PDA

View Full Version : pw80 road race



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

lspiros
26/01/2012, 06:30
χρησιμοποιησε τακο και σπασε και λιγο τον καρπο.(οπως ο χρηστος τη μεση οταν τριβει κεφαλες:lol: ).προσοχη στο τελειωμα του στοκου ο τακος βρισκει γυμνη λαμαρινα την αναβει και φουσκωνει.(ερεθιστικα:blush: )...

πανω απο το υγρο μεταλλο ετσι και αλλιως χρειαζεται στοκαρισμα,μια χαρα το πας:beer:

airpanos
26/01/2012, 11:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
με τακο ε?
αυτο ειναι χρησιμο και δεν το ηξερα.. αυριο τοτε. εισαι κι εσυ βραδινος τυπος...
:beer: [/QUOTE

Με τακο και στην αρχη χοντρο γυαλοχαρτο για να κατεβαινει γρηγορα και να μη λαμπαδιαζει που λεει κ ο Σπυρος.Μετα το σενιαρεις με ασταρι.

sv9cvk
26/01/2012, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
.....................................................(οπως ο χρηστος τη μεση οταν τριβει κεφαλες:lol: )......................................... ...

...................................................


:mad: :a29: :a021:



Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
.....................................................)......................................... γυμνη λαμαρινα την αναβει και φουσκωνει.(ερεθιστικα:blush: )...

...................................................


:eyepop: :look:

motomaniac
26/01/2012, 20:41
χαχαχχαχαχαχα ρε τους απαιχτους... φουσκωνει ε? γυρω γυρω σαν να μπηκε ξαφνικα ο στοκος πιο μεσα απο οτι επρεπε???

εχω κανει μαλακια με το CBR και μεχρι να τελιωσω με τις ζαντες του ολα τα αλλα παγωνουν (TTR PW ZXR)

αντεληφθην και χοντρη μαλακια με το CBR. ραγισμενη πισω δισκοπλακα. μαλλον θα αντικατασταθει αυριο αν αυτη που θα μου χαρισουν δεν ειναι πολυ φαγωμενη αλλα παλι ξενερωσα ασχημα...:sad:

αγορασα καινουριο διαβρωτικο η paint remover σημερα. το παλιο ηταν grekolack και γ....σε. το καινουριο ειναι 6ε το κιλο και γαγαλαει απλως. σαν το παλιο δεν βρηκα. εδω βεροια ο καθενας λεει οτι θελει. δεν το εχω? τοτε δεν υπαρχει καταργηθηκε.. κλπ αστεια..

ενδιαμεσως επιανα και το μικρο λιγακι οποτε εχουμε τριμμενα : ρεζερβουαρ, καβουκι φαναριου και κοκοβιο. αναμενει στοκαρισμα η τιμονοπλακα οι βασεις φαναριου κι αλλα πολλα..

motomaniac
02/02/2012, 01:48
στοχος επετευχθει! ζαντες κομπλε. λαστιχα καινουρια! κι εξω 10 ποντους χιονι... γαμωτ..


246243

motomaniac
02/02/2012, 01:51
στο μικρο λοιπον ξανα.. αφου δοκιμασα διαφορους τροπου κι αφου εκοψα και κολλησα πολλες φορες με πολλους συνδιασμους και δεν εβγαλα ακρη... το πισω φρενο θα μπει στο τιμονι. ναι στο τιμονι. μιας και συμπλεκτη δεν εχουμε αλλα κι ουτε θα αποκτησουμε μου περισευουν δυο σκριπ απο DT50. αυτο ειχε συμπλεκτη. οποτε... αγοραστηκε ντιζα για πισω φρενο κινεζικου σκουτερ


246244

motomaniac
02/02/2012, 01:53
η σελα επισκευαστηκε με καινουριο αφροδες. απο καθισμα αυτοκινητου το εχουμε ξαναπει.. χαχαχα. εδω ενδεικτικα τελικα προσεθεσα κι αλλα κομματια για να την κανω οπως ηθελα αλλα φωτο δεν εβγαλα.


246245

motomaniac
02/02/2012, 01:58
αυτο το παπαρακι τελικα εχει καποια σχεση με τα φωτα. με την μεγαλη σκαλα κιολας αν μαντευω σωστα. παλι καλα που η yamaha εχει τουλαχιστον ιδιο χρωμα μπρος ακι πισω για τα φωτα. η χοντα αμα θυμαμαι καλα εχει αλλα. αυτο που εκανε εντυπωση ειανι οτι τα καλωδια δεν ειναι κολλημενα με καλαι πανω αλλα με κατι διαφανο. του δωσα και ρευμα μηπως κανει κανεναν ηχο αλλα μπα νεκρο. οταν ξανα βαλω μπρος το τερατακι θα δοκιμασω να το αφιαρεσω να δω αν θα χει καμια μεταβολη το συστημα.


246246

motomaniac
02/02/2012, 02:01
παρενθεση. τελιωσα επιτελους με αυτο. ετσι νομιζα. τελικα ξεβαφει με βενζινη κι αφου πληροφορηθηκα οτι το βερνικι που αγορασα ειναι σιγουρα ανθεκτικο, εχω δυο αποριες. 1η μηπως εβαλα οριακα λιγοτερο σκληρυντη? 2η και πιθανοτερη μηπως δεν ειχε στεγνωσει τελειως αλλα φαινοταν ετσι λογω κρυου? (στο εργαστηρι ειχα αναμενη σομπα υγραεριου αλλα την εσβησα οταν εφυγα. πρεπει ομως να ειχε πανω απο 15 βαθμους.)


246247

motomaniac
02/02/2012, 02:03
μπουκωμα απο διχρονολαδα λεμε..


