PDA

View Full Version : Γνώμες για το street triple 675



golden
26/10/2011, 15:38
καλησπερα παιδια...

σκεφτομαι να προβω στην αγορα της παραπανω μηχανης, εχω ακουσει πολλα αλλα θα ηθελα να ακουσω απο καποιον καποες σοβαρες αποψεις πανω στο συγγεκριμενο μηχανακι.

Εμφανησιακα μην με πειτε τρελο αλλα εμενα μου αρεσει.
Γενικα απο ζημιες-προβληματα που μπορει να βγαλει
Τι συντηρηση εχει πανω κατω οποως και κατανάλωη που παιζει πανω κατω



θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη για την μηχανη πρωτο κανω καποια κινηση η οποια υπολογιζετε με τον καινουριο χρονο εκτως και αν προκυψει καποια εξαιρετικη ευκαιρια,

η μηχανη θα εχει καθημερινη χρηση εαν δεν κρατησω την μεγαλη μου αγαπη( VXR 200) τελικα
αλλα και εκδρομουλες

υπαρχουν πολλες υποψηφιες( hornet 600, Ζ, TDM )υπαρουν αρκετα αλλα τα σκαλωματα μου ειναι triumph και μετα hornet

καθε αποψη δεκτη, συζητηση κανουμε και μιλαμε παντα για μεταχειρισμενο , ΟΧΙ καινουριο

Lioulios
27/10/2011, 17:08
Είναι το δικό μου .

Είναι ακριβώς όπως και στις φωτό και βρίσκεται μέσα στο σπίτι .

Δεν καίγομαι καθόλου μα καθόλου να το σπρώξω ,αλλά δεν με παίρνει να έχω 2 μεγάλες μηχανές και είμαι έτοιμος για κάτι άλλο .

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1336365/

Ότι θέλεις ρώτα με πμ σχετικά με το μοντέλο και θα σου απαντήσω γιατί είμαι εξωτερικό τώρα (για 25 μέρες ) και δε λέει να χρεωνόμαστε .

:wave2:

Lioulios
28/10/2011, 00:14
Οι επιλογές που έχεις πάντως βάλει δεν έχουν καμία σχέση με το 675 .

Άν σου αρέσουν τα παραπάνω , να πάρεις ή το 675 ή το ΤιΝτιΕμ .

Το καθένα για διαφορετική δουλειά .Ανάλογα τί πραγματικά θέλεις .

Το χόρνετ και το Ζ απλά τα ξεχνάς αν είναι το 675 στη μέση .

Η κατανάλωση του 675 είναι υπόθεση αποκλειστικά δική σου όσο σε λίγες μοτο .

Ενώ μπορείς να πας στο 6/100 με 6.5/100 , το ίδιο το μηχανάκι σε προδιαθέτει να κάψεις παραπάνω και να το ευχαριστηθείς χωρίς απαραίτητα να το σκίζεις γιατί ροπάρει απίστευτα .

Ήχος που ή θα τον μισήσεις ή θα τον αγαπήσεις , ακριβώς όπως και η εμφάνισή του .

Στρίβει και φρενάρει πάρα πολύ καλά χωρίς να τρομάζει και συγχωρεί μικρά λάθη ,πράγμα που δεν παίζει με Ζ κτλ .

Σοβαρά προβλήματα δεν έχω ακούσει από κανέναν ,πέραν από κάποιο ανορθωτή καμένο μετά από πλύσιμο σε πίεση (νομίζω)πάλι δεν ξέρω λεπτομέριες από το συγκεκριμένο μηχανάκι.

το μηχανάκι φοράει τα όργανα του νταιτόνα 675 και συνεπώς πέρα από γυρολόγια κτλ ,έχει και τις καταναλώσεις ώστε να ξέρεις πως και που καίει και να το μαθαίνεις .

Ρεζερβουάρ 17,4 λτρ και όταν ανάβει λαμπάκι για ρεζέρβα έχεις ακόμα 3,4 λτρ .
Ανάλογα την χρίση του η αυτονομία που έχει μέχρι να σε αφήσει είναι από 220-230 χλμ μέχρι και 300 μικτά(εθνική -πόλη ).

Τα μείον που έχω παρατηρήσει .
Το τιμόνι κόβει λίγο σε σχέση με άλλλες μοτό ,αλλά σε αποζημιώνει αλλού . Όταν το μάθεις Οκ .
Ένδειξη βενζύνης δεν έχει ,αλλά με τις παραπάνω ίνφο τί να το κάνεις ;

Απίστευτο μηχανάκι στην κατηγορία . Αν το δόσω τελικά , κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω αν μπορέσω και θα το κανιβαλίσω, να το κάνω μοναδικό .

streettriple 675 spects
http://www.bikez.com/motorcycles/triumph_street_triple_675_2008.php

golden
31/10/2011, 13:40
για να ειμαι ειλικρηνης συνηθως πηγαινω με το τι μου αρεσει σε εμφανηση. Αμα μου αρεσει σε εμφανησει ολα τα αλλα ειναι περιτα

το TDM-honda θα τα επερνα μονο κια μονο επειδη ειναι τιμια μηχανακιa και για κανεναν αλλο λογο, δεν μπορεις να ζητησεις πολλα και δεν σου ζητανε πολλα, ασε που το tdm δεν εχει αλλαξει τα τελευταια 10 χρονια,ιδια κοψια ειναι, και το hornet επειδη μοιαζει στο cb το 1000αριRR :D :D


το triumph ειναι ιδιαιτερο μηχανακι μου αρεσει, οσο για την βολικοτητα ενα θα σου πω, εκανα εκδρομες με vxr200(παρε και καταλαβε οτι δεν ειμαι ανθρωπος που θελει τις βολες του απαραιτητα αρκει να μου αρεσει αυτο που εχω)


απλα επειδη ακουω πολλα για το tiger λεω μηπως προκυπτουν και σε αυτο αρκετα προβληματακια....!


οσο για την καταναλωση αμα μου ελεγες οτι θελει απο πισω του ενα τονο βενζινη και 11/100, θα το σκεφτομουνα πραγματικα αλλα οι καταναλωσεις που μου λες μου ειναι ανεκτες αν και παντα οπως ειπες η καταναλωση οφειλετε κατα κυριο λογο στο δεξι καρπο ολων μας.:

Lioulios
31/10/2011, 22:37
Όσο αναφορά το Τάιγκερ , παρουσιάστηκε συγκεκριμένο πρόβλημα σε συγκεκριμένο αριθμό κομματιών που εισήχθησαν στην Ελλάδα . (δεν είναι προβληματικά μηχανάκια δηλαδή)

Όλα τα υπόλοιπα Τάιγκερ πραγματικά οργώνουν και δεν έχουν κάνει κιχ .

chr1s_86
01/11/2011, 10:42
α δεν έφταιγε η βενζίνα; :lol:

golden
02/11/2011, 10:27
καλα ναι αλλα ηταν μια περιοδο που διβαζα ολο για ραγισμενα πιστονια...


οχι οχι δεν μπορω να πω ειναι ιδιαιτερες μηχανες, ασχετα απο σερβις τι πως τα πανε???ετσι μια γενικη ιδεα


γτ περασα απο αντιπροσοπια και μου το εβγαλε το πιο οικονομικο μηχανακι που κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα:D :D ειχα λιωσει στα γελοια γτ ηταν και ωραιος ο "τυπας"

Lioulios
02/11/2011, 11:15
Το μόνο που θέλει το τριπλ είναι 3 λίτρα ημισυνθετικό λάδι κάθε 5.000χλμ .

Πολλοί όμως τα αλλάζουμε συχνότερα όπως και σε άλλες μοτο γιατί είμαστε κολημένοι .

Κάπου στις 20.οοο έλεγχο βαλβίδες .

Τα υπόλοιπα ισχύουν όπως και στις άλλες μοτο . Αναλώσιμα κτλ .

:wave2:

imitrelos
03/11/2011, 18:54
Α ρε γιάννη γαμώ τήν κρίση μου :mad:

Ξέρεις ότι το λιγουρεύομαι καιρό τώρα το μηχανάκι σου αλλά δύστυχος no money ...no honey και το κακό ότι τα αξίζει τα λεφτά του ....
Ελπίζω να πάει σε κάποιον που θα το έχει όπως το είχες εσύ......
Καλά ρε άνθρωπε δέν το λυπάσε .....πώς θα φύγει απο τήν θαλπωρή του δωματίου......να έχει κανένα να το κυκλοφορεί στήν βροχή ....στο αγιάζει.....είσαι τελικα εγκληματίας τουλάχιστον βρες καλό ανάδοχο αφού δεν μπορώ να το πάρω εγώ τελικά :wave2:

imitrelos
03/11/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από golden
καλα ναι αλλα ηταν μια περιοδο που διβαζα ολο για ραγισμενα πιστονια...


οχι οχι δεν μπορω να πω ειναι ιδιαιτερες μηχανες, ασχετα απο σερβις τι πως τα πανε???ετσι μια γενικη ιδεα


γτ περασα απο αντιπροσοπια και μου το εβγαλε το πιο οικονομικο μηχανακι που κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα:D :D ειχα λιωσει στα γελοια γτ ηταν και ωραιος ο "τυπας"

Σαν μηχανάκι δέν εχει βγάλει τίποτα σοβαρό κοίτα για τήν κατηγορία του άμα δέν το λιώνεις οικονομικό είναι αλλά άν περιμένεις κατανάλωση παπιού :bigcry: εννοιτέ ότι έχει μεγαλήτερη

Lioulios
03/11/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Α ρε γιάννη γαμώ τήν κρίση μου :mad:

Ξέρεις ότι το λιγουρεύομαι καιρό τώρα το μηχανάκι σου αλλά δύστυχος no money ...no honey και το κακό ότι τα αξίζει τα λεφτά του ....
Ελπίζω να πάει σε κάποιον που θα το έχει όπως το είχες εσύ......
Καλά ρε άνθρωπε δέν το λυπάσε .....πώς θα φύγει απο τήν θαλπωρή του δωματίου......να έχει κανένα να το κυκλοφορεί στήν βροχή ....στο αγιάζει.....είσαι τελικα εγκληματίας τουλάχιστον βρες καλό ανάδοχο αφού δεν μπορώ να το πάρω εγώ τελικά :wave2:
Xρειάζομαι ένα άλλο μηχανάκι για ένα μεγάλο ταξίδι 2πλός . Για υτό το δίνω . Δεν έχω ανάγκη να το σκοτώσω , αν είναι το κρατάω κιόλας ,αλλά εάν δεν πουληθεί ...Ταξίδι γιόκ !!

Τα λέμε από κοντά μόλις κατέβω .

Πολυμήχανος
03/11/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από golden
καλα ναι αλλα ηταν μια περιοδο που διβαζα ολο για ραγισμενα πιστονια...


οχι οχι δεν μπορω να πω ειναι ιδιαιτερες μηχανες, ασχετα απο σερβις τι πως τα πανε???ετσι μια γενικη ιδεα


γτ περασα απο αντιπροσΩπΕια και μου το εβγαλε το πιο οικονομικο μηχανακι που κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα:D :D ειχα λιωσει στα γελοια γτ ηταν και ωραιος ο "τυπας"

Αυτό με τα πιστόνια, ισχύει με τον παλιάς τεχνολογίας κινητήρα 1050 της Τ. Ο 675 κινητήρας είναι υπερσύχρονος, εντελώς νέα σχεδίαση (ο 1050 ειναι μεγάλωμα του 955, που ηταν μεγαλωμα του 885 κ.ο.κ.) και ειναι ιαπωνικής αξιοπιστίας και ακρίβειας στην κατασκευή.

Καλόν είναι, να δίνεις σημασία στο τι ακριβώς διαβάζεις και να μην τα κάνεις όλα ένα μύλο στο μυαλό σου. Γενικότερα αυτό το ''διαλέγω με την εμφάνιση'' καλό είναι να το ξεπεράσεις κάποια στιγμή, και να μπορείς να βλέπεις και την ουσία των πραγμάτων.

Γιατί να μην είναι από τα πιο φθηνά; Κοινά μπουζί, κοινά λάδια, κοινά φίλτρα. Δεν έχει κάποια περίεργη και ακριβή απαίτηση συντήρησης. Τι πιο φθηνό θες δλδ;

Μέχρι τα 20000χμ ούτε βαλβίδες ούτε τπτ. Λαδάκια φιλτράκια και αυτό ήταν. Τα σέρβις στα εξουσιοδοτημένα τα βαράνε, αλλά όχι κάτι παραπάνω από ότι τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένα Honda ή άλλες μάρκες και σε κάθε περίπτωση πολύ φθηνότερα από κάτι ducati, aprilia κ.ο.κ.

Η μοτοσυκλέτα είναι κατεμέ ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε naked αυτήν την εποχή στην αγορά. Παιχνιδιάρικο, τα κάνει όλα καλά (πλην πολύωρων ταχυτήτων στην εθνική), θα πας στην πράξη στους πραγματικούς δρόμους ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ και ταυτόχρονα ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ από κάθε σουπερσπορτ και δε συμαζεύεται, μέσα στην πόλη θα περάσεις μια χαρά, δεν καίει ιδιαίτερα για 93 άλογα ΤΡΟΧΟ, και το κυριότερο ο ήχος και το άρπαγμα σε όλο το φάσμα του στροφόμετρου και νεκρούς ανασταίνουν, σε σύγκριση κάτι φειζερ σιμπι κ.ο.κ. σαν ξυριστικές μηχανές θα σου φανούν.

golden
08/11/2011, 13:03
οχι ενταξει καταναλωση παπιου δεν ειπα θελω και δεν ειναι λογικο να θελω...

Οσο για εμφανση ναι μετραει πολυ για εμενα, αμα μου αρεσει εμενα και με ικανοποιει, τύφλα να εχουν τα υπολοιπα...

οταν κανεις συζητηση περιμενεις απο ατομα τα οποια το εχουν να σου πουν την αποψη τους...πως ειναι το μηχανακι, πως ειναι τα σερβις του και ολα τα σχετικα...



Σε γενικες γραμμες οι αποψεις που ακουω ειναι ιδιαιτερα καλες, αλλα αλλο να τα διαβαζεις απο περιοδικα αρθρα στο διαδυκτυο και αλλο απο κατοχους

Lioulios
09/11/2011, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από golden
οταν κανεις συζητηση περιμενεις απο ατομα τα οποια το εχουν να σου πουν την αποψη τους...πως ειναι το μηχανακι, πως ειναι τα σερβις του και ολα τα σχετικα...

Το μηχανάκι είναι το καλύτερο στην κατηγορία και στα σέρβις φτηνότερο από Ιαπωνικά 4κύλινδρα .

:wave2:

golden
11/11/2011, 14:51
ωραια μπορω να πω οτι το εχω αρκετα υψηλα στην λιστα και ειναι πρωτεραιοτητα μου, το θεμα ειναι να το βρω σε μια σχετικα καλη κατασταση και τιμη...


ειδωμεν ηδη εχω αρχησει και το ψαχνω αλλα πιο εντατικα απο τον καινουριο χρονο..


η "βλακεια" ειναι οτι επειδη ειναι ιδιαιτερο το μηχανακι δεν κυκλοφορουν σοριδον στην αγορα(βλεπε Ζ, fazer κτλπ) ειναι μετρημενα μπορω να πω...!!

Πολυμήχανος
11/11/2011, 14:53
Έχει γεμίσει ο τόπος, που είδες εσύ ότι δεν κυκλοφορεί;

Να ένα.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1504436/

Lioulios
11/11/2011, 19:57
Πολυμήχανε , δικό σου είναι ;

golden
17/11/2011, 13:12
μπορει καποιος να κανει εναν συγκεντρωτικο που να αναφερει

ποιες ειναι οι διαφοροποιησεις που υπαρχουν μεταξυ των μοντελων

απο το 05 και μετα για το συγγεκριμενο μοντελο

αν εχει υπαρξει καποια διαφορα στα χρωματα, σκελετο(βαφη) όργανα σελα οτιδηποτε

ειναι λιγο ψαγμενη η ερωτηση αλλα ατομα τα οποια ασχολουντε με το συγκεκριμενο μοντελο θα τα αναγνωριζουν...εχω ξεκηνησει να το ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βγαζεις και ευκολα ακρη..

Lioulios
17/11/2011, 13:45
Μήπως κοιτάς λάθος μηχανάκι και έχεις βάλει στην αναζήτηση SPEED Triple ;;;;

To SpeedTriple βγαίνει χρώνια τώρα και ξεκίνησε από 900 , 950 και με διαφορετικό σχεδιασμό και χρωματισμό πλαισίου μέχει που άλλαξε το μοντέλο και κινητήρα στα 1050.

Την μορφή του SPEED Triple 1050 χρησιμοποίησαν σαν βάση οι της Τράιουμφ και αφού πήραν πολλά από το Νταιτόνα 675 http://www.moto-blog.pl/wp-content/uploads/2009/06/triumph-daytona-675-2009-2.jpg ....

...δημιούργησαν το 2008 την μικρή έκδοση του SPEEDTriple ...To STREET Triple 675 .Mια γυμνή μοτο που εξωτερικά μόνο , είναι σχεδόν ολόιδια με την μεγάλη αδελφή της την 1050.

Οι διαφορές είναι το τεπόζιτο που το 675 έχει το ίδιο με του Ναιτόνα ,όπως και το ψαλίδι (που στο 1050 είναι μονόμπρατσο ) ,αναρτήσεις ,φρένα κτλ .

Από το καρ .γρ βρήκα μια φωτο που τα δείχνει και τα 2 μαζί . Δες .

Ξεμπερδεύτηκες ;

Το μποστά είναι το SpeedTriple 1050 και το πίσω το StreetTriple 675 (ωραία φωτο).

Σε αναζήτηση για StreetTriple 675 , αυτή τη στιγμή στο συγκεκριμένο σάιτ υπάρχουν 25 κομάτια και είναι αυτά http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=&variant=street+triple&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=


240109

Πολυμήχανος
17/11/2011, 13:54
Street Triple 675 βγήκε το 2007 στην αγορά.

Είναι ένα απογυμνωμένο Daytona 675, ίδιο πλαίσιο, ίδιο ψαλίδι, ίδιο μοτέρ (με ελαφρά μειωμένη ιπποδύναμη) και διαφορετικά τα περιφερειακά, πιο απλές αναρτήσεις, πιο απλά φρένα, διαφορετική ουρά με πιο χαμηλή σέλλα κ.ο.κ.

2005 που αναφέρεις, ούτε καν το Daytona 675 δεν υπήρχε. Κάτι έχεις πολύ λάθος.

Το 2008 προστέθηκε η παραλλαγή Street Triple 675R, όποy το R είχε και αναρτήσεις-φρένα από το Daytona.

Επίσης 2008 προστέθηκε και το Street Triple 675F, όπου το F έχει μια μίνι μασκούλα μπροστά από το όργανα, το σκέτο έχει σκέτα όργανα-φανάρια και κατά τα άλλα είναι ίδιο το απλό.

Μέχρι σήμερα, τα Street Triple 675 είναι αναλοίωτα στα μηχανικά μέρη, και μόνο αλλαγές στους διαθέσιμους χρωματισμούς ανά χρονιά έχουν.

Το Speed Triple 1050 είναι μια τελείως διαφορετική μοτοσυκλέτα, παίζει να μην έχει ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ίδιες με το 675.

Lioulios
17/11/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Street Triple 675 βγήκε το 2007 στην αγορά.

Νόμιζα 08

:wave2:

Lioulios
17/11/2011, 14:44
Εδώ ο πόνος !

StreetTriple http://www.youtube.com/watch?v=ilYivjSd_Ww&feature=related

StreetTriple R http://www.youtube.com/watch?v=HgOdw_8PTTw
:winka:

golden
18/11/2011, 13:20
το 05 ηταν λαθος μου παιδια...


το 675 ηθελα να πω, τωρα γιατι εγραψα απο το 05 δεν ξερω, σκαλωσα...


α ωραια δηλαδη απο το 8 και μετα δεν παροσιαζοντε ιδιαιτερες αλλαγες παρα μονο σε χρωματισμους...ναι διαβαζα για εκδοσεις R και τα σχετικα, νομιζω οτι με μπασατε στο θεμα, κανω και μια σχετκη ερευνα στο διαδυτκιο...για να βρω τους διαφορους χρωματισμους που υπαρχουν αναλογα στο καθε μοντελο...