PDA

View Full Version : πινακας service tranasalp 650



siokatas
01/09/2005, 21:02
:wave2:

ο πινακας τον εργασιων στα service οπως τον εχουν στο συνεργειο

makis206
06/09/2005, 13:26
Πολύ χρήσιμο το αρχείο που μας επισύναψες φίλε siokatas και προσωπικά σ'ευχαριστώ γι'αυτό.:beer:

Μ'αυτή την αντιπροσωπεία της Honda στην Ελλάδα όμως, πώς τελικά θα βγάλουμε άκρη;

Η προσωπική μου εμπειρία:

Πρίν ένα χρόνο, όταν τέλη Αυγούστου παράλαβα από την αντιπροσωπεία την ολοκαίνουργιά μου Trans, θεώρησα σκόπιμο να ρωτήσω τί γίνεται με τα servise της ώστε να έχω μια καλύτερη ιδέα πάνω κάτω. Η απάντησή τους;

"Μετά τα πρώτα 1000χλμ θα μας το φέρεις για καινούργια λαδάκια και βαλβιδούλες αφού είναι καινούργιο και από'κεί και πέρα, κάθε 5000χλμ για αλλαγή λαδιών και κάθε 10000χλμ για γενικό service".

"Καλά μου ακούγεται" σκέφτομαι, και μόλις έφτασα σπίτι μετά την πρώτη βόλτα του ξεκαυλώματος είπα να διαβάσω το εγχειρίδιο χρήσης και συντήρησης που βρήκα κάτω απ'τη σέλα, με σκοπό να γίνω ακόμα καλύτερος πατέρας για τη "δεσποινίδα" που μόλις μόστραρα όλο καμάρι στη γειτονιά.

Φτάνοντας στη σελίδα με τον πίνακα των service, είδα αυτό ακριβώς που μας επισύναψες φίλε siokatas! Δηλαδή αλλαγές λαδιών στα πρώτα 1000χλμ και 6000χλμ και γενικό στις 12000χλμ. Κι από εκεί και πέρα ένα γενικό servise κάθε 12000χλμ!

Λέω εντάξει, θα τους το πάω στα 5000χλμ όπως μου είπαν και στα 10000χλμ για το γενικό. Τί πως θα κάνω service στο μωρό μου λίγο νωρίτερα; σκέφτηκα. Χαλάλι του!
Έτσι κι έγινε μέχρι πρίν δύο εβδομάδες που ήρθαν τα πρώτα 10000χλμ κοντερήσια, και συνεπώς η ώρα για το μεγάλο service.

Την πήγα, το κάνανε, πλήρωσα και 170+ ευρώπουλα κι άλλα 65 για το φίλτρο αέρα της Κ&Ν και ήμουν ευτυχισμένος! Μόλις είδα τις αποδείξεις όμως έφριξα!!! Λάδια, φίλτρο λαδιού και πίσω τακάκια 75 ευρώ. Εργασία 95 ευρώ.
-Καλά λέω, πού είναι τα μπουζί;
-Μπουζί αλλάζουμε στις 12000χλμ.
-Συγνώμη λέω, έκανα γενικό service στις 10000χλμ όπως εσείς μου είπατε, μου κάνατε το μηχανάκι βίδες (έβγαλαν πλαστικά και ντεπόζιτο για να αλλάξουν το φίλτρο του αέρα) και δέν αλλάξατε ΔΥΟ (2) ΓΑΜΩΜΠΟΥΖΙΑ που ούτως ή άλλως θα με ξαναφέρετε σε 2000χλμ μέχρι να δωδεκαρίσει για να μου την ξανακάνετε βίδες;
-Συγνώμη αλλά δέν μας ξεκαθαρήσατε πως θέλετε να αλλάξετε καί τα μπουζί...

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Θα ξαναπληρώσω εργασία σε μισό μηνάκι του ξαναλύσε-ξαναδέσε για την αλλαγή των μπουζί;;;

Στη θέση μου τί θα κάνατε που υπάρχει και το γαμωθέμα της εγγύησης για ένα ακόμα χρόνο;