246248

motomaniac
02/02/2012, 02:07
ετσι ηταν πονταρισμενη κι αντι να την παω σε εξατμισα να δωσω κανα 10ευρο να μου την γαζωσει , πεισμωσα εφαγα καμια δεκαρια ηλεκτροδια γεμισα τρυπες που γεμισα μετα εκψα τα μουτρα μου και την κολησα. μετα τροχισα τα γαζια και καποιες τρυπες επανηλθαν. ξανα τα ιδια μεχρι που ψιλιοτελιωσε αλλα δεν ειχα κουραγιο μετα. αυριο παλι.

εχουμε μια βαση για την εξατμιση, μια βαση για το πισω φρενο, ταιριασμα τα καλωδια γυαλισμα τα σκριπ και μετα κατεβαινει μοτερ για χοντρες δουλειες σε σκελετο.


246249

airpanos
02/02/2012, 02:14
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
[B] εχω δυο αποριες. 1η μηπως εβαλα οριακα λιγοτερο σκληρυντη? 2η και πιθανοτερη μηπως δεν ?

Αν εβαλες λιγοτερο σκλυρηντη η παραπανω απο οσο πρεπει θα αργησει να στεγνωσει συν οτι εχει και κρυο κανονικα επρεπε να το βαλεις κοντα στη σομπα.

universalgr1
02/02/2012, 07:30
Αδερφε να κάνω μια φιλικη παρατηρηση;

Παραθέτεις άσχετες με το project πληροφοριες και φωτογραφίες συχνα πυκνα και χάνεται λίγο η ροη της ανακατασκευής σου..

Απλα είναι κρίμα, γιατι είναι πολύ ενδιαφερον Projectακι , να γινεται κουραστικο στην αναγνωση.

Καλή συνέχεια!!


:beer: :beer:

motomaniac
02/02/2012, 14:01
ταυτοχρονα δουλευω κι αλλα πραγματα που δεν ειναι αξια να ανοιξουν δικο τους θρεντ. για αυτο τα κολαω εδω. τωρα που το λες ισως ανοιξω αλλο θρεντ τουλαχιστον για το ΤΤ μιας και οι δουλειες που γινανε ειναι πλεον πολλες.. ευχαριστω για την παρατηρηση. τουλαχιστονβ εσυ δειχνεις παρων! :beer:

lspiros
02/02/2012, 19:07
παρων,παρων:beer: :beer: :beer:

niklas
02/02/2012, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ετσι ηταν πονταρισμενη κι αντι να την παω σε εξατμισα να δωσω κανα 10ευρο να μου την γαζωσει , πεισμωσα εφαγα καμια δεκαρια ηλεκτροδια γεμισα τρυπες που γεμισα μετα εκψα τα μουτρα μου και την κολησα. μετα τροχισα τα γαζια και καποιες τρυπες επανηλθαν. ξανα τα ιδια μεχρι που ψιλιοτελιωσε αλλα δεν ειχα κουραγιο μετα. αυριο παλι.

.

Χεχε συμφωνο απολυτα και εμενα το ιδιο με ποιανει και τα κανω ολα μονος. Αλλα εδω που τα λεμε αν το καλοσκεφτεις ειναι καλητερα να τα κανεις σκατα μονος , παρα να πας στο ''μαστορα'' που πλεων δυστιχος ολοι τα κανουν ολα και κανεις δεν εχει τα κοτσια να πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ ρε φιλαρακι να το κανω, και να στα κανει σκατα αυτος. Τωρα που το σκεφτομαι (αν δεν υπαρχει ηδη) πρεπει να ανοιχτει ενα θρεντ να λεμε τις εμπειριες μας πανω σε αυτο το ζητημα.

Οτι φτιαχνεις ο ιδιος εχει αλλη χάρη :beer: :beer: :beer:

FRAGISCOS
02/02/2012, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
παρων,παρων:beer: :beer: :beer:

Το αυτο:wave2:

motomaniac
02/02/2012, 19:53
σημερα τροποποιηθηκαν τα σκριπ απο το DT μιας και τα ματια μου ακομα κλαινε απο την χθεσινη ηλκτροκοληση. μου αρεσε πολυ αν και αμφιβαλλω για το αν τα εκανα σωστα. ειχανε αρκετες διαφορες. παντως λεω να τα αφησω μαυρα αυτα. φωτο απο βδομαδα.

ernti
02/02/2012, 19:59
Όλοι παρόντες είμαστε βρε τρελλέ πατεντιάρη της Βεροιας,μη παραπονιέσαι.
Απλώς μερικοί γράφουν πιο λίγο ή και καθόλου.Συνέχισε εσύ και πόσταρέ τα όπως σου κατεβένουν στο μυαλό.
Το δικό σου το thread,κάθε μέρα το ανοίγω απ'την αρχή
όοοολες τις σελίδες για να μπώ πάλι στο νόημα:lol:
:beer:

gardelisxt550
02/02/2012, 20:47
φίλε συνέχισε εσύ να προσφέρεις γνώσεις!
οι περισσότεροι που δεν γραφούν σε θαυμάζουν και δεν έχουν λόγια!:beer: :beer: :beer:
Ένας απ τους σιωπηλούς!:wave2:

motomaniac
02/02/2012, 21:27
εεεμμ.. τοσο καιρο ανεβαζω φωτο εγω απανταω εγω... λεω ρε γαμωτο εγω τα βλεπω και λαιβ.. χαχαχαα ειναι ωραιο να ξερεις οτι καποιοι εκτιμουν τον κοπο σου! ΣΚ σαλονικα απο αυριο κι αγορα καποια ανταλακτικα. λιγα.

