PDA

View Full Version : Σύγκρουση μηχανής με άλογο...



Σελίδες : [1] 2

elli_summers
28/10/2011, 02:59
καλησπέρα σας...θα σας περιγράψω τι μου συνέβη σε νησί του βορείου αιγαίου τον Αυγουστο. Ήταν 830 το βραδακι μολις ειχε πέσει ο ηλιος, και ανέβαινα από την παραλία στο χωριό με τη αγαπημένη μηχανούλα μου. Μετά από μια στροφή, πριν καλα καλα προλάβω να το συνειδητοποιήσω...είδα ενα καφέ αλογο με αναβάτη να μου κλείνει το δρόμο!!προσπάθησα να το αποφύγω αλλά μάταια!και πείτε μου τωρα εσείς...ποιος φταίει???μεσα στα σκοτάδια τι δουλεια ειχε το ζώο στην ασφαλτο και μαλιστα μες τη μέση???Πήγαινε λέει στο πανηγύρι να κανει επίδειξη...και που να το ξέρω εγω φίλε μου???
φυσικά τώρα έχουμε τρεξίματα...:(
μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό νόμο που απαγορεύει την κίνηση των ζώων το βραδυ χωρίς διακριτικά?καπου εχω ακουσει οτι οταν τα αλογα πηγαίνουν σε εκδήλωση η αστυνομία οφείλει να τα συνοδεύει..ισχύει??
η αλήθεια ειναι πως μετά απο χρόνια θα το σκέφτομαι και θα γελάω όμως προς το παρόν τα σημάδια στο κορμί από την καυτή άσφαλτο...δε με αφήνουν!!!

Πανοπτικός
28/10/2011, 05:40
καταδικαστικη αποφαση για αλογο δεν εχω ακουσει, για προβατα μονο τα οποια επρεπε ταχα να εχουν λαμπιονια.
Προφανως απαγορευεται να βρισκεσαι στην ασφαλτο με αλογο αλλα..

ερωτηση: Αν ηταν αδεσποτος σκυλος ή αμαξι στην μεση του δρομου με σβηστα φωτα... θα εψαχνες παλι το δικιο σου ?

Σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
Η αλλη εννοια της αποστασης ασφαλειας δηλαδη
:wacko:

sotpag
28/10/2011, 09:29
ετσι ειναι που πας ρε καραμητρο που λεν και στο χωριο μου (που δεν εχω)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
...σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
...:wacko:


οποτε πριν απο καθε στροφη θα σταματας, και με τα ποδια θα πηγαινεις να κοιτας ... και μετα δρομο... τωρα αν μεχρι να παρεις τη μηχανη σκασει κανα αλογο τι να σου πω!!!!

:lol: :lol:

spyro
28/10/2011, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
.......νησί του βορείου αιγαίου τον Αυγουστο. Ήταν 830 το βραδακι μολις ειχε πέσει ο ηλιος, ...........

μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό νόμο που απαγορεύει την κίνηση των ζώων το βραδυ χωρίς διακριτικά?..........

8.30 τον Αυγουστο σε νησι του Β. Αιγαίου ο ήλιος είναι πεσμένος αλλά βράδυ δε το λές φιλαράκι

:wave2:


το πρόβλημα σου δεν είναι αν είχε ανακλαστικά ή οχι, γιατι και να είχε, εσύ μάλλον όπως τα πες δε θα παραλάβαινες να αντιδράσεις, αφου ηταν στην έξοδο της στροφής. Το προβλημα σου είναι αν έχουν δικαίωμα τα άλογα γενικότερα να κυκλοφορούν στους δρόμους.

Γιατί όχι λέω εγώ, αλλά τι λέει ο νόμος δε ξέρω.... :sick:

McGyver
28/10/2011, 09:57
Διάβασε λίγο τον ΚΟΚ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...

:wave2:

elli_summers
28/10/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
8.30 τον Αυγουστο σε νησι του Β. Αιγαίου ο ήλιος είναι πεσμένος αλλά βράδυ δε το λές φιλαράκι

:wave2:



Βασικά "φιλαράκι" στις 28/08 η δυση ειναι στις 20:01 οποτε φαντάζομαι οτι μεχρι τις 20:30 ε οσο να ναι θα ειναι σκοταδια. Ξερω τι εζησα και να πω οτι δεν ηταν και πολυ ευχαριστο...:nono: Γνωρίζω οτι στον ΚΟΚ στο αρθρο 14 λεει για φωτα στα ζωα και σίγουρα δεν ειχε καμια δουλεια ο "οδηγος" με το αλογο να ειναι στη διαχωριστικη και την ωρα που με ειδε να το γυρισει στη λωριδα μου!Βγήκα από τη στροφη και ίσα που προλαβα να πατησω λιγο φρένο.Ειδα ενα καφε αλογο και εναν μαυροφορεμένο αναβάτη...τι να κανω οεο?? Ποτε θα καταλαβουν αυτοι οι ανθρωποι οτι αν δε μπορουν να καβαλησουν καλυτερα να το αφησουν!!??

Cpt. Haddock
28/10/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
[...]...τι να κανω οεο?? [...]


Το θέμα ειναι τί εκανες οχι τι να κανεις

Καλεσες τροχαία;

Υπεβαλες μηνυση;

Πανοπτικός
28/10/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag





οποτε πριν απο καθε στροφη θα σταματας, και με τα ποδια θα πηγαινεις να κοιτας ... και μετα δρομο... τωρα αν μεχρι να παρεις τη μηχανη σκασει κανα αλογο τι να σου πω!!!!

:lol: :lol:

Κοβεις ταχυτητα, ο πισω φταιει παντα ασχετως αν εισαι σε στροφη :wacko:

spyro
28/10/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
Βασικά "φιλαράκι" στις 28/08 η δυση ειναι στις 20:01 οποτε φαντάζομαι οτι μεχρι τις 20:30 .........

προφανώς και δεν έχει σκοτεινιάσει. Αυτό είναι το μονο σίγουρο που γνωρίζω

για όλα τα άλλα δέχομαι ότι λες. δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω. :wave2:






PS1. προφανέστατα και ο όρος "φιλαράκι" ήταν άκρως απρεπής και ζητώ συγνώμη για το χαρακτηρισμό

PS2. τελικά ο νόμος τι λέει για τη κίνηση στους δημόσιους δρόμους με άλογο?

elli_summers
28/10/2011, 17:22
Παραθέτω τι λεει ο ΚΟΚ:
"ΑΡΘΡΟ 14: Ζώα, αναβάτες αλόγων και συνοδοί ζώων
1. Ζώα επιτρέπεται να οδηγούνται μόνο από ανθρώπους απόλυτα ικανούς γι' αυτό που είναι σε θέση να τα ελέγχουν πλήρως.
2. Ζώα που είναι πιθανό να θέσουν σε κίνδυνο τους χρήστες των οδών δεν επιτρέπεται να κινούνται οε οδούς, εκτός και αν βρίσκονται κάτω από την επίβλεψή και έλεγχο κόποιου κατόλληλου οδηγού. Τα σκυλιά πρέπει, γενικό, να είναι δεμένα με ειδικό λουρί.
3. Ζώα επικίνδυνα, είτε σε αγέλες ή κοπάδια, πρέπει επίσης να κινούντοι κάτω από τον έλεγχο ενός ατόμου επικεφαλής. Μεγάλες αγέλες ή κοπάδια ζώων πρέπει να έχουν πολλούς οδηγούς.
4. Εφόσον μεγόλα ζώα ή αγέλες ή κοπάδια κινούνται κατά τη διάρκεια της νύκτας στις οδούς, οι οδηγοί τους υποχρεούνται να επισημαίνουν τα ζώα, ως και την αρχή και το τέλος της αγέλης ή του κοπαδιού με ευδιάκριτα φώτα.
5. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο είκοσι (20,00) ευρώ. "

καλά δε θα σχολιασω το πρόστιμο...
πέραν του ΚΟΚ, υπάρχει νόμος που λέει οτι οταν αλογα πηγαίνουν σε εκδήλωση πχ πανηγύρι, πρεπει να εχουν συνοδεία αστυνομίας και σε περιπτωση που ενας απο όλους φύγει νωρίτερα πρεπει να ενημερώσει!
Μήπως γνωρίζει καποιος τα όρια ταχύτητας σε επαρχιακούς και αγροτικούς δρόμους??
Για το αν ηταν σκοτάδι, ε οκ δεν εννοω κατράμι αλλα ειλικρινά τον ειδα μονο οταν πεσαν τα φωτα πανω του...δύσκολη περίπτωση!
Δυστυχως εκει δεν καλεσα τροχαία γιατι με μαζεψαν με το κουταλάκι και με τρέχανε στα νοσοκομεία.Να πω απλα οτι το κράνος με έεεεσωσε!!!!Ενημερώθηκαν οι πάντες και τωρα ειμαι στη φαση της μήνυσης (εντός 3μηνου μπορεις να ζητησεις την πονικη διωξη) καθως δεν τα "βρηκαμε" μεταξυ μας...

PS.Spyro, το φιλαρακι το εβαλα σε ".." γιατι ειμαι κοριτσάκι και δε μου ταιριάζει :D

MG-KTiNoS
28/10/2011, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
Η αλλη εννοια της αποστασης ασφαλειας δηλαδη
:wacko:

…και λάσπες και χώματα και παιδιά που τρέχουν πίσω από μπάλες και γιαγιάδες που αποφάσισαν να διασχίσουν το δρόμο και διασταυρώσεις που δεν τις βλέπεις από τα πριν και τρακτέρ και και και
Γενικά όπως λένε και στο ράιντινγκ σκουλ δεν μπαίνουμε ποτέ σε μια περιοχή που δεν έχουμε ελέγξει (οπτικά)
Αν το κάνουμε αφήνουμε τη ζωή μας στα χέρια της ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ.
Παρεμπίπτοντος από κάτω μένει ένα παλουκάρι με σπασμένο πόδι που ανακάλυψε ότι οι στροφές στο Πλαταμώνα είναι πιο παρατεταμένες απ όσο δείχνουν αρχικά…
Από εκεί και πέρα μάλλον η κοπέλα θα το κερδίσει το δικαστήριο αλλά προσοχή στους μάρτυρες και στους ψευδομάρτυρες –χόμπι που ανθεί στο Ρουφιανιστάν-

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΟΠΕΛΙΑ
:beer:

elli_summers
28/10/2011, 18:56
Σε ευχαριστώ πολύ - Δε πρόκειται να το αφήσω γιατί θα θρηνήσουμε θύματα !! Οι μάρτυρες το μόνο που μπορούν να πούνε είναι ότι ακούσανε...δεν ανησυχώ τόσο από εκεί (ίσως καλώς ίσως κακώς). Εύχομαι με κάποιες κινήσεις που είναι σε εξέλιξη να καταλάβει τη "βλακεία" και να βρει τον τρόπο να με αποζημιώσει. Τα πράγματα είναι απλά, ή πληρώνει τη μηχανή ή αργότερα θα πληρώσει τα 5πλάσια της αξίας...Δεν του ζήτησα ποτέ ούτε τα νοσοκομειακά (γιατι ευτυχως εχω ιδιωτική ασφάλεια που με πρόσεξε) ούτε εισητήρια ούτε το καινούργιο κρανάκι μου ούτε τις χαμένες μέρες από τη δουλειά μου. Τώρα, εάν όντως υπάρξει εξέλιξη, μάλλον "δε θα είναι οικονομικά βιώσιμη". Δε θα υπάρξει "κουρεμα χρέους" σε αυτην την περίπτωση:rotflmao:
περαστικά στο γείτονα!
ΥΓ εάν βρείτε ή ακούσετε κάτι σχετικό, παρακαλώ προωθήστε το - ευχαριστώ εκ των προτέρων

TROOPER
29/10/2011, 02:02
θα το λες μια μερα σε παιδια εγγονια και θα γελας φιλε!!!

καλα ξεμπερδεματα!!!

Πανοπτικός
29/10/2011, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
Σε ευχαριστώ πολύ - Δε πρόκειται να το αφήσω γιατί θα θρηνήσουμε θύματα !!


καλα ξεμπερδεματα αλλα αποζημιωση δεν θα δεις... "φιλε" που λεει κ ο τρουπ :lol: :lol: :lol: :lol:

Να μαθεις να κοιτας στον δρομο κ να κρατας την σωστη ταχυτητα. :beer:

BLiTzER
29/10/2011, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ο πισω φταιει παντα ασχετως αν εισαι σε στροφη :wacko:

Αυτό, όπως έχουμε πει αρκετές φορές, δεν ισχύει απόλυτα.

Επίσης, όλοι εσείς (όποιος το υποστήριξε, τέλος πάντων) μπαίνετε σε μια στροφή, προετοιμασμένοι να βρείτε σταθερό εμπόδιο μπροστά σας? Ρήλη?? Πρέπει να είμαι πολύ κακός οδηγός.

Μακάρι να βρεις άκρη, αν και χωρίς καταγραφή του συμβάντος επί τόπου, δύσκολο, πιστεύω...

Πανοπτικός
29/10/2011, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER


Επίσης, όλοι εσείς (όποιος το υποστήριξε, τέλος πάντων) μπαίνετε σε μια στροφή, προετοιμασμένοι να βρείτε σταθερό εμπόδιο μπροστά σας? Ρήλη?? Πρέπει να είμαι πολύ κακός οδηγός.


ρηλη, αν δεν το κανεις.. να προσπαθησεις..
Κακος οδηγος οχι, απερισκεπτος & χωρις συνεπεια.

spyro
29/10/2011, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
.......

PS.Spyro, το φιλαρακι το εβαλα σε ".." γιατι ειμαι κοριτσάκι και δε μου ταιριάζει :D


γράψε λάθος,
:sick:

συνήθως όταν μπαινουν κοριτσάκια στο φορουμ ρωτάνε:

"είδα μια μοτοσυκλέτα στο δρόμο και μου άρεσε πολυ. Hayabusa νομιζω έγραφε πάνω. Να την πάρω?" :p

ο ηλίας (captain) σου έκανε μια σωστή ερώτηση. την τροχαία την κάλεσες? τι γράφτηκε στο συμβάν?

vaska
29/10/2011, 08:34
Ο ΚΟΚ προβλέπει φώτα στην αρχή και στο τέλος του κοπαδιού, ικανούς οδηγούς, δεμένα σκυλιά κλπ όπως πολύ σωστά γράφτηκε, αλλά στην δικιά σου περίπτωση χωρίς τροχαία να καταγράψει το συμβάν είναι ο λόγος σου ενάντια στον λόγο του και πιθανότατα το δικαστήριο θα δώσει συνυπευθυνότητα.

Πράγμα που μεταφράζεται στο ότι ο καθένας από τους εμπλεκόμενους θα αναλάβει ν' αποκαταστήσει τις δικές του ζημιές (είχα παρόμοια περίπτωση με Γαϊδούρα έξω από τη Μεγαλόπολη. Άκουσε η καημένη το κάλεσμα της φύσης - έναν γαϊδουρογάιδαρο στο απέναντι χωράφι - τράβηξε κι έβγαλε το πασαλάκι που ήταν δεμένη και διέσχισε κάθετα τον δρόμο. Εγώ οδηγούσα μεγάλο φορτηγό με 12 τόνους φορτίο και πάσχιζα ν' αναπτύξω την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα (περίπου 50 χλμ / ώρα), πριν αρχίσουν οι ανηφορικές φουρκέτες. Το ζώο δεν έπαθε τπτ αλλά μου έκανε αρκετή ζημιά στη μάσκα του φορτηγού. Κάλεσα τροχαία ήρθε και ο ιδιοκτήτης αφού τον ήξεραν και τον ειδοποίησαν. Τελικά δεν τα βρήκαμε και πήγαμε δικαστικά. Αυτός ζητούσε αποζημίωση γιατί η γαϊδάρα απόριξε (όπως χαρακτηριστικά είπε στο δικαστήριο), εγώ να πληρωθεί η επισκευή και τα σπασμένα φανάρια. Τελικά εμφανίστηκαν και διάφοροι μάρτυρες που δεν ήταν την ώρα του ατυχήματος, το κατάλαβε η πρόεδρος κι έδωσε την καλύτερη λύση που μπορούσε. Αναλάβαμε ο καθένας τις δικές του ζημιές.


Πες περασμένα ξεχασμένα και κοίτα μπροστά.


Υ.Γ.
Τώρα που με περίσσιο θάρρος αποκαλύφτηκες μπροστά μας, περίμενε το θρεντάκι που άνοιξες να πιάσει τις διακόσε χιλιάδε δίσκοι.



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

vaska
29/10/2011, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
.....
.........
Σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
Η αλλη εννοια της αποστασης ασφαλειας δηλαδη
:wacko:


Για να σε δω στην αυριανή βόλτα θα είσαι προετοιμασμένος για ν' αντιμετωπίσεις σταθερό εμπόδιο σε κάθε στροφή?????


Και υπ' όψιν μέχρι Λάστα υπάρχουν πολλές από δαύτες.




:D :D :D

Πανοπτικός
29/10/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Για να σε δω στην αυριανή βόλτα θα είσαι προετοιμασμένος για ν' αντιμετωπίσεις σταθερό εμπόδιο σε κάθε στροφή?????


Οταν εχω αλλον μπροστα δεν χρειαζεται, απλως κραταω μεγαλη αποσταση ασφαλειας....


Αλλα κ απο την αλλη..
Το βλεπω σαν την "διηθηση", να τηρουμε τον ηλιθιο νομο ειναι τουλαχιστον αδυνατον.. Οποτε την κανουμε με δικη μας ευθυνη :wacko:
Σε περιπτωση στραβης δηλαδη δεν θα ψαχνω τροπο να.. αποζημιωθω.. ε ? :D

Με το αλογακι εχω μια περιεργεια τελικα τι θα γινει, οτι εχει χαρτι με σωματικες βλαβες ειναι καλο.. αλλα δεν υπαρχει καταγραφη συμβαντος.

BLiTzER
29/10/2011, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Το βλεπω σαν την "διηθηση", να τηρουμε τον ηλιθιο νομο ειναι τουλαχιστον αδυνατον.. Οποτε την κανουμε με δικη μας ευθυνη :wacko:
Σε περιπτωση στραβης δηλαδη δεν θα ψαχνω τροπο να.. αποζημιωθω.. ε ? :D

Θες να μου πεις ότι αν, ενώ στρίβεις, βρεθεί ένα κοπάδι στη μέση του δρόμου ή ένα σταθμευμένο αυτοκίνητο ή η μπουγάδα της κυρά Μαρίας, αυτόματα είναι δικό σου λάθος, δική σου ευθύνη, μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και δρόμο? Πλάκα κάνεις ε? Δεν έχει καμία σχέση με τη διήθηση και δεν είναι δική σου ευθύνη να μην παρεμποδίζεται ο δρόμος.

Τώρα θα μου πεις "κι αν είναι ένα παιδάκι? Αν έχει μποτιλιάρισμα και η ουρά έχει φτάσει ως την κορυφή της στροφής? Αν έχει γίνει ατύχημα?" και θα πρέπει να συμφωνήσω. Αλλά να ξέρουμε τι λέμε ε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εδώ μιλάμε για ζώο που δε θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί. Και μάλιστα σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας. Δε νομίζω ότι η κοπέλα έμπαινε με 150 ξύνοντας, πριν δει το ζώο.

ΥΓ. Έλα αύριο στη βόλτα να δούμε πόσο απερίσκεπτοι είμαστε :P

daz
29/10/2011, 14:43
Αν σας συνέβαινε το ίδιο και βρισκόσασταν μετά από τόση ταλαιπωρία χωρίς μηχανή εξ' αιτίας του συμβάντος θα λέγατε, έλα μωρέ δεν πρόκειται να βγάλω άκρη ας κάτσω στα αυγά μου?


"Φίλε".. Το όριο ταχύτητας σε επαρχιακό χωρίς σήμανση καθορίζεται απ' τον κοκ.

Εγώ προσωπικά θα κατέθετα μήνυση.

Αλήθεια το ζώο τι έπαθε?

Ερωτήσεις προς όποιον γνωρίζει:
Γίνεται τρακάρισμα και υπάρχει τραυματισμός. Ο ένας απ' τους δύο μεταφέρετε στο νοσοκομείο. Ο άλλος δεν καλεί την αστυνομία να καταγράψει το γεγονός. Υπάρχουν υλικές ζημιές και τραυματισμός. (σας θυμίζει τίποτα?). Η αστυνομία δεν είναι υποχρεωμένη να καταγράψει το γεγονός? Αν ο τραυματισμός δεν είναι ένας απλός τραυματισμός, τι γίνεται? Την ιστορία θα την γνωρίζει μόνο ο θεός και ο καβαλάρης?

Όταν αυτός που δεν μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο δεν καλεί την αστυνομία για καταγραφή, ενός σοβαρού ατυχήματος, τι λέτε φταίει ή όχι? Ακόμα και αν δεν έχει υλικές (ή άλλες) ζημιές το σωστό δεν είναι να καλέσει την αστυνομία για να μην έχει μετά αξιώσεις ο άλλος? Δλδ αν τώρα κατατεθεί μήνυση εις βάρος του τι θα πει δεν έγιναν έτσι τα πράγματα, αλλιώς έγιναν, αλλά δεν θέλησα να καταγραφούν γιατί ήμουν καθ' οδόν για τα πανηγύρια?

elli_summers
29/10/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
καλα ξεμπερδεματα αλλα αποζημιωση δεν θα δεις... "φιλε" που λεει κ ο τρουπ :lol: :lol: :lol: :lol:

Να μαθεις να κοιτας στον δρομο κ να κρατας την σωστη ταχυτητα. :beer:

είπε κανείς ότι δεν πήγαινα με σωστή ταχύτητα ή δε κοιτούσα το δρόμο?? Εαν έτρεχα...μαλλον η φοράδα θα εσπαγε κάτι. Η φοράδα δεν επαθε σχεδον τιποτα αλλα η μηχανή έπαθε αρκετά!
Daz εννοείται οτι επιθυμώ την ποινική δίωξη του και σίγουρα δε με καλύπτει η δικαιολογία του πανηγυριού.Υπάρχει καταγεγραμμένο γεγονός ακόμα και στο νοσοκομείο που γράφει μηχανή που ο αναβάτης φορούσε κράνος είχε πτώση επειτα απο συγκρουση πάνω σε αλογο κλπ. Έχει ενημερωθεί και η αστυνομία η οποία κάλεσε τον αναβατη και ψευδώς είπε οτι εχει κανονίσει τη ζημια...Καταλαβαίνεται τωρα ενα ωραίο μπλέξιμο!
εγω ανεφερα αυτη την εμπειρία μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό που μπορεί να βοηθήσει...
Εμεινα 2 μηνες χωρίς μηχανή και μου χάλασε τις διακοπές που είχα αναγκη...Ας μην αναφέρω την ταλαιπωρία του τραυματισμού, οπότε νομίζω οτι θα τον κυνηγήσω!

devil's animal
29/10/2011, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
είπε κανείς ότι δεν πήγαινα με σωστή ταχύτητα ή δε κοιτούσα το δρόμο?? Εαν έτρεχα...μαλλον η φοράδα θα εσπαγε κάτι. Η φοράδα δεν επαθε σχεδον τιποτα αλλα η μηχανή έπαθε αρκετά!
Daz εννοείται οτι επιθυμώ την ποινική δίωξη του και σίγουρα δε με καλύπτει η δικαιολογία του πανηγυριού.Υπάρχει καταγεγραμμένο γεγονός ακόμα και στο νοσοκομείο που γράφει μηχανή που ο αναβάτης φορούσε κράνος είχε πτώση επειτα απο συγκρουση πάνω σε αλογο κλπ. Έχει ενημερωθεί και η αστυνομία η οποία κάλεσε τον αναβατη και ψευδώς είπε οτι εχει κανονίσει τη ζημια...Καταλαβαίνεται τωρα ενα ωραίο μπλέξιμο!
εγω ανεφερα αυτη την εμπειρία μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό που μπορεί να βοηθήσει...
Εμεινα 2 μηνες χωρίς μηχανή και μου χάλασε τις διακοπές που είχα αναγκη...Ας μην αναφέρω την ταλαιπωρία του τραυματισμού, οπότε νομίζω οτι θα τον κυνηγήσω!

ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου να το κυνηγησεις αλλα αν πατε σε δικαστηρια πιθανοτατα να γινει αυτο που εγραψε ο vaska. δλδ συνυπαιτιοτητα...:sick:

δεν υπαρχουν μαρτυρες αρα αυτος μπορει να ισχυριστει το οτιδηποτε. ακομα και οτι τηρουσε ευλαβικα τον ΚΟΚ με φωτα μπρος, πισω, πλαγιως και καθετως του ζωου...:rolleyes:

αν δεν καταγραφει απο τροχαια εκεινη την στιγμη το συμβαν μετα ειναι "πιασ'τ'αυγο και κουρευτο και τα μαλλια του δωστα".

κυνηγησε το με εναν καλο δικηγορο αλλα κανονισε να ειναι φιλος σου και να μην σε χρεωσει πολλα γιατι δεν προβλεπω να παιρνεις αποζημιωση...
:wave2:

TROOPER
29/10/2011, 22:13
νταξ μωρε...φιλη ειναι.

δεν το χα δει.ωχουυυυ

:o

webassasin
30/10/2011, 09:18
Περαστικα στο "φιλαρακι".
Δε νομιζω να καταφερεις τιποτα,χωρις καταγραφη του ατυχηματος,εκτος και αν τρομαξει πριν φτασετε στο δικαστηριο και πληρωσει.
Οτι και να λες,οτι ειχε νυχτωσει,οτι ο ερμης ηταν αναδρομος,η οτι αλλο, δεν παυεις να φταις εσυ για αυτο που επαθες.
Προσαρμοζουμε την οδηγηση μας αναλογα με τις συνθηκες.
Απο την αλλη, οπως ειπε και ο φιλος χιουμοριστικα παραπανω, με τη λογικη της << αποστασης ασφαλειας >> ,
θα πρεπει να κατεβαινουμε σε καθε στροφη και διασταυρωση απο τη μηχανη για να ελεγξουμε..
Που τελειωνει το αστειο και που ξεκιναει το σοβαρο,πιστευω το καταλαβαινεις..

Πανοπτικός
30/10/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
[...] και δεν είναι δική σου ευθύνη να μην παρεμποδίζεται ο δρόμος.





Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να παρεμποδιζεται ο δρομος & ειναι ευθυνη σου να πορευεσαι με σωστη ταχυτητα, δεν μπορω να σου πω οτι το κανουμε στο 100% γιατι θα ηταν ψεμα, ετσι λειτουργει το πραγμα ομως, τι να κανουμε...



Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
[...] Εδώ μιλάμε για ζώο που δε θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί. Και μάλιστα σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας. Δε νομίζω ότι η κοπέλα έμπαινε με 150 ξύνοντας, πριν δει το ζώο.


Ουτε το παιδακι θα επρεπε να βρισκεται εκει, αν τρακαρεις εξαιτιας του κανεις μηνυση τους γονεις του για "παραμεληση ανηλικου" :confused:

Κ εγω δεν νομιζω οτι η κολελα "εξυνε" την στην στροφη, ειναι παντελως ασχετο ομως, το αποτελεσμα μετραει δυστυχως. :wave2:

Πανοπτικός
30/10/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
είπε κανείς ότι δεν πήγαινα με σωστή ταχύτητα ή δε κοιτούσα το δρόμο?? Εαν έτρεχα...μαλλον η φοράδα θα εσπαγε κάτι.

Σωστη ταχυτητα σημαινει να βλεπεις εμποδιο και να σταματας με ασφαλεια, ειτε μιλαμε για ευθεια, ειτε για στροφη :wave2:

fkol k4
30/10/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
είπε κανείς ότι δεν πήγαινα με σωστή ταχύτητα ή δε κοιτούσα το δρόμο?? Εαν έτρεχα...μαλλον η φοράδα θα εσπαγε κάτι. Η φοράδα δεν επαθε σχεδον τιποτα αλλα η μηχανή έπαθε αρκετά!
Daz εννοείται οτι επιθυμώ την ποινική δίωξη του και σίγουρα δε με καλύπτει η δικαιολογία του πανηγυριού.Υπάρχει καταγεγραμμένο γεγονός ακόμα και στο νοσοκομείο που γράφει μηχανή που ο αναβάτης φορούσε κράνος είχε πτώση επειτα απο συγκρουση πάνω σε αλογο κλπ. Έχει ενημερωθεί και η αστυνομία η οποία κάλεσε τον αναβατη και ψευδώς είπε οτι εχει κανονίσει τη ζημια...Καταλαβαίνεται τωρα ενα ωραίο μπλέξιμο!
εγω ανεφερα αυτη την εμπειρία μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό που μπορεί να βοηθήσει...
Εμεινα 2 μηνες χωρίς μηχανή και μου χάλασε τις διακοπές που είχα αναγκη...Ας μην αναφέρω την ταλαιπωρία του τραυματισμού, οπότε νομίζω οτι θα τον κυνηγήσω!
Μην βιάζεσαι να παρεξηγηθείς με μια τόσο απλή υπόδειξη για την ταχύτητα .
Το ότι πήγαινες με την λάθος ταχύτητα είναι αυταπόδεικτο από το γεγονός ότι τελικά έπεσες πάνω στην φοράδα . Το ότι αυτή η ταχύτητα δεν ξεπερνούσε τα όρια που θέτει ο ΚΟΚ ή η όποια πινακίδα ορίου ταχύτητας στον δρόμο , δεν το αμφισβητώ , αλλά αυτό δείχνει ότι τελικά το θέμα "σωστή ταχύτητα" είναι εντελώς αφηρημένο . Όπως έχουμε δίκιο όσοι ισχυριζόμαστε ότι υπάρχουν συνθήκες κατά τις οποίες είναι ασφαλές να υπερβείς κατά πολύ τα όρια ταχύτητας του ΚΟΚ , έτσι άλλες φορές κατά συνθήκη ένα όριο των 50 χιλιομέτρων , ενώ είναι νόμιμο , συνιστά υπερβολική (για τις συνθήκες) ταχύτητα .
Το ότι η φοράδα δεν έπαθε σχεδόν τίποτα , δεν λέει πολλά για την σφοδρότητα της κρούσης δε , λαμβανομένου υπ' όψιν ότι ο οργανισμός ενός αλόγου είναι πολύ ανθεκτικότερος αυτού του ανθρώπου .

Το να κυνηγήσεις τον άνθρωπο που πήγαινε στο πανηγύρι είναι νομικό δικαίωμά σου και δεν πάιρνω θέση , αν και ελπίζω όμως να εννοέις ότι επιθυμείς την ΑΣΤΙΚΗ του τιμωρία και όχι την ΠΟΙΝΙΚΗ .

Θα ήθελα όμως να σκεφτείς και το ενδεχόμενο κατά τις ίδιες ακριβώς συνθήκες να μην βρισκόταν ένας αναβάτης ενός αλόγου μπροστά σου , αλλά 4-5 μεγάλες πέτρες από μια μικρή κατολίσθηση της πλαγιάς , κάτι όχι και τόσο σπάνιο στην επαρχία .
Οι πέτρες δε , είναι αρκετά πιο δυσδιάκριτες από ένα μεγάλο τετράποδο , ενώ είναι αρκετά πιο δύσκολο να αποδείξεις σε ένα δικαστήριο ότι η κατολίσθηση δεν έγινε αρκετά νωρίτερα ώστε να διωχθεί ο έχω την ευθύνη καθαρισμού του δρόμου για αμέλεια .

Gandalf dr685sm
30/10/2011, 12:02
1. Δίχως καταγραφή απο τροχαία.. ο λόγος σου ενάντια στον δικό του. Πιθανότερη κατάληξη ο καθεις να πληρώσει τα δικά του.

2. Δημόσιος δρόμος σημαίνει δημόσιος δρόμος. Αν δεν ήταν άλογο , μπορεί να ήταν κοτρώνι-καφάσι-κοπάδι απο κατσίκια κτλ... Το οτι πρόλαβες να αντιδράσεις μάλλον σημαίνει πως δεν πήγαινες με πολλά.. σίγουρα όμως δεν πήγαινες και στο όριο που πρέπει εκεί. (όντως αν δεν έχει σήμανση αν θυμάμαι καλά το όριο σε κατοικημένη είναι 50-55χλμ/ώρα).

Ειδικά σε νησιά και δη τον Αύγουστο μπορείς να δείς τα μύρια όσα στον δρόμο.. ακόμα και μεθυσμένη παρέα που το είδε αστείο να κάτσει στην μέση.

3. Και φυσικά πηγαίνεις πάντα στον δρόμο, έχοντας στο μυαλο οτι μπορεί να σου πεταχθεί κάτι. Για αυτό λέμε.. ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ... απο κεί και πέρα, το αν θα χωθεί κάποιος ή οχι.. είναι δική του επιλογή, δικό του και το λούσιμο ευθυνών.

Πανοπτικός
30/10/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4


Το να κυνηγήσεις τον άνθρωπο που πήγαινε στο πανηγύρι είναι νομικό δικαίωμά σου και δεν πάιρνω θέση , αν και ελπίζω όμως να εννοέις ότι επιθυμείς την ΑΣΤΙΚΗ του τιμωρία και όχι την ΠΟΙΝΙΚΗ .



Αν παει για ποινικη τιμωρια ειναι πιθανο να παρουν απο 1 μηνα φυλακη κ να τελειωνει το θεμα, αλλα θα τα προφτασει ο δικηγορος κ δεν θα παει..
Απ την αλλη που ξερεις, μπορει ο αλλος να ειναι ασχετος κ να τρομαξει...

Ποσα λεφτα ζητησε η κοπελια για να "ληξει" το θεμα θα ηθελα να μαθω.

fkol k4
30/10/2011, 12:43
Πανοπτικέ , δεν έχει καμμία σημασία το τι θα γίνει σαν αποτέλεσμα .
Το να διεκδικήσεις μια αποζημίωση για να φτιάξεις το μηχανάκι και για το γαμώτο που σου χάλασαν οι διακοπές μπορώ να το καταλάβω , αν και εγώ στην θέση του δικαστή δεν θα επιδίκαζα ούτε αυτή .

Το να απειλήσεις όμως με φυλάκιση (αυτό είναι η ποινική δίωξη) έναν χωρικό που πηγαινε στο πανηγύρι με το άλογο μόνο και μόνο επειδή θεωρείς ότι έπρεπε σαν καλός τυπικός πολίτης ενός κράτους του Δυτικού κόσμου να τηρεί ευλαβικά τον ΚΟΚ και να κάνει το άλογο λατέρνα , ενώ εσύ πας διακοπές στα μέρη του ακριβώς γιατί θέλεις να ξεφύγεις από την κατάθλιψη που σου προκαλεί ο Δυτικός τρόπος ζωής το θεωρώ απλά κακία .

daz
30/10/2011, 12:52
Συγγνώμη δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνει το άλογο λατέρνα ή όχι. Αυτό που ξέρω είναι πως προκάλεσε σοβαρό ατύχημα. Τι πρέπει να γίνει δλδ τώρα?

webassasin
30/10/2011, 13:28
Aν ηταν σκυλος, κοτρωνα η ενα αμαξι που εμεινε εκει απο ηλεκτρικα η ακομα και απο τρακαρισμα, ποιον θα κατηγορουσε η κοπελα?
το σιγουρο ειναι οτι ψαχνει να κατηγορησει καποιον.
αν πηγαινε με την ταχυτητα που επρεπε,θα ειχε προλαβει να σταματησει.
δε μπορω να το εξηγησω καπως αλλιως.
δεν ξερω ποσο καιρο οδηγαει,αλλα πλεον εχουμε σιγουρευτει ολοι οτι ειναι επικινδυνα εκει εξω.
ας προσεξουμε λοιπον τον εαυτο μας και ας μην πηγαινουμε με τη σιγουρια και την ελπιδα οτι δε θα μας περιμενει τιποτα στην επομενη στροφη.

fkol k4
30/10/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συγγνώμη δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνει το άλογο λατέρνα ή όχι. Αυτό που ξέρω είναι πως προκάλεσε σοβαρό ατύχημα. Τι πρέπει να γίνει δλδ τώρα?
Ως μοτοσυκλετιστές , ξέρουμε ότι υπάρχουν σίγουρα περιπτώσεις ατυχημάτων στα οποία ότι και να κάνεις , δεν γίνεται να τα αποφύγεις ή και να προετοιμαστείς γι αυτά .
Κάθεσαι στο φανάρι για παράδειγμα , τρακάρουν 2 απέναντι , σκάει ο ένας πάνω σου και γίνεστε λαμπόγυαλο .
Αυτά όμως ως ποσοστό είναι ελάχιστα . Η κοινή λογική λέει ότι για να γίνει ένα ατύχημα χρειάζονται δύο , έστω και αν ο ένας φέρει μικρότερο μερίδιο ευθύνης από τον άλλον .

Εμείς δε οι μοτοσυκλετιστές , έχουμε την ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας και σε αυτούς που μας αγαπούν-χρειάζονται , να προσπαθούμε να προβλέψουμε και την μαλακία του διπλανού γιατί απλά είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι , έστω και αν νομικά δεν μας υποχρεώνει κανένας να το κάνουμε .
Σε αυτό μας βοηθά η εμπειρία , γι αυτό υπάρχει και η παλιά φράση
Όταν ένας μοτοσυκλετιστής ξεκινά , ξεκινά με ένα γεμάτο σακκούλι τύχης και ένα άδειο σακκούλι εμπειρίας . Αυτό που πρέπει να κάνει , είναι να προλάβει να γεμίσει το σακκούλι με την εμπειρία προτού προλάβει να αδειάσει αυτό με την τύχη .
Στα χωριά της νότιας Λέσβου όπου έχω περάσει αρκετά καλοκαίρια , οι γαϊδάροι των χωριών τριγυρνούν ελεύθεροι σε κοπάδια όλη την ημέρα και την νύχτα . Πολλές φορές δε , τους βρίσκεις να κάθονται μέσα στους δρόμους και να βόσκουν τα χορτάρια που φυτρώνουν στις άκρες των δρόμων .
Αυτά θεωρούνται ελεύθερα κοπάδια και φυσικά δεν ξέρουν τον ΚΟΚ . Από σκληράδα , άστα να πάνε . Καλύτερα να τρακάρεις με αγροτικό . Το γαϊδούρι δεν παίζεται . Είναι τελείως γαιδούρι λέμε .
Εκεί λοιπόν , έχεις αποκλειστικά εσύ την ευθύνη της ασφάλειάς σου .

Στην συγκεκριμένη περίπτωση , όπου εμπλέκεται και ένας 2ος "οδηγός" , υπάρχει η δυνατότητα της διεκδίκησης αποζημίωσης . Το ότι έγώ προσωπικά δεν θα την εκδίκαζα , δεν λέει απολύτως τίποτα . Εγώ εξ' άλλου δεν είμαι δικαστής ούτε δικηγόρος . Ένας δικαστής ή δικηγόρος μπορεί να κρίνει ότι είναι θεμιτό να αποζημιωθεί η φίλη που είχε το συμβάν . Οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να την διεκδικήσει .
Θεωρείς όμως ότι το σωστό είναι να πάει κάποιος φυλακή ;
Θυμίζω ότι η ποινική δίωξη ακριβώς αυτό σημαίνει και το ότι το αποτέλεσμα τελικά συνήθως είναι μια εξαγοράσιμη ποινή , δεν έχει καμμία σημασία . Σημασια έχει τι ζητάμε σε αυτή την περίπτωση και όχι το τι μας αποδίδεται . Ασε που το να πάει κάποιος φυλακή δεν σου αποζημιώνει το μηχανάκι , σου δίνει απλά μια ηθική ικανοποίηση ότι τιμωρήθηκε ο ένοχος . Ούτε καν δεδικασμένο για το αστικό δικαστήριο δεν είναι , γιατί το αστικό συνήθως έχει τελεσιδικήσει πολύ πριν το ποινικό .

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να επιμείνω στην άποψή μου για την ΠΟΙΝΙΚΗ δίωξη και στην ευχή να ήταν αυτό λάθος έκφρασης .

Επίσης , η 20ετή εμπειρία και θητεία μου πάνω σε μοτοσυκλέτες κάθε είδους και τα αρκετά χιλιόμερα που έχω ήδη γράψει μου υποδυκνείουν ότι φράσεις όπως η "προκάλεσε σοβαρό ατύχημα" σχεδόν ποτέ δεν πρέπει να λέγονται με τόση απολυτότητα .

Πανοπτικός
30/10/2011, 13:34
Δεν ειναι κακία, ειναι άγνοια, ρώτησε και κανά δυο φίλους κ χαιδέψαν τα αυτιά. Ασε που οι δικηγόροι απο κάτι τέτοια ζουν... :winka:

Ρε daz, και εγώ αν μείνω απο βενζίνη στην στροφή θα.. "προκαλέσω" τέτοιο σοβαρό ατυχημα, τι θα απογίνω... Μήπως να με χώσουν ισοβια μεσα... :hypnotize

daz
30/10/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Δεν ειναι κακία, ειναι άγνοια, ρώτησε και κανά δυο φίλους κ χαιδέψαν τα αυτιά. Ασε που οι δικηγόροι απο κάτι τέτοια ζουν... :winka:

Ρε daz, και εγώ αν μείνω απο βενζίνη στην στροφή θα.. "προκαλέσω" τέτοιο σοβαρό ατυχημα, τι θα απογίνω... Μήπως να με χώσουν ισοβια μεσα... :hypnotize

Ναι ρε συ Πανόπτικον! Αν έχεις τρίγωνο και δεν το βάλεις ναι, φταίς! Τα τρίγωνα γι' αυτό είναι για να προειδοποιούν τους διερχόμενους ότι στο οδόστρωμα υπάρχει εμπόδιο - κίνδυνος. Αν έχεις μηχανή δεν έχεις κανένα λόγο να την αφήσεις πάνω σε στροφή. Αν καβαλάς άλογο που δεν μπορείς να ελέγξεις πάλι φταις.

fkol k4..

Πάω να κάψω κάτι ξερά χόρτα στο κτήμα μου και καίω και το δάσος. Μα είναι σωστό ο κακόμοιρος ο αγρότης, να πάει φυλακή? Το μόνο που ήθελε ήταν να μην τον φάνε τα φίδια.

Αν αντί για ατύχημα συμβεί δυστύχημα? Εκεί τι γίνεται? Α ναι ξέχασα! Τίποτα. Γιατί ο ένας δεν πήρε τηλ την αστυνομία και άλλος αδυνατούσε! Ή μήπως τότε γίνεται μήνυση αυτεπάγγελτα? Μα γιατί? Η κακιά η ώρα ήταν! Αντί για μπουλντόζα πάνω στο οδόστρωμα θα μπορούσε να ήταν παιδάκι που μπουσούλαγε να βρει την μπιμπίλα του!

Μάγκες! Αν ήταν παιδάκι εγώ θα έκανα μήνυση στην μάνα του, αν ήταν σκύλος ψόφιος στον δήμο, άλογο στον καβαλάρη και αν ήταν μπουλντόζα το πιθανότερο σε κανέναν.

Είναι εγκληματική αμέλεια να πετάξεις γόπα αναμμένη σε δάσος τον Αύγουστο, να οδηγείς όχημα δίχως φρένα, άλογο που δεν μπορείς να το ελέγξεις ακόμα και να αφήσεις το παιδί σου να βγει σε επαρχιακό δρόμο για να παίξει πεντόβολα. Και αν εσύ εκείνη την ώρα τηγάνιζες κοτολέτες για τον σύζυγο, έχοντας άλλο ένα μωρό στην αγκαλιά και το μυαλό στο οτι δεν έχεις λεφτά για μπειμπυ λίνο, ΣΤΑ @@@@@ ΜΟΥ. ΦΤΑΙΣ.

Γιατί έχουμε κάνει τους δρόμους μας σαν τα μούτρα μας και μετά ψάχνουμε να βρούμε ποιος φταίει. Έχουμε μάθει να αδιαφορούμε αν το αμάξι μας στάζει λάδια και είμαστε ανίκανοι να προβλέψουμε, ότι αν ο γάιδαρος λυθεί απ' το παλουκάκι του θα σκοτώσει κόσμο. Έχουμε μάθει πως στον δρόμο μπορούμε να βγάζουμε οτιδήποτε μας κάνει κέφι, κάρα, καρότσια, μουλάρια, πατίνια. Να μεταφέρουμε στρώματα, σίδερα κτλ στην οροφή του αμαξιού μας και τα τα κρατάμε με το χέρι μας ενώ οδηγούμε. Το φορτίο δεν έχει καμιά σημασία αν είναι σωστά δεμένο ή εαν πιάνει το 10πλάσιο απ' το μήκος του οχήματός μας κ.α. πολλά. Όλα αυτά στην Ελλάδα του 2011 είναι λογικό να συμβαίνουν, κοινώς αποδεκτά, μη κατακριτέα και φυσικά δεν αποτελούν παράπτωμα. Α ναι, και είναι ευθύνη αυτού που διατρέχει τον κίνδυνο να προβλέψει την μαλακία που με δέρνει εμένα αφού αυτός είναι εκείνος που θα πληρώσει τα σπασμένα, και ουκ ολίγες φορές με την ζωή του. Ε μα ναι! Δεν είναι δυνατόν να φταίει ο γάιδαρος!!!


Εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να πάω στο πανηγύρι. Τίποτε άλλο δεν με ένοιαζε.

devil's animal
30/10/2011, 15:13
καλα, χαλαρωστε λιγο οι υπερμαχοι του ζωου ή του αναβατη....

το οτι πρεπει να προσεχουμε καθ'οτι εκτεθημενοι περισσοτερο, συμφωνω.
οπως και στο γεγονος να μην διωχθει ΠΟΙΝΙΚΑ ο υπευθυνος γιατι απλουστατα οτι εγινε, εγινε αθελα του. δεν ηθελε να προκαλεσει ατυχημα. ηταν απροσκοπτο. (αυτο συμβαινει σχεδον παντα σε ολα τα ατυχηματα με οχηματα, εκτος αν ειναι ο γειτονας σου και θελει να σε ξεκανει επειδη παιζεις ντραμς 3 τα χαραματα:lol: )

παρ'ολα αυτα ομως αν εγιναν τα πραγματα οπως τα λεει η κοπελια, ο αναβατης του αλογου εφταιγε και πρεπει να αποζημιωσει για τις ζημιες του αλλου.
ασχετως αν δεν μπορει, πλεον, να αποδειχθει αυτο αφου δεν υπηρχαν μαρτυρες και δεν ηρθε τροχαια στο ατυχημα για να καταγραψει.

αν θεωρησουμε απολυτα αληθη αυτα που Ελλη, τοτε ο αλλος εχει την αστικη ευθυνη του ατυχηματος.

μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.
ο αλλος εχει παραβει τον Κ.Ο.Κ τελεια και παυλα. επρεπε να ειχε φωτα στο ζωντανο και δεν τα ειχε.

επισης πραγματικα θα ηθελα να δω καποιον εδω μεσα που να οδηγει θεωρωντας οτι "πισω απο καθε στροφη υπαρχει τοιχος"...:rolleyes:

αν οντως συνεβαινε αυτο δεν θα επρεπε να αναπτυσουμε πανω απο 30-40 χλμ σε κλειστες στροφες και καμια 80αρα στις ανοιχτες. (με την προϋποθεση οτι θα ακινητοποιησουμε το οχημα):smokin:

daz
30/10/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
... συμφωνω.
οπως και στο γεγονος να μην διωχθει ΠΟΙΝΙΚΑ ο υπευθυνος γιατι απλουστατα οτι εγινε, εγινε αθελα του. δεν ηθελε να προκαλεσει ατυχημα.


Παίρνω ένα λιοντάρι και πάω να το στήσω στο Θησείο να κονομήσω κανένα φράγκο. Το λιοντάρι τρώει ένα παιδάκι μαζί με το χέρι της μαμάς που το κρατούσε. Εγώ δεν ήθελα να φάει το λιοντάρι το παιδάκι, ούτε είχα σκοπό να μείνει η κοπέλα δίχως χέρι και χωρίς παιδάκι.

Άθελά μας γίνονται τα περισσότερα ρε Σταύρο! Γιατί είμαστε όλοι μας εγκληματικά αμελείς.

Πανοπτικός
30/10/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ναι ρε συ Πανόπτικον! Αν έχεις τρίγωνο και δεν το βάλεις ναι, φταίς! Τα τρίγωνα γι' αυτό είναι για να προειδοποιούν τους διερχόμενους ότι στο οδόστρωμα υπάρχει εμπόδιο - κίνδυνος.

Φταιω στο δικαστηριο δηλαδη ?

(Και αν δεν προλαβω να το βαλω ? Αν με την μηχανη σπασει η αλυσιδα κ μπλοκαρει ο τροχος ?)


Πρωτη φορα ακουω τετοιες αποψεις: Eιναι ευθυνη μας να μην παρεμποδιζουμε τον δρομο αλλα δεν ειναι ευθυνη του οδηγου να προσεχει τον δρομο... Οτι να ναι.




Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

επισης πραγματικα θα ηθελα να δω καποιον εδω μεσα που να οδηγει θεωρωντας οτι "πισω απο καθε στροφη υπαρχει τοιχος"...

αν οντως συνεβαινε αυτο δεν θα επρεπε να αναπτυσουμε πανω απο 30-40 χλμ σε κλειστες στροφες και καμια 80αρα στις ανοιχτες. (με την προϋποθεση οτι θα ακινητοποιησουμε το οχημα)

Ναι.. και εγω θα ηθελα να δω καποιον που δεν κανει "διηθησεις", στεκεται δηλαδη πισω απο τα αυτοκινητα στο φαναρι αλλα δεν...

Κανει νομιμη την διηθηση αυτο ?



Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.


Καλυτερα να τα ξεχασετε γιατι εισαστε ημιμαθεις, θα δει τι γραφετε κανενας αλλος κ θα πληρωνει τζαμπα λεφτα σε δικηγορους..

Υγ. Φυσικα κ ειναι αδικο, σε ολους μας καποια στιγμη.. αν βρεθει ενας τσομπανης που περναει δρομο πιθανοτατα θα παθουμε το ιδιο, ο λογος ξερεις ποιος ειναι ?
Οτι οδηγουμε ολοι περα απο εκει που βλεπουμε, η λυση δεν ειναι να χωσουμε φυλακη τον τσομπανη που περνουσε απο τον δρομο :wave2:

webassasin
30/10/2011, 15:29
Μαλλον πολλοι εδω μεσα δε διαφερετε απο αυτους που κοροιδευετε εκει εξω.
Συνηθισαμε να φερομαστε,να σκεφτομαστε και να οδηγουμε λαθος, οποτε τωρα το σωστο και λογικο μας φαινεται κουλο.
Φταιμε και εμεις,φταιτε και εσεις,φταινε κ οι αλλοι...

daz
30/10/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Φταιω στο δικαστηριο δηλαδη ?

(Και αν δεν προλαβω να το βαλω ? Αν με την μηχανη σπασει η αλυσιδα κ μπλοκαρει ο τροχος ?)


Πρωτη φορα ακουω τετοιες αποψεις: Eιναι ευθυνη μας να μην παρεμποδιζουμε τον δρομο αλλα δεν ειναι ευθυνη του οδηγου να προσεχει τον δρομο... Οτι να ναι.
.....



..... θα δει τι γραφετε κανενας αλλος κ θα πληρωνει τζαμπα λεφτα σε δικηγορους..

Υγ. Φυσικα κ ειναι αδικο, σε ολους μας καποια στιγμη.. αν βρεθει ενας τσομπανης που περναει δρομο πιθανοτατα θα παθουμε το ιδιο, ο λογος ξερεις ποιος ειναι ?
Οτι οδηγουμε ολοι περα απο εκει που βλεπουμε, η λυση δεν ειναι να χωσουμε φυλακη τον τσομπανη που περνουσε απο τον δρομο :wave2:



Ρε συ πανοπτικέ δεν είπε κανείς πως αυτός που οδηγεί δεν πρέπει να προσέχει τον δρόμο. Ούτε πως είναι ελεύθερος να παρανομεί διότι οι άλλοι θα προσέξουν να μην του συμβεί τίποτα. Η κοπέλα δεν είπε πως μάθαινε σούζα και δεν είδε τον γάιδαρο! Αν εσύ αφού έχεις πληρώσει διόδια, στην προσπάθειά να αποφύγεις τον μαλάκα που σε έκλεισε πέσεις σε λακκούβα στην αττική οδό χάσεις τον έλεγχο και σπάσεις το κεφάλι σου και την μηχανή σου, μετά από 5 μήνες ταλαιπωρίας τι θα πεις? "Δεν μου φταίει κανένας, εγώ φταίω που δεν προέβλεψα πως αν κάνω δεξιά για να αποφύγω τον μαλάκα θα έπεφτα σε λακκούβα"? Έπρεπε να το προβλέψεις και να κάνεις αριστερά ε?

Ούτε είπα τι μπορεί να αποδειχθεί σε δικαστήριο, αν η κοπέλα θα μπορέσει να αποζημιωθεί, ή κάτι άλλο!

Το αν εσύ θα κάνεις ή όχι μήνυση στην Αττική οδό είναι άλλο θέμα. Αν πιστεύεις πως μπορείς να βρεις το δίκιο σου ή άδικα θα πληρώσεις δικηγόρο (γιατί κανείς δεν κατέγραψε το γεγονός και η ΑΟ έκλεισε την λακκούβα 5 μήνες μετά) είναι αλλουνού Παπά ευαγγέλιο. Δεν μπορώ όμως εγώ να σου πω φίλε έφταιγες που δεν πρόβλεψες να κάνεις αριστερά!

Edit. Δεν με ενδιαφέρει να πάει ο τσομπάνος φυλακή. Εγώ θέλω να με αποζημιώσει κάποιος.

daz
30/10/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Μαλλον πολλοι εδω μεσα δε διαφερετε απο αυτους που κοροιδευετε εκει εξω.
Συνηθισαμε να φερομαστε,να σκεφτομαστε και να οδηγουμε λαθος, οποτε τωρα το σωστο και λογικο μας φαινεται κουλο.
Φταιμε και εμεις,φταιτε και εσεις,φταινε κ οι αλλοι...

Όλοι φταίμε! Και αυτοί που δεν κάνουν λάθη φταίνε γιατί τα ανέχονται!

devil's animal
30/10/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Παίρνω ένα λιοντάρι και πάω να το στήσω στο Θησείο να κονομήσω κανένα φράγκο. Το λιοντάρι τρώει ένα παιδάκι μαζί με το χέρι της μαμάς που το κρατούσε. Εγώ δεν ήθελα να φάει το λιοντάρι το παιδάκι, ούτε είχα σκοπό να μείνει η κοπέλα δίχως χέρι και χωρίς παιδάκι.

Άθελά μας γίνονται τα περισσότερα ρε Σταύρο! Γιατί είμαστε όλοι μας εγκληματικά αμελείς.

ρε συ Aποστολη στα περισσοτερα ατυχηματα δεν διωκεις ποινικα τον αλλον. ετσι ειθισται...

περναει ο αλλος stop-κοκκινο κλπ. αν εσυ δεν παθεις κατι, το μονο που θελεις ειναι να αποζημιωθεις. δεν μπαινεις στην διαδικασια να τον διωξεις ποινικα και να πληρωσει ΚΑΙ στο δημοσιο μια εξαγορασιμη ποινη επειδη αυτος εκανε μια μαλακια...καλως, κακως δεν ξερω αλλα ετσι ειναι...

πιθανοτατα αν ειμασταν γερμανια η ποινικη του διωξη να ηταν δεδομενη και να μην σε ρωταγαν στο δικαστηριο. εδω ομως ειναι βαλκανια...:rolleyes:

καταλαβαινω το σκεπτικο σου παντως..
:beer:

webassasin
30/10/2011, 15:47
μπορουμε να κανουμε αλλιως?
αμα προσπαθουμε να διορθωσουμε το καθε στραβο, μονο στο δρομο, θα παιζουμε μπουνιες ολη μερα.
δε λεω οτι ειμαι αδιαφορος,αλλα οπως παμε σα λαος,δεν αλλαζει τιποτα.
οσο και να προσπαθω να βαλω μυαλο στα παιδακια που πεταγονται και ολα τα γνωστα.
αλλα απο που να ξεκινησουμε και που να τελειωσουμε?

Πανοπτικός
30/10/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
...

Αγαπητε μου, εσυ λες οτι νομικα δεν εχει δικιο, αλλα εχει ηθικα, αντε κ εγω σου λεω οτι ισως να εχει...
Γιατι σας φαινεται τοσο.. κουλο, καποιος να στριβει σε στροφη (με κακη ορατοτητα) με 20 km/h (!!!) :confused:
Ειναι το ποιο λογικο απ ολα κ αποφευγεται οποιαδηποτε ασχημη περισταση, ο λογος ειναι λοιπον... οτι εχουτε (με) μαθει ετσι, που λεει και ο webassasin.

Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να βρεις αυτοκινητο τουμπα μπροστα σου και να σου κλεινει ολο το δρομο, οποιαδηποτε στιγμη μπορει να βρεις σκυλι αδεσποτο πανω στην στροφη... Τι θα κανεις τοτε... Απλως τωρα βρηκες καποιον να του φορτωσεις "υπαιτιοτητα", ειναι απλο :D

devil's animal
30/10/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός






Ναι.. και εγω θα ηθελα να δω καποιον που δεν κανει "διηθησεις", στεκεται δηλαδη πισω απο τα αυτοκινητα στο φαναρι αλλα δεν...

Κανει νομιμη την διηθηση αυτο ?

τι σχεση εχει τωρα η διηθηση? ειπε κανεις οτι ειναι νομιμη? καλως ή κακως ο νομος ειναι σαφης. δεν αποζημιωνεσαι αν αποδειχθει οτι ησουν σε διηθηση οταν γινει το ατυχημα...


Καλυτερα να τα ξεχασετε γιατι εισαστε ημιμαθεις, θα δει τι γραφετε κανενας αλλος κ θα πληρωνει τζαμπα λεφτα σε δικηγορους..

Υγ. Φυσικα κ ειναι αδικο, σε ολους μας καποια στιγμη.. αν βρεθει ενας τσομπανης που περναει δρομο πιθανοτατα θα παθουμε το ιδιο, ο λογος ξερεις ποιος ειναι ?
Οτι οδηγουμε ολοι περα απο εκει που βλεπουμε, η λυση δεν ειναι να χωσουμε φυλακη τον τσομπανη που περνουσε απο τον δρομο :wave2:


:rotflmao: :rotflmao:
για γελια και για κλαματα... τι εννοεις ΑΔΙΚΟ?? δεν υπαρχει αδικο ή δικαιο. υπαρχει νομος και καποιος φταιει. επισης δεν ειπε κανεις να χωσουμε τον τσομπανη φυλακη αλλα να πληρωσει ο τσομπανης για την μαλακια που εκανε. ολοι εχουμε δικαωμα στην μαλακια. αρκει να την αναγνωριζουμε και να πληρωνουμε γι'αυτην οποτε χρειαστει. αν συναεβαινε αυτο, θα ηταν ολα πολυ καλυτερα τωρα...




:wave2:

devil's animal
30/10/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός


Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να βρεις αυτοκινητο τουμπα μπροστα σου και να σου κλεινει ολο το δρομο, οποιαδηποτε στιγμη μπορει να βρεις σκυλι αδεσποτο πανω στην στροφη... Τι θα κανεις τοτε... Απλως τωρα βρηκες καποιον να του φορτωσεις "υπαιτιοτητα", ειναι απλο :D

εν μερη ετσι ειναι. αλλα στο τουμπαρισμενο αυτοκινητο οπως και στο αδεσποτο, δεν μπορουν αν αποδωθουν ευθυνες. αυτα οντως ειναι ατυχηματα που θα πληρωσεις απο την τσεπη σου. αλλα αν οντως καποιος φταιει και ειναι υπαιτιος, γιατι να μην πληρωσει?:confused:

daz
30/10/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε συ Aποστολη στα περισσοτερα ατυχηματα δεν διωκεις ποινικα τον αλλον. ετσι ειθισται...

περναει ο αλλος stop-κοκκινο κλπ. αν εσυ δεν παθεις κατι, το μονο που θελεις ειναι να αποζημιωθεις. δεν μπαινεις στην διαδικασια να τον διωξεις ποινικα και να πληρωσει ΚΑΙ στο δημοσιο μια εξαγορασιμη ποινη επειδη αυτος εκανε μια μαλακια...καλως, κακως δεν ξερω αλλα ετσι ειναι...

πιθανοτατα αν ειμασταν γερμανια η ποινικη του διωξη να ηταν δεδομενη και να μην σε ρωταγαν στο δικαστηριο. εδω ομως ειναι βαλκανια...:rolleyes:

καταλαβαινω το σκεπτικο σου παντως..
:beer:

Συμφωνώ. Αν όμως πάθεις κάτι και αυτός κάνει το παγώνι πως θα διεκδικήσεις την αποζημίωσή σου?

Το ζήτημα δεν είναι να τιμωρήσω τον άλλον. Λάθη όλοι κάνουμε. Οφείλουμε όμως και να τα πληρώνουμε. Δεν σου επιβάλεται να πληρώσεις την αποζημίωση που οφείλεις σαν τιμωρία. Δλδ σε αυτούς που το χαρτί ρέει και δεν ξέρουν τι έχουν θα πρέπει να τους χώνουμε και στην στενή γιατί το χρηματικό πρόστιμο δεν είναι ικανό να τους συμμορφώσει?

:wave2:

devil's animal
30/10/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συμφωνώ. Αν όμως πάθεις κάτι και αυτός κάνει το παγώνι πως θα διεκδικήσεις την αποζημίωσή σου?

Το ζήτημα δεν είναι να τιμωρήσω τον άλλον. Λάθη όλοι κάνουμε. Οφείλουμε όμως και να τα πληρώνουμε. Δεν σου επιβάλεται να πληρώσεις την αποζημίωση που οφείλεις σαν τιμωρία. Δλδ σε αυτούς που το χαρτί ρέει και δεν ξέρουν τι έχουν θα πρέπει να τους χώνουμε και στην στενή γιατί το χρηματικό πρόστιμο δεν είναι ικανό να τους συμμορφώσει?

:wave2:

συμφωνουμε.
:wave2:

Πανοπτικός
30/10/2011, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εν μερη ετσι ειναι. αλλα στο τουμπαρισμενο αυτοκινητο οπως και στο αδεσποτο, δεν μπορουν αν αποδωθουν ευθυνες. αυτα οντως ειναι ατυχηματα που θα πληρωσεις απο την τσεπη σου. αλλα αν οντως καποιος φταιει και ειναι υπαιτιος, γιατι να μην πληρωσει?:confused:

Αυτο ειναι το θεμα ομως...
Ειναι οντως υπαιτιος οταν εσυ οδηγεις στην στροφη με χιλιομετρα που δεν μπορεις να σταματησεις ?

Να παραθεσω κ αυτο που ειπες, να δεις την ομοιοτητα της περιπτωσης:

Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τι σχεση εχει τωρα η διηθηση? ειπε κανεις οτι ειναι νομιμη? καλως ή κακως ο νομος ειναι σαφης. δεν αποζημιωνεσαι αν αποδειχθει οτι ησουν σε διηθηση οταν γινει το ατυχημα...

devil's animal
30/10/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Αυτο ειναι το θεμα ομως...
Ειναι οντως υπαιτιος οταν εσυ οδηγεις στην στροφη με χιλιομετρα που δεν μπορεις να σταματησεις ?


τα χλμ που εχεις εσυ στην στροφη ειναι ασχετα με το αν ειναι αυτος υπαιτιος.
μην μπλεξουμε παλι με τετοια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101756) thread...:rolleyes:

webassasin
30/10/2011, 16:21
ημουν σιγουρος για το ποιο τηread θα einai,πριν το δω καν.
ενα αλλο thread,με ενα ss που μπαινει σε μια στροφη με 150 και αποφευγει ΟΡΙΑΚΑ εναν που βγαινει απο στοπ, ξυλωθηκε?
ηταν κατι παρομοιο και εκεινο.

Πανοπτικός
30/10/2011, 16:23
Κατσε να το ξαναβαλω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τι σχεση εχει τωρα η διηθηση? ειπε κανεις οτι ειναι νομιμη? καλως ή κακως ο νομος ειναι σαφης. δεν αποζημιωνεσαι αν αποδειχθει οτι ησουν σε διηθηση οταν γινει το ατυχημα...

Φανταζομαι ο νομος θα ειναι σαφης κ για την ταχυτητα που κραταμε στην στροφη.
Η κανω λαθος...

Και ηθικα εγω το βλεπω, εφ οσον ενα εμποδιο σε κανει να φας τουμπες, το αν θα βρεθει υπαιτιος (τσομπανης, γιαγια με σακουλες, παιδακι ?!) την προκειμενη στιγμη... ή οχι (αδεσποτο, αμαξι τουμπα)...
Ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ε δεν μπορω να δεχτω οτι κυνηγαμε τον κακομοιρη που περασε απο τον δρομο αντι να παρουμε ενα προσωπικο μαθημα :wave2:

devil's animal
30/10/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Κατσε να το ξαναβαλω:



Φανταζομαι ο νομος θα ειναι σαφης κ για την ταχυτητα που κραταμε στην στροφη.
Η κανω λαθος...

Και ηθικα εγω το βλεπω, εφ οσον ενα εμποδιο σε κανει να φας τουμπες, το αν θα βρεθει υπαιτιος (τσομπανης, γιαγια με σακουλες, παιδακι ?!) την προκειμενη στιγμη... ή οχι (αδεσποτο, αμαξι τουμπα)...
Ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ε δεν μπορω να δεχτω οτι κυνηγαμε τον κακομοιρη που περασε απο τον δρομο αντι να παρουμε ενα προσωπικο μαθημα :wave2:

σωστα. αλλα στην προκειμενη περιπτωση που μιλαμε, η κοπελα ειπε οτι ηταν ΜΕΣΑ στο οριο. αρα δεν υπαρχει θεμα για το αν εφταιγε ή οχι...
:wave2:

webassasin
30/10/2011, 16:45
μαλλον για να προκληθηκε ατυχημα,κατι δεν ηταν σωστο στο θεμα της ταχυτητας η της προσοχης της.

Πανοπτικός
30/10/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
σωστα. αλλα στην προκειμενη περιπτωση που μιλαμε, η κοπελα ειπε οτι ηταν ΜΕΣΑ στο οριο. αρα δεν υπαρχει θεμα για το αν εφταιγε ή οχι...
:wave2:

Το οριο δεν ειναι στανταρ, τα 50 km/h που σκεφτηκες, αλλα αλλαζει σε καθε περισταση, οπως η αποσταση ασφαλειας που ειπα μερικες σελιδες πριν.

Η ταχυτητα πρεπει να ειναι ΤΟΣΗ ωστε να σταματας σε τοιχο με ασφαλεια.

Αν το ψαξεις στον ΚΟΚ το λεει ετσι.
Και μαλιστα ειναι διατυπωμενο ετσι για να προλαβει κλασικες περιπτωσεις οπως του thread αυτου.

Τα αυτονοητα θα λεω ρε πουστη μου... :hypnotize

fkol k4
30/10/2011, 17:04
Αγαπητέ daz , δεν καταλαβαίνω προς τι ο τόσος εκνευρισμός . Κανείς δεν αμφισβήτησε το δικαίωμα κάποιου να διεκδικήσει αποζημίωση .
Τα παραδείγματα που φέρνεις δε ,
1ον. Αφορούν ακραίες καταστάσεις . Το λιοντάρι δεν θεωρείται οικόσιτο ζώο σε αντίθεση με ένα άλογο . Ειδικά δε , αν βρίσκεται στο Θησείο , δεν θεωρείται ούτε μέρος της τοπικής πανίδας . Οπότε , αν το ελευθερώσεις και είναι αλήθεια ότι δεν το έκανες επί κακού σκοπού , τότε δεν πας φυλακή , αλλά τρελοκομείο και πολύ σωστά .
2ον. Δεν επισύρουν τις ποινές που φαντάζεσαι . Ο αγρότης που βάζει από άγνοια φωτιά σε ένα δάσος δεν πάει στην φυλακή (αν και περνά ποινικό δικαστήριο).

Αυτό που αμφισβητήθηκε είναι το κατά πόσον αξίζει να πας φυλακή (ή έστω να απειληθείς με κάτι τέτοιο) αν δεν βάλεις φώτα στο άλογο .

Φίλε webassasin , έβγαλες συμπέρασμα ότι οδηγώ λάθος από αυτά που γράφω και υπερασπίζομαι τους ομοίους μου ; Όχι , δεν οδηγώ λάθος , μια χαρά οδηγώ χωρίς να κινδυνεύω ούτε εγώ ούτε οι τριγύρω μου κάθε φορά που καβαλάω την μηχανή ή μπαίνω στο αυτοκίνητο .
Έχω καταλάβει όμως ότι τριγύρω μου υπάρχουν και οδηγούν άνθρωποι , όχι ρομπότ . Ενδέχεται δε να μην γνωρίζουν τον ΚΟΚ αρκετά καλά , να μην είναι αρκετά έμπειροι , να έχουν χίλια δυο που απασχολούν το μυαλό τους , να είναι συναχωμένοι (αργές αντιδράσεις) , ή απλά να μην είναι τόσο καλοί οδηγοί όσο θα έπρεπε για την περίσταση.
Αυτοί μπορεί να είναι λόγοι για να πρέπει να πάρουν ένα καλό μάθημα (ο Έλληνας μόνο στην τσέπη πονάει , αλλού δεν καταλαβαίνει γρι) , αλλά συνήθως δεν είναι λόγοι να πάνε φυλακή .

Και τέλος φίλε devil's animal όχι , δεν οδηγάμε σαν να υπάρχει τοίχος από πίσω συνήθως , γι αυτό λέμε όλοι και δεχόμαστε μεταξύ μας ότι η μοτοσυκλέτα μερικές φορές έχει και τα ρίσκα της . Πρέπει να με δεις όμως να πηγαίνω δικάβαλος , θα καταλάβεις ότι γίνεται και αυτό .:wave2:

daz
30/10/2011, 17:05
:a022: :a022: :a022: :a022: :a022:

Ένας κυνηγός ενώ κυνηγούσε πέρδικες πέτυχε έναν μοτοσικλετιστή δίνοντάς του ένα καλό μάθημα για το τι μπορεί να του συμβεί ενώ οδηγεί. Φυσικά ο μοτοσικλετιστής έπρεπε να βρει τρόπο να αποφύγει τα σκάγια ενώ ο κυνηγός δεν φταίει σε κάτι αφού δεν ήθελε να πετύχει τον μηχανόβιο αλλά μια πέρδικα.

Αν όμως υπήρχε θάνατος ο αστυνομία πριν αποδώσει ευθύνες θα εξέταζε αν ο μοτοσικλετιστής είχε την σωστή ταχύτητα μέσα στην στροφή και αν αντέδρασε επαρκώς πριν πέσει ηρωικά στην άσφαλτο.

:wave2:

Πανοπτικός
30/10/2011, 17:07
Τελικα οντως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας :mad:

daz
30/10/2011, 17:14
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η κοπέλα δικαιούται αποζημίωση και ποιος οφείλει να την αποζημιώσει?

Ή μήπως δεν δικαιούται διότι το φταίξιμο είναι δικό της?

Μήπως να εξετάσουμε και την περίπτωση που δικαιούται αποζημίωση αλλά κανείς δεν φταίει για να την αποζημιώσει?

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.


Υγ. Είναι τα παραδείγματά μου υπερβολικά? :lol: :beer:

fkol k4
30/10/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Τελικα οντως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας :mad:
+ όσα θες .

Ένας κυνηγός ενώ κυνηγούσε πέρδικες πέτυχε έναν μοτοσικλετιστή δίνοντάς του ένα καλό μάθημα για το τι μπορεί να του συμβεί ενώ οδηγεί. Φυσικά ο μοτοσικλετιστής έπρεπε να βρει τρόπο να αποφύγει τα σκάγια ενώ ο κυνηγός δεν φταίει σε κάτι αφού δεν ήθελε να πετύχει τον μηχανόβιο αλλά μια πέρδικα. Αν όμως υπήρχε θάνατος ο αστυνομία πριν αποδώσει ευθύνες θα εξέταζε αν ο μοτοσικλετιστής είχε την σωστή ταχύτητα μέσα στην στροφή και αν αντέδρασε επαρκώς πριν πέσει ηρωικά στην άσφαλτο.
Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψιν σου , αλλά για να ρίξεις σε κάποιον που περνάει στον δρόμο με την καραμπίνα , ή έχεις παραβιάσει την ζώνη κυνηγίου , ή κυνηγάς με πολεμικό . ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΩΘΟΥΝ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ .
Βάζετε που βάζετε παραδείγματα , τσεκάρετέ τα πρώτα .

daz
30/10/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
+ όσα θες .

Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψιν σου , αλλά για να ρίξεις σε κάποιον που περνάει στον δρόμο με την καραμπίνα , ή έχεις παραβιάσει την ζώνη κυνηγίου , ή κυνηγάς με πολεμικό . ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΩΘΟΥΝ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ .
Βάζετε που βάζετε παραδείγματα , τσεκάρετέ τα πρώτα .


Την μια έχεις παραβιάσει την ζώνη κυνηγιού την άλλη τον ΚοΚ. Γιατί την μια να σου αποδοθούν ευθύνες και την άλλη όχι?

Επειδή πήγαινες στα πανηγύρια?

Ρε fkol τι μου εξηγείς ρε φίλε? Τα αυτονόητα? Λες να μην βλέπω ή χρησιμοποιώ την υπερβολή επίτηδες? :lol:

daz
30/10/2011, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η κοπέλα δικαιούται αποζημίωση και ποιος οφείλει να την αποζημιώσει?




:mad: :mad: :mad:


:lol:

daz
30/10/2011, 17:27
Α και κάτι άλλο! Αν σας έφερνα σαν παράδειγμα πως μια κοπέλα οδηγώντας μηχανή συγκρούστηκε με φοράδα που πήγαινε στα πανηγύρια θα μου λέγατε πως το παράδειγμά μου είναι υπερβολικό? :bawl: :bawl:

:evil:

Πανοπτικός
30/10/2011, 17:29
Με αυτα που ξερουμε κ αν αποδειχθουν.. Δεν ξερω. Πιθανοτατα δικαιουται απολυτως τιποτα, ακομα και αν αποδειχτει οτι το αλογο δεν ειχε λαμπες.

(ειχε τυχει βεβαια μια υποθεση που δικαστης καταδικασε τσομπανη επειδη δεν ειχε λαμπακια στα προβατα... γελασε και το παρδαλο κατσικι τοτε.)

Ηθικα παντως, εγω λεω οχι, δεν δικαιουται αποζημιωση case :a026:

:bawl: :lol: :bawl:

webassasin
30/10/2011, 17:34
fkol δεν αναφερομουν σε εσενα,δεν ξερω για ποιο ποστ μου μιλας.
και μην το γ@μ@τε με ακυρα πραδειγματα, πηξαμε τοση ωρα.
λιονταρια,κυνηγοι και @@.

fkol k4
30/10/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Την μια έχεις παραβιάσει την ζώνη κυνηγιού την άλλη τον ΚοΚ. Γιατί την μια να σου αποδοθούν ευθύνες και την άλλη όχι?

Επειδή πήγαινες στα πανηγύρια?

Ρε fkol τι μου εξηγείς ρε φίλε? Τα αυτονόητα? Λες να μην βλέπω ή χρησιμοποιώ την υπερβολή επίτηδες? :lol:
Φυσικά και την χρησιμοποιείς επίτηδες για να δώσεις έμφαση σε αυτό που υποστηρίζεις .
Κάθομαι και εξηγώ τα αυτονόητα για να δεις απλά ότι την χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο .
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την υπερβολή σε κάποιο παράδειγμα χωρίς αυτή να το ακυρώνει από μόνη της .

Θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ , αλλά δεν είναι εκεί το θέμα .

Το θέμα είναι ότι οι νόμοι υπάρχουν για να μπορούμε να συμβιώνουμε και όχι να αλληλοτιμωρούμαστε .:wave2:

Όσο για τις ειρωνικές τοποθετήσεις του "και καλά ρωτάμε αν είναι υπερβολικά τα παραδείγματά μας" , επειδή έχουν απάντηση αλλά είναι κρίμα να αρχίσουμε έτσι 1η εβδομάδα στο φόρουμ , καλό θα ήταν να λείπουν .

Φιλικά :beer:

fkol k4
30/10/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
fkol δεν αναφερομουν σε εσενα,δεν ξερω για ποιο ποστ μου μιλας.
και μην το γ@μ@τε με ακυρα πραδειγματα, πηξαμε τοση ωρα.
λιονταρια,κυνηγοι και @@.
Συγγνώμη τότε φίλε , αναφερόμουν στο ποστ σου όπου έγραφες

Μαλλον πολλοι εδω μεσα δε διαφερετε απο αυτους που κοροιδευετε εκει εξω. Συνηθισαμε να φερομαστε,να σκεφτομαστε και να οδηγουμε λαθος, οποτε τωρα το σωστο και λογικο μας φαινεται κουλο. Φταιμε και εμεις,φταιτε και εσεις,φταινε κ οι αλλοι...
Νόμισα ότι αναφέρεσαι σε εμένα επειδή ανέφερα ότι συνήθως για να γίνει ένα ατύχημα χρειάζονται δύο .
Συγγνώμη και πάλι ...

webassasin
30/10/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Συγγνώμη τότε φίλε , αναφερόμουν στο ποστ σου όπου έγραφες

Νόμισα ότι αναφέρεσαι σε εμένα επειδή ανέφερα ότι συνήθως για να γίνει ένα ατύχημα χρειάζονται δύο .
Συγγνώμη και πάλι ...
οσοι πρεπει να παρεξηγηθουν,ας παρεξηγηθουν,γιατι για αυτους παει το συγκεκριμενο.
δεν προσεξα τι εγραψες εσυ, ηταν γενικο αυτο που ειπα.

daz
30/10/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Φυσικά και την χρησιμοποιείς επίτηδες για να δώσεις έμφαση σε αυτό που υποστηρίζεις .
Κάθομαι και εξηγώ τα αυτονόητα για να δεις απλά ότι την χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο .
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την υπερβολή σε κάποιο παράδειγμα χωρίς αυτή να το ακυρώνει από μόνη της .

Θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ , αλλά δεν είναι εκεί το θέμα .

Το θέμα είναι ότι οι νόμοι υπάρχουν για να μπορούμε να συμβιώνουμε και όχι να αλληλοτιμωρούμαστε .:wave2:

Όσο για τις ειρωνικές τοποθετήσεις του "και καλά ρωτάμε αν είναι υπερβολικά τα παραδείγματά μας" , επειδή έχουν απάντηση αλλά είναι κρίμα να αρχίσουμε έτσι 1η εβδομάδα στο φόρουμ , καλό θα ήταν να λείπουν .

Φιλικά :beer:

Έχω αναφέρει πως το θέμα δεν είναι η τιμωρία κανενός. Το θέμα είναι να αποζημιωθεί αυτός που έχει δίκιο. Γιατί δεν μπορεί κάποιος θα φταίει.
Εν προκειμένω κάποιος παραβίασε τον ΚοΚ.

Και έχετε πέσει όλοι πάνω στην κοπέλα να της λέτε πως έπρεπε να είχε προβλέψει ότι θα τις πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, και πως αυτός που παρανόμησε δεν πρέπει να εκδιωχθεί ποινικά, παρ' όλο που αρνείται να την αποζημιώσει διότι αυτή η ίδια όφειλε στον εαυτό της και στην οικογένειά της να είναι προετοιμασμένη να αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.

Και ειλικρινά απορώ τι θα κάνατε εσείς στην θέση της. Μην ξεχνάτε πως καταστράφηκε η μηχανή της και όλη την ταλαιπωρία που πέρασε στα νοσοκομεία την περίοδο των διακοπών της.

Σε όλα τα παραδείγματά υπάρχει το στοιχείο της υπερβολής αλλά δεν είναι τόσο άκυρα ρε συ Fkol!

Και σίγουρα το γελάκι διπλα απ' την τοποθέτησή μου για τα υπερβολικά παραδείγματα δεν ήταν ειρωνικό. Δεν νομίζω πως θα το χρειαζόμουν ποτέ για έναν τέτοιο σκοπό αλλά και αν ήταν δεν θα το ακολουθούσαν μπύρες. :winka:

Αν ήθελα αντιπαράθεση θα πιανόμουν απ' τις σποντούλες περί ημιμάθειας και θα τις αντέστρεφα. :evil:

:wave2:

Πανοπτικός
30/10/2011, 18:08
Θα σου δωσω εγω ενα ωραιο παραδειγμα:
προχθες το μεσημερι εξω απο το νετ ηταν παρκαρισμενο ενα φορτηγο κ ξεφορτωνε, ε λοιπον μολις τελειωσε ηταν η ωρα να φυγει, βγαινοντας απο το πεζοδρομιο...
Βλεπω ενα opel corsa με μια κοπελα να ερχεται απο μακρια... το φορτηγο βγαινει, παει να στριψει κ το corsaki καρφωνεται πισω του.
Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα δει την κοπελα που κοιτουσε ακριβως πισω (ειχε γυρισει κανονικα ολο το σωμα, μεσα στο αμαξι)... Τι κοιτουσε ? στο καφενειο προσπαθουσε να δει για εναν φιλο της.

Αν σε ρωτησω εδω ποιος φταιει η απαντηση θα ειναι απολυτη, "το φορτηγο φυσικα, αφου περνουσε stop" Και ο ΚΟΚ ειναι ξεκαθαρος για τα στοπ... σωστα ?

Γιατι να χρεωθει ατυχημα ο φορτηγος οταν η αλλη ειναι μαλακω και δεν μπορει να κοιταει τον δρομο της ?

daz
30/10/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Με αυτα που ξερουμε κ αν αποδειχθουν.. Δεν ξερω. Πιθανοτατα δικαιουται απολυτως τιποτα, ακομα και αν αποδειχτει οτι το αλογο δεν ειχε λαμπες.

(ειχε τυχει βεβαια μια υποθεση που δικαστης καταδικασε τσομπανη επειδη δεν ειχε λαμπακια στα προβατα... γελασε και το παρδαλο κατσικι τοτε.)

Ηθικα παντως, εγω λεω οχι, δεν δικαιουται αποζημιωση case :a026:

:bawl: :lol: :bawl:

:a016: :a016: :a016: :a016:

:bawl:

Μλκ δεν υπάρχεις! :lol:

Εγώ φταίω που κάθομαι και συζητάω μαζί σου! :a4:

:cry: :cry:

case closed όποιος θέλει ας βγάλει τα συμπεράσματά του. :beer:

Πανοπτικός
30/10/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω αναφέρει πως το θέμα δεν είναι η τιμωρία κανενός. Το θέμα είναι να αποζημιωθεί αυτός που έχει δίκιο. Γιατί δεν μπορεί κάποιος θα φταίει.
Εν προκειμένω κάποιος παραβίασε τον ΚοΚ.

Και έχετε πέσει όλοι πάνω στην κοπέλα να της λέτε πως έπρεπε να είχε προβλέψει ότι θα τις πέσει ο ουρανός στο κεφάλι,

Και οι δυο τον παραβιασαν, ο ενας με την ταχυτητα κ ο αλλος με τα λαμπιονια... και ?
Αποζημιωση σε αυτην την περιπτωση ΔΕΝ παιρνεις.. επειδη κ ο αλλος δεν ειναι χαζος.. θα δηλωσει ζημιες.


Δεν λεμε οτι επρεπε να ειχε προβλεψει για τον ουρανο, ουτε τα αστερια κ τον ερμη που ειναι αναδρομος, επρεπε να προβλεψει οτι στην στροφη μπορει να υπαρχει κατι ακινητο... Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο... δεν μπορω να καταλαβω :confused:

sergiosm
30/10/2011, 18:16
Ρε παιδιά ο ΚΟΚ είναι σαφής

και για το πώς πρέπει να κινείται το άλογο (δηλαδή τί πρέπει να κάνει ο αναβάτης του)
και για το πώς πρέπει να κινείται η μηχανή (δηλαδή τί πρέπει να κάνει ο οδηγός του)

Όποιος παραβαίνει τον ΚΟΚ και προκαλεί ατύχημα οφείλει αποζημίωση.

Αν λοιπόν το λάθος, την παράβαση την έκανε μόνο το άλογο, ευθύνεται ο αναβάτης του
Αν την έκανε μόνο η μηχανή, ευθύνεται η οδηγός της

Αν και οι δύο έκαναν λάθος ευθύνονται και οι δύο σε κάποιο ποσοστό.

Μόνο αν μάθουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τί έγινε θα μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.

:wave2:

Joyrider
30/10/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Γιατι να χρεωθει ατυχημα ο φορτηγος οταν η αλλη ειναι μαλακω και δεν μπορει να κοιταει τον δρομο της ?
Μα ναι φυσικά και μπορείς να παραβιάσεις το στοπ. Αρκεί να σιγουρευτείς ότι ο άλλος προλαβαίνει να σταματήσει. :hypnotize

Έτσι μου είχε πει και ένας στον δρόμο: "ε ντάξει ρε φίλε δεν σε χτύπησα κιόλας, αφού πρόλαβες και σταμάτησες" :cry:

sergiosm
30/10/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
(ειχε τυχει βεβαια μια υποθεση που δικαστης καταδικασε τσομπανη επειδη δεν ειχε λαμπακια στα προβατα... γελασε και το παρδαλο κατσικι τοτε.)

Πολύ κακώς γέλασε ...
Ο δικαστής το μόνο που έκανε ήταν να εφαρμόσει τον ΚΟΚ. Και μόνο γελοίος δεν είναι ο ΚΟΚ στο σημείο αυτό.


:wave2:

fkol k4
30/10/2011, 18:33
Μα για την αποζημίωση κανένας δεν διαφώνησε . Αυτήν όμως δεν την καθορίζει ποινικό δικαστήριο , αλλά αστικό . Ήδη έχω γράψει (2 ή 3 φορές) ότι το να διεκδικήσεις αποζημίωση είναι θεμιτό . Το ότι ο άλλος αρνείται να αποζημιώσει , μπορεί να οφείλεται στο ότι ο ίδιος θεωρεί ότι δεν δικαιούται κάποιος να του ζητά αποζημίωση , δηλαδή να θεωρεί ότι έχει ο ίδιος δίκιο .
Και φυσικά , μια τέτοια διαφωνία την επιλύουν συνήθως τα δικαστήρια . Τα αστικά όμως , όχι τα ποινικά .
Τα ποινικά , ορίζουν μια ποινή συνήθως εξαγοράσιμη , η οποία όμως δεν θα καταβληθείι στον μυνητή , αλλά στο δημόσιο . Αρα , σε αυτή την περίπτωση δεν τίθεται θέμα αποζημίωσης , αλλά εκδίκησης και μόνο σε αυτό τέθηκα αντίθετος .

Κανένας δεν έπεσε πάνω στην κοπέλα . Όλοι μας έχουμε βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις . Αν όμως θεωρείς εαυτόν αλάθητο , τότε δεν μαθαίνεις . Πώς να μάθεις άλλωστε άν τα ξέρεις ήδη όλα ;
Το μόνο που ειπώθηκε είναι μια παραίνεση του τύπου " εκτός από την αποζημίωση , κράτα στο μυαλό σου ότι την σωστή ταχύτητα για την κάθε περίσταση , δεν την καθορίζουν οι νόμοι , αλλά οι συνθήκες ".

Τα παραδείγματά σου , αυτοακυρώνονται λόγω του ότι περιγράφουν είτε καταστάσεις που είναι αδύνατο να αποφευχθούν (σκάγια) , είτε είναι αδύνατο να συμβούν (λιοντάρια) .
Αν έγραφες ότι θα μπορούσε (χτύπα ξύλο) η εν λόγω κοπέλα να έχει πάθει μια πολύ σοβαρή ζημιά , ή ότι ο εν λόγω χωρικός θα την άφηνε αβοήθητη σε άσχημη κατάσταση και να έφευγε , τότε η υπερβολή θα λειτουργούσε προς το συμφέρον της άποψής σου .
Βέβαια , θα μπορούσε να αντιτάξει κανείς την αντίστοιχη υπερβολή του ότι το άλογο το πήγαινε στο πανηγύρι το 15χρονο παιδί του χωρικού (για επαρχία μιλάμε , πιθανότατο) , να τρόμαζε το άλογο από το τράκο , να έριχνε κάτω τον πιτσιρικά και να τον άφηνε ανάπηρο από τον λαιμό και κάτω , οπότε που κουράγιο να ζητήσεις και αποζημίωση .

Γι αυτό , καλό είναι να ασχολούμαστε με τα γεγονότα όπως έχουν και όχι όπως θα μπορούσαν να είναι .

daz
30/10/2011, 19:03
Φίλε μου το κάθε παράδειγμα πάει και σε μια συγκεκριμένη άποψη που ειπώθηκε και όχι όλα σε ένα. O Devil's είπε πως ότι έγινε, έγινε κατά λάθος και έχω κάνει quote αυτό ακριβώς το σημείο στο παράδειγμά με τον λέοντα.

Εννοούσα πως δεν μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε και στο τέλος να λέμε πως ότι έγινε έγινε κατά λάθος. Ε φυσικά. Κανείς δεν θέλει να σκοτώσει κάποιον με μηχανή. Ούτε όμως μπορούμε να είμαστε τόσο εγκληματικά αμελής και μετά να λέμε κατά λάθος έγινε.

Αν θέλεις όμως μπορείς να το πάρεις και αλλιώς.
Το να βάζεις ένα ζώο που δεν μπορείς να ελέγξεις σε έναν δρόμο που κινούνται λογιών λογιών οχήματα είναι τόσο εγκληματικό όσο και το να βγάζεις βόλτα ένα λιοντάρι στο θησείο.

Το άλλο με τα σκάγια δεν έχει quote γιατί παραπάνω ελέχθησαν τα απίστευτα. Γι' αυτο και τα βιολιά.

Αν είχα προλάβει να το ποστάρω πριν την δική σου άποψη ειλικρινά θα είχα αποχωρήσει τώρα. Δεν ήθελα όμως να πιστέψεις πως η παράνοια αυτού του παραδείγματος περιλαμβάνει και τις δικές σου απόψεις.

Το πχ που αναφέρεις δεν έχει σχέση. Κανένας δεν εγκατέλειψε κανέναν. :) :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Θα σου δωσω εγω ενα ωραιο παραδειγμα:
προχθες το μεσημερι εξω απο το νετ ηταν παρκαρισμενο ενα φορτηγο κ ξεφορτωνε, ε λοιπον μολις τελειωσε ηταν η ωρα να φυγει, βγαινοντας απο το πεζοδρομιο...
Βλεπω ενα opel corsa με μια κοπελα να ερχεται απο μακρια... το φορτηγο βγαινει, παει να στριψει κ το corsaki καρφωνεται πισω του.
Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα δει την κοπελα που κοιτουσε ακριβως πισω (ειχε γυρισει κανονικα ολο το σωμα, μεσα στο αμαξι)... Τι κοιτουσε ? στο καφενειο προσπαθουσε να δει για εναν φιλο της.

Αν σε ρωτησω εδω ποιος φταιει η απαντηση θα ειναι απολυτη, "το φορτηγο φυσικα, αφου περνουσε stop" Και ο ΚΟΚ ειναι ξεκαθαρος για τα στοπ... σωστα ?

Γιατι να χρεωθει ατυχημα ο φορτηγος οταν η αλλη ειναι μαλακω και δεν μπορει να κοιταει τον δρομο της ?


Το παράδειγμά σου είναι πολύ βαρετό. Αν αντί για κοπέλα, βάλεις ένα πράσινο δράκο θα γίνει πιο ενδιαφέρον. Επίσης αντί να ψάχνει το φίλο του, να πεις πως τον ενοχλούσαν οι αιμορροΐδες του. :smokin: :lol:

Το θέμα μας όμως εδώ είναι πως αν η κοπέλα δεν έτρεχε παραπάνω απ' το κανονικό ούτε έψαχνε να βρει τον φίλο της στο καφενείο και αν έβγαινε το φορτηγό και αυτή έπεφτε πάνω του τι θα γινόταν? Θα της λέγαμε πως έπρεπε να το έχει προβλέψει? Ή το φουκαρά τον φορτηγατζή που έβγαζε το ψωμί του δεν τον κυνηγάμε ποινικά παρ' όλο που αρνείται να μας αποζημιώσει?

Η κοπέλα εδώ δεν παραβίασε κανέναν κοκ. (όπως λέει). Ούτε μπορεί να αποδειχτεί κάτι τέτοιο. (Φυσικά δεν μπορεί να αποδείξει και το αντίθετο εδώ που έφτασε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Πως λοιπόν της λέμε εμείς πως φταίει επειδή δεν πρόβλεψε και όφειλε κτλ κτλ κτλ?

BLiTzER
30/10/2011, 20:26
Don't feed the trolls.

devil's animal
30/10/2011, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός


Η ταχυτητα πρεπει να ειναι ΤΟΣΗ ωστε να σταματας σε τοιχο με ασφαλεια.

Αν το ψαξεις στον ΚΟΚ το λεει ετσι.
Και μαλιστα ειναι διατυπωμενο ετσι για να προλαβει κλασικες περιπτωσεις οπως του thread αυτου.


εισαι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ!!

το μονο που βρηκα σχετικο στον ΚΟΚ ειναι το εξης:
Αρθρο19
2. O oδηγός επιβάλλεται να ρυθμίζει την ταχύτητα τoυ oχήματός τoυ λαμ-
βάνων συνεχώς υπόψη τoυ τις επικρατoύσες συνθήκες, ιδιαίτερα δε τη δια-
μόρφωση τoυ εδάφoυς, την κατάσταση και τα χαρακτηριστικά της oδoύ, την
κατάσταση και τo φoρτίo τoυ oχήματός τoυ, τις καιρικές συνθήκες και τις
συνθήκες κυκλoφoρίας, κατά τρόπoν ώστε να είναι σε θέση να διακόψει την
πoρεία τoυ oχήματός τoυ μπρoστά από oπoιoδήπoτε εμπόδιo πoυ μπoρεί να
πρoβλεφθεί και τo oπoίo βρίσκεται στo oρατό από αυτόν μπρoστινό τμήμα
της oδoύ. Yπoχρεoύται επίσης να μειώνει την ταχύτητα τoυ oχήματός τoυ
και, σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτει την πoρεία τoυ, όταν oι περιστάσεις
τo επιβάλλoυν.
3. Iδιαίτερα, o oδηγός επιβάλλεται να μειώνει την ταχύτητα τoυ oχήματός
τoυ σε τμήματα της oδoύ με περιoρισμένo πεδίo oρατότητας, στις στρoφές,
πλησίoν των σχoλείων, πλησίoν των ισόπεδων oδικών κόμβων, στις απότoμες
κατωφέρειες, πλησίoν των μέσων μαζικής μεταφoράς, πoυ σταθμεύoυν για
να απoβιβάζoυν ή επιβιβάζoυν επιβάτες, κατά τις νυκτερινές ώρες, σε περί-
πτωση oμίχλης, βρoχής, χιόνων, παγετoύ και γενικά όταν τo oδόστρωμα είναι
oλισθηρό. Tην αυτή επίσης υπoχρέωση έχει κατά τη διέλευσή τoυ από στενές
διόδoυς και αν η διασταύρωσή τoυ με άλλα oχήματα καθίσταται δυσχερής,
όταν υπάρχoυν ζώα επί της oδoύ πoυ παρoυσιάζoυν σημεία ταραχής, κατά
τη διέλευσή τoυ από κατoικημένες περιoχές, αν πεζoί, πoυ βρίσκoνται στην
τρoχιά τoυ, καθυστερoύν να απoμακρυνθoύν, ως και σε κάθε άλλη ειδική πε-
ρίπτωση, πoυ επιβάλλεται μετριασμός ταχύτητας.

για πες λοιπον που λεει οτι πρεπει ο οδηγος να ρυθμιζει την ταχυτητα του σαν "πισω απο καθε στροφη να υπαρχει τοιχος"...:hypnotize

Cpt. Haddock
30/10/2011, 20:37
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
30/10/2011, 20:50
Μία φράση μόνο για να κάνουμε και λίγο χιουμορ..

" Ο Αστραχάν βγήκε μπροστά στον Θανάση που δεν ξέρει απο βέσπα"...

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Πανοπτικός
30/10/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εισαι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ!!


για πες λοιπον που λεει οτι πρεπει ο οδηγος να ρυθμιζει την ταχυτητα του σαν "πισω απο καθε στροφη να υπαρχει τοιχος"...:hypnotize

ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ρε μλκ...
Ελπιζω να μην εψαχνες την λεξη "τοιχος" στον ΚΟΚ. :rotflmao: :rotflmao:


Ο ιδιος το εβαλες:
"O oδηγός επιβάλλεται να ρυθμίζει την ταχύτητα τoυ oχήματός τoυ λαβάνων συνεχώς υπόψη τoυ τις επικρατoύσες συνθήκες, ιδιαίτερα δε τη δια-
μόρφωση τoυ εδάφoυς, την κατάσταση και τα χαρακτηριστικά της oδoύ, την
κατάσταση και τo φoρτίo τoυ oχήματός τoυ, τις καιρικές συνθήκες και τις
συνθήκες κυκλoφoρίας, κατά τρόπoν ώστε να είναι σε θέση να διακόψει την πoρεία τoυ oχήματός τoυ μπρoστά από oπoιoδήπoτε εμπόδιo πoυ μπoρεί να πρoβλεφθεί και τo oπoίo βρίσκεται στo oρατό από αυτόν μπρoστινό τμήμα της oδoύ.. ".

Οριστε. (τι σκατα, παραθεση το εβαλες, δεν το διαβασες ?)

Υγ. κ αν καταλαβες γραφει "που μπορει να προβλεφθει" δηλαδη που βρισκεται απο πριν στον δρομο και οχι κατι που πεταχτηκε, την ωρα που περνουσες. :wave2:

daz
30/10/2011, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μία φράση μόνο για να κάνουμε και λίγο χιουμορ..

" Ο Αστραχάν βγήκε μπροστά στον Θανάση που δεν ξέρει απο βέσπα"...

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
30/10/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ρε μλκ...
Ελπιζω να μην εψαχνες την λεξη "τοιχος" στον ΚΟΚ. :rotflmao: :rotflmao:


Ο ιδιος το εβαλες "κατά τρόπoν ώστε να είναι σε θέση να διακόψει την
πoρεία τoυ oχήματός τoυ μπρoστά από oπoιoδήπoτε εμπόδιo πoυ μπoρεί να
πρoβλεφθεί και τo oπoίo βρίσκεται στo oρατό από αυτόν μπρoστινό τμήμα
της oδoύ.".

Οριστε. :wave2: (τι σκατα, παραθεση το εβαλες, δεν το διαβασες ?)

Υγ. κ αν καταλαβες γραφει "που μπορει να προβλεφθει" δηλαδη που βρισκεται απο πριν στον δρομο και οχι κατι που πεταχτηκε, την ωρα που περνουσες.

φυσικα και δεν εψαχνα την λεξη "τοιχος"...
αλλα ακριβως στην παραθεση που εβαλα και εβαλες και εσυ, γραφει "..και το οποιο βρισκεται στο ορατο απο αυτον μπροστινο τμημα της οδου"....

αρα πριν απο στροφη δεν μπορεις να προβλεψεις ΤΙΠΟΤΑ. αν ηταν ετσι θα ειμασταν μαντεις...:a21:

αν εχεις ορατοτητα και βλεπεις μποτιλιαρισμα μπροστα σου πρεπει να μπορεις να ρυθμισεις την ταχυτητα σου και αν χρειαστει να σταματησεις το οχημα...

οταν διαβαζουμε κατι το διαβαζουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ και οχι τμημα αυτου...

ουτε τα βασικα δεν ξερουμε εδω μεσα. μετα ζηταμε να οδηγουμε σωστα στον δρομο...:rolleyes:

αν δεν μπορεις να ερμηνευσεις σωστα τον ΚΟΚ δεν μπορεις να ζητας πολλα απο τον αλλον....

γελα τωρα με την ησυχια σου...
:wave2:

Πανοπτικός
30/10/2011, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
φυσικα και δεν εψαχνα την λεξη "τοιχος"...
αλλα ακριβως στην παραθεση που εβαλα και εβαλες και εσυ, γραφει "..και το οποιο βρισκεται στο ορατο απο αυτον μπροστινο τμημα της οδου"....

αρα πριν απο στροφη δεν μπορεις να προβλεψεις ΤΙΠΟΤΑ. αν ηταν ετσι θα ειμασταν μαντεις...:a21:



αχαχαχαχ Ρε μλκ... εισαι ποντιος ?

Σου εγραψα τι σημαινει το "μπορει να προβλεφθει".

Υγ. Ναι το ξερω οτι οταν κινεισαι με το k8 σου με 200 ειναι λογικο να μην μπορεις να προ-βλεψεις. Δεν εννοει αυτο ο ΚΟΚ ομως :rotflmao:

Πανοπτικός
30/10/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Η κοπέλα εδώ δεν παραβίασε κανέναν κοκ. (όπως λέει). Ούτε μπορεί να αποδειχτεί κάτι τέτοιο. Πως λοιπόν της λέμε εμείς πως φταίει επειδή δεν πρόβλεψε και όφειλε κτλ κτλ κτλ?

Παραβιασε το ακολουθο αρθρο:

"O oδηγός επιβάλλεται να ρυθμίζει την ταχύτητα τoυ oχήματός τoυ λαβάνων συνεχώς υπόψη τoυ τις επικρατoύσες συνθήκες, ιδιαίτερα δε τη δια-
μόρφωση τoυ εδάφoυς, την κατάσταση και τα χαρακτηριστικά της oδoύ, την
κατάσταση και τo φoρτίo τoυ oχήματός τoυ, τις καιρικές συνθήκες και τις
συνθήκες κυκλoφoρίας, κατά τρόπoν ώστε να είναι σε θέση να διακόψει την πoρεία τoυ oχήματός τoυ μπρoστά από oπoιoδήπoτε εμπόδιo πoυ μπoρεί να πρoβλεφθεί και τo oπoίo βρίσκεται στo oρατό από αυτόν μπρoστινό τμήμα της oδoύ.. ".





Σαν να λεμε οτι καρφωθηκα πισω σου αλλα (οπως λεω) κρατουσα αποσταση ασφαλειας...
ΕΜ ΠΩΣ γινεται να κρατουσα αποσταση ασφαλειας κ να καρφωθηκα πισω σου...





Ετσι ακριβως κ εδω, εφ οσον τρακαρε με ακινητο αντικειμενο που... "μπορουσε να προβλεφθει" (καθως ηταν απο ΠΡΙΝ στον δρομο), ΔΕΝ ειχε την ταχυτητα που πρεπει...





υγ. Απλως εισαι τοσο πωρωμενος για να αποδειξεις (σε ποιον αραγε ?) κατι... που δεν θελεις να καταλαβεις τι λεω :wave2:

daz
30/10/2011, 23:28
Ρε Παν ξεκόλλα γαμώτο!

Πανοπτικός
31/10/2011, 00:46
ρε νταζ, αν ποτε σου εχεις ατυχημα σε στροφη, (πχ να καρφωθεις σε αυτοκινητο με κλαταρισμενο λαστιχο, η τρακτερ, ή πεζο) να πας στο δικαστηριο να διεκδικησεις αποζημιωση.
"κυριε προεδρε ηταν στροφη κ δεν ειχα ορατοτητα, οποτε οφειλει να μην φραζει τον δρομο"
:bawl: :bawl: :a01:

Τζαμπα μιλαμε, τελος απο εδω :wave2:

sergiosm
31/10/2011, 13:34
Ο ΚΟΚ προβλέπει την περίπτωση αυτή

Έτσι, στο άρθρο 16 παρ. 2 λέει ξεκάθαρα ότι:


... οι οδηγοί ζώων, υποχρεούνται να κινούνται κατά μήκος οποιουδήποτε προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας βατού ερείσματος της οδού, εφόσον υπάρχει, και δεν προκαλείται δυσχέρεια στους χρησιμοποιούντες αυτό, άλλως πλησίον του άκρου δεξιού του οδοστρώματος

Όχι μέσα στη μέση του δρόμου.

Αν λοιπόν ήταν στη μέση του δρόμου ΦΤΑΙΕΙ, οπότε:
Αν η μηχανή πήγαινε με νόμιμη ταχύτητα φταίει ΜΟΝΟ το άλογο,
Αν η μηχανή ΔΕΝ πήγαινε με νόμιμη ταχύτητα φταίνε και οι ΔΥΟ

:wave2:

devil's animal
31/10/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
αχαχαχαχ Ρε μλκ... εισαι ποντιος ?

Σου εγραψα τι σημαινει το "μπορει να προβλεφθει".

Υγ. Ναι το ξερω οτι οταν κινεισαι με το k8 σου με 200 ειναι λογικο να μην μπορεις να προ-βλεψεις. Δεν εννοει αυτο ο ΚΟΚ ομως :rotflmao:


ή εισαι χαζος ή τον κανεις...
αλλα τεινω να πιστευω το πρωτο...:rolleyes:

το μπορει να προβλεφθει το ακολουθει και μια αλλη φρασουλα που λεει: "..και το οποιο βρισκεται στο ορατο απο αυτον μπροστινο τμημα της οδου"....

ΑΡΑ πισω απο στροφη ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!

και με παραδειγματακι:

καποιος εχει σταματησει σε στροφη επειδη επαθε βλαβη. και πεφτεις επανω του. ερχεται τροχαια να καταγραψει το συμβαν. ξερεις ποιον θα γραψει οτι εφταιγε? ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ γιατι ειχε σταματησει σε σημειο ΜΗ ορατο απο τους αλλους χρηστες της οδου. το ιδιο ισχυει και σε ανηφορα, τουνελ κλπ...

δεν σταματαμε ποτε σε σημεια που δεν μπορει να μας δουν αυτοι που ερχονται απο και προς την κατευθυνση μας.

αν δεν το καταλαβαινεις ουτε τωρα δεν μπορω να κανω κατι, λυπαμαι...

Υ.Γ. εχω Κ9 και κινουμαι συνηθως με πανω απο 200... και μαντεψε τι?? ζω και σου μιλαω γιατι ξερω να οδηγω. ενω εσυ που πηγαινεις με καμια 100στη με το χορνετακι σου μαλλον παιζεις την ζωη σου κορωνα γραμματα γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ να οδηγεις. (εδω θα μου πεις δεν ξερεις να ερμηνευεις εναν νομο....):rolleyes:

τελος και απο εμενα...
:wave2:

p@nos
31/10/2011, 14:05
den exo katsi na diabaso olo to thread alla afto poy les devils ine la8os gt se oloys toys dromoys mias ke bazis toynel e8nikes klp klp klp akoma ke sta eparxiaka iparxi xoros na bgalis to oxima ektos dromoy pada ke xoria apo afto bgazis ke trigono se periptosi blavis sta 50m an 8imame kala

ke gi afto episis iparxoyn ta alarm dilonoyn akinitopoiimeno oxima se periptosi blabis(i telefteo oxima se akinitopoiimeni seira aftokiniton) bebea stin ellada ta alarm xrisimopoioyde gia to periptero mono

McGyver
31/10/2011, 14:08
@ Πανοπτικός & devil's animal:

Μη συνεχίσετε με προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Μπορείτε να συζητήσετε και χωρίς αυτούς.

devil's animal
31/10/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
den exo katsi na diabaso olo to thread alla afto poy les devils ine la8os gt se oloys toys dromoys mias ke bazis toynel e8nikes klp klp klp akoma ke sta eparxiaka iparxi xoros na bgalis to oxima ektos dromoy pada ke xoria apo afto bgazis ke trigono se periptosi blavis sta 50m an 8imame kala

ke gi afto episis iparxoyn ta alarm dilonoyn akinitopoiimeno oxima se periptosi blabis(i telefteo oxima se akinitopoiimeni seira aftokiniton) bebea stin ellada ta alarm xrisimopoioyde gia to periptero mono

ρε Πανο τι τριγωνα καλαντα και αλαρμ γραφεις??

γραφω ξεκαθαρα οτι απαγορευεται να σταματησεις οχημα σε σημειο ΜΗ ορατο απο τους αλλους χρηστες της οδου.

δεν μιλαμε για εθνικη...
μιλαμε για στροφες, κορυφες ανηφορων, τουνελ με χαμηλη ορατοτητα κλπ...

τυφλα σημεια.
αν ειναι ακινητοποιημενο οχημα εκει και παει ο αλλος και πεσει πανω, η τροχαια θα ριξει το φταιξιμο σε αυτον που ειχε ακινητοποιησει το οχημα στο τυφλο σημειο...

p@nos
31/10/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε Πανο τι τριγωνα καλαντα και αλαρμ γραφεις??

γραφω ξεκαθαρα οτι απαγορευεται να σταματησεις οχημα σε σημειο ΜΗ ορατο απο τους αλλους χρηστες της οδου.

δεν μιλαμε για εθνικη...
μιλαμε για στροφες, κορυφες ανηφορων, τουνελ με χαμηλη ορατοτητα κλπ...

τυφλα σημεια.
αν ειναι ακινητοποιημενο οχημα εκει και παει ο αλλος και πεσει πανω, η τροχαια θα ριξει το φταιξιμο σε αυτον που ειχε ακινητοποιησει το οχημα στο τυφλο σημειο...


ti ti trigona kalada re pas kala esi den ipes oti ama pa8i blabi to amaksi?:a24:


poli kserolas exis gini teleftea...........

sniper
31/10/2011, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...
poli kserolas exis gini teleftea...........


238916

p@nos
31/10/2011, 14:29
eleos sniper :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πανοπτικός
31/10/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

το μπορει να προβλεφθει το ακολουθει και μια αλλη φρασουλα που λεει: "..και το οποιο βρισκεται στο ορατο απο αυτον μπροστινο τμημα της οδου"....

ΑΡΑ πισω απο στροφη ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!

και με παραδειγματακι:

καποιος εχει σταματησει σε στροφη επειδη επαθε βλαβη. και πεφτεις επανω του. ερχεται τροχαια να καταγραψει το συμβαν. ξερεις ποιον θα γραψει οτι εφταιγε? ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ γιατι ειχε σταματησει σε σημειο ΜΗ ορατο απο τους αλλους χρηστες της οδου. το ιδιο ισχυει και σε ανηφορα, τουνελ κλπ...

δεν σταματαμε ποτε σε σημεια που δεν μπορει να μας δουν αυτοι που ερχονται απο και προς την κατευθυνση μας.



Ρε φιλε.. πραγματικα τα πιστευεις αυτα που γραφεις ? Γιατι μου φαινεται οτι αστειευεσαι... :hypnotize

Πανοπτικός
31/10/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


γραφω ξεκαθαρα οτι απαγορευεται να σταματησεις οχημα σε σημειο ΜΗ ορατο απο τους αλλους χρηστες της οδου.

δεν μιλαμε για εθνικη...
μιλαμε για στροφες, κορυφες ανηφορων, τουνελ με χαμηλη ορατοτητα κλπ...

τυφλα σημεια.
αν ειναι ακινητοποιημενο οχημα εκει και παει ο αλλος και πεσει πανω, η τροχαια θα ριξει το φταιξιμο σε αυτον που ειχε ακινητοποιησει το οχημα στο τυφλο σημειο...

Απ το μυαλο σου τα βγαζεις αυτα ? Η ξαφνικα εγινες νομοθετης... :P

Πως μπορει να οριστει απο τον ΚΟΚ η "χαμηλη ορατοτητα" και τα "Τυφλα σημεια"... :confused:


Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να ακινητοποιηθει οχημα σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τμημα της οδου λογω μηχανικης βλαβης, και ο οδηγος δεν φερει καμια ευθυνη για αυτο.
(επειδη θα ανοιξεις παλι τον κοκ να σε προλαβω: Ο ΚΟΚ λεει απλως οτι απαγορευεται να σταματας χωρις λογο..οταν επικαλεισαι ανωτερα βια κανεις δεν εχει δικαιωμα να σε κατηγορισει)

Υγ. Λες οτι δεν ξερω να ερμηνευω τον ΚΟΚ.. κ βγαζεις απ το μυαλο σου πραγματα, που αν ακουστουν σε κανα δικαστηριο... θα γελασει ο καθε πικραμενος :bawl: