PDA

View Full Version : Μανόμετρα πίεσης ελαστικών



Σελίδες : [1] 2

916
23/11/2006, 15:13
Ξέρει κάποιος πού θα βρω ένα μετρητή πίεσης ελαστικών;Είχα βρει κάποιον σε μια σελίδα,αλλά έχασα το link.

Cpt. Haddock
23/11/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Ξέρει κάποιος πού θα βρω ένα μετρητή πίεσης ελαστικών;Είχα βρει κάποιον σε μια σελίδα,αλλά έχασα το link.

Στα πιο πολλα μαγαζια με motoaccessories έχουν νομίζω

εκτός αν θες κάτι συγκεκριμένο

:look:

X_NR750
23/11/2006, 15:23
ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.radioshack.gr/prod_gadgets.asp?offset=180)

:wave2:

916
23/11/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στα πιο πολλα μαγαζια με motoaccessories έχουν νομίζω

εκτός αν θες κάτι συγκεκριμένο

:look:

Δε θέλω κάτι συγκεκριμένο.Κάτι αξιόπιστο θέλω.

916
23/11/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.radioshack.gr/prod_gadgets.asp?offset=180)

:wave2:

Ευχαριστώ θα το δω από κοντά.

X_NR750
23/11/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Ευχαριστώ θα το δω από κοντά.

Το εχω απο το 2002 και ειναι μια χαρα

ασε που δεν εχω αλλαξει ακομα μπαταρια

βεβαια ειναι λιγο μεγαλουτσικο και ζοριζομαι λιγο στον μπροστινο τροχο με τα δισκοφρενα

καταταλα μια χαρα:wave2:

sapila racing
23/11/2006, 15:30
Οι digital ειναι ευαίσθητοι στις τούμπες.
Δεν ξέρω τον συγκεκριμένο, μπορεί και να ειναι πολύ καλός, αλλά με 30 ευρω παίρνεις Michelin.

916
23/11/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οι digital ειναι ευαίσθητοι στις τούμπες.
Δεν ξέρω τον συγκεκριμένο, μπορεί και να ειναι πολύ καλός, αλλά με 30 ευρω παίρνεις Michelin.

Πού θα βρω το Michelin;

sapila racing
23/11/2006, 15:42
Εγω ειχα πάρει απο το Mac ενα Michelin κι ενα Oxford.
To Oxford ηταν πολύ φτηνό τύπου στυλο με αριθμημένη βέργα, και το εχω πάντα στην τσέπη.
Αφού τα σύγκρινα, είδα οτι και τα 2 ειχαν την ιδια ακρίβεια, οπότε ισως καλύτερα το φτηνό. Ακόμα και να το χάσεις, στ α@@@α σου.
Λ. Κύμης 61, Oλυμπιακό Στάδιο
Λ. Κύμης 17, Ολυμπιακό Στάδιο
Λ. Κύμης 15, Ολυμπιακό Στάδιο

916
23/11/2006, 15:51
Ευχαριστώ.Θα περάσω να τα δω.

McGyver
26/10/2011, 10:25
Έχετε;
Ποιο έχετε;
Πόσο καιρό το έχετε;
Πόσο σας κόστισε;
Το χρησιμοποιείτε συχνά;
Είναι ακριβές;
Μπορείτε να το καλιμπράρετε;
Πλεονεκτήματα;
Μειονεκτήματα;


Εγώ έχω ένα ψηφιακό "MotoGP" (βλ. παρακάτω φωτό).
Το είχα πάρει στην έκθεση μοτοσικλέτας του 2006, αν θυμάμαι καλά κανένα 20άρικο.
Το χρησιμοποιώ τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα.
Τελευταία φορά που το έλεγξα (πριν κανένα εξάμηνο) κόντρα σε αξιόπιστο πιεσόμετρο ήταν μπαμ.
Δεν καλιμπράρεται αν χάσει την ακρίβειά του.
Πλεονεκτήματα: 1) Το λάστιχο που έχει για ευκολότερη πρόσβαση στη βαλβίδα ανάμεσα σε ακτίνες, δισκόπλακες και γρανάζια. 2) Βαλβίδα απελευθέρωσης αέρα: βάζεις στο περίπου λίγο παραπάνω και σιγά σιγά βγάζεις αέρα και το φέρνεις εκεί που θέλεις.
Μειονεκτήματα: 1) Δεν κρατάει την πίεση της μέτρησης. 2) Η βαλβίδα δεν είναι 90 μοιρών και μερικές φορές μου σπάει τα νεύρα να την κρατάω και να κοιτάω ταυτόχρονα την οθόνη για να δω τη μέτρηση.


238528

sapila racing
26/10/2011, 10:44
Εχω ενα τσεπης τυπου στυλό της oxford που ειναι αρκετά ακριβές ακόμα και μετα απο σχεδόν 10 χρόνια που το εχω. ( +-1 psi)
Παμφθηνο στα 5 Ευρω περίπου, ειχα παρει απο ενα και για τους φίλους μου τότε.

Τα + οτι το εχεις στην τσεπη και ειναι παντα ευκαιρο.
ειναι πολύ φτηνό
δεν εχει κατι που να χαλάσει

Τα - δεν εχει και τρομερη ακρίβεια και δεν διαβαζεται πολυ ευκολα
λογω σχεδιασης
καπως δυσχρηστο.


238530

nikos_abel
26/10/2011, 10:45
Πέρα από τη πλάκα (κακούργε), δεν έχω, αλλά ο βουλκανιζαρεράς μου είναι πολύ κοντά στο
σπίτι και τσεκάρω πάντα στο δικό του μανόμετρο.

Αλλά είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο; Αν το κουβαλάς μόνιμα ναι, αν όχι;
Το ίδιο είναι να βρεις κάποιον με αξιόπιστη μέτρηση και να τσεκάρεις εκεί.

@sapila, ωραίο και εύχρηστο, αναιρεί αυτό που γράφω πιο πάνω. Από που;

@trooper, καλά όλα με τα αναλογικά, αλλά ότι και να έχεις αν δεν έχεις πρόσβαση σε ένα όργανο
ακριβείας και διακριβωμένο για να τσεκάρεις το δικό σου.

VASOS
26/10/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τα καλυτερα ειναι τα αναλογικα.


