PDA

View Full Version : pw80 road race



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

motomaniac
24/10/2011, 22:53
εχω ξεκινησει εδω και λιγο καιρο ενα φτηνο (οσο μπορεσω ) προτζεκτ. η ιδεα προηλθε απο ενα αρθρο του μοτο για καποιο αρχαιο gp50 της kreidler (πιθανων αυτο http://www.bikeexif.com/kreidler-van-veen-50-gp) κι ετσι πιαστηκα σε συνεργασια με παλιατζηδες να βρω ανταλακτικα ωστε να το κανω να μοιαζει οσο μπορεσω με κατι αντιστοιχο αλλα σε εκδοση δρομου. η βαση μου ειναι το 2ο pw 80 που ειχα απο παιδι για ανταλακτικα. και καθοταν 20 χρονια τωρα στην αποθηκη διαλυμενο.
καταρχην αγορασα ενα παπι για ανταλακτικα που να εχει ιδιο μοτερ yamaha cy 80 ειναι ιδιο με το V80 αλλα με διαφορετικη χωρα παραγωγης απο οτι καταλαβα. αγορα ασκοπη μιας κι ειναι οτι χειροτερο εχω δει σε κινητηρα.. ακομα δεν εχω καταφερει να ξεκολησω τον στροφαλο απο το αριστερο καρτερ. εδω σας ανεβασω το τι περιειχε μεσα. οχι δεν ειναι μερεντα... ουτε καφες. ειναι μια σκουρια-λασπη που υπαρχει παντου μεσα του.


238349

motomaniac
24/10/2011, 23:10
δυστυχως δεν βγαζω οσες φωτο θελω γιατι με παιρνει η δουλεια σβαρνα και ξεχνιεμαι. μοτερ αγοραστηκε κι αλλο αυτη τη φορα απο v80 κι ειναι σε αριστη κατασταση. περιμενω τα πιστονοκυλινδρα απο το ρεκτιφιε. πλεξουδα θα μπει απο το πρωτο παπι. ψαλιδι και πισω αναρτηση εχει ηδη μπει απο DT50 και μπαινει χωρις καμια πατεντα. ροδα πισω απο V80 μαζι με αξονα γραναζιερα ταμπουρο. ο "αφαλος" της γραναζιερας κοπηκε προσωπο μιας και το ψαλιδι δεν ειχε προβλεψη για κατι τετοιο αφου το DT εχει το γραναζι βιδωμενο κατευθειαν πανω στην ροδα. μπροστα μπηκε ροδα απο παπι χοντα μιας κι αυτη μου περισευε. ταμπουρο αξονες κλπ ολα απο το ιδιο. το η "κιθαρα" τροχιστηκε λιμαριστηκε (μου εβγαλε την παναγια) στην υποδοχη της κοντρας της μπουκαλας. του παπιου ειναι μικροτερη κι ηθελε ανοιγμα. (η σμικρυνση η κοντρα στο πιρουνι του pw).
βασεις φαναριου μπηκαν απο DT50 που τις ειχα. φαναρι πηρα απο XL125 του καποτε. (εχει θησαυρους στα παλιατζιδικα που περιμενουν να μπουνε πρεσσα... και τα αγοραζεις στην κυριολεξια με το κιλο. κατι παραπανω απο 40 λεπτα το σιδερο και 70 το αλουμινιο. η οπως τα πηρα εγω 50 λεπτα μεση τιμη για ολα...)


238359

motomaniac
24/10/2011, 23:21
και με το ντεποζιτο απο το XL125. περιμενει τη σειρα του μια κομενη ουρα απο srx600 που εχω για να γινει κοκοβιος και βαση σελας ταυτοχρονα... το τεποζιτο θα με παιδεψει πολυ. απο κατω εχει ποολλλα κολληματα με καλα'ι' και με προδιαθετει οτι αν κανω το λαθος να το καθαρισω με ηλεκτρολυση θα εμφανιστουν πολλες τρυπες... παρολαυτα θα δοκιμασω οπως και ερασιτεχνικη πλαστικοποιηση με φιλο επαγγελματια πολυεστερατζη (ουαου λεξη!!! :blush: :blush: :blush: :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: χαχαχαα) ο οποιος θα επιμεληθει και την ουρα κοκοβιο-σελα.. η συνεχεια αυριο που θα δοκιμασω να φτιαξω βασεις μαρσπιε και βαλω ποδοφρενο και λεβιε ταχυτητων.. και θα προσπαθησω να φτιαξω και τιμονι- κλιπον με κουρμαρισμενη σωληνα. θα δειξει. αλλιως θα κατασκευασω κλιπον..


238364

sv9cvk
24/10/2011, 23:34
Χμμμ!!:rolleyes:
Το ειχα καιρο αυτο το προτζεκτ στο μυαλο μου ...αλλα με CB50

Για συνεχισε Μητσο (ειδες ε?? το θυμηθηκα !!! :cool: ) παρακολουθουμε με ενδιαφερον....:beer: :beer:







Θα ηθελα να ηξερα ποιος εβγαλε τα πατατακια απο τα smilies.:mad: :a37:

motomaniac
24/10/2011, 23:43
φιλε Χρηστο αυτο ειχα αυτο επιασα.. ουσιαστικα σκορπαω δημιουργικα τον περρισιο χρονο μου.. (κι οικονομικα μεχρι στιγμης...) ειδα ενα dream απο κοντα στην σαλονικη... ααααχ..... ερωτας.
αμα δεις ενα τελειο zundap που ειχε στο παιατζιδικο.. αριστο.. οτι βλαβες ειχε ηταν απο την αρπαγη που τα σηκωνουν. εχει ηδη μπει σε τροχια απο κτησης αν και θα πουληθει σε ανταλακτικα (λογω μη αποκτησης χαρτιων κυκλοφοριας) κι ετσι θα χρηματοδοτησει το παρων προτζεκτ. θα βγαλω φωτο οταν ξαναπαω κι αν υπαρχει ακομα ως τοτε. να ενα τετοιο http://cybermotorcycle.com/gallery/zundapp/Zundapp_1980_KS50_WCTT.htm

tom kissas
24/10/2011, 23:50
φιλε μου να σε ρωτησω
εχει βασεις μοτερ σαν αυτες του c50 της honda?
αν ναι μπορεις να παιξεις πολυ με το μοτερ :)
καλη αρχη και καλη συνεχεια περιμενω με ανυπομονισια να δω τι θα βγει :D

motomaniac
24/10/2011, 23:56
οχι φιλε δεν εχει τις ιδιες. αυτο εχει 3 βασεις σε μικροτερες αποστασεις μεταξυ τους. με ολα τα μοτερ μπορεις να παιξεις αν το ξερεις και το θελεις.. ;) ;) ;) εγω ψηνομαι να βαλω το srx500 που εχω σε aprilia rs 125. αλλα ξεμεινα απο φραγκα..

motomaniac
25/10/2011, 00:00
ψηνομαι να φτιαξω μια τετοια εξατμιση http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-NSR50-Exhaust-System-Pipe-/330575517629?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4cf7d617bd#ht_2577wt_1396 κοβοντας ραβοντας μια απο σκουτερ. 1ον για να ξεφυγει εντελως απο την χωματερη του ταυτοτητα και 2ον γιατι ποτε δνε μου φανηκε ικανο αυτο το παπαρακι που εχει για θαλαμο διαστολης...

tom kissas
25/10/2011, 00:00
το rs δεν ειναι διχρονο??? καποτε το γλυκοκοιταζα αλλα ακριβο το ριμαδι :p
περνει μοτερ απο srx??? :uplate:

motomaniac
25/10/2011, 00:03
διχρονο ειναι. παιρνει μοτερ απο τοι μπορεις εσυ να του βαλεις μεσα σε καποια λογικα πλαισια... 4κυλινδρο δεν παιρνει αλλα και να επαιρνε δεν θα το συνιστουσα. καποιος καποτε ειχε ξεκινησει ενα rs50 με μοτερ RD350.. αναρωτιεμαι τι εγινε εκεινο....

tom kissas
25/10/2011, 00:11
λογικα κοπηκε στην μεση
τελος παντων αντε περιμενουμε να δουμε απο αυτο τι θα βγει :) :)

sv9cvk
25/10/2011, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
φιλε Χρηστο αυτο ειχα αυτο επιασα.. ουσιαστικα σκορπαω δημιουργικα τον περρισιο χρονο μου.. (κι οικονομικα μεχρι στιγμης...) ειδα ενα dream απο κοντα στην σαλονικη... ααααχ..... ερωτας.
αμα δεις ενα τελειο zundap που ειχε στο παιατζιδικο.. αριστο.. οτι βλαβες ειχε ηταν απο την αρπαγη που τα σηκωνουν. εχει ηδη μπει σε τροχια απο κτησης αν και θα πουληθει σε ανταλακτικα (λογω μη αποκτησης χαρτιων κυκλοφοριας) κι ετσι θα χρηματοδοτησει το παρων προτζεκτ. θα βγαλω φωτο οταν ξαναπαω κι αν υπαρχει ακομα ως τοτε. να ενα τετοιο http://cybermotorcycle.com/gallery/zundapp/Zundapp_1980_KS50_WCTT.htm


Τι μου θυμησες ....:bigcry: Αυτο ακριβως το μηχανακι ειχα αγορασει το 1983 και το ειχα μεχρι το 1990 που πηρα το XLR ...
Σκυλι .....Κριμα να παει για σκραπ..:bigcry: :bawl:
Οπως και ειναι κριμα να το διαλυσεις...:mad:

motomaniac
25/10/2011, 00:57
να το διαλυσω εγω για να κανω χαρουμενο καποιον σαν κι εσενα που θα το θελει. αλλιως δεν εχει μελλον..

motomaniac
26/10/2011, 01:46
η συνεχεια σημερα ειχε: επιστροφη στροφαλος απο το 2ο μοτερ )3ο βασικα αλλα αυτο ειναι που αρχικα ειχε το δικο μου πανω.) και ετοιμο το ρεκτιφιε. οποτε αρχισα να μονταρω αλλον ενα κινητηρα και ταυτοχρονα εδενα και το προτζεκτ. φωτο ο μαλακας δεν βγαζω οποτε να δω πως θα δεσω το σασμαν. ειχα βασιστει οτι εχω το manual αλλα ηταν το service.. repair manual δεν υπαρχει πουθενα τζαμπε.. (να ενημερωσω τους φιλους που ισως ξερουν κατι παραπανω οτι το μοτερ ειναι ιδιο με : CY80, PY80, BW80, v80 mate κι αλλο ενα που ξεχασα το ονομα του.)

το σασμαν μου, ειχε κολημενο το γραναζι στο αξονα. και παρολο που προσπαθησα να τον σωσω (αν κι ισως τον σωσω τελικα σε τορνο) αποφασισα να βαλω τον αξονα απο το βρομομοτερ (ετσι θα λεω το σκουριασμενο) ετσι ελυσα και τα δυο σασμαν κι αλλαξα τους αξονες. το γραναζι της δευτερας στο δικο μου ειναι διαφορετικο αλλα μιας κι οι αξονες δεν εχουν διαφορα δεν με νοιαζει.

ανακαλυψα οτι το μοναδικο καρμπυρατερ που ειχα (απο το βρομομοτερ) ηταν τρυπιο στο ποτηρι του φλοτερ και γεματο με χωμα. ολα ηταν σαπια οποτε μου λυθηκε κι απορια για το αν σαπιζει το αλουμινιο. οποιος αμφιβαλει τον κερναω καφε να του το δειξω. δεν πειραζει ομως τωρα θα βαλω ενα 24αρι μικουνι που ειχα καβατζα με φτιαχτη εισαγωγη.

κολησα γιατι δεν εχω φλατζα "κεφαλης" αλλα θα ταιριαξω απο καποιο.. (ευλογημενη γιαμαχα που ολα τα εφτιαχνες καπως ομοια...
επισης ανακαλυψα οτι η δικη μου "κεφαλη ηταν ανοιγμενη στον χωρο καυσης. οποτε θα μπει η αλλη που εχει και πιο πολλες ψυκτρες και με αρεσει πιο πολυ...
παμε φωτο.. αριστερα η v80 δεξια η pw80


238523

motomaniac
26/10/2011, 01:49
κυλινδρακι και πιστονακι τελεια. στα 48mm.


238524

motomaniac
26/10/2011, 01:52
ο αξονας μου τροχισμενος. η λυση ειναι να κοπει πατουρα για μικροτερη ασφαλεια και να μπει με εξτρα ροδελα αν τον χρειαστω ποτε.. δυστυχως το κινητο με πουλησε.. καθαριζει στην επομενη.


238525

motomaniac
26/10/2011, 01:53
:sad:


238526

John Steed
02/11/2011, 18:56
Πολύ όμορφο πρότζεκτ!

Ανυπομονώ, βάζε φωτό να χορτάσουμε! :beer: :beer:

motomaniac
02/11/2011, 22:31
το προτζεκτ εμεινε λιγο πισω. χρειαστηκε τσιμουχα στην αντλια νερου το μεγαλο μωρο (cbr) και σερβις οποτε οικονομικως παμε πισω. αλλα... το γαμημενο δεν λεει να στειλει σπινθηρα. εχω δοκιμασει: 2 ηλεκτρονικες και 2 πολλαπλασιαστες σε 2 διαφορετικες πλεξουδες και δυο διαφορετικα σετ γεννητριας. σπιθα γιοκ. τελευταια δοκιμη ηταν να το κανω χωρις πλεξουδα απο πηνια κατευθειαν ηλεκτρονικη και μετα πολλαπλασιαστη πραγμα που δεν απεδωσε επισης... τι να δοκιμασω γαμω τα γιαμαχα μου και τα ηλεκτρικα τους? μα ολα προβλημα? να τα χεσω ουτε ιταλικα να ητανε.... :eek: :eek: :eek:

lspiros
02/11/2011, 22:36
πολυ μ αρεσει αυτο το project,ειναι η βαση εξαιρετικη:beer: :beer: :beer:

motomaniac
02/11/2011, 23:11
ευχαριστω!!!! κι εσενα με αρεσει πολυ το δικο σου.... ;) ειχα ενα τετοιο αλλα πεταχτηκε... ετη πριν.. μαλακια μου... βεβαια εχω ενα glx ακομα που περιμενει ανακατασκευη (ξερεις ποιον θα σε ρωτησω για γαλβανια κλπ...)

στο θεμα.. εχουμε ενα καρμπυρατερ 24αρι μικουνι γνησιο και αριστο. αλλα το μαμα ηταν 17,5. αρα η εισαγωγη μας ειναι παρα πολυ μικρη. επιλογες δυο: φτιαχνω μια εισαγωγη σε μηχανουργειο με βαση την μανισια ή βαζω αλλο καρμπ πχ. απο typhoon 125 που ειναι 20αρι κι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη.. τιπ: το μαμα καρμπ δεν υπαρχει.

εξατμιση.. εδω η φαση λεει : μαμα εξατμιση (δεν λεει γιατι ειναι μοτοκροσαδικη. εξατμιση απο F1ZR που καθεται κουτι (σχεδον) αλλα ειναι για ελαφρως μεγαλυτερο κινητηρα.. ή εξατμιση απο σκουτερ (που ειναι η προτιμοτερη αλλα ακριβοτερη) κομμενη και ραμμενη (ουσιαστικα κανα δυο ραφες θα στριψει χωρις να αλλαξει κουρμπες κλπ..) σε εξατμισα σουπερ (κουστω) για το δικο μου μηχανακι.
ειδομεν.. ας σπινθηρησει πρωτα το γαμηδι...

tom kissas
02/11/2011, 23:19
17.5 delorto φορανε τα runner τα 50ρια
σου το λεω γιατι το δικο μου τετιο φοραει αλλα η μ@λ@κι@ εχει ηλεκτικο τσοκ και δεν ξερω κατα ποσο θελεις κατι τετοιο. το μικουνι ακομα και με μικρο ζιγκλερ δεν νομιζω να το δουλεψει, ειδικα στις λιγες στροφες. βασικα ποσα κυβικα θα το κανεις? αναλογα τα κυβικα δες και εξατμιση
και παλι καλη συνεχεια :)

motomaniac
02/11/2011, 23:40
το πενηνταρι που λες εχει πιο πολλα αλογα απο το 80αρι πουλεω μαμα και τα δυο. ;) τωρα ειναι ρεκτιφιε δυο χιλιοστα πανω αλλα το 24αρι με φτιαχτη εισαγωγη και καλη εξατμιση θα το σηκωσει κι ανετα κιολας... απλα μετα ξεχνα τις βαθιες αποτομες γκαζιες... με φιλτρο ελευθερας το διχρονο ζηταει ποοοοολυ βενζινη...

tom kissas
04/11/2011, 00:03
τελικα τι εξατμιση θα του βαλεις??:)

virus
04/11/2011, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
το προτζεκτ εμεινε λιγο πισω. χρειαστηκε τσιμουχα στην αντλια νερου το μεγαλο μωρο (cbr) και σερβις οποτε οικονομικως παμε πισω. αλλα... το γαμημενο δεν λεει να στειλει σπινθηρα. εχω δοκιμασει: 2 ηλεκτρονικες και 2 πολλαπλασιαστες σε 2 διαφορετικες πλεξουδες και δυο διαφορετικα σετ γεννητριας. σπιθα γιοκ. τελευταια δοκιμη ηταν να το κανω χωρις πλεξουδα απο πηνια κατευθειαν ηλεκτρονικη και μετα πολλαπλασιαστη πραγμα που δεν απεδωσε επισης... τι να δοκιμασω γαμω τα γιαμαχα μου και τα ηλεκτρικα τους? μα ολα προβλημα? να τα χεσω ουτε ιταλικα να ητανε.... :eek: :eek: :eek:

φιλε μου για δοκιμασε κατι.

πανε παρε μια μπαταρια πλακε 9V και βαλε το ενα καλωδιο του πολαπαλασιαστη στην μια επαφη της μπαταριας και με την αλλη επαφη της μπαταριας ακουμπα το σασι. καντο καναδυο φορες και μετα βαλτα ολα κανονικα και πες μου αν σου εφερε σπινθηρα.

motomaniac
04/11/2011, 21:10
ρευμα εδωσα με φορτιστη για μετασχηματιστη μεγαλο. με αυτον φορτιζω μπαταριες. στα 12 βολτ ειναι. φυσικα δεν σπινθιρησε γιατι το ρευμα ηταν συνεχες κι οχι εναλλασαμενο. μετα προσεξα οτι ειχα αφαιρεσει ξανα τα μηνια βολαν για αλλο πειραμα και να σε πω την αληθεια βαρεθηκα να τα βιδωσω πανω. οποτε ολοκληρωμενη η δοκιμη αναβαλλεται για την αλλη βδομαδα. για πες αν θες την σκεψη σου ομως.

virus
04/11/2011, 21:18
εχει να κανει με μαγνητισμα η διεγερση η οπως αλλιως το λενε.

αλλα δεν θελει τοσο πολυ ρευμα θα τα καψεις ολα. (βεβαια δεν ξερω επ αυτου του θεματος)


εγω σε ενα διχρονο καθαρο εντουρακι και σε ενα αλυσοπριονο (για ξυλα) το εχω δοκιμασει και παντα πιανει.

τα ανω ειναι με μανιατο δηλαδη δεν εχουν μπαταρια. και επειδη τα χρησιμοποιω μια στο τοσο σχεδον παντα δεν εχουν σπινθηρα και δεν περνουν μπροστα.

ετσι λοιπον με μια μπαταριουλα πλακε του εμποριου 9V κανω αυτο που σου ειπα παραπανω και παιρνουν με την μια μπροστα.

δεν εχει σημασια συνεχες η εναλασομενο. διεγερση θελουμε να κανουμε για να δουλεψει.

εντιτ. τωρα το ειδα. δεν μιλαω για παροχη προσεξε τι λεω.

motomaniac
04/11/2011, 21:48
αυτο που λες εχει σχεση με τα αυτεπαγωγικα ρευματα. ουσιαστικα παντα παραμενει μια διεγερση μεσα σε ενα πηνιο η οποια με τον καιρο εξασθενει. στο μανιατο ομως ειναι αλλη ιστορια γιατι λειτουργει κι ως μοτερ μαζι. μπλεξιμο... θα το λυσω το προβλημα με το μπουρδελο απο βδομαδα. τωρα διασκεδαση και ξεκουραση

motomaniac
07/11/2011, 22:05
αυτη εδω η δεσποινις μου εφαγε τον χρονο την κυριακη (το σαββατο η μη διτροχη δεσποινις) με το καινουριο φαναρι της (απο ebay πολυ μα πολυ πιο φτηνα απ'οτι ελλαδισταν, αλλα με παιδεψε μιας και δεν καθοταν σωστα κι αλλα πολλα που ειναι εκτος θεματος.)


239501

motomaniac
07/11/2011, 22:12
σημαρα το προγραμμα ειχε ευρεση σπινθηρα, επισκευη πλεξουδας και κατασκευη κλιπον.
για να βγαλει σπινθηρα μετα απο πολυ κοπο ανακαλυψα οτι θελει ενα εξτρα σωμα απο το μοτερ στον σκελετο (φαινεται καπου παιζει κακη επαφη λογω μονοσης των σινεμπλοκ.)
μετα αφου το εκανα να σπινθηριζει χωρις πλεξουδα οπως ειναι στο pw δηλαδη εκανα προσπαθειες να το κανω και με την μπλεξουδα του v80. οταν τα παρατησα τελικα ηρθε η φαεινη ιδεα (τηλεφωνικως απο το πατηρ) να κοιταξω αλλου για ανοιχτο κυκλωμα και να το κλεισω. φυσικα 1ος ενοχος ο διακοπτης. που υπηρχε διερηγμενος αλλα τελικα δεν δουλευε. ευκολακι. το καλωδιο που φευγει απο το πηνιο που παει μεσω ηλεκτρονικης στον πολλαπλασιαστη. και στα δυο μηχανακια ειναι μαυρο κοκκινο. κι οπως προεβλεψα στο διακοπτη εχει δυο για να κλεινουν κυκλωμα. φυσικα επεσε κοψιμο ακι συνδεση μεταξυ τους. και... σπινθηριζει. :D :D :D
στη φωτο τα ενοχα καλωδια.


239502

motomaniac
07/11/2011, 22:20
το pw εχει καλαμια εξωτερικης (παιδικης) διαμετρου 26μμ. οποτε πηρα σωληνα μιας ιντσας εκανα μια τομη


239503

motomaniac
07/11/2011, 22:21
εκανα αλλο ενα κομματακι ιδιο και κολλησα λαμακι.


239504

motomaniac
07/11/2011, 22:24
κολλησα κι αλλο λαμακι κι απο την αλλη ωστε να γινει σφιχτηρας. κι ετσι εκανα και το αλλο κομματακι σωληνα.


239505

motomaniac
07/11/2011, 22:27
και πανω του θα κολληθει αυριο σωληνα φ19 (οσο ειναι το τιμονι κανονικα.) και στις βιδες του θα μπουν και τριγωνες βασεις που θα κρατανε το φαναρι. (κριμα και μ'αρεσε πολυ η βαση που ειχα απο dt50) κοντερακι διαλξα να βαλω απο xl125 που ειχα spare.


239506

motomaniac
07/11/2011, 22:28
σαπιλα στρολαγνε μας εχεις κολλησει ολους στρογγυλοφαναριτιδα..... ασε που σκεφτομαι αμα (ποτε ελπιζω) τελιωσω αυτο να ξαναπαρω σρχ...


239507

dimzan
08/11/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac


..... ασε που σκεφτομαι αμα (ποτε ελπιζω) τελιωσω αυτο να ξαναπαρω σρχ...



ενταξει, αυτο λεγεται μαζοχισμος!

παρακολουθησα αναλυτικα την ανακατασκευη σου στο srx Και το πως μετα εψαχνες να το δωσεις για να παρεις το νεο μωρο.. και τωρα ξανα πισω??? σαν κι εμενα που ξαναψαχνω cb400, Καθε μερα κοιταω τις αγγελιες....

motomaniac
08/11/2011, 01:56
το srx ηταν η μονη μου μηχανη και δεν μπορουσα να την εχω συνεχεια λυμενη. αφου την πουλησα τη θεση της πηρε μια χοντα που δεν αγαπει τα εργαλεια., κι ετσι εγω πηρα ενα γιαμαχα για να λερωνω τα νυχια μου που τοσο μ'αρεσει... ;) καταλαβες? αμα τελιωσει με τι θα περναω τα απογευματα μου?:D

tifoso4ever
08/11/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
το srx ηταν η μονη μου μηχανη και δεν μπορουσα να την εχω συνεχεια λυμενη. αφου την πουλησα τη θεση της πηρε μια χοντα που δεν αγαπει τα εργαλεια., κι ετσι εγω πηρα ενα γιαμαχα για να λερωνω τα νυχια μου που τοσο μ'αρεσει... ;) καταλαβες? αμα τελιωσει με τι θα περναω τα απογευματα μου?:D

Σωωωωωωστοοοος!!!!!! Παντα ετσι! Πολλες μπυρες!!! (ο ΣΩΣΤΟΣ μαστορας χωρις μπυρα ΔΕΝ λειτουργει....)

Καλη συνεχεια!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

motomaniac
08/11/2011, 19:16
ωωωω... ο μεγιστος τιφοζο!!! ευχαριστω.. αυριο θα βγαλω φωτο μονο για σενα... :D :D :D μπορει και σημερα.... τι βλεπουν τα διχρονολαγνα ματακια μου??? http://www.2strokers.com/ επιτελους?
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

motomaniac
08/11/2011, 20:15
μαζεμενα για την ανακυκλωση. (κι οχι απο μια μερα ε?);) :D :D :D :D


239558

tifoso4ever
09/11/2011, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ωωωω... ο μεγιστος τιφοζο!!! ευχαριστω.. αυριο θα βγαλω φωτο μονο για σενα... :D μπορει και σημερα.... τι βλεπουν τα διχρονολαγνα ματακια μου??? http://www.2strokers.com/ επιτελους?


Με κανεις και κοκκινιζω...:blush: :blush:

:lol:

http://www.2strokers.com/ <<<<< ΝΑΙ ΝΑΙ ξανανοιξε επιτελους!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

motomaniac
10/11/2011, 22:16
ακομα περιμενω κονφιρμ απο το 2στροκερς... :o εδω η βαση απο το μελλον κλιπον τρυπημενη


239703

motomaniac
10/11/2011, 22:17
σε συγκριση με τον "μπουσουλα" κλιπον απο CBR600F3.


239704

motomaniac
10/11/2011, 22:19
και τα δυο ετοιμα.


239706

motomaniac
10/11/2011, 22:20
,


239707

motomaniac
10/11/2011, 22:23
και πανω στο... μηχανακι?


239709

motomaniac
10/11/2011, 22:29
κι απο διπλα πεεριμενει καποια μακρινη στιγμη στο μελλον να γινει restore το πρωτο μου μηχανακι αγορασμενο το καλοκαιρι του 95 αν θυμαμαι καλα..


239715

lspiros
10/11/2011, 22:51
ωραια η δουλεια με τα clip on φιλε και πολυ ατμοσφαιρικο τα γκαραζ:beer:
τι ιδιο μηχανακι ηταν και μενα το πρωτο μου.και ναι ρε εχω μαλλια απλα τα κουρευω:bigcry:


239718

motomaniac
10/11/2011, 22:56
σπυρο το μηχανακι ειναι yamaha pw80 απο dt50 ειναι ψαλιδι αναρτηση πισω.:beer:

karolos SRX 400
11/11/2011, 12:43
γεια σου ρε φιλε βεροιωτη και καλη συνεχεια :beer: :beer:


πλαστικα ομως που θα βρεις ή θα φτιαξει ο φιλος σου ο πολυεστερατζης :ninja:

λοιπον θα σου ερθω καμια μερα
πλεον μενω θεσσαλονικη και ο πατερας μου ειναι απο βεροια οποτε

θα παρω την αγαπη μου το srx 400 και θα σκασω μυτη
:beer: :beer: :beer:

motomaniac
11/11/2011, 18:18
μην ερθεις με το σρχ.. θα ζηλευω...;) πλαστικα? τωρα που το λες πρεπει κατι να κανω στο πλαι... γενικα δεν θα εχει. ουρα-σελακι-κοκοβιο ναι πολυεστερικο θα κανω. ελα οποτε θες εκτος απο σαββατοκυριακο. κερναμε μπυρες καφε η σουβλακια.. :beer: :beer: :beer:

motomaniac
17/11/2011, 22:33
οι δουλεις προχωρησαν αλλα και αναβληθηκαν το σκ. ο λογος


240129

motomaniac
17/11/2011, 22:37
βασεις φαναριου στεγνωνουν απο αθλιο βαψιμο με σπρευ. αποφασισα να συνεχισω ανεξοδα μιας και προκειται για μηχανκι που δνε βγαζει αριθμο κυκλοφοριας και το φτιαχνω για τα ματια μας μονο οποτε δεν θα ειχε νοημα να χαραμισω μια περιουσια για μηχανη που θα κινειται μονο ιδιβτικο χωρο. αν παλι αλλαξε κατι (οικονομικα αλλα δυσκολο) τοτε ολα θα βγουν και θα τακτοποιηθουν σωστα. (αμμοβολη, γαλβανια, ασταρια, ακρυλικα διπλης..)

motomaniac
17/11/2011, 22:38
μαλακας που κανει 100 πραγματα στο ιντερνετ και ξεχναει φωτο= εγω


240131

motomaniac
17/11/2011, 22:42
εδω φαινονται τα χειροποιητα κλιπον..


240132

motomaniac
17/11/2011, 22:47
εδω με τα κλιπον φορεμενα. και την βαση φαναριου η οποια κοπηκε και ξανακολληθηκε για να μπουν τα κλιπον. και σφιχτηκε με σφιχτηρακια απλα που ομως εκαναν πολυ καλη δουλεια. δεν μου αρεσε που δεν εβαλα λαστιχακια αναμεσα σε βαση και φαναρι και αυριο ισως το ανοιξω να βαλω. (φυσικα τσιμουχακια λαδιου απο κυλινδρο χοντα.. :D


240133

motomaniac
17/11/2011, 22:50
εδω φαινονται οι σφιγκτηρες και τα κλιπον..


240135

motomaniac
17/11/2011, 22:56
η μεγιστη πατεντα!!!!!!!παιρνουμε το καπακι ενος σκληρου δισκου! (8αρης παμπαλαιος ) αφου εχουμε μετρησει τη διαμετρο του κοντερ απο XL125 που εχουμε κι αφου εχουμε σημαδεψει με το παχυμετρο σαν διαβητη, τρυπαμε τρυπες ωστε να δηιουργησουμε τρυπα.


240136

motomaniac
17/11/2011, 23:02
αφου αφαιρεσα το "γραναζι" "εκοψα" τα παραπανισια με πετρα στο δραπανο. τροχισα γυρω γυρω και ιδου! μια βαση οργανου! ισως η πιο απιθανη εφαρμογη σκληρου δισκου!


240137

motomaniac
17/11/2011, 23:05
εδω η βαση περασμενη πανω


240138

motomaniac
17/11/2011, 23:07
και περασμενο και το κοντερ... (απειρα βαρετα βαλε βγαλε αυτη η δουλεια..)


240139

motomaniac
17/11/2011, 23:09
.


240140

motomaniac
17/11/2011, 23:16
και μια απο μπροστα. το κοντερ βαφτηκε μαυρο. το φαναρι εχει νικελ στεφανι. το ρεζερβουαρ το καναμε πλαστικοποιηση. τουλαχιστον νομιζω πως εκανα οτι κανουν κι εξω μονο που γλιτωσα τα 60ε. ηλεκτρολυση εκανα και εγινε τελειο αλλα επειδη η πλαστικοποιηση αργησε ξανασκουριασε. κι επειδη δεν ηθελα να ξαναπαθω τα ιδια με το σρχ (τρυπα απο παρατεταμενη ηλεκτρολυση) τη 2η φορα δεν εκανα τοσο καλη δουλεια. η πλαστικοποιηση εγινε με υγρο πολυεστερα δηλαδη την ρητινη μονο η οποια χυθηκε μεσα και αφου ταπωθηκε καλα ανακινηστηκε επαρκως. βεβαια θα ηταν τελειο ανα το ειχα κανει αμμοβολη η υαλοβολη αλλα δεν με παιρνει οικονομικα ακομα οποτε οτι σωσουμε...


240141

lspiros
18/11/2011, 07:24
πολυ μου αρεσουν οι πατεντες σου αρχοντα:beer:
δεδομενου του low budget μια χαρα γινεται,καλη συνεχεια:wave2:

motomaniac
18/11/2011, 15:44
thank you spiros! low? extra low δε λες καλυτερα??? η απλα βαζω οσα λεφτα θα εδινα σε καφεδες τους οποιους δεν πινω γιατι ασχολουμαι με αυτο. και μ'αρεσει πολυ....;) ;) :D :D :D

motomaniac
18/11/2011, 20:34
το εσωτερικο του τεποζιτου μετα την "πλαστικοποιηση". φαινεται οτι ειναι πειραμα..:sad:


240193

motomaniac
18/11/2011, 20:42
τα εσωτερικα των σκριπ. εκανα κι αλλες δουλειες αλλα ως γνωστον λογω πολυκοσμιας κι ελειψης συγκεντρωσης ξεχασα να βγαλω φωτο. (εσυ ο ανατιναχτης.. εσενα λεω ρε καπεταν φασαρια..)
αυριο λοιπον ισως.. σημερα τα σκριπ (δε μ'αρεσαν καθολου... ) αφου γιαληστηκαν.. (κλασσικα...)
μπηκε η πλεξουδα κι οταν κολλησα κι αρχισα να βριζω (ξερει κανεις που στο διαολο παει το μπλε καλωδιο με κοκκινη ριγα που βγαινει απο το σκριπακι της μεγαλης μικρης σκαλας? ) σκατο γιαμαχα... εβλογω την χοντα που δεν αλλαζει χρωμα καλωδιων σε καθε επαφη... χωρια που εχει την χειροτερη ποιοτητα καλωδιων απο οτι εχω δει.. ολα τα γιαμαχα 20ετιας εχουν ξερα εντελως ολα τα καλωδια και τις φισες... αλλα πως δεν θα ειανι... αμα απο το σρχ του 86 μεχρι το FJR1300 του 2010 δεν εχεις το προβλημα του μοναδικου σωματος που υπερφορτωνεται... καλα ρε γελοιοι... 25 χρονια ακομα να καταλαβετε οτι με δυο τρεις συνδεσεις πανω στο πλαισιο το προβλημα εξαλειφεται... :cry: :cry: :cry: :hypnotize :hypnotize :hypnotize :evil: :evil: :evil: ξενερωσα... θα πιασω στο τελος το CB250N μου που δουλευει μονοκυλινδρα.... αχχαχαχχαα


240194

dim_rac
21/11/2011, 04:37
Φοβερη η πατεντα με το κοντερ!Το αποτελεσμα θυμιζει λιγο κοντερ απο εσ αρ εξ.Πως φαινονται οι επιρροες..

