.

Κοιτάζω και τις 2007+ αλλά θέλω να μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι ο 98 ή ο 78 κινητήρας.

DeusEx
07/11/2011, 18:01
Τα χιλιομετρα δεν παιζουν ρολο. Ενα μηχανακι, οπως το δικο μου με 100.000+ χλμ που κανει αλλαγες καθε 5.000χλμ κ βαζει ποιοτικό παντα λαδι, ειναι καλυτερο μηχανικα απο ενα μηχανακι το οποιο μπορει να εχει κανει 20.000 χλμ κ να μην εχει αλλαξει λαδια ποτε.

Το μοτερ παντως θεωρειται αντικειμενικα απο τα πλεον αξιοπιστα... κοινως σκυλι. Απο το 2004 μεχρι σημερα ολα το ιδιο ακριβως μοτερ φορανε.

Παντα παιζει ενα ρισκο οταν περνεις ενα μεταχειρισμένο, γιαυτο κ χρειαζεσαι εναν καλο μηχανικο να στο τσεκαρει.
Εννοειται οτι στην προτιμηση μου θα ηταν τα πιο προσφατα μοντελα...
Αν εχεις τα φραγκα, θα σου ελεγα να κοιταξεις για κανενα 2007+ με ABS.

Γενικα, επειδη ρωτησες για την καταναλωση, μπορω να σου πω οτι οπου ειναι ψοφιο δεν τρωει σχεδον καθολου, ενω στα ψιλα που σκιζει, μπορει να σου καψει αρκετα...
(Για πχ. ιδιο ταξιδι Αθηνα-Πυργο, εχει τυχει να παω χαλαρα δικαβαλος κ φορτωμένος με ταχυτητες 120-140 και να με βγαλει με ενα ντεποζιτο. Εχει τυχει επισης το ιδιο ταξιδι να το κανω μονος μου κ χωρις πραγματα μαζι μου, και μεχρι την Πατρα να μου εχει χτυπησει ρεζερβα)

Με αλλα λογια οπως το πας, ζηταει... αμα δεν κανεις αποτομα ανοιγματα στο γκαζι κ δεν πηγαινεις ταπα, ειναι αρκετα οικονομικο για 98 αλογακια. (5,5 - 6 λιτρα στα 100 χλμ για ταξιδι χαλαρα μεχρι 120 χλμ/ωρα)

panagath
11/11/2011, 13:10
Παιδιά, επειδή αυτές τις μέρες αν τα βρω στα οικονομικά με έναν πωλητή και είναι σε όλα οκ μάλλον θα το πάρω το μοτόρι, θα ήθελα να ρωτήσω για το θέμα του συναγερμού.

Στο παπί εχω βάλει αυτόν www.ebay.com/itm/110741625139?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 και εδώ και ένα χρόνο και δουλεύει άψογα. Αν βάλω έναν ίδιο στο fazer θα έχω πρόβλημα? Αυτος συνδέεται directly πάνω στη μπαταρία με δική του ασφάλεια.

Ρεύμα δεν τραβάει πολύ. Το παπί μου δεν έχει και την καλύτερη μπαταρία και δεν την επηρεάζει.

Λεφτά για να βάλω scorpio/spyball κτλ δεν θα υπάρχει μια μετά την αγορα :(

panagath
15/11/2011, 18:44
Υπάρχει ένα γυμνό σε ένα μαγαζί το οποίο ενώ υποτίθεται ότι έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα ο πωλητής λέει ότι έχει αλλάξει αλυσίδα και έχει και γενικό σέρβις (δεν εχει φτάσει καν τα χιλιόμετρα για το μεγάλο σέρβις των 20000χλμ με αυτά που λέει) και τα χιλιόμετρα είναι πολύ λίγα για να αλλάχτηκε αλυσίδα.

Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι δεν ξέρει γιατί , αλλά μάλλον για να αλλαχτεί το γρανάζωμα. Ξέρουμε πόσα δόντια έχουν τα γρανάζια του εργοστασιακού του 2005? Τουλάχιστον του πίσω μιας και για να δω το μπροστά πρέπει να βγεί κάποιο καπάκι, σωστά?

DeusEx
16/11/2011, 09:18
Προσεχε το το συγκεκριμένο που λες.
Ενδεικτικά εγω έβγαλα 60,000 χλμ απο τα μαμα αλυσιδογραναζα (χωρις καγκουριες).
Δεν ξερω καποιον που να εχει αλλαξει κατω απο τις 40,000 παντως.

Για να αλλαχτει το γραναζωμα, αλλαζεις μονο το μπροστινο γραναζακι, απο 16 δοντια το κανεις 15, δεν αλλαζεις τα αλυσιδογραναζα (συνηθως). Εκτος αν πηρε το 520 conversion kit απο ebay, αλλα γιατι να δωσει 150-200ε αφου το γραναζακι μονο του κανει κανενα 10ευρω?
:rolleyes:

vasilis7
25/07/2012, 22:43
Καλησπέρα και από εμένα . Ψάχνω για fazer 600 και επιδι έχω βρει κάποια θέλω να ρωτήσω κάτι πόσο κοστίζει το σέρβις των 40.000χλμ και αν είναι φισιολογικο να χριαζεται αλλαγή η καμπάνα σε αυτά τα χλμ.ευχαριστω εκ των προτέρων

Νικος χρ.
26/07/2012, 06:12
κανα 100σταρικο περιπου ρυθμισμα βαλβιδες αν θελει μαζι με λαδακια και φιλτρο λαδιου αλλαγη μπουζι κανα 200αευρω. αν τα θελει ολα αυτα.οχι δεν ειναι φυσιολογικο κατι πεζει!

vasilis7
26/07/2012, 12:38
Σε περίπτωση αλλαγής της καμπανας για τι κόστος μιλάμε;;;;

Νικος χρ.
26/07/2012, 12:46
δεν ξερω φιλος παρε τηλ αντιπροσωπια και ρωτα. ποιος σου ειπε οτι ειναι καμπανα?

vasilis7
26/07/2012, 13:46
Ακούγεται και μου το είπε και ο ιδιοκτήτης που το εχει

Εχετλαίος
26/07/2012, 13:53
Ακούγεται και μου το είπε και ο ιδιοκτήτης που το εχει

Και εξακολουθείς να το θέλεις; Ξέρεις πόσα FZ6 πενάτα υπάρχουν;

desklit
26/07/2012, 13:53
τι μοντέλο ψάχνεις? το μπατζετ σου?

vasilis7
26/07/2012, 14:09
Έχω βρει ένα του 06 με 2500 € για αυτό ρωτάω

desklit
26/07/2012, 14:38
μέχρι πόσα λεφτά είσαι διαθετημένος να δώσεις?

θεωρητικά στα 20κ km ξεκινάς τον κύκλο των service από την αρχή, οπότε στα 40κ έχεις λάδια,φίλτρα αέρα-λαδιού,μπουζί,λάδια-τσιμούχες στο μπροστινό.

300+ τα παραπάνω και συνήθως γυρώ στα 40κ ζητάει και αλυσιδογράναζα (200-250e)

έχεις πάει ήδη στα 3000+ χωρίς λάστιχα και χωρίς τα παραπάνω που λες για καμπάνες κλπ...

H.A.Balafoutre
26/07/2012, 19:38
Όχι ρε παιδιά...τι καμπάνα...καμία σχέση...αν δεν πάει στα 80.000χλμ+ δεν πειράζεις κάν τους δίσκους συμπλέκτη...και σου λέει για καμπάνα...έλεος.

vasilis7
27/07/2012, 00:32
sry παιδες δικο μου το λαθος καδενα οχι καμπανα....... αργισα να απαντισω λογο δουλειας!

RizlaPlusPlus
27/07/2012, 01:02
Η καδενα θα βαραει παντα φιλε. Στο λεω ως κατοχος. Ειναι χαρακτηριστικό των fazer. Διαβασα διαφορα κατα καιρους για καλυτερα λαδια, αντιτριβικα, αντικαρκινικα, αντικεραυνικα και ενα ματσο ιστοριες που και καλα βελτιωνουν την κατασταση. Αποτελεσμα: Μου ειναι πλεον αδιαφορο, αφου δεν δημιουργει προβλημα. Μη σε αγχωνει καθολου!

vasilis7
27/07/2012, 01:17
σε ευχαριστω φιλε μου απλα επειδη μου ειπανε οτι στα 40.000χλμ θελει αλαγμα γιαυτο ρωταω.

Εχετλαίος
27/07/2012, 06:36
σε ευχαριστω φιλε μου απλα επειδη μου ειπανε οτι στα 40.000χλμ θελει αλαγμα γιαυτο ρωταω.

Άλλο πάλι και αυτό... Σε καρα άσχετους έπεσες. Κοίτα αλλού!

turrican
25/10/2012, 16:36
γειά σας, είναι κατά τι εκτός θέματος αυτό που ρωτάω, αλλά το κόκκινο κλειδί ισχύει και για τα παλιότερα fzs600; ισχύει ότι δεν έχουν immobilizer;
Ρωτάω γιατί ψάχνομαι να αγοράσω ένα, προς αντικατάσταση του πολυαγαπημένου cb400