PDA

View Full Version : ΔΝΤ, ΤΡΟΙΚΑ και λοιπές δυνάμεις ΙΙΙ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

sniper
25/10/2011, 11:28
Η συνέχεια από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=2087092#post2087092).

the who
25/10/2011, 11:33
Εγω λεω να τους στειλουμε πισω στην πατριδα τους.Που ακουστηκε να διαδηλωνουν μεταναστες και μαλιστα με το ΠΑΜΕ?Και μελαμψοι και κουμουνιστες?Δρομο ολοι για να συνεχισουμε ελευθερα την επανασταση του πληκτρολογιου.

noble
25/10/2011, 11:47
Με όλη την εκτίμηση που τρέφω για τους μετανάστες και καμία για τα μέλη του ΠΑΜΕ,θα σου πω οτι προτιμώ να στείλουμε στο Μπαγκλαντες το ΠΑΜΕ κ να κρατήσουμε τους μετανάστες.:wave2:

the who
25/10/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Με όλη την εκτίμηση που τρέφω για τους μετανάστες και καμία για τα μέλη του ΠΑΜΕ,θα σου πω οτι προτιμώ να στείλουμε στο Μπαγκλαντες το ΠΑΜΕ κ να κρατήσουμε τους μετανάστες.:wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από noble [/i]
Στο μυαλό μου είσαι!Μόλις το είδα αναρωτιόμουν αν το ΠΑΜΕ έκανε προσλήψεις στο Μπαγκλαντες



Καταλαβα.Ησουν σαφης απο την αρχη.

noble
25/10/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble [/i]
Στο μυαλό μου είσαι!Μόλις το είδα αναρωτιόμουν αν το ΠΑΜΕ έκανε προσλήψεις στο Μπαγκλαντες



Καταλαβα.Ησουν σαφης απο την αρχη.

Μέσα στον καταιγισμό του θυμού σου και της επανάστασης σου,επέτρεψε μας να κάνουμε και λίγο χιούμορ.Έστω κι αν δεν το κατανοείς.Ως προς το ΠΑΜΕ κ όχι ως προς τους μετανάστες.
Τώρα είμαι σαφής.:wave2:

gcrook
25/10/2011, 13:10
Οι εκπαιδευτικοι εχουν 24ωρη την Πεμπτη 27 Οκτωβριου ....


και μετα λετε οτι ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ να φαγωνομαστε ...ατυποι εμφυλιοι και μπουρμπουτσαλα...



αν υποτιμας τη νοημοσυνη μου κι εσυ εισαι βασιλικοτερος του βασιλεως , ΠΩΣ Να σε υποστηριξω κυρ-δασκαλε? ε ? γαμημενη βδέλλα του συστηματος ?



SVX αυτα εγραψες.

Ελπιζω αυτο το γενικο και αοριστο "ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ να φαγωνομαστε" να μην ειναι quote σε μενα γιατι δεν ειπα αυτο.Επισης χρησιμοποιω την λεξη "νιωθω" πολυ συχνα οταν εκφραζω μια τετοια σκεψη.
Φυσικα αυτο το ποστ δεν ειναι για να στην πω προσωπικα αλλα μια αφορμη για τα παρακατω.

Ασχετως λοιπον αν καταλαβαινεις τι λεω, υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα εδω.
Δεν με εμπιστευεσαι.
Και οχι μονο εμενα αλλα κανεναν.Καλα, ισως μερικους αλλα αμφιβαλλω.
Και εγω το ιδιο δυστυχως.

Και δεν ειμαστε μονοι μας, στο λεω εγω οτι οσοι εγραφαν ολο αυτο τον καιρο στο θρεντ "ΔΝΤ ΤΡΟΙΚΑ" δεν εμπιστευονταν ο ενας τον αλλο.
Οποτε σχεδον κανενας δεν εμπιστευεται κανενα.
Και οχι απλα δεν αλληοεμπιστευομαστε αλλα ειναι σαφες οτι και δεν πολυγουσταριζομαστε μεταξυ μας.

Στα ματια μου αυτο ειναι ηλιου φαεινοτερο και αν φαινεται τοσο εντονα εδω μεσα που η μορφη ενος φορουμ σε συνδυασμο με τον γραπτο λογο κρυβει καποια πραγματα, αυτο παει να πει οτι και "εξω" μαλλον ο ενας κυνηγαει να ισοπεδωσει τον αλλο με φτυαρι και να κανει μπανιο στο πυον του κυριολεκτικα και μεταφορικα.

Οταν λοιπον ζουμε σε μια κατασταση η οποια ειναι ολοφανερη και στον τελευταιο μπαμπουινο οτι
ειναι τουλαχιστον σουρεαλιστικη εγω θελω φιλους που να εχουμε καποια ελαχιστα πραγματα κοινα περα απο τπ συνθημα πχ "να καει η Βουλη" .

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που θα "καψει την Βουλη" θα το κανει γιατι ο χειμωνας που ερχεται θα βρει ανθρωπους χωρις θερμανση,και οχι γιατι θελει απλα να δει τον Παπανδρεου να στριφογυριζει σαν αρνι στη σουβλα και στον ρολο του ψηστη ο Σαμαρας.

Θελω να ξερω ο ανθρωπος που γκρινιαζει για τον φασισμο του Κρατους το κανει επειδη δεν γουσταρει γιατι οι μονες προσληψεις ειναι για μπατσους, και οχι επειδη ηταν συνδικαλισμενος αριστερος με την μια συμβαση να διαδεχεται την αλλη εις βαρος αλλων και τωρα παιρνει τα 3 του.

Θελω να ξερω οτι αυτος που ειναι μονος του στον δρομο κατω στο Συνταγμα διπλα μου και απλα κατεβαινει και αφουγκραζεται δεν νιωθει τοσο μονος η τοσο απελπισμενος ωστε να με κανει
και μενα να μην θελω να ξανακατεβω.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που βρισκεται σε διαφορα μπλοκ και τρωει δακρυγονα
για πρωτη φορα, θα παρει το τουβλο και θα το πεταξει εκει που πρεπει αλλιως μπορει να πετυχει εμενα που δεν του εφταιξα σε τιποτα.

Θελω να ξερω οτι ο κινηματογραφιστης/σκηνοθετης/ηχοληπτης κοκ που κατεβαινει στην πορεια κατεβαινει επειδη νιωθει την φωνη του να πνιγεται και επειδη οι λιγοι νεοι ανθρωποι στον χωρο ειναι πρακτικα μονοι σε ολα τα επιπεδα, και οχι επειδη το Κεντρο Κινηματογραφουη η ΕΡΤ δεν χρηματοδοτει αυτον και τους φιλους του πια.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος που βριζει τους εκπαιδευτικους κατανοει οτι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
σε ενα σαπιο συστημα λειτουργουν και οτι φυσικα αυριο ΔΙΚΑΙΩΣ θα βρεθει καποιος να βρισει αυτον.

Θελω να ξερω οτι περα απο την αγανακτηση υπαρχει κατανοηση.

Και δεν υπαρχει.Και κανεις πολιτικος μεγαλοεπιχειρηματιας,εφοπλιστης κοκ δεν φταιει ΑΜΕΣΑ για αυτο παρα μονο εγω και συ.Και αμα δεν με πολυγουσταρεις και δεν με εμπιστευεσαι εγω δεν νιωθω και πολυ υπερανω.

zephyr1
25/10/2011, 13:25
http://www.on-news.gr/2011/10/blog-post_8110.html

:winka:

Εχετλαίος
25/10/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
http://www.on-news.gr/2011/10/blog-post_8110.html

:winka:

Έτσι είναι...
:mad:

el_hymador
25/10/2011, 14:46
Το θεμα ειναι οτι τωρα μαθαινουμε να αγανακτουμε και να επαναστατουμε (βαλτε αν θελετε και εισαγωγικα, δεν με πειραζει). Δυστυχως υπαρχει εδω και χρονια μια πιατσα επαγγελματιων αγανακτισμενων, επαναστατημενων και πορειολαγνων που ξερει σιγουρα πολλα παραπανω σε οτι αφορα στο πρακτικο του θεματος και της οργανωσης. Αυτοι ξερουν πως θα σε ξενερωσουν, πως θα σε εκθεσουν, πως θα σε κατευθυνουν και το σημαντικοτερο, πως θα σε εκμεταλλευτουν. Δε πα να λες εσυ οτι θες περι ακοματιστου και ειρηνικου η τσαμπουκαλιδικου... θα συνδραμεις οπως οριζουν αυτοι και η παρουσια σου θα καταγραφει ως μπαχαλακια, ως αριστεριστη, ως εθνικιστη, ως οτι γουσταρουν anyway.

Βγηκε το ΠΑΜΕ με τους μεταναστες και ο τομεας επικοινωνιακου αποπροσανατολισμου κατουρηθηκε απο τη χαρα του! Μποναμας σκετος, λουκουμι τους εκατσε! Γιατι -διακαιως ( ; )- οι περισσοτεροι θα πουνε ενα "αι γαμησου και εσυ και ο γρυλλος σου" με τις ηλιθιοτητες που κατα παραδοση και με απιστευτη συνεπεια συνεχιζουν να πραττουν οι περιπατητες αυτοι. Ο ιδεολογικος αχταρμας που εχουν στο κεφαλι τους "οτι παρεις 100 - διαδηλωνω για τα παντα ολα" ειναι ακρως επικινδυνος. Επικοινωνιακα εννοω. Καθε πραμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο. Δεν ξερω για εσας, αλλα εγω Αυγουστο δεν βλεπω καθολου γυρω μου... σαφως το μεταναστευτικο ειναι ενα τεραστιο θεμα και προβλημα, αλλα το timing ειναι εντελως ακυρο και ατοπο. Να παμε και εμεις ως μπλοκ του moto.gr λοιπον με πανο "Καταργηση του ΦΠΑ στα κρανη ΤΩΡΑ!!!" η ακομα πιο ακυρα "ΑΛΗΤΕΣ - ΠΡΟΔΟΤΕΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ - ΠΙΣΤΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ F1 ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ!". Εδω ο κοσμος καιγεται και το μο*νι χτενιζεται... και φυσικα μετα απ αυτο -αλλα που δεν θελανε- βγαινουν διαφοροι και βαζουν ενα καρφι στην ταφοπλακα... "να ποιοι πανε στις πορειες, οι μεταναστες!".

Συγνωμη αν θιγω τα πανανθρωπινα και αντιρατστιστικα σας πιστευω, αλλα μπαγκλαντεσιανοι, πακιστανοι, αλβανοι, ρουμανοι, πολωνοι κτλ-κτλ δεν εχουν καμμια θεση εκει κατω! Μαθανε οτι γ@μιομαστε πλακωσανε και οι γυφτοι! Στην τελικη δικες μας μαλακιες ειναι, μονοι μας θα τις υποστουμε και αν μπορεσουμε θα τις αντιμετωπισουμε, δεν θελουμε τη βοηθεια κανενος.

Ηταν στραβο το κλιμα το εφαγε και ο γαιδαρος...

Ουστ!

alres
25/10/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
SVX αυτα εγραψες.

Ελπιζω αυτο το γενικο και αοριστο "ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ να φαγωνομαστε" να μην ειναι quote σε μενα γιατι δεν ειπα αυτο.Επισης χρησιμοποιω την λεξη "νιωθω" πολυ συχνα οταν εκφραζω μια τετοια σκεψη.
Φυσικα αυτο το ποστ δεν ειναι για να στην πω προσωπικα αλλα μια αφορμη για τα παρακατω.

