PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ CBR600F4i



pilotos_xtreme
04/11/2011, 21:27
καλησπερα σε ολους. εχω ενα cbr600f4i sport πρωτης γενιας του 2001.

για καποιο λογο το κοντερ σταματησε να λειτουργει οπως επισης και ολοι οι χιλιομετρητες. οταν το ανοιγω κανει τσεκ κανονικα και φαινονται ολες οι ενδειξεις, μετα ομως λειτουργουν ολα εκτος του κοντερ που δειχνει μηδεν συνεχεια και οι χιλιομετρητες ,ακομα και ο ολικος δεν διαβαζουν (εχουν κολησει στα 25.000κμ για παραδειγμα).
επισης σημερα μου αναψε λαμπακι Fi στο κοντερ.
το μηχανακι δε παρουσιαζει καμια αλλη δυσλειτουργια ως τωρα ,παει κανονικοτατα.
ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?
απο δευτερα με βλεπω στο διαγνωστικο της χοντα.

επισης κατι αστειο. επειδη παλια ειχα το καρμπυρατερατο και ειχε βιδουλα για το ρελαντι,αυτο εχει? και αν εχει ΠΟΥ βρισκεται γιατι δε μπορω να τη βρω.


ευχαριστω για την υπομονη σας.

crfouras
04/11/2011, 21:29
Χρειαζεται μαλλον ξεματιασμα...........:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pilotos_xtreme
04/11/2011, 21:40
http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/speed-sensor-108313/page3/



speed sensor is the problem.Τουλαχιστον ετσι λενε ολα τα παιδια εκει μεσα..... για να δουμε

trelamenoss
08/11/2011, 00:29
exei bida(typou ntiza) gia to relanti kai thn bgazei kapou ekei panw apo thn tapa ladiou sto moter pou exei mia basoula pou sfinwnei.koita mhpws exei fygei apo thn 8esh ths an den thn blepeis giati fenete aneta:wave2:

pilotos_xtreme
08/11/2011, 19:04
φιλε τρελαμενε αυτο ακριβως ειχε γινει. το ρελαντι διορθωθηκε.

αλλαξα αισθητηρα ταχυτητας ομως το προβλημα παραμενει. το λαμπακι Fi δεν αναβει πλεον ,ομως οι ενδειξεις ακομα δε δουλευουνε.
το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχει προβλημα το ιδιο το κοντερ .
καμια ιδεα??????:a4:

DgCbrF4i
09/11/2011, 00:45
Φιλε μου εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με ακριβως το ιδιο μηχανακι της ιδιας χρονολογιας....

Λοιπον....

Ενα φιλαρακι μου προτεινε μια διαγνωστικη λυση....

1.παρε led των 5 βολτ κατα προτιμηση και αντισταση 120 Ω ....
2. καλώδιο... οσο μηκος χρειαζεσαι... (εγω τα εβαλα πανω απ το κοντερ και πηρα
περιπου 2 μετρα γιατι το τεσταρα με μια βολτα)

Εγω εκανα το εξής....

Επειδη κι εμένα το κοντερ μου εδειχνε μηδεν στα χιλιομετρα οσο κινούνταν το μηχανακι (ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΧΡΗΣΗΣ !!!), ηθελα να δω αν όντως φταίει ο αισθητήρας ή, η γραμμή του αισθητήρα...

ΟΠΟΤΕ...

Αν κατέχεις λιγο απο ηλεκτρικα:

Με 1 led , μαζι με μια αντιστασή και καλωδιο για προεκταση, σύνδεσε τον θετικό πόλο με το καλώδιο χρώματος ροζ του αισθητηρα (ΔΙΝΕΙ ΤΟΝ ΠΑΛΜΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ) και τον αρνητικό πόλο σε μια γείωση...


ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ???


Ο αισθητήρας βρίσκεται ακριβώς κάτω απο το ντεπόζιτο...

Για να μην μπεις σε διαδικασίες για αγρίους,

1. ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΦΑΙΡΙΝΓΚ ... εκεί που ειναι το καπακι της αλυσίδας
ακριβώς απο πάνω εχει ενα κολάρο απο το ψυγειο. απο κατω ακριβώς ειναι ο
αισθητηρας (πολυ σκατα θέση αλλα δε χρειάζετε να τον βγάλεις)

2. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, στο σημειο εκείνο εχει μια φουσκα με κατι φύσες
(αποσύνδεσέ τες για να σε βολεύει να βάλεις κανένα χερι εκει μέσα.... (λογικα δεν
θα εχεις θεμα με την επανασύνδεση γιατι τα φυσ ειναι διαφορετικα, τοσο στο χρωμα
οσο και στο σχημα)

3. ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ . μπορείς να το βρείς ακολουθώντας την ακρη
του απο τον ιδιο τον αισθητηρα.... (ΣΗΜΕΙΩΣΗ... μπορεις να βάλεις το δεξι σου χέρι
μέσα εκεί απο το μερος της αναρτησης... περασε το χερι πανω απο την αλυσιδα, διπλα
στο μασπιέ και πίσω απο την ανάρτηση έχει ενα χώρο σα τρυπα... κανε λιγο πιο δεξια
τις φυσες και ελπιζοντας οτι δεν εχεις αρκετα μεγαλο χερι, βαλτο μεσα και πιασε το
καλώδιο....)

4. ΒΡΕΣ ΤΟ ΦΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ... με το καλωδιο στο χερι οπως εισαι
ψηλάφησε το μεχρι να βρεις το φυσακι... αφου το βρεις ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟ... (εχει μια
ασφάλεια. την πατας με το χερι και το τραβας)

( ΣΗΜΕΙΩΣΗ.. με ενα φακο ενοειται ριξε μια ματια να δεις που ειναι για να ξερεις
που θα το βρεις για επανασυνδεση)

5. ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟ LED:... βγάλε το καλώδιο προς τα έξω ... το φυς εχει 3 καλώδια...
το θετικο πόλο του led, θα τον βάλεις στο ΡΟΖ... εγω δεν εκοψα κανενα καλωδιο..
απλα ξεμαντισα την ακρη του καλωδιου και την εβαλα μεσα στο φυσακι... καντη λιγο
λεπτη κοβοντας μερικα συρματα για να χωραει να ξαναμπει Η ΦΥΣΑ...

6. ΒΑΛΕ ΤΟ ΦΥΣ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ.... το ποιο σπαστικο γιατι θα το κανεις με ενα χερι και
λιγο στα τυφλα...

7. ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΛΟ ΣΕ ΓΕΙΩΣΗ.... οπου θελεις αρκει να ειναι γειωση...
εγω τον εβαλα στη φυσα του σταντ (ειναι στην πρασινη φυσα με 2 καλωδια.
ενα πράσινο & ενα πρασινο ασπρο... βάλτο στο πρασινο ασπρο... (λειτουργει με
το σταντ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ αν το κανεις ετσι...) βλεπε βημα 2 (φουσκα με φυσες)...


ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΟ LED ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ....

1. ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΟΛΤΑ Η ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝΤ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ 1Η ....

2. ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΥΡΝΑΕΙ Η ΡΟΔΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (Η ΤΣΟΥΛΗΜΑ) ΘΑ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΤΟ LED... ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΣ, ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΝΑΜΕΝΟ ΘΑ ΦΕΝΕΤΑΙ....


ΠΡΟΣΟΧΗ

ΑΝ ΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (Η ΤΣΟΥΛΗΜΑ) ΤΟ LED ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ Η ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΝΟΙΧΤΟ, ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ.... ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΙ ΠΑΛΜΟ.....


ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ

1. ΞΕΒΙΔΩΝΕΙΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ.

2. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΕΡΑΓΩΓΟΣ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ...
ΕΧΕΙ 3 ΦΥΣΕΣ... ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΕ ΚΑΙ 2 ΜΙΚΡΕΣ.... ΟΙ 2 ΜΙΚΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ
ΚΟΝΤΕΡ.... ΕΣΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ....

3. ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ""ΠΡΑΣΙΝΟ/ΡΟΖ""" ΣΤΗ ΦΥΣΑ....

4. ΞΕΜΑΝΤΙΣΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ TOY LED ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΝ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ/ΡΟΖ ΣΤΗ ΦΥΣΑ.... ΒΑΛΕ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΘΕΤΙΚΟ ΠΟΛΟ
ΤΟΥ LED... (ΒΛΕΠΕ ΒΗΜΑ 5 ΠΑΡΑΠΑΝΩ..)

5. ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΛΟ ΣΕ ΓΕΙΩΣΗ.... ΒΛΕΠΕ ΣΗΜΕΙΟ 7 ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

6. ΤΕΣΤΑΡΕ ΤΟ.....



Εγω ετσι εκανα και παρατηρησα οτι ο αισθητηρας μου εχει προβλημα γιατι δεν αναβοσβηνε το led.... Eνω οταν επανερχοτανε ο χιλιομετρητης το led αναβοσβηνε...


Ετσι κατεληξα οτι θελω αισθητηρα... (ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ)

Αν εσενα αναβοσβηνει κανονικα τοτε πολυ φοβάμαι οτι πρεπει να κοιταξεις την υπόλοιπη πλεξούδα απο τα 2 μικρα φυς και πισω στο κοντερ (κουνα το μηπως και δουλεψει καθολου ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ)...

αλλιως φιλε μου, θελει ανοιγμα το κοντερ να κοιταχθουν τα σωθηκα του... (ποιο πολυ συμφερει αν εΧεις κανενα γνωστο ηλεκτρονικο να το δει, απο το να παρεις αλλο).....

Η ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΠHΡΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3Ο ΛΕΠΤΑ
(ΙΣΩΣ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ)

&

ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΛΙΣ 3,50 ΕΥΡΩ....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ...

ΑΣΧΕΤΟ... οταν σου αναβε το FI και κατεβαζες το σταντ ποσες φορες αναβοσβηνε???




Υ.Γ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SERVICE MANUAL...

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/honda-cbr-600-f4i-2001-2003-service-manual-123975/

pilotos_xtreme
09/11/2011, 12:43
φιλε καταρχας σε ευχαριστω για ολες αυτες τις πληροφοριες,που νοιαστηκες,και το κουραγιο για να κατσεις να τα γραψεις.

1ον απο τη στιγμη που αλλαξα αισθητηρα ταχυτητας και παλι δε λειτουργει το κοντερ σημενει οτι κατι αλλο παιζει εκτος απο αυτον. οποτε δε θα τον τεσταρω (δεν εχω και τα απαραιτητα εργαλεια που γραφεις ουτος η αλλος).

2ον υποψιαζομαι κοντερ γιατι φαινεται ανοιγμενο. το πιο πιθανο ειναι να πηγε κανεις να ριξει τα χιλιομετρα οταν το πηρα και να χει γινει εκει η μαλακια.
θα προσπαθησω να τεσταρω σημερα αυτο με το κοντερ που λες. αν δεν τα καταφερω θα παω σε ηλεκτρολογο να το κανει αυτος για σιγουρα.

3ον το λαμπακι Φι με καταβασμενο το σταντ δεν αναβει.βασικα με το καινουργιο αισθητηρα δεν αναβει καθολου. αναβει οταν γυρναω διακοπτη και βαζω το kill switch στο ον ,ακουω τρομπα βενζινης και μετα σβηνει. αυτο νομιζω πως σημενει οτι δεν εχει αποθηκευμενα δεδομενα προβληματος η κανω λαθος?

4ον ευχαριστω για το μανουαλ αλλα ειχα βρει ηδη,και το φορουμ το ξερω απο κει ειδα για τον αισθητηρα.

5ον αν ο παλιος αισθητηρας μου δεν εχει προβλημα τελικα και ειναι οκ ,επειδη η χοντα και ο σαρακακης ειναι τρελοι και τον εχουν 160 ευρο καινουργιο , στον δινω το δικο μου αν θες. εγω βρηκα μεταχειρισμενο 30 ευρο.

και παλι ευχαριστω για ολα φιλε.κρατα με ενημερο και για το δικο σου θεμα

dankannn
09/11/2011, 15:04
Ο ασθητηρας ειναι πισω απο το αμορτισερ.
Αλλιως βγαζεις ρεζερβουαρ και σωματα ψεκασμου για να τον φτασεις.
PFKL552062 SENSOR ASSY., SPEEDOMETER (αυτος ειναι ο κωδικος αν ειναι 2001)
Νο 9


239599

DgCbrF4i
09/11/2011, 15:05
φιλε μου τιποτα....

απλα επειδη κι εμενα εχει την εξης μαλακια και ψαχτηκα οσο μπορουσα, για να μην δινω
λεφτα τσαμπα, θεωρησα σωστο να πω τον τροπο που το εκανα...

Τα κοντερ δεν νομιζω να χαλανε τοσο ευκολα. Μονο ενας κρυσταλος που εχει μεσα
και το μονο που μπορει να παθει ειναι να ξεκολησει κανενα ποδαρακι απο τους
κραδασμους..

Με ενα ελεγχο θα γινει δουλεια...

Ευχαριστω για τον αισθητηρα αλλα παρηγειλλα ηδη... τωρα αν δεν ερθει (λογω ebay) το
συζηταμε... κι εγω εκει κοντα τον βρηκα 30 ευρω..

Κοιτα... εφοσον και παλι δεν λειτουργει με αλλο αισθητηρα κανε το εξης....

1. κανε βολτα με το μηχανακι απλα δουλεψε το απο τις 6000 στροφες και πανω. σταθερη
πορεια.. αν εχει σφαλμα θα αναψει το FI... οπως εισαι μετα ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΨΕΙ, σταματα
χωρις να το σβησεις και κατεβασε το σταντ... Θα σου δειξει το σφαλμα ....

Εμενα πχ .. αναβοσβηνε 2 φορες (αλλα δεν ελεγε για τον αισθητηρα για καποιο λογο. για τον
αισθητηρα ΜΑΦ ελεγε.. οταν επανερχοταν το κοντερ ομως εσβηνε οποτε εκει κατεληξα.)

Θα ενημερωσω και για την δικη μου καταληξη...

dankannn
09/11/2011, 15:10
Δες και για Οξείδωση στις επαφες.
Αν το εχεις κανει μονος σου αλλιως μπορει και να μην στον εβαλαν καλα.
Ειναι δυσκολο να φτασεις εγω προτιμισα απο πισω και να βγαλω το
αμορτισερ για να τον αλλαξω.

GiannisBlessed
09/11/2011, 19:08
εχω και εγω το ιδιο προβλημα...
εμενα οταν την πηρα δουλευε 80-90% του χρονου και σιγα σιγα αρχισε να μην δουλευει.τωρα δουλευει μια στο τοσο και για μερικα δευτερολεπτα το πολυ μισο λεπτο.μετα ξανα χανεται.
θα το ψαξω και αν ειναι ο αισθητηρας θα με ενδιεφερε...
ενα χαρακτηριστικο ειναι οτι στις αρχες που για τον περισοτερο χρονο δουλευε σταματουσε οταν γκαζωνα πρωτη δευτερα.αν ανεβαζα χαλαρα και 200 να πηγαινα εδειχνε...οποτε μαλλον δεν εχει να κανει μ επαφη...:(

pilotos_xtreme
09/11/2011, 20:08
Λοιπον επειδη βλεπω αρκετους με το ιδιο προβλημα ,αναμεινατε και θα σας πω μολις το παω στον ηλεκτρολογο.
το μονο που ευχομαι ειναι να μην ειναι η ecu προβληματικη ,γιατι εκει μιλαμε για πολλα λεφτα κ δεν αξιζει.

τι μοντελο ακριβως εχετε ? εχω εγω του 2001 το σπορτ.μηπως ειναι κατασκευαστικο λαθος η τιποτα

GiannisBlessed
09/11/2011, 20:28
του 2001 το "χαλαρο" οχι σπορτ.
εγω τωρα υπολογιζω με ποσα κμ παω με εναν απλο τροπο.
καθε 1000 σ.α.λ. στην εκτη ταχυτητα αντιστοιχουν 20κμ δλδ στις 1.000 με 6η μεσα παμε με 20.στις 2.000 με 40.
στις 5.000 με 100
στις 10.000 με 200.
κανω το νουμερο των σ.α.λ. επι 2 και μετα βαζω 1 μηδενικο ακομα.:D

GiannisBlessed
09/11/2011, 20:31
ενα αλλο σχετικα κοινο προβλημα που εχω ακουσει για τις καλες μας ειναι ο αισθητηρας της νεκρας.
εμενα οταν εχω νεκρα μια αναβει το λαμπακι της νεκρας μια σβηνει.

opeth
09/11/2011, 21:37
Ηονδα σε λεει μετα :yuck:

sakisvolos
09/11/2011, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DgCbrF4i
φιλε μου τιποτα....


αισθητηρα ΜΑΦ ελεγε..


αισθητηρα ΜΑΦ(ΟΥ Ο ΣΚΟΡΟΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ)???? ελεγε..

MAF κάγκουρα :mad: :mad: M mass A air F flow Sensor.....γράψτο σωστά γιατί στον επόμενο καφέ θα γράψεις
διαγώνισμα στην άκρη του τραπεζιού! :p :p :p

opeth
09/11/2011, 21:41
Σακη ντροπη! Μη χαλας την επιστιμονικη αναλυση του Διακουμη! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dankannn
09/11/2011, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ενα αλλο σχετικα κοινο προβλημα που εχω ακουσει για τις καλες μας ειναι ο αισθητηρας της νεκρας.
εμενα οταν εχω νεκρα μια αναβει το λαμπακι της νεκρας μια σβηνει.

Ok δεν ειναι τυποτα αυτο.
Το αλλαζεις για πλακα αυτο, ειναι κατω απο το καλυμα του μπροστα γραναζιου.
12-15 € εχει.

dankannn
09/11/2011, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εχω και εγω το ιδιο προβλημα...
εμενα οταν την πηρα δουλευε 80-90% του χρονου και σιγα σιγα αρχισε να μην δουλευει.τωρα δουλευει μια στο τοσο και για μερικα δευτερολεπτα το πολυ μισο λεπτο.μετα ξανα χανεται.
θα το ψαξω και αν ειναι ο αισθητηρας θα με ενδιεφερε...
ενα χαρακτηριστικο ειναι οτι στις αρχες που για τον περισοτερο χρονο δουλευε σταματουσε οταν γκαζωνα πρωτη δευτερα.αν ανεβαζα χαλαρα και 200 να πηγαινα εδειχνε...οποτε μαλλον δεν εχει να κανει μ επαφη...:(

Και εμενα αυτο εκανε , τον αλαξα και ολα ΟΚ.
Και οχι απο ελλαδα ειναι πανακριβος.
Απο αμερικη μου ηρθε 35 € και new.

GiannisBlessed
09/11/2011, 23:29
ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!:wave2:
αν μπορεις να με πεις που κανει τοσο...
ρωτησα λιγο και μου ειπαν 50ρικο και επαθα...
αν ειναι να κανει τοσο το αλλαζω χθες!!:D
ειναι και σπαστικο γιατι δεν μπορω να την αφηνω με σταντ χωρις να σβησει...

pilotos_xtreme
10/11/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
του 2001 το "χαλαρο" οχι σπορτ.
εγω τωρα υπολογιζω με ποσα κμ παω με εναν απλο τροπο.
καθε 1000 σ.α.λ. στην εκτη ταχυτητα αντιστοιχουν 20κμ δλδ στις 1.000 με 6η μεσα παμε με 20.στις 2.000 με 40.
στις 5.000 με 100
στις 10.000 με 200.
κανω το νουμερο των σ.α.λ. επι 2 και μετα βαζω 1 μηδενικο ακομα.:D


καλο κολπο,αλλα πικρα ρε αδελφε......
πρεπει να φτιαχτουν τα κοντερ !!!!
και μετα κανονιζουμε οι cbrades για καφε:sun:

DgCbrF4i
10/11/2011, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
αισθητηρα ΜΑΦ(ΟΥ Ο ΣΚΟΡΟΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ)???? ελεγε..

MAF κάγκουρα :mad: :mad: M mass A air F flow Sensor.....γράψτο σωστά γιατί στον επόμενο καφέ θα γράψεις
διαγώνισμα στην άκρη του τραπεζιού! :p :p :p







Ναι κυριε (κρυφοκαγκουρα!!!) .... οτι πειτε !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

dankannn
10/11/2011, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!:wave2:
αν μπορεις να με πεις που κανει τοσο...
ρωτησα λιγο και μου ειπαν 50ρικο και επαθα...
αν ειναι να κανει τοσο το αλλαζω χθες!!:D
ειναι και σπαστικο γιατι δεν μπορω να την αφηνω με σταντ χωρις να σβησει...

Για πιο με ρωτας τωρα για τον αισθητηρα της νεκρας η του κοντερ ?

GiannisBlessed
10/11/2011, 10:59
για τον αισθητήρα της νεκρας φίλε μου.

dankannn
10/11/2011, 13:21
σου στειλα PM δες το.

dankannn
10/11/2011, 13:25
Ο προσωπικός φάκελος του παραλήπτη είναι πλήρης και το μήνυμα δεν στάλθηκε επιτυχώς. Ο παραλήπτης ενημερώθηκε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.


Για αδειασε τα μηνυματα σου
:wave2:

pilotos_xtreme
10/11/2011, 15:51
λοιπον ,κρατησα το μηχανακι πανω απο 5000 στροφες για 20 δευτερολεπτα και αναψε ξανα το Φι. σταματησα και με ανοιχτη τη μηχανη το βαλα στο σταντ.
αναβοσβησε 2 φορες. η πρωτη κρατησε λιγο περισσοτερο απο τη δευτερη. αυτο το εκανε για πολυ ωρα δηλαδη αναβοσβηνε 2 φορες,σταματαγε,το ξανα εκανε. επαναλαμβανω η πρωτη φορα που αναβε κρατουσε λιγο (0.5 δευτερα κ λιγοτερο) περισσοτερο απο τη 2η.

το πηγα σε διαγνωστικο χοντα και αναμενουμε.....

pilotos_xtreme
10/11/2011, 17:40
επιτελους βρηκαμε το προβλημα. αισθητας κοντερ ειναι δηλαδη αισθητηρας ταχυτητας. αυτο το γα.....νο πραμα που το αλλαξα και παλι προβληματικο βγηκε. φιλε DgCbrF4i μαλλον θα χρειαστω τη βοηθεια σου ,για να παραγειλω και γω εναν καινουργιο ,γιατι με τα μεταχερισημενα δε βγαζω ακρη!

dankannn
10/11/2011, 17:55
Read the Fucking Manual
Τα πάντα τα λέει εκεί , ούτε λαμπάκια και μπακαλιστικους τρόπους.
Ενα απλό πολυμετρο και διάθεση και χρονο να ασχοληθούμε με την μηχανή μας.
Έτσι τσεκάρουμε τον speed sensor .
Αν βρω χρόνο πιο αργά θα ψάξω και για την βλάβη με το FI και το άναμμα τον flash.
Βλέπεις ακριβός τη να ψάξεις με τα flash , αν και θα το δουν στο διαγνωστικό
Τις περισσότερες φορές είναι map sensor ( την μπιπ αν είναι αυτό , πανακριβος ) η πρόβλημα με τον ψεκασμό η βενζίνη η αισθητηρα λ αν εχεις.
Αυτά είναι τα πιο βασικα.


239669

dankannn
10/11/2011, 18:03
Αν ειναι 2001 αυτος ειναι ο κωδικος
37700-MBW-J21

GiannisBlessed
10/11/2011, 18:55
τα αδειασα.!!
αν δεν κανω λαθος το δικο μας δεν μπαινει διαγνωστικο...
βραχυκυκλωνουν ενα φυσακι κοντα στην μπαταρια και αναβει το λαμπακι fi καποιες φορες.
αν αναψει και κραταει λιγο ειναι δεκαδα και αν κραταει λιγο μοναδα η κατι τετοιο...
και υπαρχει μια λιστα αναλογα με το ποσες φορες αναψε δειχνει ποιο εξαρτημα την εχει ακουσει.

dankannn
10/11/2011, 18:59
Σου εστειλα και mail το ειδες ?

GiannisBlessed
10/11/2011, 19:24
το εστειλες στο παλιο μου μαιλ:blush:
μανταρα τα εχω κανει...:lol:
στειλε η πμ η στο καινουριο.(το αλλαξα)

pilotos_xtreme
10/11/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
τα αδειασα.!!
αν δεν κανω λαθος το δικο μας δεν μπαινει διαγνωστικο...
βραχυκυκλωνουν ενα φυσακι κοντα στην μπαταρια και αναβει το λαμπακι fi καποιες φορες.
αν αναψει και κραταει λιγο ειναι δεκαδα και αν κραταει λιγο μοναδα η κατι τετοιο...
και υπαρχει μια λιστα αναλογα με το ποσες φορες αναψε δειχνει ποιο εξαρτημα την εχει ακουσει.

ακριβως αυτο που λες. μου παν οτι δε μπαινει σε διαγνωστικο το 2001 και οτι το καναν με αλλο τροπο. το λαμπακι Φι εκανε αυτο ακριβως που λες ,αναψε 1 φορα για 1 δευτερολεπτο και αλλη 1 για μισο . αρα παμε στο νουμερο 11 blinks στο μανουαλ που σημαινει speed fucking sensor......

pilotos_xtreme
10/11/2011, 20:05
μια ερωτηση

αισθητηρας απο cbr 1100 xx μπαινει στο δικο μας??? γιατι τυχαινει να εχω εναν και φαινεται να ειναι ιδιος με τον δικο μου.

DgCbrF4i
10/11/2011, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
επιτελους βρηκαμε το προβλημα. αισθητας κοντερ ειναι δηλαδη αισθητηρας ταχυτητας. αυτο το γα.....νο πραμα που το αλλαξα και παλι προβληματικο βγηκε. φιλε DgCbrF4i μαλλον θα χρειαστω τη βοηθεια σου ,για να παραγειλω και γω εναν καινουργιο ,γιατι με τα μεταχερισημενα δε βγαζω ακρη!



Τι βοηθεια χρειαζεσαι?

Εγω παντως ακομα περιμένω να ερθει ο αισθητήρας . . . Κι εμένα μεταχειρισμένος θα είναι και αν επιτέλους φτάσει θα είναι απο ιταλία...

pilotos_xtreme
10/11/2011, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DgCbrF4i
Τι βοηθεια χρειαζεσαι?

Εγω παντως ακομα περιμένω να ερθει ο αισθητήρας . . . Κι εμένα μεταχειρισμένος θα είναι και αν επιτέλους φτάσει θα είναι απο ιταλία...

εχεις πμ

dankannn
10/11/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
το εστειλες στο παλιο μου μαιλ:blush:
μανταρα τα εχω κανει...:lol:
στειλε η πμ η στο καινουριο.(το αλλαξα)

Στο εστειλα
:wave2:

dankannn
10/11/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
εχεις πμ
Και σενα
:wave2:

dankannn
10/11/2011, 21:34
Αυτη η μαλακια ειναι


239717

pilotos_xtreme
11/11/2011, 15:02
Μετα απο 1 βδομαδα συνεχου τρεξιματος και -100 ευρο απο την τσεπη μου,σημερα καταφερα και το εφτιαξα!!!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


ο πρωτος αισθητηρας που ειχα παρει μεταχειρισμενο απλα ειχε κ αυτος προβλημα. σημερα πηγα κ πηρα εναν αλλον (μεταχειρισμενο κ αυτον) και ελυσα το μηχανακι, τον εβαλα ( η πιστη μου φυγε γιατι το κανα μονος μου) και ως εκ θαυματος το κοντερ guess what ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!
ΔΟΥΛΕΥΕΙ λεμε !!! δε μπορω να το πιστεψω, σε τετοιο σημειο ειχα φτασει........

οποτε σας διαβεβαιωνω οτι ναι φταιει ο αισθητηρας ταχυτητας η κοντερ οπως συχνα το αναφερουν οι μηχανικοι. απλα προσεξτε αν παρετε μεταχειρισμενο να δουλευει,μη τη πατησετε οπως εγω


η δουλεια βαλε βγαλε θελει 2 ατομα (1 θα δυσκολευτει πολυ) και στανταρ μια προεκταση για να μη χρειαστει να βγαλετε ντεποζιτα και κολαρα.οποιος θελει λεπτομεριες ας μου στειλει πμ. προσοχη ειναι μπελαλιδικη δουλεια κ θελει προσοχη μη χαλασεις τιποτα αλλο εκει μεσα.

pilotos_xtreme
11/11/2011, 15:04
φιλε dankan και Dgcbrf4i σας ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις υποδειξεις σας.
επισης πρεπει να κανονισουμε cbrαδοβολτα για cbrαδοκαφε :smokin:

dankannn
11/11/2011, 15:27
;)
Απο πανω η απο πισω τον εβγαλες ?

pilotos_xtreme
11/11/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
;)
Απο πανω η απο πισω τον εβγαλες ?


ελυσα το ντεποζιτο ,το εκανα λιγο δεξια και το στερεωσα (δηλαδη δε το εβγαλα τελειως,ουτε καν τα σωληνακια απο κατω δε πειραξα).
επειτα εβγαλα το κλιπσακι του σενσορα και εκει αρχιζει το δυσκολο. η 1η βιδα βγαινει σχετικα ευκολα με ενα σπαστο κατσαβιδι η προεκταση. εμενα ηθελε καρυδακι 10αρι. βγαζεις αυτην και μετα πρεπει ενας να σου σπρωξει λιγο το κολαρο που βρισκεται εκει με ενα κατσαβιδι ετσι ωστε να εχεις προσβαση στην αλλη βιδα. αυτη ειναι κ η πιο δυσκολη να βγει. εγω το κανα μονος μεν ,στο ενα χερι κατσαβιδι στο αλλο το καρυδακι με την προεκταση ,αλλα παραλιγο να ριξω κατω το ντεποζιτο και να χουμε αλλα.....
εξου και βγουν αυτες οι βιδες,παρε ενα μαγνητη να τις τραβηξει γιατι αν πεσει καμια εκει μεσα δεν την βρισκεις ποτε.
ε μετα βαζεις τον καινουργιο και ξανα τα ιδια.
το ολο ζορι ειναι η 2η βιδα γιατι ειναι κρυμενη πισω απο το κολαρο.

αν πανε ολα καλα υπολογιστε καμια ωρα υποθεση ειναι.

μπορειτε φυσικα να το κανετε με τον δυσκολο τροπο και να λυσεται τα παντα εκει μεσα για πιο ευκολη προσβαση. ο καθενας οτι τον βολευει.


υ.γ. το επομενο μηχανακι μου suzuki θα ειναι. :rolleyes:

DgCbrF4i
17/11/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
φιλε dankan και Dgcbrf4i σας ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις υποδειξεις σας.
επισης πρεπει να κανονισουμε cbrαδοβολτα για cbrαδοκαφε :smokin:


Φιλε τπτ.... πάλι καλά τελειώσαν ολα καλα...

Εγω ακομα περιμενω... ελπιζω αυριο η μεθαυριο να εχει καταφθασει ο αισθητηρας...

GiannisBlessed
17/11/2011, 13:11
εμενα αλλαξε συνηθειες και δουλευει οσο το μοτερ ειναι κρυο.με το που παει στους 40-42 βαθμους παει στο μηδεν.
εγω λεω να κανω κατι διαφορετικο....
λογικα στον αξονα της μηχανης καπου εχει ενα μαγνητακι και οταν περναει γυρνωντας απο το "ματι"(τον σενσορα ντεεε:p )δινει σημα.
ετσι δουλευε το κοντερ της koso που ειχα στο bros.
ετσι δουλευουν και πολλα κοντερ ποδηλατων.
στο bros εβαζες ενα μαγνητακι σε μια απο τις βιδες στο δισκοφρενο.μετα στερεωνες τον αισθητηρα και καθε φορα που περνουσε το μαγνητακι εδεινε σημα.
του εδεινες στις ρυθμησεις την περιμετρο της ροδας και αυτο μονο του εκανε τους υπολογισμους.
σε εμας λειτουργει το ιδιο αλλα η σχεση ειναι φιξ.(δεν ρυθμιζεται εκτος και αν αγοραστει κατι σαν το λεγομενο speedo healer που δεν κανει κατι αλλο απο το να διορθωνει την σχεση αυτη αν αλλαξει.πχ αλλα λαστιχα η γραναζια κτλ.)
σκεφτηκα λοιπον......
γιατι ο κολοσενσορας να ειναι εκει μεσα?
ειδα σε ενα μπαντιτ ειναι στο καπακι του γραναζιου.
μπορουμε λογικα λοιπον κανοντας μια τρυπα στο γραναζι μας και φυτευοντας ενα μαγνητακι μεσα να προσαρμοσουμε και τον σενσορα και τελος.τον παλιο τον σενσορα τον ξεσυνδεουμε αλλα δεν τον ξεβιδωνουμε για να μην τρεχουν τα λαδια καταραχτης και φισωνουμε τον καινουριο....
ε?:eek: :D :wacko: :look:

DgCbrF4i
30/11/2011, 23:06
Λοιπόν παιδιά, μετά από 2 βδομάδες κατάφερα κι εγώ να τελειώνω με το θέμα του αισθητήρα...


Ήρθε επιτέλους από Ιταλία, σε πολύ καλή κατάσταση ευτυχώς και τον έβαλα και ξεμπέρδεψα...

μου στοίχισε 36 Ευρώ και η τοποθέτηση μου πήρε πάνω κάτω μισή ώρα...

Απλά θα επισημάνω το εξής...

με μία μικρή μανέλα με δεκαράκι καρυδάκι,επεμβαίνοντας από πάνω από το καπάκι της αλυσίδας και πίσω από την ανάρτηση βγήκε πανεύκολα...

εννοείται βγήκε το αριστερό φαίρινγκ, αποσυνδέθηκαν (σταντ, πηνία,πίσω πλεξούδα) και μετακινήθηκαν λίγο οι υπερχειλίσεις για ευκολία...

ο παλιός θα υποστεί χειρουργείο από περιέργεια :-P.
_________________________________________________
_________________________________________________

φίλε giannisblest, για πάνω κάτω 36 ευρώ αξίζει η πατέντα???

GiannisBlessed
01/12/2011, 00:07
μα δεν ειναι για τα λεφτα η πατεντα...ειναι για την διευκολυνση μας σε περιπτωσει που τα ξανα παιξει και ο καινουριος.αλλα αφου λες οτι ειναι ευκολο να αλλαχτει μαλλον δεν υπαρχει λογος να γινει καμια πατεντα..
36ε καινουριος??

pilotos_xtreme
01/12/2011, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DgCbrF4i
Λοιπόν παιδιά, μετά από 2 βδομάδες κατάφερα κι εγώ να τελειώνω με το θέμα του αισθητήρα...


Ήρθε επιτέλους από Ιταλία, σε πολύ καλή κατάσταση ευτυχώς και τον έβαλα και ξεμπέρδεψα...

μου στοίχισε 36 Ευρώ και η τοποθέτηση μου πήρε πάνω κάτω μισή ώρα...

Απλά θα επισημάνω το εξής...

με μία μικρή μανέλα με δεκαράκι καρυδάκι,επεμβαίνοντας από πάνω από το καπάκι της αλυσίδας και πίσω από την ανάρτηση βγήκε πανεύκολα...

εννοείται βγήκε το αριστερό φαίρινγκ, αποσυνδέθηκαν (σταντ, πηνία,πίσω πλεξούδα) και μετακινήθηκαν λίγο οι υπερχειλίσεις για ευκολία...

ο παλιός θα υποστεί χειρουργείο από περιέργεια :-P.
_________________________________________________
_________________________________________________

φίλε giannisblest, για πάνω κάτω 36 ευρώ αξίζει η πατέντα???


αντε ξεμπερδεψες και συ!!!! ποτε ξανα καμενος αισθητηρας μας ευχομαι!!!!
οντως η εργασια κραταει κανα μισαωρο με μια ωρα ,εξαρταται ποσο χοντρα χερια εχεις!!! αλλα ειναι λιγο λουκι ,εμενα με παιδεψε κυριως στα κολαρα που εμποδιζαν την 2η βιδα να βγει και να μπει.

GiannisBlessed
02/12/2011, 01:28
ρε μαγκες με ψησατε τρελα τωρα να το φτιαξω...
πειτε καποιος απο που να το παρω φτηνα!!!τα λεφτα μου μεσα!!:bawl:
36ε απο που?:beer:

pilotos_xtreme
02/12/2011, 22:34
γιαννη πατα εδω http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=1525.0


ειναι μαγαζια με μεταχειρισμενα ανταλακτικα.ξεκινα και παρε τηλεφωνο σε ολα. καποιος θα τον εχει. λογικα θα σου πουνε 30 ευρο. αν σου πουνε παραπανω αστο δεν αξιζει.μολις βρεις ,βεβαιωσου οτι δουλευει,ρωτα τους και επεμενε,γιατι κ γω τη 1η φορα τη πατησα.

μολις βρεις και τον παρεις ,τοτε η ακολουθα τα βηματα που γραψαμε πιο πανω,η αν εχεις λεφτα πηγαινε σε ενα μαστορα να στο βαλει.

προσωπικα εμενα,με εκνευριζε αφανταστα που δε δουλευε το κοντερ,οποτε φανταζομαι και για σενα το ιδιο θα ειναι

DgCbrF4i
05/12/2011, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
μα δεν ειναι για τα λεφτα η πατεντα...ειναι για την διευκολυνση μας σε περιπτωσει που τα ξανα παιξει και ο καινουριος.αλλα αφου λες οτι ειναι ευκολο να αλλαχτει μαλλον δεν υπαρχει λογος να γινει καμια πατεντα..
36ε καινουριος??


Οχι . . . Μεταχειρισμένος από To E-bay (ιταλιας) σε ένα κατάστημα... εκανε κανα 2 βδομάδες να έρθει...

Σε μαγαζί πήγα και το παράγγειλα...

GiannisBlessed
19/01/2012, 14:12
καλησπερα μαγκες.
το προβλημα με τον αισθητηρα νεκρας λυθηκε!!
ανεξοδα.
ο αισθητηρας νεκρας ειναι μια βαλβιδουλα-διακοπτακι βιδωμενο στην αριστερη πλευρα του μοτερ κοντα στον επιλογεα ταχυτητων σαν μικρο μπουζακι.
δειτε εδω (http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/haunted-f4i-saga-continues-neutral-light-45373/page2/)

λοιπον αυτο το σκατουλακι ηταν ιδιο με του μπρος αλλα και με ενως ninja 636 που ειδα.
αρα υποθετω οτι ειναι κατι κοινο που χρησημοποιουν οι κατασκευασται.
το προβλημα δημιουργηται γιατι η ακρη του διακοπτη με τον καιρο φθιρεται και καποια στιγμη δεν κανει επαφη.
στην αρχη κανει οσο ειναι κρυα η μηχανη και οταν ζεστενεται ενω εχεις νεκρα δεν αναβει το λαμπακι και στο τελος οσο συνεχιζεται η φθορα σταματαει τελειως να αναβει.
το προβλημα μου το ελυσα ως εξης.
εβγαλα τον αισθητηρες απο δυο μοτερ μπρος που εχω και καθονται.και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι ειναι ιδιοι με του cbr και μαλιστα αρκετα πιο φθαρμενοι απο αυτον του cbr.
το περιεργο ειναι οτι στα μοτερ αυτα ο διακοπτης δουλευε κανονικοτατα παρ'ολη την προχωρημενη φθορα του.
προσεξα λοιπον οτι στα μπρος η χαλκινη ροδελα εχει το μισο παχος απο του cbr.
αυτο φερνει τον διακοπτη λιιιγο πιο μεσα οποτε και κανει επαφη.
αλλαξα ροδελες και εδω και αρκετο καιρο η νεκρα δουλευει κανονικα.
για ποιον λογο αραγε η χοντα εβαλε πιο χοντρη ροδελα???
χμμμμμμμμ:mad:

εκανα και ενα γρηγορο σχεδιο που θα προσπαθησω να εξηγησω τα παραπανω με εικονα.
αριστερα ειναι με ροδελα μπρος οταν ηταν καινουριος και μετα απο πολλα χιλιομετρα.ενω τα 2 δεξια με χοντρη ροδελα cbr(παλι καινουριο vs παλιο).
λογο της μεγαλυτερης αποστασης δεν μπορει να χρησημοποιησει ολη την υπαρχουσα διαδρομη που εχει.το μαυρο ειναι ελασμα που σπρωχνει τον διακοπτη για να κλεινει κυκλωμα.
γιατι αραγε χοντρητερη ροδελα...?χμ....


244826

sakisvolos
23/01/2012, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
καλησπερα μαγκες.
το προβλημα με τον αισθητηρα νεκρας λυθηκε!!
ανεξοδα.......


.......γιατι αραγε χοντρητερη ροδελα...?χμ....

Καλησπέρα! Κάποιο λόγο είχε η χόντα που έβαλε χοντρή ροδέλα...
Όσο για τη λεπτότερη ροδέλα που έβαλες καλά έκανες υπάρχει όμως ένα αλλά...
Εσύ πήγες πιο μέσα όλον τον ''αισθητήρα'' νεκράς για να πατήσει,στις περιπτώσεις αυτές όμως θέλει
λίγη προσοχή αν σου έβρισκε μέσα το στέλεχος του ''αισθητήρα'' ? τι θα γινόταν?
Δε θα έκανες ζημιά στο έλασμα που έχει από μέσα? Στο δικό μου πάντως χωρίς ροδέλα
που έχει κι εμένα χοντρή δεν πάει μέσα να πατήσει και δε δοκίμασα να δουλέψω το σασμάν
(να βάλω ταχύτητα δηλαδή)... Έτσι πήρα καινούργιο 9€ είχε!!!

Φιλικά πάντα :wave2:

motomaniac
26/01/2012, 22:11
9e τι? ρε παιδια εμενα με εχει τρελανει με τις ζημιες της. χοντακιας με κοκκινο ασπρο μπλε αιμα ειμαι και παλι χοντα θα ξαναπαιρνα αλλα.. μια ο ανορθωτης μια ο τεντωτηρας καδενας, τωρα ο αισθητηρας κενης. και σημερα διαπιστωσα γιατι οσα CBR εχω δει φορανε μαργαριτα πισω ενω εμπρος οχι. γιατι ο πισω δικσος ραγιζει κυριοι.. ναι ραγιζει. αυριο θα βγαλω φωτο ακι θα ανοιξω θεμα. για τον αισθητηρα θα ηθελα βοηθεια.

dankannn
27/01/2012, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
9e τι? ρε παιδια εμενα με εχει τρελανει με τις ζημιες της. χοντακιας με κοκκινο ασπρο μπλε αιμα ειμαι και παλι χοντα θα ξαναπαιρνα αλλα.. μια ο ανορθωτης μια ο τεντωτηρας καδενας, τωρα ο αισθητηρας κενης. και σημερα διαπιστωσα γιατι οσα CBR εχω δει φορανε μαργαριτα πισω ενω εμπρος οχι. γιατι ο πισω δικσος ραγιζει κυριοι.. ναι ραγιζει. αυριο θα βγαλω φωτο ακι θα ανοιξω θεμα. για τον αισθητηρα θα ηθελα βοηθεια.

Όλα είναι σχετικά με τις βλάβες , και ανάλογο με το πόσα χλμ αγόρασες μεταχειρισμένο το δικό σου μηχανακι και αν είναι πραγματικά.
Πάμε τώρα τεντωτηρας μια φορά αγοράζεις έναν ΑPE και τέρμα.
Ανορθωτής αν σου βγάλει ζημία , δεν βγάζουν όλα από ότι εχω δει.
Τον αλλάζεις με έναν custom και τέρμα και αυτός.
Τώρα τις νεκρας δεν μπορούμε να το πούμε ακριβός βλάβη μιας και τρώγετε σε αυτό το σημείο σαν αναλώσιμο και θέλει αλλαγή , δεν είναι και ακριβό και δεν Θα σε αφήσει και πουθενά η μηχανή οπως και με τον τεντωτηρα εκτός και είναι διαλυμένος από τα πολλά χλμ και δεν έγινε και ποτέ αλλαγή καδένας.
Δίσκος δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε σε όσους ξέρω , τον άλλαξα μετά από αρκετά χλμ ( δεν ηθελε ακομα ) και έβαλα μια μαργαρίτα braking για αισθητικούς λόγους και κόστος.
Πάντα μιλώ για το ψεκαστώ του 2001 και μετα.
:wave2:

motomaniac
27/01/2012, 14:29
ψεκαστο ναι. ανορθωτης μπηκε αφτερμαρκετ και καηκε επισης. τωρα τον εχω σε αλλη θεση να ψυχεται περισσοτερο κι ειμαι απροβληματιστος μεχρι στιγμης. τεντωτηρας εγινε φτιαχτος αντιγραφη αλλα και βελτιωση στο σχεδιο της ape (δικης μου εμπνευσης) ωστε να ειναι πληρως ρυθμιζομενος αλλα πιο αξιοπιστος. επισης κανενα προβλημα. τον δισκο το βραδυ φωτο. η μηχανη ειχε περιπου 50.000χλμ και ειναι απεφτη. την πηρα απο 45αρη οικογενειαρχη. τωρα εχει 53000. και ηδη εβγαλε οτι πουλαει το wemoto.com για τα cbr. τυχαιο? δε νομιζω. + οτι εβγαλε και τσιμουχακι αντλιας νερου κι εσταζε λαδια. προσωπικη εργασια κοστος μηδεν. αλλαχτηκε αλλα με χαλασε που το αλλαξα.

η συγκριση με το προηγουμενο CBR600F3 που ειχα ειναι αναποφευκτη φιλοι μου. τετοιο σκυλι σαν εκεινο δεν θα ξανακυλισει τις ροδες του ποτε... αμετρητα χιλιομετρα με 60000 μου το κλεψανε νομιζω με σερβις οποτε το θυμομουν. (οχι σπανια παντως και σιγουρα μια φορα το χρονο) με ζεσταμα τυπου δυο κουφιες κι εφυγα χειμωνα με κρυα και παγωνιες σττην κοζανη φοιτητης. μονο του μειονεκτημα η υψηλη του καταναλωση ελεω αρυθμιστων καρμπς (πλουσια) το νεο εχει δυναμη σε σχεση με το παλιο ειναι πιο νευρικο και πιθανων πιο στριφτερο (δεν το εχω πιεσει σημερα ωβαζω καινορια λαστιχα)

αυτα. οποιαδηποτε αλλη απορια μπορει να απαντηθει μιας και θεωρω οτι πλεον εχω μια καποια πειρα.

θα αλλαξω και την ροδελα σημερα στον αισθητηρα κενης γιατι με νοχλει οταν σβηνει με το σταντ.

dankannn
27/01/2012, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
+ οτι εβγαλε και τσιμουχακι αντλιας νερου κι εσταζε λαδια. προσωπικη εργασια κοστος μηδεν. αλλαχτηκε αλλα με χαλασε που το αλλαξα.


Θα λες το oring που παει στο καρτερ μεσα , το βαζεις στο πλαι η στο κεντρικο stand ?
Ψυκτρα εχεις στον ανορθωτη ?

motomaniac
27/01/2012, 18:20
εχω και κεντρικο συνηθως την αφηνω στο πλαινο εκτος αν ειναι να μεινει μερες. τοτε ορθια. ανορθωτη με ψυκτρες ειχα και ξαναεβαλα. τωρα βιδωνει πανω στο φτερο το πισω απο την πανω μερια. παω να βγαλω φωτο. θα τις ανεβασω αυριο.

dankannn
27/01/2012, 20:55
Να το βαζεις στο κεντρικο , αν το αφηνεις στο πλαινο παει το λαδι στο πλαι απο αριστερα και
γλυφει.
Πια μαρκα εβαλες ανορθωτη ?

motomaniac
27/01/2012, 21:46
ιασθητηρας κενης ειναι αυτος?


245597

motomaniac
27/01/2012, 21:48
η ρωγμη που λεγαμε. φυσικα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο φαινεται οπως δεν ειναι κι η φθορα του δισκου


245598

motomaniac
27/01/2012, 21:51
αριστερα η δικη μου η ραγισμενη δεξια η προσωρινη αντικαταστρια η οποια ειναι 3,8 χιλιστα παχος χωρις ραγισματα. εως οτου ερθει η καινουρια.


245599

GiannisBlessed
27/01/2012, 23:32
αυτη ειναι η βαλβιδα φιλε μου!!αλλαξε ροδελα και εισαι ετοιμος!!
εδω και αρκετααα κμ ειμαι με την ψηλη ροδελα και κανενα προμπλεμα.
εγω το λεω....καποιος λογος υπαρχει που την εκανε την π@π@ριτσ!2@ της η χοντα....
:beer:
δεν λεω δικιο εχετε αλλα ακομα και 9 ευρο ειναι καπως για ενα σκατουλακι.(που το βρηκες ομως και κανει μονο 9??)
με την ροδελιτσα παντως που εβαλα το σασμαν δουλευει οπως πριν κρυα και ζεστη η μηχανη.

εμενα ως τωρα εχει βγαλει αυτο με τον αισθητηρα ταχυτητας(κμ/ωρα)
την βαλβιδα της νεκρας.
και τωρα εδω και κανα 2 βδομαδες κατι παιζει με τον map (μαπα?) sensor.
θα το ψαξω αυριο το συγκεκριμενο και θα ποσταρω τυχον ευρηματα!!

motomaniac
28/01/2012, 21:22
κι ο ανορθωτης μου. μαρκα δεν θυμαμαι παντως ειναι τζαπαν στα σιγουρα. κοστος 60ε. εργατικα μηδεν.


245670

GiannisBlessed
29/01/2012, 21:23
ανοιξα την μηχανη για πρωτη φορα χθες!!:D
το προβλημα που ειχα ηταν ακριβως αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=0lFArj_fHww)
οταν την εβαζες μπροστα και ηταν κρυα επερνε και το ρελαντι δεν ανεβαινε οπως παντα αλλα εμενε στις 1.000 σ.α.λ. και μετα απο λιγα δευτερα ανεβαινε και ταυτοχρονα αναβε το FI με κωδικο 2.
κωδικος δυο ειναι ξεσυνδεμενη η βουλωμενη σωλινα υποπιεσης του map sensor η χαλασμενος map sensor.
εμενα ο μαπ ηταν οκ τα σωλινακια υποπιεσης ηταν και αυτα οκ και συνδεμενα(μερικες φορες βουλωνουν με μακα και ο map sensor δεν μπορει να διαβασει σωστα την υποπιεση,θελουν καθαρισμα και οχι αντικατασταση ο ακριβος mapα sensor)
το οτι αναβε το FI κωδικο δυο μπορει απο οτι ειχα διαβασει να φταει ο ρυθμιστης καυσιμου (FPR,Fuel Pressure Regulator).
αν χαλασει αυτος το μειγμα γινεται πολυ πλουσιο και ο εγκεφαλος θεωρει οτι φταιει ο map οποτε και αναβει το λαμπακι με κωδικο 2.ο FPR φανηκε οκ(δεν εβγαζε βενζινη τουλαχιστων απο το διαφραγμα) και σχετικα καινουριος ισως εχει αλλαχτει απο τον προηγουμενο.
το προβλημα μου εμενα απο οτι φαινεται ηταν εξαιρετικα βρωμικο φιλτρο αερα.μονο εγω ελειπα απο εκει μεσα!!
το εβγαλα το καθαρισα το λαδωσα και το προβλημα εφυγε!!να αναφερω οτι η μηχανη πεταει τωρα !!:sun:
επισης πανω σε αυτην την φαση εβαλα σπρει επαφων σε οσες φυσες βρηκα μπροστα μου για συντηρηση.
εδω η φωτο ειναι το δευτερο χερι πλυσημο!!!:bawl: :look:


245844

GiannisBlessed
29/01/2012, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
κι ο ανορθωτης μου. μαρκα δεν θυμαμαι παντως ειναι τζαπαν στα σιγουρα. κοστος 60ε. εργατικα μηδεν.

ισως δεν κανει καλο να τον εχεις πανω σε πλαστικο...
ζεστενεται πολυ αυτο το παπαρακι...
η χοντα αν δεν κανω λαθος τον βαζει πανω στο υποπλαισιο για αυτον τον λογο αλλα και για εναν ακομα,να αποβαλει μερος της θερμοκρασιας που εκλυει στο αλουμινενιο υποπλαισο το οποιο λειτουργει σαν ψυχτρα...
παντως μεχρι το καλοκαιρι θα ψαχτω με καποια πατεντα για ανεμιστηρακι η καποια ψυχτρα γιατι πασχει σε αυτο το σημειο οπως και πολλα αλλα μοτοσακα στην ζεστη μας ελλαδα.ζεστη ο θανατος των ηλεκτρονικων.

motomaniac
30/01/2012, 01:57
μιας κι εδειξες φιλτρο.. χμμ ακομα να ανοιξω το δικο μου να το δω... ΚΝ σαλονικη 64ε παιδια. πολυ καλη τιμη με φανηκε. ο ανορθωτης εκει που μπηκε πιστεψε το ανεβαζει λιγοτερη θερμοκρασια. φυσικα με δοκιμες σε βολτες κατεληξε εκει. μεσα στο πλαστικο της ουρας ζεστενε τον αερα δεν ξερω. τωρα ισως το χτυπαει ο αερας ακριβως απο κατω.

και μια ερωτηση. αν βγαλω αισθητηρα κενης θα τρεξουν λαδια ετσι? μιας κι η μηχανη περιμενε τα καινουρια της παπουτσια (http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=122653) δεν τον ειδα ακομα..

GiannisBlessed
30/01/2012, 13:44
ανοιξε πρωτα και δες μηπως εχει μεσα κανα k&n.
χαχαχα ηταν ωραια εκπληξη για εμενα!!χαχαα:lol:

edit:
στο κεντρικο εμενα οταν τον εβγαλα δεν ετρεξε τπτ απολυτως.:wave2:

motomaniac
02/02/2012, 01:51
η κενη διορθωθηκε με λεπτη ροδελα. ευχαριστω παιδια.:beer:

GiannisBlessed
02/02/2012, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
η κενη διορθωθηκε με λεπτη ροδελα. ευχαριστω παιδια.:beer:

ωραιος!!:a10:

μολις τελειωσει η εξεταστικη και βρω χρονο θα ψαξω να δω τι παιζει και με τον αισθητηρα ταχυτητας (speed sensor):sun:

motomaniac
13/02/2012, 22:55
τελιακ δεν ειχε κοκκινο φιλτρακι το δικο μου αλλα δεν το αφησα παραπονεμενο... του εβαλα ενα απο σαλονικη αγορασμενο στα 64ε. κι ακομα χιονιζει γαμωτ...

GiannisBlessed
02/03/2012, 19:55
επιτελους καινουρια καλλουδια!!248778
ο σενσορας μπηκε ηδη και ναι!! εχω κοντερ!!απλα ειμαι κανα δυο χιλιαδες κμ πισω.
αυριο μπαινει και δισκοπλακα να αντικαταστησει την στραβη παλια.!!
δειτε και αυτο αν ειναι να φτιαξουμε μια σελιδα με τα προβληματα και τις λυσεις που εχουμε δωσει να βοηθιουνται οσοι δεν ξερουν!!:beer:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125675&p=2152830#post2152830

GiannisBlessed
28/09/2012, 12:42
θελω να ενημερωσω οτι μετα απο καμποσες χιλιαδες κμ και μηνες.ο αισθητηρας της νεκρας με την λεπτη ροδελα δουλευει τελεια!!
αν καποιος εχει παρομοιο θεμα ας δοκιμασει πρωτα την λυση της λεπτοτερης ροδελας.

motomaniac
28/09/2012, 20:04
συμφωνω απολυτα Γιαννη. κι εγω εδω και καμποσους μηνες δεν εχω ξαναντιμετωπισει θεα.. πολυ καλη συμβουλη!

redfantomas
07/05/2014, 15:34
na ερθω και εγω κατοχος cbf 600 2004 και να συμπληρωσω οτι επειδη ρεθυμνο δεν εβρισκα ροδελα χαλκινη ...εκανα το εξης ενα σφυρι απο κατω ροδελα στην μεση ενα σφυρι απο πανω και ενα σφυρι στο χερι ....3-4 καλα χτυπηματα και η ροδελα λεπτυνε(ως γνωστον ο χαλκος ειναι μαλακο μεταλο γιαυτο και μπαινει για στεγανοτητα) ...οποτε εκανα την δουλεια μου κυριος......ευχαριστω για την ιδεα...

ronin1
09/02/2015, 14:40
καλησπερα στους cbrαδες κ απο μενα..εχω παρα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ, κ παρα πολυ καιρο να καβαλησω λογω υποχρεωσεων , οικογενειας κ οικονομικων..

εχω το cbr μου εδω κ κανα χρονο που εκανε χαζα με το κοντερ, ποτε επιανε ποτε οχι, μεχρι που σταματησε να δειχνει..

ετσι κ αλλιως τα τελευταια 4 χρονια μετα απο γαμους κτλ, ζητημα να εκανα κ 1500-2000 χλμ..ξερω ειμαι απαραδεκτος..:cry:

οποτε το μηχανακι ειναι σε ακινησια κ αφου αρχισε να κανει τα δικα του ετσι κ αλλιως το περπατησα ελαχιστα , δεν εγραψε δηλαδη χονδρικα στα 2 φουλαρισματα = καμια 500αρια χλμ, για αυτο κ δεν ασχοληθηκα, ουτε πινακιδες δεν εχει..:bawl: λάστιχα αλλαξα το 2009!!! μιλαμε για περπατημα χαλαρη βολτα ετσι για να δουλεψει λιγο..(κ@ργιολ@ μέρκελ)

τωρα ειμαι σε φαση να το δωσω να μην το δωσω, το λυπαμαι κ να καθεται , το λυπαμαι κ να το δωσω..οπως κ να εχει ειπα να του βαλω τον αισθητηρα κ οτι ειναι να γινει ας γινει..

ειναι 2002 μοντελο κ θελω να ρωτησω, ταιριαζουν οι αισθητηρες κ απο μεταγενεστερα μοντελα? λογικα ναι, αφου το μοτερ δεν αλλαξε παρα μονο τα χρωματα απο οσο θυμαμαι..

σας ευχαριστω πολυ..

ενας παλιος χοντακιας που εχει το μωρο του στο γκαραζ ..

dankannn
09/02/2015, 14:46
37700-MBW-J21 ιδιος ειναι

ronin1
09/02/2015, 15:01
37700-MBW-J21 ιδιος ειναι

ευχαριστω dankannn..

θυμαμαι στο συγκεκριμενο μηχανακι εχεις διδακτορικο...

να σαι καλα..:)

ronin1
10/02/2015, 20:49
από cbr600 rr είναι ο ίδιος κωδικός?

ταιριάζει??