PDA

View Full Version : απορια για τα φιλτρα Κ Ν



gianhs8
24/10/2011, 09:56
εχω ενα yamaha xj6 και λεω να του βαλω ενα τετοιο φιλτρο αερα [εχω βρει με 38 € πιστευω καλη τιμη ειναι] απο αποψη αποδοσης και καταναλωσης θα κερδισω τηποτα; η συντηρηση του εκτος απο φυσημα θελει τηποτα αλλο; εχω βρει και φιλτρο λαδιου με 15€ αξιζει;

sniper
24/10/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εχω ενα yamaha xj6 και λεω να του βαλω ενα τετοιο φιλτρο αερα [εχω βρει με 38 € πιστευω καλη τιμη ειναι] απο αποψη αποδοσης και καταναλωσης θα κερδισω τηποτα; η συντηρηση του εκτος απο φυσημα θελει τηποτα αλλο; εχω βρει και φιλτρο λαδιου με 15€ αξιζει;

Αν έχεις μαμά εξάτμιση δεν κερδίζεις τίποτα. Τα K&N δεν θέλουν μόνο φύσημα αλλά και λάδωμα. Κρατάνε πάντως περισσότερα χλμ από αυτά που θα κάνει στη ζωή της η μηχανή.

Τα φίλτρα λαδιού τα μαμά έχουν γύρω στα 8€ και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.. εκτος αν εννοείς κάτι άλλο.

gianhs8
24/10/2011, 11:30
η εξατμιση ειναι η μαμα, αυτος υποστιριζει οτι ετσι δουλευει καλυτερα, οσο αναφορα το λαδι που λες ειναι κατι ειδικο που πρεπει να παω στον μηχανικο;

για το φιλτρο λαδιου ρωτισα γιατι τα εχουν και μαζι και ελεγα μηπως ειναι ποιοτικως καλυτερα

sniper
24/10/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
η εξατμιση ειναι η μαμα, αυτος υποστιριζει οτι ετσι δουλευει καλυτερα, οσο αναφορα το λαδι που λες ειναι κατι ειδικο που πρεπει να παω στον μηχανικο;

για το φιλτρο λαδιου ρωτισα επειδη εκει που εκανα την αναζιτηση το βρηκα μπροστα μου

Μαλακίες σου λέει.

RaGe_Raptor
24/10/2011, 11:40
τα συγκεκριμένα φίλτρα ΔΕΝ τα φυσάμε για κανένα λόγο...υπάρχει κίτ καθαρισμού με οδηγίες χρήσης...αν το φύσηξεις χαλάς το βαμβακερό πλέγμα και ανοίγεις τρύπες.