Ασχετως λοιπον αν καταλαβαινεις τι λεω, υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα εδω.
Δεν με εμπιστευεσαι.
Και οχι μονο εμενα αλλα κανεναν.Καλα, ισως μερικους αλλα αμφιβαλλω.
Και εγω το ιδιο δυστυχως.

Και δεν ειμαστε μονοι μας, στο λεω εγω οτι οσοι εγραφαν ολο αυτο τον καιρο στο θρεντ "ΔΝΤ ΤΡΟΙΚΑ" δεν εμπιστευονταν ο ενας τον αλλο.
Οποτε σχεδον κανενας δεν εμπιστευεται κανενα.
Και οχι απλα δεν αλληοεμπιστευομαστε αλλα ειναι σαφες οτι και δεν πολυγουσταριζομαστε μεταξυ μας.

Στα ματια μου αυτο ειναι ηλιου φαεινοτερο και αν φαινεται τοσο εντονα εδω μεσα που η μορφη ενος φορουμ σε συνδυασμο με τον γραπτο λογο κρυβει καποια πραγματα, αυτο παει να πει οτι και "εξω" μαλλον ο ενας κυνηγαει να ισοπεδωσει τον αλλο με φτυαρι και να κανει μπανιο στο πυον του κυριολεκτικα και μεταφορικα.

Οταν λοιπον ζουμε σε μια κατασταση η οποια ειναι ολοφανερη και στον τελευταιο μπαμπουινο οτι
ειναι τουλαχιστον σουρεαλιστικη εγω θελω φιλους που να εχουμε καποια ελαχιστα πραγματα κοινα περα απο τπ συνθημα πχ "να καει η Βουλη" .

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που θα "καψει την Βουλη" θα το κανει γιατι ο χειμωνας που ερχεται θα βρει ανθρωπους χωρις θερμανση,και οχι γιατι θελει απλα να δει τον Παπανδρεου να στριφογυριζει σαν αρνι στη σουβλα και στον ρολο του ψηστη ο Σαμαρας.

Θελω να ξερω ο ανθρωπος που γκρινιαζει για τον φασισμο του Κρατους το κανει επειδη δεν γουσταρει γιατι οι μονες προσληψεις ειναι για μπατσους, και οχι επειδη ηταν συνδικαλισμενος αριστερος με την μια συμβαση να διαδεχεται την αλλη εις βαρος αλλων και τωρα παιρνει τα 3 του.

Θελω να ξερω οτι αυτος που ειναι μονος του στον δρομο κατω στο Συνταγμα διπλα μου και απλα κατεβαινει και αφουγκραζεται δεν νιωθει τοσο μονος η τοσο απελπισμενος ωστε να με κανει
και μενα να μην θελω να ξανακατεβω.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που βρισκεται σε διαφορα μπλοκ και τρωει δακρυγονα
για πρωτη φορα, θα παρει το τουβλο και θα το πεταξει εκει που πρεπει αλλιως μπορει να πετυχει εμενα που δεν του εφταιξα σε τιποτα.

Θελω να ξερω οτι ο κινηματογραφιστης/σκηνοθετης/ηχοληπτης κοκ που κατεβαινει στην πορεια κατεβαινει επειδη νιωθει την φωνη του να πνιγεται και επειδη οι λιγοι νεοι ανθρωποι στον χωρο ειναι πρακτικα μονοι σε ολα τα επιπεδα, και οχι επειδη το Κεντρο Κινηματογραφουη η ΕΡΤ δεν χρηματοδοτει αυτον και τους φιλους του πια.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος που βριζει τους εκπαιδευτικους κατανοει οτι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
σε ενα σαπιο συστημα λειτουργουν και οτι φυσικα αυριο ΔΙΚΑΙΩΣ θα βρεθει καποιος να βρισει αυτον.

Θελω να ξερω οτι περα απο την αγανακτηση υπαρχει κατανοηση.

Και δεν υπαρχει.Και κανεις πολιτικος μεγαλοεπιχειρηματιας,εφοπλιστης κοκ δεν φταιει ΑΜΕΣΑ για αυτο παρα μονο εγω και συ.Και αμα δεν με πολυγουσταρεις και δεν με εμπιστευεσαι εγω δεν νιωθω και πολυ υπερανω.

εκπληκτική η διαύγεια όσων γράφεις

nikos_abel
25/10/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
... αλλα μια αφορμη για τα παρακατω....

...και πολυ υπερανω.

:a19:

nikos_abel
25/10/2011, 19:47
Γίναμε και μόδα...


http://www.epicnews.gr/save-greece-tshirts-1848/

Cpt. Haddock
25/10/2011, 19:50
Ρε ειναι παλια ιστορία αυτη και ειχε αποδειχθει καρα hoax

gcrook
25/10/2011, 19:55
Ευτυχως γιατι αμα εχουμε φτασει στο σημειο να πρεπει μας σωσει ο Justin Bieber και ο Charlie Sheen καλυτερα να βγαλουμε τη σπληνα μας με νυχοκοπτη. :lol:

Παντως ο Alec Baldwin πιστευει στον καπιταλισμο και αυτο μου φτανει. :lol: :lol: http://www.youtube.com/watch?v=jEnc7iak6ms

taskon
25/10/2011, 20:03
GCROOKεξαιρετικος.Τελικα η αποψη ειναι γενικη και οχι μονο στην καμερα. well done.

eL hymador. αν και συνήθως δεν πολυσυμφωνω με τα γραφομενα σου σημερα ταυτιζομαστε απολυτα.

τελικα θα κανουμε κοινη διαμαρτυρια ως μοτοσυκλετιστες-πολιτες? (η σειρα οπως σας βολευει)

golis
25/10/2011, 20:49
Κούρεμα του 60% του ελληνικού χρέους προβλέπει το σχέδιο απόφασης, που θ’ ανακοινωθεί αύριο από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο. (http://www.koutipandoras.gr/?p=10599)

nikos_abel
25/10/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε ειναι παλια ιστορία αυτη και ειχε αποδειχθει καρα hoax

Σόρρυ, μου το στείλανε σε μέιλ και δεν το τσέκαρα....

Δε μου φάνηκε και πολύ απίθανο γι' αυτό και η βιασύνη.

:ZZZ:

Cpt. Haddock
25/10/2011, 20:57
Ποιο στυλ μαλλιών θα φορεθεί φέτος, by Babis (http://papadimitriou.skai.gr/post/11900957229/14)

:wave2:

Cpt. Haddock
25/10/2011, 21:01
Καποιος που βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο (http://bogdanos.skai.gr/post/11907658445) :look:

AUFGEBRACHT
25/10/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καποιος που βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο (http://bogdanos.skai.gr/post/11907658445) :look:

Την ανάλυση βαρέθηκα να πω την αλήθεια να την διαβάσω ολόκληρη,δε μπορώ να διαβάζω μακροσκελή κείμενα στην οθόνη του υπολογιστή,αλλά το βιογραφικό του συντάκτη...όλα τα λεφτά η αρχή: Θρέμμα της Πλατείας Αμερικής, μέλος της εφηβικής μπάντας 2CV, τριτοδεσμίτης...ποιά ήταν αλήθεια η εφηβική μπάντα Ντεσεβώ;

SVX
25/10/2011, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Την ανάλυση βαρέθηκα να πω την αλήθεια να την διαβάσω ολόκληρη,δε μπορώ να διαβάζω μακροσκελή κείμενα στην οθόνη του υπολογιστή


κι εγω το ιδιο... μπορεις να κανεις διαγνωση μερες, μηνες , χρονια ολοκληρα




η κατασταση ομως ( οπως το βλεπω εγω ) παει απο τα σκατα στα χειροτερα....



με φοβιζουν παρα πολυ οι "ψηφοφοροι" των καφενειων ...

και δυστυχως σε μια χωρα που τα 65 ειναι "μεση" ηλικια και οι νεοι συνεχως την κανουν για οπουδηποτε αλλου, στις επομενες εκλογες το κοινο θα ειναι παλι οι ιδιοι που ψηφιζουν αναλογα με το τι "τρεχει στις φλεβες τους" ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ :mad:

gcrook
25/10/2011, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Την ανάλυση βαρέθηκα να πω την αλήθεια να την διαβάσω ολόκληρη,δε μπορώ να διαβάζω μακροσκελή κείμενα στην οθόνη του υπολογιστή,αλλά το βιογραφικό του συντάκτη...όλα τα λεφτά η αρχή: Θρέμμα της Πλατείας Αμερικής, μέλος της εφηβικής μπάντας 2CV, τριτοδεσμίτης...ποιά ήταν αλήθεια η εφηβική μπάντα Ντεσεβώ;

Ναι αλλα μακροσκελη κειμενα σε φορουμ μια χαρα μπορεις και διαβαζεις.
Τουλαχιστον αφου σε κουραζει να διαβαζεις κειμενα και να τα σχολιαζεις, ρωτα καποιον που το διαβασε να σου πει το ρεζουμε του κειμενου πριν ασχοληθεις με τα trivia του.
Γκαντ ντεμ δηλαδη...

AUFGEBRACHT
25/10/2011, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
κι εγω το ιδιο... μπορεις να κανεις διαγνωση μερες, μηνες , χρονια ολοκληρα




η κατασταση ομως ( οπως το βλεπω εγω ) παει απο τα σκατα στα χειροτερα....



με φοβιζουν παρα πολυ οι "ψηφοφοροι" των καφενειων ...

και δυστυχως σε μια χωρα που τα 65 ειναι "μεση" ηλικια και οι νεοι συνεχως την κανουν για οπουδηποτε αλλου, στις επομενες εκλογες το κοινο θα ειναι παλι οι ιδιοι που ψηφιζουν αναλογα με το τι "τρεχει στις φλεβες τους" ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ :mad: ΄

Το πού πάει η κατάσταση και πώς πάει η κατάσταση επιεικής είσαι και λίγα λες...
Όσο για τους ψηφοφόρους και δη τους 65ρηδες,έχω βαρεθεί να τους ακούω να αναρωτιούνται πώς έφτασε η χώρα εδώ και βέβαια η μόνιμη επωδός "οι διεφθαρμένοι πολιτικοί"..που φύτρωσαν μόνοι τους και κανείς δεν τους ψήφισε...μια μέρα στη δουλειά ήταν ένας 55ρης και άρχισε ένα λογύδριο για τους πολιτικούς που κλέβουνε και καταστρέψανε τη χώρα και το μέλλον των παιδιών του και των εγγονιών του...σε κάποια στιγμή γυρνάει και μου λέει "εσύ τί πιστεύεις,ποιός φταίει για την κατάσταση;" Του απάντησα πως φταίει αυτός,ο πατέρας μου,ο πατέρας του δίπλα και γενικά η γενιά τους με την εναλλαγή ΠΑΣΟΚ-ΝΔ στην εξουσία.Εσείς καταστρέψατε και τη χώρα και το μέλλον,εσείς τους βγάλατε,εσείς τους βγάζετε και η ευθύνη είναι όλη δική σας.χαμήλωσε τα μάτια,μου είπε πως έχω δίκιο και έφυγε βιαστικός...

Εχετλαίος
25/10/2011, 22:05
Ένα ανδράποδο μπορεί να ξαναγίνει ελεύθερο;
Απελεύθερο ίσως...αλλά ελεύθερο;
Μα στάσου κι όλας...ήταν ποτέ αληθινά ελεύθερο;

***

Καληνύχτα κοπέλια


:ZZZ:

SVX
25/10/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ένα ανδράποδο μπορεί να ξαναγίνει ελεύθερο;
Απελεύθερο ίσως...αλλά ελεύθερο;
Μα στάσου κι όλας...ήταν ποτέ αληθινά ελεύθερο;

***




αυτο .... ο Ελληνας... δουλοπρεπης , ξενομανης και κουτοπονηρα εγω'ι'στης...


ακομα και την ευκαιρια "ανακαινισης" που του προσφερεται αυτη την περιοδο ΔΕΝ ειναι ικανος να την διαχειριστει...


δυστυχως ειμαστε λαος ανετοιμος, ανεπαρκης και ακαταλληλος... ΜΟΝΟ το Μαστιγιο μας βαζει μπροστα

gcrook
25/10/2011, 22:14
Θα ξεκινησω τα μανιταρια μου φαινεται.:bigcry:
:bawl: :bigcry:

Cpt. Haddock
25/10/2011, 22:22
Εχω καταλήξει οτι ήταν λαθος του Κώτσου απο τΑς ΣερρΑς να μας βάλει στην ΕΟΚ (αν και δέχομαι το αγαθο της πρόθεσης)

Δεν ειμαστε για εκει. Η θέση μας ειναι εκεί που η γεωγραφία μας έβαλε. Σκωληκοειδής αποφυση βαλκανίων, δυτικό ακρο οθωμανων και αφρικανικο προγεφύρωμα.

Δεν έχουμε καμια σχέση με το δυτικο κόσμο και μάταια πάλεψαν καποιοι να μας ενταξουν.

AUFGEBRACHT
25/10/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω καταλήξει οτι ήταν λαθος του Κώτσου απο τΑς ΣερρΑς να μας βάλει στην ΕΟΚ (αν και δέχομαι το αγαθο της πρόθεσης)

Δεν ειμαστε για εκει. Η θέση μας ειναι εκεί που η γεωγραφία μας έβαλε. Σκωληκοειδής αποφυση βαλκανίων, δυτικό ακρο οθωμανων και αφρικανικο προγεφύρωμα.

Δεν έχουμε καμια σχέση με το δυτικο κόσμο και μάταια πάλεψαν καποιοι να μας ενταξουν.

Ο Κώτσος από τας Σέρρας μπορεί και να είχε αγαθές προθέσεις-άντε να το δεχτώ...αυτοί που έκαναν τον φέρελπη δικηγόρο από τας Σέρρας μετά τον θάνατο του Παπάγου πολιτικό όνομα και έφτασε να αναγορευθεί (αλήθεια από ποιόν; ) εθνάρχης,τί προθέσεις είχαν; Το πάω βέβαια πολύ μακρυά χρονικά...
Για το που τελικώς ανήκωμεν γεωγραφικώς και πολιτισμικώς δεν μπορούσες να το πεις καλύτερα :beer:

el_hymador
25/10/2011, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω καταλήξει οτι ήταν λαθος του Κώτσου απο τΑς ΣερρΑς να μας βάλει στην ΕΟΚ (αν και δέχομαι το αγαθο της πρόθεσης)

Δεν ειμαστε για εκει. Η θέση μας ειναι εκεί που η γεωγραφία μας έβαλε. Σκωληκοειδής αποφυση βαλκανίων, δυτικό ακρο οθωμανων και αφρικανικο προγεφύρωμα.

Δεν έχουμε καμια σχέση με το δυτικο κόσμο και μάταια πάλεψαν καποιοι να μας ενταξουν.

Δοξασοι ο Θεος που δεν ανηκουμε στο δυτικο κοσμο...

MG-KTiNoS
25/10/2011, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δοξασοι ο Θεος που δεν ανηκουμε στο δυτικο κοσμο...


ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕ

:beer: :beer: :beer: :beer:


:a08: :a08: :a08: :a08:

MG-KTiNoS
25/10/2011, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ο Κώτσος από τας Σέρρας μπορεί και να είχε αγαθές προθέσεις-άντε να το δεχτώ...αυτοί που έκαναν τον φέρελπη δικηγόρο από τας Σέρρας μετά τον θάνατο του Παπάγου πολιτικό όνομα και έφτασε να αναγορευθεί (αλήθεια από ποιόν; ) εθνάρχης,τί προθέσεις είχαν; Το πάω βέβαια πολύ μακρυά χρονικά...
Για το που τελικώς ανήκωμεν γεωγραφικώς και πολιτισμικώς δεν μπορούσες να το πεις καλύτερα :beer:

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,4251.msg56897.html#msg56897

ριξε μια ματιά.

Το άλλο που λες για το που ανήκωμεν είναι ΑΚΥΡΟ.
Γιατί όταν ο Κώτσος είπε στην αριστερά ανήκωμεν εις τη δύση δεν εννοούσε ότι ανήκουμε γεωγραφικά ή πολιτικά αλλά ότι

ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΑΦΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ

(μετά τις Γιάλτες τα Πορτσδαμ κλπ)

Δε φταίει ο βλάχος αν δε καταλάβατε…



και κ'ατι ακόμα...

Εγώ αισθάνομαι ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ και βολτάρω εδώ γύρω. (Αλβανίες Βουλγαρίες κλπ)
ΟΙ πιο πολλοί από σας όμως πάτε Άλπεις και κάποιοι μάλιστα πήγαν και στο Σέξτο σε μια περιοχή που λέγεται Αλτα Πουστερία !

:rotflmao:

nikos_abel
26/10/2011, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καποιος που βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο (http://bogdanos.skai.gr/post/11907658445) :look:

Ά ρε Λιάκο...

Θέλω να μου στείλεις λίγο από αυτό που πίνει...

Τόσο όσο να περάσουν
Μέχρι τότε, δυστυχώς, μας περιμένει άγρια φτώχια και σκληραγώγηση. Για πέντε, δέκα χρόνια, ποιος ξέρει;

να μη πω εκατό ε;

TROOPER
26/10/2011, 06:53
κροοκη προσκυνησα!!!

:a23: :a23: :a23:

zephyr1
26/10/2011, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα ξεκινησω τα μανιταρια μου φαινεται.:bigcry:
:bawl: :bigcry:

Εδω εισαι! (http://www.shayanashop.com/default.aspx) :D

ggs
26/10/2011, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα ξεκινησω τα μανιταρια μου φαινεται.:bigcry:
:bawl: :bigcry:

:lol: :lol: :beer:

noble
26/10/2011, 08:59
Θέλω συχνά να γράψω πολλά,αλλά μου φαίνεται μάταιο.
Το πόσο χειρότερα και σκατά θα είμαστε είναι λίγο σχετικό,μιας και οι περισσότεροι θεωρείτε την ποιότητα ζωής απο την οικονομική ευμάρεια.Η ποιότητα της σκέψης,των συναισθημάτων,της συνείδησης προφανώς και δεν σας αφορά,αρκεί να υπάρχουν χρήματα.
Θεωρίες επι θεωριών,για ενα μέλλον δυστυχισμένο σε σύγκριση μ ένα πάρον υπερλάμπρο.
Τι να πω,ίσως είμαι η μόνη που νιώθω οτι το παρόν μας είναι και ήταν ΣΚΑΤΑ.Ενα μάτσο ΣΚΑΤΑ.

Σίγουρα θα έρθουν δυσκολίες για όλους.Δεν πιστεύω και όπως είπε ο gcrook δεν εμπιστεύομαι σε πολλά τους Ελληνες,πιστεύω όμως οτι έχουν ψυχή και αλληλεγγύη.
Δεν ξέρω τι φέρνει το μέλλον και το "κούρεμα" μας,πιστεύω όμως οτι θα τα καταφέρουμε.Διαφορετικά,αλλά θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε,να ζούμε,να επιβιώνουμε κι ίσως βρούμε άλλες ομορφιές.Εξάλλου δεν είχα δει και πολλούς ευτυχισμένους γύρω μου.Όσο χρήμα κι αν "υπήρχε".

Ωραία η τρομολαγνεία δεν λεω,αλλά ολα θα πάνε καλά.:wave2:

ggs
26/10/2011, 09:33
ολα καλα....


238529

nikos_abel
26/10/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Θέλω συχνά να γράψω πολλά,αλλά μου φαίνεται μάταιο.
Το πόσο χειρότερα και σκατά θα είμαστε είναι λίγο σχετικό,μιας και οι περισσότεροι θεωρείτε την ποιότητα ζωής απο την οικονομική ευμάρεια.Η ποιότητα της σκέψης,των συναισθημάτων,της συνείδησης προφανώς και δεν σας αφορά,αρκεί να υπάρχουν χρήματα.
Θεωρίες επι θεωριών,για ενα μέλλον δυστυχισμένο σε σύγκριση μ ένα πάρον υπερλάμπρο.
Τι να πω,ίσως είμαι η μόνη που νιώθω οτι το παρόν μας είναι και ήταν ΣΚΑΤΑ.Ενα μάτσο ΣΚΑΤΑ.

Σίγουρα θα έρθουν δυσκολίες για όλους.Δεν πιστεύω και όπως είπε ο gcrook δεν εμπιστεύομαι σε πολλά τους Ελληνες,πιστεύω όμως οτι έχουν ψυχή και αλληλεγγύη.
Δεν ξέρω τι φέρνει το μέλλον και το "κούρεμα" μας,πιστεύω όμως οτι θα τα καταφέρουμε.Διαφορετικά,αλλά θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε,να ζούμε,να επιβιώνουμε κι ίσως βρούμε άλλες ομορφιές.Εξάλλου δεν είχα δει και πολλούς ευτυχισμένους γύρω μου.Όσο χρήμα κι αν "υπήρχε".

Ωραία η τρομολαγνεία δεν λεω,αλλά ολα θα πάνε καλά.:wave2:

Εσύ δεν έχεις λεφτά σαν και μας, γιαυτό :lol:

noble
26/10/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ολα καλα....


Βάλε και τη συνέχεια,μην κόβεις τη φράση.
Θα πάνε...
Κ το συνεχίζω,αν υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα,δίχως καμία δόση ειρωνίας.
Φτωχοί υπήρχαν πάντα,εξαθλιωμένοι επίσης.Ο ένας,για μένα,έχει ακριβώς την ίδια αξία με τους δέκα.Η διαφορά πλέον,είναι οτι "βλέπουμε" κι αυτό είναι καλό.
Όσοι είμαστε περισσότερο τυχεροί οφείλουμε να βοηθούμε τους λιγότερο τυχερούς.Πάντα έτσι θα έπρεπε να είναι.Να μια ευκαιρία...Αυτό βλέπω.
:wave2:

TROOPER
26/10/2011, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
....Να μια ευκαιρία...Αυτό βλέπω.
:wave2:

ποσα χρονια πισω ειπαμε?

:lol: :lol: :lol:


238533

noble
26/10/2011, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ποσα χρονια πισω ειπαμε?

:lol: :lol: :lol:


Δεν λέγαμε όλοι μόνιμα"Κάθε πέρσι και καλύτερα?".Ε, εισακούστηκε κ θα πάμε σ εκείνο το έτος που θα λέμε"μα τι μαλάκες είμαστε?:lol:

ghostkon
26/10/2011, 16:45
Του Στάθη - "Ελευθεροτυπία"
Εμένα, πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, και δεν μπορεί στην Ελλάδα να ξεκινάει τη διαδρομή του για να μάθει γράμματα στα παιδιά ένας δάσκαλος με 660 ευρώ τον μήνα,

για να πάρει 750 ευρώ στα 45 του και να μην κάνει παιδιά δικά του ο ίδιος ποτέ...

