PDA

View Full Version : Δίλημμα;F 650 GS μεταχειρισμένο ή καινούριο με πρόγραμμα 3asy ride;



SKIP
25/10/2011, 10:37
Και γεννάται το δίλημμα : μεταχειρισμένο full extra 8-10.000 χλμ τιμές από 7000,00- 7.500,00 € μετρητά ή καινούριο με 3.300,00 προκαταβολή , 32 χ 106,00 δόσεις και στα τρία χρόνια άλλα 3.300,00
Και τελικό κόστος 10.000,00 περίπου.
Από τη μια υπάρχει ένα όφελος 2.500,00 στο used από την άλλη στο new υπάρχει 3 ετής διακανονισμός.
Ακούω γνώμες
Thanks

giuzer
25/10/2011, 11:07
Άποψη μου είναι πάντα προτιμότερο το μεταχειρισμένο (ιδιαίτερα αν είσαι νέος οδηγός):

1.Οι αρχικές χαζοπτώσεις, τις οποίες ως νέος δεν μπορείς να αποφύγεις, "ξεπερνιόνται" ευκολότερα με ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι.
2.Τυχόν μικρά ελαττώματα έχουν διορθωθεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
3.Κάποια έξτρα στο μηχανάκι υπάρχουν, αλλά συνήθως δεν χρεώνονται επιπλέον στη πώληση.
4.Γενικά ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο έχει καλύτερη σχέση απόδοσης - τιμής από ένα καινούργιο.
5.Ιδιαίτερα τώρα, που τα πράγματα είναι δύσκολα και τα οικονομικά χάλια για πολύ κόσμο, υπάρχει περίπτωση να βρεις πολύ συμφέρουσες περιπτώσεις μεταχειρισμένων.

:wave2:

SKIP
25/10/2011, 11:19
thanks για την απάντηση...
έχω ήδη ένα gs 650 με 83.000 χλμ και το κυριότερο που προσπαθώ να σταθμίσω είναι η σχέση τιμήσ με απόδοση. Απλά στο μεταχειρισμένο για να έχω όφελος θα πρέπει να δώσω όλο το ποσό μετρητά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από giuzer
Άποψη μου είναι πάντα προτιμότερο το μεταχειρισμένο (ιδιαίτερα αν είσαι νέος οδηγός):

1.Οι αρχικές χαζοπτώσεις, τις οποίες ως νέος δεν μπορείς να αποφύγεις, "ξεπερνιόνται" ευκολότερα με ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι.
2.Τυχόν μικρά ελαττώματα έχουν διορθωθεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
3.Κάποια έξτρα στο μηχανάκι υπάρχουν, αλλά συνήθως δεν χρεώνονται επιπλέον στη πώληση.
4.Γενικά ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο έχει καλύτερη σχέση απόδοσης - τιμής από ένα καινούργιο.
5.Ιδιαίτερα τώρα, που τα πράγματα είναι δύσκολα και τα οικονομικά χάλια για πολύ κόσμο, υπάρχει περίπτωση να βρεις πολύ συμφέρουσες περιπτώσεις μεταχειρισμένων.

:wave2:

noble
25/10/2011, 11:37
Κάτοχος gs 2006 θα σου πω οτι χαίρομαι πολύ που τελικά δεν το πήρα καινούργιο.Με κάποια πραγματάκια πάνω ηδη και γλυτώνοντας πολλά λεφτά κάνει όλα όσα θα έκανα με το καινούργιο και δεν έχει ζητήσει τίποτα(προς το παρόν).
Εγώ είμαι πάντα υπερ της άποψης του καλού μεταχειρισμένου,με λίγα χλμ και προσεγμένου παρά του καινούργιου.
Αν δεν μπορείς να πάρεις δάνειο και ο μόνος τρόπος είναι μέσω χρηματοδότησης απο τη bmw τότε θα το σκεφτόμουν κι εγώ πολύ σοβαρά απο το να δώσω 7000 μετρητά ιδίως στις μέρες που διανύουμε.
Εκτός αν έχεις τραπεζικό λογ/μο με 57.000 :p .