Acacius
02/02/2012, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
εεεμμ.. τοσο καιρο ανεβαζω φωτο εγω απανταω εγω... λεω ρε γαμωτο εγω τα βλεπω και λαιβ.. χαχαχαα ειναι ωραιο να ξερεις οτι καποιοι εκτιμουν τον κοπο σου! ΣΚ σαλονικα απο αυριο κι αγορα καποια ανταλακτικα. λιγα. Μάλλον δε φαντάζεσαι πόσοι παρακολουθούμε. Απλά οι περισσότεροι μάλλον δεν έχουμε κάτι να προσθέσουμε και απλά "μπανίζουμε"... Φτιάχνε εσύ και μη σε νοιάζει :D

vforever
03/02/2012, 16:45
Παρακολουθουμε βρε παραπονιαρη:D

aris_n
03/02/2012, 17:58
Φίλε μου όλες ΜΑ ΟΛΕΣ οι ανακατασκευές παρακολουθούνται με σπουδή εφάμιλλη της MOSAD! Τι νόμιζες δηλαδή, πως όλοι εμείς οι άρρωστοι με τις ανακατασκευές, μας πάει καρδιά να βλέπουμε το πορτοκαλί χρωματάκι αριστερά και να μη το ανοίξουμε;;; Προχώρα λέμε και τα μάτια μας έχουνε γίνει σαν της κουκουβάγιας!!!
:beer:

motomaniac
07/02/2012, 22:01
ματια κουκουβαγιας ειπες? καηκα πρηστηκα και δεν μπορεσα να κοιμηθω το πρωτο βραδυ. δακρυ ασταματητο. λυθηκε το πρωο με αλοιφη tobrex.


246862

motomaniac
07/02/2012, 22:13
εχω εδω και μερες προβλημα με το πιστολι βαφης. ειναι πεντακαθαρο αλλα σε καποια φαση το κεντρικο πιστονι που παταει η σκανδαλη κολησε μεσα. το ανοιξα ολο ηταν καθαρο αλλα το ενα απο τα τρια τσιμουχακια ελαφρως μασημενο. το εστρωσα το εβαλα το γυαλισα τωρα με τα πολλα δουλευει. αλλα ενδιαμεσα απο το 2ο και τριτο τσιμουχακι εριξα σπρευ σιλικονης με την ιδεα οτι εκεινο το μερος ειναι κλειστο σαν κουζινετο. αλλα μαλλον εσφαλα..


246863

hondaRR
07/02/2012, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ταυτοχρονα δουλευω κι αλλα πραγματα που δεν ειναι αξια να ανοιξουν δικο τους θρεντ. για αυτο τα κολαω εδω. τωρα που το λες ισως ανοιξω αλλο θρεντ τουλαχιστον για το ΤΤ μιας και οι δουλειες που γινανε ειναι πλεον πολλες.. ευχαριστω για την παρατηρηση. τουλαχιστονβ εσυ δειχνεις παρων! :beer:


παρων παρων :D σε παρακολουθουμε αδελφε συνεχισε δυναμικα.....!

lspiros
07/02/2012, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
εχω εδω και μερες προβλημα με το πιστολι βαφης. ειναι πεντακαθαρο αλλα σε καποια φαση το κεντρικο πιστονι που παταει η σκανδαλη κολησε μεσα. το ανοιξα ολο ηταν καθαρο αλλα το ενα απο τα τρια τσιμουχακια ελαφρως μασημενο. το εστρωσα το εβαλα το γυαλισα τωρα με τα πολλα δουλευει. αλλα ενδιαμεσα απο το 2ο και τριτο τσιμουχακι εριξα σπρευ σιλικονης με την ιδεα οτι εκεινο το μερος ειναι κλειστο σαν κουζινετο. αλλα μαλλον εσφαλα..

η σιλικονη ειναι για τους φανοποιους οτι ο αγιασμος για τους βρυκολακες:(

πλυνε το πιστολι καλα με διαλυτικο νιτρου και μετα με bodyantisil η καποιο αλλο προιον αντισιλικονης.(συνηθως πανω γραφει προετοιμασια βαφης)
οσο για τα βαμενα μερη,οι κρατηρες που βλεπεις ειναι αποτελεσμα της σιλικονης,δυστηχως τριψιμο και βαψιμο απο την αρχη...:(

motomaniac
07/02/2012, 22:30
παμε αλλη μια γιατι ειναι τζαμπα. ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα μαλλον χρειαζομαι πιστολι πλεον.. χαχαχαα μαλλον ΚΑΙ πιστολι..


246869

motomaniac
07/02/2012, 22:35
εσπασα και το τζαμι της μασκας ηλεκτροκολησης απο τα νευρα μου γιατι τρυπαγε συνεχεια η εξατμιση. θα κολληθει σε μαστορα. τελιωσε εγω δεν ξαναχαλαω τα ματια μου. σπυρο λες το jb weld να κανει και για την εξατμιση? αντεχει ως 600C νομιζω.. :rolleyes:

nikos121
07/02/2012, 22:53
λοιπον εχουμε κ λεμε.κολημα εξατμισης με ηλεκτροκοληση[για πρωτακια]αφαιρουμε απο μερικα ηλεκτροδια τη παστα τους το εξω τμημα κ κραταμε το στελεχος.βαζουμε το στελεχος στο σημειο που θεμε να κολησουμε κ κολαμε πανω στο στελεχοςπρωτα .τσιμπιματα οχι κοληση συνεχωμενη .με λιγη εξασκιση θα το πετυχης.θα δεις οτι ειναι πολυ απλο μικρε!

nikos121
07/02/2012, 22:54
αν βρω χρονο θα ποσταρω τεχνικες κοληματος .

motomaniac
07/02/2012, 23:42
το εχω κανει με προκες 12 ποντες. το ιδιο δεν ειναι? ;)

karolos SRX 400
08/02/2012, 17:28
χαρας το κουραγιο και την υπομονη σου
:sick:

μπραβο

vag 70
08/02/2012, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
αν βρω χρονο θα ποσταρω τεχνικες κοληματος .
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ:p

vag 70
08/02/2012, 17:45
ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΣΕΛΑ...ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΦΩΤΟ

motomaniac
08/02/2012, 19:44
μου περισσεψε αφρωδες απο καθισμα αυτοκινητου!χαχαχαχαα

nikos121
08/02/2012, 22:00
το ιδιο πραγμα ειναι!απλα οι προκες σκουριαζουν πιο γρηγορα απο το ηλεκτροδιο!η καλητερη λυση ειναι καμινετακι υδραυλικου μπρουτζοκοληση 2μμ βορακας κ τσουπ εγινε η δουλεια μας!ειναι ψιλες οι λαμαρινες οποτε δεν χρειαζεται οξυγονο-πολυ φλογα!καμινετο ειναι οκ!οξυγονο μονο οταν θελουμε να κολησουμε αλουμινιο!αν βαριεσαι πολυ μα παρα πολυ PLASTIC STELL.ΣΕ 24 ΩΡΕΣ εχεις κολημενη εξατμηση!για παντα!τιμη απο 24 εως 46 ευρω το μισο κιλο!

motomaniac
08/02/2012, 22:12
μπροντζοκολληση ε? και θελει μια ραβδο 2μμ μπροντζο και και βορακα? δεν τα ξερω καθολου αυτα αν θες περιεγραψε μου λιγο.:)

Gi_4ce
08/02/2012, 22:36
δωσε πονο λεμε!

Kotselakos
08/02/2012, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
μπροντζοκολληση ε? και θελει μια ραβδο 2μμ μπροντζο και και βορακα? δεν τα ξερω καθολου αυτα αν θες περιεγραψε μου λιγο.:)

+1, Νίκος 121, μολόγα τα και άνοιξε επιτέλους σχετικό thread να μαθαίνουμε και τίποτα.

Πάντως ναι, εξ' ολοκλήρου με μπρουτζοκόλληση φτιάχνονται ακόμα και σήμερα σκελετοί για σπεσιαλάκια, αν και τώρα πια για τέτοιες δουλειές έχει υπερισχύσει η ηλεκτροσυγκόλληση TIG.

Η Seeley και η Rickman χρησιμοποιούσαν μπρουτζοκόλληση και αν θυμάμαι καλά ομοίως η Harris και η Spondon στα πρώτα πλαίσιά τους.

Βέβαια με καμινέτο δεν φτιάχνεις σκελετό, θες ογυγόνο-ασετυλίνη.

tom kissas
08/02/2012, 22:43
αν ανοιξετε ενα thread με θεμα κολλησεις θα σας ειμαι ευγνωμων φετος το καλοκαιρι (μετα πανελληνιων) θελω να παρω ηλεκτροκολληση και ειμαι ανιδεος :D :D

motomaniac
10/02/2012, 01:00
η σκονη απο το πολυ τροχισμα. εχω κολησει με αυτη την παλιοπουτ....α την εξατμιση παλι σημερ γαμ...κα να κολαω. την ξαναεκοψα εχω πεισμα αμετρητο. συμμαζεψα και τον χωρο μου. πολυ ωρα τρωει το συμμαζεμα τελικα και ακομα τιποτε δεν εγινε.


247112

motomaniac
10/02/2012, 01:13
δεν γαμιεσαι λεω κι εσυ κι οι τρυπες σου... (ο φιλος μηχανουργος καιγεται τωρα μφτιαχνοντας εκχιονιστικα μεταμεσονυχτια) οποτε το πλακωνω στο jb weld κι οτι γινει.. δνε θα μου βγουν εμενα παλι τα ματια.. (οχι οτι δεν την ακουσα...) εδω το πρωτο χερι


247113

motomaniac
10/02/2012, 01:15
:o


247114

motomaniac
10/02/2012, 01:18
τελικα εγινε αλλα δυο χερια απο τα οποια δεν εχω φωτο αλλα θα βγαλω . ερωτηξις! υπαρχει ασταρι θερμοκρασιας? κι αν ναι, κραταει η οπως τα χρωματα θερμοκρασιας που μονιμα ξεβαφουν στα χερια σου?


247115

motomaniac
10/02/2012, 01:23
χαλασε κι η αντηχησ και ολα :( δεν αντεχα αλλο. σημερα ηθελα να τελιωσω με τα μαρσπιε και με το πισω φρενο ωστε να κατεβασω κινητηρα για να προεκτεινω την βαση της πισω αναρτησης. απο βδομαδα λοιπον μιας και τωρα εχει αναζητηση ανταλακτικου(για αλλο μηχανακι), κι αναζητηση δουλειας το σκ.. (καλα ντε κι αραλικι σαλλλονικη και ποτακια και φιλακια... ολοια τα σκ δουλευετε στα μηχανακια κι εγω ξεκουραζομαι.. :cool: αναποδος ανθρωπος...

Kotselakos
10/02/2012, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
χαλασε κι η αντηχησ και ολα

Πώς χάλασε και ποια όλα;

Πραγματικά πάντως θα ήθελα πολύ να δω αν θα δουλέψει η jb στην εξάτμιση.

gardelisxt550
11/02/2012, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
χαλασε κι η αντηχησ και ολα :( δεν αντεχα αλλο. σημερα ηθελα να τελιωσω με τα μαρσπιε και με το πισω φρενο ωστε να κατεβασω κινητηρα για να προεκτεινω την βαση της πισω αναρτησης. απο βδομαδα λοιπον μιας και τωρα εχει αναζητηση ανταλακτικου(για αλλο μηχανακι), κι αναζητηση δουλειας το σκ.. (καλα ντε κι αραλικι σαλλλονικη και ποτακια και φιλακια... ολοια τα σκ δουλευετε στα μηχανακια κι εγω ξεκουραζομαι.. :cool: αναποδος ανθρωπος...



Δεν είσαι ο μόνος και εγώ τα σκ παίρνω ρεπό απ το chaly!:smokin:

motomaniac
11/02/2012, 17:14
κοντυνε πολυ ο θαλαμος διαστολης. χαλασα το αρχικο του σχημα. δεν ξερω. το πασαλειψα απο εξω με την εποξικη η οποια ελπιζω να αντεξει.

motomaniac
21/02/2012, 14:33
επιτελους τελιωσαν.


248048

motomaniac
21/02/2012, 14:35
πολυ δουλεια μεχρι να ρθει ακριβως. εχω κι ενα θεμα να κολαω παντου ενισχυσεις λες και θα κρατησει κανα 2 τονους..


248050

motomaniac
21/02/2012, 14:51
και εδω διακρινεται κι η βαση της εξατμισης


248053

motomaniac
21/02/2012, 14:53
εδω φαινεται η μεσα και πισω μερια. δυο γωνιες κολλημενες προσωπο!


248054

gardelisxt550
21/02/2012, 17:58
Ωραίος μάστορα!
Από βάρος τι λέει?
Και η στέκα από honda είναι?:beer: :beer: :beer:

motomaniac
21/02/2012, 21:51
αχχαχαχαα απο βαρος λεει κανα 3κιλο... χαχαχχαα ναι απο παπι χοντα ειναι. το εκοψα μαζι με την βαση απο μια σπασμενη μαρσπιεδερα που βρηκε ο πατερας μου στον δρομο. ειχα κι αλλες αλλα αφου ηταν σκραπ...

vag 70
21/02/2012, 21:54
ΤΟ ΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ?:confused:

motomaniac
21/02/2012, 21:59
ναι τωρα που το παρατηρησες το πρσεξα. καποιο λογο θα ειχα ... χαχαχαχαχα να σε πω την αληθεια δεν θυμαμαι ομως. πωπω μαλακια.. κι εκανα και γαιδουρισια κολληση και βαριεμαι να την κοψω
:o

vag 70
21/02/2012, 22:00
ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ:eyepop:

vag 70
21/02/2012, 22:02
ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΚΟΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ.ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΡΟΧΟ... :dizzy:

motomaniac
21/02/2012, 22:38
κι εγω εχω... :D

motomaniac
22/02/2012, 23:46
σημερα επεσε πολυ δουλεια αλλα εχθες επεσε το κινητο το καλο απο τη μηχανη κι εγινε σμπαραλια. αρα φωτο γιοκ. να ρθει η οθονη και μετα. σημερα εφτιαξα βαση πισω για το αμορτισερ. η γιαμαχα εχει δυο φυλλα στο σημειο εδρασης κολλημενα απο 2mm το καθενα. 1 ποντο μετα ξαναγινεται ενα φυλλο με μονο 2mm απο 4 που ηταν. εγω θα κολλησω λαμες 6 χιλιοστων. μπορει να μην ειναι ιδιας ποιοτητας αλλα νομιω θα αντεξει. τα κλιπον θελουν ξανα για τριτη φορα φτιαξιμο απο την αρχη γιατι αλλαξα τα σκριπακια με αυτα του DT50 που μου περισευαν αλλα το τιμονι του DT ειναι παχυτερο. και τωρα φυσικα δεν σφιγγουν. δεν περιαζει ετσι κι αλλιως μουν φαινονταν πολυ ψευτικα.. μετα απο αυτα το μηχανακι θα παρει τρελη φορα. φευγει για αμμοβολη κι ηλεκτροστατικη. κοκκινο πλαισιο, ψαλιδι. μαυρα τεποζιτο πλαστικα. γενικως εκτος απο κανα δυο αυτοκολλητα μικρα διακριτικα γιαμαχα ολα τα αλλα θα γινουν μαυρα. μοτερ ασημι και ζαντες.. χμμ.. ζαντες? νικελ ετσι οπως ειναι δεν τις λες. να γινουν κοκκινα τα στεφανια μαλλον too much.. για νικελωμα ουτε λογος.. μαλλον διαλυση βερνικι τριψιμο ακτινες και βερνικι κι εκει και ξανα μονταρισμα. ακουω ιδεες.

karolos SRX 400
23/02/2012, 11:03
στειλε το πλαισιο για βαψιμο
φτιαξε το κινητο
στειλε φωτο απο το συνολο
βαμενο ετσι!
και μετα ιδεες θα ερθουν
πολλες
:beer:
:beer:
:sun:

motomaniac
23/02/2012, 13:07
χαχαα σημερα κοζανη. αυριο σαλονικη για ΣΚ. να αγορασω και πιστολι βαφης που χαλασε και απο δευτερα αφου τελιωσω με την βαση πισω φευγουν γι'αμμοβολη πλαισιο ψαλιδι. εδω τελιωνουν οσα λιγα ηξερα και πρεπει να αρχισω να μαθαινω απο φανοποιια. με τις δουλειες του σπυρου για οδηγο, αν και πολυ δυσκολα με τις ηλεκτροκολησεις να κανεις κατι αορατο. πολυ στκο και ασταρια και πολυ τι ακομα χρηστο? τριψιμο.. :a2: :a2: :a2: χαχαχα

vag 70
23/02/2012, 13:18
το σταν το εκοψες ?:hypnotize

motomaniac
23/02/2012, 13:28
οχι. χαχαχαχχαχα θα το αφησω ετσι αφου δεν ενοχλει θα μεινει εκει γιατι ειμαι και λιγο εκκεντρικουλης!!!

KostasV2
23/02/2012, 17:10
Αν οι ακτίνες σου είναι οκ, μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις τα στεφάνια με plastidip για να μη λύνεις... Δες εδώ τι λέω: http://www.youtube.com/watch?v=GXpIuEBBHWo&feature=related

universalgr1
24/02/2012, 08:08
Βρε βαλε το stand στα αριστερά... θα μπερδευτείς καμιά μέρα και θα το βρεις κάτω το μηχανάκι μαζί με εσένα..

