PDA

View Full Version : off road χαρτες για pc



eurotreno2002
24/10/2011, 14:33
Καλησπερα κατ αρχας,

Ειμαι νεος στο φορουμ ενεργα αλλα το παρακολουθω καιρο. Το βρισκω πολυ ενδιαφερον και βοηθητικο κ ελπιζω να γνωριστουμε και απο κοντα καποια στιγμη. Ειμαι κατοχος yz 250 για χρηση enduro και θελω να παρω ενα ktm 690 enduro για πιο light enduro και περισσοτερο εκδρομικο.

Ας μπω στο θεμα της ερωτησης μου.

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν off road χαρτες Ελλαδος, που να μπορω να τους μελετησω στο pc (και αν χρειαζεται καποια ειδικη διαδικασια-προγραμμα) για να βρω καποιες διαδρομες - ταξιδια που θα ηθελα να κανω....μονος η με παρεα. Τους θελω για αρχη για να δω σε ποια περιοχη θα εστιασω και για πληροφοριες χωματινου τεραιν μονοπατια και χλμ κτλ.

Δεν με απασχολει να ειναι για gps κτλ απλα να μπορω να εχω πιο αναλυτικη εικονα χωματινων διαδρομων και πληροφοριες απο αυτην που προσφερουν οι απλοι οδικοι χαρτες.

Ελπιζω να εγινα κατατοπιστικος.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιαννης:beer: :beer: :beer:

MikeG
24/10/2011, 14:34
Ψάξε για το TopoNavigator της Ανάβασης.

eurotreno2002
24/10/2011, 14:39
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,

Μπορω να το κατεβασω free... σε παλαιοτερη εκδοση..???

MikeG
24/10/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,

Μπορω να το κατεβασω free... σε παλαιοτερη εκδοση..???


Είναι εμπορικό λογισμικό, παρόλαυτα αν ψάξεις καλά στο net, πιθανόν να βρεις κάτι :D

jimmis5
24/10/2011, 14:46
Βρες την 4.04 υπαρχει ;)

Corvo
24/10/2011, 14:55
αφου βρηκα ενα θεμα γιατι να μην ρωτησω...

το mapsource δεν ειναι καλο ?δεν εχει χαρτες για Ελλαδα?

νομιζω το ειδα στο βιντεο που ειχε ο ταχυδρομος στην εκδρομη τωρα στην Πινδο αρα υπαρχουν χαρτες για Ελλαδα αλλα δεν ξερω αν ειναι free.

κατι ακουσα οτι θα σταματησουν οι ενημερωσεις στο συγκεκριμενο προγραμμα απο εδω και περα αλλα μια χαρα θα ειναι και τωρα

eurotreno2002
24/10/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Βρες την 4.04 υπαρχει ;)



κατεβασα ενα torrent 4.04 με ποιο προγραμμα το βλεπω στο pc...???

road spirit
24/10/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
αφου βρηκα ενα θεμα γιατι να μην ρωτησω...

το mapsource δεν ειναι καλο ?δεν εχει χαρτες για Ελλαδα?

νομιζω το ειδα στο βιντεο που ειχε ο ταχυδρομος στην εκδρομη τωρα στην Πινδο αρα υπαρχουν χαρτες για Ελλαδα αλλα δεν ξερω αν ειναι free.

κατι ακουσα οτι θα σταματησουν οι ενημερωσεις στο συγκεκριμενο προγραμμα απο εδω και περα αλλα μια χαρα θα ειναι και τωρα

Mια χαρά κάνεις τη δουλειά σου με το mapsource. Το κατεβάζεις δωρεάν απο το site της Garmin και μετά φορτώνεις σε αυτό όποιους χάρτες θες

jimmis5
24/10/2011, 17:26
Το προγραμμα ειναι το Toponavigator και εκει φορτωνεις τους χαρτες τις αναβασης.πρεπει να το κανεις εγκατασταση ειναι λιγο μπελαλιδικο αλλα θα το βρεις λογικα πρεπει να εχει ενα αρχειο που να σου λεει την διαδικασια για το crack

Vstrommer71
24/10/2011, 18:08
Εγω χρησιμοποιω τον συνδυασμο Mapsource+χαρτες που βρισκω(μαζι με πολυ υλικο ακομα για Garmin) στο Noeman(θελει πρωτα να εγγραφεις) (http://www.noeman.org/gsm/garmin-gps-system/)
Καλο ψαξιμο!:beer:

Απο την αλλη,εαν εχεις το χρηματικο ποσο να επενδυσεις,παρε ΓΝΗΣΙΟ το Τoponavigator το οποιο εχει ακομα πολλα πραγματα τα οποια,στην πορεια οσο εξοικειωνεσαι,θα συου φανουνε πολυ χρησιμα