PDA

View Full Version : Αμεση δραση...



Πανοπτικός
22/10/2011, 13:25
Εχθες 4:30 πετυχα εναν τυπο που με το αμαξι του ( opel vectra ? ) ξυλωσε τις μπαριερες στο (περιπου) χιλιομετρο 10 κεντρο - Λαμια.

Βραχος 150 κιλα με λαμαρινες απο μπαριερα, στην γρηγορη λωριδα σε αριστερη στροφη, ενας παπαρας στα 100 μετρα με το αμαξι σταθμευμενος, που εβαλε τριγωνο 3 μετρα πριν το αμαξι του :a018:

Αποφασιζω να παρω την αστυνομια μιας κ κανενας δεν ενδιαφερθηκε (ο καλος σαμαρειτης), κυριως για την πετρα στην στροφη γιατι μοτοσυκλετα.. δεν υπηρχε περιπτωση να μεινει ορθια απο τετοιο εμποδιο.

Αφου προτρεπω τον οδηγο να βαλει το τριγωνο πισω απο την πετρα..
Παιρνω το 100 κ τους λεω "περιπου στο χιλιομετρο 10 κεντρο-λαμια υπαρχει βραχος στην γρηγορη λωριδα"
Υστερα απο κανα 10λεπτο με ξαναπαιρνουν κ με ρωτανε σε ποια περιοχη υπαγεται το επιμαχο σημειο της εθνικης οδου... :hypnotize
"Ανθρωπε μου, βαλε ενα περιπολικο να ξεκινησει απο κεντρο προς λαμια κ θα το βρει σε 10 km"



Μου εκανε εντυπωση ειναι η αδιαφορια ολων των περαστικων... θα ηθελα να θυμουνται, οτι αφου δεν δινουν δεκαρα για τιποτα, οταν ερθει η ωρα κανεις δεν θα ενδιαφερθει και για αυτους

Επισης εμαθα: Αν γινει κατι στην εθνικη οδο θα πρεπει να ξερω ακριβως σε ποια περιοχη βρισκομαι. Και αν δεν ξερω, θα πρεπει να βρω... γιατι αλλιως βοηθεια δεν θα εχω.

Αυτα τα λιγα, καλη συνεχεια :wave2:

Μικe777
22/10/2011, 13:59
παλι καλα να λες που δεν σε ψεκασανε......:lol:

DAYMAN
22/10/2011, 17:37
πανοπτικε ριξ τους μια μολότοφ!:smokin:

giannis21
22/10/2011, 17:50
αμεση δραση (http://www.youtube.com/watch?v=R3eaopfHws8)

Ichigo
22/10/2011, 19:32
Θα μπορούσες να τους πεις και κοντά σε ποια έξοδο της Εθνικής περίπου έγινε το ατύχημα! Βοηθάει ξέρεις όταν δίνουμε περισσότερες λεπτομέρειες στα σωστικά συνεργεία/αστυνομία για τον τόπο του συμβάντος :rolleyes: Αν μου λέγανε ως ακριβή τόπο συμβάντος τη φράση "χιλιόμετρο 10 κέντρο Λαμία" θα έλεγα ότι στην καλύτερη περίπτωση μιλάω με μεθυσμένο...

Ορθώς νοιάστηκες για την πέτρα που είχε πέσει στο οδόστρωμα αλλά το να σταματάμε στη μέση της Εθνικής για να πάμε να βοηθήσουμε σε συμβάν και μάλιστα στην αριστερή λωρίδα δεν είναι ούτε το ποιο έξυπνο ούτε και το ποιο ακίνδυνο ξέρεις έτσι; Δε μπορείς να προσάψεις 100% αδιαφορία στους περαστικούς όταν μια απόπειρα διάσωσης βοήθειας σε αυτό το σημείο σημαίνει κίνδυνο και για τη δική τους τη ζωή. Συνήθως οι περισσότεροι θα είχαν αρκεστεί σε ένα τηλέφωνο. :winka:

Πανοπτικός
23/10/2011, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Συνήθως οι περισσότεροι θα είχαν αρκεστεί σε ένα τηλέφωνο. :winka:


Ετυχε την ωρα που ημουν εγω εκει να μην περασει μηχανη, σε αριστερη στροφη στην γρηγορη λωριδα βραχος με λαμαρινες, για φαντασου τι θα γινοταν αν ερχοταν κανενας "γρηγορος"...

Α, εγω σταματησα δεξια φυσικα, ουτε καν περασα απεναντι, δεν θεωρω οτι κινδυνεψα παντως :wave2:

John Steed
23/10/2011, 11:55
Έκανες το σωστότερο πράγμα.

Τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε... :wave2:

fz6man
23/10/2011, 12:35
ειναι τραγικοι εδω εμενα πηρε φωτια το αυτοκινητο μου πανω στην εγνατια και η πυροσβεστική αντι να ερθει απο λαγκαδα ΠΡΟΣ καβαλα πηγε αναποδα προς θεσσαλονικη :rotflmao: βεβαια δεν εχω παραπονο ηρθαν μετα απο 45 λεπτα και σωθηκε μια ρόδα και το τελικο εξατμισης

Πανοπτικός
23/10/2011, 17:13
και ποιος ηταν ο λογος που πηρε φωτια ?
Πολλα τετοια περιστατικα ακουω τελευταια... :look:

αναπτηρας ?

taxydromos
23/10/2011, 18:18
μπραβο!εκανες το καλυτερο...παραδειγμα για ολους!:a013:

fz6man
23/10/2011, 22:07
σωληνακι υψηλης (puntiGt)