PDA

View Full Version : pw80 road race



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

motomaniac
08/03/2012, 21:17
μετα το διαβρωτικο το παιξα παλι σουπερμαν και δεν εχω αναγλη και τετοια και επιασα την συρματοβουρτσα. εδω οι φωτο ειναι πριν δωσω το δραπανο στον μικρο αδερφο και κουρεψει ολη την συρματοβουρτσα κι αφησει ταυτοχρονα το δραπανο απο καρβουνακια. πενευοταν κιολας οτι ιδρωσε...χαχαχαχχα δεν πειραζει θα το φτιαξει ο μπαμπακας του.

249376

249377

θελει δουλεια ακομα αλλα θα επιμεινω. θα βαφτει κοκκινο και λεω και για το ψαλιδι το ιδιο. μην κολησω και κανα δυο σωληνακια να το κανω να μοιαζει με χωροδικτυωμα.. χαχαχχαα εκοψα το σταντ να το κολησω απο την αλλη, αλλα τωρα πια ετσι που ειναι το μηχανακι δεν γινεται. οποτε στο τελος αφου ξανασυρναμολογηθει ωστε να μπορω να παρω μετρα για το που θα το κολλησω..

motomaniac
08/03/2012, 21:18
α. απο βδομαδα θα ασχοληθω και με τις ζαντες. τι μπορω να ριξω στα στεφανια ωστε να διατηρησω το νικελ αφου το επαναφερω? αλλιως θα βαφτουν κοκκινα, εκτος κι αν βρω ζαντα.

vag 70
08/03/2012, 21:27
αχ αυτο το σταν.μια αριστερα μια δεξια...βαλε ενα στη μεση:lol:

universalgr1
09/03/2012, 09:13
α. απο βδομαδα θα ασχοληθω και με τις ζαντες. τι μπορω να ριξω στα στεφανια ωστε να διατηρησω το νικελ αφου το επαναφερω? αλλιως θα βαφτουν κοκκινα, εκτος κι αν βρω ζαντα.

Η επινικέλωση δεν χρειάζεται κάτι γενικά.. διατηρείται.. Αν δεν επινικελώσεις, και απλά επαναφέρεις το αλουμίνιο, τότε με αλοιφές autosol ή κάτι τέτοιο είσαι εντάξει, απλά κάθε λίγο καιρό θα θέλει συντήρηση με κανένα πέρασμα αλοιφή ξανά..

Δεν νομίζω τα στεφάνια να παίρνουν κάτι άλλο.. για τις ακτίνες το βερνίκι είναι ό,τι πρέπει..

Αντε.. αντε.. συνέχα!! :D

:beer:

macgyver2180
09/03/2012, 13:58
καλησπερα!!! εχεις μπλεξει και εσυ σαν ολους εδω μεσα.θα σου πω οτι συμφωνω απολυτα με την προσπαθεια σου σε οτι αφορα τα τριψιματα.και εγω τα εχω δοκιμασει ολα.βουρτσες ,σαπουνια αλοιφες.πιστευω οτι την καλυτερη δουλεια την κανει το γυαλοχαρτο με αυτη την σειρα που ειπες.δεν ξερω πως στο διαβολο τα κανουν βουρτσα στα μαγαζια και γυαλιζουν.προφανως εχουν καλυτερα μηχανηματα περισσοτερη γνωση, δεν ξερω.

οσο αφορα τα νικελωματα.αν δεις εγω τοσο στο παπι οσο και στο honda cb 500 ελυσα τις ακτινες .εμαθα να τις πλεκω απο το you tube.ανα πατησεις στο you tube lacing motorcycle wheel και κατσεις με υπομονη θα το καταφερεις.θελει λιγο χρονο.μετα ειναι παιχνιδι.εγω πλεον δεν κολλαω πουθενα!!!!

Ακτινολογηση μια λυση ειναι αυτη που εκανε ο Χρηστος.

Οσο αφορα το βερνικι στις ακτινες....το εκανα και αυτο.εχω κανει οτι μαλακια θες!!!!! αν βγαλεις τις ακτινες και τις βερνικωσεις και τις αφησεις να στεγνωσουν καλα μολις πας να τις περασεις απο το κεντρο της ζαντας για να αρχισεις το πλεξιμο το βερνικι θα ξεφλουδιζει.θα βγαινει ασπρη σκονη και θα ειναι χαλια.εγω το ειχα κανει ετσι και τις εξησα απο την αρχη .το εβγαλα εντελως!!!απλα με υπομονη τις εξισα και εμεινε σκετο σιδερο χωρις σκουρια


Οσο αφορα το νικελ.αν η σκουρια εχει προχωρησει πολυ σε βαθος οσο και να τριψεις την ζαντα εχει κανει ζημια.σκεψου το ροκφορ το τυρι .η σκουρια τρωει σε βαθος.δν θα κανεις τιποτα με το να τριψεις την σκουρια .μπορει να βγει αν ειναι επιφανειακη αλλα το νικελ θα θαμπωσει.θα χασει την γυαλαδα του.μονη λυση ειναι παλι να τις κανεις νικελ,η να παρεις καινουργιες γιατι οι τιμες ειναι φωτια.



Αυτα!!!οτιδηποτε θες στειλε πμ.αν γνωριζω κατι στειλε πμ να σου γραψω το κινητο μου.μπορει να ξερω κατι να σε βοηθησω.ΚΟΥΡΑΓΙΟ

motomaniac
09/03/2012, 16:58
αντε ωραια! εχω υποστηριξη! η αληθεια ειναι οτι ο φιλος με το συνεργειο εμπορευεται και στεφανια και λεει αντε μαθε μαλακα να σε δινω εσενα τα λεφτα για πολεξιμο ακτινολογηση. οποτε εχω και κινητρο. αυτο ποου ειπες για το ξεφλουδισμα των ακτινων δεν το ειχα σκεφτει... το νικελ απαξ και σκουριασει , γιατι απο κατω εχει σιδερο κι οχι αλουμινιο μετα δεν επανερχεται οσο και να τριβεις.το θεμα ειναι αν βαφεται. ο χρηστος τι εκανε με τις ακτινες? μετα πως τις επλεξε? τελικα μηπως να βαψω οπως ειναι? το σταντ που λετε σαν racing και καλα δεν χρειαζεται μηπως να το αμολαω στον τοιχο? χαχαχα οχι θα το φτιαξω. σημερα πηρα κι αλλες βουρτσες. ετσι απο περιεργεια αυτες με τις πλαστικες ινες για τι δουλεια ειναι?

macgyver2180
09/03/2012, 17:16
Απλα μετα το πλεξιμο πρεπει να εχει για μια ακομα φορα υπομονη και να κανεις την ακτινολογηση.αν απλα σφιξεις τα βιδακια των ακτινων και στρεψεις την ζαντα πανω σε αξονα θα κανει οκταρια.Ο Χρηστος εκανε εκεινο το κολπο με το συρμα για οδηγο ωστε να μπορει να σφιγγει και να ξεσφιγγει αναλογα ωστε να μην κανουν οκταρια

motomaniac
09/03/2012, 17:28
ποιο κολπο? το εχει στο θρεντ του? δεν το θυμαμαι καθολου.

gardelisxt550
09/03/2012, 18:51
ποιο κολπο? το εχει στο θρεντ του? δεν το θυμαμαι καθολου.