Δεν είναι Πρωθυπουργός μου

αυτός ο τύπος που πάει να κάνει τη Θράκη Ειδική Οικονομική Ζώνη υπό την Εντολή της Γερμανίας - ανοίγοντας

έτσι έναν ακόμα δρόμο για την «αυτονόμηση» της περιοχής και τον ακρωτηριασμό της Ελλάδας...

Είναι πιθανόν αυτός ο ανιστόρητος να μη γνωρίζει ότι οι Ναζί στην Κατοχή διακρίθηκαν εκτός των άλλων και στο σπορ του διαμελισμού της χώρας μας -ώς και ανεξάρτητο «Βασίλειο των Βλάχων» στην Πίνδο έστησαν οι ολετήρες· όμως, πώς να κάνει την Ελλάδα πειραματόζωο της νέας Τάξης, απέδειξε ότι γνωρίζει πολύ καλά ο επικεφαλής των δωσιλόγων.

*****

Δεν είμαι υπήκοος της Τρόικας.

Είμαι Ελληνας πολίτης -δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη στα ανδρείκελα και τους κουίσλινγκ- δεν είμαι ανδράποδο

δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη σε αυτούς που βουτάνε το υστέρημα του συνταξιούχου κι αφήνουν τον φοροφυγά να πλουτίζει ακόμα περισσότερο.

Δεν είναι (μόνον) φασιστικό, είναι και αηδιαστικό ο Υπουργός -εν προκειμένω ο Παπουτσής- να βάζει τις διαδηλώσεις για το ψωμί στον ίδιο παρονομαστή με την εγκληματικότητα - δεν

αναγνωρίζω συνεπώς καμμιάν εξουσία σε αυτούς που αφήνουν ανυπεράσπιστους τους γέροντες μπροστά στα καλάσνικωφ και τους φταίνε για την άθλια ανικανότητά τους οι διαδηλωτές.

Οχι, δεν είναι πατρίδα μου οι εντολές των τοκογλύφων, πατρίδα μου είναι η τήρηση του Συντάγματος.

Οφείλω να αντισταθώ για λόγους στοιχειώδους ευπρέπειας στον Υπουργό Οικονομικών -εν προκειμένω στον Βενιζέλο- που βάζει 23% ΦΠΑ στην μπουγάτσα αν είναι αλμυρή και 13% αν είναι γλυκιά. Η μαλακία δεν είναι θεσμός,

ούτε μπορεί πατρίδα μου να γίνει ο εκβιασμός, η τρομοκρατία, η καταστολή, ο παραλογισμός και η ανικανότης. Και η ντροπή.

Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, της μάνας μου και του πατέρα μου η ιστορία, των παιδιών το πεδίο -δεν μπορώ να την παραδώσω μικρότερη.

Δεν ανέχομαι πλέον τους χυδαίους που με κατασυκοφάντησαν urbi et orbi ότι είμαι διεφθαρμένος και τεμπέλης, ότι

μαζί τους τα έφαγα.

Οφείλω να τους αντισταθώ. Να τους απονομιμοποιήσω. Δεν

πρόκειται να πληρώσω τα χαράτσια που μου επέβαλαν και θα μου επιβάλουν, πρώτον διότι δεν είμαι ούτε τούρκος ούτε ραγιάς για να με σφάζει όποτε γουστάρει ο αγάς -ούτε είναι η χώρα μου οθωμανικό σαντζάκι, ώστε νόμος νά 'ναι η ανομία και

δεύτερον δεν θα νομιμοποιήσω με τον οβολό μου τη ληστεία εναντίον όλων μας -διότι δεν πρόκειται περί κάποιας θυσίας για να σωθεί η πατρίδα

αλλά πρόκειται για το τίμημα της προδοσίας -την υπαγωγή της χώρας στο Μνημόνιο.

Οχι, δεν θα πληρώσω το μερίδιό μου για τα τριάντα αργύρια του Ιούδα, δεν θα γίνω συνένοχός τους.

Ως εδώ!

Δυο χρόνια τώρα η χώρα καταστρέφεται. Σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια μάς γύρισαν πίσω στο 1950 -οφείλω συνεπώς να αντισταθώ.

Πατρίδα μου ήταν τα σχολικά βιβλία -τα 3.000 χρόνια της παιδικής μας ηλικίας, απ' τον Ομηρο ώς τον Νίκο Γκάτσο - τι να προδώσω και γιατί; τα κυπαρισσάκια ή τα ηλιοβασιλέματα;

Δεκάδες φορές ώς τώρα στην Ιστορία τον μονόδρομο προς τα Τάρταρα τον έχουν φράξει τα οδοφράγματα...

ΣΤΑΘΗΣ Σ. 8.Χ.2011 stathis@enet.gr

SVX
26/10/2011, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
Του Στάθη - "Ελευθεροτυπία"
Εμένα, πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, και δεν μπορεί στην Ελλάδα να ξεκινάει τη διαδρομή του για να μάθει γράμματα στα παιδιά ένας δάσκαλος με 660 ευρώ τον μήνα,

για να πάρει 750 ευρώ στα 45 του και να μην κάνει παιδιά δικά του ο ίδιος ποτέ...

Δεν είναι Πρωθυπουργός μου

αυτός ο τύπος που πάει να κάνει τη Θράκη Ειδική Οικονομική Ζώνη υπό την Εντολή της Γερμανίας - ανοίγοντας

έτσι έναν ακόμα δρόμο για την «αυτονόμηση» της περιοχής και τον ακρωτηριασμό της Ελλάδας...

Είναι πιθανόν αυτός ο ανιστόρητος να μη γνωρίζει ότι οι Ναζί στην Κατοχή διακρίθηκαν εκτός των άλλων και στο σπορ του διαμελισμού της χώρας μας -ώς και ανεξάρτητο «Βασίλειο των Βλάχων» στην Πίνδο έστησαν οι ολετήρες· όμως, πώς να κάνει την Ελλάδα πειραματόζωο της νέας Τάξης, απέδειξε ότι γνωρίζει πολύ καλά ο επικεφαλής των δωσιλόγων.

*****

Δεν είμαι υπήκοος της Τρόικας.

Είμαι Ελληνας πολίτης -δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη στα ανδρείκελα και τους κουίσλινγκ- δεν είμαι ανδράποδο

δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη σε αυτούς που βουτάνε το υστέρημα του συνταξιούχου κι αφήνουν τον φοροφυγά να πλουτίζει ακόμα περισσότερο.

Δεν είναι (μόνον) φασιστικό, είναι και αηδιαστικό ο Υπουργός -εν προκειμένω ο Παπουτσής- να βάζει τις διαδηλώσεις για το ψωμί στον ίδιο παρονομαστή με την εγκληματικότητα - δεν

αναγνωρίζω συνεπώς καμμιάν εξουσία σε αυτούς που αφήνουν ανυπεράσπιστους τους γέροντες μπροστά στα καλάσνικωφ και τους φταίνε για την άθλια ανικανότητά τους οι διαδηλωτές.

Οχι, δεν είναι πατρίδα μου οι εντολές των τοκογλύφων, πατρίδα μου είναι η τήρηση του Συντάγματος.

Οφείλω να αντισταθώ για λόγους στοιχειώδους ευπρέπειας στον Υπουργό Οικονομικών -εν προκειμένω στον Βενιζέλο- που βάζει 23% ΦΠΑ στην μπουγάτσα αν είναι αλμυρή και 13% αν είναι γλυκιά. Η μαλακία δεν είναι θεσμός,

ούτε μπορεί πατρίδα μου να γίνει ο εκβιασμός, η τρομοκρατία, η καταστολή, ο παραλογισμός και η ανικανότης. Και η ντροπή.

Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, της μάνας μου και του πατέρα μου η ιστορία, των παιδιών το πεδίο -δεν μπορώ να την παραδώσω μικρότερη.

Δεν ανέχομαι πλέον τους χυδαίους που με κατασυκοφάντησαν urbi et orbi ότι είμαι διεφθαρμένος και τεμπέλης, ότι

μαζί τους τα έφαγα.

Οφείλω να τους αντισταθώ. Να τους απονομιμοποιήσω. Δεν

πρόκειται να πληρώσω τα χαράτσια που μου επέβαλαν και θα μου επιβάλουν, πρώτον διότι δεν είμαι ούτε τούρκος ούτε ραγιάς για να με σφάζει όποτε γουστάρει ο αγάς -ούτε είναι η χώρα μου οθωμανικό σαντζάκι, ώστε νόμος νά 'ναι η ανομία και

δεύτερον δεν θα νομιμοποιήσω με τον οβολό μου τη ληστεία εναντίον όλων μας -διότι δεν πρόκειται περί κάποιας θυσίας για να σωθεί η πατρίδα

αλλά πρόκειται για το τίμημα της προδοσίας -την υπαγωγή της χώρας στο Μνημόνιο.

Οχι, δεν θα πληρώσω το μερίδιό μου για τα τριάντα αργύρια του Ιούδα, δεν θα γίνω συνένοχός τους.

Ως εδώ!

Δυο χρόνια τώρα η χώρα καταστρέφεται. Σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια μάς γύρισαν πίσω στο 1950 -οφείλω συνεπώς να αντισταθώ.

Πατρίδα μου ήταν τα σχολικά βιβλία -τα 3.000 χρόνια της παιδικής μας ηλικίας, απ' τον Ομηρο ώς τον Νίκο Γκάτσο - τι να προδώσω και γιατί; τα κυπαρισσάκια ή τα ηλιοβασιλέματα;

Δεκάδες φορές ώς τώρα στην Ιστορία τον μονόδρομο προς τα Τάρταρα τον έχουν φράξει τα οδοφράγματα...

ΣΤΑΘΗΣ Σ. 8.Χ.2011 stathis@enet.gr



αν ειναι η διανοηση σ'αυτη τη χωρα να "βοηθαει" την κατασταση με αρθρα και πραγματογνωμοσυνες,
οι πολιτικοι να βοηθανε την χωρα με "νομοσχεδια για το καλο της πατριδας" και η εκκλησια με ευχελαια.... Ευχαριστω δε θα παρω !!!

Cpt. Haddock
26/10/2011, 17:17
Το "Πριγκιπατο της Πινδου" το έφτιαξαν οι Ιταλοί και όχι οι ναζί, αλλα έχασαν τον πόλεμο και δεν προλάβαμε να γίνουμε ανεξάρτητοι :smokin:

gcrook
26/10/2011, 17:17
Ναι γαματο το κειμενο Σταθη, δεν λεω....
Δηλάδη πριν απο αυτα τα 2 χρονια;
Οποιος για μενα χρησιμοποιει την φραση "τα τελευταια 2 χρονια" να πα να γαμηθει.


Υ.Γ Περιεργο παντως που κσμος συμφωνει μαζι μου.μαλλον δεν θα ανεφερα αρκετα παραδειγματα χαχαχα.

Cpt. Haddock
26/10/2011, 17:19
Κρουκη, μια και ο λαός αποδεδειγμένα έχει μνήμη χρυσοψαρου, γιατί να αναφερθεί κανείς σε μεγαλύτερο διάστημα; :winka:

blackrose
26/10/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
SVX αυτα εγραψες.

Ελπιζω αυτο το γενικο και αοριστο "ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ να φαγωνομαστε" να μην ειναι quote σε μενα γιατι δεν ειπα αυτο.Επισης χρησιμοποιω την λεξη "νιωθω" πολυ συχνα οταν εκφραζω μια τετοια σκεψη.
Φυσικα αυτο το ποστ δεν ειναι για να στην πω προσωπικα αλλα μια αφορμη για τα παρακατω.

Ασχετως λοιπον αν καταλαβαινεις τι λεω, υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα εδω.
Δεν με εμπιστευεσαι.
Και οχι μονο εμενα αλλα κανεναν.Καλα, ισως μερικους αλλα αμφιβαλλω.
Και εγω το ιδιο δυστυχως.

Και δεν ειμαστε μονοι μας, στο λεω εγω οτι οσοι εγραφαν ολο αυτο τον καιρο στο θρεντ "ΔΝΤ ΤΡΟΙΚΑ" δεν εμπιστευονταν ο ενας τον αλλο.
Οποτε σχεδον κανενας δεν εμπιστευεται κανενα.
Και οχι απλα δεν αλληοεμπιστευομαστε αλλα ειναι σαφες οτι και δεν πολυγουσταριζομαστε μεταξυ μας.

Στα ματια μου αυτο ειναι ηλιου φαεινοτερο και αν φαινεται τοσο εντονα εδω μεσα που η μορφη ενος φορουμ σε συνδυασμο με τον γραπτο λογο κρυβει καποια πραγματα, αυτο παει να πει οτι και "εξω" μαλλον ο ενας κυνηγαει να ισοπεδωσει τον αλλο με φτυαρι και να κανει μπανιο στο πυον του κυριολεκτικα και μεταφορικα.

Οταν λοιπον ζουμε σε μια κατασταση η οποια ειναι ολοφανερη και στον τελευταιο μπαμπουινο οτι
ειναι τουλαχιστον σουρεαλιστικη εγω θελω φιλους που να εχουμε καποια ελαχιστα πραγματα κοινα περα απο τπ συνθημα πχ "να καει η Βουλη" .

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που θα "καψει την Βουλη" θα το κανει γιατι ο χειμωνας που ερχεται θα βρει ανθρωπους χωρις θερμανση,και οχι γιατι θελει απλα να δει τον Παπανδρεου να στριφογυριζει σαν αρνι στη σουβλα και στον ρολο του ψηστη ο Σαμαρας.

Θελω να ξερω ο ανθρωπος που γκρινιαζει για τον φασισμο του Κρατους το κανει επειδη δεν γουσταρει γιατι οι μονες προσληψεις ειναι για μπατσους, και οχι επειδη ηταν συνδικαλισμενος αριστερος με την μια συμβαση να διαδεχεται την αλλη εις βαρος αλλων και τωρα παιρνει τα 3 του.

Θελω να ξερω οτι αυτος που ειναι μονος του στον δρομο κατω στο Συνταγμα διπλα μου και απλα κατεβαινει και αφουγκραζεται δεν νιωθει τοσο μονος η τοσο απελπισμενος ωστε να με κανει
και μενα να μην θελω να ξανακατεβω.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος διπλα μου που βρισκεται σε διαφορα μπλοκ και τρωει δακρυγονα
για πρωτη φορα, θα παρει το τουβλο και θα το πεταξει εκει που πρεπει αλλιως μπορει να πετυχει εμενα που δεν του εφταιξα σε τιποτα.

Θελω να ξερω οτι ο κινηματογραφιστης/σκηνοθετης/ηχοληπτης κοκ που κατεβαινει στην πορεια κατεβαινει επειδη νιωθει την φωνη του να πνιγεται και επειδη οι λιγοι νεοι ανθρωποι στον χωρο ειναι πρακτικα μονοι σε ολα τα επιπεδα, και οχι επειδη το Κεντρο Κινηματογραφουη η ΕΡΤ δεν χρηματοδοτει αυτον και τους φιλους του πια.

Θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος που βριζει τους εκπαιδευτικους κατανοει οτι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
σε ενα σαπιο συστημα λειτουργουν και οτι φυσικα αυριο ΔΙΚΑΙΩΣ θα βρεθει καποιος να βρισει αυτον.

Θελω να ξερω οτι περα απο την αγανακτηση υπαρχει κατανοηση.

Και δεν υπαρχει.Και κανεις πολιτικος μεγαλοεπιχειρηματιας,εφοπλιστης κοκ δεν φταιει ΑΜΕΣΑ για αυτο παρα μονο εγω και συ.Και αμα δεν με πολυγουσταρεις και δεν με εμπιστευεσαι εγω δεν νιωθω και πολυ υπερανω.


+1000...............................:beer:

αλλα ελπιζω να μην ξεχνας και οτι,Οταν εχεις να κανεις με τον κοσμο, ο μοναδικος δρομος προς την επιτυχια ειναι η εμπιστοσυνη. καλη δυναμη σε ολους μας εκει εξω, στους δρομους τις σιωπης. προς το παρον. :wave2:

gcrook
26/10/2011, 17:41
Γαμωτο κατι λαθος πρεπει να εκανα.:look:

SVX
26/10/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
SVX αυτα εγραψες.

Ελπιζω αυτο το γενικο και αοριστο "ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ να φαγωνομαστε" να μην ειναι quote σε μενα γιατι δεν ειπα αυτο.Επισης χρησιμοποιω την λεξη "νιωθω" πολυ συχνα οταν εκφραζω μια τετοια σκεψη.
Φυσικα αυτο το ποστ δεν ειναι για να στην πω προσωπικα αλλα μια αφορμη για τα παρακατω.
...................................................

..............................................................
...............................................

Και δεν υπαρχει.Και κανεις πολιτικος μεγαλοεπιχειρηματιας,εφοπλιστης κοκ δεν φταιει ΑΜΕΣΑ για αυτο παρα μονο εγω και συ.Και αμα δεν με πολυγουσταρεις και δεν με εμπιστευεσαι εγω δεν νιωθω και πολυ υπερανω.

σχετικα με τα παραπανω... επεσημανα τους "ψευτοεπαναστατες' εκπαιδευτικους, ταξιτζηδες, φορτηγατζηδες, δικηγορους, στρατιωτικους , μισθωτους και συνταξιουχους (δεν στοχοποιω)

ΨΕΥΤΟ_ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ γιατι ειναι ολοι στην ουρα για να "επαναστατησουν" και να τα δωσουν ολα για ολα οταν θιχτει ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΣ .... ποτε ενωμενοι ....

"- τι με νοιαζει εμενα για τους φαρμακοποιους? αυτοι καναν περιουσιες ....καλα να παθουν κλπ κλπ .."

ο λαος αυτος ειναι αμιγως "παρτακιας" και εχει πολλα να χασει και να αφησει πισω αν ακολουθησει μια σκληροπυρηνικη - επαναστατικη ιδεολογια (και τροπο ζωης)


- 1 ομως στον εκπαιδευτικο που γυρνωντας απο τις 3μηνες διακοπες του καλοκαιριου ειχε κινητοποιησεις για το νομοσχεδιο περι εκπαιδευτικου τον Σεπτεμβριο, Καταληψεις για τα βιβλια τον Οκτωβριο , και την Τεταρτη (σημερα) πριν την γιορτη της 28ης και πριν την επισημη αργια.... εξαγγελει "κινητοποιησεις" ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ 5νθημερο σε Πηλιο και Αραχωβα....



Κοινωνικος Παρασιτισμος και Επαγγελματικη απαξιωση........ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ & κρυφο σχολειο ( κλειστα τμηματα 8 ατομων ) :smokin:

iosif
26/10/2011, 18:24
svx


κοιτα

εχω φιλους δασκαλους που εκαναν διμηνη απεργια πριν 5 χρονια (την θυμαστε?)

εχω φιλη καθηγητρια που εδω και 10 χρονια κανει μαθηματα εθελοντικα και αμισθι σε μαθητες

εχω φιλους καθηγητες γαμω τα παιδια

φυσικα οπως σε καθε επαγγελματικη κατηγορια υπαρχουν καμποσοι αστα να πανε συμφωνοι οκ
αλλα δεν ξερω τι κολλημα εχεις φαει με τους εκπαιδευτικους που μαζι με τους γιατρους ειναι η βαση καθε κοινωνικης οργανωσης και θα επρεπε να αμοιβονται πλουσιοπαροχα-φυσικα με αναλογες απαιτησεις-και να εχουν τις καλυτερες συνθηκες δουλειας

φιλε δεν φταινε οι εκπαιδυτικοι που τα σχολεια εχουν μαετατραπει σε προετοιμασια για πανελλαδικες. δες την υλη και το συστημα

αλλα ειδικα αυτο το τελευται οτι θα κανουν 5μερο στο πηλιο... ειναι ολα τα λεφτα. εδω δεν εχουμε ΟΛΟΙ λεφτα για βενζινη ρε φιλε

Cpt. Haddock
26/10/2011, 18:25
Σε όσους αντεχουν να διαβαζουν οικονομικές μελέτες.
Διαβαστε το σημερινο εβδομαδιαίο δελτίο της Αλφα.

http://www.alpha.gr/files/infoanalyses/weekly20111026.pdf

Απο τα bold της δευτερης στήλης και μετα. ΤΟ βρήκα πολύ ενδιαφέρον :wave2:

iosif
26/10/2011, 18:26
και τελος

εαν διαθεταμε στοιχοιωδη αξιοπρεπεια θα επρεπε να εχουμε καταληψη στα παντα μεχρι να φυγει η κοινοβουλευτικη χουντα


ακου δεν εχουν βιβλια οι μαθητες.ακου εισητηρια στα εξωτερικα ιατρεια και στα κεντρα υγειας!

και μονο αυτα αρκουν ρε φιλε να καει το συμπαν!

gcrook
26/10/2011, 18:27
SVX (και οχι μονο) δεν καταλαβαινεις κατι.

Ολοι αυτοι που εγραψες -και ακομα περισσοτεροι- ενδεχομενως να ειναι μεγαλοι μαλακες.Σε τι ποσοστο δεν εχει σημασια.

Το θεμα ειναι οτι εσυ παιζει να εισαι ο δικος τους μαλακας η ακομα χειροτερα ο δικος μου μαλακας.Και αν το καταλαβαινεις αυτο, οτι και εσυ καποιου ο μαλακας εισαι, γιατι δεν δεχομαι οτι μπορει να μην εισαι, και εσυ στην Ελλαδα με τους ιδιους κανονες με μενα ζεις, και αυριο μεθαυριο θα σε βρω μπροστα μου εγω εσενα η εσυ εμενα,ασχετα αν το θελεις η αν το επιδιωκεις και το ιδιο ισχυει και για μενα.

Το καταλαβαινεις αυτο ρε φιλε γαμωτο οτι ΔΕΝ ειναι οι αλλοι εναντιον σου μονο, εισαι και ΕΣΥ π "εχθρος" καποιων αλλων.

Οποτε οταν θα βρεθουμε θελω να ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να με εμπιστευτεις οτι εγω δεν θελω το κακο σου, οπως το ιδιο ισχυει και για μενα.Βεβαια αυτο το ειδος της εμπιστοσυνης ειναι κατι που η κοινωνια δεν εχει προβλεψει πως θα πρεπει να γινει ακριβως, οποτε θα πρεπει να το ανακαλυψουμε με καποιο τροπο.

Αν και μετα απο αυτο δεν καταλαβαινεις τοτε μακρυα απο μενα και να μην ανταμωσουμε γιατι ειναι σιγουρο οτι θα συμπεριφερθουμε ο ενας στον αλλον σαν "πολιτισμενοι ανθρωποι" και δεν το θελω.

Cpt. Haddock
26/10/2011, 18:32
Εχω την εντυπωση οτι υπάρχουν πολλών ειδων χουντες (http://www.skai.gr/news/greece/article/184457/foitites-kleidosan-sto-grafeio-tou-ton-proedro-tei-patras-/) :wave2:

gcrook
26/10/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω την εντυπωση οτι υπάρχουν πολλών ειδων χουντες (http://www.skai.gr/news/greece/article/184457/foitites-kleidosan-sto-grafeio-tou-ton-proedro-tei-patras-/) :wave2:

Σε εκανΕ νυξη σε βολτα ο Φιλιππος εμαθα για δικτατορια του προλεταριατου και τρομαξες; :smokin: :smokin:

zephyr1
26/10/2011, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble


Ωραία η τρομολαγνεία δεν λεω,αλλά ολα θα πάνε καλά.:wave2:

+1000

Και σιγουρα μεσα απο αυτο θα βγουμε πιο ωριμοι,συνηδειτοποιημενοι,αλληλεγυοι,εξυπνοι και ''ωραιοι''! :wave2:

taskon
26/10/2011, 19:05
τυπος στο φαναρι με ανοιχτο παραθυρο καπνιζει. εγω διπλα του και μου ριχνει πανω μου τη σταχτη του 2 φορες. Του κανω παρατηρηση και μου απαντα σιγα ρε φιλε σταχτη ειναι.

Και εσεις περιμενετε να γινουμε λαος της προκοπης.

Καλα Κρασια. εγω ειμαι πεπεισμενος οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι λαμογια κουτοπονηροι κακομαθημενοι και αξιοι της τυχης τους και των πολιτικων τους:confused:

gcrook
26/10/2011, 19:42
Κριμα.

taskon
26/10/2011, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κριμα.

sorry αλλα πες μου ειλικρινα τα μυνηματα που περνεις απο τον κοσμο γυρω σου ειναι διαφορετικά?
και δεν μιλω απο τους γνωστους σου και τους φιλους σου γιατι αυτους τους εχεις διαλεξει βαση των δικων σου standards. μιλω γενικα για τους γυρω σου.
εαν γινοντουσαν αυριο εκλογες θα εβλεπες ποσος κόσμος θα ετρεχε να υποστηριξει τα κοματα και τους πολιτικους ευελπιστοντας σε προσωπικο ωφελος απο τον πολιτικο που υποστηριξαν.

gcrook
26/10/2011, 20:47
Ενταξει παιδια μην τρελαινεστε.
Καποια στιγμη ο κοσμος θα αλλαξει ωστε να σας χωρεσει και σας.
Μεχρι τοτε ο καθ'ενας θα χτιζει τον δικο του με οτι υλικο βρει προχειρο.
Οχι οτι θα υπαρχει και πρωτοτυπια, ολοι λιγο πολυ τα ιδια τουβλα βαζουμε απ'οτι βλεπω. :wave2:

THEOD
26/10/2011, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
εαν γινοντουσαν αυριο εκλογες θα εβλεπες ποσος κόσμος θα ετρεχε να υποστηριξει τα κοματα και τους πολιτικους ευελπιστοντας σε προσωπικο ωφελος απο τον πολιτικο που υποστηριξαν.

Μπααααα...νομίζω ότι πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει.
Θα δεις όποτε γίνουν εκλογές (σύντομα φαντάζομαι) ότι τα 2 μεγάλα κόμματα θα συρρικνωθούν κατά πολύ.
Και να είσαι σίγουρος ότι η συρρικνωσή τους στην πραγματικότητα θα είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτό που θα βγάλει η κάλπη. Και αυτό γιατί ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου που βρίσκεται στα όρια της απελπισίας θα ψηφίσει πλέον με βαριά καρδιά με την λογική-κριτήριο του "ψηφίζω από το 2 κακά το μικρότερο" . Ο όγκος των παραδοσιακών φανατικών ή ευελπιστώντων σε προσωπικό όφελος κραυγάζουσων ψηφοφόρων και αφισοκολλητών τείνει πλέον στο μηδέν...Και εδώ που τα λέμε καιρός ήτανε...

MG-KTiNoS
26/10/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε όσους αντεχουν να διαβαζουν οικονομικές μελέτες.
Διαβαστε το σημερινο εβδομαδιαίο δελτίο της Αλφα.

http://www.alpha.gr/files/infoanalyses/weekly20111026.pdf

Απο τα bold της δευτερης στήλης και μετα. ΤΟ βρήκα πολύ ενδιαφέρον :wave2:

Κοίτα δεν διάβασα τι γράφουν αλλά μια και τους ξέρω σου λέω ότι αυτοί είναι πολύ μπαγλαμάδες, γκόλντεν μπόις του κώλου μου κλπ
;)

SVX
26/10/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
svx


κοιτα

εχω φιλους δασκαλους που εκαναν διμηνη απεργια πριν 5 χρονια (την θυμαστε?)

εχω φιλη καθηγητρια που εδω και 10 χρονια κανει μαθηματα εθελοντικα και αμισθι σε μαθητες

εχω φιλους καθηγητες γαμω τα παιδια

φυσικα οπως σε καθε επαγγελματικη κατηγορια υπαρχουν καμποσοι αστα να πανε συμφωνοι οκ
αλλα δεν ξερω τι κολλημα εχεις φαει με τους εκπαιδευτικους που μαζι με τους γιατρους ειναι η βαση καθε κοινωνικης οργανωσης και θα επρεπε να αμοιβονται πλουσιοπαροχα-φυσικα με αναλογες απαιτησεις-και να εχουν τις καλυτερες συνθηκες δουλειας

φιλε δεν φταινε οι εκπαιδυτικοι που τα σχολεια εχουν μαετατραπει σε προετοιμασια για πανελλαδικες. δες την υλη και το συστημα

αλλα ειδικα αυτο το τελευται οτι θα κανουν 5μερο στο πηλιο... ειναι ολα τα λεφτα. εδω δεν εχουμε ΟΛΟΙ λεφτα για βενζινη ρε φιλε



Η παιδεια ειναι σαπια .... η δικαιοσυνη ειναι σαπια... ο στρατός ειναι μπιζνα....


που ζειτε ρε μαγκες? στην δεκαετια του 60 με τα κουτσαβακια και το φιλοτιμο και τα εγκληματα τιμης?


αν ο Berlusconi ερχοταν στην Ελλαδα θα τον ελεγαν ψιλικατζη....


ωραιες οι ιδεολογιες και οι θεωριες.... αλλα οποιος "θελει το καλο μου" το θελει για καποιο σκοπο ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ....χωρις εξαιρεσεις...


οι χιππηδες πεθανανε... :a66:

MG-KTiNoS
26/10/2011, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Βάλε και τη συνέχεια,μην κόβεις τη φράση.
Θα πάνε...
Κ το συνεχίζω,αν υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα,δίχως καμία δόση ειρωνίας.
Φτωχοί υπήρχαν πάντα,εξαθλιωμένοι επίσης.Ο ένας,για μένα,έχει ακριβώς την ίδια αξία με τους δέκα.Η διαφορά πλέον,είναι οτι "βλέπουμε" κι αυτό είναι καλό.
Όσοι είμαστε περισσότερο τυχεροί οφείλουμε να βοηθούμε τους λιγότερο τυχερούς.Πάντα έτσι θα έπρεπε να είναι.Να μια ευκαιρία...Αυτό βλέπω.
:wave2:

α γειά σου...

MG-KTiNoS
26/10/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω την εντυπωση οτι υπάρχουν πολλών ειδων χουντες (http://www.skai.gr/news/greece/article/184457/foitites-kleidosan-sto-grafeio-tou-ton-proedro-tei-patras-/) :wave2:

:rotflmao:

ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ

:a08:

Anty12
27/10/2011, 00:15
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .............


238615

nikos_abel
27/10/2011, 06:35
Μεταξύ σοβαρού, αστείου και γελοίου...

Σεισμόοοοος (http://olympia.gr/2011/10/24/θεωρίες-συνωμοσίας-πίσω-από-τον-σεισμ/)

Cpt. Haddock
27/10/2011, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Κοίτα δεν διάβασα τι γράφουν αλλά μια και τους ξέρω σου λέω ότι αυτοί είναι πολύ μπαγλαμάδες, γκόλντεν μπόις του κώλου μου κλπ
;)

Θα πρότεινα να το διαβασεις γιατι τελικά μαλλον δεν τους ξέρεις :wave2:

nikos_abel
27/10/2011, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε όσους αντεχουν να διαβαζουν οικονομικές μελέτες.
Διαβαστε το σημερινο εβδομαδιαίο δελτίο της Αλφα.

http://www.alpha.gr/files/infoanalyses/weekly20111026.pdf

Απο τα bold της δευτερης στήλης και μετα. ΤΟ βρήκα πολύ ενδιαφέρον :wave2:

Ωραία. Πάω να δείξω την σελ. 8, παρ.


Όσον αφορά στις παραγγελίες από το εξωτερικό
σημαντική αύξηση τον Αύγ.’11 σημειώθηκε στους
ακόλουθους κλάδους: βασικά μέταλλα (Αύγ.11:
+25,7%, Αύγ.’10: +99,3%), κατασκευή μεταλλικών
προϊόντων (Αύγ.11: +46,8%, Αύγ.’10: +29,5%)

στο αφεντικό μου και να ζητήσω αύξηση :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:

Βέβαια μετά μάλλον θα μου δείξει αυτό...


238626

alex14
27/10/2011, 08:15
:p


238627

nikos_abel
27/10/2011, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
:p

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

iosif
27/10/2011, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Βάλε και τη συνέχεια,μην κόβεις τη φράση.
Θα πάνε...
Κ το συνεχίζω,αν υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα,δίχως καμία δόση ειρωνίας.
Φτωχοί υπήρχαν πάντα,εξαθλιωμένοι επίσης.Ο ένας,για μένα,έχει ακριβώς την ίδια αξία με τους δέκα.Η διαφορά πλέον,είναι οτι "βλέπουμε" κι αυτό είναι καλό.
Όσοι είμαστε περισσότερο τυχεροί οφείλουμε να βοηθούμε τους λιγότερο τυχερούς.Πάντα έτσι θα έπρεπε να είναι.Να μια ευκαιρία...Αυτό βλέπω.


ΕΠΙΣΗς Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ Η ΨΑΛΙΔΑ ΠΛΟΥΣΙΩΝ-ΦΤΩΧΩΝ

ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ Η ΕΛΒΕΤΙΑ ΗΤΑΝ 10 ΦΟΡΕς ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 250 ΦΟΡΕς ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ!

ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΠΛΟΥΤΟΥ....

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ:
Οι 147 εταιρείες που κυβερνούν τον κόσμο
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=319923



Ι

ggs
27/10/2011, 09:02
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΡΕΕΕΕ !!!
:rotflmao:


238628

chr1s_86
27/10/2011, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Δηλάδη πριν απο αυτα τα 2 χρονια;
Οποιος για μενα χρησιμοποιει την φραση "τα τελευταια 2 χρονια" να πα να γαμηθει.


+1

blackbusa
27/10/2011, 09:41
...


238630

byron
27/10/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
- 1 ομως στον εκπαιδευτικο που γυρνωντας απο τις 3μηνες διακοπες του καλοκαιριου ειχε κινητοποιησεις για το νομοσχεδιο περι εκπαιδευτικου τον Σεπτεμβριο, Καταληψεις για τα βιβλια τον Οκτωβριο , και την Τεταρτη (σημερα) πριν την γιορτη της 28ης και πριν την επισημη αργια.... εξαγγελει "κινητοποιησεις" ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ 5νθημερο σε Πηλιο και Αραχωβα....



Και δεν μου λες ρε SVX....τα παραπάνω από που τα μαθαίνεις? Γιατί απεργία δεν έχουν σήμερα, ούτε τις προηγούμενες μέρες, αν και θα έπρεπε να κάνουν απεργία απ΄τις 11 Σεπτέμβρη που ξεκίνησαν τα μαθήματα χωρίς βιβλία.

Καλό είναι πάντως να προσέχεις τι λες για κατηγορίες εργαζομένων που προφανώς δεν έχεις ιδέα ούτε τι κάνουν, αλλά και ούτε πόσο πληρώνονται.
Το ανάθεμα και οι επαναστατικές πομφόλυγες βγαίνουν εύκολα στις μέρες μας, και θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις τα ποστ του gcrook.

Εχετλαίος
27/10/2011, 10:31
Έφαγα πολύ ώρα να καταλήξω σε αυτό το ποστ, ψάχνοντας το σημείο εκκίνησης αντιπαράθεσης... Το σβήνω, όπως και όλα τα υπόλοιπα. Έχω ξαναπεί κάποια στιγμή στο παρελθόν ότι προφανώς δε χρειάζεται να αποκαλέσει κάποιος κάποιον μ@λάκα για να ευσταθεί η κατηγορία της προσβολής, γίνεται και "με το γάντι" κάτι τέτοιο. Anyway, δεν είναι και δικαστήριο το μοτό... ελπίζω να τελειώσει εδώ το θέμα και προσπαθήστε όλοι να μην προσβάλλετε έμμεσα ή άμεσα άλλα μέλη.

VANDA

McGyver
27/10/2011, 10:38
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το άκυρο (αν υφίσταται) της ερώτησης...

Διάβασα πως πετύχαμε συμφωνία για απομείωση του χρέους κατά 50%, ήτοι 100 δις Ευρώ.
Και στην ίδια παράγραφο πως επίσης πετύχαμε νέο δάνειο ύψους 100 δις Ευρώ, το οποίο θα μας δοθεί μέχρι το 2014.

Πάλι ψωνίσαμε με μεταχρονολογημένες (και ακάλυπτες) επιταγές;

Πάλι γαμήσαμε τα παιδιά μας ή είναι ιδέα μου;;;

Cpt. Haddock
27/10/2011, 10:41
Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Δανεικά θα χρειαζόμαστε έτσι κι αλλιως μια και δεν έχουμε πλεόνασμα εσόδων εξόδων. Το θέμα ειναι οτι δε μπορούσαμε να βγουμε στην αγορά να δανειστούμε.

iosif
27/10/2011, 10:51
κορυφαιο του παπανδρεου: θα βγουμε σε λιγοτερο απο 10 χρονια στις αγορες με χρεος 120% του αεπ.

οσο ειχαμε πριν 2 χρονια..

πληροφοριακα: ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οσες χωρες "κουρευτηκαν" απο χρεος βγηκαν για δανεισμο μετα απο 15-20 χρονια. οσες κυρηξαν σταση πληρωμων περασαν 2-3 δυσκολα χρονια και μετα βγηκαν στις αγορες. η αργεντινη αυτη τη στιγμη εχει ρυθμο αναπτυξης 2,5% εδωσε αυξηση στους κατωτατους μισθους 15% και δανειζεται με 6-7%.

πληροφοριακα: ηδη οι τραπεζες πουλουσαν στην δευτερογενη αγορα τα ομολογα που εχουν με 50% εκπτωση. και δεχτηκαν το "επισημο κουρεμα" λογω του οτι αλλιως θα πληρωναν cds.
τελος παντων.

nikos_abel
27/10/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
.

Ρομαντικέ φίλε μου....

:wave2:

iosif
27/10/2011, 10:57
οφειλω να συμφωνησω με εχετλαιο με μια προσθηκη

αρκετοι προσπαθησαμε να κοινητοποιησουμε τους διπλανους μας αρχιζοντας απο τους γειτονες
χθες μαλιστα ειχα κουβεντα για τη δεη στην γειτονια

15 ατομα επιασα οι 10 ηταν "τι να κανουμε, να το πληρωσουμε" οι 3 "ναι καντε την αρχη"
μονο 2 ειπαν "δεν πληρωνουμε ρε! να κλειδωσουμε και τα ρολογια και στην αναγκη θα κλεψουμε ρευμα απο τις κολωνες"

super_toto
27/10/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το άκυρο (αν υφίσταται) της ερώτησης...

Διάβασα πως πετύχαμε συμφωνία για απομείωση του χρέους κατά 50%, ήτοι 100 δις Ευρώ.
Και στην ίδια παράγραφο πως επίσης πετύχαμε νέο δάνειο ύψους 100 δις Ευρώ, το οποίο θα μας δοθεί μέχρι το 2014.

Πάλι ψωνίσαμε με μεταχρονολογημένες (και ακάλυπτες) επιταγές;

Πάλι γαμήσαμε τα παιδιά μας ή είναι ιδέα μου;;;

Απλά πράγματα, με την ιστορία αυτή το ομολογιακό χρέος έγινε ενυπόθηκο χρέος. Η πιο σωστά μέρος του ομολογιακού έγινε ενυπόθηκο. Τρομερή επιτυχία! Για τους δανειστές.

Cpt. Haddock
27/10/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
κορυφαιο του παπανδρεου: θα βγουμε σε λιγοτερο απο 10 χρονια στις αγορες με χρεος 120% του αεπ.

οσο ειχαμε πριν 2 χρονια..

Ναι, αλλα πριν 2 χρονια (και ακομα πιο πριν) ειχαμε περισσότερο ΑΕΠ :winka:

nikos_abel
27/10/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το άκυρο (αν υφίσταται) της ερώτησης...

Διάβασα πως πετύχαμε συμφωνία για απομείωση του χρέους κατά 50%, ήτοι 100 δις Ευρώ.
Και στην ίδια παράγραφο πως επίσης πετύχαμε νέο δάνειο ύψους 100 δις Ευρώ, το οποίο θα μας δοθεί μέχρι το 2014.

Πάλι ψωνίσαμε με μεταχρονολογημένες (και ακάλυπτες) επιταγές;




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Δανεικά θα χρειαζόμαστε έτσι κι αλλιως μια και δεν έχουμε πλεόνασμα εσόδων εξόδων. Το θέμα ειναι οτι δε μπορούσαμε να βγουμε στην αγορά να δανειστούμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πάλι γαμήσαμε τα παιδιά μας ή είναι ιδέα μου;;; [/B]


Αυτό είναι ακριβώς έτσι όμως...

SVX
27/10/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Και δεν μου λες ρε SVX....τα παραπάνω από που τα μαθαίνεις? Γιατί απεργία δεν έχουν σήμερα, ούτε τις προηγούμενες μέρες, αν και θα έπρεπε να κάνουν απεργία απ΄τις 11 Σεπτέμβρη που ξεκίνησαν τα μαθήματα χωρίς βιβλία.




απο μαθητες και καθηγητες :wave2:

edit: δεν μπορω να καταλαβω γιατι φαινεται σε καποιους εξωφρενικο αυτο που λεω:

οι "κινητοποιησεις" των μαθητων και των καθηγητων με απωτερο σκοπο το ρεπο η την κοπανα δεν ειναι κατι καινουριο ΟΥΤΕ ασυνηθιστο..... και μη μιλησω για τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ....




οταν θα ερθεις να μου πεις οτι ο μαθητης θα κανει καταληψη επειδη δεν εχει βιβλια και ο καθηγητης θα απεργησει γιατι υποβιβαζεται η παιδεια.... ειναι σα να προσπαθεις να μου πεις οτι ο Ελληνας εκανε το Grand Cherokee μετατροπη υγραεριο γιατι τον ενδιαφερει το περιβαλλον...


:sick:

noble
27/10/2011, 11:48
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9712 για το κούρεμα απο έναν οικονομολόγο που μ ενδιαφέρει.


Εχετλαίος
Οι άνθρωποι τείνουμε να ισοπεδώνουμε καταστάσεις και πολύ περισσότερο να θεωρούμε οτι ο μικρόκοσμος μας,ο μικρόκοσμος ΕΝΟΣ ατόμου δηλαδή είναι και η πραγματικότητα και η "αλήθεια".
Γενικεύσεις και θεωρίες...Ο κόσμος είναι εκεί έξω,για μας,με μας.:wave2:

byron
27/10/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
απο μαθητες και καθηγητες :wave2:

edit: δεν μπορω να καταλαβω γιατι φαινεται σε καποιους εξωφρενικο αυτο που λεω:

οι "κινητοποιησεις" των μαθητων και των καθηγητων με απωτερο σκοπο το ρεπο η την κοπανα δεν ειναι κατι καινουριο ΟΥΤΕ ασυνηθιστο..... και μη μιλησω για τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ....




οταν θα ερθεις να μου πεις οτι ο μαθητης θα κανει καταληψη επειδη δεν εχει βιβλια και ο καθηγητης θα απεργησει γιατι υποβιβαζεται η παιδεια.... ειναι σα να προσπαθεις να μου πεις οτι ο Ελληνας εκανε το Grand Cherokee μετατροπη υγραεριο γιατι τον ενδιαφερει το περιβαλλον...


:sick:

Πες στους "καθηγητές" και στους "μαθητές" που στο είπαν, να κόψουν τα ληγμένα ή τη μαλακία. :wave2:

Για τα υπόλοιπα ότι θέλει ο καθένας λέει.

nikos_abel
27/10/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
οφειλω να συμφωνησω με εχετλαιο με μια προσθηκη

αρκετοι προσπαθησαμε να κοινητοποιησουμε τους διπλανους μας αρχιζοντας απο τους γειτονες
χθες μαλιστα ειχα κουβεντα για τη δεη στην γειτονια

15 ατομα επιασα οι 10 ηταν "τι να κανουμε, να το πληρωσουμε" οι 3 "ναι καντε την αρχη"
μονο 2 ειπαν "δεν πληρωνουμε ρε! να κλειδωσουμε και τα ρολογια και στην αναγκη θα κλεψουμε ρευμα απο τις κολωνες"

Να μη σου πω ότι και 3 από αυτούς θα υποστηρίξουν ότι θα ψηφίσουν και ΠΑΣΟΚ :bawl:


Υ.Γ. Υπενθυμίζω ότι πολύυυυ παλιότερα, είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε
στη συγκεκριμένη κυβέρνηση όλα τα προβλήματα.

zephyr1
27/10/2011, 11:55
http://www.radio9.gr/LivePlayer.aspx?a_id=1346

el_hymador
27/10/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
κορυφαιο του παπανδρεου: θα βγουμε σε λιγοτερο απο 10 χρονια στις αγορες με χρεος 120% του αεπ.

οσο ειχαμε πριν 2 χρονια..

πληροφοριακα: ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οσες χωρες "κουρευτηκαν" απο χρεος βγηκαν για δανεισμο μετα απο 15-20 χρονια. οσες κυρηξαν σταση πληρωμων περασαν 2-3 δυσκολα χρονια και μετα βγηκαν στις αγορες. η αργεντινη αυτη τη στιγμη εχει ρυθμο αναπτυξης 2,5% εδωσε αυξηση στους κατωτατους μισθους 15% και δανειζεται με 6-7%.

πληροφοριακα: ηδη οι τραπεζες πουλουσαν στην δευτερογενη αγορα τα ομολογα που εχουν με 50% εκπτωση. και δεχτηκαν το "επισημο κουρεμα" λογω του οτι αλλιως θα πληρωναν cds.
τελος παντων.

Φτου κακα, πιπερι και θα σε μαλωσω!

Σταση πληρωμων; Μα για ονομα του Θεου πια! Με τιποτα δεν ειστε ευχαριστημενοι μερικοι... επιτελους μετα απο αγωνα και θυσιες καταφερε η θεαρεστη κυβερνηση μας αυτον τον αθλο και το χαμογελο ξαναγυρισε στα χειλη μας, οι ελπιδες μας αναπτερωθηκαν... και εμφανιζεστε μερικοι και πατε να υπονομευεστε με δολειο τροπο αυτη την προσπαθεια!

Με αισθημα ευθυνης και με αμεριστη αγαπη για την κυβερνηση, τις τραπεζες και την πατριδα μου, ζητω απο τους διαχειριστες να διαγραφουν εφ εξης τη λεξη "σταση", εκτος αν και αν αναφερεται σε μετρο και λοιπα ΜΜΜ, καθως και τη λεξη "πληρωμων", εκτος και αν αναφερεται σε καταβολες εκτακτων εισφορων.

Το νερο μπηκε στο αυλακι, αλλαζουμε σελιδα, πνεει ανεμος αλλαγης. Δεν θα μας χαλασετε το παρτυ εσεις!

:mad:

nikos_abel
27/10/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9712 για το κούρεμα απο έναν οικονομολόγο που μ ενδιαφέρει.


Να πεις δεν τα έλεγε....



Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Εχετλαίος
Οι άνθρωποι τείνουμε να ισοπεδώνουμε καταστάσεις και πολύ περισσότερο να θεωρούμε οτι ο μικρόκοσμος μας,ο μικρόκοσμος ΕΝΟΣ ατόμου δηλαδή είναι και η πραγματικότητα και η "αλήθεια".
Γενικεύσεις και θεωρίες...Ο κόσμος είναι εκεί έξω,για μας,με μας.:wave2:

Κουβέντα για άλλο νήμα αυτή....

the who
27/10/2011, 13:02
http://news247.gr/ellada/eidiseis/epithesh_sthn_eksedra_twn_epishmwn_sth_thessalonikh.1427899.html

Σαλονικα rules.:smokin:

AUFGEBRACHT
27/10/2011, 17:30
Άντε γαμήσου αρχίδι Μπεγλίτη!!!!!!!!!!!!! Άκου «Κατάντια» οι φωνές που ακούστηκαν χθες στη Θεσσαλονίκη...αρχικαργιόλη!!!!! Είδε και "αυγά του φιδιού" ο γαμιόλης...
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=321551

ghostkon
27/10/2011, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το άκυρο (αν υφίσταται) της ερώτησης...

Διάβασα πως πετύχαμε συμφωνία για απομείωση του χρέους κατά 50%, ήτοι 100 δις Ευρώ.
Και στην ίδια παράγραφο πως επίσης πετύχαμε νέο δάνειο ύψους 100 δις Ευρώ, το οποίο θα μας δοθεί μέχρι το 2014.

Πάλι ψωνίσαμε με μεταχρονολογημένες (και ακάλυπτες) επιταγές;

Πάλι γαμήσαμε τα παιδιά μας ή είναι ιδέα μου;;;


:beer: :beer: :beer: :beer:

ghostkon
27/10/2011, 20:15
το post για τον Παπαδοπουλο ηταν μονο και μονο για ενα παραδειγμα...οτι ακομη και η Χουντα που δεν ηταν
οτι καλυτερο, εφταξε πραγματα, δεν χρεωθηκε (τουλαχιστον οχι τοσο οσο οι επομενοι), και δεν ξεπουλησε
Εθνικη γη και δικαιωματα πολιτων...ΝΑΙ, εκανε πολυ ασχημα πραγματα και κανεις δεν λεει το αντιθετο...
αλλα ΔΕΝ ξεπουλησε τη χωρα...50% κουρεμα του χρεους σημαινει σχεδον 50% κουρεμα και στα εισοδηματα...
εδω ειμαστε και θα το δειτε...δεν μας το χαριζουν το 50%...θα το πληρωσουμε και με το παραπανω...
ο κ. Δημητρης Καζακης ειχε πει σε μια συνεντευξη οτι και το χρεος ολοκληρο να σβησουν τωρα, σε μερικα
χρονια θα εχουμε και παλι το ιδιο χρεος...η μονη λυση που εχουμε σαν κρατος ειναι σταση πληρωμων και
εξοδος απο το ευρω...αλλα ποιος θα το κανει αυτο? οι πουλημενοι πολιτικοι που εχουμε δουλευουν για
ξενα συμφεροντα πλουσιων και οχι για τον ελληνικο λαο που τον ψηφισε...

Cpt. Haddock
27/10/2011, 20:19
Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω για το ποσο καλά ηταν τα οικονομικά επι χουντας, να πούμε για άλλη μια φορα οτι τότε οι διεθνείς συγκυρίες ήταν ιδανικές.

Πετρέλαιο παμφθηνο, συναλλαγμα που εισέρρεε απο τουρισμο/ναυτιλία κλπ. Το 1973 εγινε η παγκόσμια πετρελαϊκή κρίση και τα ανέτρεψε όλα.

Ο καλός μαγαζάτορας φαινεται όταν οι δουλειες του πανε καλά σε περιβάλλον ύφεσης όχι αναπτυξης. Για να το πώ αλλιως, στη ευθεία όλοι γρήγοροι ειναι.

AUFGEBRACHT
27/10/2011, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
το post για τον Παπαδοπουλο ηταν μονο και μονο για ενα παραδειγμα...οτι ακομη και η Χουντα που δεν ηταν
οτι καλυτερο, εφταξε πραγματα, δεν χρεωθηκε (τουλαχιστον οχι τοσο οσο οι επομενοι), και δεν ξεπουλησε
Εθνικη γη και δικαιωματα πολιτων...ΝΑΙ, εκανε πολυ ασχημα πραγματα και κανεις δεν λεει το αντιθετο...
αλλα ΔΕΝ ξεπουλησε τη χωρα...50% κουρεμα του χρεους σημαινει σχεδον 50% κουρεμα και στα εισοδηματα...
εδω ειμαστε και θα το δειτε...δεν μας το χαριζουν το 50%...θα το πληρωσουμε και με το παραπανω...
ο κ. Δημητρης Καζακης ειχε πει σε μια συνεντευξη οτι και το χρεος ολοκληρο να σβησουν τωρα, σε μερικα
χρονια θα εχουμε και παλι το ιδιο χρεος...η μονη λυση που εχουμε σαν κρατος ειναι σταση πληρωμων και
εξοδος απο το ευρω...αλλα ποιος θα το κανει αυτο? οι πουλημενοι πολιτικοι που εχουμε δουλευουν για
ξενα συμφεροντα πλουσιων και οχι για τον ελληνικο λαο που τον ψηφισε...


Ο Παπαδόπουλος δεν ξεπούλησε την χώρα,ξεπούλησε άλλη χώρα (βλ. Κύπρος) αλλά δεν είναι επί του παρόντος,θα ξεφύγουμε κι άλλο. Το οικονομικό "θαύμα" της χούντας πάει πακέτο με το οικονομικό "θαύμα" της Χιλής του Πινοσέτ,αμφότερα πομφόλυξ...βλ. και παραπάνω την απάντηση του καπετάνιου. Δύο μόνο παρατηρήσεις:
α) Αυτό το επιτακτικό "έξοδος από το ευρώ" που ακούγεται ελαφρά τη καρδία είναι για κουβέντες επιπέδου καφενέ και κάτω...δηλ. η δραχμή,αυτό το πρώην πανίσχυρο και σκληρό νόμισμα είναι η πανάκεια στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον; Να σκίσω το πτυχίο οικονομικών μου εάν είναι έτσι...
β) Ένας λαός (ο ελληνικός εν προκειμένω) που σαράντα χρόνια ψηφίζει πουλημένους όπως αναφέρεις πολιτικούς πώς ακριβώς μπορεί να χαρακτηριστεί και τί μερίδιο ευθύνης έχει;;;

el_hymador
27/10/2011, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ο Παπαδόπουλος δεν ξεπούλησε την χώρα,ξεπούλησε άλλη χώρα (βλ. Κύπρος) αλλά δεν είναι επί του παρόντος,θα ξεφύγουμε κι άλλο. Το οικονομικό "θαύμα" της χούντας πάει πακέτο με το οικονομικό "θαύμα" της Χιλής του Πινοσέτ,αμφότερα πομφόλυξ...βλ. και παραπάνω την απάντηση του καπετάνιου. Δύο μόνο παρατηρήσεις:
α) Αυτό το επιτακτικό "έξοδος από το ευρώ" που ακούγεται ελαφρά τη καρδία είναι για κουβέντες επιπέδου καφενέ και κάτω...δηλ. η δραχμή,αυτό το πρώην πανίσχυρο και σκληρό νόμισμα είναι η πανάκεια στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον; Να σκίσω το πτυχίο οικονομικών μου εάν είναι έτσι...
β) Ένας λαός (ο ελληνικός εν προκειμένω) που σαράντα χρόνια ψηφίζει πουλημένους όπως αναφέρεις πολιτικούς πώς ακριβώς μπορεί να χαρακτηριστεί και τί μερίδιο ευθύνης έχει;;;

Να μη φυγουμε απο το ευρω, ουτε απο την ΕΕ, ουτε να κανουμε σταση πληρωμων... θελει αντερα και δεν τα εχουμε! Ειμαι 100% σιγουρος οτι στο πρωτο τριμηνο μια τετοιας αποφασης πολλοι θα νοσταλγουν τον ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ, τον Σαμαρα και τη ΝΔ και ολους τους αλλους.

THEOD
27/10/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon

ο κ. Δημητρης Καζακης ειχε πει σε μια συνεντευξη οτι και το χρεος ολοκληρο να σβησουν τωρα, σε μερικα
χρονια θα εχουμε και παλι το ιδιο χρεος...η μονη λυση που εχουμε σαν κρατος ειναι σταση πληρωμων και
εξοδος απο το ευρω...

Φίλε μου φαίνεται ότι διαβάζεις, ακούς,και αναπαραγάγεις μόνο ότι εσύ θέλεις να πιστέψεις μέσα σου. Έχε πάντως υπ' όψιν σου ότι η μισή αλήθεια είναι το χειρότερο ψέμα...

Ο Καζάκης το είπε αυτό για το χρέος και όντως είναι αλήθεια γιατί σαν χώρα έχουμε συνεχώς ελλείματα και τρομερά ανισοσκελισμένο εμπορικό ισοζύγιο.
Δηλαδή και καταναλώνουμε περισσότερα λεφτά απ' ότι εισπράτουμε, και εισάγουμε προιόντα 3+πλασιας αξίας απ'΄ότι εξάγουμε. Λογικό είναι σε τέτοιες συνθήκες ακόμα και αν μας χαρίσουν όλο το χρέος (λέμε τώρα και καμμιά μαλακία να περνάει η ώρα) αυτό τάχιστα θα ξαναδημιουργηθεί.

Τώρα πως από αυτό το γεγονός προκύπτει ότι μια στάση πληρωμών και επιστροφή στην δραχμή είναι η μόνη και κυρίως η ΑΝΩΔΥΝΗ λύση (αυτή είναι η φρούδα ελπίδα πίσω απο την άκρατη και εύκολοχώνευτη υιοθέτηση τέτοιων απόψεων), προσωπικά θα ήθελα πολύ να μου το εξηγήσεις...ΕΣΥ, με ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...

όχι ότι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα δεν είναι μια επιλογή που αξίζει να εξεταστεί, αλλά μην έχεις την αυταπάτη ότι θα γυρίσεις στην ίδια δραχμή και στον ίδιο κόσμο που ζούσες το 2002... Σε άλλη δραχμή και σε άλλο κόσμο θα ξυπνήσεις το επόμενο πρωί έτσι και γίνει αυτό....