PDA

View Full Version : λαδι 10 40 ή 15 50



gianhs8
24/10/2011, 17:18
παιδια μια τελευταια ερωτηση γιατι σας τα επριξα σημερα (πλισιαζει το service και εχω μπερδευτει)

εχω yamaha και τα τελευταια λαδια που εβαλα στην αντιπροσωπια ηταν τα yamalube 10-40 ομως απο την αρχη το κιβωτιο εκτος απο θορυβο ειναι και σκληρο


απο παλαιοτερα αρθρα διαβασα οτι με τα motul 15 50 τα ημισυνθετικα αλλα και τα torco σε παρομοιες περιπτωσεις ηδαν βελτιωση

το να αλλαξω απο 10-40 σε 15-50 πιστευεται οτι θα εχει καποια αρνητικη επιπτωση στον κινητιρα (ο κατασκευαστης στο βιβλιαρακι προτηνει 10 40 ημισυνθετικα) ή στην τελικη δεν λεει και τιποτα και να δοκιμασω αφοβα να δω αν μου κανουν?

τα yαmalube τα παραγει η motul? γιατι αν ειναι ετσι δεν εχει νοημα να παρω motul απο το εμποριο και να του τα παω

Πανοπτικός
24/10/2011, 19:01
Ποιο fazer εχεις ?

Για ελλαδα 15-50 ειναι το καλυτερο (χειμωνα-καλοκαιρι), δοκιμασε τα και θα εχεις καλυτερη αισθηση στο κιβωτιο.

Αν δεν το εχεις στα κοκκινα συνεχεια βαλε ημισυνθετικα και εισαι αρχηγοπουλο. :look:

(τα yαmalube υπαρχουν για τους αφελεις, βαλε οτι γουσταρεις)

dmf
24/10/2011, 19:15
Εγώ βάζω χειμώνα 10W-40 και καλοκαίρι 15W-50 σε ημισυνθετικό και τα δύο.


























Α και μακρυά απ'τα ημισυνθετικά motul. Δοκίμασε torco t4r

Πανοπτικός
24/10/2011, 19:30
Παντως αν το ψαξεις στο google αυτο που ρωτας, θα εχεις να διαβαζεις μεχρι τα γεραματα σου. :D

power hornet
24/10/2011, 20:21
βαλε τορκο φιλε ημισυνθετικο 10-40 να βρεις την υγεια σου.

AUFGEBRACHT
24/10/2011, 20:32
Τα Torco δεν τα έχω δοκιμάσει,αλλά κι εγώ θα σου έλεγα μακρυά από το Motul...κι εγώ στη μοτοσυκλέττα μου ημισυνθετικό 15/50 βάζω,μια φορά έβαλα Motul και ήταν και η τελευταία. Όπως είπα εξαρχής τα Torco δεν τα έχω δοκιμάσει για να εκφέρω γνώμη,απλά σου προτείνω σαν δεύτερη επιλογή τo Castrol GPS 15/50, το κιβώτιο της δικής μου είναι γενικά θορυβώδες ιδιαίτερα η εναλλαγή από 1η σε 2α...με τα castrol που έβαλα είδα απίστευτη βελτίωση στο θόρυβο και στη σύμπλεξη...λουκούμι!!! Το καλοκαίρι που άλλαξα λάδια πάλι τα ίδια προτίμησα.

gianhs8
24/10/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf

Α και μακρυά απ'τα ημισυνθετικά motul. Δοκίμασε torco t4r

για το 15-50 5100 της motul το ημισυνθετικο ελεγα

πιστεuεις οτι δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας?

gianhs8
24/10/2011, 22:37
kai τα torco τα εχω σαν σκεψη αλλα με προβλιματιζει η υψιλη τιμη τους οποτε μαλων castrol

SVX
24/10/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
kai τα torco τα εχω σαν σκεψη αλλα με προβλιματιζει η υψιλη τιμη τους οποτε μαλων castrol

ποσο κανουν τα Castrol και ποσο τα Torco δηλαδη?

9ευρω/λιτρο για λαδι δεν ειναι φοβερο εξοδο

Πανοπτικός
24/10/2011, 23:10
13,5/λ τα castrol gps 15-50 απο πρακτικερ

gianhs8
24/10/2011, 23:10
μια προχιρη ματια που εριξα στο νετ τα βρικα απο 15 το λιτρο, ξερεις καμια καλη ιστιοσελιδα?

μενω επαρχια οποτε δυσκολο να βρω απο μαγαζι ασα που τα εχουν πανακριβα

gianhs8
24/10/2011, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
13,5/λ τα castrol gps 15-50 απο πρακτικερ

στο νετ με 10 ευρω το λιτρο και τα μεταφορικα ειναι 2,5 ευρω ανεξαρτιτου βαρους οποτε στα τρια ουτε ενα ευρω δεν ειναι

Acacius
25/10/2011, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8 μια προχιρη ματια που εριξα στο νετ τα βρικα απο 15 το λιτρο, ξερεις καμια καλη ιστΙοσελιδα? Μισό να βγάλω την ιστοσανίδα μου από τη θάλασσα και σου πω... :p

Για σάιτ εγώ (και αρκετοί άλλοι) έχω αγοράσει από το Λαμπριανίδη (http://www.trade-wind.gr). Καλές τιμές και δωρεάν αποστολή.

fkol k4
25/10/2011, 06:22
Γιατί ρε παίδες τί έχουνε τα Motul ;

Το δικό μου μηχανάκι (GSXR 600 K4) το έχω από τον Δεκέμβριο του 2004 ( 7 χρόνια) , έχει 40.000 Km , πολλά από αυτά με το γκάζι τέρμα και αρκετά μέσα στην πίστα , έβαζα πάντα Motul 5100 15-50 (όχι πάντα στην ώρα του) ημισυνθετικό και δούλευε τέλεια .

Μόνο το τελευταίο 3μηνο ο μαλάκας έβαλα Torco 20-50 ημισυνθετικό και πρέπει να χορεύω πάνω στον λεβιέ μπας κι αλλάξει καμμιά ταχύτητα (καλά να πάθω , αλλαγές και πειράματα δεν ήθελα ; ) .

ΥΓ.Μην πει κανένας ότι έτυχε να μην πάθει κάτι το δικό μου μηχανάκι , έχω και άλλα 2 μηχανάκια να φέρω για παράδειγμα , που τα έχουν αντίστοιχο καιρό οι ιδιοκτήτες τους .

FotisFz1
25/10/2011, 06:23
φιλε εγω στην τελευταια αλλαγη στο fz1 εβαλα τα bel-ray exp 10-40(παντα τετοια βαζω)
και βρηκα την υγεια μου
το σασμαν εγινε βουτυρο...

GIXXERAKIAS
25/10/2011, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Γιατί ρε παίδες τί έχουνε τα Motul ;

Το δικό μου μηχανάκι (GSXR 600 K4) το έχω από τον Δεκέμβριο του 2004 ( 7 χρόνια) , έχει 40.000 Km , πολλά από αυτά με το γκάζι τέρμα και αρκετά μέσα στην πίστα , έβαζα πάντα Motul 5100 15-50 (όχι πάντα στην ώρα του) ημισυνθετικό και δούλευε τέλεια .

Μόνο το τελευταίο 3μηνο ο μαλάκας έβαλα Torco 20-50 ημισυνθετικό και πρέπει να χορεύω πάνω στον λεβιέ μπας κι αλλάξει καμμιά ταχύτητα (καλά να πάθω , αλλαγές και πειράματα δεν ήθελα ; ) .

ΥΓ.Μην πει κανένας ότι έτυχε να μην πάθει κάτι το δικό μου μηχανάκι , έχω και άλλα 2 μηχανάκια να φέρω για παράδειγμα , που τα έχουν αντίστοιχο καιρό οι ιδιοκτήτες τους .

Eδω ειναι το θεμα σου...δοκιμασε Τορκο t4r 10-40 ημισυνθετικο και θα δεις το κιβωτιο σου να ξαναμεταμορφωνεται.:wave2:

VASOS
25/10/2011, 08:35
Όπως προείπαν το Castrol GPS είναι πολύ καλό ημισυνθετικό λάδι και σε καλή τιμή (9-10 Ε/λτ), όπως έχω ακούει τα καλύτερα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει, για τα αμερικάνικα Spectro και Torco.

Έχω βάλει τελευταία το PRO4 (συνθετικό) της Silkolene (15Ε/λτ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά από το κιβώτιο (είναι γνωστό ότι τα κιβώτια της BMW είναι θορυβώδη και που και που χάνουν σχέσεις) και σκέφτομαι να δοκιμάσω αργότερα για λόγους οικονομίας τα ημισυνθετικά COMP4.

Ο αδελφός μου έβαλε στο FZ1 συνθετικά της Agip και είναι πολύ ευχαριστημένος (νομίζω τα συστήνει η Honda και η Aprilia).

Για λάδια και τιμές μπορείς να κοιτάξεις ενδεικτικά εδώ (κάνουν και αποστολές):

http://www.oilsmotoauto.gr/index.php

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=17&Itemid=57&lang=el

o teos
25/10/2011, 09:28
Eβαζα motul 5100 και στο cbr 125 και στο cbr600 μετα εβαζα i-pone στο r6 παντα 10-40 παντα ημισυνθετικο..οταν ακουσα για τα torco λεω δε μ@μιεται θα τα δοκιμασω......εε τωρα t4r 10-40 και στο innova που σε πληροφορω εξαφανισε τη σκληραδα των ταχυτητων σε σχεση με τα μαμα honda τυγανολαδα και οσοι εχουν καινουριο innova ξερουν..αλλα και στο μεγαλο σαν yamaha εχει γλυκανει το κιβωτιο στις αλαγες και εχει μειωσει τραγικα το κλασσικο γκουπ της πρωτης των yamaha παλι οι κατοχοι ξερουν....εν ολιγεις torco t4r 10-40 φιλε μου και το καλοκαιρακι βαλε 15-50 αν νιωθεις οτι δε σε καλυπτει το 10-40...:wave2:

SVX
25/10/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Γιατί ρε παίδες τί έχουνε τα Motul ;

Το δικό μου μηχανάκι (GSXR 600 K4) το έχω από τον Δεκέμβριο του 2004 ( 7 χρόνια) , έχει 40.000 Km , πολλά από αυτά με το γκάζι τέρμα και αρκετά μέσα στην πίστα , έβαζα πάντα Motul 5100 15-50 (όχι πάντα στην ώρα του) ημισυνθετικό και δούλευε τέλεια .

Μόνο το τελευταίο 3μηνο ο μαλάκας έβαλα Torco 20-50 ημισυνθετικό και πρέπει να χορεύω πάνω στον λεβιέ μπας κι αλλάξει καμμιά ταχύτητα (καλά να πάθω , αλλαγές και πειράματα δεν ήθελα ; ) .

ΥΓ.Μην πει κανένας ότι έτυχε να μην πάθει κάτι το δικό μου μηχανάκι , έχω και άλλα 2 μηχανάκια να φέρω για παράδειγμα , που τα έχουν αντίστοιχο καιρό οι ιδιοκτήτες τους .



ξηροκαμπανο ... You Know ...? :lol:

Πανοπτικός
25/10/2011, 13:37
εχει δοκιμασει καποιος τα CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W-50 ?

Τα βλεπω σε κατι site με 19,5 ευρω το λιτρο :eyepop:

Τι σκατα χρυσαφι εχουν μεσα ?

VASOS
25/10/2011, 13:44
Υποτίθεται ότι είναι full, 100% και δεν ξέρω και γω τι άλλο υπερθετικού βαθμού συνθετικά λάδια (PAO/Esters κ.λπ).

Εδιτ: Όχι όμως και 19Ε/λτ

http://www.automoto-eshop.gr/castrol-power-1-racing-4t-10w-50-fully-synthetic-1l.html

Επίσης, δεν είναι 100% συνθετικό (δηλ. 100% προϊόν σύνθεσης) και σίγουρα έχει Group III base oils (προϊόντα διύλισης πετρελαίου).

Από τα λίγα που ξέρω 100% συνθετικό (PAO's/Esters) είναι το PRO4 Plus της Silkolene που κοστίζει γύρω στο 20Ε/λ.

fkol k4
25/10/2011, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Eδω ειναι το θεμα σου...δοκιμασε Τορκο t4r 10-40 ημισυνθετικο και θα δεις το κιβωτιο σου να ξαναμεταμορφωνεται.:wave2:
Ναι , αλλά αυτό ειναι μισή λύση . Δεν θα συμβεί δε αν αλλάξω ειδικά σε Τorco t4r 10w 40 ημισυνθετικο , αλλά αν αλλάξω σε οποιοδήποτε 10w 40 ημισυνθετικο , καθώς θα έχω πλέον 40άρι λάδι αντί για 50άρι που είναι η κανονική μου επιλογή .

Όπως κι εσύ θα ξέρεις , από τους 2 αριθμούς που χαρακτηρίζουν το ιξώδες ενός multi-grade λιπαντικού , ο πρώτος αντικατοπτρίζει την συμπεριφορά του σε χαμηλή θερμοκρασία , εξ' ου και το "w" δίπλα στον 1ο αριθμό (w=winter) και μετριέται στους 0 βαθμούς κελσίου αν δεν κάνω λάθος .
Ο 2ος αριθμός , μας δείχνει την συμπεριφορά του λιπαντικού σε θερμοκρασία 100 βαθμών κελσίου άρα είναι αυτός που είναι κοντύτερα στις πραγματικες θερμοκρασίες που αναπτύσσει το λιπαντικό κατά την λειτουργία .

Άρα , η διαφορά στην χρήση του κιβωτίου που παρατηρώ εγώ , θα έπρεπε να υπάρχει μόνο με κρύο μοτέρ , αφού ψηλά θεωρητικά είναι λάδια ίδιου ιξώδους , κάτι που σαφώς δεν συμβαίνει . Η διαφορά είναι αισθητή σε όλο το φάσμα θερμοκρασιών λειτουργίας του μοτέρ (75 - 104 κελσίου) .

Ακόμα , το 50 ως ιξώδες το θεωρώ (προσωπική επιλογή) εντελώς αδιαπραγμάτευτο ,όχι γιατί στην Ελλάδα έχουμε υπερβολικές θερμοκρασίες ( δεν έχουμε ) , αλλά γιατί έχουμε Κηφισίας , Μεσογείων , Βουλιαγμένης , Πατησίων και άλλα τέτοια ωραία μέρη όπου τα μηχανάκια μένουν ακινητοποιημένα και η θερμοκρασία τους μόνιμα απο 100 μέχρι 105 και το βεντιλατέρ συνεχώς ανοιχτό .

Εξάλλου το συνιστά και η Castrol ως επιλογή εδώ (http://http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=8264018&contentId=7007302) αφού γράφει
"Temperature Conditions: Above 20° F (μείον 6,5 κελσίου )
Description: Provides maximum protection for high-performance, high-RPM racing engines. Excellent choice for high temperature and heavy loads such as driving in the desert or towing a trailer at high speeds for long periods of time ".

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με κανένα λάδι . Και η κατάσταση με τα Torco δεν είναι τραγική , απλά παρατηρώ μια διαφορά .
Απλά με ενοχλούν τοποθετήσεις του τύπου "μακριά από τα ...(βάλε όποια μάρκα θέλεις) ".
Όλα τα επώνυμα λάδια πλέον είναι καλά λάδια . Κακό επώνυμο λάδι δεν υπάρχει . Απλά κάποια ταιριάζουν σε μερικά μοτέρ καλύτερα από κάποια άλλα .


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ξηροκαμπανο ... You Know ...? :lol:
Εντάξει ρε συ , μια κουβέντα είπαμε , όχι κι έτσι . :lol:

Σκατά link βάλαμε ...
http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=8264018&contentId=7007302

AUFGEBRACHT
25/10/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Υποτίθεται ότι είναι full, 100% και δεν ξέρω και γω τι άλλο υπερθετικού βαθμού συνθετικά λάδια (PAO/Esters κ.λπ).

Εδιτ: Όχι όμως και 19Ε/λτ

http://www.automoto-eshop.gr/castrol-power-1-racing-4t-10w-50-fully-synthetic-1l.html

Επίσης, δεν είναι 100% συνθετικό (δηλ. 100% προϊόν σύνθεσης) και σίγουρα έχει Group III base oils (προϊόντα διύλισης πετρελαίου).

Από τα λίγα που ξέρω 100% συνθετικό (PAO's/Esters) είναι το PRO4 Plus της Silkolene που κοστίζει γύρω στο 20Ε/λ.

Μπορεί να μην κατάλαβα καλά τί γράφεις κι αν είναι έτσι ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων...αλλά αναφέρεις στο τέλος "..Από τα λίγα που ξέρω 100% συνθετικό (PAO's/Esters) είναι το PRO4 Plus" . Απλά έχω την εντύπωση πως τα ester είναι ημσυνθετικά και όχι 100% συνθετικά, π.χ. η Motul το ημισυνθετικό 15/50 το αναφέρει ester...η κάθε εταιρεία έχει τη δική της ονοματολογία και ορολογία, η Castrol ας πούμε το 15/50 το ημισυνθετικό το αναφέρει ως synthetic based.

Ichigo
25/10/2011, 21:57
+1 στο 15-50 της Castrol
Και σε καλή τιμή από το γνωστό λαδά επί της Θηβών :winka:

Πανοπτικός
25/10/2011, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
+1 στο 15-50 της Castrol
Και σε καλή τιμή από το γνωστό λαδά επί της Θηβών :winka:

ποσο δηλαδη ?

Nikoskazer2000
26/10/2011, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Μισό να βγάλω την ιστοσανίδα μου από τη θάλασσα και σου πω... :p

Για σάιτ εγώ (και αρκετοί άλλοι) έχω αγοράσει από το Λαμπριανίδη (http://www.trade-wind.gr). Καλές τιμές και δωρεάν αποστολή.

Έχω βάλει Motul 300V, Ipone και ενα "αυτοκινητάδικο" της Shell ολα 15-50W synthetic.
Ενας φίλος μου είπε για τα Torco. Αγόρασα το TMXR 10-40 semisynthetic και έγινα believer. :a23: και δεν τα ξανάλλαξα ποτέ μου.

Εδω και μερικά χρόνια βρίσκω τα T4SR μόνο και είμαι εξίσου ευχαριστημένος και απο απόδωση/προστασία και απο τιμή.

Τα αγοράζω απο το σαιτ που αναφέρει ο φίλος.

Απο γνωστό μαγαζί στα Χανιά τα αγόραζα πριν 4 περίπου χρόνια 18 ευρώ το μπουκάλι ο μλκς!!!! :bigcry:

(πάμε για τις Λαδολογίες ή δεν του σηκώνεται του Παλιόγερου?)

VASOS
26/10/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Μπορεί να μην κατάλαβα καλά τί γράφεις κι αν είναι έτσι ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων...αλλά αναφέρεις στο τέλος "..Από τα λίγα που ξέρω 100% συνθετικό (PAO's/Esters) είναι το PRO4 Plus" . Απλά έχω την εντύπωση πως τα ester είναι ημσυνθετικά και όχι 100% συνθετικά, π.χ. η Motul το ημισυνθετικό 15/50 το αναφέρει ester...η κάθε εταιρεία έχει τη δική της ονοματολογία και ορολογία, η Castrol ας πούμε το 15/50 το ημισυνθετικό το αναφέρει ως synthetic based.

Η αλήθεια είναι πως ελάχιστα λάδια στην αγορά είναι 100% συνθετικά δηλ. προϊόν σύνθεσης και όχι διύλισης.
Τα κύρια συστατικά (base oils) των συνθετικών λαδιών είναι οι PolyAlphaOlefins (PAO's, Group IV) και οι εστέρες (Esters, Group V).
Τα Group III base oil's είναι προϊόντα πετρελαίου, που έχουν πολύ καλές ιδιότητες και παρόμοιες με αυτές των PAO's, και δίνουν πολύ καλά ημισυνθετικά λάδια, π.χ μαζί με εστέρες, που οι εταιρείες ονομάζουν ως συνθετικά.
Επίσης, στο μίγμα μπαίνουν τα πρόσθετα που δίνουν στο λάδι τις τελικές επιθυμητές ιδιότητες.

Αυτό που είπα για το PRO4 Plus της Silkolene είναι πως είναι μίγμα PAO's/Esters δηλ. πλησιάζει πολύ το 100% συνθετικό λάδι, ενώ π.χ το PRO4 που και αυτό ονομάζει συνθετικό είναι μίγμα Group III/Esters.

Ελπίζω να βοήθησα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ποσο δηλαδη ?

Είπαμε 9-10 Ε/λτ για το Power 1 GPS και 13-14 Ε/λτ για το Power 1 Racing.

anco
02/11/2011, 12:06
Μιας και εχουμε καινουργιο λαδογιο-αναλυσο-μηνηματοκατασταση....

Θα σας πω τι κανω....

Αγοραζω καινουργια την μοτο, και οταν παει 25,000 την πουλαω και περνω αλλη.

Οπωτε οτι και να βαλω απο λαδι......

Και ξανα απο την αρχη.

Τελος.

Υ.Σ πλακα κανω....

Ο φιλος μιλαει στο 1ο ποστ για λαδια...ΟΚ μαζι του.

Το να βαλεις λαδια για κατηγορια racing ειναι μαλακια...το λεει και η λεξη racing....

Π.Χ βενζινες απο βαρελι που ειναι racing, ρωτηστε να δειτε ποσο καυστικες ειναι στα μπεκ ψεκασμου και στα τσιμουχακια βαλβιδων....

Αλλα το λεει η λεξη racing....

Τωρα να βαλεις λαδι racing σε μοτερ Fazer ειναι ανοφελο μιας και δεν ειναι πιεσμενο.

Με τον Reinmeister σε τελευταια συζητηση για τα FMX μας...του λεω τι να βαλω....

μου απανταει βαλε το απλο της Torco μιας και θα δεις οτι το μοτερ ειναι σομπα...

Λεω σιγουρα...

Ναι ακομα και T4SR να βαλεις....θα το κανει νερο...

Μιλαμε για θεμοκρασιες λαδιου με οργανακι 100-140 σε γενικη βαση....

Ο πατερας Στεφανος μπορει να το επιβεβαιωση μιας και εχει μοτερ XR600R και ειναι πανω κατω ιδιο με το μοτερ του FMX μιας και φοραει το μοτερ του XR650L.

Στην Αμερικη εχουν αλλες γνωμες...βαζουν Shell Rotella T6, ακουστε το καλητερο...

ειναι λαδι για φορτηγα ντιζελ....και πολλα club οπως Fireblades,Gixxer,Ducati ms, και αλλα πολλα τα βαζουν σε μοτερ που κατα κανονα εχουν πανω απο 140 αλογα τροχο.

Κοστος 12 $ το 1 γαλονι= 3.87 λιτρα.

Μιλαμε για 8 ευρω.

Το λαδι εκει που την ακουει για τα καλα ειναι ποτε το αλαζουμε....μαλακιες τυπου εβαλα το ταδε και ειδα σασμαν βελουδο...τις εχω....

Και σε αυτο μου βαραει το σασμαν, να κανετε τσεκ τις αλυσιδες σας αν ειναι σωστα τεντομενες, και αν εχετε σωστη πιεση στα λαστιχα, γιατι παει πακετο, αν εχεις 20 λιμπρες πισω και βαλεις ξανα 32 παρατηρω οτι κουμπωνουν σωστα.


Υ.Σ στο F3 ZXR 400 (Formulla 400 προδιαγραφες) το οποιο αγορασε απο μενα ο LSKostas,

ετρεξε Μotul 5100 αλλα το 10-40 οχι την παπαρια το 15-50.

Βεβαια αλαγες καθε 600 χλμ, η αν θελετε 3 ντεποζιτα βενζινης...

Δουλεμα 15200, πολλες τελικες, πολυ αγριο δουλεμα στα Μεγαρα και οχι τουριστικα οπως πανε πολλοι στα track-day...

Και με συμπιεση 14,2:1.

λαδι των 10 ευρω αλλα ειπαμε αλαγη καθε 600χλμ μαζι με φιλτρο.

Το 5100 απλο ορυκταιλεο ειναι και ας λεει πανω στο κουτι semi-TA ARXIDIA MOY...

Φιλος με YZ450F Δημητρης Κονοβαλωφ εβαλε στην αρχη στο αγωνιστικο του...AGIP 10-60....

Μου λεει τετοιο σκατολαδο δεν εχω ξαναδει.

Στην 3η φορα μου λεει Castrol Actevo 20-50... ελα ρε του λεω Actevo....

ναι μου λεει και καθε 3 αγωνες ανοιγω κυλινδρο για αλλαγη ελλατηριων..για το φοβο.

DoctoR_k6
02/11/2011, 12:49
Καλησπερα παιδες...Το θεμα με το λαδι στη μηχανη εχει να κανει κατα την γνωμη μου καθαρα με την μηχανη κ τον τροπο λειτουργιας της! Εχω ενα κ6 1000 απο καινουριο ιουνιος '06 κ ως τωρα εχω κανει 75000 χλμ! Ολα αυτα τα χρονια χρησιμοποιω χειμωνα καλοκαιρι motul 15-50 το 5100 με εξαιρεση τα πρωτα 1000 χλμ μεχρι να αλλαχθουν τα του εργοστασιου και 1000 χλμ που ειπα να δοκιμασω τα castrol τα superbike αν δεν κανω λαθος. Τα εβγαλα αμεσως...Κιβωτιο κοπαναγε παντου κρυο ζεστο κ ο κινητηρας δουλευε με μεγαλυτερη θερμοκρασια νερου τουλαχιστον 7 βαθμων...Αμεση επιρροην δεν εχει βεβαια αλλα εχει εμμεση...
Αλλα καπου αλλου σε αλλο κινητηρα να λειτουργει αλλιως...
Καθαρα μεταφερω αποψη!!!

DeusEx
02/11/2011, 13:56
Στο fazerακι μου το 600, οτι λαδι κ αν εχω βάλει βελουδο δεν εγινε ποτε...

Θεωρώ υπερβολικα τα σχόλια του τυπου ειδα τραγικη διαφορα κτλ. Συνηθως οφείλεται στο οτι πας απο χρησιμοποιημένα λαδια, σε καινουργια οτι μαρκα κ αν ειναι, θα δεις βελτίωση.

yamalube- στις αρχες μονο. Δεν εχω να πω τα καλυτερα. Τα σταματησα.
ipone- δεν με ενθουσιασαν, πανω κατω ιδια με τα μαμα.
motul- αυτα χρησιμοποιουσα για αρκετες αλλαγες. 15-50 το καλοκαιρι, 10-40 το χειμωνα. Καλουτσικα λαδακια αλλα εχω την αισθηση οτι μετα τα πρωτα χιλιομετρα δεν αντεχανε και χανανε την ομορφη λειτουργία τους.
torco- εκανα μερικες αλλαγες 20-50 καλοκαιρι (τωρα αυτα εχω!), και 10-40 το χειμωνα
τιμια λαδακια, αρκετα καλα θα ελεγα. Κρατανε τις ιδιότητες τους μεχρι τελους.
Τα 20-50 ισως ειναι λιγο βαρια για το μοτερ μου (ετσι τα αισθανομαι τουλαχιστον). Οι αλλαγες στο σασμαν δεν ακουγονται τοσο πολυ, αλλα η σκληράδα παραμενει.Με αυτα ειχα και κανα δυο νεκρες ταχυτητες στις αλλαγες μου (δηλαδη δεν κουμπωσαν σωστα οι ταχυτητες).

Επομενη αλλαγη (οπου ναναι) θα ειναι ειτε belray ειτε castrol μιας κ δεν τα εχω δοκιμασει ακομα

Πανοπτικός
02/11/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


Θεωρώ υπερβολικα τα σχόλια του τυπου ειδα τραγικη διαφορα κτλ. Συνηθως οφείλεται στο οτι πας απο χρησιμοποιημένα λαδια, σε καινουργια οτι μαρκα κ αν ειναι, θα δεις βελτίωση.




Αυτο :D

RaGe_Raptor
02/11/2011, 17:55
έχω GSX-R 1000 K6 από καινούριο (08/06) και με 42.000χλμ.έβαζα Motul 5100 15w/50 και μετά είπα να δοκιμάσω τα 300v. τα οποία μου δημιούργησαν ολίσθηση στο συμπλέκτη.ο συμπλέκτης βγήκε,μετρήθηκαν οι δίσκοι και αφού ήταν εντάξει πλύθηκαν ,και ξαναμπήκαν στη θέση τους.από τότε χρησιμοποιώ τα Castrol Power1 racing 10w/50 και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.τα αγόραζα από ελλάδα 15 ευρώ το λίτρο μέχρι που έπεσα πάνω
σ'αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Castrol-Power1-Racing-4T-10W-50-Motorradol-1-Ltr-10W50-/190541675870?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D3914577849071720189#ht_406 4wt_932) τα μεταφορικά είναι νομίζω 20 ευρώ για παραγγελίες εώς 25 λίτρα ...οπότε οργανωθείτε!!!

DoctoR_k6
03/11/2011, 09:31
Παντως παιδια μπορειτε να πατε κ σε μαγαζια εντος Ελλαδος για αγορα λαδιων κ οχι μονο εξω.Με ενα καλο ψαξιμο θα βρειτε πολλα κ σε διαφορες τιμες...Π.χ Motul 15-50 30 ευρω το 4λιτρο...
Δεν λεω που για λογους διαφημισης αλλα απ οτι εχω δει μετα απο καταλληλο ψαξιμο θα βρειτε οτι θελετε και δοκιμαστε οτι λαδι θελετε κ νομιζετε πως σας ταιριαζει στην μοτοσυκλετα σας.:beer:

dankannn
03/11/2011, 11:06
Να πω και εγώ την άποψη μου σχετικά με το θέμα.
Ένα λάδι 10w/40 η 15w/50 είναι μια χαρά για την μεγαλύτερη πλειονότητα
τον μοτοσικλετών στη Ελλάδα.
Από εκεί και πέρα δεν υπαρχουν κακά η καλά λάδια παρά μόνο το τι στρώνει
στην μοτοσικλέτα μας.
Μην ακούτε μαγικά λάδια απλά δοκιμάστε , είναι κάτι σαν τα λάστιχα.
Εγώ ας πούμε με motul 300v είμαι μια χαρά στο cbr600f αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά είναι τα καλά λάδια ούτε ότι στρώνουν σε όλα τα μηχανάκια.

:wave2:

Nikoskazer2000
03/11/2011, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Να πω και εγώ την άποψη μου σχετικά με το θέμα.
Ένα λάδι 10w/40 η 15w/50 είναι μια χαρά για την μεγαλύτερη πλειονότητα
τον μοτοσικλετών στη Ελλάδα.
Από εκεί και πέρα δεν υπαρχουν κακά η καλά λάδια παρά μόνο το τι στρώνει
στην μοτοσικλέτα μας.
Μην ακούτε μαγικά λάδια απλά δοκιμάστε , είναι κάτι σαν τα λάστιχα.
Εγώ ας πούμε με motul 300v είμαι μια χαρά στο cbr600f αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά είναι τα καλά λάδια ούτε ότι στρώνουν σε όλα τα μηχανάκια.

:wave2:

Η καλύτερη απάντηση νομίζω. :beer: :beer:

taisteal
04/11/2011, 11:24
εγω οταν πηρα την μηχανη εβαλα ipone και το μηχανακι πατιναριζε και το κιβωτιο εχανε αλλαγες.μετα δοκιμασα τα motul 5100 15-50 και δεν τα ξανααλλαξα ποτε.το καθε λαδι δουλευει αλλιως στο καθε μηχανακι.στην αφρικανα που ειχα τα τορκο αγγιζαν το τελειο,και η διαφορα με αλλα λαδια ηταν παραπανω απο αισθητη.στο bmw εβαλα και καστρολ και δεν μου αρεσε ουτε το δουλεμα του ουτε το κιβωτιο.αυτα.

gianhs8
04/11/2011, 11:37
τελικα εβαλα σημερα bel ray exs 15 50

οψομεθα.....

Πανοπτικός
04/11/2011, 11:39
Κοιτα αυτο (http://www.technilube.com/motorcycle/motorcycle_white_papers.php) , ειναι πολυ ενδιαφερον :wacko:

dmf
04/11/2011, 16:19
Το ενδιαφέρον είναι ότι κάνει το test η amsoil, και βγάζει πρώτο το λάδι της; :confused:

Πανοπτικός
04/11/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Το ενδιαφέρον είναι ότι κάνει το test η amsoil, και βγάζει πρώτο το λάδι της; :confused:


Το ενδιαφερον ειναι οτι δεν ειναι πρωτη σε ολα, αλλα δεν το αποκρυπτει κιολας.

Επισης στην χειροτερη, μαθαινουμε αρκετα πραγματα σχετικα με τις ιδιοτητες του λαδιου.

AUFGEBRACHT
04/11/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Κοιτα αυτο (http://www.technilube.com/motorcycle/motorcycle_white_papers.php) , ειναι πολυ ενδιαφερον :wacko:


Σφαγή το Castrol GPS...Στον πάτο της βαθμολογίας!!!!

Πανοπτικός
04/11/2011, 17:56
Αφου το βαλανε μαζι με ολα τα κορυφαια συνθετικα...

gianhs8
04/11/2011, 18:46
ρε μαγκες πηγα να παρω σημερα την μηχανη και μου ειπαν στο συνεργειο να μην βαζω φουλ συνθετικα αλλα μονο ημισυνθετικα καθως υπαρχει κινδυνος να ξεραθουν τα τσιμουχακια παιζει κατι τετοιο? (βεβαια αυτος προτινει τα yamalube !)

Πανοπτικός
04/11/2011, 20:01
Συνηθως λενε οτι πατιναρουν οι δισκοι, αυτο για τις τσιμουχες πρωτη φορα τ ακουω :hypnotize

AUFGEBRACHT
04/11/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ρε μαγκες πηγα να παρω σημερα την μηχανη και μου ειπαν στο συνεργειο να μην βαζω φουλ συνθετικα αλλα μονο ημισυνθετικα καθως υπαρχει κινδυνος να ξεραθουν τα τσιμουχακια παιζει κατι τετοιο? (βεβαια αυτος προτινει τα yamalube !)

Έχω ένα 650GS και ο έμπορος απ' όπου το αγόρασα και ο μηχανικός μου είχαν πει ποτέ να μη χρησιμοποιήσω αυνθετικό λάδι αλλά αυστηρά ημισυνθετικό, ειδάλλως θα πατινάρουν οι δίσκοι. Το manual της BMW αναφέρει το ίδιο, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρησιμοποίηση συνθετικού λαδιού.
Τώρα το ότι προτείνει yamalube δε χρειάζεται να μπούμε σε εξηγήσεις ε;;;

RaGe_Raptor
04/11/2011, 21:11
πάντως όποιο λάδι περνάει την προδιαγραφή jaso:ma και jaso:ma2 είναι κατάλληλο για υγρούς συμπλέκτες.οπότε και όποιο συνθετικό την περνάει είναι οκ..

gianhs8
04/11/2011, 21:38
καλα ωταν μου ειπε για το yamalube λεω καλα αυτος με δουλευει, βεβαια μου εκανε και αλλα και δεν τον εμπιστευομαι και πολυ, πχ μου ειπαι οτι καθαρισε το φιλτρο αερα το οποιο απο την μανα του ειναι χαρτινο ελαιου και αλλα τετοια

ασε που μου πηρε 50 ευρω και στην ουσια το μονο που εβαλε ηταν φιλτρο λαδιου και αρχισε να μου λεει εκανα αυτο και εκεινο κτλ

στο manual παντως δεν λεει τι λαδι να βαζεις παρα μονο το ιξωδες αναφερει

motomaniac
08/11/2011, 21:44
σημερα εβαλα 10-40 μοτουλ.. τα πληρωσα με φιλτρο λαδιου και 4λιτρα παραφλου 65ε. στην βεροια και φιλικη τιμη. τα επομενα θα ειναι τορκο που τα εχετε σε υποληψη ολοι.
ο αδερφος βαζει το γνησιο 10-30 και δεν καιει σταγονα.

dankannn
09/11/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
σημερα εβαλα 10-40 μοτουλ.. τα πληρωσα με φιλτρο λαδιου και 4λιτρα παραφλου 65ε. στην βεροια και φιλικη τιμη. τα επομενα θα ειναι τορκο που τα εχετε σε υποληψη ολοι.
ο αδερφος βαζει το γνησιο 10-30 και δεν καιει σταγονα.

Εγω βαζω 10-40 motul 300v
Οατν βαλεις torco περιμενω να μου πεις πως ηταν στο δικο σου.
Θελω να δω αν συμφωνουμε με την δικη μου αποψη