Το καπάκι τώρα στο στάδιο που είναι θέλει πανόβουρτσα σε δράπανο με σαπούνι και μετά αλοιφή!
Αν θες ακόμα το στεφάνι στείλε πμ τα στοιχεία σου γιατί εσύ είσαι το παιδί της ταλαιπωρίας!
Μαύρο και κακό θα γίνει!

motomaniac
12/03/2012, 20:37
φιλε το καπακι τωρα στο σταδιο που ειναι θελει γ....σι.. τελικα ελυσα την πισω ζαντα + αλλη μια μπροστινη, που ειχα για πεταμα, να της παρω τις ακτινες. ασταρωσα σκελετο ψαλιδι κατω τιμονοπλακα, αφου πρωτα περασα με εκεινο το περιεργο αντισκωριακο που μοιαζει με σκουρια. φυσικα πρωτα ειχα πλυνει τα παντα με ασετον.

249768

249769

249770

motomaniac
12/03/2012, 20:44
249771

ανεβαζω τις φωτο με την σερια που τα εφτιαξα. αυτυα τα σιδερικα ηδη στεγνωσαν κι αυριο θα βαφτουν κοκκινα!


το ταμπουρο εδω απλα τριμεννο με γυαλοχαρτα να φυγει η οξειδωση απο πανω του.

249772

ειπα να πιασω την ζαντα. αισχος.την αφησα για μετα

249773

motomaniac
12/03/2012, 20:48
ντουκοχαρτα : 400 (κακως, ζημια εκανε) 600 800 και αλοιφη σοναχ με πανοβουρτσα.

249774

αυτο ειναι το τελικο της εξατμισης

249775

το ατιμο δεν εχει απολυτως τιποτε να ζηλεψει απο τα χρωμιομενα.

249776 βεβαια μιλαμε για αλουμινιο λειο κι ηταν ευκολο. τα ταμπουρα σαφως και δεν γινονται με ΤΙΠΟΤΕ ετσι.

υγ καρολε παρε με τηλ αυριο να σου φωτογραφισω την πλεξουδα

motomaniac
12/03/2012, 20:53
τα ταμπουρα. το μπροστινο εκει που ειναι φαγωμενο ειναι ετσι για να μπει η κοντρα απο το πιρουνι του PW που ειναι πιο χοντρη απο οτι του GLX απο οπου προερχεται η εμπρος ροδα.

249777

249778

249779

motomaniac
12/03/2012, 21:02
ζαντα... αριστερη πλευρα ξυμενη με συρματοβουρτσα καμπανα στο δραπανο.

249782

κι η δεξια

249784

οι ακτινες δεν εβγαιναν χωρις πενσα ουτε για πλακα. θα χρησιμοποιησω ακτινες και καψουλια απο αλλη αχρηστη ζαντα.

249785

motomaniac
12/03/2012, 21:07
ετσι ηταν οτιδηποτε αλουμινενιο σε αυτο το σαπιο γιαμαχα. (ευλογημενε σοιχιρο φτιαξε παραδεισενια μηχανακια..)


249787

κι ετσι ξεκινησα το τριψιμο με το δραπανο και την βουρτσα μου. και κατι καταφερα..

249788

249789

αυτα για σημερα.. κι ημουν κι αυπνος και μου φανηκε αθλος. φυσικα με τοσο βουρτσισμα γυρισα στο σπιτι εχοντας καταγωγη απο την ουγκαντα.. οι ομοιοπαθεις καταλαβαν!!

macgyver2180
12/03/2012, 21:14
την κυριακη εκατσα και εβαψα για πλακα μια ζαντα απο το glx η οποια ηταν σκουριασμενη.την ετριψα πρωτα με συρματοβουρτσα. εχασε βεβαια την γυαλαδα της.δεν εγινε πολυ καλη γιατι το χρωμιο ειχε φαγωθει.στην δουλεια το λεμε pitting corrosion αυτο το φαινομενο.λογικα θελει το χρωμιο διφορετικη επεξεργασια πλεον.καποτε σε ενα χρωματοπωλειο μου ειχανε πει οτι υπαρχει ασταρι για χρωμια.δεν το εχω ψαξει.παντως το σπρει που πηρα ηταν για ζαντες.επιασε κατευθειαν πανω στο χρωμιο.το αφησα να στεγνωσει.θα δω για πλακα αυριο πως εχει γινει
249791

motomaniac
13/03/2012, 21:33
περιμενω να δω πως θα γινει!

ειχα δουλεια σημερα....

249898

249899

249900

motomaniac
13/03/2012, 21:34
249901

249902

249903

vforever
13/03/2012, 21:51
Ωραια γινανε:beer:

vag 70
13/03/2012, 21:58
καλοοοο!!!:sun:

motomaniac
13/03/2012, 21:58
249904

τα συνεργα. κοντερ περασμενο με νικελ αυτοκολητο (δωρεαν παντα.. ετσι ειναι οι φιλοι) φραπες, το απαραιτητο εργαλειο. κι απο διπλα σε ετοιμοτητα τα ταμπουρα και στο δοχειο τα συμπρακαλα του λαιμου της τιμονοπλακας.

motomaniac
13/03/2012, 22:01
οι περισοτερες κολησεις που δεν λειανθηκαν ειναι αυτες που νομιζω πως δεν θα φαινονται. δεν λειανθηκαν γιατι ειχα σκοπο να κανω αμμοβολη και δεν θα εμπλεκα με στοκους. η αποφαση παρθηκε βιαστικα και τωρα λεω ... δε γ@μιεται.. καλο ειναι. πρεπει να τελιωνω με τις ροδες για να μπορεσω να το δεσω, για να κολλησω επιτελους το καταραμενο σταντ..

lspiros
13/03/2012, 22:04
μια χαρα παει,γουσταρω cult εικονα συνεργειου,out law και ετσι:beer:

motomaniac
13/03/2012, 22:41
ευχαριστω σπυρο! και σκεψου αυτη ειναι η νεα αποθηκα. η παλια ειχε και γκραφιτι τυπου πλενω το πιστολι αδειαζω το σπρευ.. κι ολα κατι εγραφαν εν τελει.. χαχαχα

universalgr1
14/03/2012, 00:32
Ενδιαφέρουσα η επιλογή χρωματισμού!!
Μια χαρά και οι βουρτσές!!