:lol: :lol:




Άντε.. αντε.. πήρες κινητό??? Βάλε καμιά φωτο!!

:beer: :beer:

motomaniac
28/02/2012, 23:52
o μονος λογος που φοβαμαι για το σταντ ειναι να μη πεσει πνω στο CBR. αλλα ετσι γερνοντας δεξια κι οντας παρκαρισμενο δεξια δεν εχω τετοιο φοβο. αυτο το plastidip τι ακριβως ειναι? χρωμα βερνικι ι? βαφει πανω στην σκουρια? δεν καταλαβα απο το βιντεο. βλεπω ενα σπρευ που απο ασημι μετα βαφει μαυρο. το γαλβανι ειναι ανθεκτικο απο μονο του σαν στρωση? σκεφτομαι να ριξω στις ακτινες, αν βρω κουραγιο να τις βγαλω.

KostasV2
29/02/2012, 17:44
Το plasti dip είναι ένα είδος πλαστικής-ελαστικής επικάλυψης. Είναι αρκετά ανθεκτικό για χρήση σε ζάντες, και αφαιρείται ευκολα χωρίς να αφήνει σημάδια. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω στις ζάντες του Bros...
http://www.plastidip.co.uk/

gardelisxt550
29/02/2012, 20:23
motomaniac άσε τις βαρεμάρες και λύσε τις ζάντες να γίνει κουκλί.
Άσε που θα μάθεις και πλέξιμο!:beer:

motomaniac
29/02/2012, 22:56
η εγω ειμαι χαλβας η αυτος που σχεδιασε το νεο φορουμ. αυτο το φανταχτερο μπλε κουμπι πανω αριστερα ειναι για ΝΕΑ απαντηση στο θεμα. αμα καθεσαι και γραφες σαν τον μαλακα και το πατησεις σβηνονται ως δια μαγειας.. γιατι για να το στειλει θελέι να παητησεις εκεινο το σκατοκουμπακι κατω δεξια που δεν πολυξεχωριζει σαν τα ψιλα γραμματα στα συμβολαια. κι επειδη εγραψα ηδη δυο φορες το τι εκανα σημερα τα παραταω και θα ανεβασω απαντηση αυριο που θα εχω και φωτος..

ΥΓ τι σας εφταιγε μωρε το φορουμ και μου το κανατε ιδιο με τα αυτοκινηταδικα? δεν θελουμε τεχνολογια λεμε.. ολοι με παλια μηχανακια η με διχρονα ασχολουνται.. ουφφφ..

motomaniac
01/03/2012, 22:03
και γκαντεμης. δεν φτανει που εσπασα το καλο κινητο με βγαζει και προβλημα η φωτογραφικη δνε την αναγνωριζει κανενα απο τα δυο πισι στο σπιτι ωστε να αδειασω την μνημη. αρα φωτο ακυρο και σημερα. λοιπον δουλειες που εγιναν χθες και σημερα: χθες κολλημα νεα βαση πισω αμορτισερ.ενισχυσεις. σημερα κολημα ενισχυσεις στον σκελετο, ξαναεφτιαξα για τριτη φορα νεα κλιπον με χοντρυτερο σωληνα ωστε να προσαρμοστουν στα σκριπακια. τριφτηκαν με ευλαβια ντεποζιτο τιμονοπλακα κοκοβιος καβουκι φαναριου, για να ασταρωθουν αυριο με το καινουριο μου πιστολι. ασταρι αυτη τη φορα πηρα 3-1. στοκαραρα και τα κλιπον στις κολησεις κι αυριο ευελπιστω να τα βαψω μαυρα και να παω σκελετο και ψαλιδι για αμμοβολη. γνωριζει κανεις τιμες? γνωριζει κανεις απο δω κοντα κανεναν ? τωρα ρε γαμωτο που παιρνει φορα δεν εχω φωτο. σαν να διαβαζεις ταξιδιωτικο χωρις εικονες ειναι..

ernti
01/03/2012, 22:11
η εγω ειμαι χαλβας η αυτος που σχεδιασε το νεο φορουμ. αυτο το φανταχτερο μπλε κουμπι πανω αριστερα ειναι για ΝΕΑ απαντηση στο θεμα. αμα καθεσαι και γραφες σαν τον μαλακα και το πατησεις σβηνονται ως δια μαγειας.. γιατι για να το στειλει θελέι να παητησεις εκεινο το σκατοκουμπακι κατω δεξια που δεν πολυξεχωριζει σαν τα ψιλα γραμματα στα συμβολαια. κι επειδη εγραψα ηδη δυο φορες το τι εκανα σημερα τα παραταω και θα ανεβασω απαντηση αυριο που θα εχω και φωτος..

ΥΓ τι σας εφταιγε μωρε το φορουμ και μου το κανατε ιδιο με τα αυτοκινηταδικα? δεν θελουμε τεχνολογια λεμε.. ολοι με παλια μηχανακια η με διχρονα ασχολουνται.. ουφφφ..

+1100
Κι εγώ χθές τράβηξα τα πάθη του ιησού για 5 φωτό.

sv9cvk
01/03/2012, 23:56
motomaniac άσε τις βαρεμάρες και λύσε τις ζάντες να γίνει κουκλί.
Άσε που θα μάθεις και πλέξιμο!:beer:


Ασε ! εδω σε εχω!!!:D

http://www.youtube.com/watch?v=IWvJDpixw1U

Καλα στο λεει !
Λυσε τις μονο μην το κανεις οπως εμενα στο TS του γυιου που τις ελυσα τις εφτιαξα μια χαρα ,και στο τελος ,αφου τις ειχα ακτινολογησει ....




τις εβαψα!!!!! :uplate: :a53:

motomaniac
02/03/2012, 00:14
ακτινολογηση με το ειδικο εργαλειο ονοματι λαμακι κολημενο με ταινια στον παγκο? ευκολο φαινεται. ειναι ομως? αμα δεν ειναι youtube τοτε.. θα τις λυσω με την σειρα ομως. η να τα ετοιμασω ολα και μετα ντου σε μια μερα ξαναγινει μηχανακι? μπα.. λιγο λιγο γιατι αλλιως θα βγαλω σπυρια..

gardelisxt550
03/03/2012, 13:19
Λίγο λίγο φίλε!
γιατί θα τελειώσει και μετά θα μας μείνει μόνο ο φραπές και το φόρουμ!:smokin:

motomaniac
03/03/2012, 13:40
μπα.. με περιμενει το zxr400 που αγορασα και το GLX που ειχαμε. χεχε... και θελω να παρω και μια βεσπα απο εναν φιλο + μια για ανταλακτικα.. εχουμε δουλεια ευτυχως...

macgyver2180
03/03/2012, 20:52
εχεις δουλειες με φουντες και εσυ!!!!!!! εγω εχω ακολουθησει αλλη τακτικη,ετοιμαζω οτι μπορω και κανω τα δεσιματα ολα μαζι.οντως μπορει αυτο να μην κρατησει πολυ ,το οποιο ειναι πολυ ωραιο συναισθημα , αλλα βγαινει πολυ δουλεια σε μικρο διαστημα.

motomaniac
04/03/2012, 10:39
καλημερα! τελικα χθες ασταρωσα τα παντα. σημερα μαλλον θα βαφτουν τα μαυρα μερη. δεν πλακωνω να κανω πολλη δουλεια μαζεμενη γιατι εχω και τις βολτες μου Σαλονικη, αλλα εκτος αυτου δεν ειμαστε εργοστασιο να βγαλουμε παραγωγη... κι αμα τελιωσουν μετα με τι θα μαυριζω τα νυχια μου?? :p

motomaniac
04/03/2012, 16:18
χεχε.. και μολις βελτιωσα την φωτογραφικη με καινουρια μεγαλυτερη μνημη. και μια παραατηρηση. αν δοκιμασεις να αδειασεις φωτο απο την μηχανη SONY σε υπολογιστη χωρις το γνησιο καλωδιο αρνειται να "δει" την καρτα μνημης. παω να τα βαψω μαυρα.

motomaniac
04/03/2012, 22:55
σκατα βαρεθηκα να ασχοληθω με την πσιω ζαντα. η μπροστα σαν γνησια χοντα ειναι φυσικα αριστη κι ας ειναι 20χρονων. θα ψαξω να βρω μια πισιν yamaha η και Honda καλυτερα. τελικα σημερα δεν βαφτηκε τιποτε μιας και δεν ειχα διαλυτικο για να καθαρισω το πιστολι μετα. ασχοληθηκα με το μοτερ ομως. και ετριψα με 400αρι τα ασταρωμενα μερη για να βαφτουν αυριο.248943 το τεποζιτο εδω πριν τριφτει

motomaniac
04/03/2012, 22:57
248944 εδω το μοτερ που παιδευτηκα να προτεοιμασω για γυαλισμα.εχει καποια μαυρα στιγματα οπου ειχε φυγει η μπογια. σαν σκουρια σαν γανα.. με 220αρι γυταλοχαρτο και δεν εφευγε σαν εχει ποτισει ρε γαμωτο.248944

motomaniac
04/03/2012, 23:00
ωωω!!! μολις ανακαλυψα (κατα λαθος φυσικα) πως ανεβαινουν δυο φωτο μαζι!!! αρα παμε για το τριπλουν! 248945248946 μπα διπλουν τελίκα. στο επομενο οι προσπαθειες μετα το τριψιμο.

motomaniac
04/03/2012, 23:18
μαλλον ειδατε τα μαυρα στιγματα. τωρα εδω οσο παιδευτηκα (πολυ) με πολλα γυαλοχαρτα φτανοντας μεχρια και 600αρι.248948248949248950

motomaniac
04/03/2012, 23:20
αυτο περιμενει να παει για αμμοβολη. 248951


κι εδω οι ζαντα με τα χαλια της

248952248953 αν δεν ηταν τοσο ευκολο και φτηνο το να βρω αλλη θα ασχολιομουν ... βεβαια μπορει και να μη βρω (δυκολακι να μη βρω..) οποτε να την φτιαξω.

gardelisxt550
04/03/2012, 23:29
έχω στεφάνι άμα θες γιαπωνέζικο από honda δώρο!

motomaniac
05/03/2012, 00:00
ρε μπαγασα εκει να με βαλεις να μαθω πλεξιμο εσυ!!!χαχαχαχαα

motomaniac
05/03/2012, 23:58
καπακι αριστερο απο το μοτερ. ασταρωμενο και βαμμενο με ασημι υψηλης θερμοκρασιας. ειχε κρυο ομως χθες κι εκανε τρεξιματα. πριν πεσει βερνικι θα τοτριψω με 1000αρι.249164

motomaniac
06/03/2012, 00:03
αυτο το δεξι καπακι του μοτερ πραγματικα μου εχει σπασει τον τσαμπουκα. σημερα πηγα κι αγορασα και σαπουνια. δεν τα ειχα ξαναχρησιμοποιησει και η δραστικοτητα τους δεν με εντυπωσιασε. χειροτερο αποτελεσμα απο την σοναχ σε συνδυασμο με βουρτσα των 5ε. παμε ομως με την σειρα. δοκιμασα μεχρια και σμιριδαλοιφη μπας και στρωσει αλλα δεν. δοκιμασα βουρτσα με γυαλοχαρτα φετες 80αρι και εγινε δουλεια αλλα για στρωσουν εκεινες οι χαρακιες θελει αλλο τοσο κοπο οποτε ακυρο κι εκεινο

249165

249166

motomaniac
06/03/2012, 00:05
αυτα τα μαυρα μπιμπικια ειναι πολυ επιμονα. η μονη δραστικη λυση που ξερω οτι δουλευει παντα ειναι τα γυαλοχαρτα. 220αρι μετα 320 μετα 400αρι μετα 600 800 1000 και μετα αλοιφη.

249167

249168

249169

motomaniac
06/03/2012, 00:08
κι ετσι το παρατησα σημερα πιστευοντας πως με ικανοποιησε.

249170

249171

249172

motomaniac
06/03/2012, 00:09
249173

τωρα που το θυμηθηκα αν καποια στγμη το θυμηθω θα δω σε τι κατασταση ειναι το αλλο μοτερ που εχω μπας κι ανταλλαξω τα καπακια.

motomaniac
06/03/2012, 00:15
σημερα εβαψα κιολας τα μαυρα μερη.
249174

το τεποζιτο μεχρι να το δεσω εριχνα πριονιδι και κολησε στο χρωμα. τελικα καλυτερα να το ακουμπουσα καπου λιγοτερο θα χαλαγε. ολα βαμμενα με ακρυιλκο μονης. αν κι αντεχει σε βενζινες και φθορα (δοκιμασμενο απο το srx) θα ριξω ενα χερι βερνικι στο τεποζιτο αφου ετσι κι αλλιως θα βαλω βερνικι κι αλλου. οπως στο καπακι το πλαινο του μοτερ. και αλλου. αλλα πρωτα θα τριφτει με 1000αρι μπας και φυγουν τα μπιμπικια.

249175

karolos SRX 400
06/03/2012, 00:17
καλα ρε ερχεσαι θεσσαλονικη και δε στελνεις ενα πμ?
ντροπη και ονειδος
ασε που εχω προβλημα με το srx
προσπαθω να συμαζεψω τα ρευματα που ποτε δεν ειχα
αγορασα εναν ανορθωτη μεταχειρισμενο και επειδη δεν εχω μπαταρια
ψηθηκα να βαλω ενα πυκνωτη αλλα
στο ρελαντι μου εχει εξοδο 33v συνεχες και οσο ανεβαζω στροφες τοσο αυξανεται 70 v ισως και παραπανω
πυκνωτη εβαλα εναν ιδιο που εχει ο φιλος στα γιανιτσα
λες να φταιει ο ανορθωτης?

motomaniac
06/03/2012, 11:54
100% ναι. επρεπε να δειχνει μεχρι 14. η μπαταρια αντεχει μεχρι 16ν. το σκ θα ειμαι εκει. σε στελνω πμ με το νουμερο μου. θα μενω κεντρο. δεν θα εχω μηχανη (no more money) καει πολυ. θελω 5,6 λιτρα για να ρθω. 20 λιτρα συνολο σε ενα σκ. δηλαδη γυρω στα 35ε βενζινες. με φαινεται θα ξαναπαρω σρχ... και βρηκα ενα μπουρδελο στα 200ε.. σπαμ οφ παω να ριξω βερνικια. μενει μονο το πλαισιο και εχω αρχισει κι αγριευω. μαλλον θα το πιασω με βουρτσα στο τελος.

motomaniac
07/03/2012, 00:01
σημερα μαλακιστηκα εντελως. εβαψα με 7 bar και μου πεταγε νερα. το εμαθα οταν ρωτησε γιατι εκανε κρατηρες το χρωμα. τεσπα με 3 χερια βερνικια δεν πα να κανε και σουζες..249240

motomaniac
07/03/2012, 00:03
ασχοληθηκα με αλλα μηχανακια σημερα περισσοτερο αλλα εκανα και δουλεια στρο μικρο. τελικα ανυπομονος οπως παντα ξεβαψα το πλαισιο με διαβρτικο κι αυριο θα πεσει βουρτσα. ισως και ασταρι. ειναι το μονο που εμεινε και βαριεμαι να τραβιεμαι μακρια για αμμοβολη. θελω να το δω ολοκληρο πλεον. εχουμε κι ενα ZΧR να πιασουμε μετα. φωτο απο το πλαισιο αυριο.

karolos SRX 400
07/03/2012, 14:28
αν ενδιαφερεσαι για αλλο srx ειχες δει ενα στο car με 400 €
αν πας στα ανταλακτικα πωλειται ολοκληρο srx μονο για ανταλακτικα λεει (δεν ξερω γιατι)
με 50 € μονο αλλα βρισκεται πατρα


ασχετο


τον κινητηρα τον ετριψες με υαλοχαρτο στο χερι?
αν το εκανες με συρματοβουρτσα προσαρμοσμενη στο τρυπανι ?
ή διαφορες βουρτσες μεχρι να γυαλισει γινεται? ή λεω βλακειες

motomaniac
07/03/2012, 15:27
το ειδα φιλε αλλα κλασσικα θα πει οτι η τιμη ειναι ενδεικτικη.. τον κινητηρα τον ετριψα στο χερι με γυαλοχαρτα απο 220 εως 1000. και παλι δεν απεδωσε. με βουρτσες θα εκανα γρατσουνιες αν ειδιωκα κατι πιο βαθυ απο οτι με ενα 220αρι γυαλοχαρτο. εφυγαν τα στιγματα σε ενα σημειο που εκανα με βουρτσα-γυαλοχαρτο 80αρι αλλα εγινε χαλκια το σημειο εκεινο. σημερ; εχει σκατοκαιρο και δεν μου εκανε κεφι καθολου να το πιασω. ισως ειναι και οτι τελιωνει και δεν θελω..