Έτσι. Προτείνω το Michelin/Schrader.

sapila racing
26/10/2011, 10:48
Eχω κι αυτό
http://www.mandp.co.uk/productinfo/566741/Tyres/Pressure-Gauges-and-Monitors/Draper

που ειναι πολύ καλο, σχετικά φτηνό γι αυτό που είναι στα 15-16 Ευρω.

+ ακρίβεια
ευχρηστο με καλό σωληνάκι, περιστρεφόμενο ακρο, βαλβίδα εκτονωσης και μηδενισμού

- δεν το κουβαλας μαζι σου καθε μερα

Το εχω 3 χρονια κι ειναι ακόμα πολύ ακριβές, το χρησιμοποιώ μια φορά τν εβδομάδα περιπου η αν παω πίστα που το παιρνω μαζι.

sapila racing
26/10/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Το ίδιο είναι να βρεις κάποιον με αξιόπιστη μέτρηση και να τσεκάρεις εκεί.

Δεν ειναι καθόλου το ίδιο.
Μπορεί σήμερα να δείχνει σωστά και μετα από ενα μηνα και εκατονταδες χρήσεις μπορεί να δείχνει οτι ναναι. :winka:

road spirit
26/10/2011, 10:50
Εγώ έχω ένα ψηφιακό της Μοtrax (βλ. παρακάτω φωτό).
Το είχα πάρει το 2006, αν θυμάμαι καλά κανένα 15euro.

Το χρησιμοποιώ τακτικά

Το έχω "ελέγξει" μετρώντας μαζί με άλλα 3 πιεσόμετρα τα οποία υποτίθεται είναι τσεκαρισμένα, τα 2 σε γνωστά λαστιχάδικα, το 1 το "κλασσικό" της michelin. Πάντα έδειχνε το ίδιο.


238531

faraway
26/10/2011, 10:51
Έχω και γω ένα ψηφιακό , μικρό φορητό . Το έχω επιλέξει γιατί λόγο μικρού μεγέθους το έχω πάντα μαζί .
Σίγουρα το προτιμώ από τα μανόμετρα των βενζινάδικων που δείχνουν ότι θέλουν .

Και αυτό πάντως τρώει τα κωλύματα του και αρκετές φορές παίρνω την ίδια μέτρηση δυο και τρεις φορές για να σιγουρευτώ πως θα δω τα ίδια νούμερα ....αλλά ξαναλέω από των βενζινάδικων χίλιες φορές καλύτερα . :D

o teos
26/10/2011, 10:51
Eνα αναλογικο πλαστικο μαυρο δωρο γνωστου περιοδικου πριν κανα 2χρονο..:winka: και προς μεγαλη εκπληξη δουλευει ακομα και μετραει αψογα..τεσταρισμενο σε βουλκανιζατερ...:smokin:

sapila racing
26/10/2011, 11:02
Το γράφω εδώ απλά γιατι το thread βολεύει και θα το δεί και κόσμος.

Προσοχή που 'τσεκάρετε' τα πιεσόμετρα σας. Τσεκάρετέ τα με τουλάχιστον αλλα δύο διαφορετικά κι αν δείτε διαφορές μετρείστε και με άλλα και συγκρίνετε.

Ποτέ μην θεωρείτε οτι το πιεσόμετρο που δεν ειναι δικό σας και τσεκαρισμένο ως ανω, ειναι ακριβές.

πχ Στα Μεγαρα στην πίστα εχει παιξει πολλές φορές πιεσόμετρο γενικής χρήσης που δείχνει πανω απο 5 psi λάθος και το χρησιμοποιοει όλος ο κόσμος για να ρυθμίσει πιέσεις...

sapila racing
26/10/2011, 11:08
Στο κομπρεσέρ που εχω στο γκαραζ εχω αλλο ενα αναλογικό που ειναι λιγο της πλάκας.
Ξερω οτι δείχνει λίγο λάθος, αλλα τουλάχιστον ειναι σταθερό στο λάθος του.
Ειχα κι αλλο ενα που εγινε κομμάτια. :lol: κι εχω κι αλλο ενα που δείχνει μονο bar και δεν με βολεύει.

Ολα αναλογικά φυσικά. :p

VASOS
26/10/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το γράφω εδώ απλά γιατι το thread βολεύει και θα το δεί και κόσμος.

Προσοχή που 'τσεκάρετε' τα πιεσόμετρα σας. Τσεκάρετέ τα με τουλάχιστον αλλα δύο διαφορετικά κι αν δείτε διαφορές μετρείστε και με άλλα και συγκρίνετε.

Ποτέ μην θεωρείτε οτι το πιεσόμετρο που δεν ειναι δικό σας και τσεκαρισμένο ως ανω, ειναι ακριβές.

πχ Στα Μεγαρα στην πίστα εχει παιξει πολλές φορές πιεσόμετρο γενικής χρήσης που δείχνει πανω απο 5 psi λάθος και το χρησιμοποιοει όλος ο κόσμος για να ρυθμίσει πιέσεις...

+1 σε όλα και +100 για το τελευταίο...

Bowleno
26/10/2011, 11:48
το δικό μου παπαρδελάκι...
Ακριβέστατο μετά από 1 χρόνο περίπου και πολλές χρήσεις, το τσέκαρα τελευταία 2 φορές με τα (ακριβά) μανόμετρα των συνεργείων της εταιρίας μου και δείχνει απόλυτα τις ίδιες μετρήσεις!
και το κυριώτερο; το πήρα δώρο με το κράνος :D


238534

nikos_abel
26/10/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ειναι καθόλου το ίδιο.
Μπορεί σήμερα να δείχνει σωστά και μετα από ενα μηνα και εκατονταδες χρήσεις μπορεί να δείχνει οτι ναναι. :winka:

Έκανα μεταχρονολογημένο έντιτ, έχεις δίκιο, δες αρχικό μου ποστ :wave2:

devil's animal
26/10/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από o teos
Eνα αναλογικο πλαστικο μαυρο δωρο γνωστου περιοδικου πριν κανα 2χρονο..:winka: και προς μεγαλη εκπληξη δουλευει ακομα και μετραει αψογα..τεσταρισμενο σε βουλκανιζατερ...:smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
το δικό μου παπαρδελάκι...
Ακριβέστατο μετά από 1 χρόνο περίπου και πολλές χρήσεις, το τσέκαρα τελευταία 2 φορές με τα (ακριβά) μανόμετρα των συνεργείων της εταιρίας μου και δείχνει απόλυτα τις ίδιες μετρήσεις!
και το κυριώτερο; το πήρα δώρο με το κράνος :D