Άντε να το δούμε να παίρνει μορφή το μαμημένο επιτέλους... :lol::lol:

:beer: Για το μεράκι και την υπομονή σου!!

dxeavy
14/03/2012, 11:42
Είσαι μερακλής ρε φίλε, μπράβο. Πολύ καλά πάει :beer:

motomaniac
15/03/2012, 01:05
Φχαριστω παιδια. αμα δεν εισαστε κι εσεις να λετε καναν καλο η και κακο λογο δεν θα ειχε λογο να ανεβαζω φωτο εδω μεσα. ουτε εγω ουτε κανας αλλος..


παμε τωρα. το βερνικι μεχρι σημερα το πρωι δεν ειχε σκληρυνει εντελως (με ζορι αφηνε νυχια) γιατι ο μαλαξ λογω κλασσικης ανυπομονησιας εκανα πολλα χερια απανωτα. οποτε σημερα το ειχα ολη μερα διπλα στην σομπα αλογονου μπας και ψηθει. καθα ρισα ομως και συμαζεψα την αποθηκη.

διπλα στην σομπα

249967

αυτα τα μαζεψα απο παγκο και πατωμα μετα το συμαζεμα. κλασσικα την ωρα των εφαρμογων αν κατι επεφτε κατω δεν ασχολιομουν και επαιρνα αλλο. ετσι "περισσεψαν πολλες βιδες.

249968

τα ταμπουρα με βαμμενους και βερνικομενους τους μοχλους του φρενου. ολα τα ασημι ειναι βαμμενα με χρωμα θερμοκρασιας και ακρυλικο βερνικι. να δουμε αν θα αντεξει.. αυτο ειχα αυτο περισσευε αυτο εβαλα.

249969

motomaniac
15/03/2012, 01:15
και ξεκινησα το δεσιμο. μπιλιες κατω τιμονοπλακας 19 χοντρες. τοσες ελεγε το μανουαλ τοσες ειχα. αρα οκ.

249970

ειχα βεβαια καβατζα κι αλλες απο διαφορα πραγματα κι αν εχανα καμια θα την αντικαθιστουσα.

249971

τωρα στην πανω μερια με παραξενεψε πολυ. εγω ειχα πολλες (22) μπιλιτσες μικροτερες απο τις κατω. τις μετραω με το παχυμετρο βλεπω οτι εχω κι αλλες γιατι φαινοντουσαν λιγες. τα παραταω παω βρισκω το μαουαλ 22 λεει. κοιταω τον κωδικο η γιαμαχα αυτην την μιλια την βαλει οπου μπορεις να φανταστεις. απο τιμονοπλακα μεχρι σε σταντ και μαρσπιεδες.. το μονο που δεν εκανα ηταν να μετρησω με το παχυμετρο ολες τις μπιλιες αν ειανι ιδιες μηπως και ο προηγουμενος ειχε χασει καμια και την αντικατεστησε με οτι να ναι.. παντως ιδιες φαινονταν οσες χρειαζοταν ηταν οποτε σχεδον καλα. (δεν μου αρεσε το δουλεμα του τιμονιου αλλα τωρα δεν τα αλλαζω.

249972

οριστε εδω φαινεται αυτο που εβλεπα. φαινονται "λιγες" για το κενο που εχει ακι βλεποντας τις θεοχοντρες κατω σου ερχεται μια απορια για το πως τις εβαλαν. αυτες περισσευαν φαινεται.

motomaniac
15/03/2012, 01:27
οι μπουκαλες.. εδω για καποιο λογο το δραπανο μου πεισμωσε (ειχε παρει γρεζια μεσα στο μοτερ τελικα) και αναγκαστικα βουρτσισα τις μπουκαλες με τον κλασσικο τροπο οπως παλαι οι λουστροι γυαλιζαν τα παπουτσια στις πλατειες. εδεσα την μποτα στην μεγγενη και με πανι εγινε οπως βλεπετε. η αλλη ειναι πασαλειμενη με σοναξ ακι περιμενει τη σειρα της.

249973

μετα ο μαλακας εβαλα την τιμονοπλακα λες και δεν ειχα κλιπον και βασεις φαναριου να βαλω...

249974

χοντρη μαλακια Νο1. εδω φαινεται οπως το ειχα κρεμασμενο δεν το εβαψα πανω στην γραμμη αυτη. θα συπληρωθει με μπατονετα για τα αυτια και χρωμα.

249975

motomaniac
15/03/2012, 01:36
μαλακια Νο2. βρες το λαθος. τα τιμονια ειναι σχεδον ευθεια οι βασεις τους ομως οχι. μου τη σπαει ρε γαμωτο γιατι ειναι η τριτη φορα που τα εκανα και τις αλλες δυο ηταν τελεια και τωρα τα φινιρισα κιολας με στοκο.. η μαλακια παιχτηκε καπου στο μετρημα οταν τα ειχα το ενα πανω στο αλλο για να βγαλω ιδιες γωνιες. αμα δειτε το ενα ειναι κολλημενο "πανω" και το αλλο"κατω" στην βαση.

249976

το φινιρισμα .. :mad:

249977

εδω φαινεται καλα η μαλακια που με δερνει. πιθανη εξηγησ? χτυπαει το τηλ, παντα οταν γαμιεμαι να κολησω λεπτομερεια. οι δυο γυναικες της ζωης μου πιθανων. η η μανα μου θα ειναι η η ελενη η κοπελα μου. μετα αποσυντονιζομαι και ζωγραφιζω...

249978

motomaniac
15/03/2012, 01:46
χτυπηματακι κατα την εφαρμογη.

249979

κι αλλα. εδω δεν εμπαινε με τιποτε. η μπογια ειχε γινει πολυ χοντρη. αναγκαστηκα να το ξυσω με την φαλτσετα εκει που θα παταγε το σινεμπλοκ για μπορεσει να μπει. :(

249980

οι πυροι του πισω αμορτισερ. οι ροδελες ειναι απο τις δαγκανες του πιρουνιου απο rgv που ειχα στο srx. χεχε.. τα καρφακια σε ρολο κοπιλιας.

249981

motomaniac
15/03/2012, 01:54
εβαλα πλεξουδα πανω αλλα δεν μ'αρεσε. παρα πολυ μακρια. οποτε μεχρι την μια το βραδυ με αυτη παιδευομουν. να δουμε τι θα δουλευει τωρα.

249982

την μαστορεψα στο σπιτι να βλεπω και τιβι με το βαλιτσακι του πατερα μου. χειροποιητο ετσι?? χαχαχα :lol::lol:

249983

κι εγινε ετσι.

249984

motomaniac
15/03/2012, 01:58
τωρα ειναι ιση σε μηκος με αυτην την μικρη που ειναι μονο για τιμονι οργανα κλπ.. χεχε.. :D

249985

αυτα τα ολιγα για σημερα. αυριο εχει σημαντικη δουλεια και πρεπει καποια στιγμη να το παρω αποφαση να ασχοληθω με τις ζαντες.. ουφ... Καληνυχτα σας! :)

srxakias junior
15/03/2012, 09:31
Δημήτρη το μηχανάκη γίνεται τούμπανο,και το χρώμα γαμάτο:beer:
περιμένουμε νέο υλικό....

universalgr1
15/03/2012, 10:14
Ρε σεις.. έχετε βαλθεί να μετατραπούν τα σαλόνια σας σε συνεργεία...

