PDA

View Full Version : Μπάρες διοδίων. Γκαντεμιά.



timman
30/10/2011, 23:01
Καλησπέρα! Ρε παίδες αν πέσει η μπάρα των διοδίων την ώρα που περνάμε ενώ έχουμε πληρώσει, τι γίνεται? Πληρώνουμε και τη μπάρα? Μου έτυχε τέτοιο περιστατικό κατά της επτάμιση το βράδυ στη γέφυρα του Ρίου και φοβάμαι ότι έμπλεξα.

7gibernau
30/10/2011, 23:02
και σου ειπαν οτι πρεπει να την πλερωσεις???
με μοτο ησουν???

Allst@rf
30/10/2011, 23:04
αν πληρωσες οντως και δε περασες σαν μελος του γνωστου κινηματος ,μαλλον η εταιρεια πρεπει να φοβαται...

:wave2:

faraway
30/10/2011, 23:06
...άμα είσαι του γνωστού κινήματος δεν παίζει να τη φας στο κεφάλι . Δεν προλαβαίνει με τίποτα .

Δλδ πλήρωσες , σου έπεσε η μπάρα επάνω , και σου ζήτησαν και τα ρέστα ??:confused:

p_sapelas
30/10/2011, 23:07
Φιλαράκι είναι υποχρεωμένοι να σου καλύψουν την ζημιά... Κρατάς την απόδειξη πληρωμής των διοδίων, ζητάς πραγματογνώμονα από την ασφαλιστική σου, παίρνεις την πραγματογνωμοσύνη μαζί με προσφορά από μηχανικό για την ζημιά και τους κάνεις επίσκεψη με κανένα φιλαράκι σου "δικηγόρο" η παρουσία του βέβαια δεν είναι απαραίτητη αλλά ξέρεις για καλό και κακό προκειμένου να μή πηγαίνεις 2 φορές..

xristos x
30/10/2011, 23:09
ελπιζω να κρατησες την αποδειξη απο τα διοδια, για την μπαρα δεν φανταζομαι να σου ζητησουν και τα ρεστα αφου θα μπορουσε να σε τραυματισει-προκαλεσει ζημια.

edit : αυτο θα πει αμεση ανταποκριση, δεν σας προλαβαινω

timman
30/10/2011, 23:19
Και πλήρωσα, και την έφαγα. Ευτυχώς όχι στο κράνος. Χτύπησε στη ζελατίνα και τους καθρέπτες του cbf. Οι καθρέπτες είναι ok. Η ζελατίνα έχει μια μικρή γρατζουνιά. Δε πρέπει να είναι τίποτα σπουδαίο, από όσο μπορούσα να δω γιατί ο ήλιος είχε πέσει. Την απόδειξη την έχω κρατήσει.

xristos x
30/10/2011, 23:24
μην την πεταξεις, αν εχεις ορεξη την ψαχνεις για αποζημιωση,αλλα δεν παιζει να σου ζητησουν και τα ρεστα

Πανοπτικός
30/10/2011, 23:25
Αποκλειεται να επεσε πανω του η μπαρα στα καλα καθουμενα...

xristos x
30/10/2011, 23:28
το μονο που μου περναει απο το μυαλο ηταν μηπως καθυστερησε μεχρι να βαλει τα ρεστα στην τσεπη φορεσει γαντια κλπ και παλι δεν ξερω ποτε και πως κατεβαινει η μπαρα

Πανοπτικός
30/10/2011, 23:41
Η μπαρα κατεβαινει αφου περασεις, εχει φωτοκυτταρο (εκτος αν στο ριο ειναι αλλιως).

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να περασε καποιος χωρις να πληρωσει, απο διπλα του.
(αλλα κ παλι οι τυψεις που εχει ο φιλος.. δεν δικαιολογουνται)

TROOPER
31/10/2011, 08:09
:eyepop: δε παμε καλα....!

transalpblack
31/10/2011, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Η μπαρα κατεβαινει αφου περασεις, εχει φωτοκυτταρο (εκτος αν στο ριο ειναι αλλιως).

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να περασε καποιος χωρις να πληρωσει, απο διπλα του.
(αλλα κ παλι οι τυψεις που εχει ο φιλος.. δεν δικαιολογουνται)


Δηλαδή, εγώ εχθές που πήγα Ναύπλιο και στα τέσσερα διόδια δεν πλήρωσα γιατί περίμενα δίπλα από αμάξι και με το που σηκωνόταν η μπάρα έφευγα πριν ξεκινήσει το αμάξι, λέτε να του κατέβηκι κι εκείνου?

Ώρε φίλε!!!!

Παίδες, αν κάποιος σας πηγαίνε ή ερχόταν χθες προς-από Ναύπλιο και του την έκανα, δεν ήταν σκόπιμο...
Να περάσω ήθελα, όχι να διπλοπληρώσετε. (Που δεν πρόκειται να το κάνετε γιατί θα σας την σηκώσουν ούτως ή άλλως την μπάρα)

TROOPER
31/10/2011, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Δηλαδή, εγώ εχθές που πήγα Ναύπλιο και στα τέσσερα διόδια δεν πλήρωσα γιατί περίμενα δίπλα από αμάξι και με το που σηκωνόταν η μπάρα έφευγα πριν ξεκινήσει το αμάξι, λέτε να του κατέβηκι κι εκείνου?

Ώρε φίλε!!!!

δεν αποκλειεται.το χω δει πολλες φορες να συμβαινει.

faraway
31/10/2011, 09:00
Αν πέρασες πριν το αυτοκίνητο , ναι , η μπάρα έκλεισε .
Αποκλείεται βέβαια να διπλοπλήρωσε κανείς , σίγουρα θα του άνοιξαν , απλά για να μην γινόμαστε και αντιπαθείς στους αυτοκινητιστές πέρνα πίσω και μαζί με το αυτοκίνητο και όχι πριν από αυτό . :winka:

chr1s_86
31/10/2011, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
πέρνα πίσω και μαζί με το αυτοκίνητο και όχι πριν από αυτό . :winka:

+1

sergiosm
31/10/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Καλησπέρα! Ρε παίδες αν πέσει η μπάρα των διοδίων την ώρα που περνάμε ενώ έχουμε πληρώσει, τι γίνεται? Πληρώνουμε και τη μπάρα? Μου έτυχε τέτοιο περιστατικό κατά της επτάμιση το βράδυ στη γέφυρα του Ρίου και φοβάμαι ότι έμπλεξα.

Έμπλεξες;
Εσύ;

ΟΧΙ βέβαια,
αυτό δα μας έλειπε τώρα.

Αυτοί έμπλεξαν και πρέπει:
α) να σου πληρώσουν τη ζημιά και
β) να παρακαλούν να μην του %#%$*& περαιτέρω

camen
31/10/2011, 11:26
H μπαρα κλεινει μολις ανιχνευσει οτι περασε οχημα.Αν εχεις πληρωσει και εχει ανοιξει τοτε και μιση ωρα να κατσεις ανοιχτη θα μεινει.Μολις περασεις θα κλεισει...

Για αυτο και ειναι μαλακια να περασεις διπλα απο αυτοκινητο,γτ παρα πολυ πιθανον να σκασει η μπαρα πανω στο αμαξι...Απο πισω του και παλι επικινδυνο ειναι γτ μπορει να την φας εσυ...

Γενικα,οσοι δεν γουσταρετε να πληρωνετε καλο ειναι να εχετε τα αρχιδια να το κανετε στα ισια και οχι να την πληρωσει καποιος αλλος...Περιμεντε την σειρα σας,προχωρησετε ,σηκωστε με το χερι την μπαρα και περαστε...

Δεν εχω κατι με καποιο ειτε πληρωνει ειτε οχι ε...:winka:
Απλα το θεωρω κριμα να κανετε ζημια σε καποιον που δεν φταιει.Εγω ας πουμε οπου δεν θελω να πληρωσω περναω απο το teopass απο την ακρη της μπαρας χωρις καν να την πειραξω...:D

Εχετλαίος
31/10/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Γενικα,οσοι δεν γουσταρετε να πληρωνετε καλο ειναι να εχετε τα αρχιδια να το κανετε στα ισια και οχι να την πληρωσει καποιος αλλος...Περιμεντε την σειρα σας,προχωρησετε ,σηκωστε με το χερι την μπαρα και περαστε...

:beer:

transalpblack
31/10/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
......... περναω απο το teopass απο την ακρη της μπαρας χωρις καν να την πειραξω...:D

Μωρέ κι εγώ αυτό κάνω αλλά έτυχε τώρα.
Όντως η μηχανή χοράει από την άκρη να περάσει.

timman
31/10/2011, 14:17
Το Στόρυ είναι ως εξης. Ήμασταν τρία άτομα (τρις μηχανές). Ξεκινήσαμε το πρωί από τη Πάτρα, φτάσαμε στα διόδια της γέφυρας και για να μη βγάζουμε και οι τρις γάντια κτλ. πληρώνει ο ένας από εμάς και για τους τρις. Η μπάρα των διοδίων ήταν κλειστή. Η υπάλληλος μας κάνει νόημα να περάσουμε. Ανοίγει τη μπάρα, περνάμε και ακολουθεί ο φίλος που πλήρωσε με τα τρία αποκόμματα των εισιτηρίων.
Στην επιστροφή επειδή είχε αρκετή κίνηση, αποφασίσαμε να κάνουμε το ίδιο. Δίνει τα χρήματα ο πρώτος. Ανοίγει η μπάρα και πάμε οι άλλοι δύο να περάσουμε. Περνώντας εγώ κατεβαίνει η μπάρα . Σβήνω τη μηχανή και κατεβαίνω να ελέγξω τυχόν ζημιές. Σε κλάσματα δευτερολέπτου έρχεται υπάλληλος της Γέφυρα να τσεκάρει αν η μπάρα έπαθε ζημιά.
Βγάζω τη μηχανή στην άκρη και έρχεται ένας άλλος υπάλληλος να μου πει ότι το συμβάν πρέπει να καταγραφεί. Οk λέω να το καταγράψουμε. Μου ζητάει τα χαρτιά της μηχανής και το δίπλωμα χωρίς να με ρωτήσει αν χτύπησα, ή να με ενημερώσει για τη διαδικασία, θέλοντας να περιμένουμε κανά τέταρτο πάνω στο δρόμο μεσα στη παγωνιά (φυσούσε κιόλας), για να πάει στο κέντρο ελέγχου τα χαρτιά μου. Φυσικά εγώ αρνήθηκα να του τα δώσω. Έτσι λοιπόν περιμέναμε μέσα στο κρύο να έρθει άλλος υπάλληλος από το κέντρο ελέγχου να κάνει εκεί τη καταγραφή. Ήθελε να υπογράψω ότι κατά τη διέλευση με το όχημά μου προσέκρουσα στη μπάρα. Μα της λέω δεν έπεσα εγώ πάνω στη μπάρα, η μπάρα έπεσε επάνω μου. Με το ζόρι να υπογράψω, δε καταλάβαινε τίποτα.
Τελοσπάντων κάλεσα τη τροχαία. Ο τροχονόμος έκανε τη καταγραφή αλλά αρνήθηκε και ο ίδιος να τις δώσει τα χαρτιά μου. Μετά από κανα μισάωρο ακόμα μέσα στο κρύο τους τα έδωσα για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Περίμεναν και τα παιδιά τόση ώρα….
Εννοείται πως για το αν εγώ χτύπησα, και τη ζημία η δική μου ούτε λόγος.

sergiosm
31/10/2011, 14:30
Στα διόδια δεν έχει κάμερες;

Να τους ζητήσεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ και με αριθμό πρωτοκόλλου αντίγραφο της κασέτας της ημέρας εκείνης από την οποία αποδεικνύεται το συμβάν.

camen
31/10/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Το Στόρυ είναι ως εξης. Ήμασταν τρία άτομα (τρις μηχανές). Ξεκινήσαμε το πρωί από τη Πάτρα, φτάσαμε στα διόδια της γέφυρας και για να μη βγάζουμε και οι τρις γάντια κτλ. πληρώνει ο ένας από εμάς και για τους τρις. Η μπάρα των διοδίων ήταν κλειστή. Η υπάλληλος μας κάνει νόημα να περάσουμε. Ανοίγει τη μπάρα, περνάμε και ακολουθεί ο φίλος που πλήρωσε με τα τρία αποκόμματα των εισιτηρίων.
Στην επιστροφή επειδή είχε αρκετή κίνηση, αποφασίσαμε να κάνουμε το ίδιο. Δίνει τα χρήματα ο πρώτος. Ανοίγει η μπάρα και πάμε οι άλλοι δύο να περάσουμε. Περνώντας εγώ κατεβαίνει η μπάρα . Σβήνω τη μηχανή και κατεβαίνω να ελέγξω τυχόν ζημιές. Σε κλάσματα δευτερολέπτου έρχεται υπάλληλος της Γέφυρα να τσεκάρει αν η μπάρα έπαθε ζημιά.
Βγάζω τη μηχανή στην άκρη και έρχεται ένας άλλος υπάλληλος να μου πει ότι το συμβάν πρέπει να καταγραφεί. Οk λέω να το καταγράψουμε. Μου ζητάει τα χαρτιά της μηχανής και το δίπλωμα χωρίς να με ρωτήσει αν χτύπησα, ή να με ενημερώσει για τη διαδικασία, θέλοντας να περιμένουμε κανά τέταρτο πάνω στο δρόμο μεσα στη παγωνιά (φυσούσε κιόλας), για να πάει στο κέντρο ελέγχου τα χαρτιά μου. Φυσικά εγώ αρνήθηκα να του τα δώσω. Έτσι λοιπόν περιμέναμε μέσα στο κρύο να έρθει άλλος υπάλληλος από το κέντρο ελέγχου να κάνει εκεί τη καταγραφή. Ήθελε να υπογράψω ότι κατά τη διέλευση με το όχημά μου προσέκρουσα στη μπάρα. Μα της λέω δεν έπεσα εγώ πάνω στη μπάρα, η μπάρα έπεσε επάνω μου. Με το ζόρι να υπογράψω, δε καταλάβαινε τίποτα.
Τελοσπάντων κάλεσα τη τροχαία. Ο τροχονόμος έκανε τη καταγραφή αλλά αρνήθηκε και ο ίδιος να τις δώσει τα χαρτιά μου. Μετά από κανα μισάωρο ακόμα μέσα στο κρύο τους τα έδωσα για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Περίμεναν και τα παιδιά τόση ώρα….
Εννοείται πως για το αν εγώ χτύπησα, και τη ζημία η δική μου ούτε λόγος.

Επειδη και εμεις οταν ειμαστε 2-3 κ παμε καπου πληρωνει ο πρωτος,ΠΑΝΤΑ ο υπαλληλος μας ενημερωνει οτι πρεπει να περασουμε ενας-ενας και με ξεχωριστο ανοιγοκλεισιμο της μπαρας για τον καθενα. Απλα πεσατε σε μαλακισμενη υπαλληλο και ετυχε να μην το γνωριζετε και εσεις....

Απο εκει κ περα δε ξερω τι και πως,σου λεω απλα τι συμβαινει με τις μπαρες και πως δουλευουν...

george_636
31/10/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Το Στόρυ είναι ως εξης. Ήμασταν τρία άτομα (τρις μηχανές). Ξεκινήσαμε το πρωί από τη Πάτρα, φτάσαμε στα διόδια της γέφυρας και για να μη βγάζουμε και οι τρις γάντια κτλ. πληρώνει ο ένας από εμάς και για τους τρις. Η μπάρα των διοδίων ήταν κλειστή. Η υπάλληλος μας κάνει νόημα να περάσουμε. Ανοίγει τη μπάρα, περνάμε και ακολουθεί ο φίλος που πλήρωσε με τα τρία αποκόμματα των εισιτηρίων.
Στην επιστροφή επειδή είχε αρκετή κίνηση, αποφασίσαμε να κάνουμε το ίδιο. Δίνει τα χρήματα ο πρώτος. Ανοίγει η μπάρα και πάμε οι άλλοι δύο να περάσουμε. Περνώντας εγώ κατεβαίνει η μπάρα . Σβήνω τη μηχανή και κατεβαίνω να ελέγξω τυχόν ζημιές. Σε κλάσματα δευτερολέπτου έρχεται υπάλληλος της Γέφυρα να τσεκάρει αν η μπάρα έπαθε ζημιά.
Βγάζω τη μηχανή στην άκρη και έρχεται ένας άλλος υπάλληλος να μου πει ότι το συμβάν πρέπει να καταγραφεί. Οk λέω να το καταγράψουμε. Μου ζητάει τα χαρτιά της μηχανής και το δίπλωμα χωρίς να με ρωτήσει αν χτύπησα, ή να με ενημερώσει για τη διαδικασία, θέλοντας να περιμένουμε κανά τέταρτο πάνω στο δρόμο μεσα στη παγωνιά (φυσούσε κιόλας), για να πάει στο κέντρο ελέγχου τα χαρτιά μου. Φυσικά εγώ αρνήθηκα να του τα δώσω. Έτσι λοιπόν περιμέναμε μέσα στο κρύο να έρθει άλλος υπάλληλος από το κέντρο ελέγχου να κάνει εκεί τη καταγραφή. Ήθελε να υπογράψω ότι κατά τη διέλευση με το όχημά μου προσέκρουσα στη μπάρα. Μα της λέω δεν έπεσα εγώ πάνω στη μπάρα, η μπάρα έπεσε επάνω μου. Με το ζόρι να υπογράψω, δε καταλάβαινε τίποτα.
Τελοσπάντων κάλεσα τη τροχαία. Ο τροχονόμος έκανε τη καταγραφή αλλά αρνήθηκε και ο ίδιος να τις δώσει τα χαρτιά μου. Μετά από κανα μισάωρο ακόμα μέσα στο κρύο τους τα έδωσα για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Περίμεναν και τα παιδιά τόση ώρα….
Εννοείται πως για το αν εγώ χτύπησα, και τη ζημία η δική μου ούτε λόγος.

Πες μου ότι ήταν μια ξανθιά ψιλογεματουλα η υπάλληλος...
Αυτό πες μου μόνο...

Αυτό που έκανε είναι τελειώς άκυρο....
Πάντα ένας ένας περνάμε άχετα αν τα πληρώνει όλα ο ίδιος....

yiannis172
06/11/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Το Στόρυ είναι ως εξης. Ήμασταν τρία άτομα (τρις μηχανές). Ξεκινήσαμε το πρωί από τη Πάτρα, φτάσαμε στα διόδια της γέφυρας και για να μη βγάζουμε και οι τρις γάντια κτλ. πληρώνει ο ένας από εμάς και για τους τρις. Η μπάρα των διοδίων ήταν κλειστή. Η υπάλληλος μας κάνει νόημα να περάσουμε. Ανοίγει τη μπάρα, περνάμε και ακολουθεί ο φίλος που πλήρωσε με τα τρία αποκόμματα των εισιτηρίων.
Στην επιστροφή επειδή είχε αρκετή κίνηση, αποφασίσαμε να κάνουμε το ίδιο. Δίνει τα χρήματα ο πρώτος. Ανοίγει η μπάρα και πάμε οι άλλοι δύο να περάσουμε. Περνώντας εγώ κατεβαίνει η μπάρα . Σβήνω τη μηχανή και κατεβαίνω να ελέγξω τυχόν ζημιές. Σε κλάσματα δευτερολέπτου έρχεται υπάλληλος της Γέφυρα να τσεκάρει αν η μπάρα έπαθε ζημιά.
Βγάζω τη μηχανή στην άκρη και έρχεται ένας άλλος υπάλληλος να μου πει ότι το συμβάν πρέπει να καταγραφεί. Οk λέω να το καταγράψουμε. ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ χωρίς να με ρωτήσει αν χτύπησα, ή να με ενημερώσει για τη διαδικασία, θέλοντας να περιμένουμε κανά τέταρτο πάνω στο δρόμο μεσα στη παγωνιά (φυσούσε κιόλας), για να πάει στο κέντρο ελέγχου τα χαρτιά μου. Φυσικά εγώ αρνήθηκα να του τα δώσω. Έτσι λοιπόν περιμέναμε μέσα στο κρύο να έρθει άλλος υπάλληλος από το κέντρο ελέγχου να κάνει εκεί τη καταγραφή. Ήθελε να υπογράψω ότι κατά τη διέλευση με το όχημά μου προσέκρουσα στη μπάρα. Μα της λέω δεν έπεσα εγώ πάνω στη μπάρα, η μπάρα έπεσε επάνω μου. Με το ζόρι να υπογράψω, δε καταλάβαινε τίποτα.
Τελοσπάντων κάλεσα τη τροχαία. Ο τροχονόμος έκανε τη καταγραφή αλλά αρνήθηκε και ο ίδιος να τις δώσει τα χαρτιά μου. Μετά από κανα μισάωρο ακόμα μέσα στο κρύο τους τα έδωσα για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Περίμεναν και τα παιδιά τόση ώρα….
Εννοείται πως για το αν εγώ χτύπησα, και τη ζημία η δική μου ούτε λόγος.



Kατσε ρε φιλε....!!!! Απο που κι ως που θα σου ζητησει ο καθε τυχαιος υπαλληλος μιας ιδιωτικης εταιριας αδεια και διπλωμα!!!!....Απορω πως το αφησατε ασχολιαστο,θα μας τρελανουν ρε.....


ακυρο μολις διαβασα καλυτερα...γιατι να τους δωσεις τα χαρτια...; εισαι μεγα λαθος εδω...