το αυτο...
το εδινε το ΜΟΤΟ πριν καποια χρονια με ενα απο τα τευχη του και οποτε το εχω τεσταρει ειναι μπομπα!
επισης γωνιακη βαλβιδουλα για δυσκολες ροδες, παλι απο το ΜΟΤΟ mag.
:smokin:


238535

Bowleno
26/10/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το αυτο...
το εδινε το ΜΟΤΟ πριν καποια χρονια με ενα απο τα τευχη του και οποτε το εχω τεσταρει ειναι μπομπα!
επισης γωνιακη βαλβιδουλα για δυσκολες ροδες, παλι απο το ΜΟΤΟ mag.
:smokin:


μαζί με το παπαρδελάκι πήρα δώρο και ένα κοκοψίνι σαν αυτό που έβαλες και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια στον πίσω τροχό όπου το έχω μόνιμα

devil's animal
26/10/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
μαζί με το παπαρδελάκι πήρα δώρο και ένα κοκοψίνι σαν αυτό που έβαλες και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια στον πίσω τροχό όπου το έχω μόνιμα

αν το εχεις μονιμα πρεπει να κανεις ζυγοσταθμιση...
υπαρχουν γωνιακες βαλβιδες που στις βαζει ο λαστιχας σου για να τις εχεις μονιμα (εφοσον του το ζητησεις) αλλα κανει εκ νεου ζυγοσταθμιση στον καθε τροχο...
:wave2:

Bowleno
26/10/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν το εχεις μονιμα πρεπει να κανεις ζυγοσταθμιση...
υπαρχουν γωνιακες βαλβιδες που στις βαζει ο λαστιχας σου για να τις εχεις μονιμα (εφοσον του το ζητησεις) αλλα κανει εκ νεου ζυγοσταθμιση στον καθε τροχο...
:wave2:


looool! είναι πανάλαφρο, δεν πήγε το μυαλό μου ότι χρειάζεται ζυγοστάθμιση για κάτι τόσο ελαφρύ :look:
Πάντως όπως και να έχει, πλησιάζει η ώρα αλλαγής των ελαστικών (έχουν 12.000 χλμ :cry: )
και θα τα κάνω πακέτο. θένκς για την πληροφόρηση :beer:

McGyver
26/10/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
looool! είναι πανάλαφρο, δεν πήγε το μυαλό μου ότι χρειάζεται ζυγοστάθμιση για κάτι τόσο ελαφρύ :look:
Πάντως όπως και να έχει, πλησιάζει η ώρα αλλαγής των ελαστικών (έχουν 12.000 χλμ :cry: )
και θα τα κάνω πακέτο. θένκς για την πληροφόρηση :beer:

Tubeless ή σαμπρέλες;

DrBig
26/10/2011, 14:07
Εχω ενα σα του Σαπιλα της oxford μονο που ειναι το παλιοτερο μοντελο με τον μεταλικο δρομεα, εδω και 15 χρονια. Η πλακα ειναι οτι σε ενα τεστ του αγγλικου RIDE (παει δεκαετια βεβαια) το ειχε ειχε βγαλει ως το καλλιτερο για τα χρηματα του και ως ενα απο το ποιο ακριβη. Δεν εχω παρατηρησει ποτε διαφορα σε ενδειξη μεταξυ αυτου και καποιου απο βενζιναδικο που να μου γεμιζει το ματι.

Παντως, αν θελετε απολυτη ακριβεια, ενα καλο αναλογικο ειναι μονοδρομος. Και οχι για μηχανες αναγκαστικα, αλλα ενα που θα του προσαρμοσετε σωληνακι για να εφαρμοζει σε βαλβιδες. Κατα παραδοση η vdo βγαζει πολυ καλα οργανα.

Bowleno
26/10/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Tubeless ή σαμπρέλες;

tubeless βέβαια

byron
26/10/2011, 14:59
Eχω ένα Michelin/Schrader αναλογικό. Απ΄οτι μου είπαν κάποιοι γνωστοί πριν το πάρω είναι απ΄τα πιο αξιόπιστα. Στα + οτι κρατάει την ένδειξη, και το μέγεθος. Στα - η τιμή (κανά 30άρι νομίζω).


238546

VASOS
26/10/2011, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Eχω ένα Michelin/Schrader αναλογικό. Απ΄οτι μου είπαν κάποιοι γνωστοί πριν το πάρω είναι απ΄τα πιο αξιόπιστα. Στα + οτι κρατάει την ένδειξη, και το μέγεθος. Στα - η τιμή (κανά 30άρι νομίζω).

Στα + και η πολύ ωραία θήκη που το προστατεύει από πεσίματα και η πολύ ευανάγνωστη κλίμακα αλλά και η ακριβής βελόνα.

karellen
26/10/2011, 16:17
Πήρα την περασμένη βδομάδα από το Λιντλ αυτόν με 5,79 ευρώ.Μέχρι στιγμής τον έχω τσεκάρει ότι λέει αλήθεια,αργότερα βλέπουμε...
+ Είναι ευέλικτος,χωράει σε κάθε βαλβίδα και ζάντα
+ Μετράει σε Psi, bar, ή Kpa

- Ακόμα δεν έχω δει. :wave2:


238553

dankannn
26/10/2011, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Eχω ένα Michelin/Schrader αναλογικό. Απ΄οτι μου είπαν κάποιοι γνωστοί πριν το πάρω είναι απ΄τα πιο αξιόπιστα. Στα + οτι κρατάει την ένδειξη, και το μέγεθος. Στα - η τιμή (κανά 30άρι νομίζω).


Απλα το καλυτερο απο ολα τα αλλα.


http://www.ebay.com.au/itm/Vintage-Michelin-Vigil-Schrader-Tire-Pressure-Gauge-/320715452545
:wave2:

fkol k4
26/10/2011, 20:27
Το ίδιο Michelin/Shrader με τους από πάνω .