:lol::lol:


Αδερφέ μια χαρά τα πας.. περιμένουμε συνέχεια!!!

dxeavy
15/03/2012, 10:52
Αυτά είναι, να ξυπνάς και να πίνεις καφεδάκι διαβάζοντας αυτό το θέμα :a55:

Keep going :a013:

dim_rac
15/03/2012, 14:32
Πολυ ωραιες εξελιξεις!Οσο για τις μικροαναποδιες......ολα στο προγραμμα ειναι.Κεεπ Ριστορινγκ!

:beer::beer:

macgyver2180
15/03/2012, 20:59
Καλησπερα!!! τις ιδιες βιασυνες εχω κανει και εγω σε ενα σκοτερακι.βιαζομουν για να τα κανω γρηγορα.θελει υπομονη και αυτο συγκρατηση.η χαρα του να δενεις ενα μηχανακι σε συνδυασμο με την μουρμουρα των γυναικων ειναι αχτυπητος συνδυασμος.


Παντως ειναι πολυ ομορφο.

gardelisxt550
15/03/2012, 21:58
ωραίο γινεται το road race.:beer:
το στεφάνι είναι στο δρόμο!
είναι λίγο ποιο φαρδύ απ τα κανονικά παπίσια,να το βάλεις στο πίσω τροχό!
πολύ ωραίο το χρώμα του σκελετού,το κουστούμι θα το κάνεις πράσινο?

motomaniac
15/03/2012, 22:55
φιλε ευχαριστω πολυ για το στεφανι! με τι το εστειλες?
εχουμε υλικο σημερα λεμε... :cool:

εβαλα βιδες ανοξειδωτες στα κλιπον, δυστυχως δεν ειχε μαυρες να μην φαινονται..

250066

χαχα αυτη η βιδα η θεομακρη ειναι απο πλαινο καπακι κεφαλης απο παπι χοντα. μπηκε εκει γιατι τα πασα τα κανονικα τα βρηκα εντελως κλοτσημενα και αυτη πιανει στο πασο που περισεψε απο το δεξι καρτερ. χαχχαχαα

250067

στο τεποζιτο τα λαμακια που ξαναφτιαξα με παιδεψαν αρκετα γιατι τα ειχα κανει αντιγραφη με το ματι, απο τα προηγουμενα τα οποια ηταν μετρημενα παρολαυτα με παιδεψαν για να "ρθουν", μπηκε και το τεποζιτο πανω, το οποιο θελει ενα περασμα με 2000 ντουκοχαρτο γιατι εχει μπιμπικια απο το ασταρι του σκελετου. (ξεχασα να το σκεπαω κι αφησε άχνα)

motomaniac
15/03/2012, 23:05
αυτο κοπηκε σε δυο λωριδες. ειναι κοματι απο κολαρο αυτοκινητου που χρησιμοποιησα για κολαρο καρμπυρατερ στο ΤΤR μας.

250068

και μπηκε εδω! για μην τρωει το ντεποζιτο τον σκελετο.

250069

με την σειρα απο πανω προς τα κατω. βιδα Μ6, ροδελα, παξιμαδι χοντρο απο κατι (σε ρολο αποστατη), λαστιχενιο παρεμβυσμα απο σελα παπιου χοντα, λαμα σκελετου κολημενη απο μενα, ροδελα, παξιμαδι. φαινονται και οι λωριδες που εβαλα στις ακρες.

250070

motomaniac
15/03/2012, 23:14
παλι μαλακιες φωτο εβγαζα. παλι θα ειχε γυρισε εκεινο το σκατουλακι σε κανα τοπιο ρυθμιση και δεν το ειδα..

προβα την σελα-κοκοβιο

250071

φαναρι πανω και η πλεξουδιτσα περσμα απο μεσα. στα αριστερα του σκελετου υπαρχει ο κλασσικο γντζακι για τις ντιζες τελικα απο κει θα περασω και την πλεξουδα ετσι γι;α να μου φαινεται εμενα πιο "μανισια"

250072

250073

motomaniac
15/03/2012, 23:22
λολα να ενα "σωμα"!

250074

φαινεται η πλεξουδα απο τα αριστερα πλεον ακι το "γαντζακι" που την κραταει. τα καλωδια περασαν ομορφα μες το φαναρι. τα σκριπ θα καθαρισουν και θα γινουν σαν καινουρια με αλοιφουλα.

250075

προχειρα για να το δω να ηρεμησω και να φυγω επιτελους. ειχα σπασει δυο τρυπανια προσπαθοντας να τρυπησω τον ηλεκτροκολλημενο σκελετο της σελας για ταιριαξω τον κοκοβιο κι ειχα νευρα. το ειδα κι ηρεμησα!

250076

KostasV2
15/03/2012, 23:31
Πρόβλημα! Η γωνία του αμορτισέρ είναι πολύ κακή... Έχεις βάλει μακρύτερο;

motomaniac
15/03/2012, 23:59
Πρόβλημα! Η γωνία του αμορτισέρ είναι πολύ κακή... Έχεις βάλει μακρύτερο;

ναι οπως και μακρυτερο ψαλιδι. νομιζω πως ετσι ηταν και μαμα. θα το δω αυριο για σιγουρια. γιατι ετσι που ειναι το προβλημα?

ξερει κανεις τι τρεχει εδω? http://www.x-tender.com/www.x-tender.com/Product_Page.html οσο κι αν προσπαθησα δεν καταλαβα.

αυτο με το αμορτισερ ειναι ενα θεμα. σκεφτομαι να το κρυψω με μια σταρντζαριστη λαμαρινα που θα βαψω μετα μαυρη. η να το αφησω ετσι? δεν ξερω μαλλον θα το κανω κι αμα με αρεσει το αφηνω πανω. αλλιως το βγαζω.

motomaniac
16/03/2012, 00:09
πως ειναι τωρα.

250078

και το κενο
250079

motomaniac
16/03/2012, 00:09
και ετσι λεω να γινει.

250080

Gi_4ce
16/03/2012, 00:12
Αμα κρύψεις το αμορτισέρ θα σταματήσω να διαβαζω...

Edit: Άντε, μεχρι και καμιά μαύρη σίτα, παει και ερχεται. Αλλα πρέπει να φαίνεται ρε συ! Του δινει το κατι διαφορετικο...

motomaniac
16/03/2012, 00:19
κι αλλη ιδεα που δε μ'αρεσε καθολου..

250081

nihristo
16/03/2012, 00:48
Αμα κρύψεις το αμορτισέρ θα σταματήσω να διαβαζω...

Edit: Άντε, μεχρι και καμιά μαύρη σίτα, παει και ερχεται. Αλλα πρέπει να φαίνεται ρε συ! Του δινει το κατι διαφορετικο...

+49

KostasV2
16/03/2012, 00:49
Θα πρέπει να το ξαναμελετήσω για να μη σου λέω π@π@ριές, αλλά θυμάμαι ότι όταν το αμορτισέρ κάνει μεγάλη γωνία με την τροχιά του άξονα του τροχού, η λειτουργία της ανάρτησης γίνεται λίγο χάλια... Βασικά θα πρέπει να κοιτάξεις να μην μετακινείται πολύ στον κατακόρυφο άξονα η κάτω (πίσω) βάση του αμορτισέρ, όταν αυτό συμπιέζεται. Αν δε βγάζεις άκρη, σόρυ, αλλά είναι και κάπως αργά ξέρεις :-).
Υ.Γ. Μπορεί πάλι να μου φαίνεται έτσι λόγω του cantilever...
Υ.Γ.2 Το λινκ που έβαλες, δείχνει έναν αποστάτη για το αμορτισέρ, που σηκώνει το πίσω μέρος του μηχανακιού.

motomaniac
16/03/2012, 01:05
οτι το σηκωνει το καταλαβα πως δεν καταλαβα. αυτες ετσι τις ελεγαν? οι μονοκρος ποιες ηταν? τα εχω μπερδεψει κι εγω. εδω μιλας με εναν ανθρωπο που εβαλε το σταντ δεξια.. χαχαχαχχαα

να μη το κρυψω ε? κι εμενα με αρεσει ετσι. απλα οι μηχαννες εκεινες της εποχης (που θελω να μοιαζει) ειχαν ενα τριγωνο απο λαμαρινα εκει. μωρε μη σας πω οτι ακομα το σκεφτομαι να βαλω ισιο ψαλιδι και να κολησω στα πλαγια διπλα αμορτισερ. αλλα ειπα να ειναι οι αλλαγες αναστρεψιμες ακι δεν το εκανα. τωρα που το ξανασκεφτομαι το μαμα αμορτσιερ παιζει να ειχε και πιο πολλη γωνια απο αυτο. κι εκεινο το ψαλιδακι στο ιδιο στυλ ειναι. ρε παιδια στο κενο για το οποιο μιλαμε η μανα του εχει χωρεσει και το δοχειο λαδιου μιξης. και δνε το εχω. πως στο διαολο σχημα χωρεσε? θα παω αυριο να δω και το αλλο μυ pw80 μπας και θυμηθω.. :ZZZ:

universalgr1
16/03/2012, 09:16
To αμορτισέρ μην το κρύψεις!! ΜΕ αρέσει κι εμένα.. Το κάνει ιδιαίτερο. Εξ'αλλου δεν πας για ρετρο μηχανάκι, αλλά νεο-ρετρό..

Τη σέλα ελπίζω να την φτιάξεις πάντως.. γιατί δεν φαίνεται ωραία..


Άντε, άντε.. μην τεμπελιάζεις.. :lol::lol:


:beer::beer:

motomaniac
16/03/2012, 11:29
τι εχει η σελα? προς στιγμην δεν την πειραζω. αυτη η δερματίνη που μοιαζει με φιδι ουτε εμεν μου αρεσει αλλα εδω στην βεροια δεν εχει κι αλλη. οποτε μενε ως εχει. εκτος κι αν ειδες κατι που μου διαφευγει.

motomaniac
16/03/2012, 19:40
δοκιμασα ντιζα φρενου για πισω αλλα ηταν μεγαλη.

250108

12ε αυτη η μαλακιουλα.. κι ειναι και μειντ ιν χελ..
250109

τελικα βρηκα κοντυτερη ντιζα στο μαγαζι του φιλου και την περασα. βεβεαια αυτη ηταν οριακα μακρια αλλα δε γ@@.. αφου εκατσε.

250110

αυτο το παοκ εκει να θυμηθω να το διορθωσω.. περισευει ενα γραμμα.

motomaniac
16/03/2012, 19:47
ηρθαν τα αυτοκολητα που παρηγγηλα. απο ολα αυτα καταφερα κι εβαλα μονο ελαχιστα. και τα παραγγηλα γιατι χρειαζομουν μονο ενα να καλυψω μια ατελεια στο τεποζιτο.

250111

το δεξια που λεει ντοκτορ και δεν φαινεται ειναι αυτο που χρειαζομουν. τα υπολοιπα τα πηρα γιατι κανω σαν μωρο.

250112

250115

motomaniac
16/03/2012, 19:55
στην ουρα ο κοκοβιος δεν στρωνει με τιποτε. αυριο αμα προλαβω θα τον παω για πολυστερικη επισκευη. αυτη την φορα μαζι με την σελα.

το ρουμπινετο βιδωθηκε εσπασα το πμαυρο πλαστικο στην προσπαθει μου να το κοντυνω (εξειχε πολυ) και το κολησα μπηκε φιλτρο βενζινης καινουριο (απο αυτοκινητο)

250116

εβαλα ταπες στα κλιπον, ηταν λιγο διαφορετικες αλλα δεν πολυφαινεται. και δεν εχω και ιδεα απο τι ειναι απλα ειμαι ρακοσυλεκτης και μαζευω "μελλοχρησιμα" χρησιμοποιησα πολλα απο αυτα σε αυτο το μηχανακι.

250117

βιδωσα το κοντερ που ακομη δεν εχει ντιζα. αλλα και να εχει.. λαθος θα δειχνει αφου ειναι φτιαγμενο για ροδα 21 ιντσων. αλλα τουλαχιστον η διαφορα θα ειναι σταθερη οποτε με την πρωτη συγκριση θα εχω γνωση με ποσα παω αληθεια.

250118

motomaniac
16/03/2012, 19:56
μια συνολικη της εως τωρα καταστασης.


250119

και μια ντιζα που τελικα ειναι πολυ μακρια και θα κοπει να γινει φτιαχτη.

250120

FRAGISCOS
16/03/2012, 19:59
Ομορφο γινεται
Προχωρα και παρακολουθουμε....:beer:

motomaniac
16/03/2012, 20:00
α! και μου φερε και το ξαδερφακι μου και μια μπροστινη ζαντα απο παπι να της αφαιρεσω το στεφανι το οποιο ειναι αριστο οπως κι ολη η ζαντα αλλα περιμενω το στεφανο απο τον φιλο γαρδελιςχτ για να μην χαλασω μια λειτουργικη ροδα.

motomaniac
16/03/2012, 20:08
θελω καποια στιγμη να φτιαξω ενα δοχειακι για το λαδι μιξης. πιθανων θα ειναι κατι παρα πολυ απλο και μαλλον μικρο. ισως κι ενα το ιδιο το μουκαλακι μιξης που πουλανε στα βενιναδικα. με αλλο λαδι φυσικα μεσα. να του προσαρμοσω ενα ρακορ κι ενα σωληνακι να το βαλω καπου ψηλα κοντα στο τεποζιτο να μην πολυφαινεται.. ετσι γιατι θελω να γεμισω λιγο το χωρο κατω απο το τεποζιτο και πανω απο το μοτερ. αλλα αυτο αν γινει θα ειναι στο τελος. τελιωνω με τις ροδες και σειρα εχουν τα μαρσπιε να σπασει και λιγο η κκινιλα. σκεφτομαι να τα βαψω λαχανι!
































































φυσικα και κανω πλακα!!!χαχαχαχχαχαχαχαχα μαυρα θα γινουν. απλα ειδα σημερα μια "ανακατασκευη" ΖΧ9R κι ηταν κοκκινο με πορτοκαλι ασπρα αυτοκολητα, ασπρες ζαντες, χρυσα: κλιπον μανετες μαρσπιεδες κι οτι αλλη παπαριτσα πουλανε οι κινεζοι, μαυρο μοτερ και μαυρο πλαισιο. ολιγον τι πολυχρωμο..


