PDA

View Full Version : Προβλημα r1 08 (60)



vicr108
22/10/2011, 15:08
Καλησπερα εβγαλα να φορτισω τη μπαταρια μου χτες που ειχε μεινει και παω να τη βαλω σημερα πανω και καποια μαλακια φαινεται εκανα και στο σφιξιμο της μπαταριας μαλλον το θετικο ακουμπησε καπου και αρχισε να βγαζει σπιθες και καπνο.......

τελος παντων την εβαλα σωστα αλλα η μαλακια εγινε

οταν την βαζω μπρος μου αναβει ο αριθμος 60 εκει που δειχνει και τη θερμοκρασια και κανει σαν να μπουκωνει και να ξεμπουκωνει........

το χειροτερο ειναι πως το γκαζι δε λειτουργει καθολου..

καμια ιδεα?ασφαλεια μπορει να ναι?η καμια πλακετα?

Lioulios
22/10/2011, 15:24
Κάτι μαλλον έχεις καψει ,αλλά δεν είμαι και ειδήμων να σου πω .

Θέλει σίγουρα να το δει κάποιος .

Όταν βγάζουμε μπαταρία, βγάζουμε πρώτα τον αρνητικό και όταν βάζουμε ,βάζουμε πρώτα τον θετκό .

Αυτό ξέρω και όταν μου το είπαν και ρώτησα γιατί ,η απάντηση ήταν πως αν ακουμπήσει πουθενά ο θετκός (αυτό που έπαθες δηλ) θα τα κάψεις όλα .

G M
22/10/2011, 16:24
O αριθμος 60 αφορά το servo του γκαζιού (ΕTV) κατι που δικαιολογει τα μπουκωματα.

Δες εαν εισαι τυχερος και εχει κανει μονο η ασφαλεια του ETV αλλιως πρεπει να δοκιμασεις να ξεκολησεις το μηχανισμό χειροκίνητα - εαν δεν ξερεις πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημενο που θα μπορει να κανει διαγνωση

εαν εισαι ατυχος πας για ανταλλακτικο

vicr108
22/10/2011, 16:36
ατυχος ειμαι ετσι κι αλλιως γτ ειμαι 10 χλμ απο συνεργειο και πρεπει να μισθωσω μαστορα μονο για να ρθει σπιτι να κανει διαγνωση....

Για τι ποσα μιλαμε ανταλλακτικο στη χειροτερη?

vicr108
22/10/2011, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
O αριθμος 60 αφορά το servo του γκαζιού (ΕTV) κατι που δικαιολογει τα μπουκωματα.

Δες εαν εισαι τυχερος και εχει κανει μονο η ασφαλεια του ETV αλλιως πρεπει να δοκιμασεις να ξεκολησεις το μηχανισμό χειροκίνητα - εαν δεν ξερεις πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημενο που θα μπορει να κανει διαγνωση

εαν εισαι ατυχος πας για ανταλλακτικο

Εχεις service manual για r1 08?
Που βρηκες οτι το 60 ειναι του ETV?

vicr108
23/10/2011, 11:05
Τελικα ειχε καει η ασφαλεια ETV .ευχαριστω.

G M
23/10/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Τελικα ειχε καει η ασφαλεια ETV .ευχαριστω.

Οποτε τη γλυτωσες με 50 cents κοστος.... :beer:

vicr108
23/10/2011, 18:28
ουτε καν ειχε στην ασφαλειοθηκη spares......;)