Το μικρό του μέγεθος το κάνει να χωράει άνετα , αλλά είναι εύκολο να λερωθείς κατά την μέτρηση . Από τότε που έβαλα γωνιακές βαλβίδες (μόνιμες) , αν προσέχω δεν λερώνομαι ποτέ .

Κατά τα άλλα , μετρά τέλεια από το 2006 μέχρι τώρα .

byron
26/10/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Απλα το καλυτερο απο ολα τα αλλα.


http://www.ebay.com.au/itm/Vintage-Michelin-Vigil-Schrader-Tire-Pressure-Gauge-/320715452545
:wave2:

Είναι αλλού ο τύπος.... 29.99$ και 15$ μεταφορικά για μεταχειρισμένο?? :lol:

sapila racing
26/10/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Είναι αλλού ο τύπος.... 29.99$ και 15$ μεταφορικά για μεταχειρισμένο?? :lol:

Eίναι πολύ καλό, αλλά νομίζω το κατήργησαν, οταν ηθελα να το αγοράσω δεν υπήρχε πια.

Γι αυτό το πουλάει τόσα ο ανωμαλος. :lol:

dankannn
26/10/2011, 21:47
χαχα
δεν ειδα τα μεταφορικα.
Για την εικονα το εβαλα.
Νομιζω παντος και εγω οτι δεν το βγαζουν πια.
Ειδα ενα digital που υπαρχει αλλα οχι της Schrader.

http://theconsumerlink.com/product_detail.asp?BID=measurementltd&T1=TCL+12279&navStart=0&.

DrIoannis
26/10/2011, 21:53
Λίγο τσουχτερό αλλά εξαιρετικής ακρίβειας...
>2 χρόνια,αυτοκαλιμπράρεται όποτε μηδενίζετε και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα(μόνο που καίει πολύ μπαταρία :D )
http://www.amazon.com/gp/product/B000BNS7Y2?ie=UTF8&tag=metstadie-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B000BNS7Y2


238603

Nikoskazer2000
27/10/2011, 00:29
Εχω ενα απο γνωστό γερμανικό πολυκατάστημα (ουστ απο δω! ) με 6 ευρώ νομίζω γιατί το χα πάρει παλιά.
Δεν το χω δοκιμάσει και μετά στο καπάκι να το συγκρίνω με μέτρηση απο αναλογικό βενζινάδικου γιατί κάθε φορά ξεχνάω να το πάρω μαζί μου σε εκδρομές.

Εννοείται οπως το λένε και οι προλαλίσαντες + στο αναλογικό.

:beer:

Nikoskazer2000
27/10/2011, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Πήρα την περασμένη βδομάδα από το Λιντλ αυτόν με 5,79 ευρώ.Μέχρι στιγμής τον έχω τσεκάρει ότι λέει αλήθεια,αργότερα βλέπουμε...
+ Είναι ευέλικτος,χωράει σε κάθε βαλβίδα και ζάντα
+ Μετράει σε Psi, bar, ή Kpa

- Ακόμα δεν έχω δει. :wave2:

Αυτό εχω κι' εγω

George_M.
29/10/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Απλα το καλυτερο απο ολα τα αλλα.


http://www.ebay.com.au/itm/Vintage-Michelin-Vigil-Schrader-Tire-Pressure-Gauge-/320715452545
:wave2:

+1 για το αυθεντικο της Michelin,οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει στην αγορα,με αποκλιση το πολυ 2%...:eyepop: ισως κ λιγοτερο.
κοστιζει περι τα 40 ευρωπαικα.αυτο εχω κ εγω.
δεν επιτρεπεται να πεσει...:cry: μετα πετα το...

μετα απο αυτο το μονο που ισως ειναι πιο αξιοπιστο ειναι τα μανομετρα που περιρεχουν γλυυκερινη...:

peiraths32
29/10/2011, 15:46
Εγω μαγκες εχω αυτο εδω http://www.ebay.com.au/itm/270826047435?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 και ειναι μια χαρα..

PortisHead
29/10/2011, 16:16
Εγω εχω παρει αυτο το κινεζικο απο ebay....

Link... (http://www.ebay.co.uk/itm/New-Digital-Car-LCD-Tyre-Tire-Pressure-Gauge-Keychain-/300567927943?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45fb3e9c87)

Μια χαρα δουλευει το καημενο......αλλου ειναι το προβλημα....
Μετρα-ξαναμετρα , με καθε φσσσσσ , χανω κι απο κανα PSI

:lol:

MARKOS-V
12/11/2011, 19:10
εγω παλι εχω εγκαταστησει το τιρεμονι 400 (ασυρματη ενδειξη πιεση ελαστηκων),μεσα στο στροφομετρο και επαψα να ασχολουμε με την πιεση .
καθε πρωι βλεπω ποσο πιεση εχω οταν ειναι κρυα τα λαστηχα κ αναλογος ...βαζω.ασε που βλεπω κ ποσο πολυ παει οταν ζεσταθουν.4με 5 πσι ανεβανει η πιεση.
γιαυτο παντα μετραμε με κρυα ελαστηκα την πιεση.

AristidisZ
18/09/2013, 09:44
μετά τα χτεσινά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118213&p=2373426&viewfull=1#post2373426), και μιας και δεν έχουμε και τι να κάνουμε τα λεφτά μας, είπα να πάρω και εγώ ένα ματσούνι τέτοιο
ιδανικά, θα ήθελα να έχει και βαλβίδα για να βγαίνει ο αέρας, ώστε να μπορώ να "παίζω", και να είναι διαθέσιμο από Ελλάδα, για να μη μπλέκω με ebay
επίσης καλό θα ήταν να μην κάνει και μια περιουσία (κάνα 20αράκι max :) )

καμιά ιδέα ;;;

PortisHead
18/09/2013, 09:49
μετά τα χτεσινά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118213&p=2373426&viewfull=1#post2373426), και μιας και δεν έχουμε και τι να κάνουμε τα λεφτά μας, είπα να πάρω και εγώ ένα ματσούνι τέτοιο
ιδανικά, θα ήθελα να έχει και βαλβίδα για να βγαίνει ο αέρας, ώστε να μπορώ να "παίζω", και να είναι διαθέσιμο από Ελλάδα, για να μη μπλέκω με ebay
επίσης καλό θα ήταν να μην κάνει και μια περιουσία (κάνα 20αράκι max :) )

καμιά ιδέα ;;;

Απλα να σου πω , πως 2 μανομετρα (λαστιχας αυτοκινητου) ,1 μανομετρο (λαστιχας μοτοσυκλετας)
και 1 καινουργιο μανομετρο σε βενζιναδικο της γειτονιας μου , δειξαν ολα διαφορετικες πιεσεις
στο ιδιο οχημα. :rolleyes:
Οποτε μην περιμένεις και απολυτες τιμές...ενα γενικο μπουσουλα.

endopandou
18/09/2013, 10:01
Παίρνεις ένα απλό με 2 γιούρα, συγκρίνεις την ένδειξη με κάποιο καλό σαν αυτό, και δεν ξανασχολείσαι αρκεί να ξέρεις πως τα μανόμετρα δεν μπορούμε να τα έχουμε κάτω απο τη σέλα γιατί με τους κραδασμούς την ακούνε. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις αξιόπιστο μανόμετρο σε κομπρεσέρ βουλκανιζατερά ή βεΤΖινά ούτε με σφαίρες.
Εχω αυτό 299599 που υποτίθεται πως είναι άριστο αφού το χρησιμοποιούν και αγωνιστικές ομάδες, έχω 2 του ενός ευρώ και ένα μεγάλο (ΤΚ) σε ένα κομπρεσεράκι. Όλα δείχνουν ακριβώς την ίδια ένδειξη

notakos600
18/09/2013, 10:52
Αυτό έχω εδώ και πολλά χρόνια αλλά χρησιμοποιώ μόνο το κομπρεσέρ πιά. Ακριβέστατο για τα λεφτά του.

299601

AristidisZ
18/09/2013, 11:09
το θέμα είναι, το φτηνό, θα δείξει π.χ. 2 psi λάθος
το λάθος θα είναι τυχαίο ή συστηματικό ;
π.χ. αν "ξέρω" ότι όταν δείχνει 40 η πίεση είναι 38, θα ισχύει ότι όταν δείχνει 35 η πίεση θα είναι 33 ή θα είναι αλλού για αλλού ;


edit
Παναγιώτη, τιμή και από που το πήρες;

DrBig
18/09/2013, 11:25
το θέμα είναι, το φτηνό, θα δείξει π.χ. 2 psi λάθος
το λάθος θα είναι τυχαίο ή συστηματικό ;
π.χ. αν "ξέρω" ότι όταν δείχνει 40 η πίεση είναι 38, θα ισχύει ότι όταν δείχνει 35 η πίεση θα είναι 33 ή θα είναι αλλού για αλλού ;


Ορθοτατατατα!
Η απολυτη πιεση δεν εχει κανενα νοημα (αφου ετσι κι αλλιως ο καθενας βολευεται με αλλες πιεσεις), το θεμα ειναι το λαθος να ειναι συστηματικο. Εγω πλεον εχω μαθει τα λαστιχα μου να τα δοκιμαζω με την απολυτα ακριβη μεθοδο της πιεσεως με αντιχειρα και δεν με εχει προδωσει ποτε!

m-power
18/09/2013, 12:13
εγώ αγόρασα τρία τέτοια με 2,6€ το καθένα από Ebay. τα ελενξα με πιστοποιημένο μετρητή και είναι ακριβέστατα πάνε ανά 0,1psi και όχι ανά 0.5psi όπως τα περισσότερα.
299605

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310320020623&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

AristidisZ
18/09/2013, 12:15
Ορθοτατατατα!
Η απολυτη πιεση δεν εχει κανενα νοημα (αφου ετσι κι αλλιως ο καθενας βολευεται με αλλες πιεσεις), το θεμα ειναι το λαθος να ειναι συστηματικο. Εγω πλεον εχω μαθει τα λαστιχα μου να τα δοκιμαζω με την απολυτα ακριβη μεθοδο της πιεσεως με αντιχειρα και δεν με εχει προδωσει ποτε!

εγώ γιατί τελευταία δε σε καταλαβαίνω καθόλου ;



ευχαριστώ για το link m-power :beer:

DrBig
18/09/2013, 12:56
εγώ γιατί τελευταία δε σε καταλαβαίνω καθόλου ;


:eek:

Να βρε, ειπα οτι 1) εχεις δικιο στο οτι αν το σφαλμα ειναι συστηματικο στα απαυτα μας για το αν δειχνει 35 η 40 καθ'οτι η σωστη επιλογη πιεσης βρισκεται δια του οδηγειν ετσι κι αλλιως, και 2) αφου καταληξεις ποσο φουσκωτα τα θελεις η μεθοδος 'πιεζω με το χερι' μπορει να ειναι απολυτα επαρκης.

pipe_smoker
18/09/2013, 13:06
καμιά ιδέα ;;;

Είσαι διπλά γκαντέμης.

Έχω πάρει το αναλογικό της michelin που πόσταρε ο endo.

Κι επειδή είχα πάρει στο παρελθόν κι αυτό (http://www.caeurope.co.uk/products/wheel-tyre-care/michelin-digital-tyre-pressure-gauge-and-keyring-1), το οποίο όμως δε με βόλεψε καθόλου γιατί μετράει μόνο σε bar (λένε ότι κάπως γυρνάει σε psi εγώ ποτέ δεν κατάφερα βρω πώς), θα σου έλεγα να βρισκόμασταν να σου το έδινα κι αν σε βόλευε καλώς.

Όσες φορές το δοκίμασα δίπλα στο αναλογικό ακριβώς τα ίδια μου δείχνανε.
Το θέμα είναι ότι σκάλισα να το βρω και είδα ότι έχει φάει κάποια φλασιά και την έχει ακούσει. Η οθόνη τρεμοπαίζει, σβήνει μόνο του κλπ:(
Και δεν είχε φάει και καμιά κακομεταχείριση η μλκία.

Θα κοιτάξω μπας και του έχει κουνηθεί απλά η μπαταρία (όταν πιάσω κατσαβίδι στο χέρι μου) κι αν φταίει αυτό και το συνεφέρω θα σε ενημερώσω.

Bowleno
18/09/2013, 15:55
εγώ αγόρασα τρία τέτοια με 2,6€ το καθένα από Ebay. τα ελενξα με πιστοποιημένο μετρητή και είναι ακριβέστατα πάνε ανά 0,1psi και όχι ανά 0.5psi όπως τα περισσότερα.
299605

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310320020623&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160


Ευχαριστώ για το link, παράγγειλα ήδη 3 τέτοια (ένα για μένα, ένα για την γυναίκα μου και ένα για το αίσθημα.... :D )

foogr01
19/09/2013, 01:45
Εγώ αγόρασα και χρησιμοποιώ αυτό :

Flaig (http://www.renngrib.de/Flaig-Luftdruckpruefer-mit-Ablassventil) (το site είναι τυχαίο)

αλλά δυστυχώς δε βλέπω να ικανοποιεί κανένα από τα κριτήρια που έθεσες.

Είμαι πάντως απόλυτα ευχαριστημένος!

vaska
19/09/2013, 06:13
Ευχαριστώ για το link, παράγγειλα ήδη 3 τέτοια (ένα για μένα, ένα για την γυναίκα μου και ένα για το αίσθημα.... :D )




Είσαι πολύ τυχερός λέμε, άλλες ζητάνε χρυσαφικό κι εσύ τη βόλεψες με μανόμετρο.

Τα σέβη μου.

:a23::a23::a012::a012:

Bowleno
19/09/2013, 09:47
Είσαι πολύ τυχερός λέμε, άλλες ζητάνε χρυσαφικό κι εσύ τη βόλεψες με μανόμετρο.

Τα σέβη μου.

:a23::a23::a012::a012:



:moutza: Στα διάλα πρωί πρωί μπαίνω βλέπω αυτό και πάει ο καφές , βγήκε από την μύτη :bawl::bawl::bawl:

PortisHead
19/09/2013, 09:50
Υπαρχει και τελειως ανεξοδος τροπος.
Δεν αγοραζεις τίποτα , δεν ελέγχεις ποτέ και όταν νιώσεις κοσκινίσματα στο τιμόνι
σταματας στο πρωτο βενζιναδικο και βαζεις αερα :p

AristidisZ
19/09/2013, 12:36
Υπαρχει και τελειως ανεξοδος τροπος.
Δεν αγοραζεις τίποτα , δεν ελέγχεις ποτέ και όταν νιώσεις κοσκινίσματα στο τιμόνι
σταματας στο πρωτο βενζιναδικο και βαζεις αερα :p

πολύ ανέξοδο να μειώσεις τον χρόνο ζωής των ελαστικών στο μισό :p

OldMan
19/09/2013, 14:56
πολύ ανέξοδο να μειώσεις τον χρόνο ζωής των ελαστικών στο μισό :p
και τον δικό σου χρόνο ζωής μειώνεις στο μισό οπότε έρχεσαι στα ισα σου ..

nikma
24/10/2016, 18:05
Ψάχνω να βρω ένα καλό μανόμετρο σε λογική τιμή. Βρήκα το παρακάτω site έχει ψωνίσει κανείς από αυτόν: https://sites.google.com/site/ergaleiasoldatos/eidika-ergaleia-aut-soldatos/metretes-pieses-elastikon
Κάποια άλλη πρόταση σε μάρκα, site, κάποιο λινκ;

MikeG
24/10/2016, 18:10
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123114&highlight=%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF

Και ένα από τα καλύτερα της αγοράς : https://www.louis.de/en/artikel/flaig-precision-tyre-pressure-gauge-0-4-bar-with-blow-off-valve/10002733?list=171182199&filter_article_number=10002733

lykourgi
24/10/2016, 18:13
Δες εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123114

Εγώ έχω της Michelin και κάνει μια χαρά δουλειά. Δηλ. δείχνει κάθε φορά το ίδιο νούμερο και "βλέπει" και τις μικρές αυξομειώσεις.

TROOPER
25/10/2016, 06:41
Michelin/Schrader αναλογικό
Δεν το αλλαζω με τπτ!!!

372014

Tycho Moon
25/10/2016, 07:52
Michelin/Schrader αναλογικό
Δεν το αλλαζω με τπτ!!!

372014

Συμφωνώ! Και εγώ το ίδιο έχω. Το είχα πάρει γύρω στα 28-30 ευρώ.

Leon67
25/10/2016, 09:43
Συμφωνώ! Και εγώ το ίδιο έχω. Το είχα πάρει γύρω στα 28-30 ευρώ.

Μιά από τα ίδια:
372017

nikma
25/10/2016, 09:44
Νομίζω το συγκεκριμένο Michelin δεν ξαναβγαίνει

dankannn
25/10/2016, 09:57
Τσιμπα το απο εδω αν θες που ειναι Ελλαδα , πες του και καλυτερη τιμη να σου κανει αν δεν το παρεις απο ebay.
Το εχει λιγο ακριβα , εγω το ειχα παρει στα 37 € και ειναι απο τα καλυτερα


http://www.ebay.com/itm/Michelin-Vigil-Tyre-Pressure-Gauge-New-/302074138205?hash=item4655058e5d:g:5ukAAOSwbYZXTvB1&vxp=mtr

Sapadak
25/10/2016, 10:09
Τσιμπα το απο εδω αν θες που ειναι Ελλαδα , πες του και καλυτερη τιμη να σου κανει αν δεν το παρεις απο ebay.
Το εχει λιγο ακριβα , εγω το ειχα παρει στα 37 € και ειναι απο τα καλυτερα


http://www.ebay.com/itm/Michelin-Vigil-Tyre-Pressure-Gauge-New-/302074138205?hash=item4655058e5d:g:5ukAAOSwbYZXTvB1&vxp=mtr



http://www.rodamoto.gr/index.php?route=information/information&information_id=4

:wave2:

AristidisZ
21/01/2017, 18:48
Μετά από αρκετό ψάξιμο και πολύ αναμονή...

377813

daz
21/01/2017, 18:50
Ε δώσε καμιά πληροφορία λοιπόν!

Ωραίο είναι!

AristidisZ
21/01/2017, 18:54
Tι πληροφορία βρε ;

Το γνωστό της Michelin είναι...

Απλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά για να το βρω !

daz
21/01/2017, 19:08
Και που το βρήκες τελικά και πόσο?:D

Μανολης67
21/01/2017, 19:27
Εχω εδω και ενα μηνα αυτό: (ειχα και ενα αναλογικό μουσείο αλλα ξεβιδωνε την βαλβίδα,,)
12 Ευρω...καλό ειναι μετρηση σε psi kai Bar....εχει και φακό...ελαφρυ, πρακτικό.
377815

Nektarios2016
22/01/2017, 22:52
Υπαρχει καποιο πιστολι φουσκωματος ελαστικων με αξιοπιστο ενσωματομενο μπαρομετρο?

pipe_smoker
23/01/2017, 14:49
Υπαρχει καποιο πιστολι φουσκωματος ελαστικων με αξιοπιστο ενσωματομενο μπαρομετρο?

Δύσκολο και μάλλον θα είναι και πανάκριβο.

Η δοκιμασμένη λύση είναι ένα τυχαίο ό,τι να'ναι πιστόλι (κι ας γράφει ό,τι θέλει το μανόμετρο που έχει πάνω).
Φουσκώνεις και τσεκάρεις με το καλό μανομετράκι (αυτό που πόσταρε ο Αρίστος μερικά ποστ πιο πάνω είναι από τα καλύτερα, όπως κι ένα άλλο ψηφιακό της μισελέν. Ένα βαρύ μεταλλικό, οχι κάτι ψέυτικα πλαστικούρες του τάληρου).

Α και μια στο τόσο (κάθε φορά που πηγαίνουμε να αλλάξουμε λάστιχα πχ), καλό είναι να λέμε στο λαστιχά να το τσεκάρει να δούμε αν γράφει τα ίδια με το δικό του (θεωρώντας ότι αν είναι της προκοπής ο μάστορας το δικό του θα το έχει σωστό και καλιμπραρισμένο).

Αν δούμε διαφορά σημαντική καλιμπράρουμε και το δικό μας (ή το ρυθμίζουμε κάπως τελος πάντων, ανάλογα το μανόμετρο).

AristidisZ
23/01/2017, 14:54
Και που το βρήκες τελικά και πόσο?:D

Σε λαστιχά στη Νίκαια (δε ξέρω αν πρέπει αν πω σε ποιον), στα 35 € :)

Thodoris_vara
23/01/2017, 15:07
Αυτό λέει τίποτα, μήπως και το κολλήσω μαζί με μια άλλη παραγγελία;;

http://www.helmetcity.co.uk/oxford-tyre-gauge-pro/

Nektarios2016
06/09/2017, 21:17
Ειχα ρωτησει παλιοτερα για αξιοπιστο μανομετρο, αλλα δεν ειχα προχωρησει σε αγορα.
Επειδη ομως ειμαι λιγο βιαστηκος θελω να παρω ενα πιστολι που φουσκωνει και μετρα "ταυτοχρονα".
Οποτε ειμαι μεταξυ ενος μεταβο πιστοποιημενου οπως αναφερει στα 70€.
http://www.metabohellas.gr/metabo-ergaleia-aeros/metabo-rf-80-g.html.
Επισης υπαρχει ενα μισελεν στα 80€ περιπου
https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=2539#
Ενα μή φιρμας στα 50€ περιπου.
https://www.airblock.gr/aerometritis-vareos-typou-me-pistopoiimeno-manometro.html?ref=bestprice.gr
Αλλα και ενα beta στα 80€. Εγω τεινω προς το metabo, αλλα με δελεαζει το mischelen με ενα δεκαρικο επιπλεον. Το ανωνυμο ομως στα ~50€ ομως με κοιταει στα ματια. Τι λετε?
https://www.stereotiki.gr/store4/beta-1949gpe-..html?ref=bestprice.gr#/product/4775

sapila racing
06/09/2017, 22:00
Ειχα ρωτησει παλιοτερα για αξιοπιστο μανομετρο, αλλα δεν ειχα προχωρησει σε αγορα.
Επειδη ομως ειμαι λιγο βιαστηκος θελω να παρω ενα πιστολι που φουσκωνει και μετρα "ταυτοχρονα".
Οποτε ειμαι μεταξυ ενος μεταβο πιστοποιημενου οπως αναφερει στα 70€.
http://www.metabohellas.gr/metabo-ergaleia-aeros/metabo-rf-80-g.html.
Επισης υπαρχει ενα μισελεν στα 80€ περιπου
https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=2539#
Ενα μή φιρμας στα 50€ περιπου.
https://www.airblock.gr/aerometritis-vareos-typou-me-pistopoiimeno-manometro.html?ref=bestprice.gr
Αλλα και ενα beta στα 80€. Εγω τεινω προς το metabo, αλλα με δελεαζει το mischelen με ενα δεκαρικο επιπλεον. Το ανωνυμο ομως στα ~50€ ομως με κοιταει στα ματια. Τι λετε?
https://www.stereotiki.gr/store4/beta-1949gpe-..html?ref=bestprice.gr#/product/4775

Εγώ λέω να πάρεις ενα φτηνό να φουσκώνεις κι ενα καλό για να μετράς πιέσεις με ακρίβεια. Εκτός κι αν έχεις βουλκανιζατέρ!

dimitrisinside
06/09/2017, 22:06
Ειχα ρωτησει παλιοτερα για αξιοπιστο μανομετρο, αλλα δεν ειχα προχωρησει σε αγορα.
Επειδη ομως ειμαι λιγο βιαστηκος θελω να παρω ενα πιστολι που φουσκωνει και μετρα "ταυτοχρονα".
Οποτε ειμαι μεταξυ ενος μεταβο πιστοποιημενου οπως αναφερει στα 70€.
http://www.metabohellas.gr/metabo-ergaleia-aeros/metabo-rf-80-g.html.
Επισης υπαρχει ενα μισελεν στα 80€ περιπου
https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=2539#
Ενα μή φιρμας στα 50€ περιπου.
https://www.airblock.gr/aerometritis-vareos-typou-me-pistopoiimeno-manometro.html?ref=bestprice.gr
Αλλα και ενα beta στα 80€. Εγω τεινω προς το metabo, αλλα με δελεαζει το mischelen με ενα δεκαρικο επιπλεον. Το ανωνυμο ομως στα ~50€ ομως με κοιταει στα ματια. Τι λετε?
https://www.stereotiki.gr/store4/beta-1949gpe-..html?ref=bestprice.gr#/product/4775

και γιατι δεν παιρνεις αυτο ?
https://www.hazet.de/produktkatalog/product_info.php?products_id=896147076
γυρω στα 30 € βγαινει

Nektarios2016
06/09/2017, 22:58
και γιατι δεν παιρνεις αυτο ?
https://www.hazet.de/produktkatalog/product_info.php?products_id=896147076
γυρω στα 30 € βγαινει

Γιατί ειναι ολοιδιο με το κινέζο που έχω, και όλα τα άλλα του 20αρικου.

Nektarios2016
06/09/2017, 23:00
Εγώ λέω να πάρεις ενα φτηνό να φουσκώνεις κι ενα καλό για να μετράς πιέσεις με ακρίβεια. Εκτός κι αν έχεις βουλκανιζατέρ!

φούσκωσε, μετρα. Φούσκωσε μετρα. Το είχα κάνει ένα διάστημα αυτό αλλα δεν μου άρεσε η διαδικασία βγάλε βάλε!

daz
06/09/2017, 23:04
φούσκωσε, μετρα. Φούσκωσε μετρα. Το είχα κάνει ένα διάστημα αυτό αλλα δεν μου άρεσε η διαδικασία βγάλε βάλε!

Φουσκώνεις παραπάνω και μετά καθώς μετράς σηκώνεις λίγο το μετρητή για να βγάλει τον παραπανίσιο αέρα μέχρι να σου δείξει την πίεση που θέλεις.

sapila racing
07/09/2017, 10:24
Φουσκώνεις παραπάνω και μετά καθώς μετράς σηκώνεις λίγο το μετρητή για να βγάλει τον παραπανίσιο αέρα μέχρι να σου δείξει την πίεση που θέλεις.

Ακριβώς έτσι.

labrosDR800
07/11/2017, 01:45
Μεταμεσονύχτιες ανησυχίες στη βάρδια.

Πως μπορείς να ελέγξεις ή και να καλυμπράρεις, έναν μετρητή πίεσης ελαστικών ότι δουλεύει σωστά?

Ο μετρητής είναι αυτός http://http://www.motoraid.eu/tyre-pressure-gauge-flaig (http://www.motoraid.eu/tyre-pressure-gauge-flaig)

sapila racing
07/11/2017, 10:01
Μεταμεσονύχτιες ανησυχίες στη βάρδια.

Πως μπορείς να ελέγξεις ή και να καλυμπράρεις, έναν μετρητή πίεσης ελαστικών ότι δουλεύει σωστά?

Ο μετρητής είναι αυτός http://http://www.motoraid.eu/tyre-pressure-gauge-flaig (http://www.motoraid.eu/tyre-pressure-gauge-flaig)

Να τον καλιμπράρεις δεν νομίζω να μπορείς.
Για το αν δουλεύυει σωστά ο απλός τρόπος είναι να τον συγκρίνεις με αλλους 3 μετρητές που να μην ειναι της πλάκας και βγαζοντας τον μεσο όρο να κρίνεις.

labrosDR800
08/11/2017, 00:47
Να τον καλιμπράρεις δεν νομίζω να μπορείς.
Για το αν δουλεύυει σωστά ο απλός τρόπος είναι να τον συγκρίνεις με αλλους 3 μετρητές που να μην ειναι της πλάκας και βγαζοντας τον μεσο όρο να κρίνεις.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κ εγώ. Σ' ευχαριστώ πολύ

Billymuse
08/11/2017, 10:29
Εγω ειχα πάρει απο το Mac ενα Michelin κι ενα Oxford.
To Oxford ηταν πολύ φτηνό τύπου στυλο με αριθμημένη βέργα, και το εχω πάντα στην τσέπη.
....

Άρη αυτο (http://www.ridendriveproducts.com/el/motosykleta/motosykleta-outlet/oxford-metrhths-pieshs-elastikwn-539-detail) λες πιο πάνω;

sapila racing
08/11/2017, 10:34
Άρη αυτο (http://www.ridendriveproducts.com/el/motosykleta/motosykleta-outlet/oxford-metrhths-pieshs-elastikwn-539-detail) λες πιο πάνω;

Ναι αυτό είναι. Δουλεύει ακόμα!
Πρέπει να προσεχεις λίγο οταν μετρας μην βρει πουθενα η βεργα του και φρεναρει χωρις να το καταλάβεις.

RaGe_Raptor
08/11/2017, 18:29
Φουσκώνεις παραπάνω και μετά καθώς μετράς σηκώνεις λίγο το μετρητή για να βγάλει τον παραπανίσιο αέρα μέχρι να σου δείξει την πίεση που θέλεις.


Ακριβώς έτσι.

αν έχει blow off valve την κρατάς πατημένη μέχρι να κατέβει στην επιθυμητή πίεση.

doctoras
09/11/2017, 08:18
αν έχει blow off valve την κρατάς πατημένη μέχρι να κατέβει στην επιθυμητή πίεση.

έχεις εντοπίσει κάτι τέτοιο?

pano kato
03/12/2017, 12:10
Πηρα αυτο το μανομετρο, για να το βαλω στο πιεσομετρο που φαινετε διπλα. Μετραει μεχρι τα 6 bar αλλα ειναι γλυκερινης και μ'ενοχλει. θα εχει προβλημα αν την αφερεσω [υπαρχει πομα απο λαστιχο] .!?390960

daz
03/12/2017, 12:32
Τι σε ενοχλεί η γλυκερίνη?

RaGe_Raptor
03/12/2017, 12:38
έχεις εντοπίσει κάτι τέτοιο?


Αυτό
390961

Και έχει και εξαιρετική ακρίβεια στις μετρήσεις

pano kato
03/12/2017, 14:47
Τι σε ενοχλεί η γλυκερίνη?

Ενοχλει οταν η μετρηση τυχενει στο οριο γλικερινης κενου::p

daz
03/12/2017, 14:52
Ενοχλει οταν η μετρηση τυχενει στο οριο γλικερινης κενου::p

:)

Άστην εκεί που είναι και γύρνα λίγο το μανόμετρο. Δε ξέρω αν θα χάσει αν τη βγάλεις αλλά για να την έβαλαν εκεί!