PDA

View Full Version : Τι λάστιχα για Strada;



Bowleno
06/11/2011, 19:38
έφτασε ο καιρός να αλλάξω κι εγώ τα πατούμενα :bawl:

εν μέσω κρίσης λοιπόν και σχετικής αφραγκιάς, τι θα μου προτείνατε και από που;
μπας και γλιτώσουμε έστω και κανένα ευρώπουλο
θέλω να κρατάει στο βρεγμένο (εντάξει, μην βαράτε, ξέρω, με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ άσφαλτο...)
δεν με απασχολεί να κρατήσει και χιλιοοοοοοοοοοομετρα.

Μιλάμε για strada του 2010

Acacius
06/11/2011, 23:48
Τι διαστάσεις και τι χρήση κυρίως; Μέχρι τώρα τι φόραγε;

Bowleno
07/11/2011, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Τι διαστάσεις και τι χρήση κυρίως; Μέχρι τώρα τι φόραγε;


Μέχρι τώρα φόραγε (και ακόμα φοράει...) τα diablo της Pirelli, (μανίσια) οι διαστάσεις τους είναι 160/60 R17 πίσω και 110/70 R17 εμπρός.
Προορίζεται για αστική και περιαστική χρήση (το χώμα το αποκλείω δια ροπάλου :p)

Επίσης, τα λάστιχα αναγράφουν, το εμπρός M/C 54H kai το πίσω Μ/C 69Η τι ρόλο βαράνε αυτά; :look:

(Ξέρω μόνο ότι το Η είναι δείκτης ταχύτητας έως 210 χ.α.ω)

Ichigo
07/11/2011, 08:45
Σ αυτές τις διαστάσεις προτείνω Michelin Pilot Road 3 εφ οσον σε ενδιαφέρει το βρεγμένο. Από κράτημα τουριστικά επίπεδα. Αν ζεσταθεί είναι ΟΚ. Και δε πολυσυμπαθεί τις διαγραμμίσεις του δρόμου από λαδομπογιά :p

Bowleno
07/11/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Σ αυτές τις διαστάσεις προτείνω Michelin Pilot Road 3 εφ οσον σε ενδιαφέρει το βρεγμένο. Από κράτημα τουριστικά επίπεδα. Αν ζεσταθεί είναι ΟΚ. Και δε πολυσυμπαθεί τις διαγραμμίσεις του δρόμου από λαδομπογιά :p


Υπάρχει λάστιχο που συμπαθεί τις διαγραμμίσεις; :look:

πες και κανένα μαγαζί να πάω που και το κωλαράκι να μην μου "χαιδέψουν" και να έχει και φρέσκα λάστιχα

Ichigo
07/11/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Υπάρχει λάστιχο που συμπαθεί τις διαγραμμίσεις; :look:

πες και κανένα μαγαζί να πάω που και το κωλαράκι να μην μου "χαιδέψουν" και να έχει και φρέσκα λάστιχα

Κάνε έρευνα αγοράς :winka:
Ξεκίνα από τους γνωστούς λαστιχάδες οι οποίοι έχουν αναφερθεί πολλάκις στο forum. Ο κάθε ένας αναλόγως την προμήθεια που έχει από την εταιρεία και την ποσότητα που πουλάει κάνει και την ανάλογη έκπτωση. Όσο για το πόσο φρέσκα είναι αυτό θα πρέπει να το ψαξεις εσύ βλέποντας την ημ κατασκευής στο ελαστικό που θα σου πουλήσουν. Δεν το γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων αυτό :wave2:

S705
08/11/2011, 09:44
PIRELI MT60. κορυφή λάστιχο , που τα πάει πολύ καλά ακόμα και με τις διαγραμμίσεις . ζεσταίνετε για πλακά μέσα στην πόλη και κρατεί στην βροχή.
Το μονό αρνητικό λίγο πριν τα 8000 χλμ αρχίζει να δείχνει σημάδια φθαρμένου ελαστικού και μετά από λίγα χλμ τελειώνει απότομα.

dunlop mutant. Καλό λάστιχο. Όχι κορυφή σαν το pireli. θέλει το ζέσταμα του αλλά δεν θα σε τρομάξει ακόμα και κρύο .κρατάει περισσότερα χλμ. ( του είχα ξεπεράσει τα 15000 χλμ). Έχει πιο σταθερή απόδοση σε βάθος χρόνου.

Με τα pireli ξεχνά τα παντιλικια ακόμα και σε δρόμους σαπούνια!!!!Μας λείπουν 10 άλογα ακόμα

Enetheron
14/11/2011, 10:55
Θα συμφωνησω με τον αποπανω για τα δυο λαστιχα που σου προτεινει.
Εγω εχω τα mutant και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Πριν ειχα τα Mt-60.Κορυφη!
Και στα δυο λαστιχακια θα δεις πολυ καλυτερο κρατημα απο τα Diablo που φοραγες μεχρι τωρα.

Bowleno
14/11/2011, 14:45
Τελικά έβαλα τα michelin pilot road 3 και με μπροστά λίγο μεγαλύτερή διάσταση, 120/70 (απο 110/70 της μαμάς) και δεν το μετάνιωσα!
ευχαριστώ όσους απάντησαν :beer: :beer:

S705
20/11/2011, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Τελικά έβαλα τα michelin pilot road 3 και με μπροστά λίγο μεγαλύτερή διάσταση, 120/70 (απο 110/70 της μαμάς) και δεν το μετάνιωσα!
ευχαριστώ όσους απάντησαν :beer: :beer:

καλοφόρετα και καλά χιλιόμετρα. πες μας την άποψη σου για τα λάστιχα αφού κάνεις 5 με 6 χιλιάδες χιλιόμετρα. τα ζαχαρώνω και εγώ και θα με ενδιαφέρει