χοανη παντως θα βαλω κοκκινη η νικελ!!!

universalgr1
17/03/2012, 14:03
τι εχει η σελα? προς στιγμην δεν την πειραζω. αυτη η δερματίνη που μοιαζει με φιδι ουτε εμεν μου αρεσει αλλα εδω στην βεροια δεν εχει κι αλλη. οποτε μενε ως εχει. εκτος κι αν ειδες κατι που μου διαφευγει.

Τη δερματίνη εννοω.. ένα διαφορετικό τεχνόδερμα ή αντιολισθητικο και το τεντωμα δεν είναι καλό.. Ισως χρειάζεται περισσοτερο αφρωδες απο μεσα.. Τεσπα.. λεπτομερειες.. Η υπολοιπη δουλεια τα σπαει.. Μη με ακους.. χεχε

:beer:

motomaniac
17/03/2012, 15:25
χαχαχαχα αμα βρω αλλη δερματινη θα την αλλαξω.:)

gardelisxt550
18/03/2012, 19:06
σαν μίνι srx είναι!
σε στοίχειωσε αυτό το μηχανάκι!
το στεφάνι το έστειλα με το ταχυδρομείο!:beer:

motomaniac
18/03/2012, 20:33
χαχαχαχα λες? αντε το περιμενω. δεν θα λυσω την ζαντα που με φερανε..

vag 70
18/03/2012, 21:18
250248
εχεις τσεκαρι την αλυσιδα σε αυτο το σημειο

motomaniac
18/03/2012, 21:38
ναι φυσικα. αλλα η αναρτηση επειδη ειναι απο "εντουρο" (αχχαχα) καθεται με το βαρος ενος ατομου τοσο ωστε ευθυγραμιζεται απολυτα!

sv9cvk
18/03/2012, 22:19
ναι φυσικα. αλλα η αναρτηση επειδη ειναι απο "εντουρο" (αχχαχα) καθεται με το βαρος ενος ατομου τοσο ωστε ευθυγραμιζεται απολυτα!


Τι εχεις φτιαξει!!!!:D
Μια χαρα τα πας !! οσο παει και ομορφαινει!!!..:beer:

motomaniac
19/03/2012, 21:43
οι ακτινες πριν.

250352

και μετα το τριψιμο με 220αρι γυαλοχαρτο. η πλακα ειναι οτι αυριο μαλλοξν θα παμε να παρουμε στατικο τροχο αρα ειμαι χαζος που ετριβα αλλα το χειροκινητο εχει αλλη χαρη... χαχαχαχαα :a31:

250354

και το στεφανι απο μεσα με αυτο το περιεργο αντισκωριακο.

250355

υποψιν! αυτη ειναι η μπροστινη ζαντα η οποια ειναι γνησια απο παπι χοντα. μονο 4 ακτινες με ζορισαν στο ξεσφιγμα η οποια κοπηκε. σκουρια πουθενα. βεβαια ειχε μια δεκαρια χρονια στην αποθηκη μου αλλα και παλι η διαφορα απο τα γιαμαπα ειναι εμφανης! ακτινες βρηκα φτηνες θα μαθω αυριο τι και πως αλλα δεν σκεφτομαι να το ρισκαρω βαζοντας σκατοκινεζο. τα κεντρα γυαλιστηκαν αλλα ακομα το σκεφτοαμι πως να βαψω... χρηστο σιγουρα θα γδαρθουν στο περασμα ε?
πολλη μανουρα η μονωση τους γφια το βαψιμο ρε γαμωτο..

motomaniac
19/03/2012, 21:57
το κεντρο της εμπρος ροδας. (αυτη η μαλακι η ροδελα πανω στην μηχανη φταιει που γυρναει χωρις να την δω και κανει οτι να΄ναι ρυθμισεις...) βγηανε κιτρινες.. ακυρο μου θυμισε τα κιτρινα φωτα απο το διδυμοτειχο πλουζ αλλα επειδη δεν το βρηκα βαζω κι αυτο χαχαχαχχαχαχαχαχα http://www.youtube.com/watch?v=R5-bbIKV14c&feature=results_video&playnext=1&list=PL7F4AA6A9E38098CE

250357

250358

250359

sv9cvk
19/03/2012, 22:41
οι ακτινες πριν.



και μετα το τριψιμο με 220αρι γυαλοχαρτο. η πλακα ειναι οτι αυριο μαλλοξν θα παμε να παρουμε στατικο τροχο αρα ειμαι χαζος που ετριβα αλλα το χειροκινητο εχει αλλη χαρη... χαχαχαχαα :a31:

Τον Στελιο ρωτα !! που τις περνουσε αλοιφη μια μια !! :D



................................................................ χρηστο σιγουρα θα γδαρθουν στο περασμα ε?
πολλη μανουρα η μονωση τους γφια το βαψιμο ρε γαμωτο..





Δεν ειναι απαραιτητο να γδαρθουν ! λιγο προσεκτικος μονο να εισαι .
τωρα τα καψουλια στην ακτινολογιση θελουν λιγο προσοχη. Εγω ενας λογος που τις εβαψα ειναι οτι μετα το βερνικωμα εμφανιστηκαν ολες οι ατελειες οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη....

motomaniac
19/03/2012, 23:43
αρα αμ τις βαψω δεν εχω θεμα. εσυ ειχες γιατι το θεμα ηταν αισθητικο.. εχω στοκο στο μυαλο τωρα το καταλαβα αυτο. ωραια συνεχιζουμε. ενα απλα σπρει θα τις ριξω. απο τα καλα ομως.

lspiros
20/03/2012, 06:36
για δοχειο μιξης μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα αναθυμιασεων μοτο η αυτοκινητου με πολυ λιγα λεφτα...:wave2:250372250373

universalgr1
20/03/2012, 07:52
Ωραία η βούρτσα στο κέντρο της ρόδας!!

Συνέχα ,παρακολουθούμε!!! :beer:

motomaniac
20/03/2012, 15:00
σπυρο ωραιο αλλα θα ηθελα να φαινεται και η σταθμη. στο ιδιο σχημα παντως ειναι ωραιο. εβαψα ακτινες πριν λιγο. θα ασχοληθω με κατι αλλο μεχρι να στεγνωσουν και μετα μονταρισμα ο εμπρος τροχος.

motomaniac
20/03/2012, 23:08
το ασημι και το διαφανο ειναι χρωμα και βερνικι αντιστοιχα. με αυτα εβαψα τις ακτινες. το χρωμα υποτιθεται οτι πιανει πανω σε γυμνο μεταλλο...

250463

το πρωτο προβλημα ηταν οτι τις καρφωσα σε φελιζολ το οποιο ελιωσε απο το σπρει που επεσε και φρεσκοβαμμενες οι ακτινες πεσαν σε φελιζολ και πατωμα.

250464

και στο τελος εγινε ετσι

250465

motomaniac
20/03/2012, 23:13
η λυση μια. ξυλο. τρυπημα και θα σας δειξω εγω.

250466

οι αποπειρες ενος χαζου να με βγαλει φωτο ενω αποπειρενομαι να μαθω πλεξιμο


250467

250468

τελικα με την δευτερη προσπαθει κι εχοντας ως μπουσουλα μια αλλη ζαντα περασα το μπροστα στεφανι. συμπερασματα. η σουζουκι εχει αλλες ακτινες. η γιαμαχα με την ζοντα εχουν ιδιες αλλα οι πισω της γιαμχα ειναι ανεπαισθητα πιο χοντρες. κι εγω ο μαλακας τις εχω ολες μαζι σε ενα κουτακι.. αντε να τις ξεχωρισω τωρα..

motomaniac
20/03/2012, 23:17
η αποψις του καλλιτεχνη

250469

πατεντα για την ζυγοσταθμιση

250470

250471

κι αφου το αριστερα δεξια το εφερα αρκετα ως πολυ καλα ανακαλυψα οτι η "κιθαρα" απειχε πολυ απο το να χαρακτηριστει κεντραρισμενη... αυριο παλι.. ξεμεινα απο υπομονη σημερα..

universalgr1
21/03/2012, 00:18
Ωραίος!!! Θα γίνει μαχιμο το βλέπω!! :beer:

motomaniac
22/03/2012, 18:56
ευχαριστω παρα πολυ τον φιλο που μου εστειλε το στεφανι (το μελος γαρδελιςχτ νομιζω ειναι , εχω και κενα μνημης,...) αλλα δυστυχως δεν κανει. οι τρυπες ειανι πολυ μεγαλες για τα καψουλια που εχω. σημερα το παρελαβα αλλα αμα σου χρειαστει στο στελνω πισω. αυριο θα λυσω την ζαντα απο σουζουκι παπι να παρω το στεφανι να το βαλω σε κεντρο χοντα. και το στεφανι απο χοντα που ειναι πιο φαρδυ θα το βαλω στο κεντρο της γιαμαχα.. χαχαχαχχαα σαρδαμ

dim_rac
22/03/2012, 23:07
Φιλε βγαινει πολυ ωραιο!!Καλη συνεχεια!!:wave2:

ernti
23/03/2012, 00:14
σπυρο ωραιο αλλα θα ηθελα να φαινεται και η σταθμη. στο ιδιο σχημα παντως ειναι ωραιο. εβαψα ακτινες πριν λιγο. θα ασχοληθω με κατι αλλο μεχρι να στεγνωσουν και μετα μονταρισμα ο εμπρος τροχος.


Να του βάλεις εξωτερικό σωληνάκι,όπως αυτό που έχουνε κάποιες δεξαμενές
για πετρέλαιο,ή αν υπάρχει έτοιμο κάτι τέτοιο.

gardelisxt550
23/03/2012, 00:17
ευχαριστω παρα πολυ τον φιλο που μου εστειλε το στεφανι (το μελος γαρδελιςχτ νομιζω ειναι , εχω και κενα μνημης,...) αλλα δυστυχως δεν κανει. οι τρυπες ειανι πολυ μεγαλες για τα καψουλια που εχω. σημερα το παρελαβα αλλα αμα σου χρειαστει στο στελνω πισω. αυριο θα λυσω την ζαντα απο σουζουκι παπι να παρω το στεφανι να το βαλω σε κεντρο χοντα. και το στεφανι απο χοντα που ειναι πιο φαρδυ θα το βαλω στο κεντρο της γιαμαχα.. χαχαχαχχαα σαρδαμ


κρίμα ρε φίλε για το στεφάνι! ήθελα να βάλω και εγώ κάτι στο μηχανάκι σου!
πολύ ωραίες ιδέες σου γενικά!:beer:

tom kissas
23/03/2012, 14:39
λογω του διαβασματος εχασα επεισοδεια αλλα τα αναπληρωσα σημερα...μεγαλη προοδος μπραβο μεγαλε με λιγα και φτηνα μεσα εφτιαξες κατι πολυ ομορφο αντε με το καλο οι βολτες , δεν αργουν :D

motomaniac
23/03/2012, 20:04
θελω να φτιαξω φτερο μπροστα και δεν ξερω τι να κανω. καμια ιδεα? οπωσδηποτε φτηνο ομως...

Gi_4ce
23/03/2012, 20:14
ανεβασε μια φωτο με την αναρτηση. παιζει να εχω μια να σου στειλω που θα ταιριαζει και θα ειναι και στρηταδικη...

motomaniac
24/03/2012, 11:46
εκανα ψωνια! με αυτο θα τριβω τις ακτινες πλεον!!

250813

το στεφανι που μου εκανεδωρο ο φιλος μας.

250815
και οι ατυχες τρυπες..
250816

motomaniac
24/03/2012, 11:49
και η πισω αναρτηση! στο μηκος ειναι 29εκατοστα ασυμπιεστη.

250817

το κατω σημειο εδρασης οπως και το πανω ειανι 3,5εκατοστα στο πλατος με κυλινδρικο σινεμπλοκ.

250818

σας ευχαριστω ολους γιατην υποστηριξη!

universalgr1
26/03/2012, 08:38
Αδερφέ με γειά τα δίδυμα αρχικά!!

Βάλε στο ένα απ'τα δύο μια μεγάλη καλή πανόβουρτσα (έχε και μια πλακέτα λευκό σαπουνι να την περνάς..) και θα δεις τι βούρτσες θα κάνεις... :winka:

:beer: :beer:

motomaniac
26/03/2012, 12:07
οσωνουπω... αναμεινατε.. κανω πολλα πραγματα μαζι και το σκ βγαινω εντελως εκτος προγραμματος... να πιω εναν φραπε και παω να δεσω τις ροδιτσες μου.

motomaniac
29/03/2012, 02:17
εφαγα πολυ γ@@@σι αυτες τις μερες με τις ζαντες. το προγραμμα ηταν να μπει το στεφανι μου πισω και μπροστα χοντα κεντρο με σουζουκι στεφανι. αφου λοιπον εβγαλα το στεφανι μου το μετρησα ετσ απο περιεργια με το στεφανι που μου εστειλε το μελος γαρδελιςχτ (ιδιο ηταν.) το περασα στο πισω γιαμαχα κεντρο. πισω ροδα λοιπον κομπλε. παω να περασω το στεφανι το σουζουκι στο χοντα κεντρο και... περισευει απο το κεντρο μια ακτινα. λεω δεν παιζει κατι παει στραβα.. και μου φαινοτανε λιγακι μικροτερο το κεντρο του ζουζουκι... 32 τρυπες κυριοι το ζουζουκι 36 οι χοντα και γιαμαχα. νευρακι ο μητσος γιατι ξεμεινε απο ιδεες. λεω δεν γ@μεις.. θα δεσω τη ζουζουκι ροδα με τις φρεσκο βαμμενες ακτινες (χοντα). αμ δε...

251448

τζαμπα γυαλισα και το κεντρο το σουζουκι. κι εγινε καλυτερο απο το χοντα γαμωτο..

το πριν. αριστερα το χοντα

251449


και το μετα..

251450

σημερα λοιπον μετα απο ωριμη σκεψη κι αφου εκενα περιττο κοπο να λυσω δεσω μια ζαντα επιπλεον εδεσα το στεφανι του φιλου γαρδελιςχτ στο δικο μου μπροστινο κεντρο. περασα την λαστιχενια ταινια που ειχε να μην τρωει την σαμπρελα. κι ολα οκ. λιγο με ταλαιπωρησαν τα στεφανια για ηταν στραβα. η απο την κουραση εκανα οτι να ανι.. περασα λαστιχα και... το μηχανακι σταθηκε στις ροδες του. (νταξει παλι μαλακια ειχα κανει. ειχα βαλει τις μπουκαλες αναποδα. αυριο που θα βαλω φωτο θα φανει η διαφορα. ) και μεχρι τις δυο το βραδυ παιδευα τα φρενα... χρειαστηκε ροδελα το εμπρος ταμπουρο που δεν ξερω απο τι ειναι αλλα νομιζω θα χαραμισω ενα χοντα να βαλω γιατι η πατεντα με ελατηριο που εκανα για να επαναφερει δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι. επισης οι σιαγωνες ειναι στραβοι η ζαντα.. χαχαχαχχαχα τιποτε απο τα δυο αλλα μεχρι να στρωσουν θα σφυριζουν λιγο (ειναι τριμμενοι με γυαλοχαρτο απο μεσα.)
αυριο ελπιζω να εχουμε τελιωσει και τη σελακοκοβιο οποτε μενει το κολλημα του καταραμενου σταντ και βαψιμο. περασμα τα μαρσπιε, αλυσιδα, καπακι μοτερ και...... ντιν ντιν ντιν ντιν..

universalgr1
29/03/2012, 08:11
... αλλα μεχρι να στρωσουν θα σφυριζουν λιγο (ειναι τριμμενοι με γυαλοχαρτο απο μεσα.)

Γιατί είναι τριμμένοι; :confused:



Άντε αντε.. που θες να κοιμάσαι κιολας.. Τελείωνε... αργεις .. αργεις.. :lol: :lol:

motomaniac
29/03/2012, 11:24
χαχαχαχα ξυπνησα με ξυπνητηρι για να συνεχισω. ειναι τριμενοι γιατι ειμαι τζαμπας. αν γυαλισουν απο την χρηση τους βγαζεις τους τριβεις να αγριεψουν και τους ξαναβαζεις. αμα δεν τσακωθω με κανεναν για το κινητο που πηρα θα εχω και φωτο σημερα απο το νεο μου κινητο.

universalgr1
29/03/2012, 11:54
Σωραίος!!! Keep going!!

:beer:

Kotselakos
29/03/2012, 19:21
θελω να φτιαξω φτερο μπροστα και δεν ξερω τι να κανω. καμια ιδεα? οπωσδηποτε φτηνο ομως...

Τόσα και τόσα έφτιαξες μόνος σου, γιατί δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις μόνος σου πολυεστερικό, να γουστάρεις;:smokin:

Πάντως θαυμάζω την υπομονή σου και το χιούμορ με το οποίο αντιμετωπίζεις τις στραβές.

Πολύ ωραίο projectακι, ανυπομονώ να το δω τελειωμένο!:a18:

motomaniac
29/03/2012, 22:39
κι εγω ανυπομονω αλλα δεν λεει να μου κανει την χαρη... να ενα προβλημα που ειχα απο τοτε και δεν το ειχα παρατηρησει ποτε μεχρι σημερα. η ροδα καθεται πολυ δεξια.

251556

251557

οπως και σημερα...

251558

motomaniac
29/03/2012, 22:47
οι σιαγωνες στην πατουρα τους ειχαν κανει αυλακια με αποτελεσμα να μην δουλευει ομαλα το αξονακι. οποτε τους τροχισα ωστε να το ξανακανω επιπεδο. εδω (κολπο απο τους παλιους..) προσεθεσα λαμακι για να καλυψω το κενο που δημιουργησα αλλα και για να εχω κατι πιο σκληρο στο σημειο τριβης εκει.

251559

Kotselakos
29/03/2012, 22:58
κι εγω ανυπομονω αλλα δεν λεει να μου κανει την χαρη... να ενα προβλημα που ειχα απο τοτε και δεν το ειχα παρατηρησει ποτε μεχρι σημερα. η ροδα καθεται πολυ δεξια.

Δεν μαζεύεται αν φτιάξεις άλλους αποστάτες τροχών;

motomaniac
30/03/2012, 00:14
251564

αυτο στο κεντρο ειναι στην ουσια ατσαλινος πρεσαριστος αποστατης. τον ξεπρεσαρα με την αποτελεσματικη μεθοδο μεγγενη αξονας (χοντροτατος) σφυρι. και τροχισα λιμαρα τροχισα το κεντρο αλλα καιπακετο το αυλακι που πιανει η κοντρα. κι αφο τα εκανα ολα αυτα για να ερθει πιο κοντα αραξα και χαζευα caef racer απο ενα forum που ανεβηκε σε thread εδω μεσα. και τι ειδα? ταμπουρο με κοντρα στο καλαμι με σφιγκτηρα. φαντασου οπως δουλευε σε καποια μοντελα cub για να βυθιζεται αντι να σηκωνεται. τωρα γιατι τα λεω αυτα? γιατι το πισω ταμπουρο ειναι σχεδον επιπεδο σε σεχση με το μπροστα και φυσικα θα ειναι πιο κοντα στο καλαμι. θα τα δω αυριο. αν δεν τελιωσω αυτο που ηδη κανω. εφαγα τα χοντρα με πετρα και τρυπανι για τις γωνιες (πολυ κουραστκι) αυριο θα το αποτελιωσω με το dremel της μαμας..

motomaniac
30/03/2012, 00:17
βρηκα τι θα κανω δοχειο διαστολης!!! χαχαχαχχαα μαλλον οχι αλλα ειναι πολυ πρωτοτυπο.. ο αλλος το εχει για τεποζιτο στο Ζ

251568