Καλη συνεχεια!!

:beer: :beer:

motomaniac
21/11/2011, 13:33
srx??? εγωω??? :eek: :eek: :hypnotize :hypnotize :confused: :confused: μα γιατι το λες αυτο????? :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: οχι η αληθεια ειναι οτι ειδα ενα kreidler gp και με εχει στοιχειωσει... αλλα μιας και δεν μπορω να κανω gp θα κανω κατι σε cafe racer.. να το kreidler http://www.mc24.no/getfile.php/Innhold/Klassisk/Motorsykkel/MAD%2007%20-%20utstilling%20Milano/40_kreidler_van_veen.jpg%20%281000x671%29.jpg

John Steed
21/11/2011, 17:30
Στην ευρηματικότητα παίρνεις άριστα! :beer: :beer:

Ήδη μου αρέσει πολύ και είμαι σίγουρος πως θα γίνει πολύ καλό, γιατί θα έχεις βάλει το μεράκι σου! :wave2:

motomaniac
21/11/2011, 20:55
Σταυρο ευχαριστω παρα πολυ φιλε.. κι απο σενα περιμενουμε... αντε τωρα χειμωνας ειναι βαλτου λιγο χερακι... ;)

motomaniac
05/12/2011, 21:35
μετα απο 9 μερες αραλλλλλλικι στην αγαπημενη μου Σαλλλλλονικη ηρθα με ορεξη.

motomaniac
05/12/2011, 21:39
αμα σταματησω και να ξεχναω τις φωτο.. λοιπον εδω εχουμε διατρητη λαμαρινα που περισεψε απο το τζακι μαζι με κατι που βρηκα σε ενα κουτι που μαζευω "μελλοχρησιμα" και μοιαζει με σινεμπλοκ απο αυτα που μπουν σε πλαστικα (βλεπε φερινγκς) δεν θυμαμαι ομως για που ειναι.. οποτε αφου μου καθονταν σε μεγεθος γιναν οι μπροστα βασεις του τεποζιτου.


241302

motomaniac
05/12/2011, 21:39
.


241303

motomaniac
05/12/2011, 21:42
εδω και τα δυο πανω.


241305

motomaniac
05/12/2011, 21:46
και αυτο μου εφαγε το υπολοιπο απογευμα τριβοντας το με συρματοβουρτσα στο δραπανο. η λυση της αμμοβολης αποφευγχθηκε για δυο λογους. 1ον αφου ξεκινησαμε λαθος (πρωτα εκανα πλαστικοποιηση) θα συνεχισω οπως ξεκινησα για να μην ανοιξω καινουριες τρυπες και ξανα απο την αρχη.. και 2ον το οικονομικο.. ναι ξερω για ενα τεποζιτο ειναι φθηνα αλλα αυτο το μπλε κιτρινο μαυρο γκρι πλαισιο με στραβοκοιταει συνεχεια οποτε παω μαζεμενα.. θα ρθει κι αυτουνου η ωρα του για την βουρτσα μου... επισης κολληθηκε λαμα-ενισχυση-βαση πισω. αλλα οι υπολοιπες φωτο αυριο.. σημερα δεν αντεχα μες στην σκουρια...


241309

motomaniac
05/12/2011, 21:51
και μια πως ειναι (σχεδον) οριτζιναλ. εκτος απο πισω αναρτηση (απο "βεσπα" λαμπρετα) και τελικο εξατμισης.


241310

motomaniac
07/12/2011, 00:18
το τεποζιτο που τοσο με εχει παιδεψει συνεχιζει ακαθεκτο. σημερα αγορασα συρματοβουρτσες και το εξυσα ολο. ξεχωριζουν οι καινουριες ετσι?


241412

motomaniac
07/12/2011, 00:19
ξεκιναμε απο εδω. φαινονται τα απειρα κολληματα που εχει φαει. στην επομενη θα ειναι ακομα πιο καθαρα.


241413

motomaniac
07/12/2011, 00:21
:bigcry:


241414

motomaniac
07/12/2011, 00:43
οι σκουριες στην εξω μερια της μεσα καμπουρας του τεποζιτου. εκει η βουρτσα δεν εμπαινε...


241416

motomaniac
07/12/2011, 01:41
αυτο βρηκα στην αποθηκη με αυτο θα δουλεψω αφου αυτο ειναι τζαμπα. ειναι μπεζ υγρο (στις οδηγιες λεει καφε) το οποιο οταν το απλωσεις (υπερβολικα λεπτορευστο διαλυμα) και αντιδρασει με την σκουρια γινεται μπλε.


241418

motomaniac
07/12/2011, 01:43
ξυσιματος συνεχεια


241419

motomaniac
07/12/2011, 01:45
και περαμσα με διαβρωτικο. (το οποιο ειχε στεγνωσει λιγο, συμπληρωμα νερο κουνημα καλο κι εγινε ξανα οκ.)


241420

motomaniac
07/12/2011, 01:45
και μια απο την αλλη.


241421

motomaniac
07/12/2011, 01:49
και τριμμενο με 200αρι νερου για τα υπολυματα μπογιας.


241422

motomaniac
07/12/2011, 01:51
και μετα καθαριστηκε με διαλυτικο αφου στεγνωσε με πιστολι θερμου αερα για πιο γρηγορα.


241423

motomaniac
07/12/2011, 01:52
και τωρα το χημικο.....


241424

motomaniac
07/12/2011, 01:53
κι εγινε μπλε..


241425

motomaniac
07/12/2011, 01:54
εδω απο την κατω μερια το πριν. ηταν σε πολυ πιο αθλια κατασταση πριν το ξυσω. ηταν ολο καφε και παροτι το εξυσα με βουρτσες τριφτηκε γιαλοχαρτα η χημεια λεει πως η σκουρια...


241426

motomaniac
07/12/2011, 01:55
παρεμεινε.. (αν και φαινοταν ξεκαθαρα στο πριν οτι αμεσως μπλεδισε..)


241427

motomaniac
07/12/2011, 01:56
τελευταια..


241428

motomaniac
07/12/2011, 02:10
το ποιον αυτης της μετατροπης ειναι οτι ανα πασα στιμγη ξαναγινεται νορμαλ. και μαλιστα ισως καλυτερο απο το νορμαλ αν γινουν κι οι μοντες που σκοπευω. ας θεσω εδω τα προβληματα που αντιμετωπιζω.
1ον. δεν υπαρχει δοχειο λαδιου 2τ. αρα αν καταφερω να κρυψω καπου ενα καλως.. αλλιως μιξη στο ντεποζιτο.
2ον δεν εχωακομα εξατμιση. περιμενω τον μαστρομπακανο να μου φερει μια απο σκουτερ να σφαξω, αλλα αφου ειναι να πληρωσω (εξατμισα για τις νεες ραφες) λεω δεν παιρνω μια ετοιμη?
http://www.car.gr/parts/view/1941282/ η αυτην με φτιαξιμο http://www.car.gr/parts/view/1955552/ ναι ξερω αλλα κυβικα αλλος ο θαλαμος διαστολης δεν θα δουλευει καλα η αντηχηση κλπ.... αυριο αν θυμηθω θα ανεβασω μια με την μαμα εξατμιση του.. χειροτερα απο τα 4,8 αλογα γινεται? σε διχρονο 80αρι μπα... και πιστευω πως απο το F1 θα ειναι ταμαμ.. ταιριαζει και στον λαιμο..
3ον καρμπυρατερ. κατι φθηνο δεν βρηκα. οποτε ζητειται δωρητης. αλλιως θα μπω στα εξοδα να κανω φτιαχτη εισαγωγη για το 24αρι που ηδη εχω.. και ψηνομαι...
4ον μαρσπιε. αν και μαλλον βρηκα λυση στο νετ, πανω στο ψαλιδι. με τον λεβιε του φρενου κι αυτον επανω. και μονο των ταχυτητων να ειναι ανεμελος.. θα δειξει.
αυριο το προγραμμα λεει να παρω το πρωι την απολυση μου απο την ΕΒΖ να βγαλω καρτα ανεργιας (αμα προλαβω) και να γυρισω να μελετησω πως θα γινει το μονοσελο-κοκοβιος..

tifoso4ever
09/12/2011, 22:02
Μπραβο ρε φιλε, προχωρα...
Τι κριμα να μην εχω εναν γειτονα σαν κι εσενα!!! (ε, μα ουτε εναν σε 10 τετραγωνα, εγω ειμαι ο "τρελλος" της συνοικιας...:lol: :lol: :lol: )

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΥΓ. ΔΕΝ θα δουλεψει σωστα το μπαζανι απο το Ζ...Βρες απο 50αρι...
Ασχετα αν εσυ εχεις 80 κυβικα...
Mη ρωτησεις γιατι και πως, trust me....:wave2:

motomaniac
09/12/2011, 23:00
thanks tifoso :D ! δεν αντεχω να μην ρωτησω γιατι αν και εχω διαβασει πολυ Twostrokers. οποτε λες να σφαξω ενα σκουτερισιο απο 50αρι ε? τα διαφραγματα που τυχον εχει μεσα? να το αδειασω η οχι? καρμπ βρηκα απο V50 το ιδιο σε 50αρι δηλαδη. να το ζιγκλερωσω και να το ριξω επανω?σημερα η μερα ηταν δυσκολη.. αναμεσα σε ασχετες δουλειες, χαλασε και το κομφλερ.. το φτιαξαμε αλλα δεν βαψαμε.. ισως αυριο. πιαστηκα με την κατασκευη μβασης για την σελα-ουρα..


εδω ενα απο τα ασχετα που με καθυστερουν..


241638

motomaniac
09/12/2011, 23:02
και το αλλο ασχετο.. και πρεπει να κρατηθω γιατι με γλυκοκοιτανε βασεις μανετας συμπλεκτη και τρομπα εμπρος φρενου.. εχρεται κι αλλγη υγρων φρενου... κριμα να την αφησω... αλλα μετα πολυ γυαλαδα ρε παιδι μου.. πολυ αμερικα λεω και το αφηνω...


241640

motomaniac
09/12/2011, 23:06
να το τελαρο λοιπον.. προσπαθω να παραμεινει ο σκελετος μου σε αναστρεψιμη κατασταση..


241644

motomaniac
09/12/2011, 23:08
δεξια ειναι η εμπρος μερια. τα δυο σοντια απο γκουφι ειναι αυτα που θα περναν κατω απο το ντεποζιτο οπως οι κανονικες σελες.


241646

motomaniac
09/12/2011, 23:10
και να ο κοκοβιος απο το σρχ προχειρα περασμενος επανω. εδω θα αποκτησει αλλο ρολο.


241648

motomaniac
09/12/2011, 23:11
και μια συγκριση μεγεθους. κι ειναι απο κοντα και δειχνει πιο μεγαλο.. τελικα να γυαλισω και τα υπολοιπα? (καθενας με τον χαβα του..)


241650