PDA

View Full Version : Τραχυτητα μοτερ



Lazio
01/09/2005, 21:34
Οταν ειμαι με 3η η 2η ταχυτητα και δουλευωντας το μοτερ στη κλιμακα απο 2500 μεχρι 3500 στροφες παρατηρω μια σχετικη τραχυτητα στο δουλεμα του κινητηρα. Το κανει και σε εσας? Νομιζω οτι καπου εκει ειναι και η μικρη τρυπουλα στη ροπη :rolleyes:

Ακομα βεβαια ειναι στο στρωσιμο 1400 χλμ εχω και σιγα σιγα το ανοιγω μεχρι 6000 - 7000. Μαλλον μετα τα 1600 χλμ θα το ψιλοσκισω :smokin: :smokin:

Για ριχτε καμια γνωμη ;)

ela ela
02/09/2005, 01:01
Ηρεμα lazio,η περιπετια πεθανε!
Να το ανοιγεις το μηχανακι σιγα σιγα και με την 6η,μη το σκιζεις αποτομα,ακομα στρωνεται το μοτερ παντου,δεν ειναι μονο τα πιστονια που στωνονται ειναι Ο Λ Α!!!
εδρανα,βαλβιδες,γραναζια και οτιδιποτε γυρναει εκει μεσα θελει το χρονο του ακομα και τα αμορτισερ,θα δεις διαφορα...
Δωσε τους το χρονο τους για να εχεις ξενοιαστα χιλιομετρα μετα:wave2:

ela ela
02/09/2005, 01:03
καλως ηρθες!!!:winka:
:beer:

modeerf
02/09/2005, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Οταν ειμαι με 3η η 2η ταχυτητα και δουλευωντας το μοτερ στη κλιμακα απο 2500 μεχρι 3500 στροφες παρατηρω μια σχετικη τραχυτητα στο δουλεμα του κινητηρα. Το κανει και σε εσας? Νομιζω οτι καπου εκει ειναι και η μικρη τρυπουλα στη ροπη :rolleyes:



Το μονο που είχα παρατηρήσει απο νωρίς ήταν οτι με τις πρώτες 2-3 ταχύτητες και ΣΤΑΘΕΡΟ γκάζι κάτω απο τις 4000rpms το μοτέρ δουλευει "κατσαρά"...δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλιώς...ενώ π.χ. πάς με πρώτη ή με δευτέρα και ΣΤΑΘΕΡΑ ας πουμε 3000rpms είναι σαν να ανεβοκατεβάζει +-100rpms...οταν κλείνεις γκάζι σε αυτές τις στροφές δεν παρατηρέις τίποτα....οταν ανοιγεις γκάζι σε αυτές τις στροφές, επίσης δεν παρατηρείς αυτό το φαινόμενο...

Οταν το είχα παρατηρήσει (και επιβεβαιώσει οτι γίνεται και οτι δεν ήταν μόνο στο μυαλό μου) είχα πάρει τηλ τον μάστορα...οταν ξεκίνησα να του λέω "μάστορα κάτω απο τις 4000rpms με χαμηλή σχέση και σταθερό γκάζι..." εκείνος με συμπλήρωσε κατευθείαν "ξέρω, δουλευει κατσαρά"...μου είπε οτι είναι φυσιολογική συμπεριφορά του ψεκασμου (και οτι μάλλονέχει και σχέση με "φουστιά" για να περνάει προδιαγραφές ρύπων)

Lazio
02/09/2005, 09:10
χμμμ... το εχω καιρο το εργαλειο :winka: :winka:

zoropatra
04/09/2005, 13:00
ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!!ΕΓΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΣΑΡΩΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ.ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ!!!!!