PDA

View Full Version : Στα πολλά....τι γίνεται???



panos_sin
02/09/2005, 13:07
Γεια σας παιδιά....τον τελευταιο καιρο
σκεφτομαι σοβαρα την περιπτωση αγοραςτου V-Strom 1000...
Θα ήθελα να μαθω αν η προστασία του φερινγκ στις υψηλες ταχυτητες
ειναι καλή και αν στα πολλά km/h το μηχανακι ειναι
σταθερο ή παρουσιαζει "κοσκινισματα"
όπως διαβασα καπου....


Ευχαριστώ!!!
:beer:

Innersense
02/09/2005, 16:43
Φίλε καλωσήρθες...

Μην πάρεις V-Strom… μας έχουν γαμήσει την ψυχολογία πια...

Τα Multistrada 620 μας πατάνε από πάνω και τα Africa μας σνομπάρουν γιατί τα V-Strom είναι λέει είναι μοδάτα και εποχιακά μηχανάκια...

Ξου, ξού σου λέω... μην πάρεις...

athandim
02/09/2005, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φίλε καλωσήρθες...

Μην πάρεις V-Strom… μας έχουν γαμήσει την ψυχολογία πια...

Τα Multistrada 620 μας πατάνε από πάνω και τα Africa μας σνομπάρουν γιατί τα V-Strom είναι λέει είναι μοδάτα και εποχιακά μηχανάκια...

Ξου, ξού σου λέω... μην πάρεις...
:a20: :a23: :a54: :a18: :a20:

Επί της ουσίας τώρα, να αποφανθούν οι "χιλιάριδες" αδερφοί...

αν και για κοσκίνισμα, πρώτη φορά ακούω...:wave2:

panos_sin
02/09/2005, 20:46
και με το 650 υπαρχει τετοιο φαινομενο ή ραδιο αρβύλα είναι???

THEOD
03/09/2005, 08:09
Να σε πώ...

Μιλάμε για περιοχή κοντερίσια 180-220...
Φυσικά εξαρτάται ΚΑΙ από τις συνθήκες αέρα-δρόμου όπως άλλωστε σε όλα τα μηχανάκια.
Σταθερό-βράχος με την έννοια των φαιρινγάτων σουπερ-σπόρ τετρακύλινδρων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ... Όχι όμως ότι έχει πρόβλημα ή είναι επικίνδυνο...Απλά ό τεράστιος όγκος του και η αεροδυναμική του το κάνουν συγκριτικά λίγο πιο ευάλωτο στους αέρηδες. Πουθενά δεν τρομάζει ή γίνεται επικίνδυνο...

Η ζελατίνα στα 04 και μετά είναι ρυθμιζόμενη σε 3 θέσεις. Τις δοκίμασα όλες (είμαι 1,76) και η αλήθεια είναι ότι στην πιο ψηλή θέση προστατεύει λίγο καλύτερα, αλλά αισθητικά δεν μου αρέσει τόσο ψηλά γιατί τότε φαίνεται τεράστια-σαν παρμπρίζ βέσπας.....΄
Γενικά προστατεύει πολύ καλά θώρακα, ώμους, λαιμό, αλλά (ανάλογα και το κράνος) δημιουργεί κάποιους στροβιλισμούς-ταλαντώσεις στην κορυφή του κεφαλιού. Με ελαφρό σκύψιμο εξαφανίζονται....
Κυκλοφορούν και πιο ψηλές αφτερ-μάρκετ ζελατίνες για ακόμα καλύτερη προστασία (μου φαίνεται ότι και η Suzuki διαθέτει εξτρά).

ΔΕΝ έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα σε ταξίδι (το αντίθετο μάλιστα-μιλάμε για τον ορισμό της άνεσης...) με ταχύτητες έως 170-180 συνεχόμενα....Αυτός είναι και ο σκοπός της μηχανής.

Αν όμως γουστάρεις, θα βλέπεις 220 στο κοντέρ (γύρω στα 208 πραγματικά), και αν βγάλεις-παρακάμψεις τον περιοριστή γύρω στα 235...Αλλά εδώ που τα λέμε δεν πολυταιριάζουν στον χαρακτήρα του ταχύτητες πάνω από 200...

panos_sin
03/09/2005, 08:58
Σε ευχαριστώ THEOD!!
απ' ότι καταλαβα η μοτο είναι μια χαρα για
τον χαρακτηρα της και τον όγκο της...:wave2:

THEOD
03/09/2005, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
Σε ευχαριστώ THEOD!!
απ' ότι καταλαβα η μοτο είναι μια χαρα για
τον χαρακτηρα της και τον όγκο της...:wave2:

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ !!!!

Lazio
03/09/2005, 10:50
ρε μια χαρα ειναι το μηχανακι δηλαδη ποσο θελετε να πηγαινετε δεν σε φτανουν τα 200 με 220 χλμ και με την προστασια που εχει απο τον αερα κανεις και γαμω τα ταξιδια.
:a54: :a54:

ronin1
03/09/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φίλε καλωσήρθες...

Μην πάρεις V-Strom… μας έχουν γαμήσει την ψυχολογία πια...

Τα Multistrada 620 μας πατάνε από πάνω και τα Africa μας σνομπάρουν γιατί τα V-Strom είναι λέει είναι μοδάτα και εποχιακά μηχανάκια...

Ξου, ξού σου λέω... μην πάρεις...

τα μουλτιμίξερ μπορεί να σας πατάνε όταν πάρουν μπροστά.Εγώ προτείνω η Ντουκάτι να τοποθετήσει μανιβέλα!!!

panos_sin
03/09/2005, 17:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
η ταχύτητα (ταξιδίου) που με ενδιαφερει θα
είναι 140-160 οπότε απ'ότι καταλαβαίνω είναι μια χαρα (είτε 650 είτε 1000)...:winka:

THEOD
03/09/2005, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
η ταχύτητα (ταξιδίου) που με ενδιαφερει θα
είναι 140-160 οπότε απ'ότι καταλαβαίνω είναι μια χαρα (είτε 650 είτε 1000)...:winka:

Σε αυτά τα χιλιόμετρα ρίχνεις έναν υπνάκο και το μηχανάκι πάει μόνο του !!! :beer: :beer: :beer:

sallako
03/09/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


ΔΕΝ έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα σε ταξίδι (το αντίθετο μάλιστα-μιλάμε για τον ορισμό της άνεσης...) με ταχύτητες έως 170-180 συνεχόμενα....Αυτός είναι και ο σκοπός της μηχανής.



Αυτο για την 650 δεν ισχυει με τιποτα.Οχι με 170.Ουτε με 120 δε μπορεις να πηγαινεις αν εχεις πλευρικους (τους οποιους συναντας ανα ποασα στιγμη). Αν ειναι μαλιστα και καπως δυνατοι αντε συγκρατισε την. Μετα απο ενα μηνα ακομα πονανε τα χερια μου και δεν ειναι υπερβολη. Και το νιωθεις αυτο κυριως στο μπροστινο. Εκτος αν πια ειμαι ο μοναδικος και παραξενος που του συμβαινει αυτο.

panos_sin
03/09/2005, 21:37
Σοβαρά έχεις τόσο πρόβλημα????
Λόγω έλλειψης αεροδυναμικής και μεγάλης πλαγιο-μετωπικής επιφανειας μάλλον συμβαίνει αυτο....
Αλλά το ίδιο δεν είναι και για το 1000???

Εξάλλου άπνοια δύσκολα συναντάς στην εθνική...

μπερδεύτικα τώρα....:confused:

THEOD
04/09/2005, 07:18
Ακραίο και υπερβολικό .....

Αν ταξιδεύοντας με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα συναντήσεις ριπές ΙΣΧΥΡΟΥ ΠΛΕΥΡΙΚΟΥ ανέμου έχεις φαινόμενα αστάθειας και μετατοπίσεων.

Εξαίρεση αποτελούν τα ολόσωμα ντυμένα σουπερ-σπόρ που εισχωρούν πολύ καλύτερα στην ροή του αέρα και ταυτόχρονα έχουν και μικρή επιφάνεια, αλλά ακόμα και εκείνα σε πλευρικό άνεμο επηρεάζονται.

Και επειδή έτυχε στο παρελθόν να ήμουν κάτοχος και 4κύλινδρων ημίγυμνων μπορώ να διαβεβαιώσω ότι το V-STROM δεν υστερεί στον τομέα αυτόν συγκριτικά με ένα φαιρινγκάτο Fazer για παράδειγμα (ή για να είμαι απόλυτα ειλικρινής είναι ελάχιστα χειρότερο...), και φυσικά είναι κλάσεις ανώτερο σε προστασία από κάτι εντελώς γυμνά όπως Χόρνετ, Ζ, Φέιζερ κλπ.
Και δεν φαντάζομαι επίσης ότι είναι χειρότερο (ή καλύτερο) από τα υπόλοιπα ανταγωνιστικά στην κατηγορία του μηχανάκια όπως Βαραντέρο, Κάπονορντ, Τζι εσ κλπ

Αν μιλάμε για ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ πλευρικό άνεμο, εκεί έχεις πρόβλημα με ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες...Δεν θα μπορούσε το V-Strom να είναι η εξαίρεση...

Innersense
04/09/2005, 10:11
Να το διερευνήσουμε λίγο το θέμα...

Φίλε sallako, έχεις ξαναταξιδέψει σε αυτές τις ταχύτητες με άλλα μηχανάκια;

Σε σχέση με ποιά ακριβώς θα έλεγες ότι το V-Strom υστερεί στην συμπεριφορά σε πλευρικούς ανέμους;

sallako
04/09/2005, 11:15
Innerense δεν συγκρινω την μηχανη με αλλες.Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου (αλλωστε δεν ειχα και πολλες στην κατοχη μου ) παρα μονο λεω την αποψη μου για την συγκεκριμενη(προσεξε,την 650 και οχι την 1000,ετσι?) την οποια οδηγησα σε ολες τις συνθηκες (που ετυχε να βρω) και ταχυτητες εκτος απο χιονι λογο καλοκαιριου.
Λεμε για το πως νιωθει τις εκαστοτες συνθηκες με την μηχανη καποιος σε εκτεταμενη πορεια και οχι πως τις αντιμετωπιζει λογω εμπειριας , αν φυσικα το πας εκει.
Οπως, θεωρω δεδομενο και συμφωνω με τον THEOD πιο πανω οτι ολες θα εχουν προβλημα με πλευρικους,αλλες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο.
Η αποψη ειναι προσωπικη, καθολου ακραια και υπερβολικη και προσαρμοσμενη σε μενα σαν αναβατη και δεν αποτελει κανονα για κανενα.
Σε εκδρομη που πηγαμε με τον ixnilati,στην εθνικη ,οπου συναντουσαμε πλευρικους( και με ταχυτητα 150) ,εγω τους ενιωθα, ενω η βαραντερο σε αρκετα μικροτερη ενταση. Αυτο το αναφερω απλα σαν συμβαν,αλλωστε ειναι μια κατηγορια πιο πανω.
Αν καποιος με 650 την ταξιδεψε με πλευρικους για ωρα ,εστω και σε μικρη ενταση ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τις εντυπωσεις του.

THEOD
04/09/2005, 11:44
Γνώμες και απόψεις...Δεκτές όλες...

Το μόνο που θα μπορούσα να προσθέσω σχετικά με το 650 ή 1000 είναι ότι αφού τα 2 μηχανάκια έχουν ίδιες διαστάσεις και μορφή, λογικά η συμπεριφορά τους σε αυτό το θέμα πρέπει να είναι παραπλήσια...
Ίσως τα περισσότερα κιλά του 1000 να δίνουν μια καλύτερη αίσθηση στιβαρότητας λόγω μεγαλύτερης αδράνειας της μοτοσυκλέτας και ως εκ τούτου λιγότερους επηρεασμούς της πορείας της από εξωγενείς παρεμβάσεις όπως ριπές ανέμου...Αλλά η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη όπως φαντάζομαι (μιας και δεν έχω οδηγήσει το 650 εκτός πόλης)...

Μάλλον έτυχε να αποκτήσεις την παραπάνω εμπειρία σου και να διαμορφώσεις την γνώμη σου σε άσχημες καιρικές συνθήκες...Μήπως κουβαλούσες καμμιά μεγάλη μπαγκαζιέρα (που σε τέτοιες συνθήκες μεγενθύνει τα προβλήματα) ή ήσουν με εντελώς λάθος πιέσεις στα ελαστικά ???

x-rider
04/09/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
Γεια σας παιδιά....τον τελευταιο καιρο
σκεφτομαι σοβαρα την περιπτωση αγοραςτου V-Strom 1000...
Θα ήθελα να μαθω αν η προστασία του φερινγκ στις υψηλες ταχυτητες
ειναι καλή και αν στα πολλά km/h το μηχανακι ειναι
σταθερο ή παρουσιαζει "κοσκινισματα"
όπως διαβασα καπου....


Ευχαριστώ!!!
:beer:




γεια χαρα μπορει να περιγραφεις κοσκινισματα αυτο που εγραψα

αλλα ειναι γυρω στα 220χλμ και 90% φταινε τα ελαστικα του

(μαμας). sallako , νομιζω οτι

για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τον

πλευρικο αερα πρεπει ο ΙΔΙΟΣ οδηγος να οδηγησει διαφορετικες

μηχανες για να βγαλει ακρη , γιατι μπαινουν στη μεση ζητηματα

ικανοτητας,εμπειριας απο τετοιου ειδους συνθηκες κ.α.

εν κατακλειδι για μενα ειναι μια πολυ καλη αγορα αν σου αρεσουν

τετοιου ειδους μηχανες

:sun: :beer: :beer: :sun:



Α και η προστασια απο το φαιρινγκ ειναι αψογη μεχρι την τελικη

του αν εισαι μεχρι ,1,75. αν εισαι πιο ψηλος ας απαντησει αλλος!
:rotflmao: :wave2:

panos_sin
04/09/2005, 16:21
Είμαι 1.88 και 89κιλά οπότε το φερινγκ
θα πεφτει λίγο μικρό. Δεν εχω όμως
πρόβλημα να σκύβω λίγο ή
να βαλω καποιο αφτερ-μαρκετ 9 αλλά να ΜΗΝ μοιάζει σαν τις βεσπες τις παλιές!
Ρωταω για τον ανεμο γιατι ταξιδευω πολύ με 2ο άτομο (τη γυναίκα μου) και φουλ
μπαγκάζια οπότε θέλω μια σχετική άνεση...
Να σκεφτείτε τωρα εχω ενα ΧΤ600 '03 και
κανω τα παραπανω ταξίδια.... είναι λίγο οδυνηρά και κουραστικά :look:

THEOD
04/09/2005, 16:39
Μετά το ΧΤ το Σουζούκι θα σου φανεί σαν κινούμενος καναπές....


Αφου καταφέρνεις να κάνεις ταξίδια με το ΧΤ δικάβαλλος (ΗΡΩΑΑΑΑΑ :a20: ) ούτε κατά διάνοια δεν θα νοιώσεις μειονεκτήματα στο ταξίδι με το V-strom.... Tι καθόμαστε και συζητάμε τόσες μέρες...Τσάμπα γράψιμο...


ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ :a54: :a54: :a54:

panos_sin
04/09/2005, 16:43
THEOD Δεν είναι τσαμπα γράψιμο, είπατε
πολλά χρήσιμα πράγματα εδω μέσα...
Έτσι κι αλλιώς ξερω πως ΟΠΟΙΑ μηχανή και να παρω
θα είναι καλύτερη από το ΧΤ στο ταξίδι...
το θέμα είναι να κανω την καλύτερη επιλογή με βάση τα κριτήριά μου....

Γιαυτό σας ρωταω να μου πείτε...και ευχαριστω που απαντατε...:)

skyman
04/09/2005, 19:24
καταρχήν σαν νέο μέλος να πώ ένα καλώς σας βρήκα

έχω ενα V-strom 650 και οντος οταν υπαρχει αέρας τον καταλαβαίνεις το μόνο πρόβλημα πάντος που αντιμετώπισα στην εθνική με ταχύτητα 150-160 ήταν μερικές σπροξιές απο τον αέρα δέν ήταν κάτι τόσο τραγικό πάντος δέν υπήρχε άγχος άν και πρώτη μεγάλη μηχανή όσο αφορά την ζελατίνα στην 1η θέση ήταν απαράδεκτο τρώς όλο τον αέρα και μετά απο ένα σημείο αρχίζεις και πιάνεσαι
στην 2η θέση τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα αλλα όντος υπάρχουν στροβιλισμοί ψιλοπονάει το κεφάλι
για την 3η θέση δέν μπορω να πώ μόλις το ανέβασα θα δίξει η επόμενη βόλτα

υπάρχει φυσικά και η λύση όταν το μηχανάκι είναι φορτωμένο δέν κουνάει τόσο εύκολα όσο όταν είναι άδειο

μήπως πρέπει να κουβαλάω και το σπίτι μου μαζί ??

:eyepop:

x-rider
05/09/2005, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από skyman
καταρχήν σαν νέο μέλος να πώ ένα καλώς σας βρήκα

έχω ενα V-strom 650 και οντος οταν υπαρχει αέρας τον καταλαβαίνεις το μόνο πρόβλημα πάντος που αντιμετώπισα στην εθνική με ταχύτητα 150-160 ήταν μερικές σπροξιές απο τον αέρα δέν ήταν κάτι τόσο τραγικό πάντος δέν υπήρχε άγχος άν και πρώτη μεγάλη μηχανή όσο αφορά την ζελατίνα στην 1η θέση ήταν απαράδεκτο τρώς όλο τον αέρα και μετά απο ένα σημείο αρχίζεις και πιάνεσαι
στην 2η θέση τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα αλλα όντος υπάρχουν στροβιλισμοί ψιλοπονάει το κεφάλι
για την 3η θέση δέν μπορω να πώ μόλις το ανέβασα θα δίξει η επόμενη βόλτα

υπάρχει φυσικά και η λύση όταν το μηχανάκι είναι φορτωμένο δέν κουνάει τόσο εύκολα όσο όταν είναι άδειο

μήπως πρέπει να κουβαλάω και το σπίτι μου μαζί ??

:eyepop:




ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ:beer:


να σου πω μηπως πρεπει να σκεφτεις να παρεις αλλο κρανος?

ΚΑΛΟ. ποιο εχεις?



:sun: :beer: :sun:

city
05/09/2005, 13:28
Εγώ πάλι τα ταξιδάκια μου τα έχω κάνει,ουσιαστικό πρόβλημα δεν βρήκα..Έχω ανεβάσει 2 θέσεις τη ζελατίνα και έχω μια προστασία σε νοητή ευθεία ζελατίνα-κράνος(ύψος 1.85) που βολεύει πολύ να ταξιδεύω με μεγάλες ταχύτητες για πολύ ώρα.Αλήθεια,πόσες μηχανές το πρσφέρουν αυτό?Με μία BMW 650 που ήμασταν Καστοριά το ΣΚ,το παληκάρι δεινοπάθησε με την προστασία των 10 εκ. που του παρέχει το "φέρινγκ" του!Και αυτό μέχρι 120-130 που πηγαίναμε..
Το θέμα των πλευρικών ανέμων το έχω ξανακούσει για τα DL αλλά πάλι δεν είχαμε καταλήξει κάπου.Πηγαίνοντας με 160 σε δύο ρόδες σίγουρα θέλει κάποια εγρήγορση,αλλά όχι να σου πονάνε και τα χέρια ρε φίλε sallako ένα μήνα μετά :eyepop: !Δεν πήγες για enduro!Ταξιδάκι πήγαινες!:lol:

:wave2:

sallako
05/09/2005, 14:31
Επειδη δεν αντεχω το ξυλο ,σας κερναω μπυρες:beer: :beer: :beer:
Εσενα city, μονο καφε:smokin:
Βεβαια μπορει να ξεχασω τα λεφτα σπιτι :p

city
05/09/2005, 14:46
Δεν πειράζει..
Με τόσο γρήγορη μηχανή που έχεις θα πεταχτείς να τα πάρεις..!
:p :p :p

skyman
05/09/2005, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ:beer:


να σου πω μηπως πρεπει να σκεφτεις να παρεις αλλο κρανος?

ΚΑΛΟ. ποιο εχεις?



:sun: :beer: :sun:

Ένα airoh stardom αλλα το προβλημα δεν ειναι ο θορυβος απλα πολες φορες και με αρκετο αερα παρόλο που εχει σταθεροποιητες το κρανος ειναι σαν να μην τους εχει παντος το συγκεκριμενο μοντελο κανει και αρκετη φασαρια αλλα ήταν οικονομική και ασφαλες λύση :)

THEOD
05/09/2005, 18:04
Να δώσω και μια άλλη διάσταση στο θέμα, τουλάχιστον όσο αφορά το 650 ????

Το ότι γίνεται τόση κουβέντα για τον τρόπο που ταξιδεύει ένα ον-οφφ 650 στα πολλά χιλιόμετρα (πάνω από 140-150) είναι αρκετή απόδειξη για το πόσο καλό μηχανάκι-μοτέρ είναι....

Με άλλα ον-οφφ σε αυτήν την κατηγορία δεν μπαίνουν τέτοια θέματα γιατί απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ταξιδέψουν εκεί... :beer:

Innersense
05/09/2005, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
Innerense δεν συγκρινω την μηχανη με αλλες.

Θα έπρεπε όμως... και ουσιαστικά εκεί θέλω να καταλήξω, εκεί που το V-Strom απλά σε άγχωσε, κάποιο άλλο μηχανάκι ίσως θα σε τρόμαζε!

Προς θεού πάντως δεν κάνω έλεγχο σε κανένα, ούτε ζητάω να απολογηθεί κανείς.

Προσωπικά ούτε εγώ δεν έχω -ακόμα- εκτεταμένη εμπειρία με το V-Strom, πάντως στην Αττική οδό που το άνοιξα, ταξίδευα με απαράμιλλη άνεση στα 160 (σηκωμένη ζελατίνα/αναβάτης 1,85/ύπιο αεράκι χωρίς δυνατά τινάγματα) και ειλικρινά μεγαλύτερες ταχύτητες δεν με αφορούν (παρά μόνο για προσπέραση φυσικά). Ασε που απορώ με τον THEOD που προβληματίζεται για το πότε θα πάει να ξηλώσει τον περιοριστή για να πιάνει τα 235 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... ότι γουστάρει η ψυχή του καθενός.

Τώρα σχετικά με την συμπεριφορά μεταξύ των Enduro Tourer (sic – για να χρησιμοποιούμε και το λεξιλόγιο της μαμάς Suzuki) ειλικρινά προβληματίζομαι κατά πόσο τεράστια μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε δυο μοτοσυκλέτες του ίδιου ύψους, όταν είναι και οι δυο φορτωμένες σαν σκυλιά (επιβάτης, συνεπιβάτης, full ντεπόζιτο, τριπλέτα, ταπεράκια για φαί, ομπρέλες θαλάσσης κλπ). Εσύ το έζησες πολύ καλά αυτό ρε sallako και με προβληματίζει το να λες ότι έβλεπες να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε εσένα και στο Varadero (καλά μην πάμε να το συγκρίνουμε και στα ίσα με μηχανάκι 1 εκατομμυρίου παραπάνω τώρα). Μπορεί τέλος πάντων ένα DL-650 να παρουσιάζει μεγάλες διαφορές στην συμπεριφορά σε ανέμους από ένα DL-1000; Ή ένα DL-1000 από ένα Varadero;

Απλά τις απορίες μου γράφω μιας και με προβληματίζουν αυτά που διαβάζω...

Ούτως η άλλως η συζήτηση είναι άσκοπο να επεκταθεί πάρα πολύ, μιας και εμβαθύνουμε στην ΜΙΑ μόνο πλευρά της προσωπικότητας των δίκυκλων SUV μας και τα καθαρόαιμα Tourer είναι εντελώς διαφορετικά σχεδιασμένα.

Φιλικά

Βασίλης

d-s
05/09/2005, 21:59
Σχετικά με το θέμα των ανεμων στο 650, η δική μου εμπειρία λέει πως μόνο στους πλευρικούς (από 6αρι κ πάνω) γινεται αισθητό, αλλά τίποτα το δραματικό και αυτό σε ταχύτητες 140-170 (με βαλίτσα)...πιο κάτω δε συμβαίνει τίποτα.

Επίσης, το προηγουμενο μηχανακι ένα gs 650, έδειξε πολύ μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά σε ανέμους όταν άλλαξα τα λάδια του μπροστινού με άλλο ιξώδες (20αρι) .Σκλήρυνε, αλλά δε καταλάβαινε τίποτα....

panos_sin
05/09/2005, 23:44
Παιδια απ' ότι καταλαβα το V-Strom είναι
μια χαρα σε ολες τις συνθήκες και πραγματικά αξίζει
τα χρήματά του είτε 650 είτε 1000...:sun:

sallako
06/09/2005, 00:43
Νομιζω οτι και σε διαφορα συγκριτικα που διαβασα για το 1000 ολα τονιζουν οτι δεν το κουναει τιποτα.Κατι τετοιο ομως (σαν εκφραση) δεν αναφερετε και για το 650.
Αυτο με τααα.. χερια πονουν, αρχισε να συμβαινει μετα απο τρια εξαωρα(τρεις συνεχομενες μερες) οδηγησης με αερα,την στιγμη που τα street παιρνουσαν σαν διαολοι απο διπλα μου..((Το να επιρεαζεται η μηχανη μου απο τον αερα οχι απαριτητα συνεχομενο, για μιση μερα ταξιδι δε με ενοχλει και θα τα βγαλω περα,αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου)). Ετσι αποφασησα να δοκιμασω(οπως λεει και ο x-rider) αλλου ειδους κατηγορια.Μηπως βρω αυτο που μου ταιριαζει και για τον σκοπο που το θελω.Αυτο πιστευω ειναι και το ζητουμενο για τον καθενα μας.
Ειναι το μονο σημειο της μηχανης που μου καθησε καπως.Κατα τα αλλα η μηχανη ειναι αψογη και αν δεν ειχα σαν προτεραιοτητα μου τις μεγαλες αποστασεις (νομιζα θα με καλυπτε)δε θα την αφηνα.Παντα σε σχεση με τον αερα ετσι?Γιατι η μηχανη παει ,και παει καλααα.
Οσο αφορα την ζελατινα την εχω στην τριτη θεση και ειμαι μια χαρα.(1,86 ειμαι)

Φυσικα και αξιζει η μηχανη και να την παρεις.Και αν ειναι 1000 ακομα καλυτερα πιστευω(αν επερνα και εγω την 1000 κατευθειαν-το μετανιωσα να σου πω- ισως να μην εμπαινα στη διαδικασια αυτη)Και φορτωνετε και σαν γαιδουρι.

x-rider
06/09/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από skyman
Ένα airoh stardom αλλα το προβλημα δεν ειναι ο θορυβος απλα πολες φορες και με αρκετο αερα παρόλο που εχει σταθεροποιητες το κρανος ειναι σαν να μην τους εχει παντος το συγκεκριμενο μοντελο κανει και αρκετη φασαρια αλλα ήταν οικονομική και ασφαλες λύση :)


παντως αν καταφερεις και μαζεψεις λεφτα και παρεις ενα καλο

κρανος , εχει τρομερη διαφορα . το κοστος στα κρανη ανεβαινει

οχι τοσο για προστασια (ολα προστατευουν) οσο στην

αεροδυναμικη


:sun: :beer: :sun:

THEOD
06/09/2005, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
Παιδια απ' ότι καταλαβα το V-Strom είναι
μια χαρα σε ολες τις συνθήκες και πραγματικά αξίζει
τα χρήματά του είτε 650 είτε 1000...:sun:

Aν και έχω το 1000, η άποψή μου είναι ότι συγκριτικά το 650 είναι πραγματικά best value for money και από αυτή την άποψη είναι πιο "έξυπνη" αγορά...

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε χώρους και συμπεριφορά από τον μεγάλο αδελφό, και νομίζω ότι η μεγαλύτερη ροπή του 1000, οι χούφτες, η καρίνα και κάτι ψιλοδιαφορές δεν αρκούν να δικαιολογήσουν την αισθητά αυξημένη συγκριτικά τιμή του "μεγάλου"....

Ο μόνος λόγος για να προτιμήσει κάποιος το 1000 είναι αν θέλει ντε και καλά να βλέπει το νούμερο 1000 στα πλαινά καπάκια του, ή αν ο κύριος σκοπός της μηχανής είναι τα μεγάλα φορτωμένα ταξίδια που η αυξημένη ροπή του μεγάλου V θα κάνει τα πράγματα πιο ξεκούραστα και λιγότερο οριακά....

Κατά τ'άλλα, το 650 κάνει τα ίδια πράγματα με το 1000 σχεδόν εξίσου καλά και μερικά ακόμα καλύτερα.
Είναι οπτικά σχεδόν το ίδιο, διαθέτει τον ίδιο (πραγματικό και όχι "διακοσμητικό") εξοπλισμό, είναι πιο φιλικό-γλυκό στην κίνηση στην πόλη που τα σκορτσαρίσματα του μεγάλου V ενοχλούν, καίει λιγότερο, ταξιδεύει όπως κανένα άλλο μηχανάκι στην κατηγορία του και αρκετά κοντά στο 1000, διαθέτει ίδιους χώρους και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, το γκάζι του είναι αρκετό για να κινηθείς γρήγορα σχεδόν σε όλες τις συνθήκες, και κοστίζει πολύ λιγότερο....

Στην σημερινή αγορά και στην κατηγορία του δεν έχει αντίπαλο, και νομίζω ότι οι μεγάλες πωλήσεις του (αντίθετα και εις βάρος του Transalp που ήταν το best-seller και έχει καταποντιστεί σε πωλήσεις), αποδυκνείουν ότι ο κόσμος ξέρει να εκτιμά τα καλά πράγματα...

panos_sin
06/09/2005, 12:33
Νομίζω ΤΗΕΟD πως εχεις απολυτο δίκιο
για το 650. Αν και εχω 600 θα προτιμούσα
το 1000 λόγω αυξημένου γκαζιού, αλλά ο τομέας καταναλωσης
επίσης είναι πολύ σημαντικός...
(αν και στο ταξίδι που με ενδιαφερει κυρίως δεν νομιζω να διαφερουν και πολύ)
Βεβαια σε σχεση με το ΧΤ σίγουρα και το 650 θα μοιαζει πύραυλος οπότε....:confused: :confused: