PDA

View Full Version : Κόστος διπλώματος



stako
02/09/2005, 09:36
Λοιπόν, μια φίλη θέλει να βγάλει δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά (το επιτρέπει η ηλικία της) και μου είπε κόστος για τη σχολή οδηγών και μου έπεσαν τα μαλλιά! Να πω βέβαια ότι δεν έχει τπτ, ούτε δίπλωμα μικρότερο για μηχανή ούτε για αυτοκίνητο.

Της ζήτησαν από 400 (ο φτηνότερος) έως και 700 ? (ο ακριβότερος)...!!!!!

Έτσι είναι οι τιμές ρε παιδιά πλέον???? Ξέρετε κανέναν φτηνότερο???????

McGyver
02/09/2005, 09:46
Πριν από ενάμιση μήνα που έβγαλα εγώ το δίπλωμα το κόστος (χωρίς λάδια, ξίδια, κλπ) ήταν ? 300,00.
Έχοντας όμως δίπλωμα αυτοκινήτου.

micmic
02/09/2005, 10:09
Κι εγώ νομίζω ότι κάπου εκεί είναι, 300-320. Τουλάχιστον αν έχεις αυτοκινήτου. Και άλλα 20-30 σε παράβολο αν το πάρεις.

Να προσέχει αυτά με τα φτηνότερα και τα ακριβότερα επειδή υπάρχουν πολλοί αληταράδες. Ακούς μια μικρή τιμή και μετά σου βγάζουν κι άλλα: "Α, δεν υπολογίσαμε αυτό το παράβολο", "Α, η τιμή ήταν χωρίς το ΦΠΑ", κτλ, κτλ.

Alexander
02/09/2005, 10:16
Είχα δίπλωμα αυτοκινήτου και το πήρα το Νοέμβριο. Έδωσα 400?.

Alx 84
02/09/2005, 11:09
Κι εμένα 300 μου στοίχησε. το θέμα είναι οτι λίγο πολύ όλοι χώσαμε 600+ για το δίπλωμα αυτοκινήτου και της μηχανής μας ήρθε φθηνότερα. Ένας φίλος πλήρωσε 600 για δίπλωμα μοτο και του ζητάνε γύρω στα 350 για αυτοκίνητο. Μάλλον έρχεται ακριβό ότι βγάζεις πρώτο. Έχει μια σχολή οδηγών στο μοτο με 250 ευρώ. Λογικά δεν είναι απάτη(λόγω διαφήμησης στο περιοδικό), αλλά δε μπορώ να σου εγγυηθώ κατά πόσο ισχύουν αυτά που λένε.

stako
02/09/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Κι εμένα 300 μου στοίχησε. το θέμα είναι οτι λίγο πολύ όλοι χώσαμε 600+ για το δίπλωμα αυτοκινήτου και της μηχανής μας ήρθε φθηνότερα. Ένας φίλος πλήρωσε 600 για δίπλωμα μοτο και του ζητάνε γύρω στα 350 για αυτοκίνητο. Μάλλον έρχεται ακριβό ότι βγάζεις πρώτο. Έχει μια σχολή οδηγών στο μοτο με 250 ευρώ. Λογικά δεν είναι απάτη(λόγω διαφήμησης στο περιοδικό), αλλά δε μπορώ να σου εγγυηθώ κατά πόσο ισχύουν αυτά που λένε.

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Ναι, το έχω δει κι εγώ αυτό στο Μοτο, μάλιστα είναι 2 σχολές, θα της πω να κοιτάξει κι αυτό.

Thanks, αν πάντως κάποιος ξέρει και τίποτα άλλο, ευπρόσδεκτο!

:wave2: :wave2: :wave2:

xanoutas
02/09/2005, 13:29
Ένας φίλος μου,που είχε δίπλωμα για αμάξι,πλήρωσε 400 ευρώ.Εμένα,που έχω για αμάξι και για 125cc, μου κόστισε 150 ευρώ η σχολή και 40 τα παράβολα.

pelargos1
02/09/2005, 14:41
Εγω παντως χωρις διπλωμα αυτοκινητου πριν απο χρονο και βαλε εσκασα 600+ και απο οτι ξερω αυτη ειναι η σωστη/λογικη τιμη (μετα απο αρκετο ψαξιμο δεν βρηκα κατι πρακτικα φθηνοτερο)

Βεβαια με αυτη τα λεφτα εδωσα (ετσι ειναι η διαδικασια δηλαδη,δεν το ρυθμισα εγω) και τα σηματα του αυτοκινητου των οποιων η εξεταση ισχυει για 3 χρονια (μετα πρεπει να τα ξαναδωσεις)

Ουσιαστικα τα επιπλεον γκαφρα ειναι για τα ,και καλα, θεωρητικα μαθηματα των σηματων που πανε κανενα 250αρι

$py
02/09/2005, 14:56
H mia sxoli pou einai sto moto einai poly kali, einai sta 300 euro. Ego to evgala ekei prin kana eksamino.

Steile pm ama theleis na sou po onoma kai tilefono.

stako
02/09/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
H mia sxoli pou einai sto moto einai poly kali, einai sta 300 euro. Ego to evgala ekei prin kana eksamino.

Steile pm ama theleis na sou po onoma kai tilefono.

Έχεις pm ;)

250 τα σήματα ε? Ε μάλλον αυτό θα είναι που ανεβάζει τόσο το κόστος......

Πότε το ανεβάσαν τόσο ρε παιδιά??? Καμία σχέση με το 1999............

isid
05/09/2005, 14:04
Συγνώμη αλλά, μήπως είναι λίγο άσχετο αυτό το θέμα σε αυτή τη συζήτηση;

stako
05/09/2005, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Συγνώμη αλλά, μήπως είναι λίγο άσχετο αυτό το θέμα σε αυτή τη συζήτηση;

Έχεις δίκιο! Εντελώς άσχετο! Δε ξέρω πως έγινε αυτό, μάλλον ήμουν σε λάθος κατηγορία, για τις γενικές πήγαινε...........

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

mbjp
05/09/2005, 23:14
με διπλωμα αυτοκινητου χωρις διπλωμα για <125cc, 400ευρω..ο ακριβοτερος που ειχα ρωτησει μου ειχε πει 550ευρω. Σκατα στον πουστη που καθιερωσε τα υποχρεωτικα μαθηματα (νομιζω το '99)

Gandalf dr685sm
06/09/2005, 10:41
πωπω...έχω αρχίσει και νιώθω πολύ παππούς μιλάμε...

Είχα δώσει σύνολο μιλάμε , κοντά στα 100.000 , το 91 και το 96 για να βγάλω τουτού και μηχανή (ανεξαρτήτως κυβικών)...
Πάει γεράσαμε ...

Gandalf

Alx 84
06/09/2005, 11:05
τσάμπα πράγμα!!! τώρα ναι μέν έμεινε ο άσσος αλλά αλλάξανε τα μηδενικά και το νόμισμα. Για να βγάλει κανείς και τα δύο θέλει τουλάχιστον 1.000 Ευρά. Εδώ κάποιοι ζητάνε μόνο για αυτοκίνητο 800. Ο καθένας ότι θέλει λέει. Οσο τους πάιρνει τρώνε... ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Α! και το άλλο το κορυφαίο. Οι κλέφτες στο υπουργείο! Αν χάσει κανείς το διπλωμά του πληρώνει 30+9 ευρώ να το πάρει πίσω. Αν το χάσει για δεύτερη φορά 60+9 ευρώ. Στην τρίτη δηλαδή πάει 100;;:confused: :mad: :mad: Η πλάκα πάντως είναι ότι μου είχαν κλέψει το δίπλωμα 3 μέρες πρίν δώσω για μοτο. Δίνω, το περνάω και πάω στο υπουργείο κ τους λέω "εχασα το δίπλωμά μου, αλλά την επόμενη εβδομάδα είναι να πάρω το καινούριο αφού έδωσα για μηχανή"
"Α... δεν έχει σημασία πρέπει να την κάνεις τη διαδικασία"
Εμ.. βέβαια πώς αλλιώς θα σου τα αρπάξουμε ρε βλάκα;;:mad: :mad: 40eura +τρέξιμο για ένα δίπλωμα που κράτησα μια εβδομάδα. Άλλα 26 ευρά(ή 29. δε θυμάμαι καλά) για παράβολα να πάρω το καινούριο. Με μαδήσανε λεμε!!!!!!!!!!! ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad: :mad: :mad:

Vandarero
16/10/2005, 16:47
Παιδιά είναι 250 Ευρώ + 80 για να το πάρεις σε δύο μέρες από την ημέρα που έδωσες εξετάσεις.

stako
16/10/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vandarero
Παιδιά είναι 250 Ευρώ + 80 για να το πάρεις σε δύο μέρες από την ημέρα που έδωσες εξετάσεις.

Τι εννοείς???

nimbus
16/10/2005, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
τσάμπα πράγμα!!! τώρα ναι μέν έμεινε ο άσσος αλλά αλλάξανε τα μηδενικά και το νόμισμα. Για να βγάλει κανείς και τα δύο θέλει τουλάχιστον 1.000 Ευρά. Εδώ κάποιοι ζητάνε μόνο για αυτοκίνητο 800. Ο καθένας ότι θέλει λέει. Οσο τους πάιρνει τρώνε... ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Α! και το άλλο το κορυφαίο. Οι κλέφτες στο υπουργείο! Αν χάσει κανείς το διπλωμά του πληρώνει 30+9 ευρώ να το πάρει πίσω. Αν το χάσει για δεύτερη φορά 60+9 ευρώ. Στην τρίτη δηλαδή πάει 100;;:confused: :mad: :mad: Η πλάκα πάντως είναι ότι μου είχαν κλέψει το δίπλωμα 3 μέρες πρίν δώσω για μοτο. Δίνω, το περνάω και πάω στο υπουργείο κ τους λέω "εχασα το δίπλωμά μου, αλλά την επόμενη εβδομάδα είναι να πάρω το καινούριο αφού έδωσα για μηχανή"
"Α... δεν έχει σημασία πρέπει να την κάνεις τη διαδικασία"
Εμ.. βέβαια πώς αλλιώς θα σου τα αρπάξουμε ρε βλάκα;;:mad: :mad: 40eura +τρέξιμο για ένα δίπλωμα που κράτησα μια εβδομάδα. Άλλα 26 ευρά(ή 29. δε θυμάμαι καλά) για παράβολα να πάρω το καινούριο. Με μαδήσανε λεμε!!!!!!!!!!! ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad: :mad: :mad:

μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά:winka: για αυτό την αγαπάμε:lol: :lol:

:wave2:

Alx 84
17/10/2005, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά:winka: για αυτό την αγαπάμε:lol: :lol:

:wave2:

ναι, δε λέω. θα μπορούσαν όμως κάποια πράγματα να ήταν καλύτερα!!

Vandarero
28/10/2005, 21:12
Φίλε Stako, αφού πληρώσεις 250 Ευρώ στον δάσκαλο για μαθήματα παραστασεις κλπ, και με την προυπόθεση ότι δεν θα σε κόψουν, το δίπλωμα το παίρνεις στα χέρια σε 20 εργάσιμες. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσεις το λαδικό των 80 Ευρώ, το παίρνεις σε δύο ημέρες από την ημερομηνία που εξετάστηκες.

downhill
28/10/2005, 22:26
Σκεφτείτε έσοδα που έχουν κράτος και σχολές οδηγών,με τόσους και τόσες που βγάζουν διλώματα!Αυτές είναι επιχειρήσεις!!!

Ν'ανοίξω κράτος ή σχολή οδηγών;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crazykiller
28/10/2005, 22:40
Για να πω και εγώ την ιδέα μου.


Γιατί δεν κάνει ένα ταξιδάκι στην Κύπρο, να κάνει τηε διακοπούλες της και παράλληλα να πάρει από εκεί το δίπλωμα;

Όσο ήμουν φαντάρος εγώ, το κόστος εκεί ήταν ΜΗΔΑΜΙΝΟ.

Και έχει ισχύ σε όλη την Ευρώπη αν το κάνεις International με κάτι της παραπάνω.

Βεβαια εδώ και 4 χρόνια όλο και κάτι μπορεί να έχει αλλάξει, αλλά δεν χάνει κανείς τπτα να ρωτήσει . Από την στιγμή που τα δίνεις έτσι και αλλιώς τα λεφτά.

Alx 84
29/10/2005, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Σκεφτείτε έσοδα που έχουν κράτος και σχολές οδηγών,με τόσους και τόσες που βγάζουν διλώματα!Αυτές είναι επιχειρήσεις!!!

Ν'ανοίξω κράτος ή σχολή οδηγών;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εσύ κράτος και η γυναίκα σου(αν έχεις) σχολή οδηγών!!!!!!!!!!:lol: :lol:

FZRFOREVERFZR
13/05/2007, 19:04
Παιδες και εγω γυρω στα 300e βρηκα,για 250 οποιos 3ερει αs στειλει p.m. :beer:

Mimas
23/05/2007, 13:17
Εγώ έδωσα πρίν 6 μήνες για 250cc με 250ευρώ και πρίν 2 εβδομάδες για το μεγάλο (επειδή άλλαξα μηχανή) με 200ευρώ + τα κωλο27ευρώ παράβολο για να το πάρω απο την Νομαρχία της περιοχής μετά απο 1 εβδομάδα.
Αν θέλει κανείς είναι στο σταυρό της Μεσογείων αριστερά κάτω απο το υπουργείο.
Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε pm να σας πώ τηλ & όνομα. Πάντως θεωρείτε απο τους φθηνότερους της Αθήνας.

FZRFOREVERFZR
23/05/2007, 20:50
:a18: :beer:

TheJack
24/05/2007, 13:20
Καλημέρα! Σήμερα έψαχνα σχολές να μου πουν προσφορές για δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής και πάει καπως έτσι :
1) 190 (για να φτιαχτεί μια καρτέλα )
2) 200 (Θεωρία (150 αυτοκίνητο + 50 μηχανή)
3) 150 (Μαθήματα μηχανής οσα χρειαστούν)
4)400 (μαθήματα αυτ/του τα 20 τα απαραίτητα)

δεν μου είπαν αν χρειαστούν κ άλλα την περίοδο που θα εξεταστω λογικά καπως ετσι την βλεπω να μου την κάνουν την πουστια

(α για μηχανή καντε μια σουμα για τα ποσα βγαίνουν)

vtanis78
26/05/2007, 23:52
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 280ΕΥΡΩ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΓΩΩΩΩΩ.......

delrules
31/05/2007, 12:40
Καλησπερα!!


Εγώ εβγαλα το διπλωμα για μηχανή ( αυτοκίνητο εχω απο το 98) πέρισυ Οκτώβριο και εδωσα κοντά στα 350-380, χωρίς λάδια κτλ. Από οσο είχα ρωτήσει σε διάφορες σχολές οδηγών εδώ Θεσσαλονίκη όλοι την ιδια τιμή μου δίνανε. Φυσικα το δίπλωμα ήρθε στα χέρια μου αρχές Ιανουαρίου '07.....


Αντε βγάλε άκρη τώρα!!

elias_21
22/06/2007, 22:01
Tώρα που κάνω για απεριόριστα είναι 450 ευρώ αλλά με αυτά το μόνο που θα κάνω είναι αφού δώσω και περάσω(το πιο σημαντικό) να πάω να το πάρω απο την σχολή. Έχω όμως του αυτοκινήτου.

Πάνω κάτω οι τιμές σε περιοχές είναι ίδιες.. σε έναν άλλον που ρώτησα ήτανε 380 αλλά μόνο τα μαθήματα του.

Προτίμησα να δώσω τα 450 εκεί που είχα βγάλει του αυτοκινήτου γιατί είχα μάθει πολλά και γενικά κάνουνε ωραίο μάθημα.

Τώρα 70 ευρώ πάνω 70 κάτω δεν βαριέσαι..... αφού μου άρεσε το μάθημα τους...
Έτσι κι αλλιώς μια φορά τα δίνεις!

lennytk
22/07/2010, 06:49
περιπου 3 χρονια μετα απαντω στο θεμα παραθετοντας προσφατη εμπειρια μου, και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, καλο ειναι να ξυπναμε και να ψαχνουμε το φθηνοτερο και το καλυτερο χωρις να χαριζουμε τα λεφτα μας σε νταβαδες...

ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Κ ΜΗΧΑΝΗΣ (απεριοριστα) ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΜΕ ΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ:

600 ΕΥΡΩ

(για λαδωμα ουτε συζητηση...)
και η ερωτηση που ακολουθει ειναι που το βρηκες αυτο ρε μεγαλε????
στα τρικαλα θα απαντησω, αλλα και σε κα8ε κοντινη στην αθηνα επαρχια
κατι αντιστοιχο γινεται.
π.χ. ευβοια: και τα 2 απο 650
στην στιγμη που στην αθηνα το αυτοκινητου μονο ξεκινα απο 1000 + τα νερα που θα σου κανει ο δασκαλος στο τελος για το απαραιτητο λαδακι...

οσα αναφερω ειναι απο προσωπικη εμπειρια.

και επειδη εχω διπλωμα μηχανης χρονια και αποφασισα να βγαλω και για ...κουτι,
στην αθηνα μου ζητουσαν απο 550 (μετα απο εξονυχιστικη ερευνα) και επεφτε η τιμη στα 500 εφοσον δεν 8α εκανα ολα τα μαθηματα.

τελίκα το εβγαλα στα τρικαλα με 350!!
και επειδη ειδα και ολη τη φαση πως εξελισσεται εκει, οποιο παιδι ηθελε εξτρα μαθηματα στις περισσοτερες των περιπτωσεων δινονταν αφιλοκερδως απο τους δασκαλους...

οποτε ΜΗΝ καλομαθαινεται αλλο τις σχολες της Αθηνας και τα καρτελ τους!!!

(μιλαμε κανονικα για καρτελ, γιατι σε οσες σχολες της αθηνας ανεφερα τις τιμες της επαρχιας, εκαναν τους κινεζους, και μου ειπαν να παω εκει αν θελω γιατι τετοιες τιμες δεν παιζουν εδω...)

σκεφτειτε τα λεφτακια σας και τον κοπο σας, και πατε εστω και σε κοντινες επαρχιες αν υπαρχει η δυνατοτητα, ή ακομα συνδυαστε το με διακοπες οπως εγω.

(και μη ακουσω για δυσκολια εκδοσης λογω διαμονης...γιατι ουτε εγω μενω στα τρικαλα.. δεν ειναι δα και δυσκολο να το φτιαξει καποιος αυτο...)

και επιτελους σταματηστε να ενισχυετε το παρακρατος της Αθηνας με τις ταριφες τους ακομα και στα λαδωματα. Ελεος πια.

John Steed
23/07/2010, 13:34
Ρέθυμνο: Η γυναίκα μου κι εγώ πήραμε προσφορές για να βγάλει τα διπλώματα. Ο πιό φθηνός 950 ευρώ για αυτοκίνητο και μηχανή, αλλά με την προΰπόθεση οτι ήδη γνωρίζεις κάποια πράγματα...

Λάδωμα δεν παίζει εδώ κάτω, ευτυχώς...

:wave2: :wave2:

dmf
30/07/2010, 19:26
dang! Εμενα 790 μονο το αυτοκινητο, και η μηχανη που την πηρα αργοτερα 350. Συνολο 1140 :sick:
Παντως παλι καλα να λες, γιατι συγγενης μου στη Γερμανια εδωσε 1500 μες στο νερο μονο για αμαξι. Παλι καλα να λες... :rolleyes:

route 66
31/07/2010, 02:39
για να βγαλεις π.χ διπλωμα αυτοκινητου θελεις 21κοκ και 20 πρακτικα μαθηματα.
αν κανει καποιος σωστη δουλεια στα θεωρητικα και οχι να σε βαλεις να περασεις απλα τα σηματα και σου κανει και 20 ωρες οδηγηση ποσα νομιζετε οτι πρεπει να παρει ρε παιδια?
χαλαει ωρες,εχει βενζινες,φθορες,εφοριες κλπ.
500ευρω?για καντε μια διαιρεση ποσο βγαινουν 41ωρες.
μετα μη διαμαρτηρομστε για χαμηλες υπηρεσιες και λαδωματα.οτι πληρωνεις μαθαινεις(συνηθως βεβαια οχι παντα).
παντα φιλικα
:wave2:

John Steed
31/07/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
για να βγαλεις π.χ διπλωμα αυτοκινητου θελεις 21κοκ και 20 πρακτικα μαθηματα.
αν κανει καποιος σωστη δουλεια στα θεωρητικα και οχι να σε βαλεις να περασεις απλα τα σηματα και σου κανει και 20 ωρες οδηγηση ποσα νομιζετε οτι πρεπει να παρει ρε παιδια?
χαλαει ωρες,εχει βενζινες,φθορες,εφοριες κλπ.
500ευρω?για καντε μια διαιρεση ποσο βγαινουν 41ωρες.
μετα μη διαμαρτηρομστε για χαμηλες υπηρεσιες και λαδωματα.οτι πληρωνεις μαθαινεις(συνηθως βεβαια οχι παντα).
παντα φιλικα
:wave2:

Έχεις δίκιο σε αυτά που λές. Αν κάποιος κάνει καλή δουλειά και ΟΛΑ τα μαθήματα (ή έστω τα περισσότερα), σίγουρα αξίζει τα λεφτά του.

Ξέρεις τι σημαίνει στο Ρέθυμνο θεωρητικά μαθήματα?

Να κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή και να τρέχεις το πρόγραμμα του υπουργείου με τα τεστάκια....

Όχι σε όλους, βέβαια...

Αν κάποιος ήδη γνωρίζει κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να μπορεί να πληρώνει κατιτίς λιγότερο για να βγάλει το δίπλωμα...

Για τη μηχανή είχα δώσει 450 ευρώ για δύο ώρες οδήγηση, παράβολο και το βιβλιαράκι με τις ερωτήσεις. Συγγνώμη αλλά αυτά μου φαίνονται πολλά.

glargkatzis
31/07/2010, 05:47
λάρισα τώρα, 330 ευρώ το δίπλωμα

route 66
31/07/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Έχεις δίκιο σε αυτά που λές. Αν κάποιος κάνει καλή δουλειά και ΟΛΑ τα μαθήματα (ή έστω τα περισσότερα), σίγουρα αξίζει τα λεφτά του.

Ξέρεις τι σημαίνει στο Ρέθυμνο θεωρητικά μαθήματα?

Να κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή και να τρέχεις το πρόγραμμα του υπουργείου με τα τεστάκια....

Όχι σε όλους, βέβαια...

Αν κάποιος ήδη γνωρίζει κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να μπορεί να πληρώνει κατιτίς λιγότερο για να βγάλει το δίπλωμα...

Για τη μηχανή είχα δώσει 450 ευρώ για δύο ώρες οδήγηση, παράβολο και το βιβλιαράκι με τις ερωτήσεις. Συγγνώμη αλλά αυτά μου φαίνονται πολλά.

συμφωνω σε ολα οσα ειπες απολυτα.
δεν ξερεις τι ειναι βεβαια και για τον εκπαιδευτη να μπαινει μεσα ο μαθητης και να κανει την κλασσικη ερωτηση
"θελω να παρω το διπλωμα,ποσο παει" και οχι θελω να μαθω να οδηγω,να ερχονται τον ιουνιο και να λενε κανονισε το δασκαλε να το παρω με την πρωτη, ερχεται καλοκαιρι.
τα διπλωματα 350 μηχανη κλπ ειναι φτηνα γιατι δεν κανουν λεπτο θεωρητηκα και κανουν τρια μαθηματα πρακτικα.ειναι φθηνο τωρα αυτο.και να βγαινεις εξω και να μην ξερεις οχι οδηγηση,ετσι και αλλιως ουτε με δεκα πρακτικα θα προλαβεις να μαθεις ιδιαιτερα,αλλα ουτε τις προταιρεοτητες ουτα καν τα σηματα γιατι δινοντας παπαγαλια τον κοκ δε σημαινει οτι τον κατανοησες.
αμα ειναι φθηνο τοτε να παω να παρω ενα κρανος απο το πανυγηρι.φθηνο ειναι και αυτο.

John Steed
31/07/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
συμφωνω σε ολα οσα ειπες απολυτα.
δεν ξερεις τι ειναι βεβαια και για τον εκπαιδευτη να μπαινει μεσα ο μαθητης και να κανει την κλασσικη ερωτηση
"θελω να παρω το διπλωμα,ποσο παει" και οχι θελω να μαθω να οδηγω,να ερχονται τον ιουνιο και να λενε κανονισε το δασκαλε να το παρω με την πρωτη, ερχεται καλοκαιρι.
τα διπλωματα 350 μηχανη κλπ ειναι φτηνα γιατι δεν κανουν λεπτο θεωρητηκα και κανουν τρια μαθηματα πρακτικα.ειναι φθηνο τωρα αυτο.και να βγαινεις εξω και να μην ξερεις οχι οδηγηση,ετσι και αλλιως ουτε με δεκα πρακτικα θα προλαβεις να μαθεις ιδιαιτερα,αλλα ουτε τις προταιρεοτητες ουτα καν τα σηματα γιατι δινοντας παπαγαλια τον κοκ δε σημαινει οτι τον κατανοησες.
αμα ειναι φθηνο τοτε να παω να παρω ενα κρανος απο το πανυγηρι.φθηνο ειναι και αυτο.

Ναι, εν ολίγοις έτσι έχουν τα πράγματα...

Όλοι θέλουν το μαγικό χαρτάκι προς την οδηγική ανεξαρτησία τους. Το μόνο που τους νοιάζει είναι απλά να το πάρουν.

Εγώ ήμουν τυχερός με το αυτοκίνητο, έμαθα πριν αρχίσω τα μαθήματα, και το μεγαλύτερο ποσοστό του κ.ο.κ. μου το είχε μάθει ο πατέρας μου μέχρι τα 16 μου. Στο μηχανάκι πάλι, για βιοποριστικούς λόγους, έκατσα κι έμαθα μόνος μου οδήγηση, συμπεριφορά και τεχνική (όσο μπορούσα, μακάρι να είχα ανακαλύψει αυτό το φόρουμ νωρίτερα...). Όταν πήγα στο δάσκαλο για το δίπλωμα της μηχανής, πραγματικά πίστευα οτι πέρα από τη μηχανή, το χρονόμετρο για 2 ώρες και κάποιες πρακτικές συμβουλές, δεν μου παρείχε τίποτε άλλο, και δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μου παρέχει και τίποτε άλλο.

Θα ήθελα όταν πληρώνω για κάτι, να μου παρέχεται, και όχι στα 3-5-10 μαθήματα να μου λένε οτι είμαι έτοιμος και δεν χρειάζομαι άλλα για να ξεμπερδεύουν. Με τον δάσκαλο όταν έβγαζα το δίπλωμα αυτοκινήτου έκανα τα μισά μαθήματα, και αν και τον παρακαλούσα καθημερινά να με βγάλει εθνική να κάνουμε ένα-δύο μαθήματα, μου έλεγε έλα τωρα, το ίδιο είναι, κάνει ζέστη εκει (στην εθνική) και διάφορα τέτοια.

Και την όρεξη είχα και το μεράκι, αλλά....

Έτσι και στη μηχανή πήγα γνωρίζοντας τι να περιμένω, και για την εμπειρία μου, μου φάνηκαν πολλά τα χρήματα που έδωσα. Τουλάχιστον ο δάσκαλος της μηχανής είχε νεύρο και ήξερε πως να συμπεριφερθεί σε αυτόν που έχει δίπλα του.

Παιδεία από την αρχή. Όντως ο άλλος θα έπρεπε να λέει "ήρθα για να μάθω" και όχι "ήρθα να το πάρω".

Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού είναι ανεξάρτητο στις μετακινήσεις του και μάλιστα η οδήγηση καταλαμβάνει μεγάλο μέρος από το χρόνο του καθημερινά, θα έπρεπε να δίνεται ξεχωριστή σημασία και μεγαλύτερο βάρος στη μάθηση...

Αλλά με τι όρεξη θα μάθει ο δάσκαλος 5-10 πράγματα στον μαθητή, όταν ο δεύτερος θέλει μόνο να το πάρει και δεν έχει μυαλό για τίποτα. Έχεις δίκιο, είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό αλληλένδετα. Το ένα φέρνει το άλλο.

Και μετά βγαίνουν στο δρόμο τα 18χρονα κοριτσάκια με πράσινα-κόκκινα-φούξια αυτοκινητάκια, και όποιον πάρει ο χάρος:lol: