PDA

View Full Version : Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Takata Dome
21/10/2011, 20:35
Είχα πεί για Χριστούγεννα οτι θα ξεκινούσα αλλά τελικά πρίν λίγο η μηχανή έφτασε σπίτι! Για φωτογραφιες,απο αυριο! Να σημειωσω απο τωρα οτι θα προχωραω πολυ αργα την ανακατασκευη γιατι ουτε εμπειρια εχω,ουτε πολυ χρονο αυτη την εποχη.Να περιμενετε επισης και πολλες ηλιθιες ερωτησεις γιατι δεν ξερω που παει τι και τι να κανω! :lol:

Λίγα πράγματα για της ιστορία της μηχανής:
Το συγκεκριμενο μοντελο αποτελει μια ειδικη εκδοση των γνωστων Honda XL.Είναι η πρώτη γενιά των Baja,με τον κωδικο MD22.Το αν εχει σχεση με τον αγωνα Baja 1000 η μηχανη αυτη,δεν το ξερω! Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχει εισαχθει επισημα στην Ευρωπη,και ο,τι υπαρχει εδω ειναι απο μεταχειρισμενα εκ Ιαπωνιας.Ετσι αγοραστηκε και η συγκεκριμενη,καπου στο 1989-1990.Σήμερα,ύστερα απο 16 περιπου χρόνια υπηρεσίας και 52000 χιλιόμετρα,αλλά και μια πενταετία παρακμής,ελπίζω να την φέρουμε πάλι σε καλή κατάσταση,για να ξεκινήσει έναν δέυτερο κύκλο ζωής!Το γεγονός ότι πλέον βλέπω λίγα Baja να υπάρχουν στη χώρα μας και μάλλον ελάχιστα MD22 δίνει και έναν ολίγο cult χαρακτήρα στη μηχανή αυτή.Ετσι το βλέπω εγώ τουλαχιστον!!!

Όποιος έχει κάποια παραπάνω στοιχεία για την μηχανή αυτή,θα ήθελα πολύ να τα μοιραστεί μαζί μου!

Για πλήρη τεχνικα χαρακτηριστικά,ανοίξτε google translate και πατήστε εδώ http://www.honda.co.jp/news/1987/2871120x.html

bikas
21/10/2011, 20:44
δεν πειράζει προχώρα συ και οι εμπειροπι μαζί σου.να κάνουμε κι εμεις λίγιο μπανιστηρι:beer: :beer: :beer: :beer:

lspiros
21/10/2011, 23:23
καλη αρχη,βγαζε φωτο το παραμικρο απο δυο φορες,οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...:wave2:

sv9cvk
21/10/2011, 23:28
Καλη αρχη...βγαζε φωτο οπως ειπε ο προηγουμενος :a26: ,αλλα και βαζε φωτο οπως λεω εγω ):p :D ;) :beer:

John Steed
21/10/2011, 23:50
Συγκινητική στιγμή! Φυσικά είμαστε μαζί σου με όποιο τρόπο χρειαστεί!


Να κάνεις το κόλπο με τα καρτελάκια και τη ζελατίνα και φυσικά να βγάλεις πολλές φωτό!



Καλή επιτυχία! :beer: :beer: :beer: :beer:



:wave2: :wave2:

Takata Dome
22/10/2011, 09:27
Πρέπει να βρώ κάμερα για τις φωτογραφίες,με το κινητό δε θα βγαίνει τίποτα καλά! Επίσης,μήπως ξέρει κανείς πού να βρώ manual? Έψαξα αλλα τίποτα! :(

sapila racing
22/10/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Πρέπει να βρώ κάμερα για τις φωτογραφίες,με το κινητό δε θα βγαίνει τίποτα καλά! Επίσης,μήπως ξέρει κανείς πού να βρώ manual? Έψαξα αλλα τίποτα! :(

Εχω το service manual για Honda XR250R 1996-2004, που εχει κατα βάση τον ίδιο κινητήρα με το δικό σου κι εκτός του κινητήρα μοιράζονται και πολλά άλλα. Ειναι βέβαια μεταγενέστερο, αλλά δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα αφού το Baja ηταν έκδοση μονο για Ιαπωνία κι εχει τον RFVC κινητήρα.
Αν το θέλεις στείλε με πμ το email σου να σου το στείλω. :)

Takata Dome
22/10/2011, 11:42
Μια απόπειρα πρωτης φωτογραφιας μέσω κινητού,ανέλπιστα καλά βγαίνει απο μακριά.Αλλα στα κοντινά δεν φαίνεται τίποτα :(

Τέλος πάντων,η μηχανή φαίνεται οτι θέλει δουλειά!


238203

John Steed
22/10/2011, 12:05
:a8: :a8:



Βλέπω έχεις το χώρο, άρα βουρ για λύσιμο! :beer:

daz
22/10/2011, 12:13
My Personal Favorite. :winka:


238209

Takata Dome
22/10/2011, 12:55
Βασικά λέω να ξεκινήσω με ένα γερό πλύσιμο.Απο τη λάσπη δεν ξεχωρίζω καν τις βίδες.Όταν με το καλό την πλύνω,απο που ξεκινάω? Κάθομαι και την κοιτάω σα χαζός :lol:

KostasV2
22/10/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Βασικά λέω να ξεκινήσω με ένα γερό πλύσιμο.Απο τη λάσπη δεν ξεχωρίζω καν τις βίδες.Όταν με το καλό την πλύνω,απο που ξεκινάω? Κάθομαι και την κοιτάω σα χαζός :lol:

Καλή επιτυχία με το project! Άλλαξε λάδι στο μοτέρ και δες αν παίρνει μπροστά. A, άδειασε και το μπολ του καρμπυρατέρ από την παλιά βενζίνη πρώτα...

John Steed
22/10/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Βασικά λέω να ξεκινήσω με ένα γερό πλύσιμο.Απο τη λάσπη δεν ξεχωρίζω καν τις βίδες.Όταν με το καλό την πλύνω,απο που ξεκινάω? Κάθομαι και την κοιτάω σα χαζός :lol:


Από τη σέλα, τα πλαστικά, τη σχάρα και το πίσω φτερό! Μετά προχωράς ντεπόζιτο φανάρια και μετά τα ξαναλέμε! :wave2:

universalgr1
22/10/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Από τη σέλα, τα πλαστικά, τη σχάρα και το πίσω φτερό! Μετά προχωράς ντεπόζιτο φανάρια και μετά τα ξαναλέμε! :wave2:


Το φιλτροκουτι... τελευταιο, ετσι???

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:



Καλη αρχη αδερφε!!!!

:beer:

John Steed
22/10/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Το φιλτροκουτι... τελευταιο, ετσι???

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:




Α να χαθείς.... :a26:







Γελοίε! :a13:


:lol: :lol:

tifoso4ever
22/10/2011, 16:14
ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ!!!!
Τι ανακατασκευη και τριχες, ενα πολυ καλο πλυσιμο, ενα σερβισακι και ειναι ετοιμο!:D


ΧΑ ΧΑ ΧΑ, Αντε, καλο κουραγιο!!!

Παντως, πλακα πλακα, δεν ειναι και σε ασχημη κατασταση...

:beer:

Takata Dome
22/10/2011, 16:39
Προβλήματα μέχρι στιγμής

1)Βενζίνη εχει αυτη που ειχε εδω και 1-2 χρονια,λαδι εχει,διακοπτης στο Run,μανιβελιά και...δεν παιρνει.Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα! Βάζω το κλειδί στην κλειδαριά:Μετα πρέπει να το γυρίσω προς τα δεξιά? Προσπαθώ αλλα μου αντιστέκεται το άτιμο,δεν θέλει να πάει εκεί.

2)Σπασμένη μανέτα συμπλέκτη,η μανέτα του φρένου δεν είναι συνδεδεμένη,το γκάζι έχει υπερβολικά μικρή διαδρομή άρα μάλλον έχει κολλήσει,ο ένας καθρέφτης λείπει,οι χούφτες δεν είναι πια μαζί μας,η ντίζα του ταχύμετρου μας έχει αφήσει χρόνους

3)Σκουριά πολλή στην εξάτμιση,σκουρία λιγότερη μεν,υπαρκτή δε στο πλαίσιο.Σπασμένα πίσω φλάς και τμήμα του πίσω φαναριού.

4)Και μια σφηκοφωλιά πίσω απο το καρμπυρατέρ :lol:

Gms
22/10/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Προβλήματα μέχρι στιγμής

1)Βενζίνη εχει αυτη που ειχε εδω και 1-2 χρονια,λαδι εχει,διακοπτης στο Run,μανιβελιά και...δεν παιρνει.Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα! Βάζω το κλειδί στην κλειδαριά:Μετα πρέπει να το γυρίσω προς τα δεξιά? Προσπαθώ αλλα μου αντιστέκεται το άτιμο,δεν θέλει να πάει εκεί.

2)Σπασμένη μανέτα συμπλέκτη,η μανέτα του φρένου δεν είναι συνδεδεμένη,το γκάζι έχει υπερβολικά μικρή διαδρομή άρα μάλλον έχει κολλήσει,ο ένας καθρέφτης λείπει,οι χούφτες δεν είναι πια μαζί μας,η ντίζα του ταχύμετρου μας έχει αφήσει χρόνους

3)Σκουριά πολλή στην εξάτμιση,σκουρία λιγότερη μεν,υπαρκτή δε στο πλαίσιο.Σπασμένα πίσω φλάς και τμήμα του πίσω φαναριού.

4)Και μια σφηκοφωλιά πίσω απο το καρμπυρατέρ :lol:

εχεις προσβαση στο φιλτροκουτι?αν ναι βγαλε το φιλτρο του αερα και ριξε μεσα στο καρμπ λιγη βενζινη και τραβα κανα 2 μανιβελιες να δεις αν θα "σκασει" αν δεν δεις φως θελει να αρχισεις να ψαχνεις δηλαδη να δεις αν ριχνει σπινθηρες το μπουζι και παει λεγωντας.αντε καλη επιτυχια :)

Takata Dome
22/10/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
εχεις προσβαση στο φιλτροκουτι?αν ναι βγαλε το φιλτρο του αερα και ριξε μεσα στο καρμπ λιγη βενζινη και τραβα κανα 2 μανιβελιες να δεις αν θα "σκασει" αν δεν δεις φως θελει να αρχισεις να ψαχνεις δηλαδη να δεις αν ριχνει σπινθηρες το μπουζι και παει λεγωντας.αντε καλη επιτυχια :)

Πριν το κανω αυτο να ρωτησω κατι αλλο: Πρεπει η μοτοσυκλετα να ειναι σε νεκρα για να παρει μπρος.Νομιζω την εχω βρει τη νεκρα,αλλα δεν εχω τον ελεγχο του συμπλεκτη γιατι η μανετα οπως ειπα,εχει σπασει.Μηπως αυτο φταιει? Επισης να πω οτι ο διακοπτης για να περναει βενζινη απο το τεποζιτο στο καρμπυρατερ ειναι ανοιχτος και το φιλτρο αερα ειναι καθαρο-σχετικα-.Απ'εξω απο τον κινητηρα,στο δεξι μερος,ειναι καλλυμενο με λαδι.Η μηχανη ειχε πεσει με αυτη τη μερια και σκεφτηκα μηπως εμεινε καιρο πεσμενη και περασε τιποτα λαδι εξω,γι'αυτο δεν το ανεφερα.Ομως τελικα,μηπως ειναι προβλημα στον κινητηρα,για παραδειγμα καμια καμμενη φλαντζα?

Gms
22/10/2011, 17:10
κοιτα αφου δεν εχει μανετα συμπλεκτη ναι πρεπει να ειναι στην νεκρα αλλα ετσι και αλλιως αν δεν ειναι στην νεκρα η μανιβελα δεν παει πουθενα.τεσπα για να δεις αν εχει νεκρα προσπαθησε να τσουλισεις την μηχανη αν δεν αντιμετοπισεις αντισταση τοτε ναι εισαι στην νεκρα.α κανε και μια προσπαθεια με την βανα της βενζινης στην ρεζερβα.

John Steed
22/10/2011, 17:22
Καταρχήν, άλλαξε τη βενζίνη, αυτή θα έχει γίνει τυρί τόσο καιρό! :lol:

Βεβαιώσου πως έχει αρκετό λάδι μέσα ο κινητήρας.

Μετά, πριν γυρίσεις τη μανιβέλα, βγάλε το μπουζί και ψέκασε μέσα λίγο wd-40. Βάλε το πίσω και είσαι οκ!

Εγώ θα σου έλεγα να καθαρίσεις και τα καρμπυρατέρ πριν τη βάλεις μπρος, μιας και είχε και τη σφηκοφωλιά δίπλα...

Gms
22/10/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Καταρχήν, άλλαξε τη βενζίνη, αυτή θα έχει γίνει τυρί τόσο καιρό! :lol:

Βεβαιώσου πως έχει αρκετό λάδι μέσα ο κινητήρας.

Μετά, πριν γυρίσεις τη μανιβέλα, βγάλε το μπουζί και ψέκασε μέσα λίγο wd-40. Βάλε το πίσω και είσαι οκ!

Εγώ θα σου έλεγα να καθαρίσεις και τα καρμπυρατέρ πριν τη βάλεις μπρος, μιας και είχε και τη σφηκοφωλιά δίπλα...

μα γιατι του λες ανακριβιες του παιδιου ολοι ξερουν οτι η βενζινη με τον καιρο γινεται μελι :cry:

KostasV2
22/10/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα!



Πες μας ότι κάνεις πλάκα... :eyepop:

Αν ΔΕΝ κάνεις πλάκα, ίσως θα 'πρεπε να ζτήσεις τη βοήθεια κάποιου πιό έμπειρου, πριν κάνεις ζημιά στον εαυτό σου ή στο μηχανάκι!

Takata Dome
22/10/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2
Πες μας ότι κάνεις πλάκα... :eyepop:

Αν ΔΕΝ κάνεις πλάκα, ίσως θα 'πρεπε να ζτήσεις τη βοήθεια κάποιου πιό έμπειρου, πριν κάνεις ζημιά στον εαυτό σου ή στο μηχανάκι!

Δεν κάνω πλάκα
Αλλα δεν είμαι και τόσο επικίνδυνος πιστεύω.Θεωρητικά,ξέρω διάφορα πράγματα απλά δεν τα εφάρμοσα ποτέ στην πράξη και είπα να ξεκινήσω έτσι.Πώς να κάνω ζημιά στον εαυτό μου δηλαδή? Να πέσει η μηχανή και να με πλακώσει? Να το ξεκινήσω με φουλ γκάζι και πρώτη και να τσακιστώ? Αφου δεν ελέγχω το συμπλέκτη για να μπορώ να το βάλω στην πρώτη!

@Όλους Μου βγαίνουν τα χέρια για να την τσουλήσω,αλλα για αυτο φταει το εμπρος λαστιχο,που ειναι ξεφουσκωτο.

Gms
22/10/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Δεν κάνω πλάκα
Αλλα δεν είμαι και τόσο επικίνδυνος πιστεύω.Θεωρητικά,ξέρω διάφορα πράγματα απλά δεν τα εφάρμοσα ποτέ στην πράξη και είπα να ξεκινήσω έτσι.Πώς να κάνω ζημιά στον εαυτό μου δηλαδή? Να πέσει η μηχανή και να με πλακώσει? Να το ξεκινήσω με φουλ γκάζι και πρώτη και να τσακιστώ? Αφου δεν ελέγχω το συμπλέκτη για να μπορώ να το βάλω στην πρώτη!

@Όλους Μου βγαίνουν τα χέρια για να την τσουλήσω,αλλα για αυτο φταει το εμπρος λαστιχο,που ειναι ξεφουσκωτο.

ναι αλλα δεν ακους και το μοτερ να γυρναει ε?δηλαδη οταν το τσουλας δεν ακους ηχους απο το μοτερ

Takata Dome
22/10/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
ναι αλλα δεν ακους και το μοτερ να γυρναει ε?δηλαδη οταν το τσουλας δεν ακους ηχους απο το μοτερ

Όχι :nono:

Takata Dome
22/10/2011, 17:42
Εδώ έχουμε πρόβλημα....


238224

Takata Dome
22/10/2011, 17:43
:a53: Αυτό κάποτε ήταν μέταλλο! Τώρα το πιάνεις και ξεφλουδίσει,σαν ξύλο!


238225

Takata Dome
22/10/2011, 17:44
Έχουμε και προφόρτιση!


238226

Takata Dome
22/10/2011, 17:45
Πολύ Βρώμικα και ταλαιπωρημένα τα οργανάκια...:o
Και η πλάκα τιμονιού δεν παέι πίσω όμως!


238227

karolos SRX 400
22/10/2011, 17:46
καλη αρχη και απο μενα :beer:

αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα πες μας που μενεις
μηπως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος

παντα φιλικα:)

Takata Dome
22/10/2011, 17:47
Ποιοτητα φωτογραφιων...:(
Θα προσπαθησω να βρω καμερα!

Takata Dome
22/10/2011, 17:49
Εξωγηίνα φανάρια :alien: :alien:


238230

Takata Dome
22/10/2011, 17:50
Το φίλτρο δεν ήταν και τόσο βρώμικο...Φαίνεται και το αμορτισέρ πίσω,δεν έχει χάσει το χρώμα του :cool:


238231

Takata Dome
22/10/2011, 17:52
Σκουριά + Πολύ λάσπη πάνω στις εξατμίσεις! :eek:


238232

Gms
22/10/2011, 17:55
τσεκαρε μια τα πμ σου :D

Takata Dome
22/10/2011, 19:53
Και ναι,τελικα το κλειδί πάει προς τα δεξια!
Είδα και εγώ μια σχισμή δίπλα στην υποδοχή για την κλειδαριά και έβαλα και έβγαλα μέσα της το κλειδί 5-6 φορές να δω σε τι χρησιμεύει.Τελικά δεν βρήκα,αλλά ως εκ θαύματος,μόλις ξανάβαλα το κλειδί στην υποδοχή και το έκανα προς τα δεξιά,το δέχτηκε αδιαμαρτύρητα!

Έχοντας πάρει και θάρρος,έβαλα λίγη δύναμη παραπάνω(εντάξει,πολύ) και στο γκρίπ του γκαζιού και το ξεκόλησσα και αυτο!

Αύριο,θα ξαναπροσπαθήσω να την βάλω μπρός,με αναπτερωμένο ηθικό.Και αρχίζει και το λύσιμο σιγά-σιγά. :smilea:

Gms
22/10/2011, 20:01
ωραιος αντε να δουμε και την συνεχεια παντος αν εισαι αθηνα και εισαι κοντα μπορω να περασω μια βολτα να το παλεψουμε μαζι οχι οτι εχω μεγαλη εμπειρια αλλα κανα 2 πραγματα τα ξερουμε. με το φβ τι εκανες? α ναι δες και τα πμ :wave2:

FRAGISCOS
22/10/2011, 21:36
Kαλη αρχη και απο μενα,κουραγιο και υπομονη.
Ολα γινονται αν το θελουμε...:wave2: :beer:

vforever
22/10/2011, 22:22
Καλη αρχη:beer: Εχει πολυ δουλεια το ατιμο:hypnotize

sapila racing
22/10/2011, 22:57
Σου έστειλα το service manual για το XR250R 96-04, θα σε βοηθήσει.

Καλή αρχή, έχεις δουλειά μπροστά σου. Θα συνιστούσα να μην δοκιμάσεις να το βαλεις μπρός όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω. Αδειασε όλα τα υγρά πρινα δοκιμάσεις κατι τέτοιο.
Η κεφαλή είναι μες στα λάδια, προφανώς ειχε διαρροή απο το καπάκι οταν δούλευε, θα χρειαστεί επισκευή σε κάποια απο τα σπειρώματα και θα πρεπει να παε σε μάστορα γι αυτό μια και απ οτι κατάλαβα δεν εχεις εμπειρία με τέτοια θέματα.
Παρε πινέλο και παραφινέλαιο και αρχισε το καθάρισμα πριν ξεκινήσεις να λύνεις τίποτα. Μετα ρίξε άφθονο WD40 σε οτι πρόκειτα να λύσεις και αστο να δουλέψει μερικές μέρες.
Ετσι θα κάνεις την δουλειά σου πιο εύκολη και θα αποφύγεις και ζημιές απο κομμένες βίδες που μπορεί μετα να θέλουν πολύ δουλειά αλλά ίσως κι έξοδα για να βγούν.

Βαλε εαπό την αρχή ενα πλάνο με το τι θέλεις να κάνεις και σε τι κατάσταση θέλεις να ειναι το XLR οταν τελειώσεις. Ετσι δεν θα πελαγοδρομήσεις και θα ξέρεις τι σου γίνεται.
Καλό ξεκίνημα. :beer:

Λευκάδιος
22/10/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Έχουμε και προφόρτιση! ωραιο το baja!ειχα καποτε ενα ιδιο(χωρις τα φαναρια)και ειχε το ιδιο θεμα με το καπακι της κεφαλης,δεν το εφτιαξα ομως γιατι δεν το κρατησα πολυ.το ματζαφλαρι της φωτο ρυθμιζει την επαναφορα της αναρτησης.η προφορτιση ρυθμιζεται κλασικα με γατζοκλειδο.καλη αρχη :beer:
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σου έστειλα το service manual για το XR250R 96-04, θα σε βοηθήσει.

Αρη τα μετα του '96 μοντελα ειχαν ιδια διαμετρο,διαδρομη συμπιεση αλλα και διαφορετικο σκελετο,αναρτησεις, ξηρο καρτερ(λαδι στον σκελετο),αλλη ποσοτητα λαδιου,καρμπυρατερ κ.α.δεν ξερω για τις ρυθμισεις της κεφαλης(εκkεντροφορο,βαλβιδες κτλ)γιατι και τα δυο ειχαν ακτινικη διαταξη των βαλβιδων(RFVC):wave2:

Takata Dome
23/10/2011, 16:04
Αυτές οι βίδες μου έχουν βγάλει το λάδι! Τίποτα δεν κατάφερα να βγάλω μέχρι τώρα! Τους βάζω πολύ WD40 αλλα δεν βγαίνουν με τίποτα! Σκέφτομαι να πάρω και να τις αρχίσω με το πλυστικό απο κοντά μπάς και ξεβρωμισουν και ξεκολλήσουν.Να το κάνω ή θα τα κάνω χειρότερα?

KostasV2
23/10/2011, 16:41
Ρίχνε μπόλικο και άφηνε το να δουλέψει.

Takata Dome
23/10/2011, 17:31
Αφού έχασα τη μάχη με το δεξί πλαστικό,στράφηκα προς τη σχάρα,η οποία και βγήκε χωρίς πολλά-πολλά,αν και στην πορεία 2/4 βίδες τις έκοψα στα δύο :evil:


238294

Takata Dome
23/10/2011, 20:14
Θέλω να βγάλω το πίσω φτερό,αλλά δύο απο τις 4 βίδες που το συγκρατούν έχει σπάσει η κεφαλή τους και μέσα έχει μείνει μόνο το σπείρωμα! Πώς τις βγάζω τώρα?

sapila racing
23/10/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Θέλω να βγάλω το πίσω φτερό,αλλά δύο απο τις 4 βίδες που το συγκρατούν έχει σπάσει η κεφαλή τους και μέσα έχει μείνει μόνο το σπείρωμα! Πώς τις βγάζω τώρα?

Παραπάνω σου έγραψα να ρίξεις αφθονο WD40 και να περιμένεις να δουλεψει μερικές μέρες για να μην κόψεις βίδες κι έχεις προβλήματα.
Κι εσυ τωρα μετα απο μερικές ώρες γραφεις οτι έκοψες βίδες.... :confused:

Τωρα δεν τις βγάζεις εσύ πλέον εφ όσον δεν εχεις εμπειρία απο τετοια κόλπα.

Takata Dome
23/10/2011, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Παραπάνω σου έγραψα να ρίξεις αφθονο WD40 και να περιμένεις να δουλεψει μερικές μέρες για να μην κόψεις βίδες κι έχεις προβλήματα.
Κι εσυ τωρα μετα απο μερικές ώρες γραφεις οτι έκοψες βίδες.... :confused:

Τωρα δεν τις βγάζεις εσύ πλέον εφ όσον δεν εχεις εμπειρία απο τετοια κόλπα.

Οντως,κακως το εκανα και λάθος μου :( Έβαλα,αλλα το άφησα μονο για 5-6 ώρες.Βιάστηκα! Αν και κόπηκαν στην πορεία,τις έβγαλα χωρίς πρόβλημα!

Το θέμα είναι,αυτες που συγκρατούν το φτερό δεν τις έκοψα εγώ! Πρέπει να είναι καιρό κομμένες,γιατί το σπείρωμα έχει κολλήσει με το μέταλλο και δεν βγαίνουν με τίποτα! Σκεφτόμουν να τις τρυπήσω με τρυπάνι και στρέφοντας τη φορά περιστροφής αντίστροφα,να τις βγάλω! Γίνεται?

sapila racing
23/10/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Οντως,κακως το εκανα και λάθος μου :( Έβαλα,αλλα το άφησα μονο για 5-6 ώρες.Βιάστηκα! Αν και κόπηκαν στην πορεία,τις έβγαλα χωρίς πρόβλημα!

Το θέμα είναι,αυτες που συγκρατούν το φτερό δεν τις έκοψα εγώ! Πρέπει να είναι καιρό κομμένες,γιατί το σπείρωμα έχει κολλήσει με το μέταλλο και δεν βγαίνουν με τίποτα! Σκεφτόμουν να τις τρυπήσω με τρυπάνι και στρέφοντας τη φορά περιστροφής αντίστροφα,να τις βγάλω! Γίνεται?

Για να βγούν τώρα χρειάζεσαι το λιγότερο αριστερόστροφα τρυπάνια εκτός απο αριστερόστροφο δράπανο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
Μαλλον θα χρειαστεις και αριστερόστροφο κολαούζο όμως.
Οπότε στο τελος μάλλον θα το πας σε συνεργείο/μηχανουργείο.

Θέλει χρόνο για να δουλέψει το αντισκωριακό, και ισως και ζέσταμα για να βγούν οι ίδες.
Αλλά κυρίως θέλει υπομονή με αυτες τις δουλειές κι οχι βιασύνη.

karolos SRX 400
24/10/2011, 00:12
δεν χρειαζεται να παει σε μηχανουργειο θα τρυπισει τη βιδα κανονικα (δεξιοστροφα)
με τρυπανακι μισο χιλιοστο μεγαλυτερο

αν η βιδα ειναι μ4 ( 4 χιλιοστα διαμετρο σπειρωματος)
θα τρυπισης με 4,5 χιλ. κοβαλτιου κατα προτιμηση

και θα παρεις κολαουζο μ5
ενα κολαουζο και μια μανελα κοστιζουν 10 € περιπου

αυτα;)

sapila racing
24/10/2011, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από karolos SRX 400
δεν χρειαζεται να παει σε μηχανουργειο θα τρυπισει τη βιδα κανονικα (δεξιοστροφα)
με τρυπανακι μισο χιλιοστο μεγαλυτερο

αν η βιδα ειναι μ4 ( 4 χιλιοστα διαμετρο σπειρωματος)
θα τρυπισης με 4,5 χιλ. κοβαλτιου κατα προτιμηση

και θα παρεις κολαουζο μ5
ενα κολαουζο και μια μανελα κοστιζουν 10 € περιπου

αυτα;)


Εσυ καλα τα λες αλλά ετσι θα κανει μεγαλύτερες ζημιές και ισως χτυπήσει κιόλας απ οτι εχω καταλάβει.

Takata Dome
24/10/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από karolos SRX 400
δεν χρειαζεται να παει σε μηχανουργειο θα τρυπισει τη βιδα κανονικα (δεξιοστροφα)
με τρυπανακι μισο χιλιοστο μεγαλυτερο

αν η βιδα ειναι μ4 ( 4 χιλιοστα διαμετρο σπειρωματος)
θα τρυπισης με 4,5 χιλ. κοβαλτιου κατα προτιμηση

και θα παρεις κολαουζο μ5
ενα κολαουζο και μια μανελα κοστιζουν 10 € περιπου

αυτα;)

Αυτή ή μέθοδος είναι δηλαδή?

http://www.youtube.com/watch?v=4wNhVivHloE

Takata Dome
24/10/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για να βγούν τώρα χρειάζεσαι το λιγότερο αριστερόστροφα τρυπάνια εκτός απο αριστερόστροφο δράπανο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
Μαλλον θα χρειαστεις και αριστερόστροφο κολαούζο όμως.
Οπότε στο τελος μάλλον θα το πας σε συνεργείο/μηχανουργείο.

Θέλει χρόνο για να δουλέψει το αντισκωριακό, και ισως και ζέσταμα για να βγούν οι ίδες.
Αλλά κυρίως θέλει υπομονή με αυτες τις δουλειές κι οχι βιασύνη.

Είναι απλά που ανυπομονώ να αρχίσω...δεν θα το ξανακάνω έτσι όμως!

Ουσιαστικά,εγώ έκανα το εξής: Οι βίδες που έπιαναν τη σχάρα είχαν και ένα παξιμάδι απο πίσω-φυσιολογικα-.Εγώ,ξέροντας οτι μπορεί να σπάσουν,αντι να κρατάω κόντρα το παξιμάδι και να ξεβιδώνω τη βίδα έκανα το αντίθετο,ωστε αν σπάσει η βίδα,να έχω λαβή να την βγάλω! Έτσι και έγινε,2 που έσπασαν τις έβγαλα χωρίς πρόβλημα.Απλά αυτές στη σέλα είναι ήδη κομμένες,γι'αυτό δεν μπορώ να το κάνω έτσι! :wave2:

John Steed
24/10/2011, 14:28
Κάποιες βίδες, ό,τι και να κάνεις, δεν τις σώζεις... :sad:


Καλή συνέχεια, αν δεν το έκανες ήδη, ακολούθησε τις συμβουλές του Σαπίλα για το WD40 και το παραφινέλαιο! :wave2:

Takata Dome
24/10/2011, 14:56
Η σέλα βγήκε.Η κατάστασή της είναι μια ευχάριστη έκπληξη!Κανένα σκίσιμο,πουθενά!


238321

Takata Dome
24/10/2011, 14:58
Κάτω απο το σέλα...Αυτο το δοχείο τι θα έπρεπε να έχει μέσα?


238322

MikeG
24/10/2011, 14:59
Αν θέλεις βάζε τις φωτογραφίες σε ανάλυση 800χ600. Θα είναι πιο εύκολο να παρακολουθούμε το thread.

Takata Dome
24/10/2011, 14:59
Και μια απο μακριά...οι βίδες πλαινού πλαστικού και πίσω φτερού ειναι κολλημένες/σπασμένες.Για να δούμε...


238323

Takata Dome
24/10/2011, 15:00
Αυτό τι είναι?:confused:


238324

Takata Dome
24/10/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν θέλεις βάζε τις φωτογραφίες σε ανάλυση 800χ600. Θα είναι πιο εύκολο να παρακολουθούμε το thread.

Θα το δοκιμάσω!:wave2:

universalgr1
24/10/2011, 15:12
Αυτο λεγεται helmet holder..

Eιναι για να κλειδωνεις το κρανος..

:wave2:

Takata Dome
24/10/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Αυτο λεγεται helmet holder..

Eιναι για να κλειδωνεις το κρανος..

:wave2:

Αχα! :wave2:

toyar
24/10/2011, 15:32
το γραφει αλλωστε:o

John Steed
24/10/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
το γραφει αλλωστε:o


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Takata Dome
25/10/2011, 14:02
Λύνοντας το πρόβλημα μιας εκ των σπασμένων βιδών,βγήκε το πίσω φτερό και το πίσω υποπλαίσιο στήριξης.Στη φωτογραφία,ο,τι έχει βγεί απο την Κυριακή εως σήμερα! :o


238398

Takata Dome
25/10/2011, 14:05
Το πλαινό πλαστικο μαζί με το μπροστινό φτερο είναι ο,τι έχουν απομείνει απο πλαστικα.Κι'αν το μπροστινο φτερο θα βγει σήμερα,δυστυχως το δεξί δεν μπορώ με τίποτα.Η βίδα έχει μαγκώσει και όση δύναμη και να βάλουμε δεν στρίβει ούτε για δείγμα.Έχω 2 μέρες τώρα που ρίχνω WD40 3 φορες την ημέρα αλλα πρόοδος μηδέν! Προτάσεις? :confused:

fantacid
25/10/2011, 14:12
παρτο κ βγαλτο εξω πατα του ενα καλο πλυσιμο.
παρε 2 λιτρα πετρελαιο κ "βαψε" ολα τα μεταλικα του μερη με μπολικο πετρελαιο. γιατι αλλιως θα χρειαστεις να βρεις ενα καλο χονδρεμπορα για WD40!

αστο κανα δυο μερες να στεγνωσει κ πιαστο παλι

θα ειναι καθαρο κ θα μπορεις να δουλευεις με καλυτερο ρυθμο....

Takata Dome
25/10/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
παρτο κ βγαλτο εξω πατα του ενα καλο πλυσιμο.
παρε 2 λιτρα πετρελαιο κ "βαψε" ολα τα μεταλικα του μερη με μπολικο πετρελαιο. γιατι αλλιως θα χρειαστεις να βρεις ενα καλο χονδρεμπορα για WD40!

αστο κανα δυο μερες να στεγνωσει κ πιαστο παλι

θα ειναι καθαρο κ θα μπορεις να δουλευεις με καλυτερο ρυθμο....

Σύμφωνοι! Αλλα τωρα τα εβγαλα σχεδον ολα τα πλαστικα! Με τη βιδα τι κανω???:confused:

universalgr1
25/10/2011, 14:25
Αν εχει μουλαρωσει μην παιδευεσαι αλλο αδερφε..

Σφυροκατσαβιδο και δωσε πονο... :wave2:

Takata Dome
25/10/2011, 15:52
Η βίδα βγήκε τελικά! Αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα γερμανικό πολύγωνο,ένα σφυρί και μια γερή κλωτσιά για να βγεί! Ακολούθησε μια ανελέητη επίθεση σε όλα τα πλαστικά μέρη,καθως μεταξυ αλλων αφαιρεθηκαν: Εμπρος φτερό,δυο προστατευτικά αλυσίδας,προστατευτικό πίσω φρένου και το πλαστικό κάλλυμα των ηλεκτρικών κάτω απο τους προβολείς! Το απόγευμα ευελπιστώ για το ντεπόζιτο.

Φωτογραφίες έρχονται σε λίγο!!! :)

Takata Dome
25/10/2011, 16:39
Τις τελευταιες δυο ώρες βγήκαν αυτα...


238409

Takata Dome
25/10/2011, 16:39
Δεν έχουμε κατι αλλο να βγάλουμε εδω πίσω.Οπότε μπορούμε να προχωρήσουμε...


238410

Takata Dome
25/10/2011, 16:40
...Εδώ!!! :sun:


238411

John Steed
25/10/2011, 18:18
Καλά το πας! :sun:


Μου αρέσει η επιμονή σου!



Πρόσεχε όμως! :wave2:

sv9cvk
25/10/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
το γραφει αλλωστε:o


そして、あなたは日本語を話す。

:smokin:





Ελα σιγα σιγα το λυνεις..:beer:

Κατα την γνωμη μου ,καλο θα ηταν πριν ξεκινουσες ,να το ειχες πλυνει καλα ,ωστε να εισαι πιο καθαρος στο λυσιμο αλλα και ειναι πιο ευκολο να καθαρισεις ολοκληρη την μηχανη δεμενη ,παρα ολα τα κοματια ξεχωριστα.:rolleyes:
Ασε που δεν γεμιζεις τον τοπο χωματα ...:D

Καλη συνεχεια...:beer:

toyar
25/10/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
そして、あなたは日本語を話す。

:smokin:


:mad: να μιλάς καλύτερα







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer:

miscelano
25/10/2011, 20:53
πολυ γαμηστερο μηχανακη!!!!καλησυνεχεια φιλε:beer: :beer: :beer:

Takata Dome
26/10/2011, 14:22
Το ντεπόζιτο βγήκε πανευκολα και άδειασε! Ευτυχώς δεν φαίνεται πουθενα σοβαρό πρόβλημα σκουριάς!Η βενζινη που ειχε μεσα εμοιαζε με κατουρο αρρωστου!


238544

Takata Dome
26/10/2011, 14:23
Το ρουμπινέτο θα ανοιχτεί και θα καθαριστεί γιατι χτες μας έδωσε υποψίες οτι είναι μισοβουλωμένο!


238545

fantacid
26/10/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Το ντεπόζιτο βγήκε πανευκολα και άδειασε! Ευτυχώς δεν φαίνεται πουθενα σοβαρό πρόβλημα σκουριάς!

checkαρε το εσωτερικα, να δεις σε τι κατασταση βρίσκεται.

Takata Dome
26/10/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
checkαρε το εσωτερικα, να δεις σε τι κατασταση βρίσκεται.

Ε δεν βλέπω και πολλά με το φακό...έχει και αυτό το σχήμα,με δυσκολέυει!

Takata Dome
26/10/2011, 15:01
Η βάση που στηρίζει τους προβολέις,τα όργανα και τα ηλεκτρικά μπροστά είναι το επόμενο που πρέπει να βγεί.Οι βίδες-κλασσικά-αρνούνται να βγούν.:a023:

universalgr1
26/10/2011, 15:15
Δωσε δωσε... αδερφε!!!!

Δειξτου ποιος ειναι το αφεντικο!!!

Παρακολουθουμε!!! :beer:

Τo gourouni
27/10/2011, 12:32
Πού ωραίο project ... καλή συνέχεια...

Takata Dome
27/10/2011, 18:02
Αντε γεια και 'συ!


238642

Takata Dome
27/10/2011, 18:02
Και μια φωτογραφια,με αποδεκτη ποιοτητα αυτη τη φορα,που δειχνει τα οργανακια!


238643

Takata Dome
27/10/2011, 18:03
Αφου γινουν λιγες ακομα σημειωσεις για τα ηλεκτρικα,ειμαστε ετοιμοι να προχωρησουμε στο κυριως μερος του λυσιματος!!! :winka:


238644

dimzan
27/10/2011, 19:37
εγω παντως το βλεπω σε πολυ καλη κατασταση!

καλο καθαρισμα και σερβις θελει.


βεβαια τι ποιο διασκεδαστικο απο το λυσιμο και το δεσιμο?? ειμαστε σαν τα μικρα που παιζουν με τα lego!


με το καλο να το ολοκληρωσεις!

Takata Dome
27/10/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εγω παντως το βλεπω σε πολυ καλη κατασταση!

καλο καθαρισμα και σερβις θελει.


βεβαια τι ποιο διασκεδαστικο απο το λυσιμο και το δεσιμο?? ειμαστε σαν τα μικρα που παιζουν με τα lego!


με το καλο να το ολοκληρωσεις!

Το φωτογραφιζω με καμερα 2MP και δεν φαινεται καλα η πραγματικη του κατασταση! Απο κοντα ειναι πολυ χειροτερα,εχει πολλη περισσοτερη σκουρια απο ο,τι φαινεται!:wave2:

hondaRR
27/10/2011, 22:03
Αυτο κατω απο τους προβολεις ειναι κορνα :confused:
δωσε foto :winka:

Takata Dome
28/10/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hondaRR
Αυτο κατω απο τους προβολεις ειναι κορνα :confused:
δωσε foto :winka:

Ναι,κορνα ειναι!

John Steed
28/10/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Το ρουμπινέτο θα ανοιχτεί και θα καθαριστεί γιατι χτες μας έδωσε υποψίες οτι είναι μισοβουλωμένο!

Άνοιξέ το, βγάλε τις τσιμουχίτσες και βύθισέ το σε ξύδι για μια ή μισή ημέρα...

Θα βγει λαμπίκο! :sun:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αφου γινουν λιγες ακομα σημειωσεις για τα ηλεκτρικα,ειμαστε ετοιμοι να προχωρησουμε στο κυριως μερος του λυσιματος!!! :winka:

Τέλεια! Καλή συνέχεια, αργές και μεθοδικές κινήσεις, μη βιάζεσαι και μη σε πιάνει η ανυπομονησία!

Ό,τι δε βγαίνει σήμερα, θα βγει αύριο! :wave2:

Takata Dome
28/10/2011, 17:40
Εχω ξεχασει να γραψω και ενα κομματακι για την ιστορια της συγκεκριμενης μηχανης!:look:

Θα προστεθει ενα συντομο κομματακι στο αρχικό μου post,όποτε θελετε,ριχτε και μια ματια! ;)

Takata Dome
28/10/2011, 18:15
Το φιλτροκούρι-σε αντίθεση με την περίπτωση του John Steed:lol: -είναι το πρώτο πράγμα που βγήκε,χωρίς μάλιστα να ιδρώσουμε και πολύ!!!


238701

Takata Dome
30/10/2011, 10:42
Μπορει να μην ανεβαζα φωτογραφιες αυτο το διημερο αλλα το λυσιμο προχωρησε αρκετα και φτανει προς το τελος του.Βγηκαν: Ποδιά κινητηρα,καρμπυρατερ,τρομπα πισω φρενου,μαρσπιε,ψυγειο λαδειου και τα σωληνακια του,ολη η πλεξουδα με τα ηλεκτρικα και διαφορα αλλα.Στη φωτογραφια καποια απο αυτα.Ειμαστε ετοιμοι το απογευμα να κατεβασουμε τον κινητηρα!!!


238762

Takata Dome
30/10/2011, 10:44
Το καρμπυρατερ PD 79 της Keihin.Βγηκε μαζι με τις ντιζες,αφου θα παει στο μαστορα μαζι με τον κινητηρα για να δουμε τι προβληματα υπαρχουν :sick:


238763

sv9cvk
30/10/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Το φιλτροκούρι-σε αντίθεση με την περίπτωση του John Steed:lol: -είναι το πρώτο πράγμα που βγήκε,χωρίς μάλιστα να ιδρώσουμε και πολύ!!!

Αυτα δεν τα λενε ετσι ...:(
Τωρα θα κανει καμια εβδομαδα να απαντησει απο την καταθλιψη που του δημιουργησες ..:mad:


:lol:
Καλη συνεχεια και επιτυχια...:beer:
:wave2:

crfouras
30/10/2011, 10:52
:a20:

Takata Dome
30/10/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Αυτα δεν τα λενε ετσι ...:(
Τωρα θα κανει καμια εβδομαδα να απαντησει απο την καταθλιψη που του δημιουργησες ..:mad:


:lol:
Καλη συνεχεια και επιτυχια...:beer:
:wave2:

:lol: :lol: :rotflmao: Λες να παρει χαρτι Ι5 πριν μπει στο στρατο???

fantacid
30/10/2011, 12:52
κρατα σημειωσεις κ προσεχε μη χασεις τπτ κ τρεχεις αργοτερα!

:wave2: