PDA

View Full Version : Θεσσαλονίκη- Παρέλαση



Σελίδες : [1] 2

BELZEBOYLIS
28/10/2011, 10:46
Μα να ακυρωθεί η παρέλαση ?
Να γιουχάρετε τον πρόεδρο της δημοκρατίας ?

Καλά ρε λεβέντες του βορά , δεν σκεφτήκατε τι θα πούνε οι τουρίστες ??? Πάτε να καταστρέψετε την βαριά βιομηχανία της χώρας ?? Ντροπή !!! Παρελάστε ήσυχα ήσυχα σας παρακαλώ !!!:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:

SVX
28/10/2011, 10:51
ειναι αδικια να αποδιδεις τον βαρυ χαρακτηρισμο του ΠΡΟΔΟΤΗ σε μια ανικανη κουραδα, βδελλα του κρατους που με την υποκρισια του προσβαλλει τη νοημοσυνη ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ του υπεργηρου πληθυσμου με Αλτσχα'ι'μερ .........



γαμημενε μασονακο.... ευτυχως η ποδιτσα ηταν μπροστα και δεν τη λερωσες με κακακια...


ΜΑΡΛΟ Μπραντο της πολιτικης.... :evil: :evil: :evil:

BELZEBOYLIS
28/10/2011, 10:54
Ο Λιάγκας σας χαρακτήρισε ως δικτατορία της μειοψηφίας :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:







...ζούμε μεγάλες στιγμές , ο εν λόγω μαλάκας πρότεινε να κατέβει η αστυνομία να προστατέψει την παρέλαση του στρατού... :wacko: :lol: :wave2:

SVX
28/10/2011, 11:16
ο Παπουλιας που ακριβως πολεμησε για την πατριδα? γιατι το ειπε επανηλειμμενα


φταιω εγω με την αμαθεια μου, τον επισκιαζει και ο Κωστας ο Πρεκας... :wacko:

FotisFz1
28/10/2011, 11:19
για την πατριδα πολεμαει τοσα χρονια...
μονο που δεν μας ειπε ποια ειναι η πατριδα του...

menelaos46
28/10/2011, 11:34
Εγώ απ'όλη αυτή την ιστορία ένα κατάλαβα..... από πάνω θα ξεκινήσει η επανάσταση... κάτω εκεί είστε φλώροι....:smokin:

GABBER
28/10/2011, 11:36
Τα συγχαρητήρια μου στους Θεσσαλονικεις!!! Μπραβο καρντασια!!!!

Για να δούμε θα πάρουν κάποιοι χαμπάρι????

The stone began to ROLL .... :sun: :sun: :sun:

SVX
28/10/2011, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγώ απ'όλη αυτή την ιστορία ένα κατάλαβα..... από πάνω θα ξεκινήσει η επανάσταση... κάτω εκεί είστε φλώροι....:smokin:

αν πας μια βολτα στη Θεσσαλονικη θα καταλαβεις οτι η κατασταση ειναι πολυ διαφορετικη και πιο αποτομη λογω της κοντινης Βουλγαριας....


η κοσμοπολιτικη πολη μετατραπηκε σε εμπορικο Serajevo της χωρας

ψυχοπλακωνεσαι... οταν φυσαει βαρδαρης πια δεν ειναι ρομαντικος...μονο σου θυμιζει οτι κανει κρυο και δεν εχεις λεφτα για πετρελαιο :sad:

faraway
28/10/2011, 11:47
Καλά δεν το συζητώ , τιμή και δόξα , σε όλα τα καρντάσια . Επιτέλους μια παρέλαση που πραγματικά είχε ένα μήνυμα να δώσει και όχι όλα αυτά τα ξύλινα που λένε οι τρόμπες πολιτικοί μας στο τέλος της .

Είχα τη χαρά :yuck: πάντως να παρακολουθήσω το γεγονός από το mega και το λιαγκοσκορδαίικο . Στις πρώτες συνδέσεις το ζεύγος μίλαγε για το τεράστιο πλήθος των συγκεντρωμένων και η βυζοΦαίη δε , έδινα ρεσιτάλ υπεράσπισης του κόσμου και παρουσίασης της πραγματικότητας .

Μετά προφανώς έπεσε η γραμμή και ξαφνικά η Φαίη το βουλώνει , ο Λιάγκας μιλάει για απαράδεκτα πράγματα και για μια μικρή μειοψηφία , για το στεναχωρημένο άχρηστο κολόγερο της αρπακτής ...κτλ , και το ίδιο ακριβώς μεταδίδουν όλα τα κανάλια συνταταγμένα .

Εύγε δημοκρατία μου .

ΥΕΝΕΔ σε όλο της το μεγαλείο και πιο ξεκάθαρη από ποτέ.

+ επίσης , κάποιους τους φτύνουν και νομίζουν ότι βρέχει !!!:smokin:

Εχετλαίος
28/10/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
The stone began to ROLL .... :sun: :sun: :sun:

When will heads roll? Αυτό είναι το ερώτημα!
:mad:

GABBER
28/10/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
When will heads roll? Αυτό είναι το ερώτημα!
:mad:

Zιγούλια - Ζιγούλια....


Ολα θα γίνουν:smilea:

arazw.ara.zw
28/10/2011, 12:02
Ο λαός αποκατέστησε την πραγματική έννοια της παρέλασης και το αληθινό νόημα της 28ης Οκτωβρίου!!!
Μ.Γλέζος

(Δεν τον άφησαν να τελειώσει....οι πρωινατζήδες τον έκοψαν την ώρα που μιλούσε λέγοντας "είναι μια άλλη άποψη,εμείς δεν παίρνουμε θέση.....ε καλό είναι να ακούγεται κι'αυτή")

Πανοπτικός
28/10/2011, 12:40
Α ρε προεδρε... με 2 δακρυα νομιζεις θα ξεχασουμε την ιστορια σου, εμφανιστηκες χωρις δευτερο βρακι και εισαι εκατομμυριουχος

el_hymador
28/10/2011, 13:00
Οι θεσμοι!!! Οι θεσμοι!!!

Το οτι εχει καταπατηθει το συνταγμα της Ελλαδος ουκ ολιγες φορες επι προεδριας του δεν τον πειραζει τον παπουλια (με μικρο π), σημασια εχουν οι θεσμοι...

κανα γιαουρτακι και κανα αυγο χαθηκε ρε πουστη μου;

Pit S3
28/10/2011, 13:05
Ετσι εστι αφου δεν σέβεστε τους θεσμούς ακυρώνονται όλες οι παρελάσεις .... ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΕΕ. Παντα:evil:

the who
28/10/2011, 13:24
Μια χαρα παρελαση ηταν.Παρελασανε οι απογονοι αυτων που πολεμησαν στην Αλβανια κι οχι αυτων που τοβαλαν τοτε στα ποδια.

THEOD
28/10/2011, 13:43
Μια χαρά...
Ευκαιρία μάλιστα με αφορμή αυτά να το ξανασκεφτούμε μήπως καταργηθεί εντελώς αυτό το γελοίο πανηγυράκι που στήνεται 2 φορές τον χρόνο...
:winka:

Allst@rf
28/10/2011, 13:52
ρε παιδια συγνωμη κιολας...

το οτι ο κοσμος ειναι/ειμαστε πιεσμενοι και αισθανομαστε προδρομενοι ειναι κατανοητο και σεβαστο...

το οτι ομως κραζουν οπου να ναι εμενα μου φαινεται λιγο ακυρο...

βεβαια ετσι οπως ειναι τα πραγματα τους περνει ολους οι μπαλα...

τι να πω...

:sick:

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 13:52
Τα είπε ΟΛΑ ο μεγάλος ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΛΕΖΟΣ, πραγματικός αγωνιστής που έζησε τα γεγονότα τότε και ο λόγος του όπως και να το κάνεις έχει βαρύνουσα σημασία. "Σήμερα αποκαταστάθηκε το πραγματικό νόημα της επετείου". Τελεία και παύλα!!!! Όσο κι αν τα παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας μιλάνε για αμαύρωση της παρέλασης...ας πάνε να κλάψουνε μαζί με τους στρατόκαυλους!!!!! Να βλέπεις ανήμερα της νίκης ενάντια στο φασισμό, τον εμετικό Βορίδη να έχει επίσημο λόγο στο Μούγκα Τσάνελ και να ωρύεται που δεν παρέλασαν τα στρατά!!! Κι οι πολιτικοί να κάνουν λόγο για επίθεση κατά της δημοκρατίας!!! Τραγελαφικό!!!! Όλα αυτά πάντως δεν τα περιμένανε μάλλον γιατί τα γνωστά-άγνωστα κουκουλοφόρα μπουμπούκια τους δεν είχαν υπηρεσία σήμερα...κι ας το άκουσα κι αυτό, ότι το όλο σκηνικό ξεκίνησε από κουκουλοφόρους πίσω από την εξέδρα των επισήμων. Υποκλίνομαι και στο λύκειο που απέστρεψε το κεφάλι επειδικτικά και περιφρονητικά από την εξωνημένη περιώνυμη καργιόλα aka Άννα Διαμαντοπούλου kiss my ass!!!!!

devil's animal
28/10/2011, 13:53
βιτσα, π0υτσα και στενα παπουτσια...:evil: :evil:

Allst@rf
28/10/2011, 13:55
και λουτρακι κανενα απο τα παιδια δεν γυρισε" κεφαλη δεξια" στους επισημους...

vaska
28/10/2011, 13:56
Και κατά την ταπεινή μου άποψη, είμαστε ακόμα στην αρχή (ελπίζω τουλάχιστον)

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδια συγνωμη κιολας...

το οτι ο κοσμος ειναι/ειμαστε πιεσμενοι και αισθανομαστε προδρομενοι ειναι κατανοητο και σεβαστο...

το οτι ομως κραζουν οπου να ναι εμενα μου φαινεται λιγο ακυρο...

βεβαια ετσι οπως ειναι τα πραγματα τους περνει ολους οι μπαλα...

τι να πω...

:sick:


Συγγνώμη αλλά πού να πήγαιναν να κράξουνε;; Στο κέντρο που τραγουδάει ο Ρουβάς κι η Φουρέϊρα;;; Πάντα στις εθνικές επετείους άκουγα τη μόνιμη επωδό "ο συμβολισμός της επετείου" και άλλα κλισέ. Ε λοιπόν αυτή τη φορά είναι κι η μοναδική που υπήρξε συμβολισμός πραγματικός. Γιατί εάν τιμή σε αυτούς που άφησαν τα κόκκαλά τους στα βουνά είναι δέκα λεπτά παρέλασης με βαριεστημένους έφηβους, φούστα πάνω από το μ@υνί και γόβα στιλέτο....

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
και λουτρακι κανενα απο τα παιδια δεν γυρισε" κεφαλη δεξια" στους επισημους...

Μπράβο στο Λουτράκι!!!! Ελπίζω και Κόρινθο να απέστρεψαν την κεφαλή από το καινούριο ταγέρ της κας Φαρμάκη και το παιδί του λαού Κόλλια....

Allst@rf
28/10/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Συγγνώμη αλλά πού να πήγαιναν να κράξουνε;; Στο κέντρο που τραγουδάει ο Ρουβάς κι η Φουρέϊρα;;; Πάντα στις εθνικές επετείους άκουγα τη μόνιμη επωδό "ο συμβολισμός της επετείου" και άλλα κλισέ. Ε λοιπόν αυτή τη φορά είναι κι η μοναδική που υπήρξε συμβολισμός πραγματικός. Γιατί εάν τιμή σε αυτούς που άφησαν τα κόκκαλά τους στα βουνά είναι δέκα λεπτά παρέλασης με βαριεστημένους έφηβους, φούστα πάνω από το μ@υνί και γόβα στιλέτο....

οχι δεν αναφερομαι στην εκδηλωση...

αναφερομαι στο κραξιμο στον ΠΤΔ...

τεσπα...εγω θα παρω το μερος του ΗΡΩΑ Μανωλη Γλεζου...και στα @@ μου ο παπουλιας...

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οχι δεν αναφερομαι στην εκδηλωση...

αναφερομαι στο κραξιμο στον ΠΤΔ...

τεσπα...εγω θα παρω το μερος του ΗΡΩΑ Μανωλη Γλεζου...και στα @@ μου ο παπουλιας...

Οκ, γιαυτό σε ρώτησα τί εννοούσες...Ο Παπούλιας πειράχτηκε που τον είπαν προδότη, αυτό ήταν όλο το θέμα, νόμιζε ότι ενδεδυμένος το μανδύα του Προέδρου απαλάσσεται από κριτική και αποδοκιμασίες. Όπως το λες έτσι είναι, εγώ αντιστασιακό τον Γλέζο ξέρω, όχι τον Παπούλια.

notakos600
28/10/2011, 14:19
Αν είχε πολεμήσει ο παπούλιας και τον πονάει η φτώχεια του λαού θα είχε παραιτηθεί για να γίνουν εκλογές, αλλά τέτοιο βρωμόσκυλο είναι.
Συνεργός του ΓΑΠ=ΠΡΟΔΟΤΗΣ, στο γουδί όλοι τους λέμε.
Μπράβο στους σαλονικιούς για μια ακόμη φορά.

antsoar
28/10/2011, 14:34
Κάτι γίνετε :beer:
Πάτρα Τρίκαλα Ηράκλειο
Πρώτη φορά μετάνιωσα που δεν πηγα σε αυτό το. Πανηγύρι

Ichigo
28/10/2011, 14:37
Αλεξανδρούπολη πάντως παρά τις αποδοκιμασίες είχε πολλά χειροκροτήματα. Ίσως λειτούργησε κατευναστικά το γεγονός η παρουσία των πρωτοπαλίκαρων του Ατσαλάκωτου!!
:smokin:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pGzm_Mt-lpA#!

faraway
28/10/2011, 15:00
Και Άρτα είχε βροχή από αυγά και τα μάζεψαν και εξαφανίστηκαν οι επίσημοι .

Άψογα !!!:D

trania
28/10/2011, 15:27
Στην Κερκυρα η παρελαση ματαιωθηκε. Οι επισημοι αναγκαστηκαν να εγκαταλειψουν αρον αρον την εξεδρα, ανεβηκε πανω ο κοσμος και η παρελαση δεν ξεκινησε ποτε!

blackbusa
28/10/2011, 15:44
...


238695

irinia
28/10/2011, 15:54
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ............ΣΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΓΛΕΖΟ




Πού όταν έγώ τόν ψήφιζα............Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣΟΥΣΕ μέ δύο στόματα,
ή άριστερά τού μόνιμου 5% τόν έκανε πέρα φοβούμενη μήν πάει στό 6%...!!
Καί τό δήθεν Σοσιαλιστικό κίνημα τού παραμυθιού δέν είχε δράκο...!!

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ...!!

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΝΩΛΗ ΓΛΕΖΟ
ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΦΥΡΟΔΡΕΠΑΝΟ....!!!

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΥΨΩΣΕ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ

ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ...........ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ...!!






Έπιτέλους έστω καί μιά φορά ό κόσμος τής πόλης μου............στάθηκε
έκεί πού έπρεπε.
ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ.............ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΦΕΔΡΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΛΑΥΝΟΥΝ
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,
ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ....!!!



ΒΙΒΑ..........ΣΑΛΟΝΙΚΑ.

mikes
28/10/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
... ΑΞΙΟΣ!!!!!:beer: :beer:

FotisFz1
28/10/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...

αν ειναι πραγματικη φωτο και οχι φωτοσοπ
ενα μεγαλο μπραβο στο παλικαρι

akaposto
28/10/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΥΨΩΣΕ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ

ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ...........ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ...!!



ε? :hypnotize
για πάρτο αλλιώς,γιατί τα ίδια λέει και ο ΓΑΠ...


Εάν ο Παπούλιας ήτο αγωνιστής, και ήθελε να τιμήσει τους αγώνες των ηρωικών προγόνων μας,
έπρεπε να παραμείνει στην όποια τελετή και να υποστεί οποιοδήποτε κόστος.-

irinia
28/10/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
ε? :hypnotize
για πάρτο αλλιώς,γιατί τα ίδια λέει και ο ΓΑΠ...


Εάν ο Παπούλιας ήτο αγωνιστής, και ήθελε να τιμήσει τους αγώνες των ηρωικών προγόνων μας,
έπρεπε να παραμείνει στην όποια τελετή και να υποστεί οποιοδήποτε κόστος.-





ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΙΩΣ.............





Διότι άν αύτοί πού ήταν όμοιοι του πολιτικά άγαπούσαν τή γαλανόλευκη
περισσότερο άπό τό σφυροδρέπανο............σήμερα ίσως δέ ζούσαμε
αύτές τίς τραγικές στιγμές...!!
Καί γώ σύμβολο τής έλευθερίας θεωρώ τόν Τσέ.
ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΌΛΑ..........

ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ...!!

Καί ή ντροπή τών κομμουνιστών σήμερα είναι ότι...........παρόλο πού ή χώρα καταστρέφεται
καί βουλιάζει,αύτονών ό καημός είναι μήν...............ΕΝΩΘΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ...!!
χρόνια τώρα,άπό τήν έποχή τού Άρη.



Ό νοών..............


Έκτός άν άπαγορεύεται νά άγαπάς τήν πατρίδα σου καί νάσαι.............άριστερός...!!
Εύχαριστώ,δέν ........................ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΠΡΕΖΝΙΕΦ, μέ πιάνει δυσπεψία...!!
Νομίζω πώς τά παλικάρια έκεί στούς Παρισίους καί Βερολίνο
μέ καθαρά άστικές καταβολές, έν μέσω καφέ καί θεάτρου,
ΜΑΡΞ, ΕΝΓΚΕΛΣ.............ΜΠΑΚΟΥΝΙΝ, καί Σία,
μάλλον δέν είχαν τόν Στάλιν στό μυαλό τους όταν μίλαγαν γιά τά κοινά......!!
Μή πάμε στόν ΠΡΟΥΝΤΟΝ.........γιατί αύτού τού βγάζω όντως τό καπέλλο διότι
δέν είχε σύμβολο τό κονσερβοκούτι καί ήταν καί φτωχόπαιδο.

Άλλά όποιος άγαπάει τή σημαία μας περισσότερο άπό τό σφυροδρέπανο πού έντέχνως
άρχίζει καί άραιώνει άφήνοντας νά προβάλεται πιό πολύ τό κόκκινο θυμίζοντας Βυζάντιο
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ............ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ...!!


Φίλε μου..............τά ΚΟΛΧΟΖ δέν ύπάρχουν πιά
καί ό ΧΡΟΥΤΣΩΦ άπεσύρθει λόγω ύγείας...!!





:wave2:

akaposto
28/10/2011, 19:28
πες μου τι παίρνεις γιατί υποψιάζομαι ότι είναι καλό.


Απλά έκανα την παρατήρηση ότι και ο ΓΑΠ είπε ότι ο Γλέζος ύψωσε ελληνική σημαία στην Ακρόπολη.

Και ο νοών...

:lol: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

giorgosv
28/10/2011, 19:33
ξεκίνησε....
κλειδωθείτε στα σπίτια σας...
κουφάλες πολιτικοί έρχονται κρεμάλες!

http://www.youtube.com/watch?v=Yi1zOvX-NAU

blackbusa
28/10/2011, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
αν ειναι πραγματικη φωτο και οχι φωτοσοπ
ενα μεγαλο μπραβο στο παλικαρι


238709

blackbusa
28/10/2011, 19:35
...


238710

SVX
28/10/2011, 19:36
......... ΕΡΩΤΗΣΗ :


απο που κι ως που η κριτικη και κατακραυγη των λαμογιων βουλευτων και τοπικων "αρχοντων" ειναι επικινδυνη γιατι προαναγγελλει συγκρουσεις εμφυλιου χαρακτηρα;


ξερει καποιος να μου απαντησει; να σταματησουμε λεει να μουτζωνουμε και να απαξιωνουμε τους θεσμους γιατι θα οδηγηθουμε σε συρραξη μεταξυ των πολιτων (της ιδιας κοινωνιας )


:hypnotize

Εχετλαίος
28/10/2011, 19:44
από σχόλιο στο news247

"είμαστε γελοίοι τα μάλα, παρελάσεις και τυμπανοκρουσίες για να τιμήσουμε την αντίσταση κατά του άξονα πάνω σε Leopard που τα αγοράσαμε από το υστέρημα μας 8,5 εκ εύρω από τους Γερμανούς με δάνειο από τους Γερμανούς , καλά κάνουν και μας θεωρούν Αφρικάνους"

Δεν έχει και άδικο...

:wacko:

Εχετλαίος
28/10/2011, 19:46
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=407499&cid=6

:cry:
:a31:

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
......... ΕΡΩΤΗΣΗ :


απο που κι ως που η κριτικη και κατακραυγη των λαμογιων βουλευτων και τοπικων "αρχοντων" ειναι επικινδυνη γιατι προαναγγελλει συγκρουσεις εμφυλιου χαρακτηρα;


ξερει καποιος να μου απαντησει; να σταματησουμε λεει να μουτζωνουμε και να απαξιωνουμε τους θεσμους γιατι θα οδηγηθουμε σε συρραξη μεταξυ των πολιτων (της ιδιας κοινωνιας )


:hypnotize

Σύμφωνα με τα παπαγαλάκια τους, aka αλήτες-ρουφιάνους-δημοσιογράφους, εάν οι βο(υ)λευτές και τοπικοί άρχοντες φοβούνται να κυκλοφορήσουν ελέω κοινωνικής κατακραυγής, σημαίνει ότι η δημοκρατία καταλύεται...το άκουσα πριν από λίγο στο Μούγκα Τσάνελ πάνω στο ζάπινγκ. Γελοία γλοιώδη υποκείμενα...

AUFGEBRACHT
28/10/2011, 20:31
Κάτι ακόμα για τον Παπούλια, που όλοι έχουν βγει και μιλάνε για προσβολή στο πρόσωπό του...επικαλείται το γεγονός ότι 15 χρονών έγινε λέει αντάρτης και για το λόγο αυτό δεν μπορούν να τον αποκαλούν προδότη. Κάτι σαν κολυμπήθρα του Σιλωάμ δηλαδή...Όχι ότι υπάρχουν συγκρίσεις και αναλογίες, αλλά ο στρατάρχης Πεταίν το 1916 πολέμησε τους Γερρμανούς στο Βερνταίν και θεωρήθηκε ήρωας για τους Γάλλους, ενώ του απονεμήθηκε και ο βαθμός του στρατάρχη...Αυτό δεν τον εμπόδισε το 1940 να κηρύξει ανακωχή με τους Γερμανούς και να σχηματίσει την κατοχική κυβέρνηση του Βισύ...

menelaos46
28/10/2011, 20:35
Βαδίζουμε σε επικύνδινο δρόμο διότι πολύ απλά δε γνωρίζουμε την αλήθεια των γεγονότων, προσωπικά όμως θα προτιμούσα να καταστραφούμε από αυθορμητισμό και επιλογή του απλού πολίτη παρά να βαδίσουμε σε προσχεδιασμένες επιλογές ανθρώπων που πλέον δεν εμπιστεύεται κανείς......

Υ.Γ. Μα καλά αυτός ο Πάγκαλος είναι τελείως μαλάκας?????? Βγαίνει και λέει πως δεν έχει 17.000 ευρώ να πληρώσει την εφορία και θα αναγκαστεί να πουλήσει ένα ακίνητό του από τα 48 που κληρονόμησε????? :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

FotisFz1
28/10/2011, 20:38
@blackbusa
σε ποια πολη εγινε αυτο??

johndoe
28/10/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
@blackbusa
σε ποια πολη εγινε αυτο??

Λαρισα

Πανοπτικός
28/10/2011, 20:54
Μια που λεμε για δημοκρατια που "προσβαλεται", βλεπω τωρα σε εκπομπη, σε αγωνα ποδοσφαιρου υπηρχε πανό το οποιο εγραφε "πολιτικοι λαμογια", συνεληφθειν λοιπον αυτος που το κρατουσε με την αιτιολογια:

σε περιπτωση που καποιος πολιτικος θιχτει να υπαρχουν τα στοιχεια του ατομου ωστε να μπορει να υποβαλει μηνυση σε "επωνυμο" :bigcry: :bigcry:

Και γαμω τις δημοκρατιες :hypnotize

jimmis5
28/10/2011, 21:05
Τι ωραιες ηταν σημερα οι ειδησεις ..Τις ευχαριστηθηκα ,σημερα ο λαος τις σφαλιαρας κατελησε την δημοκρατια..
Ευτυχως ζει ακομα ο Γλεζος και ειπε τα πραγματα οπως εγιναν.Τιμη λοιπον σε αυτον τον αγωνιστη.

Τρια σημεια που μου εκαναν εντυπωση σημερα στην Πατρα στο σημειο που εγινε το ντου,
ενας πιτσιρικος στις πλατες του πατερα του με ενα σημαιακι φωναζε εξοργισμενος,δεν ηξερε βεβαια ακομα γιατι αλλα ηταν υπεροχο.
Ενας ηλικιωμενος με σημαιακι επισης στο χερι οταν πια εφυγαν οι "επισημοι" χαιρετουσε στρατιωτικα και χειροκροτουσε ασταματητα ολους τους πιτσιρικαδες με τα σχολεια που παρελασαν.
Οταν ψαλαμε τον εθνικο υμνο μου θυμησε την ημερα που γυριζα απο την Κυπρο..και εκεινη ημερα ηταν πολυ σημαντικη.

zephyr1
28/10/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=407499&cid=6

:cry:
:a31:


Καλα ο ανθρωπας ειναι αλου φαν παρκ.:a31:

Ρε παλια οταν κουρευονταν δεν ριχναμε φατουρο?:look:

sotpag
28/10/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΌΛΑ..........

ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ...!!




και ο Καρατζαφερης αυτο λεει





αύτονών ό καημός είναι μήν...............ΕΝΩΘΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ...!!


και πια ειναι η αριστερα, ο Τσιπρας



χρόνια τώρα,άπό τήν έποχή τού Άρη

ή ο Ζερβας




:wave2: :wave2:






Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...


σωστος:wave2: :wave2:

pan0s78
28/10/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΥΨΩΣΕ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ

ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ...........ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ...!!


και ο τελευταίος γιωτάς που έχει πάει στρατό, ξέρει αν το βράδυ υπάρχει πουθενά σημαία. Με την δύση του ηλίου γίνεται υποστολή. Αφήστε λοιπόν τα παραμύθια και μην δημιουργειτε ήρωες.

Τώρα για τα σημερινά σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Με την παρέλαση δεν τιμάμε τον Πρόεδρο, ούτε τους πολιτικους ούτε κανένα αλλο λαμόγιο. Τιμάμε τους παπούδες μας που πολέμησαν, τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκει πάνω !

jimmis5
28/10/2011, 22:12
Ο πιτσιρικος που λεγαμε


238719

Vagelis Gar
28/10/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
και ο τελευταίος γιωτάς που έχει πάει στρατό, ξέρει αν το βράδυ υπάρχει πουθενά σημαία. Με την δύση του ηλίου γίνεται υποστολή. Αφήστε λοιπόν τα παραμύθια και μην δημιουργειτε ήρωες.

Τώρα για τα σημερινά σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Με την παρέλαση δεν τιμάμε τον Πρόεδρο, ούτε τους πολιτικους ούτε κανένα αλλο λαμόγιο. Τιμάμε τους παπούδες μας που πολέμησαν, τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκει πάνω !

Και αφού τιμάμε όλους αυτούς τους αγωνιστές γιατί τόσα χρόνια το κεφάλι αντί να γυρίζει αριστερά (εκεί που κάθονται οι Ήρωες Έλληνες) γυρίζει δεξιά στην εξέδρα που στριμώχνεται ο κάθε τυχάρπαστος?

Εχετλαίος
28/10/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Και αφού τιμάμε όλους αυτούς τους αγωνιστές γιατί τόσα χρόνια το κεφάλι αντί να γυρίζει αριστερά (εκεί που κάθονται οι Ήρωες Έλληνες) γυρίζει δεξιά στην εξέδρα που στριμώχνεται ο κάθε τυχάρπαστος?

έτσι!
:wave2:

vag950
28/10/2011, 22:23
Λάκης Σαντας η Μανώλης Γλεζος; Γιατί μια ηρωική, διχως καμία αμφιβολία, πράξη πρέπει να σου δίνει το δικαίωμα να νομίζεις ότι πρέπει να έχεις γνώμη για όλα και δη ότι έχεις και πάντα δίκιο.

pan0s78
28/10/2011, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Και αφού τιμάμε όλους αυτούς τους αγωνιστές γιατί τόσα χρόνια το κεφάλι αντί να γυρίζει αριστερά (εκεί που κάθονται οι Ήρωες Έλληνες) γυρίζει δεξιά στην εξέδρα που στριμώχνεται ο κάθε τυχάρπαστος?

μαζί σου σε αυτό. αλλά το να μην αφήσουν καθόλου να αποδωθούν τιμές και να καπηλεύονται τέτοιες εορτές για να διαμαρτηρηθούν κάποιοι (όσο δικιο και αν εχουν, που εδω συγκεκριμένα εχουν πολύ) ειναι απαράδεκτο.

Εχετλαίος
28/10/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Και αφού τιμάμε όλους αυτούς τους αγωνιστές γιατί τόσα χρόνια το κεφάλι αντί να γυρίζει αριστερά (εκεί που κάθονται οι Ήρωες Έλληνες) γυρίζει δεξιά στην εξέδρα που στριμώχνεται ο κάθε τυχάρπαστος?

http://news247.gr/ellada/eidiseis/o_gkletsos_katevase_katw_toys_epishmoys.1429861.html
:winka:

vaska
28/10/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
και ο τελευταίος γιωτάς που έχει πάει στρατό, ξέρει αν το βράδυ υπάρχει πουθενά σημαία. Με την δύση του ηλίου γίνεται υποστολή. Αφήστε λοιπόν τα παραμύθια και μην δημιουργειτε ήρωες.

Τώρα για τα σημερινά σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Με την παρέλαση δεν τιμάμε τον Πρόεδρο, ούτε τους πολιτικους ούτε κανένα αλλο λαμόγιο. Τιμάμε τους παπούδες μας που πολέμησαν, τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκει πάνω !


Δηλ και αυτό με τους Μανώλη Γλέζο και Απόστολο Σάντα (προσφάτως θανόντα) είναι παραμύθι???

Αυτό με τον Κώστα Κουκκίδη που αρνήθηκε να υποστείλει την Ελληνική σημαία και να ανεβάσει τη σβάστικα και πήδηξε στο κενό, και αυτό παραμύθι????


Τι λε ρε παιδί μου, τι μαθαίνει κανείς στο μοτο.

Εκνευρίζομαι όταν κάποιος - κάποιοι προσπαθούν να στρεβλώσουν τα γεγονότα και να μηδενίσουν τα πάντα.

jimmis5
28/10/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://news247.gr/ellada/eidiseis/o_gkletsos_katevase_katw_toys_epishmoys.1429861.html
:winka:

Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι ευφιεστατος πολιτικος :winka:

pan0s78
28/10/2011, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δηλ και αυτό με τους Μανώλη Γλέζο και Απόστολο Σάντα (προσφάτως θανόντα) είναι παραμύθι???

Αυτό με τον Κώστα Κουκκίδη που αρνήθηκε να υποστείλει την Ελληνική σημαία και να ανεβάσει τη σβάστικα και πήδηξε στο κενό, και αυτό παραμύθι????


Τι λε ρε παιδί μου, τι μαθαίνει κανείς στο μοτο.

Εκνευρίζομαι όταν κάποιος - κάποιοι προσπαθούν να στρεβλώσουν τα γεγονότα και να μηδενίσουν τα πάντα.

ειδικά αυτό με τον εύζωνα είναι μεγάλος μύθος. Το όνομα αυτό σύμφωνα με το τμημα ιστορίας πολέμου του ΓΕΣ δεν υπάρχει στα μητρώα αρρενων, και δεν υπάρχει σε κανέναν στρατιωτικό ή στρατολογικό καταλογο. κανε ένα τηλ. δευτερα πρωί και ρώτα.

όσο για τον Γλέζο διάβασε ποιος ήταν, γιατί καταδικάστηκε στη συνέχεια, και πόσες αντιφάσεις έχουν οι δύο περιγραφές μεταξύ τους και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

τώρα σου είπα αν θέλετε να δημιουργείτε ήρωες και μύθους δικό σας θέμα.

δεν μηδενίζω τα πάντα. απλά δεν μπορούν κάποιοι να βγαίνουν "περισσότερο¨ήρωες από κάποιους άλλους.

vaska
28/10/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι ευφιεστατος πολιτικος :winka:

Ναι και δεν έχει και ηθικούς φραγμούς. Θυμηθείτε τον τρόπο με τον οποίο αναρριχήθηκε, πως πέρασε από τους άσημους στους διάσημους.

Και για να μην περάσει στα ψιλά πήρε και την κουμπούρα και άρχισε να πυροβολεί τόσο ώστε να κατηγορηθεί για οπλοκατοχή και οπλοχρησία.

LsKostas
28/10/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
και ο Καρατζαφερης αυτο λεει

και πια ειναι η αριστερα, ο Τσιπρας

ή ο Ζερβας

:wave2: :wave2:

σωστος:wave2: :wave2:


Nα πας να περιφρουρησεις της παρελαση τοτε ... ξερεις οπως το ΠΑ.ΜΕ. περιφρουρει την Βουλη ...


ο Terens τα ειπε πολυ σωστα ξαναδιαβασε τα , οχι ολο Ριζοσπαστη :wave2:




υγ . Καλα μιλαμε οτι το ΚΚΕ δεν επιθυμει την ΕΝΩΣΗ ολης της αριστερας πρεπει να ειναι πιο προδωτικο κι απο το να ανηκει καποιος στην ΔΑΠ ρε πστ μου ...

Οξω ρε ...

dimitrisinside
29/10/2011, 00:19
Το θεμα ειναι τι θα γινει απο εδω και περα....
Οι πολιτικοι αρχισαν να καταλαβαινουν οτι στενευει ο κλοιος....
Εκτος απο τον Γιωργακη και το επιτελειο του,οι οποιοι προσπαθουν ματαια να μας πεισουν πως οτι κανουν το κανουν για να σωσουν την πατριδα.......

MG-KTiNoS
29/10/2011, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
ειδικά αυτό με τον εύζωνα είναι μεγάλος μύθος. Το όνομα αυτό σύμφωνα με το τμημα ιστορίας πολέμου του ΓΕΣ δεν υπάρχει στα μητρώα αρρενων, και δεν υπάρχει σε κανέναν στρατιωτικό ή στρατολογικό καταλογο. κανε ένα τηλ. δευτερα πρωί και ρώτα.

όσο για τον Γλέζο διάβασε ποιος ήταν, γιατί καταδικάστηκε στη συνέχεια, και πόσες αντιφάσεις έχουν οι δύο περιγραφές μεταξύ τους και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

τώρα σου είπα αν θέλετε να δημιουργείτε ήρωες και μύθους δικό σας θέμα.

δεν μηδενίζω τα πάντα. απλά δεν μπορούν κάποιοι να βγαίνουν "περισσότερο¨ήρωες από κάποιους άλλους.

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.pare-dose.net/blog/images/2009/04/2795/Elefthero_Vima.jpg&sa=X&ei=AjCrTqzmDsGBOrWb-cQP&ved=0CAwQ8wc&usg=AFQjCNH93ShECvYrKAxrOqRhKmf-jDx4IA

Είναι σαφές ότι και οι εφημερίδες της εποχής έλεγαν μλκιες ...

:lol:


α και που σαι
Καλό είναι πριν ανοίγεις το πι σι και γράψεις ότι να ναι να γκουγκλάρεις και λίγο.
Βοηθάει να μη σε χαρακτηρίζουν μετά
Ξέρεις ...

:wave2:

SVX
29/10/2011, 07:17
το καλο θα ηταν αν οι "σωματοφυλακες" πιαναν καποιον που μπουκετωνε εναν βουλευτη για να τον δωσουν για προσαγωγη ... και ο υπολοιπος κοσμος αρχιζε να μπουκετωνει τους σωματοφυλακες.... :D

ετσι θα φανει οτι αυτος που επιτιθεται δεν ειναι μονος, δεν ειναι εξαιρεση και ουτε ο τρελλος του χωριου.... :smokin:

pan0s78
29/10/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.pare-dose.net/blog/images/2009/04/2795/Elefthero_Vima.jpg&sa=X&ei=AjCrTqzmDsGBOrWb-cQP&ved=0CAwQ8wc&usg=AFQjCNH93ShECvYrKAxrOqRhKmf-jDx4IA

Είναι σαφές ότι και οι εφημερίδες της εποχής έλεγαν μλκιες ...

:lol:


α και που σαι
Καλό είναι πριν ανοίγεις το πι σι και γράψεις ότι να ναι να γκουγκλάρεις και λίγο.
Βοηθάει να μη σε χαρακτηρίζουν μετά
Ξέρεις ...

:wave2:

όπως το είπες ... googlare λίγο ...

τυχαία ένα site το οποίο το βγάζει πρώτο στις αναζητήσεις και ούτε σχέση έχω μαζί τους ούτε ξέρω που προσκειται. αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα!

http://www.pare-dose.net/?p=2795

AUFGEBRACHT
29/10/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
όπως το είπες ... googlare λίγο ...

τυχαία ένα site το οποίο το βγάζει πρώτο στις αναζητήσεις και ούτε σχέση έχω μαζί τους ούτε ξέρω που προσκειται. αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα!

http://www.pare-dose.net/?p=2795

Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο το "τυχαίο" site που προτείνεις...Ενδεικτικά ορισμένα ακόμα θέματα από τόν ίδιο ιστότοπο που αποκαταστούν την ιστορική αλήθεια: Το αμφιλεγόμενο ημερολόγιο της Άννα Φράνκ, ο μύθος των νεκρών του Πολυτεχνείου, η απάτη με το Άγιο Φώς...Ουάου, αυτό δεν είναι site είναι το mythbusters!!!!! M' αρέσει και η προτροπή "ένα τυχαίο site που δεν ξέρω πού πρόσκειται"...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δύο ερωτήσεις με το φτωχό μου το μυαλό:
α) Έμενα δύο χρόνια Αθήνα και κάθε μέρα αντίκρυζα την Ακρόπολη που ήταν απέναντι από το διαμέρισμά μου. Αυτά τα 2 χρόνια ΠΟΤΕ δεν είδα τη σημαία να υποστέλλεται το βράδυ, πάντα ήταν στον ιστό της. Άρα το επιχείρημα ότι σύμφωνα με το στρατιωτικό τυπικό των περισσότερων στρατών του κόσμου, αν όχι όλων (και φυσικά και των τυπικότατων Γερμανών), με την δύση του ηλίου η σημαία θα έπρεπε ήδη να είχε υποσταλεί, είναι έωλο, μπάζει, καταρρίπτεται.
β) Είναι επιχείρημα ότι η σημαία δεν κατέβηκε από τους Γλέζο-Σάντα αλλά τη βρήκαν οι δυο τους σε σημείο που την είχαν παρατήσει οι Γερμανοί; Δηλ οι τυπικότατοι Γερμανοί όπως αναφέρεται συνεχώς στο κείμενο, έκαναν υποστολή της σημαίας και μετά την παράτησαν κάπου....Και κάτι άλλο: είναι απόδειξη ότι η σημαία εκλάπη επειδή οι Γερμανοί το δήλωσαν στην τότε ανακοίνωσή τους. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δηλ περίμεναν να έβγαιναν οι Γερμανοί και να ανακοίνωναν: Μας έκλεψαν τη σημαία μέσα από τα χέρια μας, το παραδεχόμαστε!!!! Η ανακοίνωση του Γλέζου και του Σάντα αμφισβητείται αλλά η ανακοίνωση των Γερμανών γίνεται δεκτή!!!!
Πάντως και πάλι είναι απίστευτο site, αναρωτιέμαι αν γίνονται δεκτά και μοτοσυκλετιστικά άρθρα όπως "Ο μύθος του κινητήρα boxer-στην πραγματικότητα είναι μονοκύλινδρος" , "η αλήθεια για τον Giacomo Agostini-δεν είχε ποτέ δίπλωμα οδήγησης" και άλλα τέτοια...

antsoar
29/10/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://news247.gr/ellada/eidiseis/o_gkletsos_katevase_katw_toys_epishmoys.1429861.html
:winka:


Ρε σύ αρχίζω και τον συμπαθώ αυτόν σιγά σιγά :lol: :beer: :beer:

daz
29/10/2011, 16:56
2 λογάκια μόνο.

Στην γιορτή των οχυρών, ήρωας, πέρασε μπροστά από στρατιωτικό τμήμα παρατεταγμένο στο στο μνημείο που έχει στηθεί στο Ρουπελ, και δεν του αποδόθηκαν τιμές. Τα όπλα παρουσιάστηκαν σε πολιτικό που παραβρέθηκε στην τελετή και όταν απ' τα μικρόφωνα αναφωνούσαν τα ονόματα των πεσόντων. Οι κάμερες και τα μικρόφωνα μετά την τελετή εστίασαν σε κουστουμαρισμένους κυρίους της πολιτικής και τον αγωνιστή στο καροτσάκι τον ξεπέταξαν με μια απλή αναφορά (και αν).

Και αν παρελαύνουμε για να τιμήσουμε τους πεσόντες πείτε μου γιατί λησμονάμε τους ήρωες εν ζωή.

Ο κόσμος στην Θεσσαλονίκη το μονο που ήθελε ήταν να κατέβουν οι επίσημοι απ' την εξέδρα. Στρατιωτικό τμήμα παρέλασε, αλλά κανείς δεν το έμαθε γιατί έλειπαν οι πολιτικοί και οι κάμερες. Ο κόσμος ήταν εκεί.

Ο Κων/νος Κουκκίδης δεν ήταν στρατευμένος ούτε Εύζωνας. Όσο θέτε ψάχτε στα κατάστιχα του ΓΕΣ τέτοιο όνομα δεν θα βρείτε. Ο λόγος που δεν στήθηκε μνημείο είναι ο ίδιος λόγος που ψευδώς διεδοθει πως ήταν εύζωνας. Και απ' όλη την κατεχόμενη Ευρώπη, μόνο στην Ελλάδα υπήρχε σημαία που κυμάτιζε και δεν ήταν αυτή με την σβάστιχα, λόγο της πράξης του αυτής. Η διαταγή δόθηκε από Γερμανό φρούραρχο. Μάρτυρες υπήρχαν. Η μαρτυρία τους υπάρχει.

Allst@rf
29/10/2011, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
ειδικά αυτό με τον εύζωνα είναι μεγάλος μύθος. Το όνομα αυτό σύμφωνα με το τμημα ιστορίας πολέμου του ΓΕΣ δεν υπάρχει στα μητρώα αρρενων, και δεν υπάρχει σε κανέναν στρατιωτικό ή στρατολογικό καταλογο. κανε ένα τηλ. δευτερα πρωί και ρώτα.

όσο για τον Γλέζο διάβασε ποιος ήταν, γιατί καταδικάστηκε στη συνέχεια, και πόσες αντιφάσεις έχουν οι δύο περιγραφές μεταξύ τους και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

τώρα σου είπα αν θέλετε να δημιουργείτε ήρωες και μύθους δικό σας θέμα.

δεν μηδενίζω τα πάντα. απλά δεν μπορούν κάποιοι να βγαίνουν "περισσότερο¨ήρωες από κάποιους άλλους.

εχω περιέργεια να μάθω ποιους θεωρείς εσυ ήρωες ,"φίλε" μου...:rolleyes:

pan0s78
29/10/2011, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο το "τυχαίο" site που προτείνεις...Ενδεικτικά ορισμένα ακόμα θέματα από τόν ίδιο ιστότοπο που αποκαταστούν την ιστορική αλήθεια: Το αμφιλεγόμενο ημερολόγιο της Άννα Φράνκ, ο μύθος των νεκρών του Πολυτεχνείου, η απάτη με το Άγιο Φώς...Ουάου, αυτό δεν είναι site είναι το mythbusters!!!!! M' αρέσει και η προτροπή "ένα τυχαίο site που δεν ξέρω πού πρόσκειται"...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δύο ερωτήσεις με το φτωχό μου το μυαλό:
α) Έμενα δύο χρόνια Αθήνα και κάθε μέρα αντίκρυζα την Ακρόπολη που ήταν απέναντι από το διαμέρισμά μου. Αυτά τα 2 χρόνια ΠΟΤΕ δεν είδα τη σημαία να υποστέλλεται το βράδυ, πάντα ήταν στον ιστό της. Άρα το επιχείρημα ότι σύμφωνα με το στρατιωτικό τυπικό των περισσότερων στρατών του κόσμου, αν όχι όλων (και φυσικά και των τυπικότατων Γερμανών), με την δύση του ηλίου η σημαία θα έπρεπε ήδη να είχε υποσταλεί, είναι έωλο, μπάζει, καταρρίπτεται.
β) Είναι επιχείρημα ότι η σημαία δεν κατέβηκε από τους Γλέζο-Σάντα αλλά τη βρήκαν οι δυο τους σε σημείο που την είχαν παρατήσει οι Γερμανοί; Δηλ οι τυπικότατοι Γερμανοί όπως αναφέρεται συνεχώς στο κείμενο, έκαναν υποστολή της σημαίας και μετά την παράτησαν κάπου....Και κάτι άλλο: είναι απόδειξη ότι η σημαία εκλάπη επειδή οι Γερμανοί το δήλωσαν στην τότε ανακοίνωσή τους. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δηλ περίμεναν να έβγαιναν οι Γερμανοί και να ανακοίνωναν: Μας έκλεψαν τη σημαία μέσα από τα χέρια μας, το παραδεχόμαστε!!!! Η ανακοίνωση του Γλέζου και του Σάντα αμφισβητείται αλλά η ανακοίνωση των Γερμανών γίνεται δεκτή!!!!
Πάντως και πάλι είναι απίστευτο site, αναρωτιέμαι αν γίνονται δεκτά και μοτοσυκλετιστικά άρθρα όπως "Ο μύθος του κινητήρα boxer-στην πραγματικότητα είναι μονοκύλινδρος" , "η αλήθεια για τον Giacomo Agostini-δεν είχε ποτέ δίπλωμα οδήγησης" και άλλα τέτοια...

α) κάθε κυριακή πρωί και κάθε κυριακή απόγευμα γιατί ανεβαίνουν οι ευζωνες στην ακρόπολη; γιατί όταν εγώ ως ευζωνας ανέβαινα την κυριακή το πρωί (δύο διμοιρίες συνολικά) η σημαία δεν ήταν στον ιστό της. Εμείς την ανεβάζαμε, και το βράδυ την υποστέλλαμε.
β)μην κολλάς στο συγκεκριμέμο site. και σε αλλα παρόμοια γράφονται.

pan0s78
29/10/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εχω περιέργεια να μάθω ποιους θεωρείς εσυ ήρωες ,"φίλε" μου...:rolleyes:

Ήρωες είναι ανεξεραίτως όλοι όσοι έδωσαν κάτι από τον ευατό τους στον πόλεμο. ο παππούς σου, ο παππούς μου και όλοι αυτοι που πήγαν πολέμησαν τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκεί πάνω. δεν είναι δυνατον, ξαναλέω, κάποιοι να είναι περισσότερο ήρωες από κάποιους άλλους και να το εκμεταλεύονται για την υπολοιπη ζωή τους!

zephyr1
29/10/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
Ήρωες είναι ανεξεραίτως όλοι όσοι έδωσαν κάτι από τον ευατό τους στον πόλεμο. ο παππούς σου, ο παππούς μου και όλοι αυτοι που πήγαν πολέμησαν τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκεί πάνω. δεν είναι δυνατον, ξαναλέω, κάποιοι να είναι περισσότερο ήρωες από κάποιους άλλους και να το εκμεταλεύονται για την υπολοιπη ζωή τους!

Και αυτοι ακριβως εχτες θα λεγανε: γαμηστε τους χωρις σαλιο.:winka:

Allst@rf
29/10/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
Ήρωες είναι ανεξεραίτως όλοι όσοι έδωσαν κάτι από τον ευατό τους στον πόλεμο. ο παππούς σου, ο παππούς μου και όλοι αυτοι που πήγαν πολέμησαν τραυματιστηκαν και σκοτώθηκαν εκεί πάνω. δεν είναι δυνατον, ξαναλέω, κάποιοι να είναι περισσότερο ήρωες από κάποιους άλλους και να το εκμεταλεύονται για την υπολοιπη ζωή τους!

συμφωνώ,αλλά...

1ον.σύμφωνα με σένα έχουμε πέσει θύματα απάτης...
2ον.ο Γλέζος είναι εν ζωή.μπορείς να μας υποδείξεις έναν ήρωα εν ζωή για να καταλάβουμε;
3ον.από όσο γνωρίζω ο Γλέζος δεν έχει εκμεταλευτεί την πράξη του για κάτι.


:wave2:

pan0s78
29/10/2011, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
συμφωνώ,αλλά...

1ον.σύμφωνα με σένα έχουμε πέσει θύματα απάτης...
2ον.ο Γλέζος είναι εν ζωή.μπορείς να μας υποδείξεις έναν ήρωα εν ζωή για να καταλάβουμε;
3ον.από όσο γνωρίζω ο Γλέζος δεν έχει εκμεταλευτεί την πράξη του για κάτι.


:wave2:

1. απάτης αν θες να το πεις ετσι. Δεν θα το ελεγα ακριβώς έτσι. Παραπλάνησης θα το έλεγα εγώ
2. όλοι αυτοί που ανέβασε ο Γκλετσος χθες στην εξέδρα, τα δυο γερόντια από το χωριο μου που ζουν ακόμα και ένα σωρό άλλοι.
3. το ότι μιλάει τώρα και έχει βήμα ή το ότι ξεμπλεξε με τις κατηγορίες κατασκοποίας θεωρώ ότι το χρωστάει στην "ηρωική πράξη" του.

Allst@rf
29/10/2011, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
1. απάτης αν θες να το πεις ετσι. Δεν θα το ελεγα ακριβώς έτσι. Παραπλάνησης θα το έλεγα εγώ
2. όλοι αυτοί που ανέβασε ο Γκλετσος χθες στην εξέδρα, τα δυο γερόντια από το χωριο μου που ζουν ακόμα και ένα σωρό άλλοι.
3. το ότι μιλάει τώρα και έχει βήμα ή το ότι ξεμπλεξε με τις κατηγορίες κατασκοποίας θεωρώ ότι το χρωστάει στην "ηρωική πράξη" του.

1.ναι καλώς.
2.Γκλέτσος;ή Γλέζος;εγώ για επώνυμο ήρωα νόμιζα να μιλούσαμε αλλά δε πειράζει μου κάνει.τα γερόντια που ανέβηκαν μαζί του τα ξέρουν αυτα που του προσάπτεις;
3.θεωρίες κατασκοπείας από αριστερούς εχω ακούσει από τον "αξιότιμο" κύριο πλευρη.η πηγή σου είναι ίδια;
εσυ που τα ξέρεις όλα αυτα;πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;

MG-KTiNoS
29/10/2011, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
1. απάτης αν θες να το πεις ετσι. Δεν θα το ελεγα ακριβώς έτσι. Παραπλάνησης θα το έλεγα εγώ
2. όλοι αυτοί που ανέβασε ο Γκλετσος χθες στην εξέδρα, τα δυο γερόντια από το χωριο μου που ζουν ακόμα και ένα σωρό άλλοι.
3. το ότι μιλάει τώρα και έχει βήμα ή το ότι ξεμπλεξε με τις κατηγορίες κατασκοποίας θεωρώ ότι το χρωστάει στην "ηρωική πράξη" του.



Φίλε το λες και το ξανα λες...
Είδες την εφημερίδα της εποχής ή όχι ?

Το πρόβλημα του Γλέζου ξέρεις ποιο είναι ?
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ
και μη νομίζεις ότι η ιστορία του Γλέζου σταματά εκεί και τότε.
Eχει φάει φυλακή που έχει χορτάσει και πρόσφατα στα γεράματα του τον ψεκάσανε και κάτι ΜΑΤατζίδες
ΞΕΚΩΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΑΠΡΑΓΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΝΟΗΤΟ ΤΙΠΟΥ ΑΔΩΝΗ
Α και που σαι πολιτικά δεν συμφωνώ με το Γλέζο του αναγνωρίζω όμως ότι έχει @@ γιατί ως τα σήμερα ΑΝΕΤΑ θα μπορούσε νε έχει κάνει 2 3 θητείες υπουργός του ΠΑΣΟΚ ή αμφιβάλεις ?

Αντ αφού όμως διάλεξε αυτό

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://misha.pblogs.gr/files/f/404909-glezos.jpg&sa=X&ei=FDOsTpyZC5HsOYL7rOAP&ved=0CAsQ8wc&usg=AFQjCNHOUYFHuYARgYDflEG9bQY51wWQHw

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://static.madata.gr/files/2010_IMAGES/G/glezos1_384703730.jpg&sa=X&ei=GTOsTqqXKMrpObS5tNEP&ved=0CAsQ8wc&usg=AFQjCNFPhY34QxbdJVqAyMhUi_NKYrFTWA

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://3.bp.blogspot.com/-SvZeibwgGcQ/TaWLOm1qQGI/AAAAAAAABLI/aQ04YceAAt8/s1600/glezos-mat3.jpg&sa=X&ei=FjOsTv7YHI6aOoriudwC&ved=0CAwQ8wc&usg=AFQjCNEO6OCR8I6awZX1wml4xuTw8PlQRA



Ή μήπως είναι ΚΑΙ αυτό φαντασία του ?

pan0s78
29/10/2011, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
1.ναι καλώς.
2.Γκλέτσος;ή Γλέζος;εγώ για επώνυμο ήρωα νόμιζα να μιλούσαμε αλλά δε πειράζει μου κάνει.τα γερόντια που ανέβηκαν μαζί του τα ξέρουν αυτα που του προσάπτεις;
3.θεωρίες κατασκοπείας από αριστερούς εχω ακούσει από τον "αξιότιμο" κύριο πλευρη.η πηγή σου είναι ίδια;
εσυ που τα ξέρεις όλα αυτα;πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;

δεν με ενδιαφέρει αν το ξέρουν ή οχι. αλλο είναι αυτό που θέλω να θίξω αλλά δεν νομίζω ότι το πιάνετε. αυτό που λέω και ξαναλέω είναι οτι ο Γλέζος δεν είναι περισσότερο ήρωας από κάποιους άλλους ανωνυμους. Απλά ήταν "μάγκας" και δείχτηκε τότε το οποίο εξαργυρώνει ακόμα και τώρα.
Όσο για τα υπόλοιπα είναι απλά ιστορικά γεγονότα και μπορείς ψαχνοντάς τα να τα βρεις, από όποια πηγη θες και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Από εκεί εξάλου τα βρήκα και εγώ.

jimmis5
29/10/2011, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
...

Τσολια τι ακριβως θες να πεις με ολα αυτα και τι σχεση εχουν με την παρελαση ή μηπως το θεμα σου ειναι ο Γλεζος και μονον.Αυτον απλα μην τον ψηφιζεις ολα τα υπολοιπα ειναι περιτα μονον λιγο σεβασμο για εναν ανθρωπο που ειναι στην ηλικια που ειναι και ειναι ακομα στο πεζοδρομιο,αλλωστε δεν ζητησε κανεις την γνωμη του αγνωστου ιστορικου για το τι και το ποιος

.-

pan0s78
29/10/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Φίλε το λες και το ξανα λες...
Είδες την εφημερίδα της εποχής ή όχι ?

Το πρόβλημα του Γλέζου ξέρεις ποιο είναι ?
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ
και μη νομίζεις ότι η ιστορία του Γλέζου σταματά εκεί και τότε.
Eχει φάει φυλακή που έχει χορτάσει και πρόσφατα στα γεράματα του τον ψεκάσανε και κάτι ΜΑΤατζίδες
ΞΕΚΩΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΑΠΡΑΓΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΝΟΗΤΟ ΤΙΠΟΥ ΑΔΩΝΗ
Α και που σαι πολιτικά δεν συμφωνώ με το Γλέζο του αναγνωρίζω όμως ότι έχει @@ γιατί ως τα σήμερα ΑΝΕΤΑ θα μπορούσε νε έχει κάνει 2 3 θητείες υπουργός του ΠΑΣΟΚ ή αμφιβάλεις ?

Αντ αφού όμως διάλεξε αυτό

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://misha.pblogs.gr/files/f/404909-glezos.jpg&sa=X&ei=FDOsTpyZC5HsOYL7rOAP&ved=0CAsQ8wc&usg=AFQjCNHOUYFHuYARgYDflEG9bQY51wWQHw

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://static.madata.gr/files/2010_IMAGES/G/glezos1_384703730.jpg&sa=X&ei=GTOsTqqXKMrpObS5tNEP&ved=0CAsQ8wc&usg=AFQjCNFPhY34QxbdJVqAyMhUi_NKYrFTWA

http://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://3.bp.blogspot.com/-SvZeibwgGcQ/TaWLOm1qQGI/AAAAAAAABLI/aQ04YceAAt8/s1600/glezos-mat3.jpg&sa=X&ei=FjOsTv7YHI6aOoriudwC&ved=0CAwQ8wc&usg=AFQjCNEO6OCR8I6awZX1wml4xuTw8PlQRA



Ή μήπως είναι ΚΑΙ αυτό φαντασία του ?

τις είδα. αν και δεν είναι της εποχής αυτή που αναφέρει για τον Γλέζο, είναι 4 χρονια μετά. δεν σημαίνει όμως ότι ο Γλέζος το έκανε και ακόμα περισσότερο με τον τρόπο που το παρουσιάζει. Την σημαία την γερμανική γιατι δεν την είδαμε ποτέ; Άσε γιατι τα κενα είναι πολλά.
Δεν λεω ότι δεν έκανε φυλακή ή οτι πέρασε καλά. αλλα τα ίδια περάσαν και χιλιαδες αλλοι οι οποίοι έμειναν στην αφανεια. τέλος πάντων δεν βλέπω λόγο να συνεχίζω την κουβέντα. ελεύθερος είναι ο καθένας μας να πιστεύει και να το ψάχνει όσο θέλει.

pan0s78
29/10/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τσολια τι ακριβως θες να πεις με ολα αυτα και τι σχεση εχουν με την παρελαση ή μηπως το θεμα σου ειναι ο Γλεζος και μονον.Αυτον απλα μην τον ψηφιζεις ολα τα υπολοιπα ειναι περιτα μονον λιγο σεβασμο για εναν ανθρωπο που ειναι στην ηλικια που ειναι και ειναι ακομα στο πεζοδρομιο,αλλωστε δεν ζητησε κανεις την γνωμη του αγνωστου ιστορικου για το τι και το ποιος

.-

το θέμα μου δεν είναι ο Γλέζος. καλά να είναι ο ανθρωπος και να ζήσει άλλο τόσο. με αυτό που είπε διαφώνησα και έκανα ένα σχόλιο.
αν δεις το πρώτο μου post σε αυτό το thread θα δεις και την θέση μου για την παρέλαση.

MG-KTiNoS
29/10/2011, 19:37
ι

Allst@rf
29/10/2011, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
τις είδα. αν και δεν είναι της εποχής αυτή που αναφέρει για τον Γλέζο, είναι 4 χρονια μετά. δεν σημαίνει όμως ότι ο Γλέζος το έκανε και ακόμα περισσότερο με τον τρόπο που το παρουσιάζει. Την σημαία την γερμανική γιατι δεν την είδαμε ποτέ; Άσε γιατι τα κενα είναι πολλά.
Δεν λεω ότι δεν έκανε φυλακή ή οτι πέρασε καλά. αλλα τα ίδια περάσαν και χιλιαδες αλλοι οι οποίοι έμειναν στην αφανεια. τέλος πάντων δεν βλέπω λόγο να συνεχίζω την κουβέντα. ελεύθερος είναι ο καθένας μας να πιστεύει και να το ψάχνει όσο θέλει.


ναι αλλά σε ρώτησα ποιες είναι οι ιστορικές πηγές που εμπιστεύεσαι και πιστεύεις ότι λένε την αλήθεια και δε μου απαντήσες...

Είναι περίεργο και καχύποπτο παντος που νομίζεις ότι ξέρεις την αλήθεια ενώ όλοι εμείς έχουμε παραπλανηθεί όπως λές...

Στο κάτω κάτω αν είσαι σίγουρος για την καθαρότητα των πηγών σου δεν έχεις να φοβηθείς κάτι...


:winka:

MG-KTiNoS
29/10/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
τις είδα. αν και δεν είναι της εποχής αυτή που αναφέρει για τον Γλέζο, είναι 4 χρονια μετά. δεν σημαίνει όμως ότι ο Γλέζος το έκανε και ακόμα περισσότερο με τον τρόπο που το παρουσιάζει. Την σημαία την γερμανική γιατι δεν την είδαμε ποτέ; Άσε γιατι τα κενα είναι πολλά.
Δεν λεω ότι δεν έκανε φυλακή ή οτι πέρασε καλά. αλλα τα ίδια περάσαν και χιλιαδες αλλοι οι οποίοι έμειναν στην αφανεια. τέλος πάντων δεν βλέπω λόγο να συνεχίζω την κουβέντα. ελεύθερος είναι ο καθένας μας να πιστεύει και να το ψάχνει όσο θέλει.

Το θέμα σου είναι ότι είσαι λασπολόγος και δε ντρέπεσαι καν!
Ότι πετάς λάσπη σ ένα άνθρωπο που θυσίασε τα νιάτα του στις φυλακές για να μπορούν και ΟΙ ΑΛΛΟΙ εκτός από εσένα να λένε τη γνώμη τους.

Τι σου πέρασε ρε απ το μυαλό ότι γεννηθήκαμε χτες ή ότι αντί για ιστορία εμείς έχουμε διαβάσει Μίκυ μάους?
Πόσο πιθανό είναι ρε να πεις ότι κατέβασες μια σημαία και να μην το έχει δει κανένας στη πρωτεύουσα της χώρας?

Άκου λοιπόν για να τελειώνουμε

ΤΡΑΒΑ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ

και μην αναπαράγεις εδώ μέσα τις μαλακίες του κάθε ΑΔΩΝΗ
ΑΝ μην τη άλλο για να μην πεταχτεί και κανένας και μπροστά από το τσολιά βάλει και κανένα άλλα εθνικό προσωνύμιο

spyro
29/10/2011, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
.......
http://www.pare-dose.net/?p=2795


:a04:

pan0s78
29/10/2011, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ναι αλλά σε ρώτησα ποιες είναι οι ιστορικές πηγές που εμπιστεύεσαι και πιστεύεις ότι λένε την αλήθεια και δε μου απαντήσες...

Είναι περίεργο και καχύποπτο παντος που νομίζεις ότι ξέρεις την αλήθεια ενώ όλοι εμείς έχουμε παραπλανηθεί όπως λές...

Στο κάτω κάτω αν είσαι σίγουρος για την καθαρότητα των πηγών σου δεν έχεις να φοβηθείς κάτι...


:winka:

δεν έχω τις απόλυτα αξιοπιστες "πηγές". απλά εδω και εκεί διαβάζω και ψάχνω. Αν τώρα εσύ όταν διάβασες την αφήγηση του Γλέζου σου φάνηκαν όλα πιστευτά και φυσιολογικά, δεν έχω να σε πείσω για το αντίθετο. Εμένα που φάνηκε ότι το έχει χάσει σε πολλά σημεία.

vaska
29/10/2011, 20:17
Φίλε μου pan0s78 καταλάβαμε και σ' ευχαριστούμε που μας άνοιξες τα μάτια.


Θα σου πω μόνο τούτο και από μένα θα κλείσει το θέμα, όπως στην αγάπη δεν υπάρχει πολύ και λίγο, όπως στην παρανομία δεν υπάρχει πολύ και λίγο έτσι και στον ηρωισμό δεν υπάρχει πολύ και λίγο. Όπως λοιπόν δεν μπορείς ν' αγαπάς λίγο, να είσαι λίγο παράνομος έτσι και δεν μπορείς να είσαι λίγο ήρωας.

Πάντως είναι απορίας άξιο πως σε περιόδους κοινωνικών αναταραχών (ζυμώσεων είναι πιό δόκιμη λέξη), παρεισφρύουν τα σκατά αντλώντας δύναμη από μικρές στρεβλώσεις της αλήθειας.

spyro
29/10/2011, 20:18
ας είμαι λίγο δίκαιος όμως. στα θέματα με τον Χριστιανισμό το πάει καλά

:D :beer:

http://www.pare-dose.net/?p=4352

Allst@rf
29/10/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan0s78
δεν έχω τις απόλυτα αξιοπιστες "πηγές". απλά εδω και εκεί διαβάζω και ψάχνω. Αν τώρα εσύ όταν διάβασες την αφήγηση του Γλέζου σου φάνηκαν όλα πιστευτά και φυσιολογικά, δεν έχω να σε πείσω για το αντίθετο. Εμένα που φάνηκε ότι το έχει χάσει σε πολλά σημεία.


άρα ουτε η δίκη σου "αλήθεια" μπορεί να μου αλλάξει γνώμη,μιας και ο ίδιος λες ότι οι πηγές σου δεν είναι απόλυτα αξιόπιστες...

Τα τελευταία χρόνια παρατηρηται μια τάση από κάποιους χώρους ,διαστρεβλώσεις της αλήθειας σχετικά με τα αντιστασιακά κινήματα και αγώνες στο σύνολο τους...οπότε επειδή βλέπω και συγκλίνουν οι απόψεις ,να σου πω ότι τίποτα στον κόσμο δε θα μπορέσει να σβήσει την αλήθεια...:wave2:

MG-KTiNoS
29/10/2011, 21:15
.....ο Γάλλος στρατηγός Ντε Γκωλ χαρακτήρισε τον Μανώλη Γλέζο ως "Πρώτο παρτιζάνο της Ευρώπης"[2]. Βέβαια το ναζιστικό καθεστώς αποκρίθηκε με την αναζήτηση και καταδίκη των υπευθύνων (του Γλέζου και του Σάντα) σε ερήμην θάνατο από το γερμανικό στρατοδικείο. Έτσι ξεκίνησε μια εκτεταμένη αναζήτηση όπου και τελικά, σχεδόν ένα χρόνο μετά, στις 24 Μαρτίου του 1942 ο Μ. Γλέζος και ο συνεργός του συλλαμβάνονται από γερμανικό κλιμάκιο και φυλακίζονται στις φυλακές Αβέρωφ. Εκεί ο Γλέζος μετά από απάνθρωπους βασανισμούς προσβλήθηκε από φυματίωση βαριάς μορφής οπότε και αφέθηκε ελεύθερος[3].

Στις 21 Απριλίου του 1943 συλλαμβάνεται και πάλι αυτή τη φορά από τους Ιταλούς κατακτητές για ενάντια δράση του, όπου και παρέμεινε στη φυλακή για τρεις μήνες. Έξι μόλις μήνες μετά την απελευθέρωσή του από τους Ιταλούς, στις 7 Φεβρουαρίου του 1944 συλλαμβάνεται πάλι, αυτή τη φορά από συνεργάτες των κατακτητών, για επικίνδυνη αντεθνική δράση και φυλακίζεται για 7,5 μήνες. Κατάφερε τελικά να δραπετεύσει στις 21 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους[4].


ΨΕΜΑΤΑ ΟΛΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥ ΣΗΡΙΖΑ...


:rotflmao:


Από την αριστερή φιλάδα...
2↑ Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος
3↑ Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος
4↑ Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος

"Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Larousse Britannica" τομ.18ος, σελ.302-303.

Cpt. Haddock
29/10/2011, 21:16
Ρε τι κάνει μια παρέλαση (ή η ματαίωσή της...) :look:

MG-KTiNoS
29/10/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε τι κάνει μια παρέλαση (ή η ματαίωσή της...) :look:

Εδώ δε μιλάμε για παρέλαση εδώ μιλάμε για μια ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ που γράφεται.

Μια ιστορία που λέει ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ


Ε ΟΧΙ !

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
29/10/2011, 21:22
Καλα όλα αυτα.

Αυτός ο ΣΗΡΙΖΑ ειναι καινούριο κόμα; :confused:

MG-KTiNoS
29/10/2011, 21:31
Δεν ξέρω ρε φίλε εκνευρίστηκα και δεν ξέρω καν πως γράφεται ή τι σημαινει.
Ούτε μ αυτούς είμαι, ούτε έχω κομματική ταυτότητα πουθενά.
Απλά μερικά πράγματα είναι άνω ποταμών

υγ
Ήθελα μόνο να ήξερα αν πράγματι η Π Δέλτα αυτοκτόνησε όταν μπήκαν οι Γερμανοί στην Αθήνα ή ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ μέρος κάποιου ονείρου που έτυχε και είδα!

:cry:

AUFGEBRACHT
29/10/2011, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Δεν ξέρω ρε φίλε εκνευρίστηκα και δεν ξέρω καν πως γράφεται ή τι σημαινει.
Ούτε μ αυτούς είμαι, ούτε έχω κομματική ταυτότητα πουθενά.
Απλά μερικά πράγματα είναι άνω ποταμών

υγ
Ήθελα μόνο να ήξερα αν πράγματι η Π Δέλτα αυτοκτόνησε όταν μπήκαν οι Γερμανοί στην Αθήνα ή ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ μέρος κάποιου ονείρου που έτυχε και είδα!

:cry:


Ψάξε στο pare-dose.gr και δεν αποκλείεται να διαβάσεις ότι αυτοκτόνησε επειδή ο γιός της ήθελε να φτιάξει τους Stereo Nova που τελικά τους έφτιαξε ο εγγονός της, ο Μιχάλης Δέλτα. Άσε ρε φίλε, το διαβάσαμε κι αυτό εδώ μέσα, απατεώνας ο Γλέζος...

blackbusa
30/10/2011, 03:28
καλα κανουν και μας πηδανε...και απο οτι ακουγετε δεν εχουμε δει ακομα τιποτα...

στα παπαρια μου ποιος κατεβασε την γερμανικη σημαια...η αν απλα την εκλεψε...η αν δεν εγινε ποτε....το θεμα ειναι οτι παρουσιαστηκε/ακουστηκε/πηγε απο στομα σε στομα κατι που εδωσε κουραγιο για το μελλον...και με αυτα που διαβαζουμε (και)εδω μεσα μελλον ΔΕΝ υπαρχει....οπως και δεν υπηρξε ποτε την συγχρονη εποχη...γιατι???μολις σκληρηνουν και αλλο τα πραγματα και φτασουν ολοι στο ιδιο σημειο ενα κομματι ψωμι αρκει για να ξαναδιασπαστουν....για την ωρα δεν χρειαζετε να το πεταξουν...πλακωνεστε μονοι σας....

irinia
30/10/2011, 04:57
ΚΡΙΜΑ.............ΛΥΠΑΜΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ,


ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ.........!!!






Είναι ντροπή μέσα σέ τέτοιες στιγμές πού ζεί ή χώρα,κάποιοι νά παίρνετε τό μέρος
όλων αύτών τών καθικιών πού μάς έφεραν σέ αύτό τό χάλι.
όλων αύτών πού έχουν μύρρια στήν Έλβετία καί άκόμα περιμένουμε νά δούμε
αύτή τή λίστα.
Όλων αύτών πού έκαναν τήν άναλγησία καί τήν άτιμωρησία τέχνη...!!
όλων αύτών πού ζούνε μέσα στό χρήμα,καί νοιάζονται δήθεν πόσο πήγε ή πατάτα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΧΑΖΟΙ..........

ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ όπως τό 40 θάστε....!!
Ή θά τρώτε κανένα κοκκαλάκι πού είπε κάποιος χοντρός.
Ό λαός σήμερα ξεσηκώθηκε καί όλοι οί έμμισθοι φώναζαν ότι μιά μικρή μειοψηφία είναι.
ΠΟΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ...??
ΟΛΗ Η ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΗΤΑΝΕ ΓΕΜΑΤΗ...!!
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ...!!


ΠΟΙΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ...??
ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ....??
ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ...??
ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ....??
ΕΣΕΙΣ..............ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ....??
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΣΤΟ ΕΔΩΛΙΟ.....??
ΟΤΑΝ Η ΧΩΡΑ ΚΛΩΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ....??
ΠΟΥ ΔΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ....??
ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΙ.....??


ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ ΤΩΝ 500 ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΣΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ, ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΤΕ....!!!




Λυπάμαι όλους έσάς πού έχετε μέσα σας ζωή καί σκύβετε γιά ένα κομμάτγι ψωμί
τό κεφάλι....!!
ΕΙΣΤΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ....!!
Ότι καί νά κάνετε,σήμερα έπιτέλους ό λαός βγήκε στό δρόμο καί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ.
Έσάς πήρε στό κυνήγι............ΨΕΥΤΕΣ, ΚΛΕΦΤΕΣ καί λοιποί.



Ο ΓΛΕΖΟΣ.............ΖΕΙ καί τάπε σοφά σήμερα.....!!
ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΑΚΗ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ....!!
Αύτόν βρήκαν άλλον τρόπο νά τόν παροπλίσουν.
Τό πρόβλημα είναι, μπορεί αύτός ό λαός νά ρίξει μούντζα στή μεγαλύτερη
μεταπολεμική πολιτική άπάτη καί νά ένωθεί ξανά κάτω άπό μιά άριστερά
όπως τό 65...??
Ή θά συνεχίσει νά άνεβάζει στίς έξέδρες όλους αύτούς πού σήμερα πανικόβλητοι
έτρεξαν νά άφορίσουν αύτή τήν αύθόρμητη ένέργεια του
φοβούμενοι μή ταραχτούν τά νερά...??
ΠΟΙΑ ΝΕΡΑ ΡΕ...??
ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ....??

Είναι δυνατόν νά τούς βρίζει ό κόσμος καί αύτοί νά χαιρετάνε χαμογελώντας
σάν νά μή τρέχει τίποτε...??
ΠΟΣΟ ΧΟΝΤΡΟΠΕΤΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...??




Γιά όσους δέν τό κατάλαβαν,ή δέν τούς τό έδωσαν νά τό καταλάβουν
ΣΗΜΕΡΑ............
ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕ ΑΤΑΚΤΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΔΡΕΣ.
ΠΟΛΛΟΙ ΔΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΦΑΓΑΝ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ.
ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ...........ΠΡΟΔΟΤΕΣ....!!


Μαντέψτε,ποιοί έρχονται δεύτεροι....???



Μερικοί είστε θλιβεροί..............άμφισβητείτε τήν ήρωική πράξη 2 άγωνιστών
τής άντίστασης.
Μού θυμίζετε αύτούς πού έσκιζαν τά ρούχα τους ίσχυριζόμενοι ότι στό
Πολυτεχνείο δέν ύπήρξε κανένας νεκρός....!!


Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ.
ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ....!!
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΝΕ
ΜΕ ΑΛΛΟΔΑΠΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ....ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ....!!!
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ , ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟ ,
ΦΑΣΙΣΤΑ κ.λ.π...

Άν κάποιοι προσπαθούν νά τή σφετεριστούν στό όνομα όποιουδήποτε
κομματικού συμφέροντος άπλά...........ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ...!!



Στή Θεσσαλονίκη................ό λαός ΤΙΜΗΣΕ τό λαό
Σ'αύτούς άνήκει τό έπος τού 40 .
Καί όχι στά λαμόγια πού μαζεύουν μύρρια.


Μανώλη ΓΛΕΖΟ ,έντιμε άγωνιστή,σέ ψήφισα όταν κάποιοι έτρωγαν τά κόκκαλα
πού τούς πέταγαν......τά ΛΑΜΟΓΙΑ.

ΔΕ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΤΕ...........ΔΕ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕΣ ΠΟΤΕ.


Ύπήρξε άραγε κατοχή...??
Γερμανοί...??
Καλάβρυτα...??
Δίστομο.....??
Γοργοπόταμος...??
Ρούπελ....??
Άλβανικό έπος...??
Κουκουλοφόροι....??
ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ...??
Ρουφιάνοι....??
Βασιλιάδες...??
ΧΟΥΝΤΑ....??
ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ....??


12 μήνες κλεισμένος μέσα στό Παύλος Μελάς ό πατέρας μου κάθε πρωί χαιρετιόταν
μέ τούς συντρόφους του γιατί κάθε πρωί έφευγαν γιά έκτέλεση κάποιοι
σέ άντίποινα τών Γερμανών γιά τίς ήρωικές πράξεις άντίστασης τού Έλληνικού λαού.
Κάποιοι πέθαιναν άγωνιζόμενοι
γιά λευτεριά καί κάποιοι φόραγαν μαύρες κουκούλες καί ύποδείκνυαν
στούς κατακτητές ποιούς νά πιάσουν.
Άπό τήν άλλη έκαναν πλούτη πουλώντας άλεύρι στή μαύρη άγορά κάνοντας τίς
περιουσίες πού θαυμάζετε σήμερα....!!
Άγόραζαν σπίτια γιά ένα τσουβάλι άλεύρι...!!
Ψάχτε λοιπόν νά δείτε όνόματα άκόμα καί πρωθυπουργών τού τότε
πώς βρέθηκαν στήν έξουσία τού σήμερα...!!



ΑΝΑΘΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ..............ΗΛΙΘΙΟΙ , ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ,
ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΜΝΗΜΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ,
ΝΑ ΞΥΣΕΤΕ ΠΑΛΙΕΣ ΠΛΗΓΕΣ,
ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΗΡΩΕΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ....!!!