PDA

View Full Version : Kymco 300R - Προβλημα Κινητήρα



TaitO
25/10/2011, 20:50
Καλησπερα στην παρέα των μοτοσυκλετιστών :)

Νεος στο forum και στο μοτο και αρκετά προβληματισμένος με το εν λογω γουρουνακι και θα ηθελα την βοήθεια σας...

Εχω την kymco 300r εδώ και 4 μήνες.
Η δουλεια της ειναι να με πηγαινει και να με φερνει στην δουλεια κατα κυριο λόγο.

Το πρόβλημα:
εδώ και 3 εβδομάδες καθως πηγαινα στον περιφερειακό κοντά στα 80 χλμ/ώρα ξαφνικά έσβησε και δεν ξαναπήρε εμπρός.

Πήγε συνεργείο/αντιπροσωπεία και μετά από 1 εβδομάδα , εφόσον είχε γίνει η επισκευή ήδη, μου είπαν οτι έγινε μεγάλη ζημιά μέσα στην μηχανη και πως εφταιγε οτι ότι οι γουρούνες αυτες υπερστροφάρουν στις κατηφόρες.... καίνε μία ασφάλεια και κολάνε την μηχανή.... ΕΛΕΟΣ

Το θεμα ειναι ότι η μηχανή έγινε ρεκτιφιέ (λογικά). και φυσικά κανεις δεν μου ειπε οταν την αγοράσα ότι δεν κάνει να την τρέχεις... πάλι έλεος, και πως ειναι μονο για να την βάζεις μέσα στις λάσπες και στα χώματα...

Θα μου πείτε, δεν ήξερες δεν ρώταγες; καλά να πάθω...

Το όλο ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:
Έπρεπε να γίνει ρεκτιφιέ; Το λογικό για μένα θα ήταν να μου άλλαζαν κινητήρα φυσικά.

Και πως θα έπρεπε να χειριστώ το θέμα από εδω και πέρα... τηλ στην kymco κλπ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

ftsmf
25/10/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TaitO
Καλησπερα στην παρέα των μοτοσυκλετιστών :)

Νεος στο forum και στο μοτο και αρκετά προβληματισμένος με το εν λογω γουρουνακι και θα ηθελα την βοήθεια σας...

Εχω την kymco 300r εδώ και 4 μήνες.
Η δουλεια της ειναι να με πηγαινει και να με φερνει στην δουλεια κατα κυριο λόγο.

Το πρόβλημα:
εδώ και 3 εβδομάδες καθως πηγαινα στον περιφερειακό κοντά στα 80 χλμ/ώρα ξαφνικά έσβησε και δεν ξαναπήρε εμπρός.

Πήγε συνεργείο/αντιπροσωπεία και μετά από 1 εβδομάδα , εφόσον είχε γίνει η επισκευή ήδη, μου είπαν οτι έγινε μεγάλη ζημιά μέσα στην μηχανη και πως εφταιγε οτι ότι οι γουρούνες αυτες υπερστροφάρουν στις κατηφόρες.... καίνε μία ασφάλεια και κολάνε την μηχανή.... ΕΛΕΟΣ

Το θεμα ειναι ότι η μηχανή έγινε ρεκτιφιέ (λογικά). και φυσικά κανεις δεν μου ειπε οταν την αγοράσα ότι δεν κάνει να την τρέχεις... πάλι έλεος, και πως ειναι μονο για να την βάζεις μέσα στις λάσπες και στα χώματα...

Θα μου πείτε, δεν ήξερες δεν ρώταγες; καλά να πάθω...

Το όλο ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:
Έπρεπε να γίνει ρεκτιφιέ; Το λογικό για μένα θα ήταν να μου άλλαζαν κινητήρα φυσικά.

Και πως θα έπρεπε να χειριστώ το θέμα από εδω και πέρα... τηλ στην kymco κλπ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

κατσε γιατι το συνεργειο σου θα μας κουφανει λιγακι... δηλαδη στις λασπες και στα χωματα δεν υπερστροφαρει το μηχανακι...??? και ποια ασφαλεια μπορει να κολλησει τον κινητηρα γιατι αν υπαρχει θελω να βρω μερικες :smokin:

AUFGEBRACHT
25/10/2011, 21:12
Όταν αναφέρεις πως έχεις το μηχάνημα 4 μήνες εννοείς πως το πήρες καινούριο ή το αγόρασες μεταχειρισμένο και απλά είναι 4 μήνες στην κατοχή σου;; Γτ εάν είναι καινούριο 4 μηνών πρέπει να έχει εγγύηση έτσι;;;;

Πολυμήχανος
25/10/2011, 21:14
Αχ θεούλη μας, βοήθησέ μας....

TaitO
25/10/2011, 21:15
Ολοκαινουργιο, στρωμένο με προσοχή...
3000 χλμ

Εγγύηση έχει... μου άλλαξαν όμως τα αντ/κα μέσα στον κινητήρα και όχι τον κινητήρα...
ρεκτιφιέ δηλαδή...

Η απάντηση ήταν ακριβώς αυτή:

τα γουρουνακια δεν κανουν για μεγάλες ταχύτητες,
στην κατηφόρα του περιφερειακού για παράδειγμα, υπερστροφάρουν εάν έχεις το γκάζι πατημένο σε κατηφόρα, καίνε κάποια ασφάλεια και κολάνε τον κινητήρα....

πρώτη φορά με moto και δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα...
παρόλα αυτά όμως, μία αλλαγή κινητήρα θα ήταν φαντάζομαι κάτι το δεδομένο εφόσον είναι 4 μηνών....

Τι να πω...

dmf
25/10/2011, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TaitO
πρώτη φορά με moto και δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα...


Γιατί δεν ρωτάς τον Merlin; :rolleyes:


ήξερα κάποτε κάποιον που χρησιμοποιούσε αυτό το nick. Από Θεσσαλονίκη είσαι;

TaitO
25/10/2011, 21:35
ναι...

ns1982
25/10/2011, 21:43
Άν κάηκε η ασφάλεια λογικά θα έσβησε ο κινητήρας, πώς κόλλησε?

Για μάζεψε στοιχεία κ ετοιμάσου για τηλέφωνα στην kymco να τους ενημερώσεις για το τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση

Ο μάστορας δηλαδή παραδέχτηκε οτι το πρόβλημα δεν το προκάλεσες εσυ

Κ άν κόλλησε δέν χαλάει μόνο το κυλινδροπίστονο, αλλάζεις ένα πιστόνι κ ρεκτιφιέ στον κίλυνδρο κ τέλος. Μπορεί να έχει πάρει η μπιέλα κ δεν ξέρω κ εγώ τί άλλο που αυτά τα προβληματάκια θα στα βγάλει στο άμεσο μέλλον...

dkirkos
25/10/2011, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TaitO

Εγγύηση έχει... μου άλλαξαν όμως τα αντ/κα μέσα στον κινητήρα και όχι τον κινητήρα...
ρεκτιφιέ δηλαδή...




Η Kymco δεν δινει oversize πιστονια, σου αλλαξαν κυλινδρο και πιστονι..
:beer:

TaitO
25/10/2011, 21:53
εφόσον πείραξαν και ανοιξαν κινητηρα, εγώ θα πρέπει να απευθυνθώ στην kymco για αλλαγή κινητήρα;

ή συμβαίνει στις μηχανες να σου αλλάζουν κάτι απο τον κινητήρα σαν συνήθη ζημία....

γιατί στο αυτοκίνητο είναι τελείως διαφορετικά....

sotpag
25/10/2011, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TaitO
.....υπερστροφάρουν στις κατηφόρες.... καίνε μία ασφάλεια και κολάνε την μηχανή....





:confused: :confused: :confused: :confused:

το φτωχό μου μυαλό δεν φτάνει εκεί


ή σου είπαν κάτι άλλο ή ....

TaitO
25/10/2011, 22:01
ότι είπαν αναφέρω, επιπλέον γνώσεις δεν έχω..... οπότε και βλακείες να μου είπαν, θα το πίστευα.

dkirkos
25/10/2011, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TaitO

ή συμβαίνει στις μηχανες να σου αλλάζουν κάτι απο τον κινητήρα σαν συνήθη ζημία....



ακριβως αυτο. ειναι πολυ σπανιες οι περιπτωσεις που αλλαζουν κινητηρα.
:beer: