PDA

View Full Version : Honda Ax1



argpap
02/09/2005, 11:47
Λοιπόν, είμαι νέος στο χώρο της μοτο... παλία ...πολύ παλιά είχα ενα παπάκι 50cc αλλα άντε να το πείς γνώσεις μοτο αυτό. Αποφάσισα σε ηλικία 32 ετών με οικογένεια παρακαλώ..( δύο μικρά τερατάκια !) να αγοράσω και εγώ κάτι σε δύο τροχούς γιατί πολύ απλά τα έχω παίξει με την κίνηση και η Αττική οδος είναι ΑΚΡΙΒΗ ! Μετά απο συμβουλές φίλων και πολύ ξεψείρισμα...είμαι ψείρας... πήρα μία AX1 με πρώτη άδεια του 98, 26.000 χλμ και σε καλή κατάσταση όπως φαίνετε. Τι ρωτάω τώρα θα μου πείτε...απλά πληροφορίες για τη μοτο και τι να προσέξω....

johnpan
02/09/2005, 12:14
Τα ηλεκτρικά της, ανορθωτής, γεννήτρια, και ηλεκτρονική καμιά φορά καίγονται. Οι αναρτήσεις μπροστά ήταν λίγο άθλιες (κι εγώ αυτό είχα), βάλε ελατήρια WP για καλύτερη συμπεριφορά. Αν θες να με ακούσεις και στο τελευταίο, βάλε πιο ψηλό τιμόνι. Αυτό που έχει είναι πολύ ασαφές ενώ με ένα πιο ψηλό, θα νιώθεις καλύτερα το μηχανάκι. Τα φρένα της είναι καλά. Αν το θες μόνο για άσφαλτο, βάλε και ασφάλτινα λάστιχα, ρώτα κανέναν παλιό μάστορα της γειτονιάς, θα ξέρει, γιατί κάποτε τα ΑΧ έκαναν θραύση. Εγώ είχα ασφάλτινο πίσω, νομίζω dunlop ή pirelli